דיון מחירי הדירות לאן?

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אחותי מכרה ממש עכשיו דירה שנקנתה לפני כמעט 5 שנים.
אחרי תקופה ארוכה מאאאאאוד של ניסיונות למכור.
בנווה יעקב המתחרדת באזור היותר נחשב.
היא מכרה ב50,000 יותר מהסכום שקנתה.
היה להם קשר עם הרבה מתווכים שהסכימו שזה המצב.
מוזר מאוד!
או שהיא קנתה במחיר יקר בזמנו,
או שהדירה ברחוב XXX שבדיוק בו המחירים לא עולים.
בואי נדבר מחירים.
במקרה גם אני חיפשתי דירה בנווה יעקב לפני 5 שנים.
במחיר של מליון מאתיים היה אפשר למצוא מבחר דירות שלושה חדרים,
ואפילו היו מספר דירות בטיפה פחות.
קשה לי להאמין שיש היום דירות שם במליון מאתיים חמישים, אבל הלכתי לבדוק.
ברחוב צוקרמן - שבו המחירים משום מה לא עולים כל כך, היו דירות ב1.390.000, ואלו היו דירות שלושת החדרים הזולות ביותר.
(פרט למשה סנה שזה סיפור שונה לחלוטין ואני לא מדברת עליו.)

למדן וידען

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
צר לי להשבית שמחות..

עלייה של 4% במחירי הדירות היא רק ההתחלה
הבנקים יכולים להיות רגועים: העשירון העליון ימשיך כנראה לקנות דירות - ורק העשירונים התחתונים ימשיכו לחתור בייאוש מתחת למים מבלי שאף אחד רואה אותם
14:29 | דרור מרמור

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחה אתמול כי מחירי הדירות עלו ב-4% בשנת 2020, שנה שבה 107 אלף ישראלים מכרו וקנו דירות – רק 2,000 פחות ממספר האנשים שקנו דירות בשנת 2019, למרות שבועות ארוכים של סגר שבהם גם אם רצינו, לא יכולנו לקנות דירה. שוק הדיור בישראל הביט בקורונה, בשיעור האבטלה ובאי-הוודאות העצומה בנוגע למחר, ולא מצמץ לשנייה. אם כבר, נכון יותר לומר שהשוק המריא לא למרות הקורונה - אלא דווקא בגללה.

קראו עוד בכלכליסט

בראש ובראשונה, כי בעולם מסוכן ולא בטוח, הנדל"ן למגורים נחשב להשקעה הכי סולידית בסביבה. אפילו יותר ממזומן השוכב ללא תנועה בבנק, כשהדפסות הכסף ברחבי העולם עלולות להפוך מתישהו לאינפלציה. ודאי שיותר מהשקעה בבורסות, שם תנודות יומיות של 4% נחשבות לגלים רגועים למדי. ואחרי לא מעט שנים שבהן עשרות אלפי ישראלים התפתו לקנות נדל"ן מסחרי - משרדים או חנויות - או להשקיע מעבר לים, כשגם האפיקים הללו נראים כעת מסוכנים פי כמה, בין השאר בחסות הקורונה.

יתרה מכך: בשנה האחרונה גילו אחרוני הישראלים הנאיביים עד כמה ממשלת ישראל לא יודעת למשול ולקבל החלטות. ומה שנכון בנוגע לטיפול במגפה, נכון כבר עשרות שנים בשוק מורכב כמו הנדל"ן. כשתכנון והקמה של כל שכונה חדשה, וכאשר כל תקן או חקיקה חדשה בתחום הנדל"ן, דורשים סנכרון בין אינספור משרדי ממשלה - שיכון, פנים, אוצר, משפטים, תחבורה, הגנת הסביבה ועוד ועוד. משרדים שעסוקים בעיקר בהפרחת תוכניות פופוליסטיות, במקום פשוט להגדיל את ההיצע. וכשהיצע הקרקעות לבנייה מסור בעיקר לידיה של ממשלת ישראל - השולטת על מרבית הקרקעות במדינה - יותר ויותר ישראלים מבינים שאין להם על מי להישען עוד הרבה שנים קדימה. על אחת כמה וכמה כאשר במקביל, השלטון המקומי - זה שזוכה ללא מעט מחמאות בימי הקורונה - לא ממש מעוניין שיבנו בעריו עוד דירות מגורים, שרק מעמיקות את הגירעון בקופה העירונית.

כך נשארנו עם מחירי דירות היקרים כעת ב-20% בהשוואה למאי 2015 (נתוני הלמ"ס) - כאשר שר האוצר כחלון החליט "להתלבש" על תחום הדיור, השיק מבצעי הגרלות שעלו לנו מיליארדי שקלים, וגם הודיע לפני שעזב כי הצליח לחסל את משבר הדיור במדינה.
הצטרפו לערוץ כלכליסט בטלגרם >>

במקביל, אזרחי ישראלים ראו בשנת 2020 כיצד אותה ממשלה החליטה לתרום דווקא להרחבת הביקושים בשוק הדירות: מותה של תוכנית מחיר למשתכן והחלפתה במודל צנוע בהרבה שיציע דירות מסובסדות בעיקר בפריפריה, הפחתת מדרגת מס הרכישה הראשונה למשקיעים בחזרה מ-8% ל-5%, ואפילו הקלה - גם אם היא בינתיים לא ממש מחלחלת לציבור - על נטל המשכנתאות ואפשרות ליהנות עוד יותר מהריבית האפסית של בנק ישראל (עד 2/3 בריבית פריים). רק תלכו ותקנו דירה. גם ישראלים שמבקשים לקנות או לשדרג את דירתם היחידה ונואשו מהמתנה להבטחות שפעם יהיה פה זול יותר, וגם ישראלים שמחפשים היכן להשקיע את מעט הכסף שחסכו, ותשואה משכירות של כ-3% נראית להם פתרון לא רע בכלל (רווח הון במכירה, אם וכאשר, יהיה רק בונוס).

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן על רקע אתר בנייה שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן על רקע אתר בנייה

ואם ההיצע לא זז בקצב המובטח - כי המדינה הצליחה לשווק בשנה האחרונה קרקע למעט יותר מ-20 אלף דירות וגם הקבלנים נאלצו במשך לא מעט שבועות של סגר דה פקטו להוריד רגל מהגז, בעוד הביקושים שבים לשוק הדירות - התוצאה כמעט התבקשה מאליה.

רק לאחרונה פרסם בנק ישראל את דו"ח היציבות הפיננסית למחצית השנייה של 2020, שם נכתב במפורש כי "כשבוחנים את קצב הבנייה ארוך הטווח, נראה כי היצע הדירות אינו מצליח לעמוד בקצב עליית הביקוש. כאשר מחשבים את היחס בין הבנייה הפעילה למגורים במונחי שטח לבין האוכלוסייה (במדידה לא לפי שטח אלא לפי כמות דירות המצב נורא עוד יותר - ד"מ), מוצאים כי מאז תחילת 2017 הוא החל לרדת, ירידתו התעצמה במהלך משבר הקורונה, והוא הגיע לרמות נמוכות מאוד. התפתחויות אלו מעידות כי לחצי הביקוש – מעבר לטווח הקצר המושפע מההתפתחויות במשבר הבריאותי - ימשיכו להיות הגורם הדומיננטי בשוק הדיור ואף עלולים להתגבר". במילים אחרות, בבנק המרכזי של ישראל אומרים לנו שעלייה של 4% במחירי הדירות היא רק ההתחלה.

ומה עם האבטלה העצומה, שהכתה בקרוב למיליון ישראלים? במציאות אכזרית, לצד אלה שחרב עליהם עולמם היו פה המון ישראלים שלא לגמרי הבינו על מה כל המהומה. גם בבנק ישראל ציינו כי השפעת המשבר על ענפי המשק היתה לא אחידה, ועובדים חלשים יותר, המרוכזים בענפים שהשכר בהם נמוך יחסית, ספגו את מרבית הפגיעה.

בבנק גם הדגישו כי ניתן לזהות עלייה בשיעור הנכסים ששוויים מעל 2 מיליון שקל וירידה בשיעור הנכסים ששוויים נמוך מכך. גם בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ציינו אתמול כי מתוך 16 הערים הגדולות בישראל, רק בחיפה המחיר הממוצע של העסקאות שנעשו ברבעון הרביעי של 2020 היה נמוך מברבעון המקביל ב-2019 (3.9%). מנגד, ברמת גן למשל עלה המחיר הממוצע ב-19.4% ובראשון לציון ב-12.1%. כמו שכתבו כלכלני בנק ישראל: "מגבלות התנועה במרחב הציבורי ומעבר לעבודה מהבית ככל הנראה הגדילו את הביקוש לדירות גדולות, מרווחות ומיוחדות (למשל דירות גן)", וגם סיפקו הערכה כי סביר להניח שמשקל הדירות היקרות יותר יגדל.

בחודשיים האחרונים, נובמבר ודצמבר 2020, עליית מחירי הדירות עמדה על 1.8% (0.9% בכל חודש), מה שמשקף עלייה שנתית דו ספרתית - קצב מסוכן שלא ראינו מזה עשור (בין מרץ 2009 למרץ 2010 המחירים זינקו ב-21%).

אז הבנקים (ובנק ישראל שאחראי על יציבותם) יכולים להיות רגועים: העשירון העליון ימשיך כנראה לקנות דירות - כי אין בונקר טוב מזה בשוק הישראלי. ורק העשירונים התחתונים ימשיכו לחתור בייאוש מתחת למים מבלי שאף אחד רואה אותם. עוד מעט הם גם ישמעו שעליהם מוטלת עיקר המשימה לסגור בור של כ-200 מיליארד שקל שפערה הקורונה בתקציב המדינה.

חינמי

משתמש צעיר
צר לי להשבית שמחות..
אז כתבו בעיתון...
נראה לך שבשנים שקדמו ל-2008 כל העיתונים הכלכליים עמדו וצווחו "שוק הנדל"ן לפני פיצוץ"?
ושלא תבין לא נכון, אני לא חוזה ירידת מחירים בטווח זמן כל שהוא - מאותה הסיבה שאני לא חוזה עליה, פשוט כי אני לא נביא...
מה שאני כן אומר, זה שהנפילה בוא תבוא, במוקדם או במאוחר.
הנדל"ן (גם בארה"ק) - לא חסין-ירידות, והמשקיע הישראלי - לא חכם יותר ו/או אימפולסיבי פחות מהמשקיע בעולם, מה שבהכרח גרר/יגרור היווצרות בועת מחירים שתתפוצץ - על כל מה שכרוך בזה.
ככל שאנשים מנסים לשכנע אותי עד כמה מחירי הדירות תמיד עולים ולא ירדו לעולם, אני משתכנע עד כמה זה לא נכון, כי היא הנותנת.
בועה לא יכולה להיווצר אם כולם יודעים שיש בועה. תחשוב על זה.

נערך לאחרונה ב:

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
אחותי מכרה ממש עכשיו דירה שנקנתה לפני כמעט 5 שנים.
אחרי תקופה ארוכה מאאאאאוד של ניסיונות למכור.
בנווה יעקב המתחרדת באזור היותר נחשב.
היא מכרה ב50,000 יותר מהסכום שקנתה.
היה להם קשר עם הרבה מתווכים שהסכימו שזה המצב.
השאלה היא אם אז היא עשתה עיסקה טובה?
זו גם נקודה.
אפשר גם לבדוק במדלן.

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
השאלה היא עד מתי המחירים יעלו, כי יש שלב שלאנשים לא יהיה איך לשלם את המחיר.

תתארו לעצמכם שמחיר דירה 3 חדרים בביתר או בק"ס יגיע ל-2.5 מליון, האם גם אז אנשים ימשיכו לקנות או שכבר לא יהיה איך לשלם משכנתא כזו גבוהה. אני לא יודע אני רק שואל עד מתי זה יעלה?

למדן וידען

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אז כתבו בעיתון...
נראה לך שבשנים שקדמו ל-2008 כל העיתונים הכלכליים עמדו וצווחו "שוק הנדל"ן לפני פיצוץ"?
ושלא תבין לא נכון, אני לא חוזה ירידת מחירים בטווח זמן כל שהוא - מאותה הסיבה שאני לא חוזה עליה, פשוט כי אני לא נביא...
מה שאני כן אומר, זה שהנפילה בוא תבוא, במוקדם או במאוחר.
הנדל"ן (גם בארה"ק) - לא חסין-ירידות, והמשקיע הישראלי - לא חכם יותר ו/או אימפולסיבי פחות מהמשקיע בעולם, מה שבהכרח גרר/יגרור היווצרות בועת מחירים שתתפוצץ - על כל מה שכרוך בזה.
ככל שאנשים מנסים לשכנע אותי עד כמה מחירי הדירות תמיד עולים ולא ירדו לעולם, אני משתכנע עד כמה זה לא נכון, כי היא הנותנת.
בועה לא יכולה להיווצר אם כולם יודעים שיש בועה. תחשוב על זה.
לא יודע על מה מדובר.
יודע שהמחירים עולים ועולים, ויש מחסור של דירות.
וזה לא משנה אם המחסור הוא רק לזו"צים וכדו.
וזה גלגל שעד שלא תהיה הצפה של דירות ופתרונות זה יחמיר.

מתחילת האשכול ניסו השכם וערב להוכיח שאין מחסור והנה דו"ח בנק ישראל ולא כתבות ממומנות לכאורה למיניהם כהגדרתך 'אז כתבו בעיתון...' שהובאו כאן שטוען שהיצע הדירות אינו מצליח לעמוד בקצב עליית הביקוש.

זהורית

משתמש צעיר
השאלה היא עד מתי המחירים יעלו, כי יש שלב שלאנשים לא יהיה איך לשלם את המחיר.

תתארו לעצמכם שמחיר דירה 3 חדרים בביתר או בק"ס יגיע ל-2.5 מליון, האם גם אז אנשים ימשיכו לקנות או שכבר לא יהיה איך לשלם משכנתא כזו גבוהה. אני לא יודע אני רק שואל עד מתי זה יעלה?
חשוב להבין 2 נקודות.

א. האפשרות לקנות דירה לא תלויה רק במחיר, אלא בעוד פרמטרים, כגון סכום ההון העצמי הנדרש, וגובה הריביות של המשכנתא.
לפני העליה ב-2008 היו הטבות משתלמות בשוק המשכנתאות (ירידת הריביות ועוד) מה שהביא להצפה של קונים מול מחסור בדירות וממילא עליה מטורפת.
זה יכול לקרות תמיד. בישראל שוק המשכנתאות הוא לא מהטובים בעולם.
(בחו"ל יש אפשרות לקנות דירה עם 0% הון עצמי ומשכנתא לכל החיים!)
ואגב, עכשיו לאחרונה קרה משהו באזור, עם העלאת החלק היחסי שיהיה צמוד לריבית הפריים.

ב. גם אם אין הטבות בשוק המשכנתאות, עדיין, אם אין מספיק מלאי של דירות המחיר תמיד יכול לעלות.
אם בביתר יהיו רק 20 דירות לקניה, ימצאו 20 האנשים שישלמו את ה2.5 מליון ש"ח. יש עוד את ה20 עשירים הללו.

נ.ב. אני מכירה אנשים שבאזור 2008 הם לא רצו לקנות דירה, כי הם היו בטוחים שלא יכול להיות שהדירות תהיינה יקרות כ"כ, ובוודאי זה ירד.
המציאות טפחה להם כמובן על הפנים באופן שלא תאמן!

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
נ.ב. אני מכירה אנשים שבאזור 2008 הם לא רצו לקנות דירה, כי הם היו בטוחים שלא יכול להיות שהדירות תהיינה יקרות כ"כ, ובוודאי זה ירד.
המציאות טפחה להם כמובן על הפנים באופן שלא תאמן!
הדמיון ל 2008 הוא ממש לא נכון.
ואני אתן לך נתון אחד, כיום ישראל היא המקום שעלות דירה היא היקרה ביותר בעולם!!!
[לפי חישוב של כמה משכורות ממוצעות צריך בשביל לקנות דירה ממוצעת]
אז כמה זה נראה לכם שזה עוד יעלה?

למעשה

משתמש פעיל
זה גם תלוי מי קונה,
אם נניח שנכון מה שהתפרסם על עובדי מדינה, ובכללם עובדי משרד השיכון מחזיקים ברשותם בממוצע שני דירות להשקעה ומעלה,
אז חשוב לשקלל את זה,
ולזכור שאין לנו ארץ אחרת. ואנשים יודעים לסחור ולהשקיע במה שאין לו הרבה אפשרויות אחרות.

עד שמדינת ישראל בע''מ לא תשחרר את קרטל הקרקעות שיצרה זה לא יפול.
זה מתודלק ומוזן בהמון כסך אנרגיות ושליטה.

לא רואה באופק כוח פוליטי / אנרגיה שתלחץ את המחירים לכיוון מטה.

עם זאת לא נראה לי להשקיע במחסור ייזום ומתודלק ע''י בעלי אינטרס.

זהורית

משתמש צעיר
הדמיון ל 2008 הוא ממש לא נכון.
ואני אתן לך נתון אחד, כיום ישראל היא המקום שעלות דירה היא היקרה ביותר בעולם!!!
[לפי חישוב של כמה משכורות ממוצעות צריך בשביל לקנות דירה ממוצעת]
אז כמה זה נראה לכם שזה עוד יעלה?
לא השוויתי את המצב היום ל-2008.
טענתי שהטענה של " יש שלב שלאנשים לא יהיה איך לשלם את המחיר "
פשוט לא נכונה. והבאתי כמה הוכחות לכך.

להשוות את מחיר הדירות בישראל לעולם בכלליות, זה פשוט לא נכון,
צריך להשוות למקומות שבהם יש גידול דמוגרפי כמו בישראל (או כמו בישראל החרדית), ומנגד קצב בניית דירות כמו בישראל.
בלתי אפשרי להשוות למדינה מערב אירופאית בו יש התמעטות דמוגרפית מבחינת האוכלוסיה המקומית, והגידול נובע רק ממהגרים שלהם אורח חיים שונה בכלל.
אם את רוצה להשוות, תשווי לבורופארק או לשכונות החרדיות בלונדון, ושם תגלי שמחירי הדירות זהים מבחינת היחס למשכורת כמו בישראל ואולי אף יקרים יותר.

לגבי כמה זה יעלה, אין לי רוח הקודש.
אבל אני חייבת לציין שהופתעתי ממש לגלות שב2020 יש עליה ממוצעת של 4%.
(זה אומר שבאזורי ביקוש הדירות עלו בהרבה יותר, כי יש כמובן גם אזורי הפסד)

לפני 2008 אף אחד לא ידע לחזות את העליה המטורפת!
אחר מעשה יודעים לנתח למה זה קרה.

לעניננו,
בדיוק כמו שמדד S&P עולה בעקביות כבר עשרות שנים, ואע"פ שיש מדי פעם מורדות, לאורך זמן זה מתקן עצמו ויש עליה עקבית,
כך גם בענין הדירות, אף אם תהיה ירידה נקודתית ו/או עצירה, אין מצב שתתרחש פתאום "התנפצות בועה" והדירות ירדו בעשרות אחוזים.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
לא השוויתי את המצב היום ל-2008.
טענתי שהטענה של " יש שלב שלאנשים לא יהיה איך לשלם את המחיר "
פשוט לא נכונה. והבאתי כמה הוכחות לכך.

להשוות את מחיר הדירות בישראל לעולם בכלליות, זה פשוט לא נכון,
צריך להשוות למקומות שבהם יש גידול דמוגרפי כמו בישראל (או כמו בישראל החרדית), ומנגד קצב בניית דירות כמו בישראל.
בלתי אפשרי להשוות למדינה מערב אירופאית בו יש התמעטות דמוגרפית מבחינת האוכלוסיה המקומית, והגידול נובע רק ממהגרים שלהם אורח חיים שונה בכלל.
אם את רוצה להשוות, תשווי לבורופארק או לשכונות החרדיות בלונדון, ושם תגלי שמחירי הדירות זהים מבחינת היחס למשכורת כמו בישראל ואולי אף יקרים יותר.
אני כמובן חולקת עלייך.
ברור שיש מצב שבו רוב האנשים יפסיקו לקנות דירות, וברור שזה קשור בקשר בל ינתק לכסף שהם מרוויחים.
תתארי לך שמשפחה ממוצעת בישראל שמרוויחה 13,500 ש"ח בחודש,
תצטרך לקנות דירה ממוצעת בישראל ב10,000,000 ש"ח!! [רק בשביל להבין את הדוגמה]
האם נראה לך שיהיה יותר ממשפחה אחת כזאת שתקנה דירה במחיר כזה??
אם את מסכימה איתי שאנשים לא יקנו במחיר כזה, אז את מסימה שיש מחיר שאז בשום אופן אנשים לא יסכימו ולא יוכלו לשלם, כל מה שנשאר לברר זה עד איזה סכום אנשים ימשיכו לקנות דירות?
אז יש פה כאלו שטענו שהסף הזה קרוב למה שקורה היום עם המחירים, את יכולה לטעון שלא ואפשרי גם שהמחירים ימשיכו לעלות ללא פרופורציה למה שיש לאנשים לשלם, מעולה, אבל תסכימי איתי שברור שיש איזה גבול לזה.

לעניננו,
בדיוק כמו שמדד S&P עולה בעקביות כבר עשרות שנים, ואע"פ שיש מדי פעם מורדות, לאורך זמן זה מתקן עצמו ויש עליה עקבית,
כך גם בענין הדירות, אף אם תהיה ירידה נקודתית ו/או עצירה, אין מצב שתתרחש פתאום "התנפצות בועה" והדירות ירדו בעשרות אחוזים.
גם במניות כמו במדד S&P 500 יכולות להיות ירידות של 50% [כמו ב2008] וגם בשוק הדיור יכולות להיות ירידות של עשרות אחוזים [כמו שקרה בהרבה מקומות בעולם]
מה שלא סותר שעדיין לטווח ארוך של 15-20 שנה, די ברור שיהיו עליות בין במניות ובין בדירות.

זהורית

משתמש צעיר
תתארי לך שמשפחה ממוצעת בישראל שמרוויחה 13,500 ש"ח בחודש,
תצטרך לקנות דירה ממוצעת בישראל ב10,000,000 ש"ח!! [רק בשביל להבין את הדוגמה]
האם נראה לך שיהיה יותר ממשפחה אחת כזאת שתקנה דירה במחיר כזה??
זאת אחת מנקודות החילוק שלנו.
מי מחליט מהי הדירה הממוצעת.
האם דירה בסביון נחשבת ממוצעת? דירה בביתר? בכרמיאל?

לפני 20 שנה דירה במודיעין עילית נחשבה זולה, קנו שם משפחות שהיו מתחת לממוצע.
לפני עשור הדירות במודיעין עילית הפכו למחיר הממוצע.
היום רוב הזו"צים החרדים הממוצעים לא יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה במודיעין עילית.
כלומר מחירי הדירות עלו.

האם העובדה שהיום זו"צ חרדי ממוצע לא יכול לקנות דירה במודיעין עילית תוזיל את מחירי הדירות בעיר?
ברור שלא.
הדירות במודיעין עילית הן מועטות יחסית, והן פונות לקהל יעד שמסוגל לשלם אותם, והוא קיים, ומתאים למלאי השוק הזמין.

הזו"צ החרדי הממוצע אמור לקנות/ דירה בפריפריה של היום.
(והוא לא עושה את זה, אלא מתגורר בחורים בערים הותיקות, מה שמגביר את המצוקה)

הפריפריה של היום יהפוך בעוד עשור לערים ותיקות, ואז הן תהיינה מיועדות לאנשים אמידים יותר,
ואז יפתחו פריפריות חדשות.

ומחירי הדירות ימשיכו לעלות
זה דרך הטבע במדינת ישראל.

גם במניות כמו במדד S&P 500 יכולות להיות ירידות של 50% [כמו ב2008] וגם בשוק הדיור יכולות להיות ירידות של עשרות אחוזים [כמו שקרה בהרבה מקומות בעולם]
אבל מעולם לא קרה באזור חרדי מובהק.
אפילו משבר הדיור בארה"ב לא השפיע על השכונות החרדיות בברוקלין.

נערך לאחרונה ב:

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
זאת נקודת החילוק שלנו.
מי מחליט מהי הדירה הממוצעת.
האם דירה בסביון נחשבת ממוצעת? דירה בביתר? בכרמיאל?

לפני 20 שנה דירה במודיעין עילית נחשבה זולה, קנו שם משפחות שהיו מתחת לממוצע.
לפני עשור הדירות במודיעין עילית הפכו למחיר הממוצע.
היום רוב הזו"צים החרדים הממוצעים לא יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה במודיעין עילית.
כלומר מחירי הדירות עלו.
זה מאד פשוט אנשים שיש להם כסף קונים דירות ביותר כסף, אנשים עם הכנסות ממוצעות קונים בערך דירות ממוצעות, אנשים שיש להם פחות כסף קונים דירות בפחות כסף.
כשמדברים על מחירי הדיור זה הכל בהתאמה, אם לאט לאט מחירי הפריפריות של המדינה יעלו כמו המרכז איפה יקנו מי שאין לו כסף, ואם הם לא יקנו זה אומר שהביקוש יקטן ואז זה אומר שמחירי הדירות ירדו.
בקיצור איך שלא מסובבים את זה, אם בונים דירות ולאט לאט אין מי שיכול לשלם את זה [בין אם זה במרכז ובין אם זה בפריפריה] אז ירידה בביקוש גורמת לירידה גם במחיר.
דוגמה טובה לזה את יכולה לראות במה שקרה וקורה בשנה האחרונה ברמת בית שמש ד'.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אם מחירי הדירות יצנחו
כווולם ירוצו לקנות דירות
מה שיעלה את הביקוש חזרה
בדיוק הפוך.
כשכולם יבינו שהשתנתה המגמה, כולם ירוצו למכור לפני שירד עוד, מה שיגרום לכך שזה באמת ירד עוד.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה