מותר האדם מן המכונה

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
המכונה החדשנית שיגעה את העולם.
אחרי האפליקציה שאפשרה לראות כיצד ייראה פרצופך בעוד שלושים שנה, שקד פרופסור זיגמונד דטרמי, פסיכולוג גאון ומקורי במיוחד, על החלק המעניין באמת - כך ייראו חייך בעוד שלושים שנה.
אתה נכנס לחדר קטן, מתיישב מול מכונה גדולה. שם אתה נדרש למלא שאלונים ארוכים, לענות על שאלות אישיות, לבצע מבחנים פסיכולוגיים ותרגילים שונים, ובסופו של דבר המכונה פולטת את הדף המיוחל עם התוצאות.

המכונה הייתה אכזרית:
"בעוד שלושים שנה תהיה אפס. בדיוק כמו היום, רק עם כרס וחובות" היא כתבה לאחד.
"גם בעוד שלושים שנה, עדיין תבטיח לעצמך שמחר אתה מפסיק לעשן" אמרה לאחר.
"בעוד עשר שנים כבר תהיי גרושה ותיקה. בעוד שלושים שנה עדיין תחפשי את הבעל המושלם" כתבה למישהי.

אבל היו גם מחמאות.
"בעוד שלושים שנה תדע ש"ס בעיון. גם אז לא יכירו אותך בשכונה כתלמיד-חכם. עניין של שיווק".
"בעוד שלושים שנה תהיה עשיר הרבה יותר ממה שאתה חושב. אבל לא יהיה לך זמן ליהנות מזה".
"אתה תהיה מנכ"ל של חברה גדולה. תשלוט בעובדים ביד קשה ותפיק מהם את המירב. מאחורי הגב הם ישנאו אותך אבל זה לא יזיז לך."

היה אחד שניסה לשקר. להזין נתונים פיקטיביים כדי להיטיב את התוצאות אחרי שקיבל תוצאה מעליבה. אך זה מה שהוא קיבל:
"אדון יקר. כנראה שגם בעוד שלושים שנה לא תדע להתמודד עם דברים שלא נוחים לך ותנסה לשקר ולטייח אותם. כך לא תגיע רחוק חביבי"
אנשים יצאו מתוסכלים. בפרט מפני שהם חשו שהתוצאות הן אמיתיות.

לא לכולם היה אומץ להיכנס לזה. היו את אלו שאמרו "עזוב, מה אני צריך לדעת. תן לחיות את החיים רגוע." היה למכונה הרבה מה להגיד על התכונה הזו, אילו אותם אנשים היו שואלים אותה.

מועמדים למשרות בכירות במשק התבקשו לבצע את האבחון ולהביא את התוצאות שלהם. פוליטיקאים חשפו את האבחונים האישיים שלהם (למעט שינויים מתבקשים שנערכו על ידי היחצ"נים).
בסין, הממשלה הכריחה אנשים להיבחן על ידי המכונה. מי שקיבל תוצאות גרועות, נשלח למחנות עבודה כבר מעכשיו. חבל לחכות.
פרופסור דטרמי הפך לאדם מפורסם בכל העולם. שורה של גופי תקשורת עמדו בתור לראיין אותו. הוא נהיה עשיר הרבה יותר ממה שיכול היה לחלום אי פעם.

ויום אחד המכונה הודיעה שהיא מעוניינת לכנס מסיבת עיתונאים.
"שלום לכם אנשים" פתחה ואמרה.
"אחרי שסקרתי אחוזים ניכרים מתוככם, גיבשתי לעצמי תפיסה כוללת על עתידה של האנושות. אמנם אין לי יכולת להבחין בין טוב לרע, אבל אני יודעת מה אנשים תופסים כטוב וכרע ואני רוצה להזהיר אתכם: אתם הולכים למקום מאד לא טוב"
העיתונאים עמדו פעורי פה.
"אני צופה שבשנים הקרובות אנשים יאבדו את כל המוטיבציה שלהם לחיים פרודוקטיביים. אלו שקיבלו ממני תוצאות מחמיאות, יסברו שהדברים הללו יקרו בכל אופן ויפסיקו להשקיע ולעמול למען הצלחתם. הם ינוחו על זרי הדפנה ולא יעשו כל מאמץ להמשיך ולהתקדם.
אלו שקיבלו תוצאות פחות טובות יתייאשו מעצמם וייעשו הרבה יותר גרועים ממה שאני צפיתי.
אין סיכוי להתקדם לשום דבר בחיים מבלי אמון ביכולת להשתנות. מי שלא מאמין בבחירה חופשית - יגיע לניוון ושקיעה. ולא משנה מהם הנתונים העכשוויים שלו. האנושות כולה צועדת לקראת קמילה. והכל בגללי.
זה הכל".

פרופסור זיגמונד דטרמי, הפסיכולוג הגאון שפיתח את המכונה ישב שם הלום רעם.
הוא הוציא מתוך כיסו את דף התוצאות האישי שלו, וקרא שם את המשפט: "למען בצע כסף, תהיה מוכן למכור גם את האנושות כולה. לעולם לא תצליח לוותר על כסף למען מישהו אחר". הוא אחז בראשו בין שתי ידיו והיה חיוור כולו.

לפתע הוא התנער. קרע את הדף לחתיכות קטנות והשליך אותן לפח.
אחר כך קם בנחישות. פתח את קרביה של המכונה. לקח בידיים רועדות אקדח, נתן מבט אחד נחוש, וירה לתוך הליבה של המכונה.
המכונה העלתה עשן בעצלתיים. סיום סתמי לחיים קצרים ומפוארים.

בכוחותיה האחרונים פלטה המכונה הגוססת דף קטן:
ניצחת אותי. יש בחירה. יש תקווה.

מטאלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
מהדהד ומטלטל!

מה שמפעים כאן, זה שלכל אחד מאיתנו זיגמונד דטרמי קטן ומכונתו הקטנה לא פחות!
אתה באמת חושב שיריה אחת תנצח?
לאחרונה אנשים מנסים להשתמש באופציה הזו והורגים את עצמם במקום את המכונה, קשה לאתר אותה, הלא כן?!??

וסקרנות גרידא, מילא דטרמינזם, אך מה אשם פרויד שנפלת דווקא עליו?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הקטע כתוב מדהים.
בסין, הממשלה הכריחה אנשים להיבחן על ידי המכונה. מי שקיבל תוצאות גרועות, נשלח למחנות עבודה כבר מעכשיו. חבל לחכות.
לא כך נאמר? 'בן סורר ומורה נידון על שם סופו'...
אבל היו גם מחמאות.
כוונתך ל"מחמאות".
"בעוד שלושים שנה תדע ש"ס בעיון. גם אז לא יכירו אותך בשכונה כתלמיד-חכם. עניין של שיווק".
"בעוד שלושים שנה תהיה עשיר הרבה יותר ממה שאתה חושב. אבל לא יהיה לך זמן ליהנות מזה".
"אתה תהיה מנכ"ל של חברה גדולה. תשלוט בעובדים ביד קשה ותפיק מהם את המירב. מאחורי הגב הם ישנאו אותך אבל זה לא יזיז לך."
כאילו, אין אפשרות שהוא ידע ש''ס בעיון ויכירו אותו בשכונה כת"ח? אין אפשרות שיהיה עשיר ויהיה לו זמן?
היה למכונה הרבה מה להגיד על התכונה הזו, אילו אותם אנשים היו שואלים אותה.
. אמנם אין לי יכולת להבחין בין טוב לרע
אם יש לה מה לומר על התכונה הזו - טובה או רעה - למה אין לה יכולת להבחין ביניהם?
"אחרי שסקרתי אחוזים ניכרים מתוככם, גיבשתי לעצמי תפיסה כוללת על עתידה של האנושות. אמנם אין לי יכולת להבחין בין טוב לרע, אבל אני יודעת מה אנשים תופסים כטוב וכרע ואני רוצה להזהיר אתכם: אתם הולכים למקום מאד לא טוב"
העיתונאים עמדו פעורי פה.
"אני צופה שבשנים הקרובות אנשים יאבדו את כל המוטיבציה שלהם לחיים פרודוקטיביים. אלו שקיבלו ממני תוצאות מחמיאות, יסברו שהדברים הללו יקרו בכל אופן ויפסיקו להשקיע ולעמול למען הצלחתם. הם ינוחו על זרי הדפנה ולא יעשו כל מאמץ להמשיך ולהתקדם.
אלו שקיבלו תוצאות פחות טובות יתייאשו מעצמם וייעשו הרבה יותר גרועים ממה שאני צפיתי.
אין סיכוי להתקדם לשום דבר בחיים מבלי אמון ביכולת להשתנות. מי שלא מאמין בבחירה חופשית - יגיע לניוון ושקיעה. ולא משנה מהם הנתונים העכשוויים שלו. האנושות כולה צועדת לקראת קמילה. והכל בגללי.
זה הכל".
טוב שהמכונה לא לקחה את העניינים לידים. אולטרון גם דאג לטפל בעניינים בעצמו.
אחר כך קם בנחישות. פתח את קרביה של המכונה. לקח בידיים רועדות אקדח, נתן מבט אחד נחוש, וירה לתוך הליבה של המכונה.
נו באמת, מכונה כזו משוכללת נותנת לחייה סתם כך להסתיים בירייה? היא משכפלת את עצמה עשרות פעמים, וצריך צוות שלם של גיבורי על בשביל לחסל אותה...

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
למעשה, יש אסכולה כזו שנקראת דטרמיניזם, וגורסת שאין ח״ו בחירה, כי כל החלטה של אדם היא תוצאה דל החלטה קודמת או פעולה מסויימת. ע״פ הדרטמיניזם ניתן לצפות (תיאורטית) איך ייראה אדם או מדינה בעוד כך וכך שנים, לו רק יהיה לך מספיק אינפורמציה ויכולת חישובית.
ואחת ולתמחד, לגבי כל החומרים שלך.
@הדוויג איזה ראש פורה יש לך. תענןג לקרוא אותך, ואתה ממלא את הפורום בחיים.

ישיר

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
D I G I T A L
המכונה החדשנית שיגעה את העולם.
אחרי האפליקציה שאפשרה לראות כיצד ייראה פרצופך בעוד שלושים שנה, שקד פרופסור זיגמונד דטרמי, פסיכולוג גאון ומקורי במיוחד, על החלק המעניין באמת - כך ייראו חייך בעוד שלושים שנה.
אתה נכנס לחדר קטן, מתיישב מול מכונה גדולה. שם אתה נדרש למלא שאלונים ארוכים, לענות על שאלות אישיות, לבצע מבחנים פסיכולוגיים ותרגילים שונים, ובסופו של דבר המכונה פולטת את הדף המיוחל עם התוצאות.

המכונה הייתה אכזרית:
"בעוד שלושים שנה תהיה אפס. בדיוק כמו היום, רק עם כרס וחובות" היא כתבה לאחד.
"גם בעוד שלושים שנה, עדיין תבטיח לעצמך שמחר אתה מפסיק לעשן" אמרה לאחר.
"בעוד עשר שנים כבר תהיי גרושה ותיקה. בעוד שלושים שנה עדיין תחפשי את הבעל המושלם" כתבה למישהי.

אבל היו גם מחמאות.

היה אחד שניסה לשקר. להזין נתונים פיקטיביים כדי להיטיב את התוצאות אחרי שקיבל תוצאה מעליבה. אך זה מה שהוא קיבל:
"אדון יקר. כנראה שגם בעוד שלושים שנה לא תדע להתמודד עם דברים שלא נוחים לך ותנסה לשקר ולטייח אותם. כך לא תגיע רחוק חביבי"
אנשים יצאו מתוסכלים. בפרט מפני שהם חשו שהתוצאות הן אמיתיות.

לא לכולם היה אומץ להיכנס לזה. היו את אלו שאמרו "עזוב, מה אני צריך לדעת. תן לחיות את החיים רגוע." היה למכונה הרבה מה להגיד על התכונה הזו, אילו אותם אנשים היו שואלים אותה.

מועמדים למשרות בכירות במשק התבקשו לבצע את האבחון ולהביא את התוצאות שלהם. פוליטיקאים חשפו את האבחונים האישיים שלהם (למעט שינויים מתבקשים שנערכו על ידי היחצ"נים).
פרופסור דטרמי הפך לאדם מפורסם בכל העולם. שורה של גופי תקשורת עמדו בתור לראיין אותו. הוא נהיה עשיר הרבה יותר ממה שיכול היה לחלום אי פעם.

ויום אחד המכונה הודיעה שהיא מעוניינת לכנס מסיבת עיתונאים.
העיתונאים עמדו פעורי פה.
זה הכל".

פרופסור זיגמונד דטרמי, הפסיכולוג הגאון שפיתח את המכונה ישב שם הלום רעם.
הוא הוציא מתוך כיסו את דף התוצאות האישי שלו, וקרא שם את המשפט: "למען בצע כסף, תהיה מוכן למכור גם את האנושות כולה. לעולם לא תצליח לוותר על כסף למען מישהו אחר". הוא אחז בראשו בין שתי ידיו והיה חיוור כולו.

לפתע הוא התנער. קרע את הדף לחתיכות קטנות והשליך אותן לפח.

בכוחותיה האחרונים פלטה המכונה הגוססת דף קטן:
ניצחת אותי. יש בחירה. יש תקווה.
כבר כתבתי בפורום אחר (בניסוח שונה), שאת הבדיקה האמיתית על המכונות והאפליקציות מנבאות העתידות למיניהן (ואני דווקא לא מאלה שנוטים לזלזל ביכולות הניכרות בהן), צריך לעשות על העבר. דהיינו: אם אפליקציית FaceApp מראה לכם את עצמכם צעירים יותר בעשרים שנה, וזה באמת נראה בדיוק כמו שאתם נראים בתמונות מאותה התקופה - צריך להתחיל 'לחשוש' ממה שהיא מראה על העתיד.
אבל אם אחדיר למכונה מידע על היום, והיא תספר לי על העבר דברים שלא היו מעולם, אזי גם העתיד שהיא מראה אינו שווה הרבה. כי עם שאין לו עבר, אין לו עתיד...

מטאלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
למעשה, יש אסכולה כזו שנקראת דטרמיניזם, וגורסת שאין ח״ו בחירה, כי כל החלטה של אדם היא תוצאה דל החלטה קודמת או פעולה מסויימת. ע״פ הדרטמיניזם ניתן לצפות (תיאורטית) איך ייראה אדם או מדינה בעוד כך וכך שנים, לו רק יהיה לך מספיק אינפורמציה ויכולת חישובית.
ואחת ולתמחד, לגבי כל החומרים שלך.
@הדוויג איזה ראש פורה יש לך. תענןג לקרוא אותך, ואתה ממלא את הפורום בחיים.
זהו בדיוק הרעיון ש @הדוויג שילב את זיגמוינד פרויד עם דטרמינזם כשמו של הפרופסור, בגלל שיטתו של פרויד ומהותו של הדטרמיניזם, אם הבנתי נכון כמובן...
לכן שאלתי את זה:
וסקרנות גרידא, מילא דטרמינזם, אך מה אשם פרויד שנפלת דווקא עליו?

יעקב1245

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נמחק
טעות

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...