עזרה מה עניתם שהילד/ה שאל?

• פותח הנושא rere
  • פורסם בתאריך

מרים אדריכל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אצלי הקטנצ'יק בן ה 3 קם כל בוקר עם שאלה פילוסופית אחרת על ה'.
אני קוראת לזה "5 דקות ביום של פילוסופיה יהודית....."
התשובות הן תמיד:
ה' הוא מלך של העולם
אין לו גוף
הוא בכל העולם
א"א לראות אותו כי הוא יותר חשוב ממנו
הוא הכי גדול שיש
הוא לא יכול למות
הוא היה פה תמיד
הוא יהיה פה תמיד
הוא לא שותה ואוכל, הוא לא צריך, הוא יותר חשוב מזה
אנחנו לא יכולם להבין את זה כי אנחנו רק אנשים
גם את המלאכים אנחנו לא רואים

(מבטיחה לכם שזה השאלות שהוא שאל...חחח)

srp

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
UX UI
D I G I T A L
אני אמרתי
שאנחנו לא יכולים לראות אותו,
בגלל שהוא כל כך קדוש
וכמובן ממשיכים לזה שהוא תמיד איתנו, הוא רואה אותנו, ואנחנו תמיד יכולים לדבר אליו וכו'

ספרים מ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שמעתי פעם מראש הישיבה שלי
ילד ששואל שאלות כאלה בקטנות - כשיגדל יבין וירגיש את מציאות ה'
ילד שסתמו לו את הפה שלא ישאל, או שלא עולה בדעתו כלום - הגיוני שגם כשיגדל ישאר באותה רמת אמונה.....

שוש12

משתמש פעיל
אתמול בן השש שלי גם שאל אותי על מהות הקב"ה, איפה הוא נמצא ואיך הגיוני שנמצא בכל מקום

עניתי לו
שבאמת הענין לא מובן לנו, זה משהו קדוש ואלוקי, והרבה מעל ההבנה שלנו...
יש דברים שאנו יודעים שקיים ולא מבינים אותם
כמו שאתה יודע שיש שפה טורקית, אבל לא מבין אותה
כמו שאתה יודע שאפשר לבשל, אבל לא יודע לבשל בעצמך,
גם יש דברים שכולנו, גם אמא מאמינים ויודעים אותם. אבל לא תמיד מבינים אותם.

זוהי תשובה להרבה מושגים ביהדות גם בהמשך החיים (מצוות/ עברות וכו'), לא הכל אנו מבינים. אבל עדיין אנחנו מאמינים בתורה ובהקב"ה.

-LIGA

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
למה צריך להגיד שלא רואים אותו כי הוא מאד גבוה?
ילד יכול להבין גם כשיגידו את האמת,
אין לו צורת גוף, זה משהו שאנחנו לא יכולים לדמיין, וכשתהיה גדול תצליח להבין יותר,
מאד פשוט, ומתקבל בפשטות.

cyp

משתמש מקצוען
אני עונה שהקב"ה הוא משהו שמימי רוחני ולכן אנחנו לא רואים אותו כמו שלא רואים את המלאכים...
אבל אני לא עונה שהוא רחוק בשמיים... ה' נמצא בכל מקום הוא נמצא בתוכנו הנשמה שלנו היא חלק מה' חלק אלוק ממעל... אני אומרת להם שהם יכולים לראות כל הזמן את ה' בניסים הקטנים של היום יום.. בבריאה היפה וכו' שום דבר לא היה קורה בלי ה' ולכן אנחנו רואים אותו וחשים אותו כל רגע ורגע... הילדים שלי מבינים כמה שהם מסוגלים אבל אולי לא בגיל הקטנטן שאז לא טרחתי יותר מדי להסביר אמרתי את האמת פחות או מיותר הבינו הבינו לא הבינו יבינו בהמשך,

נערך לאחרונה ב:

בערל דוב

משתמש פעיל
לא עברתי על כל התגובות
אבל אני הייתי עונה פשוט מאוד
מה שאנחנו אומרים בי"ג עיקרים של הרמב"ם
הקב"ה אינו גוף
והייתי מסביר לפי השכל שלו, שאכן אי אפשר לראות אותו כי הוא משהו למעלה מההשגות שלנו
ולכן באמת הוא היה יכול לברוא את כל העולם, והוא מנהיג את כל העולם ויודע ושומע הכל
ואם הוא היה גוף כמונו, לא היה יכול להיות כל הדברים האלו

גמד

משתמש מקצוען
איזה דור יפה, כשאני הייתי ילד היו עונים לי שלא שואלים כאלה שאלות, ושתגדל תבין,ובזה הסיפור היה נגמר,לי אין טראומה מתוכן התשובה:rolleyes:, אלא מהלחץ שנלחצו ששאלתי את השאלה הפשוטה הזו.

רחל סרולוביץ

כתיבה שיווקית וקופירייטינג
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
הילד צריך לקבל התייחסות כמובן, אבל מי אמר שהוא צריך להבין? אנחנו כן מבינים? גם לומר 'כשתגדל תבין' זה לא נכון. אי אפשר להבין את זה!
לשאלת ביתי המתוקה: איפה ה'? עניתי: בכל מקום. בבית, בגן, ברחוב, בשמיים, בארץ....
איך יכול להיות שהוא בכל מקום? כי הוא יכול לעשות הכל.
אז למה אני לא רואה אותו? כי הוא מאד מאד קדוש ואי אפשר לראות, אבל באמת הוא קרוב לידינו ושומר עלינו כל הזמן.
הילד מרגיש שיש פה משהו נשגב, שאי אפשר להסביר, נכון הוא לא מקבל תשובה הגיונית כי אין כזו, הוא מעל כל הגיון ונעלם מכל רעיון.
ואין יפה ואמתי יותר מזה שהילד יגדל עם ההרגשה הזו, הסתומה והלא מובנת, קטנות לעומת משהו עצום ונשגב ממנו!

טקסטור

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
למה אי אפשר לענות לו את המילים הפשוטות מהתורה 'כי לא יראני האדם וחי'...
הרעיון הזה בכללותו כבר נאמר לעיל, כמו הסיפור בגמ' שאי אפשר להסתכל על השמש, וכן שאר רעיונות סביב זה, אבל הכי פשוט לתמצת את זה בארבע מילים מהתורה בעצמה.
סתם אגב, אם לא יתרגלו שכל דבר צריך להיות חזותי בסרטים וכו', פחות יבקשו לראות גם את ה' בסרט...

היסמין יר

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
קודם כל תשובה לעצמינו (הרעיון מגיע מתוכן המופיע בגמ' מסכת ברכות דף י' על ההקבלה שבין מציאות הנשמה לקב"ה )
תשאלו את עצמכם פעם מי זה אני ? כשאני מדבר/ת את מי אנחנו מייצגים ?
יש בנו בהוויה שלנו משהו מופשט ממציאות פיזית
דברים כמו תודעה /עולם המחשבות /עולם הרגשות /העולם הפנימי שלנו = האישיות שלנו המהות שלהם היא משהו מעבר לחומר
אומנם יש לזה ביטוי בחומר בשפת גוף בהתנהגות ואפי' במוח אבל כל אלו הם רק הביטויים של המהות בעצמה

גם הקב"ה הוא ההויה של הכל הוא הסיבה לקיום הכל ומי שיציליח להפנים ולהבין את הרעיון העמוק הזה יקבל קצת פופרציות שונות על ההבנה של מציאות הקב"ה וזה שהוא ממלא כל עלמין

מי שרוצה יותר פרוט וחדוד יכול לפנות באישי

999

משתמש מקצוען
הבן שלי אמר שהוא רוצה לראות את ה, אמרתי לו שבבוקר מייד שהוא קם הוא יכול לפתוח את התריס ולהסתכל על השמש 5 דקות, אחרי 5 דקות הוא יראה את ה'.
לא יודעת האם עשיתי נכון אבל הוא לא הצליח, אז אמרתי לו שבהזדמנות הוא יצליח, מאז הוא ןלא מנסה...

העצה הזו, מלבד הסכנה שיש בה - כי אם הוא יתעקש וירצה לראות את ה' הוא יתאמץ מאוד ויסבול בשביל זה, ויסתכל על השמש הרבה זמן - וזה מסוכן

אך מלבד זאת, זה עלול להצטייר אצלו שהקב"ה הוא בשמש ח"ו, והיא עבודה זרה, ויתעוות אצלו האמונה הברורה.

לפעמים כשלא יודעים להסביר בצורה רחבה, עדיף לענות בצורה הכי פשוטה וברורה (בסגנון כמו: שבן אדם שעשוי גם מגוף - לא יכול לראות את ה', שאת זה גם ילד מבין את זה), ולא לנסות לענות דברים לא נכונים שיכולים לעוות לו את האמונה.

אפשר גם לענות לילד כי משה רבינו ביקש מה': "הראני נא את כבודך", והשיב לו ה': "לא תוכל לראות את פני כי לא יראני האדם וחי" (שמות לג, כ)

נערך לאחרונה ב:

היסמין יר

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
לילד צריך לדבר בשפתו
הקב"ה הוא גדול מאוד נמצא בשמים
הוא רואה אותנו ואנחנו לא רואים אותו

ילד לא מסוגל להבין דברים מופשטים דבר שמעבר למוחשי פיזי

Yerushalmit

משתמש מקצוען
לגבי זה שד' נמצא בכל מקום - אני זוכרת שהבת שלי שלה אותי כשהיא היתה אולי בת 6(?)
אם ד' נמצא בכל מקום - אז הוא - למשל - על המיטה שלי ועכשיו אני יושבת עליו?

אימפריה

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
יש המון דברים מופשטים שילד לא יכול לראות במוחש, כמו המלאכים, יצר הרע ויצר טוב, שכל, רוח, הילדים שלי לא מבינים איך הרוח טומאה בבוקר נכנסת בין האצבעות ולמה לא רואים אותה ולא רואים שהיא נעלמת עם הנטילה. אני מסבירה להם שלא כל דבר אפשר לראות, אך אני לא יכולה לדעת מה הם באמת מדמיינים, וברור לי שהם ממחישים לעצמם בדמיון דמות בערך, כשאני הייתי ילדה דמיינתי לעצמי איך ה' נראה ואת המלאכים. הבת שלי לדוגמה (בת 3) מדמיינת שה' נראה כמו אש, שזה התאור שקבלה כשלמדו על הסנה ועל מעמד הר סיני, (ואגב היא שאלה איך ה' לא קיבל מכה כשירד מהשמים על הר סיני).

היסמין יר

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
אימפריה -בהקשר למה שכתבת על יצר הרע ויצר הטוב
זה לא איזהשהו מלאך לבן או מלאך שחור
זה פשוט המנגנון הפנימי שלנו ,יצר=רצון .יצר טוב -משיכה לעשית הטוב . יצר רע -משיכה לעשיית הרע ,או העדפה של מה שנוח על פני מה שנכון
וסך ההחלטות וההתגברויות של האדם הן הן מה שמעצבות את האישיות והזהות של האישיות וקומתו הרוחנית
(דוגמה: מישהי רוצה לדבר לשון הרע,יש את הקול הפנימי (יצה"ר) שלוחש זה שווה זה יהיה רכילות מעניינת תהיי במוקד הענינים ,ואז מבליח הקול הפנימי הנגדי (יצר טוב ) זה לא פייר ע"פ הלכה זה אסור יש שם מאבק פנימי את מה להעדיף ואדם בוחר למה ליחס את מירב החשיבות ובחירה הזאת ממצבת את פיתוח החלק הטוב(יצר טוב ) או למוטב

זה לא שיעור מוסר חלילה רק אפרופו
שאם ישאל ילד גדול על המושג יצר טוב יצר רע שתהיו מוכנים אם תשובה ריאלית

אולי מעניין אותך גם...