דרוש מידע מה דעתכם על הרעיון? נתינת דירות בציבור הליטאי

מצב
הנושא נעול.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אני חושבת שזה סוג של אמונה...
מה שהנתן ה מחזיר...
אחרי הכל הוא מנהל את העולם!!!
וברור שזה הוכיח את עצמו!!!
עם לא אמונה מי אנחנו בעולם??!!!!
זו לא אמונה. זו טיפשות. שאף אחד לא ישלה את עצמו שהוא בוטח בקב״ה שיתן לו דירה לכל אחת מבנותיו.

אמא של אפרת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סליחה על השאלה ה״כפרנית״, אבל הגישה הזו הוכיחה את עצמה? או שרואים אברכים מבוגרים בראש כל חוצות נאנקים תחת עול החובות והדבר פוגע להם בבריאותם הנפשית והגופנית?
מאוד מתנצלת ממה שיפגע (גם אנחנו חסידים)
איכשהו אלו שדופקים בדלת לבקש כספים לחתונות ילדיהם לא נמנים על המגזר הליטאי.
אלו דווקא חסידים או ירושלמים שנותנים מינימום.

רפ

משתמש סופר מקצוען
האשכול הנוכחי הוא בעצם מיחזור של האשכול הזה:
חבל על המאמץ.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
הדברים שלך זה סוג של כפירה
ברגע שיש אמונה שהכל ממנו הכל מיסתדר....
הדברים שלי הם ממש לא כפירה. בכל ספרי המוסר והמחשבה מובאים כללים ברורים למונחים של אמונה וביטחון, והאיזון בין ביטחון והשתדלות.
וכבר ציטטו לעיל את דברי הרב קנייבסקי, שאסור לסמוך על הנס בדבר כזה:

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
גם בגמחי"ם, גם הנאנקים תחת עול הפרנסה, וגם בקרנות הצדקה, וכ"ש באיסוף כספים בחו"ל ובארץ, אי אפשר לומר שיש יותר ליטאים. רואים בחוש השגחה.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
סליחה על השאלה ה״כפרנית״, אבל הגישה הזו הוכיחה את עצמה? או שרואים אברכים מבוגרים בראש כל חוצות נאנקים תחת עול החובות והדבר פוגע להם בבריאותם הנפשית והגופנית?
לא רואה מקום לשאלות כפרניות בפורום חרדי. וזו שאלה כפרנית. המרכאות מיותרות.
לגבי התשובה באותה מידה שבראש כל חוצות נאנקים תחת עול החובות. אני לפחות הרבה יותר שומעת ורואה אנשים שמחתנים ואף סיימו לחתן את ילדיהם בדרך פלאית ונסית והם ממשיכים לחייך ולהודות לה'.
אני מכירה הרבה יותר ספורי נסים מספורי התקפי לב.

אבל, גם התקף לב אחד הוא מיותר וכשאנשים סובלים אני לא יכולה להגיד שהשיטה הזו מוצלחת. גם אם היא עובדת לאחרים.
ועדיין יש מקום לדיון ואין מקום להעלות שאלות כפרניות שמעידות על אמונת החכמים של שואליהן (רחמנות.. אין לי מילה אחרת)

החכמה צודקת

משתמש מקצוען
אמא של אפרת ו"גם אנחנו חסידים"
אהבתי
;)

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לא רואה מקום לשאלות כפרניות בפורום חרדי. וזו שאלה כפרנית. המרכאות מיותרות.
לגבי התשובה באותה מידה שבראש כל חוצות נאנקים תחת עול החובות. אני לפחות הרבה יותר שומעת ורואה אנשים שמחתנים ואף סיימו לחתן את ילדיהם בדרך פלאית ונסית והם ממשיכים לחייך ולהודות לה'.
אני מכירה הרבה יותר ספורי נסים מספורי התקפי לב.

אבל, גם התקף לב אחד הוא מיותר וכשאנשים סובלים אני לא יכולה להגיד שהשיטה הזו מוצלחת. גם אם היא עובדת לאחרים.
ועדיין יש מקום לדיון ואין מקום להעלות שאלות כפרניות שמעידות על אמונת החכמים של שואליהן (רחמנות.. אין לי מילה אחרת)
השאלה לא כפרנית, השאלה מוכיחה שיש לבדוק היטב כמה אמינות יש בטענה שאלו דברי הרב קנייבסקי. וראו זה פלא, ציטטו פה ציטוט ברור שהרב קנייבסקי אמר את ההיפך הגמור! ואם את מופתעת, יש פה בעיה.

האבסורד כאן הוא שבעצמך כתבת שאת לא יכולה להגיד שהשיטה הזו מוצלחת. היתכן לומר כך אודות דברי הרב קנייבסקי?!...
עד מתי נאמין לכל שטות שמתפרסמת ״בשם הרבנים״ בראש כל חוצות? (רחמנות.. אין לי מילה אחרת)

נערך לאחרונה ב:

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
השאלה לא כפרנית, השאלה מוכיחה שיש לבדוק היטב כמה אמינות יש בטענה שאלו דברי הרב קנייבסקי. וראו זה פלא, ציטטו פה ציטוט ברור שהרב קנייבסקי אמר את ההיפך הגמור! ואם את מופתעת, יש פה בעיה.
התשובה היא מאד פשוטה.
הרב קניבסקי נשאל באותה שאלה יותר מפעם אחת. כמה מוזר זה בעינייך?
וענה לשואל כפי שחשב לנכון.
אין לי בכלל ספק שכל אחד שהלך לפי העצה של הרב ולא משנה מה היא היתה ראה טוב. את זו שהעלית ספק בענין.
ואגב תבררי כמה שלם הרב אלישיב על חתן כמו ר' חיים (רמז: השדכן עבד מאד קשה כדי שצד הכלה יענה לדרישות...) ואל תספרו לי עכשיו שלא כל אחד הוא ר' חיים. כי זה לא מה שאמרתי.
אלא רק שהדברים מעוגנים היטב אצל רבותינו. אין פה מקרה. אין פה טעות.
אם השתנה הדור, השתנה השוק, יכול להיות שצריך להפתח לכווינים חדשים. נוספים.
ומכאן ועד להגדיר אנשים שנותנים מושחתים.... ועד לתהות האם השיטה עובדת והאם היא הרבתה לומדי תורה בכמות ואיכות. זה בדיוק המפורסמות אינן צריכות ראיה.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
התשובה היא מאד פשוטה.
הרב קניבסקי נשאל באותה שאלה יותר מפעם אחת. כמה מוזר זה בעינייך?
וענה לשואל כפי שחשב לנכון.
אין לי בכלל ספק שכל אחד שהלך לפי העצה של הרב ולא משנה מה היא היתה ראה טוב. את זו שהעלית ספק בענין.
ואגב תבררי כמה שלם הרב אלישיב על חתן כמו ר' חיים (רמז: השדכן עבד מאד קשה כדי שצד הכלה יענה לדרישות...) ואל תספרו לי עכשיו שלא כל אחד הוא ר' חיים. כי זה לא מה שאמרתי.
אלא רק שהדברים מעוגנים היטב אצל רבותינו. אין פה מקרה. אין פה טעות.
אם השתנה הדור, השתנה השוק, יכול להיות שצריך להפתח לכווינים חדשים. נוספים.
ומכאן ועד להגדיר אנשים שנותנים מושחתים.... ועד לתהות האם השיטה עובדת והאם היא הרבתה לומדי תורה בכמות ואיכות. זה בדיוק המפורסמות אינן צריכות ראיה.
הדברים לא מעוגנים משום רב ראוי לשמו. כל גדולי ישראל בארץ ובחו״ל התנגדו באופן גורף לתופעה הזו.
יותר מכך, כבר ציטטתי לעיל את הרב שטיינמן שאמר על מי שמעודד בחורים לדרוש דירות שהוא רשע מרושע. עצוב שצריך בכלל לצטט גדולים על מנת להצדיק את הדברים הפשוטים הללו.
איך בכלל את מסוגלת להבין - ועוד להצדיק - את ההזיה הזו?!

korot

משתמש מקצוען
ברמה המעשית לענ”ד יש דרך אחת.
מה שצריך זה הרבה תעמולה קולעת
שתדבר אל הבחורים והוריהם, שלהם זה לא שווה לקבל עכשיו התחייבות כשבבוא היום ובתוצאה ישירה הם יצטרכו להתחייב פי 5.

אני מדבר עם בחורים נחשבים בישיבות יוקרתיות בשידוכים או מאורסים, והם מבינים חד משמעית שזה לא כדאי ולא משתלם להם, רק כיחידים הם לא יכולים לעצור את הגלגל, ואם זה המצב שבכ"מ בבוא היום הם יצטרכו לתת את ה 3,000,000, לפחות עכשיו הם יקחו את ה 600,000.......

פגשתי כאלה מהזן היוקרתי ביותר.... שהסתובבו תקופה עם התחושות המוכרות בלי שום הסתייגות - מה הפשט? מי שרוצה אותי, שישלם עלי!! ו"יש לי הצעות של מיליון, למה שאני ייקח פחות?"
ובאמת הם לא קבלו תשובות לטענות האלו.... ובהתאם הם התחתנו עם בחורות ממשפחות 'יוקרתיות' שאביהן "התחייב" על מיליון, ותקופה קצרה לאחר החתונה הם כבר מדברים על הענין במונחים של 'טרגדיה'.

בקיצור, המציאות בשטח, שיש מצב ש (לרוב) לדעת כל הצדדים, הוא אבסורדי, לא טוב, לא נכון, לא הגיוני וכו', והוא ממשיך רק כי אין איך לעצור את הגלגל.

וקמפיין טוב אמור לגרום לבחור ולהוריו הרגשה (נכונה) שלקבל סכום גדול (גם ממי שיש לו) זה בדיוק כמו להיות מאושר מהלוואה ב600% ריבית.
שוב, קמפיין שלא ייגע בשום צורה בחלק ובצד של הבנות והוריהם, אלא אך ורק יגרום לבחור ולהוריו לא לרצות לקחת, גם ממי שיש לו, מתוך הבנה שבמו ידיו הוא גוזר על עצמו חיי טירדה מעת לידת הבת הראשונה וגהינם עלי אדמות מהרגע שהוא מארס את הבת הראשונה.

זהו.
זה השלב הראשון, שצד הבחור יבין שהוא זה שמפסיד מהמשך המצב הקיים, ולכן הוא אמור לא לרצות לקבל לא פחות ממה שהצד השני אמור לא לרצות לתת.
וההבנה שאין קיום למודל הנוכחי, השאלה היחידה זה רק כמה סבל יסבלו הורי-נשותינו, הורינו-הורי אחיותינו, אנחנו-הורי בנותינו, ובנינו-הורי נכדותינו.

אחרי שהכיוון הזה יחלחל, תבוא השאלה איך מתמודדים בפועל עם עניין הצורך בדיור על העלות היקרה, ואז יוכלו להיווצר נורמות שפויות יותר כמו בציבור החסידי והספרדי.

עניין כוחות השוק זה דבר שאין כוח בעולם שיכול לבטל, והדבר הנכון יותר הוא להעביר את המשקל מהתחייבות ההורים (שחוץ מהאווילות ההגיונית שבדבר, לרוב זה סתם ’על קרח’), אל רמת ההכנסה בהווה או בפוטנציאל של הבחורה, שזה כבר סיפור אמיתי שבאמת מספק פתרון ובדרך ישרה ובריאה לחיים.

נערך לאחרונה ב:

אחת שמחה תמיד...

משתמש פעיל
פעם ראתי איזשהו מערכון, נדמה לי של טלי אברהמי
על אישה שראתה אמבולנס אצל השכנים ומאד נבהלה: מה? מה קרה??
אה, הם ארסו את הבן שלהם?? שהשם ישמור, שיהיה רק בשמחות....

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
הדברים לא מעוגנים משום רב ראוי לשמו. כל גדולי ישראל בארץ ובחו״ל התנגדו באופן גורף לתופעה הזו.
יותר מכך, כבר ציטטתי לעיל את הרב שטיינמן שאמר על מי שמעודד בחורים לדרוש דירות שהוא רשע מרושע.
עצוב שצריך בכלל להצדיק את הדברים הפשוטים הללו. איך בכלל את מסוגלת להבין דבר כזה?!
פחחח. אין לי דרך אחרת להגדיר את הבורות.
אמירות יש לכל הכוונים וכל אחת מהן ראויה לשומען.
איך אמרו החסידים בתקופת הקורונה? מספיק ניד ראש או הרגשה כדי להבין מה הרבה רוצה.
אז אצל ליטאים זה לא עד כדי כך. אבל מספיק לראות איך הם נוהגים. איך תלמידהם הדגולים ומה רבים רבים מאתנו שנגשו להתיעץ באפן אישי קבלו עצה והדרכה.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
פחחח. אין לי דרך אחרת להגדיר את הבורות.
אמירות יש לכל הכוונים וכל אחת מהן ראויה לשומען.
איך אמרו החסידים בתקופת הקורונה? מספיק ניד ראש או הרגשה כדי להבין מה הרבה רוצה.
אז אצל ליטאים זה לא עד כדי כך. אבל מספיק לראות איך הם נוהגים. איך תלמידהם הדגולים ומה רבים רבים מאתנו שנגשו להתיעץ באפן אישי קבלו עצה והדרכה.
טענו בחיטים והודה לו בשעורים.
אני לא מבין, אני מצטט דעות מפורשות שנאמרו בצורה הכי מפורשת שאפשר ע״י כל גדולי ישראל המקובלים עלינו, ואת מגיבה בענייני ניד ראש והרגשות?!

משבצת 2

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
קראתי את האשכול בעניין רב
ובתור אחת שגרה בפריפריה בשמחה עם אברך תלמיד חכם שרק תורתו אומנותו כבר 10 שנים ועוד היד נטויה בעז"ה
אני יכולה רק להוסיף שכל העניין הזה של לדרוש דירה או לגור במרכז לא מתחיל מגיל 18
זה מתחיל אצל הילדים מגיל שנתיים (וממילא גם אצל ההורים שלהם)
ללמוד לחיות לפי המצוי ולא לפי הרצוי
ללמוד לשמוח עם מה שיש ולהסתפק באמת במועט
לזכור להודות ולהכיר טובה על כל דבר שמקבלים ולדעת ששום דבר לא מובן מאליו.

אני הלכתי לגור בעיר שלא הכרתי ולא ראיתי מימי כמעט
אבל לא הרגשתי לרגע שנעשה לי פה עוול או שזה לא מלכתחילה
ככה חונכנו בבית והיה ברור לי שזה מה שיהיה
ואבא שלי מלכתחילה חיפש לי שידוך מישיבות פחות מקובלות, פחות מרכזיות - אבל בחור כשאיפותי
וברוך ד' אני יכולה להגיד לפי מה שאני רואה אצלי בבית ומה שאני רואה בסביבתי - (בלי להשוות למרכז כרגע)
אנחנו מוקפים בתלמידי חכמים, בנושאי מישרות, במרביצי תורה.
השיח באוטובוסים, ברחוב, איפה שאברכים נפגשים - משובב נפש כפשוטו.
וגרים בפריפריה.
שלדעתי זה פלוס ולא מינוס בעניין הזה
כי באמת אין כאן את הרדיפה אחרי המותרות והמושגים שיש במרכז
וממילא החיים פשוטים יותר - בנוסף למחיר הנמוך של הדירה.
ועדיין אני מרגישה לא פייר שההורים שלי היו צריכים לשלם את הסכום שהם שילמו (שאני מתנצלת מראש אבל אין לי מושג מהו. כי לא עירבו אותי בנושא)
אני כן מחזירה להם סכום מסוים כל חודש. הייתי רוצה יותר אבל אני יודעת שהמטרה שלהם היתה שבעלי יוכל לשבת וללמוד ולא יהיה מוטרד מחובות. ומחכה לרגע שיתאפשר לי ואחזיר להם בכפל כפליים.
ולכן אני מסכימה מאד עם הטענה שכדי שבחור ישב וילמד הוא לא צריך לקבל הרבה כסף. אם כבר להיפך.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ת'

קסט תִּקְרַב רִנָּתִי לְפָנֶיךָ יְהוָה כִּדְבָרְךָ הֲבִינֵנִי:קע תָּבוֹא תְּחִנָּתִי לְפָנֶיךָ כְּאִמְרָתְךָ הַצִּילֵנִי:קעא תַּבַּעְנָה שְׂפָתַי תְּהִלָּה כִּי תְלַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:קעב תַּעַן לְשׁוֹנִי אִמְרָתֶךָ כִּי כָל מִצְוֹתֶיךָ צֶּדֶק:קעג תְּהִי יָדְךָ לְעָזְרֵנִי כִּי פִקּוּדֶיךָ בָחָרְתִּי:קעד תָּאַבְתִּי לִישׁוּעָתְךָ יְהוָה וְתוֹרָתְךָ שַׁעֲשֻׁעָי:קעה תְּחִי נַפְשִׁי וּתְהַלְלֶךָּ וּמִשְׁפָּטֶךָ יַעֲזְרֻנִי:קעו תָּעִיתִי כְּשֶׂה אֹבֵד בַּקֵּשׁ עַבְדֶּךָ כִּי מִצְוֹתֶיךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה