דיון מהי כתיבה גרועה?

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
לכתיבה טובה יש הרבה מאפיינים,
קל יחסית להגדיר אותה.
אבל מה מאפיין כתיבה גרועה?

תוכן רדוד? כתיבה בנאלית? שגיאות כתיב?
תחביר מזעזע? פיסוק שגוי?
אולי בכלל מסר מוטעה?
או הכל ביחד?
חלק ולחוד?
מה השלב שבו מצביעים על הקטע / פרק / ספר, מעקמים את האף באכזבה ואומרים "גרוע"?

יוצא לי להתלבט בזה הרבה,
לי אישית יש כמה תשובות, אבל בטוחה שאפשר להגיע מהשאלה הזאת למספר תשובות כמספר הכותבים כאן, ומן הסתם גם יותר...
וגם אם בסוף נגיע לתשובה שאין תשובה,
הרי שאיך אוהבים לומר מדריכים?
'אין תשובה' מגיע רק אחרי דיון.

מהי הגדרת כתיבה גרועה?

anotherית

משתמש סופר מקצוען
לכתיבה טובה יש הרבה מאפיינים,
קל יחסית להגדיר אותה.
אבל מה מאפיין כתיבה גרועה?
חולקת עלייך על המשפט הראשון. לכתיבה גרועה יש המון מאפיינים, כתיבה טובה - היא פשוט טובה, ואפילו יכול להיות בה את כל המאפיינים שכוללים כתיבה גרועה, ולמרות זאת זה יכול עדיין להיות כתיבה טובה.

(מאפיינים לכתתיבה גרועה: תיאורים מלאים, כתיבה גסה, משפטים לא ברורים,
כתיבה מנותקת/מרוחקת/מליצית/מתנשאת/שיפוטית/ביקורתית/גבוהה מידי)

אשר לב

סופר, עורך וקופירייטר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
קשקשתי קצת. מחילה מראש.

בשביל להבין מה היא כתיבה גרועה, צריך להבין קודם כל מה היא כתיבה בכלל.
לעניות דעתי, מעטים בלבד מבינים שכתיבה בעצם היא סוג של אמצעי תקשורת.
בדיוק כמו דיבור: תחביר של מילים שמעבירים מסרים.

בשעה שכותב ניגש אל מקלדתו, חובה עליו להעמיד לנגד עינינו את הקורא הפוטנציאלי, המצוי,
ולשאול את עצמו: מה הוא יאמר. מה הוא ישמח לקרוא. מה הוא רוצה.
כתיבה המכוונת בצורה נכונה אל הקורא, מדברת בשפה שלו, בסגנון שלו, בצורה בה הוא אוהב שפונים אליו.
כתיבה שכזו גוברים סיכויה שיכריז עליה הקורא, הלוא הוא הקונה העתידי, בסיפוק: אוח, זה כתוב טוווב!!!

במחשבה שניה.
כתיבה טובה, אולי, היא כתיבה שמכניסה את הקורא בקלות אל העולם של הכותב.
מעבירה את המסרים בצורה ברורה, באופן שבו הכותב איננו חוצץ בין התוכן הכתוב לקורא.
כתיבה גרועה, לעומתה, עושה בדיוק את ההיפך.
כתיבה שהקורא מתקשה להיכנס אל קרביה וקרביה.
מעמידה חסם וחיץ בין קהל הקוראים לתוכן, בשל סיבות לא ענייניות, דוגמת: יכולת ניסוח לא ברורה. משפטים שמחוברים בצורה לא נכונה. ועוד.

כתיבה שלא עושה חשק לקרוא אותה.
כתיבה שגורמת לך להעיף מהיד את החומר הכתוב ולדפדף הלאה.
כתיבה שלא עושה לך נעים. שלא מעוררת בך חוויה. נקודה.
בקיצור, כתיבה רעה. כתיבה גרועה. כתיבה מעצבנת!

קוביד

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
י
כל היצירות המוצלחות דומות זו לזו. אך היצירות הגרועות - גרועות הן כל אחת על פי דרכה.
יש בזה המון אמת.
כמשל אקח את החכמה,
הרש"ר הירש כותב שלחכמה יש שם אחד ולטיפשות הרבה שמות,
סכלות אווילות נואלות טיפשות כסילות ועוד...
הסיבה לכך, לדבריו, שהחכמה היא קו אחד, פשטות אמיתית,
אך הטיפשות היא פניה וסטיה ממנה, וכאלו יש, לצערנו, להרבה כיוונים...
והנמשל מובן...

2u2

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
עימוד ספרים
כתיבה שאינה משרתת את המטרה!

יש את הברור:
כתיבה פרסומית שלא הניעה אף קורא/ת לפעולה (יש גם את הקיצוני, עיין ערך סלקום..).
סיפור/שיר שלא נתן לאף קורא/ת הנאה (=שמחה, עצב, געגוע, מתח, עצבים, וכו').

ויש את הסובייקטיבי:
אתן דוגמא שנתקלתי בה לאחרונה,
ערכתי שיחה של 12,000 מילה, קיצצתי שומנים, ליטשתי את הרעיון, חידדתי את הקצוות, יצא מאמר נופת צופים (אין הנחתום וכו').
- הלקוח מתלונן: נשארו רק 6000 מילים..
- מחזיר שומנים, פותח הסתעפויות, מרחיב פה מרחיב שם..
- 8000 מילה
- חזר ללקוח הצבע לפנים..

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הרש"ר הירש כותב שלחכמה יש שם אחד ולטיפשות הרבה שמות,
סכלות אווילות נואלות טיפשות כסילות ועוד...
זה מעניין, כי מי שלומד את ספר משלי רואה שגם ל'חכמה' יש הרבה שמות:
חכמה, דעת, בינה, מוסר השכל, ערמה, מזימה, לקח, תבונה, תושיה, ועוד.

castamir

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה גרועה אתם רוצים? בשמחה יש המון דוגמאות. מלוא החופן. גם לינקים. מלוא הדפדפן.
תרשמו:
>>>
כתיבה גרועה אלו ספרי הכאב. הספרים של הסופרות הללו, נו, שלוחצות על בלוטות הרגש יותר מדי. תעמדו בחדר מיון שעה: אותו חומר, אותה תוצאה. למה זה נמכר הכי הרבה? הציבור לא באמת יודע מה טוב לו. פשוט הספר הראשון היה במבצע, אחר כך הקוראות התרגלו.
>>>
כתיבה גרועה אלו העיתונאים החרדיים. כן, זה מעניין מרתק עד נצרך לציבור; נכון, בזכותם אפשר לצרוך חדשות נקיות על טהרת הקודש ברמה גבוהה. אבל באמת. איפה זה איפה שובקס. המלחין.
>>>
כתיבה גרועה אלו הפובליציסטים. פובליציסטיקה, מילה לגמרי ארוכה מדי. רחמסטריווקפוביה. אין דרך קלה לומר את זה. לכשתשתתקנה, לכשתתרוממנה, או אז תתפרץ הכתיבה כמו הגעש אייאפיאטלאייקוטל בואכה שאנוויירפושגוונגיש. אל תחפשו בגוגל, חפשו בגוגולפלקס.
>>>
כתיבה גרועה זה כמובן קומיקס. זו בכלל לא כתיבה. בושה שחנויות ספרים מכניסות את הזוועה הזו. אשפה תת אנושית חמוצה של סמלים עם צבעים. קניתי עשרים לילד שלי לפני החג? אז מה, קניתי לו גם צמר גפן מתוק. את החורים בשיניים נשלם כבר אחר כך.
>>>
כתיבה גרועה אלו מוספי הסיפורים של החגים. זוכרים את המוספים של שנות פעם? איזה תוכן, איזו איכות. היום מה? שוב אותם שמות, אותם רעיונות, שוב עוד פעם אותן אותיות א"ב בכל הסיפורים! מתי תגוונו? תחדשו? הכל כסף?!
>>>
כתיבה גרועה זו כתיבה שיווקית. ממש כמו הכפרי שהוציא מהארון את כל הש"ס עם הפוסקים כדי להגיע לחתיכת גבינה קשה מלוחה שהחביא מאחוריו. עולם השקר, המבוכה, הבאסה, הצביעות המשחק. טוב שזרקו אותם בפרוג לפורום נפרד. אמנות?! תעשו לי טובה. תקפיצו לי צרור מפתחות מירושלים לצפת.

<<<

אז מה זו כתיבה טובה? הכתיבה שלי כמובן.
שמחתי לעזור, תודו לי אחר כך.

נערך לאחרונה ב:

2u2

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
עימוד ספרים
כתיבה גרועה אתם רוצים? בשמחה יש המון דוגמאות. מלוא החופן. גם לינקים. מלוא הדפדפן.
תרשמו:
>>>
כתיבה גרועה אלו ספרי הכאב. הספרים של הסופרות הללו, נו, שלוחצות על בלוטות הרגש יותר מדי. תעמדו בחדר מיון שעה: אותו חומר, אותה תוצאה. למה זה נמכר הכי הרבה? פשוט הספר הראשון היה במבצע, אחר כך הקוראות התרגלו.
>>>
כתיבה גרועה אלו העיתונאים החרדיים. כן, זה מעניין מרתק עד נצרך לציבור; נכון, בזכותם אפשר לצרוך חדשות נקיות על טהרת הקודש ברמה גבוהה. אבל באמת. איפה זה איפה שובקס. המלחין.
>>>
כתיבה גרועה אלו הפובליציסטים. פובלציסטיקה, מילה לגמרי ארוכה מדי. רחמסטריווקפוביה. אין דרך קלה לומר את זה. לכשתשתתקנה, לכשתתרוממנה, או אז תתפרץ הכתיבה כמו הגעש אייאפיאטלאייקוטל בואכה שאנוויירפושגוונגיש. אל תחפשו בגוגל, חפשו בגוגולפלקס.
>>>
כתיבה גרועה זה כמובן קומיקס. זו בכלל לא כתיבה. בושה שחנויות ספרים מכניסות את הזוועה הזו. אשפה תת אנושית חמוצה של סמלים עם צבעים. קניתי עשרים לילד שלי לפני החג? אז מה, קניתי לו גם צמר גפן מתוק. את החורים בשיניים נשלם כבר אחר כך.
>>>
כתיבה גרועה אלו מוספי הסיפורים של החגים. זוכרים את המוספים של שנות פעם? איזה תוכן, איזו איכות. היום מה? שוב אותם שמות, אותם רעיונות, שוב עוד פעם אותן אותיות א"ב בכל הסיפורים! מתי תגוונו? תחדשו? הכל כסף?!
>>>
כתיבה גרועה זו כתיבה שיווקית. ממש כמו הכפרי שהוציא מהארון את כל הש"ס עם הפוסקים כדי להגיע לחתיכת גבינה קשה מלוחה שהחביא מאחוריו. עולם השקר, המבוכה, הבאסה, הצביעות המשחק. טוב שזרקו אותם בפרוג לפורום נפרד. אמנות?! תעשו לי טובה. תקפיצו לי צרור מפתחות מירושלים לצפת.

<<<

שמחתי לעזור, תודו לי אחר כך.
כל מה שכתבת זה פובלציסטיקה!
הכל זה סובייקטיבי.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כתיבה שאינה משרתת את המטרה!
זה המשפט שאימצתי לי.
כתיבה טובה היא זו שעומדת ביעדים שהוצבו לה, כתיבה גרועה לא. ככל שהיא רחוקה מהיעד כך היא גרועה יותר.

אם אני כותב פוסט שמאלני במטרה להרגיז קוראים ימניים והם לא התרגזו, כתבתי גרוע.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
כתיבה גרועה אלו ספרי הכאב. הספרים של הסופרות הללו, נו, שלוחצות על בלוטות הרגש יותר מדי. תעמדו בחדר מיון שעה: אותו חומר, אותה תוצאה. למה זה נמכר הכי הרבה? פשוט הספר הראשון היה במבצע, אחר כך הקוראות התרגלו.
חשבת אולי האם זה קרה באמת?!
אולי הן חוו טרגדיות בחיים?!
אולי התפשלה להן עוגה?!
אני אישית בתור אחד שלא מכיר סופרת מקרוב - יכול להעיד שזה ייתכן (לסופרות טרגדיה).
חכה חכה, עוד מעט יבואו החבר'ה ויעשו לך ב'צפר...
כל מילה!
זוכרים את סידורי 'תפילת כל פה' הישנים?
לאן נעלם ה'א-ל' המחוברים של פעם?
האותיות המוארכות באופן מלאכותי כדי למלא את השורה...
הכיווצים המוזרים ב'כי לעולם חסדו'...
בכלל - הפס המקווקו שהראה איזה כל"ח שייך לאיזו שורה...
אחחח... היו ימים... זו היתה אמנות... יוצרים אמיתיים...
זה בהחלט! :)

נערך לאחרונה ב:

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

מה זה סרט גרוע? מה זה תסרוקת גרועה? מה זה הורות גרועה?

אני חושבת שמאד קשה להגדיר מה זה "גרוע". משהו "גרוע" הוא כל דבר שסוטה מהפרמטרים של "טוב", וכמה שיותר סוטה משם- הוא כנראה גם יותר גרוע.

כמו שאמר @yonatanr ונוספים כאן- כתיבה טובה אין הרבה. אין הרבה קלאסיקות שנותרו מאות שנים על המדף, אבל אלו שכן- יש להן סיבות מסויימות להצלחה.
מה שאין כן סיפורים גרועים- שנגרסים ברחבי העולם באלפיהם מדיי יום...

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
(מאפיינים לכתתיבה גרועה: תיאורים מלאים, כתיבה גסה, משפטים לא ברורים,
כתיבה מנותקת/מרוחקת/מליצית/מתנשאת/שיפוטית/ביקורתית/גבוהה מידי)
אלו מאפיינים,
אבל הם לא מגדירים כתיבה גרועה.
כלומר, אם תקראי כתיבה שיפוטית, האם תגדירי אותה כ'כתיבה גרועה'?
אם תיתקלי במליציות, זאת תהיה כתיבה גרועה?
בעיניי אחד (ואפילו יותר) מהחסרונות האלו לא הופך כתיבה לגרועה, אלא לפחות טובה.
השאלה שלי היא מתי הכתיבה מפסיקה להיות 'פחות טובה', והופכת ל'גרועה'.

כתיבה גרועה-
כתיבה שחוזרת על עצמה
מלאה בתיאורים לא נחוצים
קלישאתית
לא אמינה
מזלזלת באינטלגנציה של הקוראים
קיטשית
חופרת
פסיכולוגיה בגרוש
כנ"ל:
האם כל המאפיינים האלו הופכים כתיבה לגרועה?
או רק אחד מהם?
או רובם?
או שילוב שלהם?
מה הופך כתיבה לגרועה?

לכתיבה גרועה יש מדד מאוד פשוט: אם היא לא מספקת חוויה לקוראים.
כתיבה יכולה לעמוד בכל הפרמטרים המקצועיים ועדיין לא להצית את הניצוץ המיוחל.
ומה קורה במקרה ההפוך:
מה אם אקח כתיבה קלישאתית / לא אמינה / חופרת / קיטשית וכל שאר המחמאות לעיל,
אבל היא כתיבה שמספקת לי חוויה.
עלילה מרתקת / רעיון מקורי / סתם זירה לא מוכרת.
האם זאת כתיבה גרועה?

כל היצירות המוצלחות דומות זו לזו. אך היצירות הגרועות - גרועות הן כל אחת על פי דרכה.
אם זה נכון,
הרי שמצבנו עגום למדי.
זאת אמירה שדורשת מגילת הסבר...

ויש את הסובייקטיבי:
אתן דוגמא שנתקלתי בה לאחרונה,
ערכתי שיחה של 12,000 מילה, קיצצתי שומנים, ליטשתי את הרעיון, חידדתי את הקצוות, יצא מאמר נופת צופים (אין הנחתום וכו').
- הלקוח מתלונן: נשארו רק 6000 מילים..
- מחזיר שומנים, פותח הסתעפויות, מרחיב פה מרחיב שם..
- 8000 מילה
- חזר ללקוח הצבע לפנים..
החיים העצובים...
התחברתי למה שכתבת. בעיקר כי הבאת הגדרה, ולא מאפיין.
האם לדעתך ההגדרה הזאת ממצה את מושג ה'כתיבה גרועה'? לדעתך כתיבה גרועה היא כתיבה שלא משרתת את המטרה, ותו לא?
או שגם כאן מדובר רק במאפיין (אולי בולט), אבל עדיין לא מגדיר את הכתיבה הגרועה?
ואני מתחילה לתהות בעצמי האם יש בכלל הגדרה, או שגם כאן זה עניין של טעם. או של שילוב מאפיינים.

כתיבה גרועה אלו הפובליציסטים. פובליציסטיקה, מילה לגמרי ארוכה מדי. רחמסטריווקפוביה. אין דרך קלה לומר את זה. לכשתשתתקנה, לכשתתרוממנה, או אז תתפרץ הכתיבה כמו הגעש אייאפיאטלאייקוטל בואכה שאנוויירפושגוונגיש. אל תחפשו בגוגל, חפשו בגוגולפלקס.
:)

הזדמנות

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ומה קורה במקרה ההפוך:
מה אם אקח כתיבה קלישאתית / לא אמינה / חופרת / קיטשית וכל שאר המחמאות לעיל,
אבל היא כתיבה שמספקת לי חוויה.
עלילה מרתקת / רעיון מקורי / סתם זירה לא מוכרת.
האם זאת כתיבה גרועה?
מעניין לנסות את זה ולבדוק. פשוט לכתוב קטע עם מאפיינים גרועים ולנסות ליצור ממנו חוויה. השערה שלי- זה לא יעבוד, אולי רק בהפוך על הפוך, סוג של סאטירה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה