מהו "ספר חרדי"?!

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י צצפ;1791824:
מסכים איתך, חוץ מהמשפט האחרון.
אותו אחד מתוסכל חצה את הקווים לא בגלל אותם סיפורים, אלא השתמש בהם כתירוץ שחוק וזול..
הוא גם התבטא כך אודות יציא"מ עפ"ל..

נכון מאד

אותו אחד עשה זאת רק בשביל לקבל היתר לתאוותיו . ויפסיקו לבלב את המוח כל היוצאים , הם רק מחפשים קלישאות זולות הנדפות ברוח לסיפוק התאוותני של יצרם.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י גלבוע;1792138:
נכון, אבל זה נושא אחר.
ותכל'ס, רוב האנשים שדיברתי איתם לא באמת מוכנים להאמין שהעולם הוא אוסף מולקלות חסר פשר.
הם יותר נוטים להאמין בכל מיני עב"מים חסרי ממשות, כמו ה'יקום' שנענה לבקשות.

- - -

תתחדשי על החתימה.
במהרה בימינו אמן!

צלצלתי על החתימה :)
ובנוגע לדברים - אני לצערי כן פגשתי, ודי הרבה כאלה.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י ארי בראון;1792582:
ומה ההגדרה לדבר מציאותי

כל דבר ששייך לעולם הזה ניתן לכמת, לגדור ולהגדיר.

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
ודאי שיש מושגים רבים שאינם מוגדרים כל צרכם, כמו המושג "חרדי" עצמו, או המושג "חילוני", או המושג "לאום". מושגים רבים שהומצאו ע"י ילודי אשה לא הוגדרו מעולם, ואין צורך וגם מן הנמנע להגדירם, ואחד מהם הוא המושג "ספר חרדי", שהמשתתפים כ"כ עמלים להגדירו. נניח שהיה מישהו מתישהו שהמציא את המושג "ספר חרדי", האם הוא חשב על כל ההגדרות שהמשתתפים מתווכחים עליהם? - יכולני להניח בוודאות שלא. הוא בסך הכל ביקש לבטא את כוונתו, תהא אשר תהא.
על כן אם בכל זאת מבקשים להגדיר, יש לחזור להגדרה היבישה [שאינה תורמת הרבה] "ספר חרדי" - ספר שנכתב ע"י חרדי בעבור חרדים. וכן מקובל להגדיר את המושג "מחשבת ישראל" - כל מה שנאמר או נכתב ע"י יהודי בעבור יהודים.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
כמו שאמרת קשה עד בלתי אפשרי להגדיר דברים במדויק . והאמת לא התבקשנו.
חובתו של סופר או מן הצד השני- איך נבדוק ספר שהוא טוב לנו או לילדינו.
עם מה אנחנו יוצאים מהספר?
והנושא הוא לא רק רוחניות , קרבה לתורה , עוד תוספת יראת שמים.
גם אם זה נטו בריאות הגוף והנפש וחכמה כללית היא שווה בעיני כי רק אדם שלם יכול לעבוד את בוראו באמת ומתוך בחירה אמיתית.
וזה מה שאני מחפשת בספרים.
לא מענין אותי אם מוכרים את הספר בגאולה או באיצקוביץ מענין אותי מה כתוב בספר.
ולהבדיל גם ספרות גויית . אם יש בה מתנה לחיים בחכמת חיים אני אקח זאת לילדי ולעצמי.
אבל גם אם הסופר הוא קרוי "חרדי" אבל אין בספר הזה ולו משהו שיגרום לקורא שם להיות יותר ירא שמים, הספר לא יכנס לביתי.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
וואוו, איזה דיון.
נאלצתי להיעדר מכאן שבוע, נחמד לחזור ולפגוש אשכול מלא וגדוש בתובנות חיות ומעמיקות בנושא חשוב כל כך.

תודה לכל המגיבים והמביעים דעה.

שאלתי "מהו ספר חרדי, נועדה לאזני סופרים - לצורך רבים השואלים - שחפצים להגדיר לעצמם את הכיוון אליו הם רוצים לחתור.
לכך נועד הדיון כולו, שאכן היה פורה ומעמיק, ולכן תשובות מוג של "ספר שכתב חרדי" וכאלה, אינן עונות על השאלה שנשאלה בראש האשכול.

השאלה היותר מדויקת היא: "איך יוכל סופר חרדי להפיק יצירה ספרותית חרדית". יצירה שתהיה חרדית ולא שתהיה "יצירה שכתב חרדי", כי כזו היא כבר מעצם הווייתה...
ועל כך אכן יש הרבה תשובות, תובנות ומסקנות במהלך הדיון.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י געוואלדיג;1800853:
ודאי שיש מושגים רבים שאינם מוגדרים כל צרכם, כמו המושג "חרדי" עצמו, או המושג "חילוני", או המושג "לאום". מושגים רבים שהומצאו ע"י ילודי אשה לא הוגדרו מעולם, ואין צורך וגם מן הנמנע להגדירם, ואחד מהם הוא המושג "ספר חרדי", שהמשתתפים כ"כ עמלים להגדירו. נניח שהיה מישהו מתישהו שהמציא את המושג "ספר חרדי", האם הוא חשב על כל ההגדרות שהמשתתפים מתווכחים עליהם? - יכולני להניח בוודאות שלא. הוא בסך הכל ביקש לבטא את כוונתו, תהא אשר תהא.
על כן אם בכל זאת מבקשים להגדיר, יש לחזור להגדרה היבישה [שאינה תורמת הרבה] "ספר חרדי" - ספר שנכתב ע"י חרדי בעבור חרדים. וכן מקובל להגדיר את המושג "מחשבת ישראל" - כל מה שנאמר או נכתב ע"י יהודי בעבור יהודים.

יתכן שהדברים לא מוגדרים כל צורכם, אבל במציאות יש להם הגדרה וודאי. כמו כן וודאי שככל שהמושג יותר מופשט כך יהיה קשה יותר להגדיר אותו, אבל הקושי הוא אצלנו, המגדירים.

ronitg

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
כחרדית תועלת ספרים (לשעבר), אני יכולה לומר שקראתי אולי 3 ספרים טובים ב-7 השנים האחרונות.
ולכן אני תולעת ספרים לשעבר, כי אין לי מה לקרוא.
וכמו שכבר נכתב פה - גם ככה אין לנו כמעט תרבות פנאי.
מחכה ליום שיגיע איזה ספר חרדי טוב, אבל טוב ממש

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י ronitg;1802982:
כחרדית תועלת ספרים (לשעבר), אני יכולה לומר שקראתי אולי 3 ספרים טובים ב-7 השנים האחרונות.

ואפשר לשאול אילו ספרים הם היו? מסוקרנת

רותי ינאי.

צילום מקצועי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
נכתב ע"י ronitg;1802982:

מזדהה
אבל איזה 3?
כי אני מצאתי לי יותר...

sth

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
ואני חושבת שבשנים האחרונות יש עליה משמעותית של ספרים טובים.
ואני כן אתן שמות של סופרות, כדוגמת: יהודית פריינד, נעמי צוובנר, חסיה ברטלר, מיה קינן, רותי קפלר (הסדר אקראי...) ובטח יש עוד ששכחתי.

ronitg

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י בפונטציאל;1803100:
ואפשר לשאול אילו ספרים הם היו? מסוקרנת

למרות שהייתי שמחה מאוד לכתוב, נראה לי שעדיף לא להיכנס לשמות

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י ronitg;1803453:
למרות שהייתי שמחה מאוד לכתוב, נראה לי שעדיף לא להיכנס לשמות
למה?
את תקדמי להם את המכירות..

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י עדיאל;1802293:
וואוו, איזה דיון.
נאלצתי להיעדר מכאן שבוע, נחמד לחזור ולפגוש אשכול מלא וגדוש בתובנות חיות ומעמיקות בנושא חשוב כל כך.

תודה לכל המגיבים והמביעים דעה.

שאלתי "מהו ספר חרדי, נועדה לאזני סופרים - לצורך רבים השואלים - שחפצים להגדיר לעצמם את הכיוון אליו הם רוצים לחתור.
לכך נועד הדיון כולו, שאכן היה פורה ומעמיק, ולכן תשובות מוג של "ספר שכתב חרדי" וכאלה, אינן עונות על השאלה שנשאלה בראש האשכול.

השאלה היותר מדויקת היא: "איך יוכל סופר חרדי להפיק יצירה ספרותית חרדית". יצירה שתהיה חרדית ולא שתהיה "יצירה שכתב חרדי", כי כזו היא כבר מעצם הווייתה...
ועל כך אכן יש הרבה תשובות, תובנות ומסקנות במהלך הדיון.
דבריך לאורך האשכול נאים, מרתקים וצודקים. אין אני מתווכח על תוכנם וגם לא על תוכן המגיבים המלומדים. נתעוררתי להעיר רק אחרי שראיתי שנוצר מין רצון להגדיר את המושג, ובכך לסטות מהכוונה שאינה אלא כדבריך: "איך יוכל סופר חרדי להפיק יצירה ספרותית חרדית", או "כתיבה ספרותית בתוך תרבות חרדית"; "כתיבה ספרותית תוך התמודדות עם מגבלות חרדיות"; "מעלות ומגרעות בספרות החרדית", וכו'.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה