מהו "ספר חרדי"?!

הנושא בפורום 'קהילת כתיבה מקצועית' פורסם ע"י עדיאל, ‏9/10/15.

1. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    היות והבטחתי כאן לפני מספר ימים לפתוח אשכול בנושא, אז הנה, הבה נפתח את הנושא לדיון.

ספר חרדי, מהי מהותו הפנימית, מה מייחד אותו מספר כללי?

ישנם סופרים, שאין בין עלילות המתח והדרמות שלהם ובין ספרים כלליים מאומה, אלא שברצותם להנעיק לספר איזשהו מימד חרדי, הם דואגים לשתול פה ושם מימד חרדי, שותלים איזה 'מנחה'לה' קטנה פה, ואיזה שיעור תורני שם, בין לבין מגיחה דמות רבנית שמייעצת פלאים מאחורי הקלעים, והספר 'גוייר לחומרא'...

אני קורא ספר כזה, ומשתומם. אין כאן שום תיאור פנימי של פנימיותם של גיבורי הספר, שבמקרה כאן הם קרויים חרדים, איפה אמונתם? איפה רצונותיהם? איפה שאיפותיהם?

ספר טוב, מכניס אותך אל תוך תוכו של הדמות, ואילו, כאן, הדמות ריקנית לחלוטין, אין שם פנימיות חרדית, אין שם שום דבר שמפריד בין דמו זו לדמות סתמית כלשהי.
    הזה ספר חרדי?!

כנפיים מודה על התגובה.
  2. איכות

איכות משתמש סופר מקצוען עריכה והפקת סרטים עיצוב גרפי

תודות :
    1,304
    נקודות:
    254
    בעצם אמרתם הכל...
    מה שאני חשבתי זה שיש ספר שכתוב בצורה טובה.
    בלי קשר לזה שהוא חרדי או לא.
    ואז נעים לקרוא אותו. כי אני מאמינה שגם בחיים הלא חרדיים לא כל האנשים ריקניים, ויש הרבה שהם בעלי שאיפות ורצונות גבוהים ואיכותיים.
    יש סופרים המגדירים עצמם כחרדים אך תוכנם האישי דליל ושאיפותיהם כנ"ל.
    ההשפעה שלהם על הספר תהיה כזאת שהמסרים החרדיים יושתלו בצורה נלעגת ותלושה.
    או שהמטרה שלהם היא לחרד ספר אבל האמצעים שלהם דלילים ולא מספקים.
    כמובן שיש עוד....

3. תמי אחת

תמי אחת משתמש סופר מקצוען

תודות :
    3,556
    נקודות:
    230
    ספר טוב, בעיני, מעבר לכתיבה היפה והמרתקת, זה ספר שמשאיר אותי עם 'משהו ביד', עם רצון להיות טוב יותר, עם תובנות וכיווני חשיבה נוספים. משהו שמקדם אותי.

4. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    אחדד יותר:
    אין בדעתי לדון כעת בפן החינוכי שבענין, או בשליחות המוטלת על סופר להביע מסרים חיוביים, שהם גם ערכים נעלים כמובן.
    ברצוני להתייחס לפן המקצועי שבכתיבת ספר חרדי.

ספרים שאין בהם בעייתיות מבחינת תכניהם, הם ספרים שמורים ונקיים. הם עדיין לא הופכים להיות חרדיים בשל כך.
    סופר טוב, אמור להכניס את קוראיו אל תוך דמויותיו, הקורא אמור להרגיש את הדמות, לחיות את הסיפור ואת כל ההוויה יחד עם הדמות.
    ולכן, איך יתכן להכניס קורא אל תוך דמות חרדית, מבלי להעניק מימד לפנימיותו, האחרת לחלוטין מאשר דמות כללית כלשהי.

אמנם, גם לדמויות שאינן חרדיות יכולות להיות ערכים נעלים, יכולה להיות פנימיות מסוימת. עדיין, לדמות חרדית אמורה להיות פנימיות מסויימת מאד, לבטים מסוג מסוים, חיבוטי נפש מסוגים מסוימים. הקורא אמור להרגיש את הדמות כחרדית, בכל מאודו.

ולכן, אני תמה על אותו סופר מקצועי, שכמו שלא יעז לכתוב על אריזונה מבלי שלא יחקור אותה הדק היטב, ואולי אף יטריח עצמו בטיסה מעייפת לאותו אתר שעליו יבקש להשחיז את הגיגיו, כדי להבין את הדבר, כדי לא לכתוב מהשפה ולחוץ.
    ובהגיע לדמות חרדית, הוא מרשה לעצמו 'לחפף', לתאר אותו כדמות שאינה בעלת עומק מסוג מאד מסויים.

מקווה שהובנתי.

5. איכות

תודות :
    1,304
    נקודות:
    254
    אני מוצאת את עצמי מסכימה מאד עם הנכתב פה
    וזה גם מחדד ומסביר לי את הרגשת האי נעימות הלא מוסברת
    שהרגשתי כלפי ספרים מסוימים.

6. יואל ארלנגר - קקטוס

יואל ארלנגר - קקטוס מנהל פורום צילום מנהל צילום מקצועי עריכה והפקת סרטים כתיבה ספרותית

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    אחלק את התגובה לשני חלקים.

א.
    ספר חרדי יכול להיות כמו קוקה קולה.
    אנשים רוצים לשתות קולה, כי זה טעים. אז בא הרב לנדא, נותן לזה הכשר - וכולם שותים ונהנים.
    העלילה יפה? הפורמט נמכר טוב? נכניס את הרבי בכדי שייתן "הכשר", ונשנע מייד אל החנויות.
    ספר חרדי יכול להיות כמו טשולנט.
    טשולנט (או חמין - למתקשים ביידיש) הוא חלק מהמסורת היהודית, וחלק מהתרבות היהודית. הוא לא צריך חותמת חיצונית בכדי להפוך אותו לאוכל יהודי - הוא כזה.
    ספר כזה נכתב מהקישקעס, הוא בא מתוך הציבור החרדי והתרבות שלו. הכותב מתאר את התרבות הזאת מבלי להתאמץ, ולפיכך אין צורך בקטעים שיהוו חותמת כשרות לספר.
    עד כאן השימוש בדימויים ומשלים.

ב.
    איכות הכתיבה.
    לעניות דעתי: התופעה נובעת מאיכות כתיבה נמוכה, שנובעת מעולם פנימי רדוד.
    סופר שהעולם הפנימי שלו עשיר, ייצור בעצמו את הסוגה הספרותית, אשר מושפעת מהחוויות שלו, מההשראה שהוא קיבל מהעולם שלו, ומהתרבות שלו שאותה הוא חי ונושם כל חייו.
    באופן מעניין, חסרים על מדף הספרים החרדי ספרים שנובעים ממש מהבטן של המגזר. יש לכך סיבות מובנות: נושאים שהם בטאבו, נושאים שבצנעה, חוסר הכלה של הקהל. כולם גורמים לכך שיוצאים לאור ספרים בינוניים לחלוטין, לפעמים ללא רמז לתחושה אישית אמיתית של הכותב.
    היכולת להתעלות על הקשיים, ולהביא ספר שמספר סיפור שאיננו מאולץ לתוך תבנית קלאסית, קיימת רק אצל סופרים בודדים. תרבות החיקוי החיצונית שמביאה ספרות "מתורגמת-עם-הכשר", גורמת לרפליקות של ספרי מתח לועזיים בלבוש חרדי מרושל היטב.
    תרבות החיקוי הפנימית של "כמעט כמו חוה רוזנברג"(כדוגמא) מביאה לנו ספרות כאילו פנימית, שגם היא צמודה היטב לעלילות תבניתיות שלא ממריאות לשום מקום.
    (במאמר המוסגר: הנושא הזה קיים כמעט בכל תחום אחר של אמנות במגזר. "אברהם פריד הבא", "סגנון וקסברגר", תלמידי גדי פולק, ותואמי יוני גרשטיין, אשר מגבילים את המעוף של היוצרים למסגרות צרות מאוד.)
    מיעוט היוצרים האיכותיים ביחד עם החברה המאוד פרובנציאלית שלנו, גורמת לביקוש אדיר אצל היוצרים הטובים, שמנסים לשחזר את ההצלחה בספר שדומה כשתי טיפות מים לספר הקודם ופורץ הדרך שלהם. התוצאה = פ"נ סופר דגול...

כנפיים ו-Natan Galant מודים על התגובה.
  7. אפרת 10

אפרת 10 משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי עיצוב גרפי איור וציור מקצועי

תודות :
    2,422
    נקודות:
    293
    סוג מצלמה:
    D600 קנון
    מהו ספר חרדי?

ספר החרד לגורלם של הקוראים

;):)

8. שפריץ

שפריץ Moderator מנהל

תודות :
    4,597
    נקודות:
    230
    קקטוס, אחריך אין עוד לאף אחד מה לומר.

כל הכבוד על הבהירות והפירוט.

9. יואל ארלנגר - קקטוס

יואל ארלנגר - קקטוס מנהל פורום צילום מנהל צילום מקצועי עריכה והפקת סרטים כתיבה ספרותית

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    לא התכוונתי לכך.
    זה בסך הכל קמצוץ בתוך מה שאפשר לכתוב על הנושא.
    לפחות חמישים אחוז מהאשמה מוטלת על הציבור שרוכש זבל ממוחזר. (להערכתי התופעה של גיור פורמטים נוכריים, התמעטה בזמן האחרון בחסדי שמים מרובים) כשמכרתי בחנות ספרים לפני כמה שנים, הייתי בהלם מכמות הנערים שבאים לחפש את אחד מהכרכים החדשים של סידרת מתח אינפנטילית ומגויירת.

כנפיים מודה על התגובה.
  10. קוצקער

קוצקער משתמש צעיר עיצוב גרפי

תודות :
    0
    נקודות:
    27
    מה הבעיה בגיור ספרים טובים?

11. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    אם הם טובים, למה לגייר? מספיק לצנזר..

Natan Galant מודה על התגובה.
  12. קוצקער

תודות :
    0
    נקודות:
    27
    צודק, לזה הייתה כוונתי.
    רק לפעמים הצנזור גורם לגיור רציני, אחרת כל העלילה משתבשת.

13. Ruty Kepler

Ruty Kepler Moderator מנהל כתיבה ספרותית פרסום וקופירייטינג

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    ראיית חשבון, כתיבה ספרותית, כתיבה עיתונאית
    סוג מצלמה:
    G9
    ואז הם מקבלים תגובות נזעמות מכל מיני אנשים שחושבים שעוול הוא לדגדג פרות.
    לכו תסבירו להם שהפרות אינן קדושות, כפי שהגנגס אינו קדוש, והמציאות האלוקית היא הרבה מעבר למוסכמות חברתיות כאלה או אחרות.
    לכו תסבירו להם שיש עוד דרכים טובות לעבוד את ה', חוץ מזו שהם נולדו לתוכה (או עברו אליה באמצע החיים).

והסופר הנבוך אומר: למה הצרה הזו על ראשי?
    ולמחר הוא כותב סיפור נבוב על מרים שהציעו לבנה היקר נערה ש-שומו שמיים - יש לה לקות קלה. מרים עובדת על עצמה, שומעת כמה מאמרי צדיקים, ומסכימה להתקדם עם השידוך הזה למרות שאינו תואם את חלומותיה. בנה מאושר, ונולדים נכדים נפלאים. באמצע יש הסתבכות כלכלית/ירושה עתיקה/משהו עם הסבתא בשואה/סכסוך משפחתי. הגיבורים הולכים לרב ושואלים אותו מה לעשות, והוא אומר להם לעשות מה שהסופר רצה מראש שהם יעשו, וככה גם הוספנו את המסר של לשמוע לדעת תורה. ואז בסוף הדוד החילוני בא ורואה את הנרות שבת/חנוכה/סוכה/לביבות, ורוחו נפעמת עליו והוא חוזר בתשובה.

וכולם מרוצים, והפרות ממשיכות לרעות בשלווה באחו.

14. קוצקער

תודות :
    0
    נקודות:
    27
    אני רוא שחטפת הרבה על הסיפור שלך עם השאלים. :p

15. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    לא רק עליו.
    מצד שני, כמות התגובות האוהדות והיקפן, איזנה את המצב.

הסכת ושמע מודה על התגובה.
  16. קוצקער

תודות :
    0
    נקודות:
    27
    קבלי עוד תגובה אוהדת: אני אוהב את הסיפור הזה, וחיכיתי כבר שנים שמישהו ידבר בפתיחות על הנושאים האלו.

17. איכות

תודות :
    1,304
    נקודות:
    254
    ועוד תגובה:
    העיתון הזה שווה לקנות אותו ולו בשביל סיפורים כאלה.

18. מרכז שטרן להורות קלה

מרכז שטרן להורות קלה משתמש מקצוען פרסום וקופירייטינג

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    חזק חזק ונתחזק על כל הנאמר כאן! דפח"ח!!!

חושבני שהדבר תלוי גם ב'איך התחיל כל הסיפור'.

דהיינו, אם רוצים לכתוב עלילה למטרת רווח או כל דבר אחר, אבל, נעבך, צריך שתהיה גם 'חרדית', אז מוסיפים כמה אלמנטים חרדיים מדין 'גיור' או 'הכשר'...

אבל... אם קודם כל רוצים להעביר מסר חיובי, ורוקמים סביבו עלילה לסבר את האוזן ולהכנס מהדלת האחורית, אז הוא יוצא אחרת לגמרי. ממש אפשר לנשום בו את היידישקייט גם בלי השתלת איברים חרדיים.

אני אישית חיברתי כמה סיפורים, ולפני כן ישבתי לבדי או עם אשתי וחשבנו על המסר.
    אח"כ על ה'שלד' של הסיפור, ולבסוף על הפרטים.
    והתוצאה בהתאם. ב"ה.

19. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    זה לא יוצא כמו מסר עטוף בספר?
    וחוץ מזה, יוצא מדבריך שלכתוב ספר ללא "מסר" זה בעייתי.

20. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    שני דברים.

א. מסר עטוף בספר הוא דבר מצוין, בתנאי שהוא עטוף היטב. היה לי עונג אמיתי לקבל את המסרים העטופים של רוזנברג תוך כדי קריאת סיפור מוצלח.

ב. לא באתי לומר שספר ללא מסר הוא בעייתי, (והאמת, שאולי יש בזה משהו, אני צריך לחשוב בעניין), אלא רק לומר שאם מתחילים מהכיון של המסר, כל הספר נראה אחרת.
    ונמשיל ונדמה זאת כדרכך לעיל, לחבורה שיצאה מתוך לימוד מעמיק מול חבורה שנכתבה כי הגיע תורך בכולל. אופס...

Natan Galant מודה על התגובה.
  21. במבה נוגט

במבה נוגט משתמש סופר מקצוען

תודות :
    13,191
    נקודות:
    230
    לא, הסופרת הזאת כ"כ אמיצה שלא אכפת לה מה כמה אנשים שטוחים מדברים על יענקי קליינר. היא עוברת ישר לסיפור הבא על נשות השאלים ועל אמונות תפלות, באומץ ובאחריות היא שוחה נגד הזרם, והולכת עם כל האמת הפנימית שלה.
    כי באמת שסיפורים נבובים יש לנו מספיק גם בלעדיה.

22. בתנופה

בתנופה משתמש פעיל עיצוב גרפי פרסום וקופירייטינג

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    כמדומני ששניכם מתעמתים כאן על שני מסלולים שונים:
    יש את הספר המתוזמן; בו הסופר מחליט לכתוב ספר לא בגלל ההשראה שקיבל, אלא בגלל שמצב חשבון הבנק מציק לו, או כל סיבה אחרת. במקרה כזה, (ובפרט כשמדובר בכותבים ממין זכר) הכי קל ונחמד לכתוב מסר ולבות עליו עלילה.

אבל ספר שהוא יצירה זה עולם אחר לגמרי; ספר כזה הוא מראה ישירה לתוך עולמו של הסופר, אם דגול אם רדוד, (אם תרצו; האוטוביוגרפיה הבדיונית של יאיר ארלנגר).
    יוצרי ספרים אלו, הם בעלי כושר כתיבה אך לא רק, הם כאלו שהעט או המקלדת משמשים להם פורקן להזיותיהם הרוחניות, לעולמם הרוחני, ובעיקר לדימיון היצירתי החבוי בתוכם מאיים לבלוע את כל כולם בשצף קצף..
    ספר כזה הוא יצירה אמיתית, סוחפת ומטלטלת!
    וכעת, צאו ותבחינו: אם הם חרדים באמת ובעלי מוסר רוחני גבוה- כל הספר יעסוק מסביב לתכלית חיינו - בוראינו יתברך מלך המלכים הטוב והרחום.
    אם לא, אז לא. שום שטריימל וז'ופיצ'ע לא יעזרו..
    (וקקטוס צודק שלפעמים סופרים שכתבו יצירה מיוחדת, מתזמנים ספרים ביצירות הבאות והתוצאה בהתאם)

23. מרגלית ויסברג

מרגלית ויסברג משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי

תודות :
    592
    נקודות:
    205
    סוג מצלמה:
    5d mark 3 canon
    אשמח לדעת באיזה עיתון אין את ה"פחד קהל" לדבר בנושא השאלים

24. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    קקטוס, כל מילה בסלע. אהבתי את הדימוי של קוקה קולה וטשולנט.
    אבל במקרה הזה, קוקה קולה היא לפחות טעימה... הייתי מדמה את זה למשקה שכשרות הרב דורשת להוציא מרכיב חשוב ויסודי במשקה שמתברר כאינו כשר. וכך, נמכר לו משקה חיוור, תפל וחסר טעם, העיקר שהוא כשר, ובעיקר - דומה למוצר החילוני הטעים...

הניסיונות הנואשים של שחזור-הצלחה הן סיפור עצוב בפני עצמו. ולאו דווקא אצל סופרים חרדיים. כל יוצר מתגעגע לימי זוהר של הפקת יצירה מוצלחת במיוחד, ומנסה נואשות להיאחז ברגעי התהילה האלו כמו ילד פלא שקולו נמצא בתהליך התבגרות והוא מנסה להמשיך את כוחו ברמקול, לפעמים בצורה מביכה במיוחד. היציאה השניה מתבצעת תו"כ נסיונות נואלים של העתקת אותם מרכיבים, שיוצרים תרכובת לא מוצלחת במיוחד.
    אנו רואים זאת במיוחד אצל יוצרים מוסיקליים. ההבדל בין יצירתם הראשונה לשניה היא, לעתים, זועקת לשמים.
    הסיבה? בהפקה הראשונה היה להם משהו נהדר ביד, מזה הם החליטו להפיק משהו. בהפקה השניה - הם כבר חייבים להפיק משהו 'כמו', ועכשיו הולכים לחפש את התוכן, התוצאה בד"כ עגומה במיוחד.

25. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    מה עם החסומים? :rolleyes:

אם רוצים לדון לגופו של סיפור, תתכבד נא הגב' להעלותו. לטובת אלו שלא זכו...

26. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    ספר ללא תוכן, הוא ספר ללא מסר.
    ספר עם תוכן, הוא תמיד ספר עם מסר.

כשאתה נחשף לעולם עשיר ופנימי, אתה נחשף לדמויות ותובנות, חיים וספיקות, עליות ומורדות, אתה בהכרח יוצא עם משהו ביד, עם איזשהו עומק מסוים, עם רובד חדש שלא הכרת. תראה עולם של אחרים, תכיר דעות ועמדות שיתרמו המון, הן לחיים האישיים והן לאינטגרציה עם הסביבה.

זה המסר האמיתי שהייתי מצפה לקבל מספר קריאה טוב.

27. nechamizak

nechamizak משתמש סופר מקצוען

תודות :
    8,630
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    ניתוח התנהגות, כתיבה מקצועית וספרותית
    דף הבית:
    א. הראיה שלי בעניין שונה מאוד. בעיניי, אם יש ערב של התוועדות חסידית, למשל, בו שותים קוקה קולה עם סושי, והלבבות נפתחים, המציאות הפנימית מבוטשת והמשתתפים יוצאים ממורקים יותר, אזי, כן, זה עדיף לאין ערוך מערב פולקלור והווי יהודי בו עורכים סיור במקומות אסטרטגיים במאה שערים ומערים לקרביים את תכולתה של צלחת צ'ולנט מהבילה. כלומר, התרבות לא משקפת תוכן פנימי ואמיתי, היא רק אמצעי, והיא לא הופכת את הספר לחרדי, אלא, אם ספריהם של ש"י עגנון, מנדלי מוכר הספרים ושלום עליכם נחשבים לספרים חרדים.

אני חושבת שספר שמתיימר להיות חרד לדבר ה', אמור לכלול מסר, נקודה למחשבה, זוית ראיה חדשה שתגרום לנו לרצות להשתנות ולהיות טובים יותר, ולא להותיר את הקורא בסיומו ריקני ומבולבל. נכון, לפעמים המסר מוגש בכפית ישר לתוך הלוע בצורה שמעוררת בחילה, כי יש לדעת כיצד לכתוב...

ב. לגבי איכות הכתיבה, העולם התרבותי העדכני הוא די מצומצם בציבור שלנו מתוך בחירה כי אנחנו מעוניינים להיחשף אליו כמה שפחות, והעולם התרבותי המקורי והוותיק נחשב לפעמים לארכאי ומיושן, תוסיף לזה הגבלות מגזריות וקיבלת בינוניות. סופר צריך להיות מאוד יצירתי או / ו פתוח לעולמות נוספים (להיות "חוצניק", חוזר בתשובה, גר צדק ועוד) כדי להוציא יצירה חדשנית. כמה שהייתי רוצה לקרוא הרבה ספרות טובה, אני מעדיפה את הבינוניות הזו על פני כלי ספרותי מענג שמכיל זוהמה בתוכו.

לגבי תרבות החיקוי, אם מאוכזבי קריאה ייטלו את קולמוסם ויוציאו דברים טובים יותר, והיה זה שכרם של המחקים.

זה הזמן לומר שכאשר תוציא את הספר שלך לאור אני אשמח לקנות אותו.

בקריאה חוזרת יצאתי צדקנית. אסכם שאלו לפחות השאיפות שלי...

28. נוי

נוי Moderator מנהל מוזיקה ונגינה פרסום וקופירייטינג

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    הערה נחוצה: יש מסר, ויש אמירה.
    בכל ספר יש אמירה. בספר חרדי טוב האמירה מתאימה ומחוברת לציבור שומר תורה ומצוות.

ספר עם מסר הדוחף אותי בברוטאליות לעשות שיפוץ מקיף, מביא אותי להתגוננות.
    ספר עם אמירה - מרחיב את לבי.

29. אזמרה

אזמרה משתמש רשום

תודות :
    7
    נקודות:
    19
    ומה עם הסופר?

"היוצא מן הטמא טמא"- ועל אותו משקל ההפך. היצירה היא חלק מהסופר אם נרצה ואם לא- מחשבות, הגיגים- הם החלק הפנימי והרוחני של האדם. לא בכדי אוסרים רבנים תכנים של יוצרים גויים גם אם למראית עין הם "כשר פרווה".

סופר חרדי יכול להיות רדוד ושטחי, וכך גם יצירותיו.
    סופר חרדי יכול להיות אדם מאמין וירא שמים, אך בלי כישרון ספרותי- וכך גם יצירותיו.
    סופר חרדי יכול להיות אדם מאמין וירא שמים עם כישרון לספר סיפור- וכך גם יצירותיו.

חכמה בגויים תאמין? כן. אך אין יראת שמים. אין שליחות. סופר גוי, יכול להיות עם כישרון ענק לספר סיפור אך לעולם לא תהיה לו יראת שמיים- וכך גם יצירותיו!

יוסף יצחק מודה על התגובה.
  30. מתנחל

מתנחל חבר קהילה: מעצבים גרפיים עיצוב גרפי

תודות :
    13
    נקודות:
    64
    "משפחה". אין שם בכלל פחד קהל, יש רק פחד ארנק

31. שמואל גרינשטיין

שמואל גרינשטיין משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי פיתוח / אפיון / עיצוב אתרים עיצוב גרפי פרסום וקופירייטינג

תודות :
    2,258
    נקודות:
    240
    סוג מצלמה:
    nikon D300
    יש עוד בעיה גדולה מאד בספרות ה"חרדית", והיא - הזלזול באינטיליגנציה של הציבור.
    כך נולד לנו זלמן בימי בית שני, וכך צץ לו בקבוק קוקה קולה במרתפי האינקויציה.
    כך מוציא התנא את השעון מכיסו וכך שולף הנאצי את האייפון ממקטורנו.
    כך נולדת תינוקת ארבעה חודשים אחרי אחיה וכך הופכת הגיסה לאחות באמצעו של הספר.
    כך מתרחשת מלחמת יום הכיפורים בראשית שנות החמישים וכך נשאר הילד בן שלוש עשרה על אף שעברו כבר מספר שנים.
    כך נוצרת הינדא בנבנישתי וכך נפתרת בעית המזרח התיכון במחי מקלדת.

אני יכולה להביא עוד עשרות ומאות דוגמאות (וכולן אמיתיות, רק בשמות בדויים)
    אבל תקצר היריעה והשעון דוחק...

שבת שלום
    חני

הסכת ושמע, כנפיים ו-אמיליה מודים על התגובה.
  32. nechamizak

תודות :
    8,630
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    דף הבית:
    אוי ואבוי.

הפתרון: לא לקרוא מכל הבא ליד. אני קוראת ספרים של סופרים/ות מוכרים שאני מחבבת את ספריהם הקודמים, או ספרים שקיבלתי עליהם המלצה מאנשים שאני חולקת איתם טעם ספרותי משותף.

33. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    בנושא שלך, הקולה והסושי הם רק אמצעי, והם לא חלק מהחוויה הרוחנית (איפה יש כאלה התוועדויות?) אז אין חשיבות לאותנטיות שלהם. ומאידך, כשהחוויה של אכילת טשולנט היא רק כדי לחוות את הפולקלור, אך לא כדי להיות חלק ממנו, היא גם חוויה חיצונית.
    עם כל ההתנגדות לתוכן של שלום עליכם וש"י עגנון, התוכן שלהם נובע ישירות מהחוויה שלהם כפי שהם ראו אותה, ולכן היא מבטאת בדיוק את השקפתם של המשכילים שחיו בצמוד לשטייטעל היהודי.
    לעומת זאת, סופרים בני ברקים שלא מצליחים להביא את בני ברק (על כל מה שהיא כוללת, רוחנית וגשמית) לסיפור שלהם, בעיני זה כישלון חרוץ.

בעיני מסר הוא לא חובה בסיפור חרדי, סיפור חרדי יכול להיות פשוט סיפור טוב ומעניין, מבלי שינסה לחנך או ללמד אותי משהו.
    אם ניכנס שוב לעולם הקולינארי, אפשר לדמות את זה למנת גורמה מושקעת במיוחד, שמי שאוכל אותה שוכח לרגע את ספירת הקלוריות שלו, ומרשה לעצמו לאכול אותה וללקק בהנאה את המזלג.
    ספרות טובה אמורה לנבוע מתוך הבית, אין שום צורך בחשיפה לתרבות זרה בכדי לכתוב טוב, להפך, אני מחכה ליום שבו תהיה התעוררות של יצירת חומרים אותנטים של המגזר החרדי.

34. קראנצול

קראנצול משתמש צעיר

תודות :
    22
    נקודות:
    44
    ואם אין מספיק ספרים כאלו?
    או שאת אמורה להיות הממליצה לאחרים?!

35. ירוק מנטה

ירוק מנטה משתמש פעיל עיצוב גרפי

תודות :
    15
    נקודות:
    54
    חיים גרינבוים!
    על אף ספריו המותחים הוא תמיד יכניס חומר יהודי אוטנטי, משולב יפה ובטעם, עם כל המתח והפחד...
    מה פתאום קשורים לכאן המשפחה החרדית?? מה היא אשמה?? חיים גרינבוים עושה את זה יפה מאוד!!

36. שמואל גרינשטיין

שמואל גרינשטיין משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי פיתוח / אפיון / עיצוב אתרים עיצוב גרפי פרסום וקופירייטינג

תודות :
    2,258
    נקודות:
    240
    סוג מצלמה:
    nikon D300
    בשביל מה התחלת עם שמות?
    את אוהבת אני לא (סתם, לא יודעת, לא מכירה את הספרים שלו כי אני שונאת מתח)
    אני אוהבת ספרים של סופר אחר ומישהו לא אוהב.
    סתם עלול להגרר ללשון הרע ולרכילות.

חני

37. ירוק מנטה

ירוק מנטה משתמש פעיל עיצוב גרפי

תודות :
    15
    נקודות:
    54
    לא קראתי את כל האשכול.
    נתתי דוגמא לסופר חרדי, יושב ולומד, שספריו "לדעתי" חרדיים!

38. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    קקטוס, ניקח רגע את הביוגרפיה שלך, ברור לכולם שהיא הדוגמא לסיפור טוב, מקורי, אומנותי, חווייתי ובלי 'לנסות לחנך' כהגדרתך, נכון?

אז הנה, נסיון לחינוך גס ועלוב לא יהיו כאן, אבל מסרים יש, ועוד איך. יש מסר של משברים לימודיים, של חיפוש עצמי, של התפכחות, של רובדים שונים בכל מיני דמויות. יש הנצחה זוועתית של פרצופם של מלחמות היהודים והחצרות בכל מקום, יש את החינוך הישיבתי.

בקיצור, יוצאים עם משהו ביד.

זו כוונתי לספר עם מסר. והוא ספר חרדי, כי הוא מלא בהווי חרדי, קקטוס מביא את החצר החסידית/מזרחיס'טית המוזרה הזאת בצורה כל כך חיה ומוחשית, שלפעמים בא לי לבכות...

כנפיים מודה על התגובה.
  39. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    ורק אני חושב שמאחורי אותה העלילה משתקפת במלואה דמותו של איש כפרי אחד על לבטיו ומאוויו?
    אפשר למשש זאת במוחש..
    והוא אשר אומר שוב; אם נושא האשכול הוא ספר חרדי, אז זהו זה שזהו ספר הנכתב מנהמת ליבו של ירא שמים...
    אקרא את סיפורך ואומר לך מי אתה..

40. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    מז"ט לרגל היבחרך לתפקיד בוחן כליות ולב... :rolleyes:
    וברצינות:
    אפשר לסכם, לשיטתך, שבכל הספרים שהדמות החרדית מופיעה בהם באופן שטחי ורדוד, הרי שפנימיותו של הסופר היא, אהמממ... כן?
    אני מעדיף לחשוב שהוא לא השקיע מתוך זלזול באינטליגנציית הקורא, או רק כי הוא לא סופר טוב...

41. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    אויש. כבר כתבתי לעיל ששני סוגי ספרים ישנם.
    ישנם כאלו המתוזמנים, שנכתבו בגלל שהסופר החליט לכתוב ספר,
    וישנם יצירות שונות לגמרי - כאלו שנכתבים ביצירתיות ובהשראה מיוחדת מתוך תוך הלב.
    ומאלו האחרונים לא צריך להיות בוחן כליות בכדי לחוש את נפש הכותב..
    אבל;
    אין צורך וזה גם לא יפה לחדור לעמקי נפשם של אחרים. אני יכול להעיד על יצירותיי שלי, ושל בני משפחתי, שהם משקפים אותם ואותי על כל רבדיי בצורה מושלמת. פשוט צריך לקרוא מעט מתחת השורות..

42. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    לאחר מחשבה חוזרת ברור לי שאין ספר ללא מסר וללא חינוך.
    כל תגובה/התנהגות/פעולה שמתרחשים בסיפור משקפים משהו.
    לטוב ולמוטב.
    סיפורי שואה המתארים בצבעים חיים לפרטי פרטים את האכזריות הנאצית, מולידים טבע אכזר.
    סיפורי אמונה (גם הרדודים והמצויים), מחזקים.
    סיפורי בעלי תשובה, תלוי. אם מודגש בהם ההוי החילוני ממנו הוא הגיע, מושכים לכיון ההוא. ואם מודגש בהם הסלידה, הגועל והרפש הרקוב שיש שם, מרחיקים אותך משם.

וכל זה קורה - גם בלי לשים לב לכך.

ולדוגמא בעלמא, כל ילד היה רוצה להיות גיבור על, ואח"כ לומר שהעיקר זה תורה.
    ויש כאלה מן הבוגרים שירצו להיות מר עולם, אילי הון, יושבים בראשי מגדל השן - ואח"כ לחזור בתשובה ולומר שהכל, הכל, אבל הכל, הבל הבלים ממש. (אבל תן לי קצת להיות שם קודם...)

ומכיון שכל הפולמוס הלזה התפתח עקב סיפורו של קקטוס, אני מרשה לעצמי להחיל דברי על מה שכתב ולומר:

שליבוביץ מתואר באופן חי ונושם - אך לא מושך כלל להיות כמוהו.
    הרב דולמן - מקרין דמות חיובית, שקולה ו'עויבד' אמיתי שאתה שואף אליו.
    רבה גרשון - דמות השנויה במחלוקת, אני אישית מחכה להמשך לראות יותר טוב מי זה האיש הזה.
    ויואל - אתה מרגיש שזה אתה, על כל לבטיך.
    המחלוקת דוחה - וזה מה שהיא.
    וכל שאר הדמויות מהוות רקע לכל הסיפור, ומגלמות אנשים שלא היינו רוצים להיות כמותם חרף מעלותיהם המיוחדות (קבדה וסטיבן עם היכולות שלהם, וחצבאני עם כל 'חצבניותו')

עכ"פ עיקר ההשפעה מהאוטוביוגרפיה של קקטוס תבוא כשיבוא הסיפור אל סיומו, ואז יתגלו הקלפים והמטרה, ויהוו את כובד המשקל של השפעה הספר עלינו כיהודים עובדי ה'.

43. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    אשמח להחכים ולדעת מה היא 'אמירה', מה מטרתה וכיצד היא משפיעה על הקורא הפשוט.

44. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    צילצלתי לך.
    אבל מגיע לך אלף צילצולים!!!!!!!!!!!!!!

45. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    כנ"ל!

46. ארבע

ארבע משתמש סופר מקצוען הפקות ואירועים

תודות :
    9,318
    נקודות:
    230
    עיסוק:
    כתיבה
    לענ"ד, סיפורי אמונה רדודים (או כל סיפור ערכי, לכאורה, שמוגש בצורה רדודה), דווקא מסבים נזק. הקורא עשוי לכרוך את המסר בצוותא חדא עם הרמה ומתוך כך להגיע לזלזול בערך.

47. nechamizak

תודות :
    8,630
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    דף הבית:
    א. השאלה הפותחת בתחילת האשכול הייתה מהו ספר חרדי טוב. אתה ציינת בתשובתך, למיטב הבנתי, ספר המתאר את התרבות החרדית מבפנים באופן אותנטי. אני חושבת שספר חרדי זה ספר שראוי להיכנס לבית חרדי והוא מגדל אותנו ומוסיף לנו עוד משהו בחיינו היהודיים (או אפילו מדגדג לנו בנשמה...) גם אם אין בו כל תיאור של הווי חרדי קלאסי (אם יש דבר כזה), כדוגמת הספר "מחלק התמונים" של יעל רועי שהוזכר באשכול אחר . אני מסכימה עם הטענה שהן הקולה והן הצ'ולנט הם אמצעי בלבד והחלק החשוב הוא החוויה הפנימית של הכותב (פירוט בחלק ג' למי שמחזיק ראש).

ב. בעניין המסר, אני חושבת אחרת. מסר מעלה לעיתים קונוטציה של דמות חמורת סבר המורה באצבעה את הדרך בה יש לילך, אחרת שערי גיהנום יפתחו בפני הסוטה ממנה, אבל, לדעתי, מסר זה איזשהו רושם שנשאר בי מעצמיותו של הספר / הסופר ואמור להניע אותי במחשבה, בדיבור או במעשה באופן חיובי. ספר שמחולל חווית קריאה מסעירה, אך מותיר את הקורא נואש ואבוד, הוא לא ספר ראוי, בעיניי.

ג. ספרות טובה אמורה לנבוע מתוך הבית. זה נכון, אולם קשה מאוד למצוא יוצרים מקוריים לחלוטין בעלי נפש מורכבת שמצליחים לראות את החיים באופן רב ממדי. לרוב, העולם הפנימי של הסופר מושפע מחוויות מורכבות בחיים, או חיכוך עם מציאות מורכבת של אנשים אחרים. בציבור החרדי יש התנזרות מכל מיני חוויות, ואם אדם בכל זאת נתקל בהם, הוא או סביבתו מעדיפים שלא לדבר על כך (עם הזמן והתקופה חלים שינויים בנושא זה לטוב ולמוטב). אני רק אבהיר, שלאו דווקא החוויה עצמה היא זו שמעשירה את הסופר, אלא המפגש הראשוני עם מצב חדש ושונה בונה במתמודד עם כך קומה נוספת בבניין נפשו.

48. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    (כמדומה שהערכתי לקקטוס היתה ניכרת מתגובותי הקודמות ומאכולות אחרים, ולכן ארשה לעצמי להעיר כעת)

תמהני עליך.
    'דיבור' מתפרש מלשון 'אדבריה שמואל לרב יהודה' שהוא לקיחה/הובלה/הולכה.
    במהר"ל מבאר על דברי רש"י 'קח את אהרן' - קחהו בדברים, שניתן לקחת ולשלוט על גוף באופן ידני אך על מחשבה א"א לשלוט ולקחתה למחוזות הרצויים, אלא ע"י דיבור.

כל סיפור לוקח אותך לאנשהו.
    מוביל אותך.
    מחנך אותך.

49. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    יתכן, תלוי מה מי ואיך.
    רק רציתי לומר שעיקר המשיכה תהיה לחיזוק, אך אתם טוענים טוב, שמשיכת חיזוק זו תהיה עם קרומקייט פסול.
    אבל אחרי ולפני הכל - זו משיכה מובהקת לכיון החיזוק.

לא רציתי לכתוב זאת מקודם, אך אוסיף כעת, שאלו שסולדים מסיפורי אמונה יתכן שזה נובע מפחד להתחזק. ודו"ק היטב.

50. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    נכון
    ושוב אשתמש בפטיפורים בשביל להמשיל..
    הפטיפור הוא בסך הכל עיסת שוקולד ונוגט שטעימים מאוד לחיך.
    ההשפעה שלו משתנה בין אנשים, אחד לוקח את זה ובולע, ולא נודע כי באה אל קרבו, והשני עולה בשני קילוגרמים שלמים (מבחינה נפשית..)
    אף אחד לא טוען שזה אחד מאבות המזון, אבל רוב האנשים סוברים שזה טעים.
    הסיפור הקל יכול לקחת אותך למקום, אבל זה לא המטרה שלו, המטרה שלו זה להיות טעים.

51. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    (תגיד, אתה גם שף חוץ מצלם וסופר מוכשר? ;););))

אחר ההסבר שלך זה נשמע יותר טוב.

52. רוצה טוב

רוצה טוב משתמש מקצוען עיצוב גרפי

תודות :
    31
    נקודות:
    120
    לא יודע מה אתכם.
    אני אוהב לקרוא ספרים שכתובים היטב, בצורה מושכת, ללא תיאורים רגשיים מוגזמים, ובלי מסרים עטופים.
    לא אכפת לי עם מוזכר שם ההוי החרדי או לא, לא משנה לי אם הסופר שופך שם את פנימיותו או לא, אם הספר כתוב בצורה טובה, תחביר טוב, סיפור מרתק ולא נדוש, אקרא אותו בשקיקה.

כל זמן שאין דברים אסורים בספר מבחינתי זה גם נכנס בגדר סיפורת חרדית.

לא כל ספר צריך להכיל מסר סמוי, מבחינתי ספר יכול להיות משהו שמתוק לחייך כמו ארוחה טובה, שטעימה גם אם אין שום מסר מאחוריה.

53. nechamizak

תודות :
    8,630
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    דף הבית:
    לא הצלחתי לפרש את נימת דברייך.

בהנחה שאת שואלת בכנות, אענה כי אני, אכן, לא קוראת הרבה ספרים (2-3 בשנה בממוצע), אז יש לי את הפריווילגיה לברור אותם באופן שתיארתי ולהגביר את הסיכויים להנאה עבורי.

54. C H A N Y

C H A N Y Moderator מנהל צילום מקצועי

תודות :
    17,622
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    צלמת מקצועית,קורסים מקצועיים בצילום ועריכה .
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    5D MARK3

סיפורי שואה וכו' יכולים לעורר סלידה ושאט נפש מכל רוע לב שהוא .
    סיפורי אמונה רדודים יכולים לעורר תהיות .
    סיפורים אודות בעלי תשובה לא תלויים דווקא בצורה שמתואר העולם החילוני ,יכולה להיות השפעה גם מתאור קשיי התאקלמות בחברה החרדית וכו' יכולות להיות המון מסקנות.

הקורא החכם שם לב לכך ועוד איך.

אפשר להבחין בכל ספר אם דמות הרב הישיש שעימו נועצים גיבורי הסיפור על כל צעד ושעל והוא זה שחזה את "ההפי אנד" מושתלת מחוסר ברירה או שהיא חלק ממארג הסיפור [שאני כותבת את זה רצים לי לפחות 5 ספרים מכובדים במדף החרדי שהם כאלו] וזה נכון לגבי כל מסר שהוא [מסר ,לא תובנה]

סופר הוא לא רוקח שמכין תרופה עפ''י נוסחא וזה מה שהפציינט בולע .

55. אוי ואבוי:eek:, אל תשמעי להם!
    זה הסיפור ה'נורמלי', ה(כמעט) אחרון, שיש לנו לקרוא!

ובאמת, אני חושבת שהספר ''אנוכי מבקש'' הוא מודל מופת ליצירה שהולכת בין הטיפות,
    ומעבירה באומנות שני מסרים, שאולי נראים כסותרים זה את זה, אך בספר הם משלימים זה את זה באופן מעורר התפעלות:

1. יש יותר מדרך אחת לעבוד את ד', ואם יש דרך שטובה לך יותר, לעבודת ד' אמיתית,
    צעד בה.
    אך יחד עם זאת, בדיוק כמו שהדרך שבחרת נראית לך המתאימה ביותר, כך הדרך שפחות מתאימה לך, מתאימה לאחרים.
    וצריך לזכור את זה, ולכבד את הדרך האחרת, כי בסופו של דבר כל הדרכים חותרות לאותו יעד.

(ע''ע 12 שבטי ישראל)

2. בספר יש התייחסות יפה מאד לנושא המסגרת, ולחשיבותה.
    אז אולי המסגרת נראית לפעמים חונקת, מקובעת, מרובעת, פועלת בשיטת העתק הדבק,
    אפופת מוסכמות ועוד ועוד:confused:,
    אבל אין להתכחש למעלות הרבות שלה: המסגרת מהווה מעטפת של שייכות, עזרה הדדית,
    תמיכה חברתית ודתית, ועוד ועוד,
    ולא כדאי לבעוט בה.

לדעתי, יענקי קליינר שלמד את שני התובנות האלו, יכול להעניק המון חיזוק, מחשבה והערכה,
    אם רק יש אומץ לתת לספר צ'אנס לקחת אותך למסע פנימה.

ועוד משהו:
    נראה לי שבשני הסיפורים- ''אנוכי מבקש'' והנורמלי האחרון'', המושג האנשה-
    מקבל משמעות חדשה.
    בשניהם מייחסים תכונות אנוש, לא לחפצים, אלא לאנשים השקופים.
    מי בכלל הקדיש שניית מחשבה לקבצנים ההומלסים או לנשות השאלים?

כאילו, להומלסים יש חיים/ חלומות/ מחשבות/משפחה/תקוות, מעבר לישיבה על המדרכה עם קופסת זיתים מלאה שקלים מקרקשים?

כאילו, נשות השאלים הן נורמליות באמת? יש להן רגשות/חיים/משפחה/מ צ ו ק ו ת ?
    (בכל פעם שרואים אותם, כמעט מסובבים וירטואלית אצבע על הרקה, ומשתדלים להתרחק,
    מה''יצור הלא ברור'':()

וידוי קטן- לא תמיד הייתי נותנת צדקה, לאלו שישבו על המרצפות בחברת סמרטוטים,
    והושיטו צלחת פלסטיק סדוקה.
    לא מרוע לב:eek:, יותר מאי שימת לב/עצלות להוציא את הארנק/ריצה לאוטובוס, אבל בוגי וחבריו עשו לי משהו.

או וי, סליחה ממי שכיליתי את זמנו בקריאת תגובה ארוכה זו,
    אולי הייתי צריכה רק לשלוח לרותי באישי,
    אבל אם יש מלעיזים על הספרים המדהימים האלו, הרגשתי חובה לתת קונטרה קטנה .
    (מקווה שתחושת החובה נובעת רק מהכרת הטוב,
    ולא מחשש אגוצנטרי שהז'אנר הזה ייעלם:))

נ.ב. אה, ותחתני את איציק רובין בסוף, הוא ממש מסכן:(

56. האמת שבדרך

האמת שבדרך משתמש פעיל

תודות :
    476
    נקודות:
    69
    אלף צילצולים!

נהניתי מאד מקריאת הספר. הזדהתי איתו.
    וכ"כ היה לי חבל לראות שבדיוק האנשים שהיו צריכים לקחת נקודה למחשבה מהספר, צבעו אותו באדום וטענו שהוא ספר ש"לא מתאים לנו".....

חברה, תפתחו את העיינים. תבינו שלא כולם יכולים לחיות ב"שטאנץ" וזה לא אומר שהם שווים פחות. ושהקב"ה אוהב אותם פחות...
    אל תנדו. תכבדו.

57. גלבוע

גלבוע משתמש סופר מקצוען פרסום וקופירייטינג

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    נו נו.
    יש מין תחביב כזה לחשוד בכל מי קצת יותר מעמיק / חושב שהוא מונע מפחד להתחזק, מיצר הרע ומכל מיני.

במיוחד שלא הובעה סלידה מסיפורי אמונה, אלא מסיפורי אמונה רדודים / שטחיים / עקומים.

58. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    ספר סיפורים (פרוזה) אמור לספק חוויה
    ספר מתמטיקה- תרגול ולימוד
    אנציקלופדיה- מידע
    ולהבדיל, ספר מוסר- מסר.
    ספר חרדי הוא חלק חשוב מתרבות הפנאי של החברה החרדית, שאין לה עוד הרבה אפשרויות נוספות בתחום. לכן צריך במיוחד לחתור לתת חוויה.
    ברגע שהכותב יר"ש ,פנימיותו עשירה, ויש בו אמירה פנימית היוצאת לעולם בצורת סיפור מרתק הכתוב היטב - הוא יספק חוויה איכותית לקוראיו.
    האמירה הפנימית היא מעין סוג של מסר אבל לא מוגש לפה וכמעט מחניק אותך, אלא שזור באמנות כחלק מהתהליך שעובר על הגיבורים בסיפור -כי זה חלק ממה שבוער בפנימיות הסופר. לא כותרת שצריך להוכיח בהוכחה מוחצת, אלא רעיון המעובד ביחד עם תהליך הכתיבה.

אינו דומה סיפורו של קוצ'ומוצ'ו והרפתקאותיו באיי הונולולו והדרך הארוכה שעבר ובינתיים גילה גילויים מסעירים על מהות החיפושים שלו, והמציאה המדהימה שמצא בסוף,
    לרבנית מינכאוזן שהתפללה מנחה בדבקות מידי יום, ואחרי שנחטף המטוס שנסעה בו, והיא, בחירוף נפש מול קני הרובים השלופים עצמה עיניים והתפללה מנחה, ואז קרה הנס הגדול והחוטפים ירו זה בזה והטייס הנחית את המטוס בהצלחה , וכולם ראו: אהה! כוחה של תפילת מנחה! מ.ש.ל.

בסיפור הראשון חווינו חוויות מרתקות ועל הדרך הרהרנו הרהורים חשובים על מהות החיים ועל הדרך בעבודת ה', והגענו למסקנות אישיות משל עצמנו, וחיפשנו את הקוצ'ומוצ'ו שבנו. בסיפור השני? :confused:

59. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    תודה. זו אחת המטרות העיקריות.
    אם מוסף הסיפורים של יתד נכתב בעקבות ידיעות אמיתיות, אפשר לומר שכל החלק הקבצני של אנוכי מבקש נכתב בעקבות הידיעות שחוזרות כמעט כל שנה: 'חסר בית קפא למוות בירושלים', 'הומלס מת בתל אביב'. ופתאום שמתי לב שאנחנו עוברים על הידיעות האלו הלאה כאילו לא קרה כלום. ואיש לא הולך לברר את זהותו של המת ולכתוב עליו משהו. כאילו זה אדם שנולד בשביל למות. לא שם, לא כתובת, לא משפחה.
    והרי בטוח הוא חשב משהו, לפני שידיו הכחילו לגמרי והתמלאו בכוויות קור בלתי הפיכות. וכנראה היו רגשות כלשהם בלב שלו, לפני שהשתתק בגלל הפרעת הקצב הקטלנית. ובטח אשה אחת ילדה אותו פעם באיזה שהוא בית חולים.

אחר כך אנשים שאלו: 'למה לולו מת'. אמרתי להם: 1. הוא נולד בשביל למות... כל המציאות שלו בסיפור הייתה בשביל הפרק האחרון בו הוא קופא. 2. עד שאתם דואגים ללולו הדמיוני, בואו לרחוב יפו ותדאגו לכל אלו המציאותיים שישנים שם בכל לילה, בין חלונות הראווה למסילות הרכבת, במנהרה וברחוב.

לא יודעת מה הוא ספר חרדי. האם הוא מעשר את המלח ואת התבן? אולי אינו משתמש בגנרטור בשבת? ושמא גרטל עבה הוא חוגר למותניו ושמונה בגדים הוא לובש על כריכתו?
    יודעת מה הוא ספר טוב: ספר שפותח את הלב למישהו, למשהו. ספר שבעקבותיו אנחנו חושבים עוד פעם אחת על מה שסביבנו, על מי שסביבנו. ספר שבעקבותיו אנחנו חושבים.

60. האמת שבדרך

האמת שבדרך משתמש פעיל

תודות :
    476
    נקודות:
    69
    מורידה בפניך את הכובע...

61. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    קצת שינוי בנוסח, ברשותך.

"מי שהוא קצת יותר מעמיק/חושב, מגלה בבירור אם הוא מפחד להתחזק, יצר הרע שולט בו ועוד כל מיני. - - - או לא."

אשריו ואשרי חלקו!
    זהו 'עויבד' נפלא, דרכו הולכת ומתבהרת עם כל מחשבה ומחשבה.

ודאי שלא עליו מדובר.
    (ותודה על ההארה.)

62. קומיקו

קומיקו משתמש מקצוען

תודות :
    242
    נקודות:
    122
    אשכול בהחלט עמוק.
    ויש לי תגובה ארוכה ארוכה ולא ממצה.
    ספר חרדי טוב לגבי הוא:
    ספר שכתב סופר/ת חרדי/ת על כל נושא שהוא או כמה נושאים אמיתיים, מענינים,
    מתוך החיים הזורמים והרגילים בצורה מעמיקה ויסודית שנכנסת לפרטים ומקיפה ארועים והתרחשויות(גם הסטוריות מדוייקות!),הבנות,ובעיקר רגשות ותחושות פרטיות.
    הסופר אמור לכתוב ברמה גבוהה, שפה עשירה ומרתקת ועם זאת מתאימה לסוג הנפשות הפועלות (למשל ילד לא ידבר במילים גבוהות)
    כתיבה עוצמתית שתגרום לי להמשיך לקרוא גם אם אין בספר מתח או התרחשות לא מציאותית.
    ספר טוב זה ספר שאגמור אותו ולא אסגור באמצע, שיביא אותי לקרוא אותו שוב ושוב עד שאדע ממנו משפטים בע''פ.
    זה ספר שתהיה לי דעה לגביו ,שאדיין עליו עם אנשים חובבי קריאה, שאתווכח למה הדמות אמרה כך ולא כך.. או למה הסופר בחר לסיים את חייה וכו'..
    זה ספר שאקום ממנו ואצטער שהוא נגמר ,ולעיתים אנסה לחבר לו סוף אחר, אדמיין המשך חיובי יותר או אחקור אח''כ נושאים שעלו בו והסופר לא התעכב עליהם מספיק לדעתי או קצת זלזל באינטלגנציה שלי. (כמו עובדות הסטוריות - משפט קסטנר ,תקופת המחתרות, או עובדות אחרות כמו הגורמים לאנורקסיה..)
    אני חושבת שסופר בספרו מביא את האמת הפנימית שלו אפילו אם היא נראית יפה יותר מההתנהגות שלו במציאות החיים היומיומית ולכן אדע מיד אם הוא חרדי יר''ש השואף לטוב או אדם המנסה להתפאר במחלצות לא לו ומנסה להדביק לגיבוריו התנהגויות צדקניות או למצער קושיות באמונה או אפילו סתם משפטים מזויפים. (בספרות ילדים הדבר נפוץ יותר בעיקר בספרים המחורדים- גיבור הסיפור יקרא בקול ''שמע ישראל'' בטרם יתפוס את הפושע הנאלח).
    אסור לסופר להתבלבל בשמות, או בפרטים קטנים (אפילו כמו - שיחת הטלפון התרחשה ביום חמישי ובמקום אחר- ביום ראשון) זה זלזול באינטלגנציה ובזכרון של הקוראים. הוא חייב להיות מתוכנן.
    כמו כן אסור לסופרת אישה לתאר מדי בפירוט רגשות של גבר וכן להפך זה בד''כ מאולץ,
    לא טבעי ולא נכון.
    וכן הוא/היא חייב/ת ללמוד ברצינות כל נושא משמעותי שהוא/היא מעלה בספרו/ה.
    כן, קשה להיות סופר חרדי טוב אך לא בלתי אפשרי ויש דוגמאות בודדות לכך.

63. זלפה

זלפה משתמש רשום

תודות :
    8
    נקודות:
    17
    ספר שבו ה"גדול בישראל" המומצא הצליח לחזות מראש כמה מהלכים, לא מוסיף לי טיפת אמונת חכמים.
    הוא מצביע רק על זה שהספר מתוכנן מראש ולא חיברו את כל הקצוות ברגע האחרון.
    לא בזה נמדד ספר חרדי.

(אני ממשיכה לקרוא ספרים כאלה אם הם כתובים בצורה טובה, כי אני אוהבת אקשן ומתח והוא מספק לי אותם)

64. מרמורשטין

מרמורשטין משתמש מקצוען

תודות :
    751
    נקודות:
    197
    הערה קטנה.
    רבים כתבו כאן מה הוא "ספר טוב"
    ולא מהו "ספר חרדי"

65. זלפה

זלפה משתמש רשום

תודות :
    8
    נקודות:
    17
    אה, ועוד משהו.
    לא חייבים מסר!!!
    לפעמים (האמת שלעיתים קרובות) אני קוראת כי אני רוצה להשתחרר קצת מההווי היומיומי העמוס שלי ב"ה.
    הסיבה שאני לוקחת ספר חרדי הוא כי אין בו מינות והפקרות וכל מיני מרעין בישין...

66. C H A N Y

C H A N Y Moderator מנהל צילום מקצועי

תודות :
    17,622
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    צלמת מקצועית,קורסים מקצועיים בצילום ועריכה .
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    5D MARK3
    לפני שאתם רוצים הגדרה מקובלת על כולם ל"ספר חרדי"
    תמצאו אחת כזו ל"חרדי"

67. יונה יונה

יונה יונה משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    ספר חרדי זה ספר שנמכר בחנויות ספרים חרדיות.
    ברוב מוחלט של המקרים גם הסופר יהיה חרדי.

68. גלבוע

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    אכן.
    זו משימה בלתי אפשרית :D

69. יונה יונה

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    דווקא בספרות קל יותר להגדיר את זה.

70. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    בהיסוס אציע:
    (מעבר לקיום המצות קלה כבחמורה מתוך בחירה)
    חרדי הוא אדם המאמין בסמכות הרבנית

71. GRN

GRN משתמש סופר מקצוען עיצוב ואדריכלות פנים

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    תודה :)
    זו התגובה שעומדת על קצה המקלדת שלי כבר מתחילת הדיון.

אנשים! ספר חרדי הוא ספר של העולם החרדי.

מהו חרדי?
    כל אחד מגדיר בצורה שונה.
    יש כאלו שממאנים לקבל צורות שונות של חרדים, ולכן כמו שהם אומרים על חרדי שחטא: "טוב, אז הוא לא חרדי", כך הם יגידו על ספר שאינו תואם את תפיסתם לגבי החרדי הנכון.

ויש שרואים בחרדיות עניין חברתי וע"כ יגדירו כפי שהגדירה יונה יונה.
    אני בעניין הזה יחד עם יונה יונה, אם יש כאן מישהו שעדיין לא יודע ;)

72. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    - - - עידכון כותרת האשכול - - -

(ברשות ר' עדיאל... אני מקווה)

מהו "ספר"?
    ועכשיו, תשובות ממוקדות.
    קדימה!

(אם נדע תכליתו של ספר ואת כוחה של אות כתובה, נוכל להגדיר לעצמנו מה לקרוא ומה לא,
    ולא ע"פ פייע'ס זקן ושטריימל...)

73. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    אובייקט בקוטר 70 ס"מ (בד"כ)
    גדוש בסימנים אקטיביים
    המשמשים לעיתים ככח משיכה על חומרי
    הגורם נזק בלתי הפיך למח האדם..

74. גלבוע

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    חשבתי על דברייך, ואת ממש צודקת.
    להגדיר 'חרדי' כהגדרת שייכות חברתית זה מורכב ביותר.
    להגדיר 'ספר חרדי' זה קל יותר.
    דומני שספר שמופץ ביפה נוף פלדהיים ו\או ספרי אור החיים, זה מספיק כדי להגדירו כ'ספר חרדי'.

75. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    בין גיבובי השטויות במייל העודף שלי מופיעה עכשיו ידיעה:

פירצה חמורה בחנות ספרים של רשת ידועה בתוככי העיר בני ברק. מוכרים ספרים של פריצות נוראה. המוכרים להערת חרדים: "יש כאן באזור גם קצת חילונים שעוברים".

אז זהו, שהרשת החרדית גם היא לא מהווה אסמכתא.

76. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    חזק!
    ;););) התשובה הנכונה האבסולוטית הראשונה לאשכול!!! ;););)

77. מרמורשטין

מרמורשטין משתמש מקצוען

תודות :
    751
    נקודות:
    197
    טוב. ניסיתי בעדינות ובסוף זה "משפריץ" לי:
    האם ספר שכתב סופר חרדי הוא חרדי?
    לא!!!

ואסביר:
    האם כל ספר שיכתוב היסטוריון יהיה ספר היסטוריה? ואם הספר עוסק דווקא במתמטיקה?
    האם כל המאכלים שמכינה שפית הם מאכלי גורמה? ואם היום לא היה לה זמן והיא הוציאה שניצל תירס מהפריזר?

אנחנו יהודים, וכיהודים יש לנו דרך חיים ודעות ברורות (כל אחד על פי קהילתו והמקום אליו הוא שייך)
    לכן, גם אם יהודי לא מתנהג תמיד בדרך הישרה הוא נשאר יהודי.
    חרדי, גם אם הוא סוטה לפעמים מהמוסכמות המקובלות בציבור, עדיין נשאר חרדי.

בספר, זה שונה לחלוטין.
    ספר חרדי הוא ספר שמזוהה עם המגזר החרדי בכל ישותו ובהשקפה שמלווה אותו.
    אם הספר רדוד וחסר מסר, לא משנה מי כתב אותו, משנה מה כתוב בו.
    זה שהכותב הוא חרדי והוא נמכר בחנויות הספרים החרדיות אינו עושה אותו לחרדי.
    גבינה שנמכרת בבני ברק שונה מגבינה שנמכרת בהרצליה? זו גבינה, והיא אינה הופכת לחרדית בכך שהיא ממוקמת במטבח חרדי. החרדים אוכלים אותה אך היא לא חלק מהם.

אולי השאלה הנכונה היא:
    מהו ספר יהודי?

78. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    את נוגעת לא נוגעת בהבדל בין חרדי ליהודי.

79. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    או שהשאלה היא: מהו ספר המתאים ליהודי.

80. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    ...

81. סבבה 5

סבבה 5 משתמש מקצוען עיצוב גרפי

תודות :
    66
    נקודות:
    102
    מה הקשר?

82. חיוך

חיוך משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי פיתוח / אפיון / עיצוב אתרים עיצוב גרפי פרסום וקופירייטינג

תודות :
    301
    נקודות:
    213
    עיסוק:
    UX/UI Design
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    CANON 6D II
    רק המשפט הזה קשור לחרדיות.

ההגדרה "חרדי" - היא בעייתית בעיני.

בימנו זו היא הגדרה לחברה מסויימת.
    הסממנים החיצוניים שהיוו בעבר סימן לאנשים שומרי תורה ומצוות ויראי שמיים, מהווים כיום סימן לאנשים המשתייכים לחברה החרדית.

אין לאף אחד היכולת למדוד את יראת השמיים וקיום המצוות של כל חרדי וחרדי.

לפיכך,
    אחפש הגדרה לספר המתאים לאדם יהודי ירא שמיים ושומר תורה ומצוות:

ספר אשר נושבת בין דפיו רוח תמימה, של רצון כן להיות טובים יותר.

ספר אשר מסריו ותובנותיו יביאו את האדם למקום טוב יותר מהמקום בו הוא עומד כרגע.

ספר שלא יהיו בו תכנים או מסרים הנוגדים את הוראות הבורא.

יש למישהו עוד?

83. מרמורשטין

מרמורשטין משתמש מקצוען

תודות :
    751
    נקודות:
    197
    מוסיפה עוד משהו:
    ספר ראוי לקריאה מבחינתי הוא ספר שנכתב על ידי ירא שמים.

84. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    נאמן לשאלתי, אציין -
    הפעם הראשונה בתורה בה מופיעה המילה ספר היא בבראשית ה' א': זֶה סֵפֶר תּוֹלְדֹת אָדָם.
    ופירש הכלי יקר:
    כאומן הכותב על ספר כל הדברים שהוא צריך למלאכתו כך כתב הקב"ה על ספר כל המעלות שהיו באדם עד אשר מצדם היה בדמות אלהים, כדי ללמוד לדורות איך בחטאם גמלו רעה לנפשם שהיו כל הדורות הלוך וחסור מן אותן השלמיות...
    אמנם ימים יוצרו ולא אחד בהם שיבואו הימים אשר לא יהיה בנולדים אפילו אחד מכל המעלות ההם כי ילכו הלוך וחסור מן אותו שלימות.

חושבני שכאן יש הגדרה למהותו ויעודו של ספר.
    ואידך - זיל גמור.

ובכלל, מצינו בספרות חז"ל סיפורים 'סתם'?
    אז נכון שבדורות האחרונים חיבים עטיפה יפה ועלילה, וגם קוראים רק כדי לנוח, אך עדיין, מהותו של ספר - לא נשתנתה.

85. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    עוצמה!

86. ארי בראון

ארי בראון משתמש צעיר עיצוב גרפי

תודות :
    28
    נקודות:
    29
    למה יש נטיה לאנשים להכניס כל דבר להגדרה

87. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    אולי כי אין מציאות בעולם שאינה מוגדרת...

88. ארי בראון

תודות :
    28
    נקודות:
    29
    יש

89. מה טובו

מה טובו משתמש רשום

תודות :
    5
    נקודות:
    17
    איטה , טוב ש'השפריץ' לך. זה חד וקולח, כמו שפריץ מים אמיתי;)

אני חושבת שהדבר הזה חשוב במיוחד כיום.
    בעבר, מי שהיה לבוש כחרדי - ידענו שהוא לפחות משתדל להיות כזה,
    ומי שלא- לא.

כיום יש הרבה חרדים שבמקום לחרוד לדבר ה', חרדים שמישהו מוכר יגלה על איזה עיקרי תורה עברו. ה"י.
    ומול זה , פי כמה וכמה , יש 'חילונים' שלא הינו רוצים שיארחו לחברה לילדינו, אבל מקיימים בכזה חום ודבקות את המצוות שהם יודעים עליהם.
    מי חרדי? מי חילוני?
    מי נחשב חרדי בשמיים ? מי נחשב חילוני?
    אני לא מתימרת להגדיר את זה,
    אבל הלוואי והיינו יכולים למדוד בני אדם ע"פ פנימיותם ולא ע"פ הכיפה שעל ראשם.

ובטח שאי אפשר על ידי זה להגדיר את ספריהם.

90. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    ומה היא?

91. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    אא"ס הוא המציאות היחידה שאינה מוגדרת.
    מעבר לכך כל דבר שהוא מציאותי, הוא מוגדר.

92. קומיקו

קומיקו משתמש מקצוען

תודות :
    242
    נקודות:
    122
    נראה שלא קראת את כל דברי..
    אולי משיעמום..
    והרי לך ציטוט בו התיחסתי לנושא של חרדי.

אני חושבת שסופר בספרו מביא את האמת הפנימית שלו אפילו אם היא נראית יפה יותר מההתנהגות שלו במציאות החיים היומיומית ולכן אדע מיד אם הוא חרדי יר''ש השואף לטוב או אדם המנסה להתפאר במחלצות לא לו ומנסה להדביק לגיבוריו התנהגויות צדקניות או למצער קושיות באמונה או אפילו סתם משפטים מזויפים. (בספרות ילדים הדבר נפוץ יותר בעיקר בספרים המחורדים- גיבור הסיפור יקרא בקול ''שמע ישראל'' בטרם יתפוס את הפושע הנאלח).

93. גלבוע

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    - לא משנה על מה זה התבסס, נשאיר רק את המסר -

ילדים צריכים להבדיל בין אמונה בה' ובמשה עבדו לבין אמונות תפלות!!!!

(במיוחד בהנחה שהסיפור הזה מעניין 'ילדים' מגיל העשרה ומעלה...)

אחרת, על מה תתבסס אמונתם כשהם יגדלו עוד טיפונת ויגלו שיש דברים שהם חשבו שהם נכונים ולמעשה הם אינם?

(עולה במוחי איזה מישהו שסיפר תחת כל כלי תקשורת רענן למה עזב את היהדות.
    בין השאר, משום שלא עשה הבדלה אמיתית בין סיפורי 'בובע מעשייעס' עליהם גדל, לבין אמונה בה' ובמשה עבדו.
    וכשה'בובע מעשייעס' לא הוכיחו את עצמם, הוא זרק את הכל.)

94. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    מסכים איתך, חוץ מהמשפט האחרון.
    אותו אחד מתוסכל חצה את הקווים לא בגלל אותם סיפורים, אלא השתמש בהם כתירוץ שחוק וזול..
    הוא גם התבטא כך אודות יציא"מ עפ"ל..

95. גלבוע

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    אותו אחד מתוסכל יעמוד לדין שמים על מעשיו. היה עליו לעמוד בניסיון ולייצר בעצמו את ההבדלים אם לא קיבל את זה מהוריו וממחנכיו.

האחריות שלנו כהורים ומחנכים היא להקטין את הניסיון של ילדינו,
    ולתת להם את הכלים להבדיל בין סיפור יציאת מצרים ל'בובע מעיישעס'.

ואם אנחנו כורכים הכל בחבילה אחת, לא בטוח שלא ניתן על זה בעצמנו את הדין.

96. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    עזוב, הוא סתם בעל'תאווה אחד גדול...
    הוא יודע טוב טוב ת'הבדל..
    הוא פשוט צריך היה למצוא תירוץ משכנע מספיק על עוזבו מקור מים חיים את ה' לטובת בור טינופת וצחנה, ולהרגיע את השדרן ההמום שהסתכל עליו כעל מטורף אמיתי...
    (למרות שבמסר שלך אתה צודק, וצריך להסביר לילדים)

97. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    וכיום הוא עוסק בנומרולוגיה....

98. גלבוע

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    באמת???
    וואו.

כבר אמרתי פעם לקבוצה של אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות -
    מי שלא מאמין, ומבחינתו כל העולם הוא חתיכת מולקלות חסרות פשר, זה נושא אחד. (והוא כמובן מוזמן לעומק אם העולם אכן מולקולות חסרות פשר.)
    אבל מי שמאמין בכל מיני 'תורות' רוחניות מקובצות ממגוון דתות (עידן הניו אייג') - זה בלתי ניתן להבנה.
    תבדוק קודם כל את הדת שלך בעצמך!

99. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    גם להאמין שהעולם הוא אוסף של מולקולות חסרות פשר זה בלתי ניתן להבנה.

100. גלבוע

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    נכון, אבל זה נושא אחר.
    ותכל'ס, רוב האנשים שדיברתי איתם לא באמת מוכנים להאמין שהעולם הוא אוסף מולקלות חסר פשר.
    הם יותר נוטים להאמין בכל מיני עב"מים חסרי ממשות, כמו ה'יקום' שנענה לבקשות.

- - -

תתחדשי על החתימה.
    במהרה בימינו אמן!

101. מריומה ♧

מריומה ♧ משתמש סופר מקצוען

תודות :
    11,113
    נקודות:
    230
    עיסוק:
    אומנית ויוצרת
    נכון מאד

אותו אחד עשה זאת רק בשביל לקבל היתר לתאוותיו . ויפסיקו לבלב את המוח כל היוצאים , הם רק מחפשים קלישאות זולות הנדפות ברוח לסיפוק התאוותני של יצרם.

102. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    אא"ס = ?

103. בתנופה

תודות :
    252
    נקודות:
    79
    אור אין סוף ב"ה

104. ארי בראון

תודות :
    28
    נקודות:
    29
    ומה ההגדרה לדבר מציאותי

105. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    צלצלתי על החתימה :)
    ובנוגע לדברים - אני לצערי כן פגשתי, ודי הרבה כאלה.

106. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    כל דבר ששייך לעולם הזה ניתן לכמת, לגדור ולהגדיר.

107. מריומה ♧

תודות :
    11,113
    נקודות:
    230
    עיסוק:
    אומנית ויוצרת
    הדיון כאן מזמן סטה וחבל .

108. ארי בראון

תודות :
    28
    נקודות:
    29
    הגדרה שלך למציאות היא- כל דבר ששייך לעולם הזה?

109. געוואלדיג

געוואלדיג תג, רב-טקסט עימוד ספרים

תודות :
    45
    נקודות:
    39
    ודאי שיש מושגים רבים שאינם מוגדרים כל צרכם, כמו המושג "חרדי" עצמו, או המושג "חילוני", או המושג "לאום". מושגים רבים שהומצאו ע"י ילודי אשה לא הוגדרו מעולם, ואין צורך וגם מן הנמנע להגדירם, ואחד מהם הוא המושג "ספר חרדי", שהמשתתפים כ"כ עמלים להגדירו. נניח שהיה מישהו מתישהו שהמציא את המושג "ספר חרדי", האם הוא חשב על כל ההגדרות שהמשתתפים מתווכחים עליהם? - יכולני להניח בוודאות שלא. הוא בסך הכל ביקש לבטא את כוונתו, תהא אשר תהא.
    על כן אם בכל זאת מבקשים להגדיר, יש לחזור להגדרה היבישה [שאינה תורמת הרבה] "ספר חרדי" - ספר שנכתב ע"י חרדי בעבור חרדים. וכן מקובל להגדיר את המושג "מחשבת ישראל" - כל מה שנאמר או נכתב ע"י יהודי בעבור יהודים.

110. מריומה ♧

תודות :
    11,113
    נקודות:
    230
    עיסוק:
    אומנית ויוצרת
    כמו שאמרת קשה עד בלתי אפשרי להגדיר דברים במדויק . והאמת לא התבקשנו.
    חובתו של סופר או מן הצד השני- איך נבדוק ספר שהוא טוב לנו או לילדינו.
    עם מה אנחנו יוצאים מהספר?
    והנושא הוא לא רק רוחניות , קרבה לתורה , עוד תוספת יראת שמים.
    גם אם זה נטו בריאות הגוף והנפש וחכמה כללית היא שווה בעיני כי רק אדם שלם יכול לעבוד את בוראו באמת ומתוך בחירה אמיתית.
    וזה מה שאני מחפשת בספרים.
    לא מענין אותי אם מוכרים את הספר בגאולה או באיצקוביץ מענין אותי מה כתוב בספר.
    ולהבדיל גם ספרות גויית . אם יש בה מתנה לחיים בחכמת חיים אני אקח זאת לילדי ולעצמי.
    אבל גם אם הסופר הוא קרוי "חרדי" אבל אין בספר הזה ולו משהו שיגרום לקורא שם להיות יותר ירא שמים, הספר לא יכנס לביתי.

111. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    וואוו, איזה דיון.
    נאלצתי להיעדר מכאן שבוע, נחמד לחזור ולפגוש אשכול מלא וגדוש בתובנות חיות ומעמיקות בנושא חשוב כל כך.

תודה לכל המגיבים והמביעים דעה.

שאלתי "מהו ספר חרדי, נועדה לאזני סופרים - לצורך רבים השואלים - שחפצים להגדיר לעצמם את הכיוון אליו הם רוצים לחתור.
    לכך נועד הדיון כולו, שאכן היה פורה ומעמיק, ולכן תשובות מוג של "ספר שכתב חרדי" וכאלה, אינן עונות על השאלה שנשאלה בראש האשכול.

השאלה היותר מדויקת היא: "איך יוכל סופר חרדי להפיק יצירה ספרותית חרדית". יצירה שתהיה חרדית ולא שתהיה "יצירה שכתב חרדי", כי כזו היא כבר מעצם הווייתה...
    ועל כך אכן יש הרבה תשובות, תובנות ומסקנות במהלך הדיון.

112. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    יתכן שהדברים לא מוגדרים כל צורכם, אבל במציאות יש להם הגדרה וודאי. כמו כן וודאי שככל שהמושג יותר מופשט כך יהיה קשה יותר להגדיר אותו, אבל הקושי הוא אצלנו, המגדירים.

113. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    עדיאל!
    תראה מה חוללת!:eek:
    ח-ז-ק.

אני חושב שכדאי שתפתח אשכול חדש לשאלה המדויקת שלך. נראה שכאן ימשיכו להתווכח עד בלי די...;)

114. ronitg

ronitg משתמש סופר מקצוען עיצוב גרפי איור וציור מקצועי

תודות :
    5,991
    נקודות:
    230
    כחרדית תועלת ספרים (לשעבר), אני יכולה לומר שקראתי אולי 3 ספרים טובים ב-7 השנים האחרונות.
    ולכן אני תולעת ספרים לשעבר, כי אין לי מה לקרוא.
    וכמו שכבר נכתב פה - גם ככה אין לנו כמעט תרבות פנאי.
    מחכה ליום שיגיע איזה ספר חרדי טוב, אבל טוב ממש

115. מריומה ♧

תודות :
    11,113
    נקודות:
    230
    עיסוק:
    אומנית ויוצרת
    ואפשר לשאול אילו ספרים הם היו? מסוקרנת

116. רותי ינאי.

רותי ינאי. משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי

תודות :
    6,162
    נקודות:
    293
    סוג מצלמה:
    5d קאנון
    מזדהה
    אבל איזה 3?
    כי אני מצאתי לי יותר...

117. sth

sth משתמש מקצוען איור וציור מקצועי

תודות :
    1,390
    נקודות:
    184
    ואני חושבת שבשנים האחרונות יש עליה משמעותית של ספרים טובים.
    ואני כן אתן שמות של סופרות, כדוגמת: יהודית פריינד, נעמי צוובנר, חסיה ברטלר, מיה קינן, רותי קפלר (הסדר אקראי...) ובטח יש עוד ששכחתי.

118. ronitg

תודות :
    5,991
    נקודות:
    230
    למרות שהייתי שמחה מאוד לכתוב, נראה לי שעדיף לא להיכנס לשמות

119. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    למה?
    את תקדמי להם את המכירות..

120. געוואלדיג

תודות :
    45
    נקודות:
    39
    דבריך לאורך האשכול נאים, מרתקים וצודקים. אין אני מתווכח על תוכנם וגם לא על תוכן המגיבים המלומדים. נתעוררתי להעיר רק אחרי שראיתי שנוצר מין רצון להגדיר את המושג, ובכך לסטות מהכוונה שאינה אלא כדבריך: "איך יוכל סופר חרדי להפיק יצירה ספרותית חרדית", או "כתיבה ספרותית בתוך תרבות חרדית"; "כתיבה ספרותית תוך התמודדות עם מגבלות חרדיות"; "מעלות ומגרעות בספרות החרדית", וכו'.

121. צילומנציה

צילומנציה משתמש סופר מקצוען עיצוב גרפי

תודות :
    2,110
    נקודות:
    230
    2 נקודות המפריעות לי בספרות החרדית (למבוגרים):
    א. אין כמעט ספרות מקצועית דהיינו לא קריאה בלבד- כשאני מחפשת נושאים שמענינים אותי (נניח במקרה שלי "תורת המשחקים" ) רק בשדות זרים אמצא את מבוקשי
    ב. שסופרים חרדים -וטובים שבהם מתבססים בלי סוף על ספרות זרה.
    לפעמים ללא רמז וקרדיט ( בהקדמה: "כל הסיפורים התרחשו במציאות וסופרו לי על ידי בעל המעשה" בספר- סיפור אחד לפחות המתבסס על סיפור קלאסי ידוע (שבזמני היו עוד מספרים באירגון בשבת) או על אנציקלופדיה להומור ושאר ירקות, מילא שהוא קרא אבל למה הוא בטוח שאיש מלבדו בעולם לא קרא?
    ויש שנותנים קרדיט מפורש כמו שקראתי כמה פעמים במאמרים צרכניים בעיתון החרדי הנפוץ- ציון המקור- הביא אותי לקריאת המקור- (הועדה הרוחנית של העיתון בטח לא יכולה לבדוק גם את כל המקורות) וזה היה ספר באמת מרתק אבל ממש לא נקי. וזו בעיה, שהסופרים צריכים להביא בחשבון

122. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    הנקודה הראשונה שציינת היא סופר-רגישה, כמעט תיבת פנדורה...

123. מימי זו

מימי זו משתמש סופר מקצוען

תודות :
    2,461
    נקודות:
    230
    נקודה חזקה לגמרי.
    אבל בעייתית.
    כמה כותבים בציבור שלנו יש שהם כלכלנים בכירים, אם נדבר על תורת המשחקים?
    האקדמיה מולידה ספרים מקצועיים.

124. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    יש לנו די חוזרים בתשובה אקדמאיים. זו לא הבעיה.
    הבעיה היא שוק הספרים.
    כמה יקנו ספר מקצועי, כמה?
    רק הספריות. כולם יקחו מהספריה. אז למה לטרוח כל כך הרבה ולהפסיד?

125. מימי זו

תודות :
    2,461
    נקודות:
    230
    דעתי שאם הספר יהיה מקצועי מקורי, ולא קופי פייסט מהאינטרנט או העלאת גרה מבעלי מקצוע לעוסים,
    הוא ימכור גם בציבור הכללי.
    ספר כזה לא מודדים בפרמטר של אם למחבר יש שטריימל,
    נראה לך שאם יהיה ספר מקצועי פורץ דרך, נשען על ספרות קודמת, וישווקו אותו נכון, הרשתות הכלליות תימנענה מלשווק אותו כי המחבר ירא שמיים?

126. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    לא זו ולא זו, לענ"ד. או אולי "לא זו אף זו".
    הפחד של סופר חרדי, מלגעת בדברים שהם לא בקונצנזוס, החשש של לפתוח דברים שלא נהוגים, לזוז מהמיינסטרים, משתק את הכישרון.

תארו לעצמכם סופר חרדי כותב על כלכלה, ולא סתם כותב, אלא משלב אותו באמצעות סיפור טוב של חרדי עובד, על כל לבטיו, התחבטויותיו, תהפוכותיו ומהלך חייו [שהרי אם לא - כך שנינו - אין זה ספר חרדי].
    יום למחרת הופעת הספר הוא יחטוף מודעות ענק מאיזה מגזר כלשהו שחרדי עובד אינו מתאים לו, או סתם פשקווילי רחוב אנונימיים על מהרס הדור החדש שהפציע.
    זה לא יקרה, אבל מספיק הפחד הזה, כדי לשתק את אצבעות האמן המבקשות לפרוץ דרך...

אומנות, מעצם טבעה, מבקשת לפרוץ דרך, להתפרץ ולהתפרע. כזו תהיה יצירה אמנותית. מקורית, נועזת משהו. ובציבור שלנו, זה יכול היות הרה-אסון.

איני נכנס כאן לדיון אם זה טוב או לא טוב, לא כאן המקום ואבקש לא להיכנס לכך. הבאתי רק את נקודת מבטי, מפני מה כשרונותנו המבורכים נמנעים אוטומטית מלהיכנס למבוכים פתלתולים אלו זרועי המוקשים.

127. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    [​IMG] אלף צילצולים!!! [​IMG]

128. ronitg

תודות :
    5,991
    נקודות:
    230
    וחבל, כי בגלל זה אין לנו מה לקרוא
    חוץ מיצירות פלסטיקיות מעושות

129. פינת המבקר

פינת המבקר משתמש רשום

תודות :
    11
    נקודות:
    19
    יש לי התעסקות "ולא קטנה"עם כמה הו"ל של ספרים, ובעיני חזיתי
    שישנם ספרים בעיתיים (הן מהקריאה שלי והן מתגובות) ב"חשיפת מושגים" שלא היו ראוים
    ליכתב ,א"כ בעיני ספר חרדי הוא ספר" שקיבל אישור רב חרדי" (שעבר עליו )
    כן כן אולי באמת צריך דבר כזה בציבור שלנו....

130. צילומנציה

תודות :
    2,110
    נקודות:
    230
    אני לא חושבת שהספרות החרדית היא יותר משובחת או פחות משובחת מהספרות הכללית- אבל זה ענין של סטטיסטיקה.- אחת ל-X ספרים מודפסים הוא משובח, ועם כל השפע של הספרות החרדית- בכמות אנחנו מעטים... על כל רב מכר איכותי מהספרות הכללית- הודפסו אלפים גרועים שלא נחשפנו אליהם כלל.
    יש קצת חסרון בשפע הקיים היום- כי פעם לא היה מספיק אז היה לגיטימי לקרוא ספרות גויית טובה- זכורתני- שבכיתה י"ג - שיעור שלם הלך לדיון עם המחנכת שהיתה גם מבקרת ספרים במקצועה- מה פסול מצאה בספר "נשים קטנות", והיום- אם בת סמינר תזכיר שם כזה היא עפה משם על טיל. ולא נראה לי שהדור שלנו יצא פחות ירא שמים.
    יש פה הפסד מסוים, לא? תכל'ס אתם נותנים לילדים לקרוא ספרים טובים (ז/ול ורן, נניח) (והלואי היו מתענינים בזה במקום בקומיקסים)

131. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    אם זה מנחם: המצוקה היא אם היצירה
    דווקא בגלל כל ההגבלות והאיסורים בדרך לתאר כל מיני דברים שמבקר רוחני של עיתון ישים איקס אדום על כל הסיפור- מגיעים לאופן כתיבה יצירתי הרבה יותר.
    אפשר לכתוב הכול. סליחה כמעט הכול. השאלה היא איך, ובאיזו מידה של אחריות.

132. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    מגבלה היא אם היצירה. לא מצוקה. מצוקה משתקת.

133. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    אבל כך היה נוסח הנושא שניתן לנו לכתוב עליו ב"חוץ" בהבעה.:)

134. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    ובסוף לא צלצלת אף לא צלצול אחד...

135. געוואלדיג

תודות :
    45
    נקודות:
    39
    אפשר לכתוב כמעט על כלום! לא על אהבות ולא על שנאות ולא על נקמות ולא על תשוקות ולא על משברי אמונה, ולא על אבא רע, ולא על מורה מרושע, ואסור אפילו להתמרמר על כך שלא כותבים...

136. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    אולי אכתוב ספר על מגבלותיו של סופר חרדי?
    על הווייתו, על לבטיו, על מצוקותיו, על המשברים והמעצורים, על הלב הנשבר והתוגה התמידית שבאחיזה בבלם המעצור המונע ממנו להתפרץ, לשאוג, להביע...

נסחפתי.

137. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    כלומר, זאת הייתה כתיבה מוזמנת?

138. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    אפשר. השאלה היא איך.
    יש תיאורים נרדפים וסגנון כתיבה שיוכל לטפל בנ"ל באופן מהוגן דיו, ולא "חינוכי" בצורה מעוררת בחילה.

139. מרכז שטרן להורות קלה

תודות :
    175
    נקודות:
    155
    כיון שאלף צילצולי היו רק על החלק המצוטט...:D

140. געוואלדיג

תודות :
    45
    נקודות:
    39
    בשנים קדמוניות התקיימה תקשורת בינעירונית ובינלאומית ע"י מברקים, כל אות במברק העלתה את עלות המברק, ואנשים חתרו לחסוך במלים ובאותיות ככל האפשר.
    פעם היה יהודי אחד בשם ר' נפתלי הירץ חאנעס שהתעתד להשיא את בתו. ביקש ר' נפתלי הירץ להזמין את אחיו ר' ישעי' בעריל לחתונה. ובכן, במוצאי שבת אחר הבדלה פשט ר' נפתלי הערץ את גלימתו, התיישב על כסאו ליד שלחנו, הרכיב את משקפיו, נטל נוצה בידו והחל לכתוב את המברק בשקילת ומדידת כל מילה ואות, כל קוץ ותג. מה אכתוב ומה לא אכתוב: ממני נפתלי הירץ חאנעס, ממני מיותר, ודאי שזה ממני. גם חאנעס מיותר, כמה נפתלי הירץ יש לו בעולם לישעי' בעריל. גם הירץ מיותר, כפל לשון מיותר של נפתלי. ואולי גם נפתלי מיותר, מי זה יכתוב לישעי' בעריל אם לא אחיו. לכבוד אחי היקר ר' ישעי' בעריל, בשביל מה לכתוב זאת, האם שכח שמו שאני צריך להזכיר לו, ובכן, הנני מתכבד לקרוא לו לבוא על החתונה של בתי הכלה הבתולה המהוללה שיינדל תרצה עב"ג החתן הבחור הנעלה והמופלג מר הירשל ב"ר יצחק בער שייבעס, בשביל מה כל הדרשה הארוכה הזאת. הרי ישעי' בעריל אחי חכם הוא ויודע שאם אני כותב לו מברק, ודאי אין זה אלא משום שאני מחתן את בתי יהיה שמה איך שיהיה ויהיה שם החתן איך שיהיה. שתתקיים אי"ה אור ליום ב' לשבת פרשת פינחס שנת תרל"ד לפ"ק בביתי שבעיר בויבריק לפאתי סרחון הנהר. גם זה מיותר, הלא שבוע לפני כן מתקיים יום השוק, ושבוע אחרי כך גם כן לא יתכן שאחתן את בתי כי הרי מתחילים ג' שבועות, וגם יודע ישעי' בעריל איה מקום כבודי ליד סרחון הנהר. אם כן איפוא מה צורך בכל המלל המיותר, וישלח לו מברק נקי ולבן.
    אינני יודע מה היה בסופו של דבר, אם ישעי' בעריל הבין דבר המברק או לא. אבל הזמנה בטח שלא היה כאן...

141. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124
    לא רוצה לקלקל לאף אחד את ההתבכיינות,
    אבל מתי בפעם האחרונה נראו פשקווילים ו/או מחאות וכיוצא בהללו על ספר קריאה?

או נאמר שאכן כל הסופרים יודעים בדיוק להזהר מכל מה שיציק לכל כותבי הפשקווילים באשר הם?

142. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    העניין הוא שהגלגול הראשון של רוב הסיפורים הוא בעיתונים כאלו ואחרים, ואו אז מדובר בחיים קשים תחת שבט ביקורתו של המבקר שלא מותיר לסופרים ספק ממה עליהם בדיוק להיזהר.

143. א"ב

א"ב משתמש פעיל עיצוב גרפי

תודות :
    193
    נקודות:
    84
    ועכשיו אחרי שמוצה כנראה ענין הגדרת ספר חרדי, מהותו, יתרונותיו וחסרונותיו,
    אולי הגיעה העת לפתוח נושא כאוב מאותה משפחה...
    ספרות הילדים החרדית... :( :( :(

144. יונה יונה

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    אני לא רואה צורך בספרות מיקצועית חרדית.
    ספר על תורת המשחקים אפשר לקרוא גם מסופר חילוני. (ספרי ביולוגיה/גיאולוגיה וכו זו כבר בעיה אבל כמה אנשים מתעינים בזה מתוך הציבור?)

נוי אני עוד לא ראיתי ספר חרדי שמדבר על אהבות ותשוקות גם לא ברמז מרומז מאוד.
    (נקמות ותאוות אכילה יש בקטנה לפעמים)
    -ראיתי פעם איפשהו ביקורת על הספר איסתרק מאיזה חילונית שכתבה שזה ספר שמתואר וכתוב אמין מאוד חוץ מזה שאין בו בנות :-)

ספרות ילדים......... אממ... בואו לא ניכנס לזה.
    בדיוק על זה חשבתי שכתבתי שספר חרדי הוא כזה שנמכר בחנויות חרדיות, חצי ממדף ספרי הילדים הכללים יכול בקלות להיכנס לבתים חרדיים בלי שום צנזור.

145. החריזה לא מקדשת את האמצעים (הספרותיים:eek:).

יש ספרים שכתובים בחרוזים, אבל בלתי אפשר להקריא אותם!
    מפני הוד מעלת החריזה, השתמשו לפתע במשלב גבוה/
    במילה במלעיל כשה''חרוז'' מלרע ולהיפך/ בנטייה דקדוקית לא מוכרת לילד ועוד:mad:

יש ספרים מעולים, אבל אלו שלא :(
    ספר ילדים לא נמדד רק בויזואל ובציורים, למרות שזה פקטור הכרחי,
    אבל יש לתת את הדעת גם ל''ויזואל הספרותי''.
    שהכתיבה תהיה טובה, ברמה מתאימה, מובנת וברורה, ו...נכונה מבחינה לשונית.
    וזה חוץ מהתוכן.

146. צילומנציה

תודות :
    2,110
    נקודות:
    230
    ועל זה כתב המשורר:
    אלף צילצולים לא יצליחו לספק אותך ;)

147. efrat1

efrat1 משתמש סופר מקצוען עריכה תורנית פרסום וקופירייטינג

תודות :
    12,082
    נקודות:
    230

אוף, כמה שאת צודקת:(

148. imagine

imagine משתמש סופר מקצוען עיצוב גרפי

תודות :
    1,383
    נקודות:
    230
    קשה לי להסכים איתך.
    מנסיוני האישי, כמעט בלתי אפשרי למצוא ספר אפילו מקצועי, שכתב אותו סופר חילוני שלא יהיה בלתי ראוי בחלקו לקריאה על ידי אדם שומר תורה ומצוות. ואני לא מדברת על דברים גרועים ממש, מספיק שזה "לא מתאים" או "עולם מושגים" זר שמכניס מהדלת האחורית הווי חיים שונה לשלילה. (אלו הסלנגים, הביטויים, הדוגמאות המעשיות, הדילמות והמקורות המשולבים בספרים) יש כאלו שהם בגדר "לא לרגישים" (וחשוב לשמור על הרגישות!) ויש כאלו שהם ממש גסים ובלתי ראויים. (יש דברים שאני מקילה בשבילי, כאשה. יחד עם זאת, באופן ברור עלולים להיות בעיתיים ממש לגבר...)
    אני למשל רואה מעלה גדולה בספר "מפחידים את הפחד" שהוא גרסה חרדית בעריכתו של הרב אהרון פרידמן לרב המכר "להפחיד את הפחד"...
    כשאני חיפשתי למשל, ספרים בנושא ניהול וארגון, מרפרוף עליהם בחנות הספרים (סטימצקי וכו'...) לא מצאתי ספר נקי לחלוטין מסופר שאינו שומר תורה ומצוות.
    אפילו ספרי בישול, מספיקה ההקדמה לכל מתכון ותיאור העיתוי בו הושק המתכון או התגלה, לפסול את מקומו על מדף המטבח החרד לדבר ה'.

אני למשל, נתקלתי בחסר הזה, כאשר רצית לשלב במשלוח מנות מתנה לעומדת בראש איזשהו ארגון, וחיפשתי ספר על ניהול וארגון שאוכל לתת אותו בלב שקט בלי לחשוש שמא אני "מכשילה" אותה בקריאת דברים שהיא היתה מעדיפה לא לקרוא... ולא מצאתי משהו כשר למהדרין:confused: עד שגיליתי את הספר של בנימין חינקיס "חכם על נמלים"
    לא אגיד לך שהוא ערב כרס ואקדמאי ברמת הספרים בציבור הכללי, אבל בהחלט התאים לי והתאים למה שחיפשתי. (תוך כדי כתיבת השורות האלו אני נזכרת מאיפה "גיליתי" את הספר הזה;) כמובן משאלה ב"פרוג" באשכול הזה: http://www.prog.co.il/showthread.php?t=201038
    שימי לב שנתנו שם עוד כמה דוגמאות לספרים "מחורדים"... כך שכנראה באמת בכל מקרה זה לא "גלאט כשר")

149. גלבוע

תודות :
    12,548
    נקודות:
    230
    ואת בטח שמת לב, שאת 'חכם על נמלים' לא יכלו לכתוב, אם לא שהכותבים עצמם קראו ולמדו (וכמעט ציטטו) מהספרים האחרים.

והשאלה בקיצור, האם כותב חרדי מקצועי אמור פשוט לעבוד כצנזור?

150. imagine

imagine משתמש סופר מקצוען עיצוב גרפי

תודות :
    1,383
    נקודות:
    230
    שמתי לב. בהחלט.
    לענין המתנה שרציתי לתת זה לא הפריע לי:p
    לענין "מהו תפקידו של כותב חרדי מקצועי" זו בהחלט נקודה למחשבה. שאלה לרב....:rolleyes:
    (אני מרשה לעצמי להניח שהרב אהרון פרידמן קרא את הספר המקורי לפני שערך אותו:cool:
    מן הסתם הוא קיבל ברכה והנחיה לעשות זאת לתועלת הציבור...)

וכמו שציינתי, הספר "חכם על נמלים" בהחלט לא היה מספק אותי, לצורך שלי בספר כזה, והייתי צריכה לבדוק עם עצמי מה אני עושה לצורך קידום עצמי ועד כמה "לצורך פרנסה" כדאי לי או מותר לי לעשות זאת.
    לענין ספרי עלילה וחוויה, אין צורך לצנזר ספרים כלליים, יש מספיק חויה ועלילה בחיינו היהודיים.
    ולצורך מקצועי, ממש לא היה אכפת לי שיהיה מישהו שיצנזר הרבה ספרים מקצועיים ויגיש לי אותם נקיים ומבוררים. (סוג של סינון אתרים... עם כשרון אישי לצקת כסופר אוירה חרדית ועריכה טובה) הלוואי!
    זה היה פותר לי הרבה דילמות ומאפשר לי להמנע מחשיפה לדברים בעייתיים.

151. יונה יונה

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    טוב למה שאת מתכונת אין ולא יהיה ספר חרדי שכזה.
    ואילו שמרמזים קצת על כזה כ"כ הזויים שהם מתאימים יותר לספרי רג"ב*

* רגש בדיוני, המצאה שלי על לשון מד"ב.

152. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    בכל מקרה ספרים כאלה על פי רוב יהיו שטחיים. גם בציבור הכללי, הדרך הכי פשוטה לכתוב מתח רגשי זה דרך ההוא וההיא, ההיא וההוא. והם ממחזרים את עצמם לרוב.
    לא הייתי מתאבלת על העובדה שאי אפשר לכתוב על זה אצלנו.

153. יונה יונה

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    לגמרי נכון.
    אבל.
    כאשר בערך חצי מהחיים לא ניתן לכתיבה או אפילו לשילוב בעלילה הספרים הופכים ל... מנותקים משהו.

154. צילומנציה

תודות :
    2,110
    נקודות:
    230
    אני גם לא מסכימה עם זה, לצערי. סופר חילוני שכותב ספר מקצועי- בשביל להצליח למכור הוא חייב לדחוס אליו קצת תבלינים כדי שיתאים לקורא ישראלי ממוצע- והתבלינים (שהם בעיקר הדוגמאות, לדעתי)- הם פוסלים את הספר,. רק לאחרונה יצא לי להיות בסטמצקי- ועלעלתי בספר של ד"ר שפירא- ברפרוף- חצי מדוגמאות המשחקים והסטטיסטיקות- היו זוועתיות- אפילו הוא עצמו היה יכול בקלות להכשיר את ספרו- לו רק היה משתכנע בכדאיות הענין

155. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    חצי מהחיים, וחצי מהאוכלוסיה...
    אז אם תרצו, זו ההתמודדות במיטבה. איננו מתחרטים או מצרים על העובדה שאנחנו במגזר הזה, אנחנו מנסים להגדיר את הבעיות ולהתמודד עמם, כמו זו למשל.

אז, הנה סיכום שלי של האשכול, אתם מוזמנים לתמצת אף אתם:
    3 הגדרות מרכזיות לספר חרדי:

1. ספר שמתמודד עם המגבלות, ומצליח להביא את החיים כפי שהם, תוך דילוג אמנותי ובלתי מורגש על נושאי 'טאבו'.
    2. ספר שמביא את החרדי המצוי, ומציגו כפי שהוא, בעומק ובאפיון הראוי.
    3. עלילה חרדית אופיינית ו'מתלבשת', ולא משהו 'מגוייר' (כמו חרדים עם אקדחים שלופים במבצע חילוץ...).

156. א"ב

תודות :
    193
    נקודות:
    84
    ועוד חידוד:

ספר ארוך או קצר הוא לא פרמטר שאמור להשפיע על הקניה!

כלומר, המנעו מהשיקול הכלכלי הבא בעת קנית הספר:
    מה, 68 ש"ח?? על בסך הכל 4 דקות של הקראת הסיפור לילדים?
    ב-68 ש"ח אני יכולה לקנות ספר ארוך, שיעסיק את ילדי 20 דקות...!

זה קצת מזכיר את הבמאיות של המסיבת גמר בכיתה ח' שחושבות שאם ההצגה לא תמרח על פחות משעתיים וחצי אז היא שלא שווה :)

זמן העסקה הוא לא פרמטר לאיכות הספר.
    ודרך אגב, ספר איכותי - הילדים ירצו לשמוע עוד ועוד. אז תחשבי 4 דקות כפול 100 פעמים...

157. א"ב

תודות :
    193
    נקודות:
    84
    בדרך כלל אני לא אוהבת לשמוע (וכמובן להשמיע) ביקורת ציבורית.
    לא אוהבת את הרגשת העליונות על "הציבור" שאני עצמי משתייכת אליו, ושמן הסתם חביב על הקב"ה יותר מכל ציבור כלשהוא אחר (ואסור לשכוח את זה, כי זו המילה האחרונה).

אבל הענין הזה, של ספרות הילדים - באמת עובר את הגבול.
    ספרים זה ילדות, זה נוסטלגיה, זה דמיון וקסם.
    ומעבר לזה - כמובן שזו במה להעביר מסרים (ואני לא מתכוונת לחינוך!), ערכים, רגשות,
    בדרך נפלאה ועקיפה (בדיוק הפוך מהדרך הישירה והמעצבנת של הספרים הנ"ל).

158. נוי

תודות :
    16,971
    נקודות:
    230
    זו בעיה.
    סגנון הספרים לעיל שולטים בשוק ועל הסטנדים.
    לכן רוב ההוצאות מעדיפות להתעסק עם ספרי מבוגרים וחסל.
    להוציא לבד זה סיכון משמעותי.
    חשבתי פעם לעשות שיתוף פעולה עם ציירת ולהוציא ספר ילדים חינני, עליז, עם משקל חזק ולא רעוע, חרוזים משובחים, ובלי מוסר השכל שרק נותן חשק להתאבד.
    אבל לא יצא מזה בסוף כלום:(

159. א"ב

תודות :
    193
    נקודות:
    84
    חבל מאד...!

160. עדינה הלפגוט

עדינה הלפגוט משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי עריכה והפקת סרטים עיצוב גרפי

תודות :
    7,275
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    הפקות וידאו
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    sony a7s
    ספרות הילדים על מדף הספרים, היא כמו המדף בסופר השכונתי, בהחלט יש ספרים טובים מקסימים מלאים רגישויות. ויש את אלו הרדודים ואלו המתוקים כל כך שממש גורמים בחילה.
    מה שחסר לי במיוחד לגיל הרך[אולי יש כאלה ואני לא מודעת]
    זה ספורים עם ריח של אגדה. היינו משוגעים על זה בתור ילדים, זוכרים את הציורים של הכטקופ או משהו בסגנון עם זאבים פטריות וכו'?

161. מימי זו

תודות :
    2,461
    נקודות:
    230
    בדרך כלל אני לגמרי מהמתבכיינות על הנושאים האלו.
    אבל ספרי ילדים? לא רואה אותם בכלל.
    יש המון מעולים ממש.
    אני קונה לבת שלי רק ספרות טובה, ועדיין יש לי הרבה חלומות שלא הספקתי להגשים ולקנות לה.
    הדבר היחיד שמפריע לי הוא שהגננות בגנים מכניסות את כל הסכריניים האלו.
    אבל בבית? יש מספיק מה לקנות, פשוט חפשו על המדפים בחנויות ולא על השולחנות.

162. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124
    חצי מהחיים :confused:

של מי :eek:

על שידוכים הרי כותבים, והרבה

יש עוד חצי?!? :(:(

163. חלב

חלב משתמש מקצוען

תודות :
    1,829
    נקודות:
    184
    יש לי בבית חבורת תולעי ספרים בצורה הקשה של התופעה.
    אני מחפשת עבורם בנרות חומר קריאה מעולה ומשקיעה בכך און והון.
    כולם שואלים אותי למה אני לא רושמת אותם לספריה השכונתית (החרדית לגמרי והכשרה לחלוטין והמפוקחת וכו') והתשובה שלי היא כי 50 אחוז ממה שיש שם זה בזבוז זמן עד בלתי חינוכי. כן.
    איפה יש ספרים לנוער בסגנון ליהמן, לילדים בסגנון מאיר ברעם, ולפעוטות בסגנון "שלום לך אורחת"???

164. מימי זו

תודות :
    2,461
    נקודות:
    230
    רוצה להרכיב רשימה של ספרי איכות?

165. חלב

חלב משתמש מקצוען

תודות :
    1,829
    נקודות:
    184
    הלוואי. אבל קודם נצטרך להגדיר קריטריונים.
    אנסה להתחיל.
    1. התאמה של הנושא/רמת העברית לגיל היעד.
    2. מסר סמוי בלבד.
    3. נטול אלימות רגשית.
    4 עברית נכונה.
    בשלב זה כריכה עמידה ופונט קריא זה מותרות.

166. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    של בני האדם שממשיכים לחיות אחרי החתונה.

167. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    זאת ציניות?

168. יונה יונה

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    הנקודות הנ"ל כמעט ולא רלונטיות לספרי האליגוריה (פנטזיה) שיחסית יש מהם די הרבה אצלינו.
    רוב הספרים האילו דתיים מדי בשביל להימכר בתור פנטזיה רגילה להמונים.

169. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    זה נכון. בעיתונים רבים אסור בכלל לכתוב על שום קשר ושיחה בין בני הזוג.
    (באחד מהם יש תחליפים הזויים למילה 'בעלי'. 'השותף בגידול ילדיי' ועוד כהנה).
    בעיתונים אחרים, מותר לכתוב רק שיחות טכניות.
    וגם בעיתונים החרדיים הכי פתוחים, אסור לתאר שום רגש בתחום הזה. אחרי שמחקו לי, לתדהמתי, תיאור עדין מאד שכתבתי על רגש של אשה כלפי בעלה (רגש - לא מילים ולא מעשים, כן?), המבקר הרוחני טען שיש הלכה שאסור לכתוב דברים כאלו.

אז אם את הדבר הכי עמוק ומשמעותי בחיים אי אפשר לכתוב ואפילו ברמז, ממילא הספרות כולה תהיה חסרה.
    איני אומרת את זה לשלילה או לחיוב, אלא כעובדה. אם גזירה היא, נקבל.

170. עדינה הלפגוט

עדינה הלפגוט משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי עריכה והפקת סרטים עיצוב גרפי

תודות :
    7,275
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    הפקות וידאו
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    sony a7s
    :D

171. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    רק רגשות שליליים אה? :eek:

הופס, אחרי ששלחתי את ההודעה הבנתי את השורה השניה :)

אח, איזה עולם!

(אגב, לפי המבקר זריצקי, ליהמן ועוד רבים וטובים חטאו בכתיבתם?)

172. יונה יונה

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    מיג, ראית פעם תיאור על מישהי שזועמת על בעלה באיזשהו עיתון?
    לא תיאור על רגשות אכזבה עד דמעות מזה שהוא לא מספיר יר"ש,

יותר בסגנון שהוא שכח להביא סוכר חום מהמכולת אחרי שהוא הבטיח לזכור או משהו בסגנון....
    כולנו נודה שהרבה מהמתח בין בני זוג נסוב סביב חיי היומיום הפשוטים- אם מישהו יקרא את הספרות שלנו הוא יחשוב שאנחנו חיים בעולם מקביל.

173. mig

mig משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי עימוד ספרים

תודות :
    132
    נקודות:
    217
    "זועמת"
    זה רגש גס מידי ולא ראוי לשימוש בכלל, מה זה "זעם"? על כל אחד בעולם לא רק על השותף השני בבית.
    קראת פעם על משהי ש"זועמת" על ילדיה? ולא רק שהיא "נאנחה" ונעגמה "כי שוב הם לא שמעו בקולה ולא אספו את הצעצועים", או "כי שוב הבת הגדולה שלה נרדמה ושכחה לכבות את האש מתחת לסיר שנשרף על תכולתו"

174. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    חחח מיג :)

נעלמו כאן כמה הודעות או שאני מדמיינת?

175. יונה יונה

תודות :
    460
    נקודות:
    213
    סוג מצלמה:
    ניקון D600
    אבל מה לעשות שרובינו זועמים ולא רק "נאנחים".
    זו עובדה, ככה אנשים רגילים ש(עדיין) לא עיבדו את אופיים מתנהגים- בקיצור עולם מקביל ומוזר ששאבו בו מבני האנוש את האש.

G, יותר מכמה הודעות נמחקו כאן.

176. mig

תודות :
    132
    נקודות:
    217
    כתבתי פעם סיפור כלשהו, בנושא כלשהו, שתיאר סיטואציות כלשהן,
    והצגתי את זה למשהו, שאמר לי בפשטות:
    "יפה מאד, אבל למה את כותבת דברים שלא תפרסמי, תכתבי על דברים נורמלים"
    תשובתי: "על זה כולם כותבים, לא צריך אותי"

האמת היא שאחת ההגדרות לספר חרדי הוא כזה שכל אחד יכול לקרוא,
    זאת אומרת יש הרבה דברים שהייתי רוצה לקרוא והייתי רוצה שיכתבו עליהם, אבל לא הייתי רוצה שהילדים שלי יקראו לפני גיל מסוים, או שהם לא מתאימים לכל בני הבית - זה דבר שאין עליו שליטה. (עובדה שקראתי את כל מה שאמא שלי לא רצתה שאקרא...)
    סוג של אחריות חינוכית המוטלת על הסופרים...

177. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    אשב לי ואחשוב
    הודעה קטנה אכתוב
    עברה חצי דקה
    הודעונת נמחקה
    כך יֵעשה לאשר יחרוג
    מתקנותיו של פורום פרוג

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

:(

178. שפריץ

שפריץ Moderator מנהל

תודות :
    4,597
    נקודות:
    230
    כן, נמחקות הודעות.
    אני רואה הודעה של א"ב פתאום למעלה בתחילת העמוד, למרות שהיא היתה באמצע.

179. GRN

תודות :
    14,195
    נקודות:
    230
    תשלחי לי :)

180. קומיקו

קומיקו משתמש מקצוען

תודות :
    242
    נקודות:
    122
    א''ב
    דווקא ילדי נהנים מספרות שלדעתי עשירה למדי
    כרגע אולי הם לא מבינים את כל המילים אך אני לא נמנעת מלהקריא להם ולהסביר
    וכשידעו לקרוא לבד יהנו יותר.
    וכן אני לא חושבת שבספרות ילדים דוחפים מסרים בכח. ולמרות שיש לי ספר על זה''ב
    הילד שם כלל לא נדרס ולהפך כך הבן שלי פשוט קלט שצריך לתת יד למבוגר, וכנ''ל בעוד נושאים
    שהדיבורים שלי לא היו עוזרים רק ספר קטן וחמוד יכול להשפיע למרות שהמסר שלו כ''כ שקוף.

(אגב גם לי היה חלום להוציא לבד ספרים אך לא היה לי מי שיכתוב -אני מאיירת)

מיג ויונה אני דווקא קראתי כמה וכמה ספרים חרדיים מעולים בהם האישה כן כעסה וזעמה על בעלה ועוד ועדיין הם נשארו נקיים. כנראה שאפשר לתאר סצנות רגישות גם בצורה אחרת חוץ ממילים בוטות
    למשל בדו שיח מושחז בין הבעל לאישה .
    ועוד משהו שאני חושבת (ולא כפת לי שתסקלו את המחשב)
    זה שהחיים אחרי החתונה הם ממש לא חצי מהחיים הם פשוט כמו החיים הקודמים והבעל/האישה הם בעצם חלק מהחברה והמשפחה שסובבת אותנו - אולי בצורה קרובה יותר.
    וזה שהחילונים נדבקים לחלק זנוח כ''כ מהחיים וחייבים לתקוע אותו בכל חור ובכל דוגמה
    זו הבעיה שלהם בלבד.
    ממש לא חשה שחסר לי משהו בספרים החרדיים מהבחינה הזו
    מהבחינה המקצועית - כן.

181. mig

תודות :
    132
    נקודות:
    217
    ברור.
    זה היה בציניות,
    חשבתי שזה מובן גם ללא ריגשונים.

בספרות שמתפרסמת בעיתונות ה"רשמית" הכל יותר עדין, יותר נשלט.
    יש לזה גם מעלות, בכל מקרה זאת המציאות.

182. א"ב

תודות :
    193
    נקודות:
    84
    אדרבה, אשמח לשמוע ולקנות גם.
    בינתיים כל ספר שהקראתי לילדי מהספריה של הגן - סגרתי בהלם בסופו של הסיפור.
    לא רק בגלל המממממממססססססרררר, לא פחות בגלל העלילה הנבובה.

183. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    אשמח לדעת מה היתה מילת הרגש שנמחקה (מקווה שבפרוג הקרטריונים פחות נוקשים...), סתם כדי להחכים ולדעת.

184. RacheliArt

RacheliArt משתמש סופר מקצוען צילום מקצועי איור וציור מקצועי

תודות :
    9,450
    נקודות:
    293
    תעברו לקרוא ספרים באנגלית. הם מכילים הרבה יותר רגשות וכו.

185. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9

כתבתי, בעדינות ובזהירות, שלמרות שיש לצדוק ג'רוזלם סינדרום - מרים לא רוצה לפרק את הבית. כי הוא אבא טוב לילדים, והם אוהבים אותו - וגם היא.

186. יואל ארלנגר - קקטוס

תודות :
    8,798
    נקודות:
    317
    סוג מצלמה:
    Canon 5DIII
    זה לא מדפיקותו של המבקר, הוא פשוט רוצה למנוע מכתבים חולניים למערכת.
    מקדים רפואה למכה.

187. שפריץ

שפריץ Moderator מנהל

תודות :
    4,597
    נקודות:
    230
    :eek:

188. שירי12

שירי12 משתמש סופר מקצוען

תודות :
    9,662
    נקודות:
    230
    רותי -
    נבקש ממך רק, שכשתוציאי את הספר (שאני מחכה לו כבר!!) תתעלמי מהמבקר שליט"א...

ועוד מאפין שצריך להיות לדעתי לספר חרדי - שאפשר יהיה להזדהות עם הדמויות הראשיות.
    כלומר - הגיבורים צריכים להיות אנשים טובים מיסודם, שואפים לטוב, שוחרי טוב.
    לא אמרתי צנועים וחסודים, צדיקים קדושי עולם, אלא לא דמויות רעות, שוחרות רע. ספר שהדמות הראשית שלו הוא פושע, או קצין נאצי, לא יכול להיות ספר חרדי. גם אם הוא חזר בתשובה/התגייר בסוף.

189. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    אני דווקא מתכוננת להשאיר את כל התיקונים שלו.
    המבקר אצלנו (ר' אליהו גוט, מזכיר הועדה הרוחנית) הוא ת"ח, עדין מאד, לא מתלהם לחינם, ותמיד אפשר לדבר איתו ולשמוע הסברים. התיקונים שלו מקובלים עלי, בדרך כלל.

ומה שעוד יותר יפה, שלפעמים כשמוחקים את המילה ה'אסורה', וכותבים את התיאור בלעדיה, הקטע יוצא יותר אמנותי.

גם 'צניעות' לא נותנים לי לכתוב, וראיתי שקטעים שלמים שמדברים על צניעות בלי לומר אותה, יצאו חזקים יותר. זה הזכיר לי תרגיל בכתיבה שקיבלנו פעם, לכתוב קטע שלם על רגש בלי לכתוב את שם הרגש. (לדוגמה: קטע שלם על פחד, בלי להזכיר את השורש פ.ח.ד).

190. געוואלדיג

תודות :
    45
    נקודות:
    39
    אכן נקיטת שפה שונה לצורך לשון נקיה כבר מובא בהלכה, לא אצטט כאן בפירוש, ואולם החפץ יוכל לעיין בשערי תשובה הלכות בית הכנסת סימן קנו סעיף קטן ב'.

191. mig

תודות :
    132
    נקודות:
    217
    תודה, לא ידעתי.
    גם אם התרגום הוא אחד על אחד?

192. קומיקו

קומיקו משתמש מקצוען

תודות :
    242
    נקודות:
    122
    בדיוק כך.
    לא חוזרת בי
    זו בסה''כ הגדרה וכל אחד מתנהג בתוכה כרצונו.

193. קומיקו

קומיקו משתמש מקצוען

תודות :
    242
    נקודות:
    122
    אני חוששת שיש באשכול הזה בעיה להמליץ על ספרים ספציפיים.
    אם כן אמחק.
    דוגמא לספר שבני בן השנתיים וחצי נהנה ממנו וגם לומד ומושפע
    וכתוב בשפה חמודה וקלילה - ''יש לי רעיון''
    וכן ''יש לי מצווה''

194. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    גם אני לא חוזרת בי... אז נישאר כל אחד בעמדתו.
    וזה הרבה הרבה יותר מהגדרה.

195. עדיאל

עדיאל משתמש מקצוען

תודות :
    1,930
    נקודות:
    174
    כבר מפורש בפירש"י במקרא, שהתורה האריכה ע"מ לנקוט בלשון נקיה.

196. געוואלדיג

תודות :
    45
    נקודות:
    39
    כאן הענין שנקיטת שפה אחרת מביאה לידי לשון נקיה, לא שינוי לשון באותה שפה עצמה. אלא תרגום מילולי לשפה אחרת. ועיין שם.

197. קומיקו

קומיקו משתמש מקצוען

תודות :
    242
    נקודות:
    122
    בכיף.

198. nechamizak

תודות :
    8,630
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    דף הבית:
    אז אולי תגלו לי איך אפשר לגרום למחיקת הודעה?
    ביום שישי העליתי בחיפזון הודעה עם כמה טעויות פטאליות. במוצ"ש ניגשתי לערוך אותה, ולחרפתי נוכחתי לדעת כי היא נטולה אפשרות זו. ביקשתי מההנהלה למוחקה, אך לעת עתה היא מתנוססת פיקסלים על גבי מסך וחורצת לי את לשונה (לפחות התגובות היו שוות...).

לגבי תכנים שנקראים אחרת באנגלית (לא יודעת לצטט הודעה נוספת), אפילו התרגום שלהם מתקבל בסליחה. יש את ספריה של ר. פומרנץ (מלכה שפס): "עת לקרוע ועת לתפור", "פרחי הקקטוס" ועוד, בהם הניחוח המקורי נשמר (איכשהו התרגום הנמלץ תורם לכך), ומקומם שוכן לבטח בספריות המיועדות לציבור החרדי.

בכל אופן, הדמות שלה גם היא צבעונית במיוחד, כי כמה נשים המזוהות כחרדיות עם פרופסורה במדעים מדויקים שכותבות ספרים מן הצד כבר יש...

199. שפריץ

שפריץ Moderator מנהל

תודות :
    4,597
    נקודות:
    230
    א"א למחוק הודעה לבד. רק ההנהלה יכולה.

200. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124
  201. efrat1

תודות :
    12,082
    נקודות:
    230
    בקשר להודעה של עצמך, פשוט תדווחי על הודעה רעה במשולש;).
    אני משוגעת על הספרים של פומרנץ.

יש עוד כמה ספרים "שווים" מתורגמים מאנגלית...

202. לאה ורחל

לאה ורחל משתמש מקצוען מוזיקה ונגינה

תודות :
    559
    נקודות:
    124
    אולי תשתפי אותנו אילו ספרים?

203. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124
    אי אפשר לערוך? מדוע?

ה'ברוך' הגדול הוא כשציטטו כבר את ההודעה שלך.... :(

204. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124

205. nechamizak

תודות :
    8,630
    נקודות:
    293
    עיסוק:
    דף הבית:
    כוונתי הייתה: כיצד ניתן לזהות ולבודד את הנתון הגורם להפעלת האלגוריתם שמוחק הודעות...

206. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124
  207. זלפה

זלפה משתמש רשום

תודות :
    8
    נקודות:
    17
    הגם שאני אוהבת מאוד ציורי קומיקס עם נשים,
    וגם סיפורים יותר 'פתוחים'
    אני עדיין מוקירה את העיתונים שיש להם תקנון וכללים.
    טוב שיש מישהו ששומר חזק על הגדרות ועל הרגישויות.
    תארו לעצמכם ש"המודיע" היו כותבים בסגנון "משפחה", אזי "משפחה" היו צריכים לכתוב בסגנון הרבה יותר פתוח. מי מדבר על "בקהילה" שהיה הופך לעיתון כמעט חילוני.
    כנ"ל גם הגישה הרווחת היום שכמעט לא מכניסים ספרים חילוניים הביתה, במיוחד לא לילדים. אם הרוב היו מכניסים את 'חצי' מהספרים החילונים לילדים לבית, אזי החרדים הפתוחים יותר היו מכניסים גם את החצי השני.

208. זלפה

זלפה משתמש רשום

תודות :
    8
    נקודות:
    17
    וזו גם דעתי על 'גיור' ספרים מקצועיים למיניהם.
    א"T להתיר באופן גורף בציבור את הספרות החילונית.
    כשחרדי קורא היום בספרות חילונית, הוא בד"כ נמצא עם יד על הדופק, מה שאין כן אם הספרים הללו יותרו לבוא בציבור בפרהסיה ובאופן גורף.

209. efrat1

תודות :
    12,082
    נקודות:
    230
    איזה אוסף של השערות והנחות שנשענות זו על גבי זו.

210. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    ל'משפחה' יש גבולות, הם ברורים מאד ואינם קשורים למה שהיומונים עושים או מחליטים.
    נכון שיש ציבורים מסויימים שמנסים להציג את 'משפחה' כעיתון-כמעט-חילוני. אבל זהו שקר מוחלט.
    עיתון משפחה אינו מצנזר, למשל, גדולי ישראל - כמו שהיומונים החביבים עושים על בסיס יומי.
    משפחה מביא את כל הפוליטיקאים החרדים, ולא כמו הצורה המגוחכת של היומונים, שכל אחד רק מהלל את החכ"ים שמהמחנה שלו, ולא מזכיר כמעט את האחרים.

211. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124
    נהדר!
    רק חסר שמישהו יכתוב כאן פאה נכרית אסור או מותר

ויש לנו כל החומרים לדיון נאכסי

212. שרה'לה

שרה'לה משתמש פעיל

תודות :
    81
    נקודות:
    79
    כמו כן המוסף לנשים של בקהילה, לא יכניסו מילה כמו איפור וכדו' אז איפה הפתיחות הגדולה?
    כשאני כותבת, אני צריכה להתמודד עם כל מיני גו'קים של פרומקייט שאפילו בהמודיע מכניסים בכיף.

213. רִפְקִי.

רִפְקִי. משתמש סופר מקצוען

תודות :
    9,001
    נקודות:
    230
    רותי את מגזימה.

יש לך דעות וזה נהדר. אבל את לא יכולה לגחך בעליונות על עיתונים אחרים שהאג'נדה שלהם אחרת משלך.

כן. העתונים החרדים המצומצמים האלו, שכותבים רק על הרבנים שלהם, ואין אפילו מילה על החתונה של (---- צונזר ----).

מעריצה שלהם.

אוהבת את הצמצום ואת ההשקפה הפרימיטיבית.
    אוהבת להיות חלק מקהילה סגורה ושחורה.

לא נכנסת איתך לוויכוח על עיתון משפחה, כי ילשינו עלי במשולש.

מחוסר עניין לציבור לא אגדיר את עצמי מה דעתי בנושא, ואילו עיתונים אני קוראת, אבל אל תאמרי:

כי זו דעתך.

ואל תאמרי:
    כי הוא לא מצנזר גם דברים אחרים, ועל הצנזור בעיתונים האחרים שאת מגחכת עליהם -גאוותי.

214. Ruty Kepler

תודות :
    39,023
    נקודות:
    240
    עיסוק:
    סוג מצלמה:
    G9
    איני מגחכת אפילו לרגע על צנזור מסיבות של קדושה וצניעות. אפילו לרגע לא.

___

215. ronitg

תודות :
    5,991
    נקודות:
    230
    ובחזרה לנושא המקורי:
    הגם שאחת הבעיות הגדולות של כותב חרדי, היא שעליו לצנזר חלק מרכזי בחיים - כל מה שקשור לנושאים שהצניעות יפה להם, אני לא חושבת שזאת ה-בעיה.
    ויוכיחו ספרי איסתרק ומהללאל המופלאים, שהתמודדו עם זה יפה מאוד.

אם רק היה קם סופר חרדי שכותב על בני ברק או סנהדריה המורחבת, באותה אהבה בה כתבה אישה שגרה באי הנסיך אדוארד את ספרי "האסופית" (היא היתה מאותו אי) אזי היתה באה גאולה לספר החרדי.
    תמיד יש לי הרגשה בספר חרדי, כאילו אין שם שום קסם. כאילו אנחנו חיים במשבצת אפורה מדוכדכת. או כמו שמישהי הגדירה את זה פה: כאילו אנחנו חיים בעולם מקביל.

פרוגיוזרית מודה על התגובה.
  216. מריומה ♧

תודות :
    11,113
    נקודות:
    230
    עיסוק:
    אומנית ויוצרת
    זה אך ורק תלוי בסופר/ת ואין קשר לציבור החרדי .
    קחו למשל את מאיר ברעם . אילו ספרים עם המון אהבה טעם וריח.
    והיום כל איש שקצת למד לדבר חושב שיכול להוציא ספר ולכן היבול בהתאם.
    ( ואני לא נכנסת לסופרות שכאן כי אין לי מושג מי כאן)

217. תקוה

תקוה משתמש סופר מקצוען עיצוב גרפי קהילת הספרנים

תודות :
    6,928
    נקודות:
    240
    היה פעם ועדה לאישור ספרים. אבל עקב רבוי הספרים והסופרים. הוועדה לא עמדה בעומס.
    באמת חבל.
    בנוסף- זה גם עלה כסף והסופרים ניסו לחסוך אותו.

218. אפשרי

אפשרי משתמש מקצוען

תודות :
    683
    נקודות:
    124
  219. א"ב

תודות :
    193
    נקודות:
    84
    איזו חתונה?
    ומה יש להעריץ?

220. זלפה

זלפה משתמש רשום

תודות :
    8
    נקודות:
    17
    לכל מי שחשב אחרת-
    אינני מנויה על אף עיתון.
    כשאני קונה עיתון- אני קונה בעיקר משפחה, ולפעמים גם בקהילה.
    זה לא סותר את זה שאני רוצה ש'מרוה לצמא' ימשיכו לשמור על העקרונות שלהם עד הסוף.

ומכיוון שבאשכול הזה הביאו הרבה משלים, אביא גם אני.
    נניח שאנשים ממוצעים מכינים אירוע ברמה X. והעשירים, (או אלה שאוהבים להרגיש עשירים) מכינים אירוע ברמה X+1.
    מה יקרה ביום בו האנשים הממוצעים יתחילו להוציא אירוע ברמה X+1? האם העשירים ימשיכו גם הם להכין אירוע ברמה זו? התשובה היא שלא. העשירים ירצו להרגיש שהם יותר מהממוצע. ולכן הם יכינו אירוע ברמה של X+2.

ביהדות יש כל מיני רמות של 'פרומקייט', א"א להשוות את אנשי ה'עדה החרדית' לחסידי גור, ולא את חסידי גור החזקים לאלה הפושרים יותר. וכל אחד רוצה להישאר במקום שלו. (א"א לא אוהב להיות מדי 'פרום') אלה שקוראים שבועונים הם אלה שהיומונים לא מספקים אותם, מבחינת ההזדהות ברמת ה'פרומקייט' ולא מבחינת עיצוב או איור של אישה יותר או פחות, אלא יותר בזה שהם רוצים קצת יותר 'פתיחות' ולא 'צמצום' או פרומקייט.
    ולכן גם אם יתד יוציאו מוסף סיפורים מושקע שעולה על מוסף הסיפורים של 'משפחה', הם עדיין יקנו את משפחה כי הם מזדהים יותר עם הקהל הזה. הם קצת יותר פתוחים מ'יתד'.

אם 'מרוה לצמא' יתחיל להעלות תמונות של בנות ויהיה באותו רמת פתיחות כמו 'משפחה'. האם האנשים שמרגישים יותר 'פתוחים' ולא 'מצומצמים' יסתפקו ברמה העכשווית של משפחה? הם תמיד ירצו לקנות עיתון שיהיה קצת יותר פתוח מה'מרוה'.

מקווה שדברי הובנו,(אני לא כ"כ טובה בניסוח ובכתיבה) ואם לאו אנסה להסביר זאת יותר באריכות ואוכל אף להביא מקורות מגדו"י לענין הזה.

221. <