מדריך מדריך | יצירת משבצות קומיקס וחלוקתן - MANGA/CLIP STUDIO

yoyoBL

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
בין אם השתמשתם בעבר במנגה סטודיו 4 (כמוני) ושדרגתם למנגה 5 (או קליפ סטודיו, אותו דבר), ובין אם אתם חדשים לתוכנה,ככל הנראה נתקלתם בקשיים מסוימים בכל הקשור ליצירת משבצות קומיקס וחלוקתן.
סוף-סוף, לאחר מספר שנים (!!) של שימוש בתוכנה באופן לא מדויק פענחתי את העניין סופית. ומשום שהתוכנה מאוד פופולרית חשבתי שיועיל רבות אם אעשה סדר בעניין.

נתחיל בהתחלה:
לפני הכל צריך לדעת שעל-מנת שיהיה אפשרי לעבוד עם הכלים שאני הולך להציג בהמשך, חשוב להגדיר את מסגרת הדף (Draft Settings), אחרת יהיה בלגן.

איך עושים?
בהגדרות יצירת "דף חדש" שימו לב ש"Draft Settings" מסומן בV. הגדרה זו תיצור את "גבולות" הדף אשר יסומן בקו כחול. את המרחק המדויק אני משאיר לכם לבחור, כל אחד לפי איך שהוא רגיל, אני אישית מגדיר B5 בדר"כ.

fetch?photoid=5090944.png

לאחר שעניין זה טופל, אפשר לעבור ליצירת משבצות הקומיקס עצמן.
איך עושים?
ישנן מספר דרכים, אני אתחיל מהדרך ההכי קלה - יצירת משבצות בעזרת ה"תבניות" (Templates) הנמצאות בתוכנה.

פשוט גוררים או משתמשים בכפתור ה"הדבק" והתבנית עולה על הדף אוטומטית.
כדאי להשתמש בתגיות (פשוט ללחוץ עליהם) המופיעות בשמאל החלון על מנת להגיע מהר יותר לתבנית שאנו מחפשים.
החסרון: מדובר בתבניות, לכן לא תמיד נמצא את מה שאנו צריכים.
הערה: אם השתמשתם בתבנית עם יותר ממשבצת אחת, תגלו בחלון השכבות שכל משבצת נמצאת בשכבה משל עצמה עם "מסיכה" סביבה. לא נוח לכולם אז שימו לב.

fetch?photoid=5090947.png

שלב הבא - אם נחפש להגדיל ראש,
אפשר להשתמש בתבנית כ"בסיס" ולבצע עליה את החלוקה שאנו מחפשים.
למשל, נוכל לבחור את התבנית "משבצת 1" (1Frame) להעתיק אותה לדף ואז לחלק אותה באמצעות כלי חלוקת המשבצות.

כלי חלוקת המשבצות נמצא יחד עם כלי הסרגל, הקו וכו'
שני הכלים שמעניינים אותנו נמצאים בתחתית הרשימה,
שימוש בעליונה (Divide Frame Folder) תעשה חלוקה + יצירת שכבה ספציפית.
שימוש בתחתונה (Divide Frame Border) תעשה חלוקה בלבד.

אני אישית לא אוהב שיש יותר מידי שכבות ועניינים, אז אני משתמש באפשרות החלוקה בלבד.

fetch?photoid=5090950.png

להלן דוגמא של שימוש בתבנית "משבצת 1" וחלוקה ידנית. (תלחצו על התמונה זה סרטון ↓↓)

fetch?photoid=5090948.gif

-כמובן ניתן לקחת מהתבניות את "שלוש משבצות", ואז לחלק אותן וכו' וכו'.
-אם אתם לא רוצים חלוקה עקומה פשוט תלחצו על SHIFT תוך כדי השימוש בכלי ואז זה יתפס כל 45 מעלות
-אתם יכולים לשלוט על עובי הקו המפריד בחלון האמצעי שמאלי - TOOL PROPERTY

ועכשיו לתגלית האמיתית (לפחות שלי),
מה אם אני רוצה לקחת שורה אחת, ולחלק אותה לשלושה משבצות באופן מדויק? (אני יודע שאנשים מתחרפנים אם אומרים להם "תעשה בערך, אף אחד לא ישים לב").

להלן הנתיב ע"מ להגיע להגדרה
Layer>Ruler-Frame>Divide frame border equally

fetch?photoid=5090945.png

והחלון עצמו

fetch?photoid=5090952.png

שימו לב שבתחתית החלון באפשרותכם לבחור אם החלוקה של המשבצות תיצור שכבות חדשות או להשאיר את הכל באותה השכבה (אותה בחירה כמו בכלי חלוקת המשבצות שהסברנו לעיל)

הערות:
  • הגדרה זו תפצל משבצת ספציפית אם בחרתם אותה (בחירה עם כלי Select), או את כל הדף. כל מקרה הגדרה זו לא תהיה פעילה אם אתם לא על השכבה של המשבצות!
  • המרווח בין המשבצות יכול להיות מאוד צר (או להפך) הכל תלוי בהגדרת ברירת המחדל. תוכלו לשנות הגדרה זו ב File>Prefereces>Layer/Frame>Frame Border
ולמי שזה לא ברור לו עדין, תמיד תוכלו לשנות את עובי הקו של המשבצות בעזרת כלי ה Select fetch?photoid=5090953.png

להלן יישום של כל מה שהסברתי עד כה. (תלחצו על התמונה ↓↓ )

fetch?photoid=5090955.gif

מקווה שחסכתי לכם קצת כאב ראש, בהצלחה רבה!

קבצים מצורפים

• 4.png
    4.png
    KB 100.2 · צפיות: 44
נערך לאחרונה ב:

שולמית באואר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
איזו השקעה! תודה רבה!

אנאל- ציור עם לב

כי לגעת בנפש- זו אומנות!
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכס של אשכול!!!
צריך לנעוץ אותו!!

ליקי ;)

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
ממש תודה.
יש לי מנגה 5 ולא מופיעות לי רוב האפשרויות.
יש כמה גרסאות??

BF

משתמש מקצוען
תודה!
סוג של קולומבוס!!
תכף ננסה

ליבליב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
טוב אז דבר ראשון תודה תודות תודתיים על ההשקעה בנתינת המידע(המסודר, המעולה והנחוץ).
מעריכים מאוד!.(כפיים ברקע..)
ודבר שני..אתה מצייר ברזלוציה של 1200 DPI???? מה מי למה? מה קרה? (מבטים מבועתים ברקע..)

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
כפיים!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה