מדיח כן או לא ?

styehoshua

משתמש מקצוען
מישהו מכיר\ יכול להמליץ על מדיח 45 - אולי רק בשביל חלבי.
או שזה חבל כי כמעט אי אפשר להכניס לשם כלים?
אין לי 45 אבל אני לא מצליחה למלא את המדיח החלבי וחושבת שהיה כדאי אם הייתי עושה קטן יותר.
זה כמובן תלוי כמה את משתמשת בחד פעמי וכמה נפשות אתם וכו'

דוד אי

משתמש פעיל
אוקי תודה, אין לי איך להגיע לתקע, אבל זה רעיון טוב אני אבדוק איך לנתק.
אנו משתמשים כבר כמה שנים במדיח של בוש שעושה לנו את העבודה מעולה, והטכנאי אמר לי בזמנו שכשהמדיח כבוי החיישן של הדלת לא פעיל כלל ואין בעיה לפותחו בשבת, אנו כן משתדלים לנתק אותו לפני שבת בגלל שכפתור ההפעלה רגיש, ולפעמים הוא עלול להלחץ בטעות בשבת.

דוד אי

משתמש פעיל
יותר מזה, בחג מותר לכוון הפעלה ע"פ שעון, להכניס ולתת למדיח לעשות את זה. אם צריך את הכלים להמשך החג!!
זו בעיה, כי בהכנסת כלים צריך לפתוח את המדיח (דבר הגורם לאי פעולת המדיח כשיפעל השעון), ובסגירת המדיח זו בעצם גרימת הפעלתו בשעה היעודה, ראיתי פעם מאמר של אחד מרבני מכון הרב הלפרין, שלא מצא לזה פתרון. (גם ביו"ט הותר רק גרם כיבוי לדעת הרבה פוסקים, אך לא גרם הפעלה).
בנושא ה"בורר" אכן אם משתמשים כך ביום חול יש להתיר, אם כי ראיתי מי שהביא לאסור אף בזה.

דוד אי

משתמש פעיל
אין שום מדיח שמתחיל לפעול כשהדלת שלו אינה סגורה. נקודה (ואולי גם סימן קריאה).

בלי קשר חשוב לדעת שכלים היכולים להכיל מים גם מצידם העליון אינם מתייבשים לגמרי, וצריך לפתוח לפני סוף הייבוש להפוך את הכלי או לנער שהמים האצורים בתוכו ישפכו.

cherry c

משתמש סופר מקצוען
אוקי, אבל אתה יודע למתי זה מכוון ודואג שאז הדלת תהיה סגורה.
שום רב שהתיעצנו איתו לא אמר את הבעיה שאתה מעלה.

שיר770

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אין שום מדיח שמתחיל לפעול כשהדלת שלו אינה סגורה. נקודה (ואולי גם סימן קריאה).
שמעתי על משפחה שביטלו את המנגנון הזה, ואצלהן המדיח יכול לפעול גם כשהדלת פתוחה!
חסרון- אם הם מפעילים בשעון שבת ושכחו לסגור את הדלת...
יתרון- לפי הרב שהם שאלו מותר להפעיל כך בשבת ע"י שעון שבת.
ולעניין המדיח- מבחינתי זה שווה כל שקל. בשבת אני מכניסה את כל הכלים המלוכלכים בערימות למדיח- לא מסודר. מוצ"ש מוציאה הכל ומסדרת. לעיתים מפעילה 3 מדיחים אחד אחרי השני במקום לעמוד לשטוף הכל.
הכלים יוצאים נוצצים.

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
@שיפי פוקסמן ,
בענין סירים שרופים,
אני עושה הפוך. מכניסה למדיח את הסיר כמו שהוא. שרוף, דבוק ושחור.
אחרי ההפעלה הוא נקי 90 %. ליטוף עדין בסקוטש, והוא 100%. יותר נעים מלהתעסק עם השחור לפני ללכלך את הסקוטש והידיים ואז להכניס למדיח. תנסי..
וכמובן שסירים לא שרופים ממש, אלא מלוכלכים באופן רגיל הוא מנקה ומבהיק מבפנים ומבחוץ, ברמה שמעולם לא הגעתי אליה בנקיון ידני.
זה מכשיר גאוני בעיני.
מה שלא ברור לי, איך עד עכשיו הוא לא נכנס לבתים שלנו, עם ערימות הכלים והאורחים, ברוך ה'.
משפחה חילונית ממוצעת ממלאה מדיח בשבוע, עם כל הטייק אווי והאוכל שהם אוכלים בעבודה.
משפחה חרדית ממוצעת, עם 6-7 ילדים, ממלאה כל יום מדיח רק מסירים, קערות וכלי האוכל של ארוחת הצהריים.
בנוסף בחמישי ושישי בשביל ההכנות לשבת- פצצה.
לא חושבת פעמיים אם להכין עוד עוגה/קינוח כי הכלים ישר למדיח. מיד כשמסיימת הכל למדיח ואני למיטה!! איזה כיף ללכת לישון ולשמוע את המדיח עובד לו.. (סתם..לא שומעים אותו. הוא חרישי ממש.)
מבחינת עלויות, זה נקרא שמדיח חוסך במים לעומת שטיפת כלים ידנית כי הוא ממחזר את המים. חשמל הוא לוקח, מן הסתם. אם אתן מדליקות בוילר כדי לשטוף כלים בחורף, אז את זה תחסכו, לפחות. לא ראיתי שינוי קריטי בחשבונות חשמל.

נערך לאחרונה ב:

לילי 1

משתמש מקצוען
מה העלוות החשמל/מים המשוערת למדיח?
מים-זניח, הרבה פחות משטיפה ידנית
חשמל- פחות זניח אם כי המים ממוחזרים אז אין צורך לחמם אותם מההתחלה. אבל עדין, להחזיק עשר ליטר מים חמים לשעה/שעתיים, ברור שדורש חשמל

עוד עלות שלא הוזכרה פה- עלות הטבליות. במחיר מבצע עולה כחצי שקל עד שקל לטבליה
עוד יש עלות של מלח למדיח וחומר הברקה אבל הם מחזיקים לזמן רב

יש לי מדיח ואני לא בטוחה עד כמה אני ממליצה על הקניה. במטבח צפוף בו מוותרים על שלוש מגירות נוחות לטובתו, לא בטוח שמצדיק את עצמו.
בנוסף, תמיד נשאר לי להדיח את כל הכלים העדינים, הפרווה, החלבי והגדולים מדי

מי שמשווה לנוחות של חד פעמי עושה עוול, אין מה להשוות, לא הכל זה הפעולה עם המים
(מכירה אנשים עם מדיח שמשתמשים רק בחד פעמי בשבת ואני לגמרי מבינה אותם)

תפוח אדמה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
D I G I T A L
בלת"ק
מדיח זה מאסט.
לדעתי בדיוק כמו מכונת כביסה.
הכי כייף להכניס בערב את הכלים למדיח, וללכת לישון.

הכלים יוצאים נוצצים, נקיים, ובחמישי שישי זה בכלל חגיגה.
ממליצה ממש לא לוותר על המדיח!

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עוד עלות שלא הוזכרה פה- עלות הטבליות. במחיר מבצע עולה כחצי שקל עד שקל לטבליה
עוד יש עלות של מלח למדיח וחומר הברקה אבל הם מחזיקים לזמן רב

יש לי מדיח ואני לא בטוחה עד כמה אני ממליצה על הקניה. במטבח צפוף בו מוותרים על שלוש מגירות נוחות לטובתו, לא בטוח שמצדיק את עצמו.
בנוסף, תמיד נשאר לי להדיח את כל הכלים העדינים, הפרווה, החלבי והגדולים מדי

מי שמשווה לנוחות של חד פעמי עושה עוול, אין מה להשוות, לא הכל זה הפעולה עם המים
(מכירה אנשים עם מדיח שמשתמשים רק בחד פעמי בשבת ואני לגמרי מבינה אותם)
גם סבון כלים עולה כסף.. וסקוטשים, וברזליות וספוגי פלא לקרצוף סירים.
ברור שמתאים רק למטבחים עם מספיק מקום. לא שווה לוותר על איכסון קריטי. גם צריך מקום לכל הסרוויסים שקונים בגלל שיש מדיח..
איזה כלים עדינים את לא מכניסה, למשל? אצלי זה דברים בודדים וספציפיים ממש. המקצפה, כותש שום, כף לקציצות פלאפל, מקלף. שכולם עשויים מאותו סוג מתכת, שאין לה ציפוי והיא לא מתאימה למדיח.
אגב, כלים פרווה, שאלנו ואמרו לנו שאפשר במדיח בשרי, רק לא יחד עם כלים שמלוכלכים מבשר. אפשר עם כלים בשריים שלא בישלו/אכלו בהם בשר. בעצם זה כמו שאפשר לשטוף כלים פרווה בכיור בשרי. רק משתדלים שלא יתלכלך מבשרי ממש.

חן קראון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
1. למה הכלים שלי לפעמים יוצאים רטובים?
2.על כמה מעלות אתן מפעילות?
3. מאד מפריעה לי הריח של הניקיון של המדיח-אלו טבליות הכי פחות ריח?

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
1. למה הכלים שלי לפעמים יוצאים רטובים?
2.על כמה מעלות אתן מפעילות?
יש לי לחצן של תוספת ייבוש, אני תמיד מפעילה את זה וזה מייבש מעולה.

דוד אי

משתמש פעיל
שמעתי על משפחה שביטלו את המנגנון הזה, ואצלהן המדיח יכול לפעול גם כשהדלת פתוחה!
חסרון- אם הם מפעילים בשעון שבת ושכחו לסגור את הדלת...
יתרון- לפי הרב שהם שאלו מותר להפעיל כך בשבת ע"י שעון שבת.
ולעניין המדיח- מבחינתי זה שווה כל שקל. בשבת אני מכניסה את כל הכלים המלוכלכים בערימות למדיח- לא מסודר. מוצ"ש מוציאה הכל ומסדרת. לעיתים מפעילה 3 מדיחים אחד אחרי השני במקום לעמוד לשטוף הכל.
הכלים יוצאים נוצצים.
מכון צומת מפרסמים שהם מבטלים את המנגנון של הדלת תלוי בדגמים, וראיתי בכמה מאמרים שבביטול מנגנון הדלת מותר בשבת. אמנם בפסקי תשובות אוסר משום השמעת קול וזילותא דשבת אפילו בהפעלה מער"ש וממשיך לפעול בשבת (בתוכניות החסכוניות יכול לעבוד קרוב ל3 שעות), אך הרבה פוסקים מתירים, ומסתבר שכיום אף השיטות שהוא הביא יתירו זאת.

דוד אי

משתמש פעיל
1.
יש אבקה למדיח לאחרונה חסר אותה בהרבה חנויות, היא יותר חסכונית גם במחיר ביחס לטבליות, וגם בשליטה על הכמות שניתן לשים אבקה בהתאם לכמות הכלים והלכלוך בדר"כ מספיק הרבה פחות מההוראות, וגם לא משאיר ריח בכלים, (הריח נובע יותר מהחלק בטבליה שמתמוסס בסוף השטיפה, שהוא החומר המבריק, והרבה אנשים ממלאים גם חומר מבריק וגם טבליות שמכילות אותו כבר דבר שמגביר את הריח ואף טעם בחלק מהכלים, ולדעתי עדיף לוותר תמיד על החומר המבריק גם כששמים אבקה, החסרון היחיד שעל חלק מכלי הזכוכית יוותרו סימני מים, וגם זה כמעט לא קורה)

חני גרינשטיין

משתמש סופר מקצוען
בלת''ק חלקי

יש לנו מדיח מזה כשנה.
החסרונות:
1. הוא רק בשרי (היינו רוצים עוד אחד לחלבי....)
2. הוא לא מספיק גדול (במשך השבת אנחנו לא מדיחים כלים בכלל, אז במוצ''ש, לפעמים צריך 2 נאגלות)
3. השימוש בו קצת יקר.

הכלים יוצאים מבריקים במיוחד (כולל כלי כסף, כוסיות של נרות שבת, סכו''ם, כוסות, צלחות, קערות, מכסי הסירים מזכוכית וכו')
בנוגע לסירים - המדיח לא משפשף. הוא עובד בשיטה של זרם חזק של מים רותחים וחומרים חריפים שהידים שלנו לא יכולות לעבוד איתם. לכן החלקים השרופים לא ירדו במדיח, אבל אחרי ששיפשפת את החלק השרוף המדיח משלים את העבודה ומבריק את הסיר.

בנוגע לריח האופייני למדיח - מאז שהתחלנו לקנות את הטבליות של פיירי ראינו ישועות. יש ריח נעים של לימון. מה גם שהן זולות משמעותית לעומת חברות אחרות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה