מגיע או מגיעה?

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מגיעה לך או מגיע לך הופעה מושלמת!
אם המילה מגיעה מתייחסת ל"הופעה" צריך לכתוב מגיעה, אבל נשמע יותר עממי "מגיע"
מה נכון?
דחוף!

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
לא בטוח
ולא מספיק מוחלט
יתכן שעדיף משהו כמו, מגיע לך (להיות)
כי זה כמו "אומרים"
ככלית זה מסר לא מי יודע מה המגיע לך הזה, ושיווקית - די לעוס, לא?

ירוק מנטה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
מגיע זה לא לזכר?
ומגיעה זה לנקבה?

הוא מגיע והיא מגיעה...

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
השאלה למה הכוונה
לדעתי מגיע לך זה כמו 'אומרים ש' כלומר עומד בפני עצמו ולא נשוא של שם העצם שאח"כ
וכדי להימלט מהבעיה הצעתי את 'מגיע לך להיות'
(וכדי להימלט מהמסר השלילי משו ומהקלישאתיות -הצעתי לוותר בכלל :) )

shar

משתמש רשום
עריכה תורנית
לא כל מה ש"עממי" נכון, יש טעויות לשוניות שהשתרשו בשפת בני אדם ואינן נכונות.
"מגיעה לך הופעה מושלמת..."
אכן הבחור שזכה בחליפה חינם כשניגש למוכר, אמר לו: "מגיע לך הופעה מושלמת"

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
באנו לחקירה בריסקאית, אם ההופעה מגיעה לאדם, או שהאדם מגיע להופעה.

ואולי יש כאן אמרת מוסר נוקבת:
אם אתה הוא זה שמחליט מה אתה לובש, אז "מגיע לך הופעה מושלמת".
אבל אם אתה נותן לאופנה, למותגים ולמעצבים למיניהם להוביל אותך באף ואתה נופל ברשתם, אז "מגיעה לך הופעה מושלמת"...
וע"כ אמרו: צדיקים, ליבם ברשותם. רשעים, הם ברשות ליבם"

ע"כ בדרך צחות וע"ד הפרד"ס. ופשוטו:
ברור שהאדם בוחר את הופעתו, ולא ההופעה בוחרת את האדם.

"מגיעה לך הנחה", או: "מגיע לך הנחה"? ברור שהשני!
ולכן, "מגיע לך הופעה מושלמת".

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אילו פילסופים! הַחליפו את "מגיע לך" ב"ראוי לך" - "ראוי לך הופעה מושלמת" או "ראויה לך הופעה מושלמת"? בוודאי ראויה. ה"ה במגיע/ה.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י אפכא מסתברא;1679293:
אילו פילסופים! הַחליפו את "מגיע לך" ב"ראוי לך" - "ראוי לך הופעה מושלמת" או "ראויה לך הופעה מושלמת"? בוודאי ראויה. ה"ה במגיע/ה.

היא הנותנת.
כשאתה אומר "ראוי לך" אתה מתכוון ל"חפצא", אם הדבר הזה ראוי או לא.
אבל כשאתה אומר "מגיע לך" אתה מתכוון ל"גברא", לבם-אדם עצמו, שמגיע לו כך וכך.

יש מבין?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
'מגיעה לך הופעה מושלמת' אין משמעו שההופעה בוחרת את האדם, במחילה! ואם מגיעה לך פרוסת עוגה, או סתם מגיע לילד פרס - הרי זה משום שהעוגה או הפרס בחרו להם את האוביקט? הרי אלו פלפולי הבל!

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
עצם הבטוי "מגיע לך" מה פירושו? הוא נשמע די סלנגי.
ואם כך, אז זה כבר לא6 כ"כ משנה איך כותבים את הסלנג הזה.
בדיוק כמו שלא תומרו מְכַכֵּב אלא מְכַּכֵב - על אף שהצורה הראשונה היא הנכונה דקדוקית (הווה של בניין פיעל כמו מספר.

חני

קו מחשבה

משתמש פעיל
השאלה היא פשוטה והתשובה עוד יותר: המילה "לך" מבלבלת קצת, אבל אם מתעלמים ממנה (כמו שצריך להיות לפי כללי התחביר התקין) פשוט שהפועל צריך להתאים במינו לשם העצם. (ה"נושא" במשפט). מסקנה: ההופעה מגיעה, ועם כל העממיים הסליחה...

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
משום מה לא "מצטלצל" לי לצלצל על תגובתך
אז אודה לך כאן

יונתן1

משתמש צעיר
עריכה תורנית
איך שאני מבין, כשאומרים "מגיע לך הופעה מושלמת", המילה מגיע לא מתייחסת להופעה, אלא למילה אחרת שחסרה כאן במשפט, דהיינו: מגיע לך לקבל הופעה וכו', או מגיע לך הדבר הזה. (בתנ"ך יש הרבה דוגמאות לזה). או שהכוונה סתם למושג עממי שנקרא 'מגיע לך'.

והסיבה שזה מצטלצל לנו הגיוני, כי אנחנו רגילים להשתמש ב"מגיע לי" כמשפט לעצמו. לדוגמא, אדם קיבל מתנה או קיבל מכה, הוא שואל את השני: מגיע לי?, למרות שמתנה ומכה לשון נקבה, כי הוא מתכוין: הדבר החיובי או השלילי הזה מגיע לי? ולפעמים הוא סתם מתכוין למושג מדידה עממי שנקרא 'מגיע לי?' בלי להתייחס למשהו. אבל העיקרון שזה משפט לעצמו.

לדעתי אם הופכים את זה למשפט יותר עממי זה לא נורא (לדוגמא לשים "כי" בהתחלה - כי מגיע לך הופעה מושלמת).

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י יונתן1;1709036:
איך שאני מבין, כשאומרים "מגיע לך הופעה מושלמת", המילה מגיע לא מתייחסת להופעה, אלא למילה אחרת שחסרה כאן במשפט, דהיינו: מגיע לך לקבל הופעה וכו', או מגיע לך הדבר הזה. (בתנ"ך יש הרבה דוגמאות לזה). או שהכוונה סתם למושג עממי שנקרא 'מגיע לך'.

והסיבה שזה מצטלצל לנו הגיוני, כי אנחנו רגילים להשתמש ב"מגיע לי" כמשפט לעצמו. לדוגמא, אדם קיבל מתנה או קיבל מכה, הוא שואל את השני: מגיע לי?, למרות שמתנה ומכה לשון נקבה, כי הוא מתכוין: הדבר החיובי או השלילי הזה מגיע לי? ולפעמים הוא סתם מתכוין למושג מדידה עממי שנקרא 'מגיע לי?' בלי להתייחס למשהו. אבל העיקרון שזה משפט לעצמו.

לדעתי אם הופכים את זה למשפט יותר עממי זה לא נורא (לדוגמא לשים "כי" בהתחלה - כי מגיע לך הופעה מושלמת).

סופסוף אזר מישהו עוז להסביר את עמדתי מול כל המלעיזים דכאן שהאשימוני בפלפולי סרק.
אז הנה, תנא דמסייע, רבי יונתן...

agav

משתמש צעיר
נכתב ע"י יונתן1;1709036:
מהי המלה החסרה?

יונתן1

משתמש צעיר
עריכה תורנית
נכתב ע"י agav;1709282:
מהי המלה החסרה?

יש כמה אפשרויות. לדוג': מגיע לך לעטות הופעה מרשימה. כמו: מגיע לך לקבל מתנה. מה מגיע? דבר זה - לקבל.

agav

משתמש צעיר
אז כוונתך 'קבלת המתנה מגיעה לך'. במקרה זה לא מדובר במלה חסרה. ה'לקבל' כבר מופיע במשפט.

כך גם במשפט 'מגיעה לך הופעה מרשימה' (למה הכנסת את לעטות? זה לא תכנו המקורי של המשפט.) אין מלה חסרה. ההופעה כבר נמצאת במשפט, והיא - מגיעה.

יונתן1

משתמש צעיר
עריכה תורנית
נכתב ע"י agav;1709393:
אז כוונתך 'קבלת המתנה מגיעה לך'. במקרה זה לא מדובר במלה חסרה. ה'לקבל' כבר מופיע במשפט.

כך גם במשפט 'מגיעה לך הופעה מרשימה' (למה הכנסת את לעטות? זה לא תכנו המקורי של המשפט.) אין מלה חסרה. וההופעה - מגיעה.

ברור שאם 'מגיע' נסוב על ההופעה אין שאלה.
אבל אמרתי שאינו מוכרח שזו הכוונה, כי זה ביטוי שהרבה פעמים משתמשים בו חסר, כשהכוונה על משהו שלא מפורש, כמו ילד שקיבל מכה ואומרים לו: מגיע לך, ולא אמרו: מגיעה, אפילו שמכה לשון נקבה, כי הכוונה 'זה מגיע לך'. והרי אפשר לכתוב: הופעה מרשימה. זה מגיע לך.

agav

משתמש צעיר
אפשר לטעון ש'מגיע' לך פירושו 'זה מגיע לך'. כלומר 'מגיע לך' הוא משפט חסר שהנושא - 'זה' - איננו מופיע בו. (כך גם בדוגמא שלך 'מגיע לך' כשילד מקבל מכה. מתכוונים 'זה מגיע לך'.)
אבל כשהוא כן מופיע אי אפשר לטעון שזה משפט חסר. ׁ(מגיעה לך הופעה - הופעה היא הנושא, ואין פה שום 'זה' חבוי.)

ובדוגמא שהבאת: "הופעה מרשימה. זה מגיע לך." ה'זה' הוא אמנם מאזכר של 'הופעה', אבל לכשעצמו הוא הנושא במשפט השני והוא לשון זכר, ולכן 'זה' הוא 'מגיע' לך ולא 'מגיעה' לך.
מה שאין כן במשפט 'מגיע לך הופעה מרשימה', שם ה'הופעה' היא הנושא, ולכן היא 'מגיעה' וזה פשוט.

ולטענה ש'כך נוהגים לדבר', זה לא הכשר לשום דבר. העם מדבר בשגיאים, אבל אין שום הצדקה להנציח את השיבושים ולתת להם לגיטימציה, בוודאי שלא בדפוס.

אולי מעניין אותך גם...