מאגר קטן של המדור אדרבה - פ. חובב משנת תשס"ו

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
משום מה שנות העיתון שלך אינם נוסטלגיה עבורי, אלא ממש מוכנים לעטיפת הדג.
אבל כן זכורני איך שעלה נתניהו הלזה של היום והלך לוואי פלנטיישן להחזיר את חברון וחובב תיארו בעסיסיות כאחד שלא הבין את קונספט אוסלו, איך אנחנו אמורים להרוויח זמן ולא לעשות מעשים בפועל. או למשל כשגיל קופאטש למי שזוכר שהיתה סערה שכזו ביזה בשם הסאטירה את גדולי האומה השיראלית, וחובב דידן בשמה של אותה סאטירה לגלגל על הפגז הקדוש ואלטלנה. כמדומני שזו הפעם היחידה מר שוורצוונד... וכו' עלה לסדר היום הישראלי הכללי באוטובוס אריה גולן השמיע אותו. שלא נדע.
בקיצור, היה לו כמה טורי תוכן טובים וכך גם סאטירה לא רעה בכלל. כבחור בישיבה קטנה זה בהחלט העמוד הראשון שבאתי לקרוא. אגב, גם ישראל פרידמן תחת השם א. אהרונסון. היה כותב לא רע. ובפרט תחת השם א. בן אהרן היה מביא חדשות חוץ ברמה יפה.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
אגב, לפי השמועה שמסתובבת, חיים גרינבוים בכלל נכנס לבקהילה בתןר גרפיקאי עם שולחן אור וסכין יפני.
ממש במקרה זילברשלג (דודי) הציע לו לכתוב ונראה מה ייצא.

ממש סיפור סינדרלה :)

אם אני זוכרת נכון, גם חיה הרצברג התחילה על תקן מזכירה ב'משפחה'.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אם אני זוכרת נכון, גם חיה הרצברג התחילה על תקן מזכירה ב'משפחה'.

אלא שבאותה תקופה המזכירה הייתה צריכה לכתוב את כל העיתון.

זוכר את העיתונים של אותם ימים, אלו שנכתבו ברובם על ידה. מדבר העורך עד לטור הפוליטי בסוף כולל כל מיני תחקירים עיתונאיים באמצע. איכות נדירה ופורצת גבולות. נוסטלגיה טהורה.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
(אגב בלתי קשור, זוכרים את המדור 'מן הגורן ומן היקב'?)

בטח.
בעמוד שלפני האחרון.

איפה תמצאו מדור כזה בעיתונות החרדית המלוקקת והשבעה של ימינו.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
הפוטו שופ בעמוד הראשון של יום השישי.
הכותרות הדו משמעותיות עד היום הזה במרכז העניינים...

זה גם היה העיתון הראשון שדיבר על המחלוקת בפוניבז', שלא נדע. השייגעץ של אז הוא הצדיק של היום

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
הפוטו שופ בעמוד הראשון של יום השישי.
הכותרות הדו משמעותיות עד היום הזה במרכז העניינים...

זה גם היה העיתון הראשון שדיבר על המחלוקת בפוניבז', שלא נדע. השייגעץ של אז הוא הצדיק של היום
קצת הסבר?
(הכותרות הדו משמעיות במרכז, מטריפות אותי. התחכום שלהם מהסוג המעצבן, לא יודע לאבחן למה)
ואם כבר, יש להוסיף את מיכאל שוטלנד שנכנס ל'יתד' על תקן טכנאי מחשבים וגויס לתפקיד 'משגיח'...
עד שכבר לא.
תגיד, מוישה.
גם ביתד (בזמן המאבקים עם הקמת הפלס) וגם בהמודיע (של לפני 30 שנה) ראינו תופעה דומה, של עורך בכיר שחושב שהוא פרעה, אלוקים ואהרוין ברק גם יחד, ומצפצף בקול חד וברור על גדול"י מהסוג "הלא נכון" (רח"ל).
איך זה קורה? והאם התופעה מעידה על משהו?

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
קצת הסבר?
(הכותרות הדו משמעיות במרכז, מטריפות אותי. התחכום שלהם מהסוג המעצבן, לא יודע לאבחן למה)

תגיד, מוישה.
גם ביתד (בזמן המאבקים עם הקמת הפלס) וגם בהמודיע (של לפני 30 שנה) ראינו תופעה דומה, של עורך בכיר שחושב שהוא פרעה, אלוקים ואהרוין ברק גם יחד, ומצפצף בקול חד וברור על גדול"י מהסוג "הלא נכון" (רח"ל).
איך זה קורה? והאם התופעה מעידה על משהו?
החלק הראשון כנראה שייך אלינו, ללמוד איך לא כותבים. לא מציע לבחור ה"מבריק" שמנסח את הכותרות ב'מרכז' לפגוש אותי בסמטה חשוכה. מהדבילים הגדולים בעולם העיתונות.

החלק השני כבר גולש מגבולות הפורום, ונעצור כאן.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
החלק הראשון כנראה שייך אלינו, ללמוד איך לא כותבים. לא מציע לבחור ה"מבריק" שמנסח את הכותרות ב'מרכז' לפגוש אותי בסמטה חשוכה. מהדבילים הגדולים בעולם העיתונות.

החלק השני כבר גולש מגבולות הפורום, ונעצור כאן.
בוא נדבר על זה רגע.
מתייג פה עוד כמה מומחים צינייים.
@ראש לשועלים @הדוויג
שואל בשביל ללמוד. מה מרגיז בכותרות של מרכז העניינים? כי לכאורה כותרת מתחכמת היא דבר ראוי, לא?

(בסדר)

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
בוא נדבר על זה רגע.
שואל בשביל ללמוד. מה מרגיז בכותרות של מרכז העניינים? כי לכאורה כותרת מתחכמת היא דבר ראוי, לא?

(בסדר)

כותרת מתחכמת היא דבר נחמד מדי פעם.
לא כשהיא מגיעה כל שבוע, בכל כתבה. ולא כשהיא כזו שמאד מאד מ ת א מ צ ת להתחכם רק בגלל שמישהו שם החליט שכותרת נורמלית אין מקומה בעיתון.

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
יכולתי כמובן להנהן במרץ ולומר בפשטות: הא לך נזם זהב באף חזיר.
אבל צר לי לאכזב. אני חושב - אם יש משהו ששווה במרכז העניינים את האגורה השחוקה שהוא לא עולה - הרי אלו הכותרות המבריקות האלו. מישהו מוכשר מאד מנפיק אותם במסה מסחררת, וגם אם זה מגרד פה ושם - הן שוות את הכסף.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
יום השישי (וערב שבת) היה העיתון הראשון ה'חרדי' מחוץ למיינסטרים. כמדומני שהרב שך באחד הדרשות אף הזכיר אותו.
במקום קרקטורה היתה תמונת שער גדולה בפוטו שופ של אז.

והכותרות זה אותו עורך מתחכם.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
יכולתי כמובן להנהן במרץ ולומר בפשטות: הא לך נזם זהב באף חזיר.
אבל צר לי לאכזב. אני חושב - אם יש משהו ששווה במרכז העניינים את האגורה השחוקה שהוא לא עולה - הרי אלו הכותרות המבריקות האלו. מישהו מוכשר מאד מנפיק אותם במסה מסחררת, וגם אם זה מגרד פה ושם - הן שוות את הכסף.
הכותרות בהחלט שוות את מחיר העיתון, אולי קצת פחות.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
היה אז פוטושופ? זה היה פוטומונטאז' כמדומני, חיתוך ידני.
כד הוינא טליא בצעירותי איזה מישהו ז"ל שנסעתי ברכבו עבר ליד 'אור ישראל' והחנה שם את הרכב, וטרם צאתו את האוטו החביא את העיתון תחת המושב, שלא ישרפו לי את האוטו, כלשונו.

נערך לאחרונה ב:

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
למה איזה עיתון חרדי שפוי כותב היום על המחלוקת בפוניבז'? אפילו ריבלין לא מאזכר אותה, אולי ברמזי רמזים.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כ"ז טבת תשס"ו

על רקע פרסום דו"ח העוני והבחירות המתקרבות.

הבה נזדעזע תשס"ו | אדרבה | פ. חובב

לכבוד שר האוצר ויו"ר הליכוד חבר הכנסת בנימין נתניהו.

השלו' והברכה

א. נ. מ.

שמי נח שוורצברגנדרוביץ מרחוב העבודה משחררת בבני ברק, ואני מתכבד בזאת להציע לכב' סקיצה של נאום בחירות בנושא העוני. וזאת, במענה לקריאתך הנרגשת להמוני בית ישראל להתמודד עם העוני באמצעות השתלבות במעגל העבודה. את התמורה לעבודה שהשקעתי בהכנת הנאום, אבקשך להעביר ישירות לחנות המכולת השכונתית שלנו, כתשלום על חשבון החוב המצטבר. בד-בבד, ארשה לעצמי להפנות את תשומת לבך לכך, כי ככל שתזדרז בהעברת התמורה הנ"ל למכולת, כך ייאות בעל המכולת להזדרז להסיר את איומו לשלול מאתנו את זכות הקנייה בהקפה, ועל כך נתונה לך מראש, בשמי ובשם רעייתי, תודה ילדינו הרעבים.

הנאום שכתבתי, בעקבות הזעזוע הציבורי שעורר דו"ח העוני האחרון, מכיל את כל האלמנטים הנחוצים בכדי לגרום למאזין העני להבין עד כמה אתה חש הזדהות עם מצוקתו הקשה ומדוע הוא יכול להיות סמוך ובטוח כי לטובתו ולטובת משפחתו, כדאי לו לתמוך בך בבחירות הקרובות.

יכול להיות שהדברים שכתבתי בנאום המוצע, על הדאגה הכנה שאתה חש כלפי המוני העניים המסכנים, יעוררו בך גיחוך ולעג – אבל לטובת העניין כדאי מאוד שתקפיד, לפחות לכל אורך הקראת הנאום, לא לגלות כל סימן לכך שאתה בז לעניים, כדאי מאוד שתיקח בחשבון, כי העני המצוי אינו בהכרח אדם טיפש או תמים. אם הוא לא ישתכנע שאתה מזדהה עם מצוקתו, הוא לא יתמוך במפלגתך. הרי רק שוטה גמור יצביע עבור מועמד שמתעלם ממצוקתו.

לפני שתיגש להקראת הנאום, חשוב שתדע, כי העניים הם עם רגיש. הייתי אומר, אפילו רגיש מאוד. להיות רגיש אתה יודע, לא עולה כסף. הם יכולים להרשות לעצמם להיות רגישים בלי הגבלה. ולכן, קודם כל, לפני שאתה נושא בפניהם את הנאום המוצלח שהכנתי עבורך בנושא העוני, אתה חייב לדעת מה זה עוני. עוני זה לא רק מושג כלכלי שמבטא אי-צמיחה במשק. עוני – פירושו אנשים שאין להם כסף לשלם את המשכנתא; עוני – פירושו חולים שאין להם אפשרות לקנות את התרופות שהרופא ממליץ להם לקחת; עוני – פירושו קשישים שאין להם כסף לחמם את החדר בחורף; עוני – פירושו ילדים שבאים לגן הילדים עם חום, משום שלאימא אין כסף לקנות מד-חום חדש במקום הישן שנשבר בתחילת החורף.

למה אני מכניס אותך לתוך הפרטים הקטנוניים הללו? משום שבכדי שהנאום יעשה את הרושם הרצוי, אתה חייב להפנים לעצמך, שלעוני יש משמעות אנושית. אחרת, כל ההשקעה בהכנת הנאום עלולה לרדת לטמיון. לכן, אני מבקש ממך, לפני שאתה נושא את הנאום, תשתדל לדמיין לעצמך טוב-טוב שעני זה בן אדם. אמנם הוא עני, אבל הוא בן אדם. בסדר? תשתדל מאוד. לפני שנושאים נאומים בנושא העוני, מאוד-מאוד חשוב לדעת את זה. אחרת, הנאום לא ישכנע את העניים, וחבל. למה חבל? משום שבמירוץ לראשות הממשלה, המועמדים האחרים עושים מאמץ גדול למצוא חן בעיני העניים. ואם הם יכולים, אין סיבה שאתה לא תוכל. אם רק תנסה לשכנע את עצמך שעני זה בן אדם, תוכל להתמודד אתם בקלות רבה. יש לך כאן נאום מצוין שמתאים לכל סוגי העניים.

אמנם, מכובדי, כאדם העוקב בהשתאות אחרי ההצלחה המסחררת שהייתה למדיניותך הכלכלית, אני מבין שקשה מאוד לכלכלן ברמתך להתייחס אל העני כבן אדם. אבל כפוליטיקאי מבריק, אתה לא יכול להרשות לעצמך להתעלם מהעלייה השנתית המסחררת בכמויות העניים במדינה. אל תשכח כי מיליון וחמש מואת ושמונים אלף עניים – מתוכם שבע מאות שלושים ושמונה אלף ילדים – זה לא רק אמצעי זמין להקטנת הגירעון במשק. זה גם נתון אלקטורלי. בקצב הזה של העלייה במספר העניים, נגיע תוך כמה שנים למצב שבו מספרם של הניים עלול הליות גבוה ממספר אזרחי המדינה.

למותר לציין, כי מטבע הדברים, נאום בנושא העוני – לא די לו שיהיה כתוב טוב. הוא חייב להיאמר בפאתוס; בהתרגשות; עם הרבה להט ושכנוע עצמי עמוק. וכמובן-כמובן, עם ניצוצות דמע והשמעת קול משתנק כפעם בפעם. בהתאם להתפתחות המסר העגמומי בטקסט.

עד כאן הכול מובן, כבודו? אם-כן אפשר לצאת לדרך. החזק את דף הנאום ביד רועדת משוה; השפל את עיניך, כביטוי להבעת רצינות; כחכח מעט בגרונך, כדי לשוות למעמד אופי דרמטי; ולאורך כל הקראת הטקסט השתדל להיראות כאילו אתה מזדהה עם הדברים היוצאים מפיך. בהצלחה. תתחיל לקרוא. בבקשה:

ובכן, עניים יקרים – במובן הזול של המילה, כמובן – הימים הם ימי ערב בחירות ויש לי עיסוקים רבים וחשובים. ובכל זאת, בעקבות פרסום הנתונים הכל-כך מזעזעים על התגברות העוני בישראל, אני לא יכול שלא לשאול את עצמי: בנימין – או ביבי, כפי שאני מכונה בפי כמה מידידי העניים – היית מאמין שממשלה בישראל תדרדר את אזרחיה לשפל נורא כל-כך? ומה שהכי כואב לי זה הסבל של הילדים. אח, הילדים-הילדים. כל-כך עצוב לדעת שגם הילדים החיים במשפחות העניות, סובלים מהעוני. למה? למה הם צריכים לסבול כל-כך? מה הם אשמים, המסכנים הללו, שלהם שלהם אין אפשרות לפרנס אותם בכבוד? אוי, נעבעך. רחמנות. הלב נקרע. הבה נזדעזע.

אחיי העניים,מכאן תצא הבשורה לכולכם: עני זה לא עוד בן אדם... אני לא צריך לחיות בכבוד... המדינה אינה צריכה לבזבז את משאביה על העניים... למי המדינה צריכה לחוקק חוקים שיגדילו להם את ההכנסות בכל חודש, לעניים או לעשירים...

(אוי-ויי. סליחה. רק רגע. אני מבין שאת הקטע הזה הייתי צריך לקרוא עם סימני-שאלה בסוף. איזו בושה. חבל שהשוורצברצלוביץ הזה מבני ברק לא סימן ליאת הקטעים שצריך לקרוא במנגינה של שאלה). מוריי ורבותיי, לצערי, בשלב זה אני נאלץ להפסיק את הנאום, בשל כמה שיבושים שנפלו בדף הנאום שהבאתי. אבל איני רוצה לקפח אתכם. לקראת דו"ח העוני של השנה הבא, שיהיה, כך אני מקווה, מזעזע הרבה יותר – אכין לכם, כפיצוי, נאום-זעזוע מרשים ומרגש במיוחד.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יום השישי (וערב שבת) היה העיתון הראשון ה'חרדי' מחוץ למיינסטרים. כמדומני שהרב שך באחד הדרשות אף הזכיר אותו.
במקום קרקטורה היתה תמונת שער גדולה בפוטו שופ של אז.
העורך היה שאולזון, לא?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה