לקוח מחק חלק מקוד התכנות שלי, מה הייתם עושים?

rivkic

App.Up.Go! -פיתוח תוכנות / אתרים מורכבים / קורסים
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
בעקבות פריצה לאתר של לקוח (אתר שעדיין בעבודה) הוא עבר לשרת אחר, העלה לשרת החדש גיבוי ישן של לפני שבוע וחצי, ומחק את כל החומר שעל השרת הישן.

הלקוח כמובן לא התכוון, והתפלא למה לא שמרתי אצלי גיבויים של הקוד (ראיתי שעל השרת שמורים גיבויים, לא חשבתי שימחק את הגיבויים מהשרת)

מה אומרים? מי אמור לשאל בעלויות של הקוד שאצטרך לכתוב פעם שניה?

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
צר לי לאכזב אותך, אבל לעניות דעתי זה דבר לא מקובל שהמפתח לא שומר אצלו את הקוד...
כך שנראה שהלקוח נהג כהוגן (הוא לא היה צריך לחשוש שלא שמרת אצלך...)
משתתף בצערך. אבל מטעויות לומדים.

efrat1

משתמש סופר מקצוען
לדעתי ,
תלוי מה ההסכם ביניכם כולל.
אם זה כולל מוצר -
אז לכאורה נתת לו כבר את המוצר וזבש"ו.
אם מדובר גם על תחזוקה של האחסון והשרתים זה כבר עניין אחר.

3 פינות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
לדעתי כשאני שם קוד על שרת של לקוח זה על דעת שהתחזוקה של השרת היא באחריות של הלקוח, לפחות לחלק מהדברים, וממילא אני לא יכול לבנות על זה ב100% שהוא ישמור לי את החומר שלי.
הרי לדוגמה אם הלקוח יפסיק לשלם לחברת אחסון שרתים אז השרת יימחק ולא יהיה לי שום עותק.
כמובן כל מערכת יחסים עם לקוח היא שונה ויכול להיות שזה שונה אצליכם אבל ככה זה אצלי.

קרעפט

משתמש מקצוען
מדובר כאן שהעבודה טרם הסתיימה
ממילא הלקוח היה צריך להיוועץ טרם המחיקה ולו בשביל להיות בטוח, אמירה כמו 'לא ידעתי שזה ימחק' זה סוג של רשלנות.

3 פינות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
תיקון טעות, לא שמתי לב שזה אתר שעדיין תוך כדי עבודה, כמו שכתבו זה מצב שונה ולא ברור לי מה הייתי עושה.
(דרך אגב אחת הסיבות העיקריות שאני עובד קבוע עם digital ocean זה הגיבויים האוטומטיים של פעם בשבוע).

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
תודה על כל התשובות
השרת הוא של הלקוח,
בשרת היו גיבויים יומיומיים שבוע אחורה (ככה שהייתי רגועה ולא גיביתי)
הוא עבר שרת, העלה גיבוי ישן לשרת החדש, ומחק את כל החומר שעל השרת הישן (כל זה בלי להתייעץ איתי כמובן)

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
לדעתי ,
תלוי מה ההסכם ביניכם כולל.
אם זה כולל מוצר -
אז לכאורה נתת לו כבר את המוצר וזבש"ו.
אם מדובר גם על תחזוקה של האחסון והשרתים זה כבר עניין אחר.
זה כולל מוצר בלבד (הוא לא מאחסן אצלי), אבל המוצר עוד לא לגמרי גמור.

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
צר לי לאכזב אותך, אבל לעניות דעתי זה דבר לא מקובל שהמפתח לא שומר אצלו את הקוד...
כך שנראה שהלקוח נהג כהוגן (הוא לא היה צריך לחשוש שלא שמרת אצלך...)
משתתף בצערך. אבל מטעויות לומדים.
אני מבינה שהוא לא אמור לשמור עבורי את הקוד, למקרה שארצה להשתמש בו לעצמי פעם שניה.
השאלה מי אמור לשלם על הכתיבה של הקוד בעבורו, אם הוא בעצמו מחק את הקוד.

3 פינות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
אתם דיברתם עם החברת שרתים האם יש להם אולי עוד גיבוי?
היה לי מקרה של לקוח שהחשבון שלו נמחק מאי תשלום וחודשיים חברת השרתים הסכימו לשלוח מישהו לחוות שרתים לשלוף דיסק גיבוי של כל השרתים שלהם ולהוציא משמה את הגיבוי שלו בתמורה להתחייבות ותשלום מראש לשנה קדימה.

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
אתם דיברתם עם החברת שרתים האם יש להם אולי עוד גיבוי?
היה לי מקרה של לקוח שהחשבון שלו נמחק מאי תשלום וחודשיים חברת השרתים הסכימו לשלוח מישהו לחוות שרתים לשלוף דיסק גיבוי של כל השרתים שלהם ולהוציא משמה את הגיבוי שלו בתמורה להתחייבות ותשלום מראש לשנה קדימה.
הוא טוען שדיבר איתם יום שלם ואין שום אפשרות לשחזר את הגיבוי, אולי ננסה באמת גם את זה.
(בעיקרון אני מספקת שירותים על מי שמאחסן בחשבונות האחסון שלי, מי שלא - זבש"ו, שיסתדר עם התמיכה של השרת שהוא מאחסן שם)

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אני מבינה שהוא לא אמור לשמור עבורי את הקוד, למקרה שארצה להשתמש בו לעצמי פעם שניה.
השאלה מי אמור לשלם על הכתיבה של הקוד בעבורו, אם הוא בעצמו מחק את הקוד.
הא... אם אני מבין עכשיו נכון, אז כבר סיימת את הפרויקט שלו, נכון?
אז אם כן, למה את חייבת לו משהו בכלל?
כתבת לו קוד, קיבלת כסף. להתראות. מה עכשיו?
או שהחוזה שלכם עדיין ממשיך? אם כן, זה תלוי מה בעצם ההסכם ביניכם לגבי המשיך העבודה\התחזוקה

רביעיה

משתמש מקצוען
אני חושבת שלמרות שזאת לא חובתך כי כבר סיפקת לו קוד .
כדאי לך לתמחר את השעות האלו בפחות כדי שירגיש שאת באה לקראתו.
להבא כדאי לשמור גיבוי לקוד (לא סותר גביית תשלום על שימוש חוזר בקוד שבידך במקרה הצורך.)

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
הא... אם אני מבין עכשיו נכון, אז כבר סיימת את הפרויקט שלו, נכון?
אז אם כן, למה את חייבת לו משהו בכלל?
כתבת לו קוד, קיבלת כסף. להתראות. מה עכשיו?
או שהחוזה שלכם עדיין ממשיך? אם כן, זה תלוי מה בעצם ההסכם ביניכם לגבי המשיך העבודה\התחזוקה
הוא כבר משתמש בפרויקט,
אבל מבחינתי לא לגמרי סיימתי את כל התחייבויותי.
ככה שאני כן אמורה להמשיך ולפתח.
לא שאני מתלבטת אם לשחזר לו את הקוד
ההתלבטות היא יותר מקצועית - על מי בעצם אמור ליפול ההפסד, והאם אני אמורה לגבות על זה תשלום נוסף (הנטיה שלי היא שאני אמורה לגבות אבל רציתי לשמוע את דעת ההמונים)

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
הוא כבר משתמש בפרויקט,
אבל מבחינתי לא לגמרי סיימתי את כל התחייבויותי.
ככה שאני כן אמורה להמשיך ולפתח.
לא שאני מתלבטת אם לשחזר לו את הקוד
ההתלבטות היא יותר מקצועית - על מי בעצם אמור ליפול ההפסד, והאם אני אמורה לגבות על זה תשלום נוסף (הנטיה שלי היא שאני אמורה לגבות אבל רציתי לשמוע את דעת ההמונים)
מה שכתבתי שאם סיימת, אז את כבר לא חייבת לו כלום - זה היה סוג של תרגיל מחשבתי: אם סיימת הכל והלכת הביתה, אז לא הגיוני לדרוש ממך לשמור את הקוד בשביל שהלקוח שסיימת את ההתקשרות העסקית אתו. זה דבר רגיל לחלוטין שמפתח שומר אצלו את הקוד בזמן תהליך הפיתוח, אבל הוא לא צריך לשמור את זה אחר כך לנצח נצחים.
אם לא סיימת את הפרויקט שלו, אז אני לא יודע על סמך מה את נוטה לפטור את עצמך... לי דווקא נשמע יותר הגיוני שתכירי בכך שזו הפשלה שלך (שלא נצמדת לפרקטיקה המקובלת והמתבקשת) וממילא תישאי באחריות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה