מדריך למה קובץ גיף שוקל הרבה? ואיך מתמודדים עם זה.

wake up

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שלום וברכה לכולם,

מצרפת כאן תשובה לשאלה שנשאלה בפורום אנימציה, (מהסיבה שא"א להגיב שם). (@ניהול האתר יש פתרון?)

למה גיף של 10 שניות שוקל 7 מגה?, הלקוח לא יכול להשתמש בו... מה עושים???? כאן

אז כתבתי הסבר + עצה (יצא מאמר, אבל שווה עד הסוף!!!)

מוזמנים לקרוא, להחכים ולהגיב, מקווה שיהיה מועיל.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

למה גיף שוקל הרבה??

כדי להבין....

דבר ראשון נבין מה משפיע על משקל תמונה רגילה
כמו שכולנו יודעים קובץ תמונה בנוי מפיקסלים - כל פיקסל יש לו את הצבע שלו.
מה שלא כולם יודעים
שכדי שהמחשב ידע להציג תמונה כמו שצריך, הוא שומר טבלה שמכילה מידע עבור כל פיקסל מה הצבע שלו,
הטבלה הזו - היא בעצם הקובץ הסגור.
ויש תוכנות שמסוגלות להציג את הטבלה הזו על המסך כלומר את הקובץ פתוח. (ממש כמו שנדמיין טבלת אקסל - כל זמן שלא פתחנו - לא רואים)

עכשיו ככה:
ככל שהתמונה מכילה יותר פיקסלים - צריך לשמור יותר מידע (יותר שדות ויותר עמודות בטבלה) = משקל הקובץ.
ככל שהתמונה יותר איכותית - זה אומר שנשמר מידע על כל פיקסל ופיקסל בנפרד = משקל קובץ גדול.
תמונה פחות איכותית - נשמר מידע על כל קבוצת פיקסלים יחד (ממילא בהגדלה - התמונה מטושטשת) = משקל קובץ פ'סדר...

/ / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /
כלומר תמונה גדולה ואיכותית - תשקול הרבה. - כן, שומרים המון המון מידע עליה) [גם עגלת קניות גדולה שוקלת הרבה...;)]
(הערה: אם יש כמה פיקסלים סמוכים באותו צבע יכול להיות שישמר עבורם פחות מידע)
/ / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

מקווה שעד כאן מובן.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ו...נעבור לקובץ גיף.:)
ידעתם איך בנוי קובץ גיף?:rolleyes:

קובץ גיף הוא קובץ שבנוי מהרבה הרבה תמונות.
ומציג אותן, אחת אחרי השניה.
כלומר מכיל לא תמונה, אחת אלא כמה תמונות.

זה אומר שקובץ גיף -
שומר מידע -
על כל פיקסל ופיקסל -
שבכל תמונה ותמונה .

נגיד גיף שמחליף 4 תמונות (פריימים - במונח המקצועי) ישקול פי 4 מתמונה בודדת (האמת לא ממש פי 4 - מוסבר בהמשך)
גיף שמכיל 240 פריימים (10 שניות) ישקול פי ... :eek: מתמונה בודדת. [כאילו תחשבו עשיתם קניה עם כמה עגלות ]

מובן? מובן!!

- - - - - - - - - - - - - - - - -

אז רגע!
מה משפיע על משקל קובץ גיף?

1. גודל הגיף - כלומר מכמה פיקסלים מורכב כל פריים שלו. גיפים גדולים מועדים לפורענות . (תחשבנו, אורך X רוחב. 140,00 זה כבר גדול)
2. כמות הצבעים בגיף - ככל שיהיו פחות גוונים ממילא ניתן יהיה לשמור פחות מידע על קבוצות פיקסלים באזורים סמוכים שבאותו צבע.
3. ההנפשה - כמות התזוזה - עבור פיקסלים שלא עברו שינוי בין פריים לפריים - לא נשמר מידע כפול, [זה הסיבה שמשקל הגיף הוא לא באמת גדול פי מס' הפריימים]
תזוזה של אוביקטים פשוט יוצרת שינויי צבע בפיקסלים - ממילא דורשת שמירת מידע כבור כל פיקסל ששונה מהפריים הקודם לו)
4. אורך הגיף - ככול שהוא יותר אורך יש יותר פריים שצריך לשמור מידע עליהם, זה ברור....

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
ואיך לדאוג מראש שההנפשה שלי תותאם לדרישות הלקוח?

1. דבר ראשון והכי חשוב!!! לברר מראש כמה המשקל המקסימלי לגיף, ואם יש אופצית חריגה. (לרוב מגבילים עד לגודל של 2 מגה)
2. לדאוג למינימום גוונים בגיף. ולא להשתולל עם גרדיאנטים.
3. לעשות חשבון מה גודל הגיף - כלומר הפיקסלים, אם הוא גדול לתכנן הנפשה פחות מפורטת, אם לא אפשר לזרום עם הנפשה סטנדרטית.
4. לא לעבוד על דיוקים עדינים ותוספות אוירה לפני שמודאים תוך כדי עבודה שמשקל הקובץ תקין ויש מרחב נשימה להגדיל אותו.
קחו בחשבון שאם אתם מתכננים עוד להאט את קצב הגיף - צריך מרחב נשימה גדול יותר...

אם הצלחתם ליצור קובץ קטן אין עניין להגדיל אותו, למה, במובייל או ברשת איטית יקח לו לעלות מלא זמן, ולידים עלולים לפספס אותו.

רוצים לקוח וצופים מרוצים?

תנפישו נ-ע-י-ם-!-!-!
ושימו לב שמספיקים לקרוא את התוכן.
מצרפת המלצה מעולה שנכתבה בפורום, @א.ד. תודה!
כדי לדעת אם זה קריא יש להקריא בקול ולראות שמספיקים. אם לא הספיקו לקרוא בקול אז מס' השניות קטן מידי למילה.

חשוב לי לציין שעדיין, עם כל הזהירות מראש, לפעמים המשקל יוצא גדול, וצריך לוותר על חלק בהנפשה (וזה קשה!!!).
אבל רגע רגע!!! עוד אל תוותר כ"כ מהר.
_ _ _ _ _ _ _ _ _

יש כלי מעולה!!!! אני משתמשת בו הרבה, compress image של iloveimg
הוא מכווץ קבצי גיף פלאים!. (ולא רק גיף)
מה זה אומר מכווץ? - פשוט יודע להסיר פירוט, שלא מוחשי לעין, במידע שנשמר על הקובץ,
וממילא מוריד את המשקל המון - (יכול להקטין קבצים עד 80% ויותר - תלוי מאיזה תוכנה נסגר הגיף, נגיד פוטושופ הרבה פעמים סוגר יחסית קטן, והוא מצליח להוריד ממנו כ 10%.)
קישור אליו - למטה.

ואם זה עדיין לא עוזר -
לנסות להוריד גוונים בסגירה של הגיף. - לפעמים זה הולך ולפעמים זה מ-ש-ב-ש-! אבל שווה ניסוי (ודרך אגב, שגיף יכול ליצג מקסימום 256 גוונים)
לא יודעים איך עושים את זה? תגידו, בעז"ה העלה הדרכה

עד כאן.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

יש לכם עוד טיפים? מה לדייק? או מה להוסיף? נשמח בתגובות.
אהבתם! שימו לייק.

מאחלת לכם מלא מלא הצלחות.
רבקה,
wake up - מנפישים את העיצוב שלכם.
ולמי שמסתקרן לראות גיפים שעשיתי - מוזמן ללחוץ כאן!,

- - - - - - - - - -
הקישור לכלי הכיווץ,

ולאוסף עבודות שלי,

אלעזר 1

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
UX UI
D I G I T A L
יוצרי ai

wake up

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
מחכים ומרתק. תודה!
ב"ה. תודה, שמחה שהועיל.

למה שלא תעלו כמאמר כאן?
המקום המתאים הוא כאן.
עושים את זה כך.
תודה על ההמלצה,
האמת שלא באמת תכננתי שיצא כזה ארוך, ורציתי לענות תשובה לשאלה שהועלה, אז השארתי את זה כבר כך.
עכשיו העליתי כמאמר, מקווה שלא יעמיס החומר הכפול.

אדיטופ אנימציות

איור אנימציה ועריכת וידאו
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
עריכה והפקת סרטים
וואו ,זה חדש? איך אפשר פתאום להגיב?? איך ייתכן?
טיפ נוסף מסוג אחר: לתכנן מראש עם הלקוח מה הולכים לעשות כדי לא להסתבך עם 10סקיצות...
:)

מאה נקודות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
תודה רבה!!!
מאמר קולע ומרתק!
השאלה, במקרה ואני רוצה להפוך סרטון תדמית קצר לגיף האם יש מצב שנוכל שלא לחרוג מהמגבלה של 1מ"ב, ולקבל תוצאה טובה..
או שאולי יש היום פורמט דומה ועדכני לגיף, שיחליף את המגבלות הרבות של הגיפים.
לפי ידיעתי יש את ג'ייסון שזה מה שאמור להחליף את הגיף, השאלה אם זה ברמה שהדפדפנים יכולים לקרוא אותו והאם אפשר יהיה להשתמש בפורמט הזה ממש כמו בגיף שאפשר לשלב אותו בכל מקום או שהוא מוגבל כי הוא מבוסס על svg.
תודה רבה.

wake up

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
וואו ,זה חדש? איך אפשר פתאום להגיב?? איך ייתכן?
קהילת המעצבים הגרפים....
טיפ נוסף מסוג אחר: לתכנן מראש עם הלקוח מה הולכים לעשות כדי לא להסתבך עם 10סקיצות...
תודה, על התוספת.
בד"כ אני אוהבת לשאול את הלקוח מה הוא מדמיין בעיני רוחו, וללכת על הכיוון הזה, כמובן עם דיוקים והפתעות, נעימות.

wake up

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
השאלה, במקרה ואני רוצה להפוך סרטון תדמית קצר לגיף האם יש מצב שנוכל שלא לחרוג מהמגבלה של 1מ"ב, ולקבל תוצאה טובה..
השאלה מה האורך שלו, לאיזה גודל רוצים לסגור, כמה תנועה וגוונים הוא כולל.
לדעתי הסיכוי די קלוש.
או שאולי יש היום פורמט דומה ועדכני לגיף, שיחליף את המגבלות הרבות של הגיפים.
תלוי לאיזה צורך?
יש HTML - הוא צריך להיות משולב תחת תגיד iframe אני חושבת...
json לא היה לי נסיון איתו.
או וידאו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה