שיתוף - לביקורת למה להתחתן!

שלמה שקד

יוצר תוכן
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
בס"ד

קלמן הוא בחור ישיבה מתמיד, ירא ושלם. בעל מוח מבריק, עם תפיסה מהירה וחשיבה חדה, ממשפחה טובה. בפנקסי השדכנים שורבב שמו למעליותא בצירוף ציונים גבוהים ורינונים טובים לרוב, שמו הוצע ונישא בהערצה אצל בעלי בתים חשובים, הכל ציפו לראות מי היא המיועדת המהוללה שתזכה בכזה בחור כהלכה. ואכן כעבור פרק זמן מאוד קצר, הגיע עת דודים - אבחונים ובדיקת הכתב על ידי גרפולוגים, בירורים בירורים שמות עולים ויורדים - עד שהגיעה הבאשערטע המיוחלת.

הפגישות זרמו להם במישרין, מזל טוב הכריזו מכל הצדדים. קלמן היה מאושר. פניו קרנו בזוהר של סיפוק, וניכר בהם מתח בריא של ציפייה לבאות – חתונה וחיים חדשים. שטר התנאים נחתם בחגיגה שמחה של אירוסין, וחיוכים רחבים נמרחו על פני כל המשתתפים והמחותנים.

צלילי השירה נדמו, אורות האולם עומעמו. קלמן חזר לחיק הישיבה, באותו להט של שטייגען עם החברותא, כפי שהיה בתחילה. הווי הישיבה וחדוות הלימוד, שאבו אותו עמוק לתוכם, הוא כתב סוגיות והרצה חבורות, סיים פרקים והקשה בשיעורים. בחדר אוכל התווכח עם חברים בנושאים אקטואליים, הוא המשיך להיות בחור ישיבה רגיל, עליז, נטול כל עול ממשי. חייו המשיכו לזרום במסלול חינני, כשרק בתודעה העמוקה שוכנת הידיעה אודות הטמון באופק - החתונה.

ולא שהוא שכח מעצם היותו חתן ומיועד לנישואין, שהרי המתנות זרמו משני הכיוונים לתפארת כל המחותנים. רק שקלמן העדיף להתעסק בהווה, עניינים יומיומיים, במקום בחלומות על חיים עתידיים. רק בלילה בשקט בין השמיכה לכרית, נתן קצת דרור למחשבות.

♦​

היתה זו שעת חצות של ליל שישי קצת אפלילי, כל הבחורים סיימו לעסוק בענייניהם, זה במשמר של לימוד חמש שעות רצופות, רעהו ישב בהתוועדות מרעים לליבון דברי חסידות. הפלורוסנטים בפנימייה כבו ורובם של הבחורים פרשו לשנת לילה.

בחצר האחורית של הישיבה, טובעים בתוך העשבים הלא גזומים ובצל עצי הסרק חסרי הפרי שצומחים פרא באין יד מטפחת שתנכש אותם, ישבו להם דניאל השפיץ שתמיד מקשה בשיעור כללי, דודי החברהמן ששולט במטבח ואחראי להזמין את האוטובוסים, ומיודענו קלמן החתן.

כל אחד מהם לחוד רוצה קצת מנוחה מטרדותיו האישיות, ושלושתם יחד איוו להפוגה קלה מהמירוץ האינטנסיבי שמאפיין את חיי הישיבה.

הם בילו בפטפוט נעים, נגן הmp3 פיזר ופיזם בווליום חרישי צלילים, דודי הבריח להם קצת טשולנט מהסיר הרותח שבעצם אמור להיות נעול על מסגר ובריח.

שלושתם יוצאי ישיבה קטנה אחת הינם, ומאז לא פסקה ידידותם, על אף שכיום נמצא כל אחד מהם במסלול שונה מידידיו אחרי שפנו לאפיקים התפתחותיים נפרדים ובעצם לא נותר ביניהם הרבה מן המשותף, לכן דיברו רק על דא והא - נושאים כלליים בישיבה ובפוליטיקה - אך הם נהנו מאוד להסב יחדיו לזכר אותם ימים קדומים. רק בחלוף כשעה קלטו שלמען האמת רב המאחד שבינם לעומת הנפרד, שכן גם דניאל ודודי בדומה לקלמן, כבר מאורסים. רוח רעננה של תחושת אחווה ננסכה בהתאספות הבלתי פורמלית שאט אט קיבלה צורה של שיחת מרעים שצועדים באותו הקצב, עולים בסך במעלה אותו שלב בחיים.

שלמה שקד

יוצר תוכן
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
בס"ד

⇢ ⇢ "נו, אז איך עוברים הימים שבנות ישראל מפרנסות עצמן בתכשיטין", דניאל, כהרגלו היה חייב להוכיח בקיאות מרשימה בלשון הגמרא. "האמת, הזמן בקושי זז כשמצפים למשהו טוב" רטן דודי קלות. כזה הוא דודי - מגלה את שעל ליבו, ולא מסתתר מאחורי מילים גבוהות. קלמן גם כן כהרגלו שתק תחילה, מהסס לרגע אם לשתף את לבטיו עם חבריו, ואז פלט בשקט "אני לא כל כך בטוח למה צריך להתחתן, כאילו שעכשיו חסר לי משהו".

הוא זרע את הספק שאצלו מנקר כבר ימים ארוכים, שיתחבטו בו גם חבריו, שיציק להם גם ויטרוף את שנתם, כך לא תנדד השינה בכל לילה רק ממני, הרהר בעוגמה.

דניאל ודודי נאלמו דום, פיהם הפעור מרוב הפתעה פולט אוויר חם ומהביל באין להם מילים. מבעד לחושך הסמיך – חש קלמן גם מבלי שיוכל לראות זאת – בעיני חבריו שכמו יוצאים מחוריהם וננעצים בו בתדהמה.

דממה המשיכה לשרור, אף אחד לא פצה את פיו. דניאל סובב כפית פלסטיק בתוך צלחת הטשולנט כמו שמסובבים באגודל בעת שמציקה קושיא חזקה, דודי תלש בעצבנות ומולל בידיו את עשבי הפרא שמגיעים לגובה מותניו, וקלמן רק ישב בלא נוע מצפה לתגובה.

לאחר מספר דקות של מבוכה היה זה דניאל שכמו תמיד קפץ להשיב, "אני לא כל כך מבין על מה אתה מדבר" כך, בהתחמקות לא אלגנטית דחה מעליו את המחשבות שבעיניו הם כה זרות, לא מוכן שיידבקו בו ויסדקו לו את התדמית.

"אתה סתם מדבר שטויות" דודי לא אהב את ההתחמקות של דניאל והטיח בו את מה שחשב על דבריו. "קלמן, יש לך אומץ" הוא החמיא לחבירו השני, "עכשיו אחרי שאמרת את מה שאמרת אני יכול להודות שגם אני מרגיש ככה בפנים, מפחד מהעול הנלווה לחתונה, שאני אצטרך לדאוג לפרנסה, אבל אני לא מעיז אפי' לתת לזה ביטוי במחשבתי, אני מנסה לדמיין ולחשוב רק על הדברים הטובים ובטח שלא לדבר על הפחדים".

"מה קשור לפה אומץ" דניאל לא הסכים לזרום עם שני חבריו, "הקב"ה הוא זה שציוונו להפרות ולהרבות את עולמו וחז"ל קבעו שבן שמונה עשרה לחופה, פשוט וקל, לכן אנחנו מתחתנים". למראה פני קלמן ודודי שתקעו בו מבט משל הוא מדריך חתנים דגול שמסביר להם את עניין הנישואין, המשיך במעין שיחת הטפה – "יכול להיות שזה קשה ולא נוח אבל אין מה לעשות זה תפקידנו כאן בעולם".

קלמן נענע בראשו לשלילה, לא מקבל את דברי חברו. "עזוב אתה סתם מדבר מן השפה ולחוץ, אתה צודק שזהו רצונו של הקב"ה אבל זה עדיין לא גורם לי ואני בטוח שגם לכל אלו שכמותי, לרצות להתחתן, אני אולי רוצה לקיים מצווה, גם לא כל כך מפריע מה שדודי אמר על העול והפרנסה, אבל מטרידים אותי הרבה דברים אחרים ואני לא יכול לומר שיש לי הרבה חשק לכך". קלמן אינו מן הטיפוסים המתחמקים, כשדבר מה מעיק לו, אינו מסתפק בתירוצים קלושים או סתם דיבורים גבוהים שהוא אינו מבין.

דודי התעייף מהוויכוח, "שיהיה לכם לילה טוב, ושיח פילוסופי נעים" הוא פנה לצאת ממקום מושבם לעבר הפנימייה, "לדעתי" בכל זאת הוא השחיל מילה "לא כל כך משנה הסיבה והכוונה בחתונה, עובדה שזה מה שכולם עושים ורובם נראים די מרוצים, אז כנראה שזה הדבר הנכון לעשות". אופייני כל כך חשבו חבריו של דודי על דבריו האחרונים הוא אוהב את החיים פשוטים ולא מסובכים, הוא נופף להם לשלום, והלך לישון נטול דאגות.

שלמה שקד

יוצר תוכן
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
בס"ד

⇢ ⇢ השמועה התפזרה חיש בבית המדרש. היה זה מנדי כל יודע שחמק פנימה באמצע הסדר מתחת לאפו של המק"ק הטרחן, אוחז כוס קפה ענקית בידו האחת, לוקח אוצר מפרשים בידו הפנויה ולוחש באגביות לאיציק שיושב בספסל הפינתי. מוישי החברותא העביר בראשי פרקים לצמד שיושבים מולו באלכסון, נתי השמן רץ להעביר את המידע לארבעה זוגות של חברותא במרוכז. חברך חברא אית ליה, גם מנדי השתקן כבר הספיק לקלוט, ועד ליהודה מאיר השקדן שתמיד ספון במקומו שממול לארון קודש התגלגלה השמועה.

"אז מה זה אומר על הראש ישיבה, הוא יפסיק להגיע?" הרוחות להטו, כל אחד שמע רק חצאי דברים. מנדי הופיע עם כוס קפה חדשה ועוד יותר גדולה, מפיק כל מה שאפשר מההילה שנוצרה. "היא נפלה ושברה כמה איברים" רק התחיל וכולם התנפלו עליו בצעקות "מה זאת אומרת, בשביל שבר הראש ישיבה צריך להישאר איתה". מנדי הבליע חיוך, זה כל כך בשבילו שכולם מתקהלים סביבו לשמוע מה יש באמתחתו. "היא נפלה בצורה ממש לא טובה וקיבלה גם זעזוע מוח לא קל, היא תצטרך תקופת שיקום ארוכה".

הבחורים התפזרו לקבוצות קבוצות ודנו בהשלכות האפשריות. היה להם הרבה שאלות, איך הולכים מכאן, מי ימלא את מקומו, לשיעור כללי הוא כן יבוא?!

אבל רק אחד ידע בדיוק מה עליו לעשות. "תגיד מנדי" מנדי ישב ונשנש דוריטוס חריף אש, מחלה את פני השואלים הרבים הבאים להשלים פרטים חסרים, "הראש ישיבה באמת יישאר בביתו?" "כן" "אז מי ילמד איתו" מנדי הופתע זה כבר היה הצד הפחות חזק שלו "וואו את זה אני כבר לא יודע דניאל, אני בטוח שאחד מהשפיצים של הישיבה".

"כן הראש ישיבה, מדבר דניאל פרלמן משיעור ג', רציתי להגיד שהצטערנו מאוד לשמוע על הרבנית ועל כך שהראש ישיבה ייאלץ להיעדר. רציתי להציע שאני מוכן לבוא לעזור לראש ישיבה להכין שיעורים, להביא קושיות מהבחורים ולהחזיר להם תירוצים כתובים".

שלמה שקד

יוצר תוכן
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
בס"ד

⇢ ⇢ יום חתונתו של קלמן התקרב, הוא הרבה בלימוד ספרים מעמיקים וידע לדקלם מאמרים שלמים על גודל הימים והמעמדים הנשגבים, על מחילת העוונות בחופה, ושכל המנהגים מרמזים על זיווג בין הקדוש ברוך הוא לשכינה. הוא חש ולמד וכך גם הסבירו לו כולם שהוא בכיוון הנכון, אך בליבו פנימה עוד לא הרגיש מוכן.

היה נהוג בישיבה מימים ימימה, שלפני החתונה נכנסים לקבל שמועס' מהראש ישיבה. בוגרים סיפרו שמדובר בשיחה מיוחדת, שבה הראש ישיבה מדבר על החיים בצורה עממית ונגישה, היא עלולה אפילו לשנות חיים, התריעו הבוגרים בערגה. קלמן רצה להפיק מהשיחה את המרב. הוא סיכם עם דניאל שהפך לנאמן בית המוליך ומביא במעון ראש הישיבה על שעה נוחה שבה יוכל להגיע. עכשיו נותר לו רק לדאוג להסעה.

"אה דודי איך זה מרגיש להיות הבחור היחידי בישיבה שיש לו רישיון נהיגה" קלמן התיישב במושב שליד הנהג, "כן" דודי הביע את הסכמתו בלחיצה חזקה על הדוושה, הוא פחות התרגש מהעובדה שהוא יחידי, הוא סבור שעדיף שכל עולם הישיבות יתנייד ברכבים פרטיים, אבל לעת עתה שמח על האישור המיוחד שקיבל מההנהלה, ככה זה כשצריכים נהג צמוד לראש ישיבה.

דודי דהר בין הנתיבים "אתה נוהג כבקיא ורגיל" החמיא לו קלמן, "כן אני גומע עם הראש ישיבה הרבה קילומטרים" "אף פעם לא היית כל כך צמוד אליו" קלמן צחקק ומיד התחרט על הסניטה שנפלטה לו, הוא לא התכוון לפגוע בחברו, "אין לך מושג עד כמה" "מה" קלמן הופתע מהתגובה, "אני לא אומר שלמפרע הייתי רוצה לשבת בכל השיעורים, אבל עכשיו כשאני מסיע את הראש ישיבה אני נהנה מכל דקה".

"ממה למשל" קלמן ממש הסתקרן, "בעיקר מהטלפונים שבין לבין" דודי פתח את חלונות הרכב מזרים קצת אוויר הרים. "הרבה אנשים מתקשרים בשעת הנסיעות, הורים לבנות שמחפשים חתנים עם המלצות, רמי"ם ומחנכים שמתייעצים, אבל השיחות שאני הכי אוהב אלו של הבוגרים - בוגרי הישיבה - שצריכים הכוונה, הם מתקשרים כל אחד עם שלל צרותיו או שמחותיו והראש ישיבה מקשיב ומתעניין בפרטים, נותן ברכה, עצה, או רק כתף וירטואלית לנחמה. ומה אני אגיד לך" דודי בדק אם קלמן עדיין זורם איתו ומשראה את העיניים הנעוצות מיד המשיך "החיים הרבה יותר משמעותיים ממה שחשבתי".

קלמן יצא מהאוטו ונפרד מדודי, אך נותר שקוע בהרהוריו האם דודי נהיה רציני?

טרטור הטלפון ניער אותו, 'דניאל' היה רשום על הצג "אתה כבר פה? בא תעלה ראש הישיבה כמעט מוכן" קלמן עלה במדרגות, דניאל קידם את פניו בלבביות. קלמן הסדיר את נשימתו, יישר את מגבעתו וכפתר את החליפה כדבעי, מצפה לראש ישיבה שייכנס. "נו איפה הוא" שאל את דניאל משעברו עשר דקות, "הגיעו תשובות מקופת חולים על צילום ברגל של הרבנית" "ו" קלמן עדיין תהה, "ראש הישיבה נוהג לעבור עם הרבנית על כל מסמך רפואי כדי שתהיה רגועה" הסביר דניאל כמו לתלמיד מתקשה, "מה אתה חושב שבלי השקעה בשלום בית אפשר לעסוק אפי' קצת בתורה, הוא קצת נזף בקלמן "ראש הישיבה תמיד אומר שלהרבות שלום ואחווה בין איש לאישה היא גופא תורה". דניאל סיים להרצות בארשת פנים רצינית, וניגש לפתוח את הדלת. קלמן כלא את עצמו שלא לפרוץ בצחוק מדברי חבירו, מי אם לא דניאל היה זה שסבר אך לפני מספר חודשים שזוגיות זה דבר טפל ולא מטרה בפני עצמה, משהו שלא נאה לעסוק בו, ומה הוא חושב עכשיו.

"נו ר' קלמן איך מתכוננים" ראש הישיבה חייך את חיוכו הכובש, "אתה בחור חכם ונבון, לא אכביר איתך במילים רק אצייד אותך במתנה אחת לחיים. ישנם החושבים שצריך להשקיע הרבה בשלום בית כי כך יהיה להם בית של שלווה, כך יוכלו לגדל ילדים בשמחה, בטוחים שאם יתמסרו לאישה היא תתמסר אליהם בחזרה. אבל זה לא נכון קלמן המופתע בלע בשקיקה כל מילה מי שחושב שצריך להשקיע בבית או באשה במהרה יתעייף וכשייתקל בקשיים יתייאש, צריך לדעת שאתה משקיע בעצמך, מה שטוב לך זה שלום עם האישה מה שה' דורש ממך זה בית של שלווה, תתמסר לאשתך כי זה מה שה' רוצה ממך.

קלמן נותר ללא מילים, חכם עדיף מנביא חשב, בהעיפו מבט אחרון ומעריץ בראש ישיבה לפני שיצא.

סוף (התחלה)

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
סיפור יפה. כתוב טוב.
נוגע בהרבה נקודות שלא קשורות דווקא לעלילה, אבל מעניינות בפני עצמן.
אם ביקשת ביקורת-
השאלה המאד מהותית של קלמן לא קיבלה מענה.
הראש ישיבה נתן לו עיצה לחיים אבל לא תשובה לשאלה: מה יש לי מלהתחתן ומה רע לי ככה.
אני במקומו הייתי נותרת עם מילים
והמבט שלי היה יותר שואל ממעריץ: נו?

שלמה שקד

יוצר תוכן
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
D I G I T A L
סיפור יפה. כתוב טוב.
נוגע בהרבה נקודות שלא קשורות דווקא לעלילה, אבל מעניינות בפני עצמן.
אם ביקשת ביקורת-
השאלה המאד מהותית של קלמן לא קיבלה מענה.
הראש ישיבה נתן לו עיצה לחיים אבל לא תשובה לשאלה: מה יש לי מלהתחתן ומה רע לי ככה.
אני במקומו הייתי נותרת עם מילים
והמבט שלי היה יותר שואל ממעריץ: נו?
תודה רבה @אילה רובינפלד.
אשמח לעוד ביקורות.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
יש בטקסט הזה משהו מאוד זורם ונעים,
כמו משב רוח אביבי של בן הערביים.

קצת חסר פה משהו מעבר לשיחות ולתיאורים הנעימים. לאו דווקא דרמה, אול סתם קונפליקט, משהו. אומרים שסיפור טוב הוא מסע. פה יש הכנות למסע, תפירת ציקלון, כחכוח, לגימת מים, ו... זהו.
(אגב, קילומטרים גומאים, לא גומעים)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה