למה כדאי דיאטה

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
כשנולדתי הכרתי רק אחד מהם. הוא היה קטן ויעיל ושימש אותי נאמנה.
אחר כך, כשקיבלתי את המחשב הראשון שלי וניסיתי את מזלי בהקלדה נמרצת בוורד, הכרתי את השני. או אז נכנסו חיי למערבולת בלבול מסוחררת ואני איני מוצאת לעצמי מקום מנוחה ומפלט. למה שניים? מי צריך שניים?
המקף הרגיל. ה - הזה, המוכר והטוב, קטן ועושה את העבודה נהדר.
אלא שבוורד, הברנש השני נכנס גם הוא. כשאני מקלידה מילה כלשהי, לאחריה רווח, אחר כך מקף ואז שוב רווח, ואחר כך תו נוסף, המקף הקטן והמתוק שלי נמממתח, ונעשה ארוך וגמלוני משהו. כ – כ – ה.

נבירה קצרה במרתפי האקדמיה גילתה לי כי לדידה, המקף הקצר משומש בעיקר בצירופי מילים ללא רווח ביניהם, ואילו הארוך, בעל הרווח לפניו ואחריו, הוא הקו המפריד.
אם כך, מדוע רוב התוכנות, מלבד וורד, אינן נוהגות במנהגי האקדמיה?
כרגע אני מחפשת הצדקה מוסרית לשימוש ליברלי. תנו לנו מקף אחד, וואחד מאקף.
וואן מקף אונלי.
מותר לי? הלקוח יכול לבוא לתבוע אותי, אם אחטא בפשע האיום הזה?
והאם מותר לי לבלבל ביניהם, ולהשתמש בשניהם בכתבה אחת?

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
לא הבנתי את השאלה. השאלה היא עקרונית, כיצד צריך לכתוב. אם אנחנו כותבים מדויק, אז אנחנו מבחינים בין מקף לקו מפריד. כמו שנכתב בכללי האקדמיה, יש לשניהם שימוש נפרד, ואני מניח שאין צורך להעתיק לכאן את הפרטים. לדעתי הכי חמור זה לבלבל ביניהם באותה כתבה.
האם לקוח יכול לתבוע זה עוד סיפור, רובם לא שמים לב לפרט הזה, וגם בעיתונים או בספרים יש פונטים שלא מבחינים כלל בין שתי צורות הקו, כך שזה בכלל לא רלוונטי.

מבחינה מעשית, וורד נותן שירות כשהוא מזהה רווח לפני ואחרי המקף והופך אותו לקו מפריד. העובדה שיש תכנות שאינן תומכות בזה, אינה מעלה ואינה מורידה.

סתם טיפ, אצלי באופן אישי הגדרתי ב'תיקון שגיאות' שכשאני עושה מקף ומיד פסיק (-,) הוא הופך אותו לקו מפריד. זה חשוב בעיקר למקרים של טווח מספרים, שאז צריכים קו מפריד ולא מקף, ובמקרים כאלו אין רווח לפני ואחרי הקו ולכן וורד לא הופך את המקף לקו מפריד.

SC

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
עד כמה שידוע לי, באנגלית ובשפות אחרות ישנם מעל לשלושה סוגי קוים מפרידים (dash) השונים באורכם, בנוסף לhyphen. לעומת זאת, בעברית נעשה שימוש בשניים: מקף קצר וקו מפריד, ארוך קצת יותר.
הבדל נוסף בין השניים הוא בכך שבניגוד לקו המפריד שמופיע באמצעה של השורה, המקף העברי מופיע בראשה: בית־ספר, הכנסת־אורחים, ולא בית-כנסת.

אישית, לי מפריע לראות שימוש בקו מפריד לצירוף בין מילים סמוכות, והייתי מצפה מספר לעשות שימוש נכון בסימני הפיסוק.

נערך לאחרונה ב:

אספרה

כל מה שצריך כדי שמילים שהשמעתם יגיעו אל הדף
מנוי פרימיום
מותר לי? הלקוח יכול לבוא לתבוע אותי, אם אחטא בפשע האיום הזה?
והאם מותר לי לבלבל ביניהם, ולהשתמש בשניהם בכתבה אחת?
העקרון פשוט:
מקף הוא קצר, בלי רווח לפניו ואחריו. תפקידו לחבר.
קו מפריד הוא ארוך, ויש רווח לפניו ואחריו. תפקידו להפריד.

הלקוח לא יתבע אותך, אבל רחמי על הקוראים שלך ועזרי להם להנות מהקריאה.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אגב, הדרך להקליד קו מפריד בוורד (אם נניח רצונך להוסיפו לאחר שהטקסט כבר הוקלד, וורד לא יזהה אותו כמפריד אלא כמקף וצריך תחבולה) הוא ללחוץ על הקונטרול השמאלי יחד עם סימן המינוס שבמקדלת המספרים שמימין.

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
אישית, לי מפריע לראות שימוש בקו מפריד לצירוף בין מילים סמוכות, והייתי מצפה מספר לעשות שימוש נכון בסימני הפיסוק.
לצערנו הרב, נדיר למצוא סופר או סופרת שמשתמשים (נכון) עם המקף העברי.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אגב, הדרך להקליד קו מפריד בוורד (אם נניח רצונך להוסיפו לאחר שהטקסט כבר הוקלד, וורד לא יזהה אותו כמפריד אלא כמקף וצריך תחבולה) הוא ללחוץ על הקונטרול השמאלי יחד עם סימן המינוס שבמקדלת המספרים שמימין.
יש איך לעשות זאת במחשב נייד? (שאין בו מקלדת מספרים נוספת).
בדרך-כלל אני עורכת בו...

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
תודה נרגשת!
תגלית חיי. נחסכו לי לאלתר אלפי התוים המיותרים שאני מקלידה כדי למתווווח את המקף הקבוע שלי.
בדרך-כלל אני עורכת בו...
אכן, כן!
בעקבות התגלית המרעישה התוודעתי לעניין הנשגב...
בכל מחשב של ווינדוס מתקדם, תוכלו למצוא אפליקציית On-screen Keyboard. (הולכים ל'התחל', מקלידים את המילים האלו ועולה האפליקציה.)
בצד ימין של חלון המקלדת הצף, למטה, לחצו על אפשרויות, והגדירו Turn on numeric key pad. כך, באם יתמזל מזלכם, תראו את מקלדת המספרים הימנית.
כדי להפוך את החוויה לנעימה יותר, אפשר ללחוץ מקש ימני בשורת המשימות על האייקון של המקלדת, ולעשות Pin to taskbar. ככה המקלדת תהיה במרחק הושטת עכבר, ובכל פעם שתצטרכו קו מפריד כלשהו תוכלו להשיגו על ידי שלוש הקשות עכבר בלבד, במקום שבע לחיצות מקלדת.
לא הבנתי את השאלה. השאלה היא עקרונית, כיצד צריך לכתוב. אם אנחנו כותבים מדויק, אז אנחנו מבחינים בין מקף לקו מפריד. כמו שנכתב בכללי האקדמיה, יש לשניהם שימוש נפרד, ואני מניח שאין צורך להעתיק לכאן את הפרטים. לדעתי הכי חמור זה לבלבל ביניהם באותה כתבה.
האם לקוח יכול לתבוע זה עוד סיפור, רובם לא שמים לב לפרט הזה, וגם בעיתונים או בספרים יש פונטים שלא מבחינים כלל בין שתי צורות הקו, כך שזה בכלל לא רלוונטי.

מבחינה מעשית, וורד נותן שירות כשהוא מזהה רווח לפני ואחרי המקף והופך אותו לקו מפריד. העובדה שיש תכנות שאינן תומכות בזה, אינה מעלה ואינה מורידה.

סתם טיפ, אצלי באופן אישי הגדרתי ב'תיקון שגיאות' שכשאני עושה מקף ומיד פסיק (-,) הוא הופך אותו לקו מפריד. זה חשוב בעיקר למקרים של טווח מספרים, שאז צריכים קו מפריד ולא מקף, ובמקרים כאלו אין רווח לפני ואחרי הקו ולכן וורד לא הופך את המקף לקו מפריד.
תודה רבה לכל העורכים המקצועיים דכאן על העשרתם את אינטליגנצייתי. התוצאות, אכן, כבר הספיקו להתפזר על פני העולם. קבלו את תודותיהם של לקוחותי כאישית.

נערך לאחרונה ב:

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בדרך-כלל אני עורכת בו...
הוספה -> סימן -> סימנים נוספים
מחפשים את המקף הנכון, הנקרא EN DASH ׁ(זהירות, יש שם הרבה מקפים!), ובוחרים עבורו קיצור מקשים פנוי.

אספרה

כל מה שצריך כדי שמילים שהשמעתם יגיעו אל הדף
מנוי פרימיום
תודה! זו בשורה בשבילי.
במצב 'עקוב אחר שינויים' מתסכל להוסיף קו מפריד, עד היום.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  37  פעמים

לוח מודעות

למעלה