לימוד כללי הפעלים

בן נחום

משתמש חדש
עריכה תורנית
אני מחפש ספר שאפשר ללמוד דרכו את כללי הפעלים, ללא מורה וללא כל רקע בנושא. ספר שמסביר את הדברים בצורה מסודרת ובהירה.

פרסום שנהב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
אפשר ספר של לימודים ממש.
של בנות תיכון.
יש ספר מצויין שאפילו יש בו תירגול.
הוא אומנם של יסודי, אבל יש בו כללים ותירגול.
בקיצור ספר מעולה ללמידה.
שמו בישראל:"הפועל גזרת השלמים"

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ככל הידוע לי אין ספר אחד כזה. כדי לדעת את כל כללי הפעלים צריך להקדיש זמן ומאמץ וללמוד מתוך כמה ספרים (מה שחסר בזה יש בזה), ולא כל כך פשוט ללמוד לבד בלי מורה. ואם רוצים לדעת את כללי הדקדוק המקראי - בספרי הלימוד של היום הם אינם מובאים (בספרים הישנים של לפני חמשים שנה ומעלה הם עוד הוזכרו, ומי שזה היה חשוב לו - לפחות מצא את זה, גם אם באותיות הקטנות).

בן נחום

משתמש חדש
עריכה תורנית
ככל הידוע לי אין ספר אחד כזה. כדי לדעת את כל כללי הפעלים צריך להקדיש זמן ומאמץ וללמוד מתוך כמה ספרים (מה שחסר בזה יש בזה), ולא כל כך פשוט ללמוד לבד בלי מורה. ואם רוצים לדעת את כללי הדקדוק המקראי - בספרי הלימוד של היום הם אינם מובאים (בספרים הישנים של לפני חמשים שנה ומעלה הם עוד הוזכרו, ומי שזה היה חשוב לו - לפחות מצא את זה, גם אם באותיות הקטנות).
באיזה ספרי לימוד הם מובאים?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
האם מר מבקש לדעת את הכללים של העברית המודרנית או של הדקדוק המקראי?
אם המקראי - דבר ראשון אפשר ללמוד מתוך ספר הדקדוק של הרמח"ל (זה שבידי מודפס בכתב חצי קולמוס בסוף ספרו ''דרך תבונות'', אבל אחד הניקים העתיקים דפה - שזה עידן ועידנים נעלמו עקבותיו - כתב אי פעם שיש בידו ספר זה בכתב מרובע). יש לי גם ספר לימוד ששימש בסמינרים למורים/ות לפני חמשים- ששים שנה ויש בו עדיין הרבה כללים של הדקדוק המקראי, גם בפעלים. מן הסתם אפשר לראות את הספר הזה כיום רק בספריה הלאומית...

בן נחום

משתמש חדש
עריכה תורנית
הדקדוק המקראי.
לגבי ספר הרמח"ל - ראיתי פעם באיזה בית כנסת מהדורה מוערת של הספר - אולי לזה הייתה כוונת הניק העתיק.
מהו השם הספר שבידך?

פרסום שנהב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
ה על כל הפועל?
איפה משיגים אותו? הוא ספר ברור שאפשר לעבור איתו חוץ?
אני נהניתי מאוד מהספר הזה, הוא מחכים ומלמד מצויין.

פרסום שנהב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
זה על כל הפועל?
אני נהניתי מאוד מהספר הנ"ל.
בעיקרון אפשר להשיג אותו בחנות לספרי לימוד.
הוא ספר ללימודי דקדוק ביסודי, אז כך שהכל מפורט שם

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מהו השם הספר שבידך?
להלן סריקת כריכתו הבלויה משימוש של 56 שנים (הקשקושים אינם שלי, אין טעם לגרפלג אותם:)) - תוכלו לראות את שמו ושם מחבריו.
ספר דקדוק 001.jpg

זה על כל הפועל?
לא ייתכן שספר ששמו 'הפועל גזרת השלמים' מקיף את כל הפועל. שמו מורה על כך שהוא עוסק רק בגזרת השלמים. יש עוד גזרות רבות, ובלי ידיעתן מסופקני בתוצאות של ה'חוץ'.

פרסום שנהב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכון יש עוד גזרות רבות,
השאלה היא אם תירצו ללמוד רק את שבעת הבנינים שזהו הבסיס להכל או שתירצו לדעת מעבר?
יש ספר מיוחד למעבר של העבר...

בן נחום

משתמש חדש
עריכה תורנית
שאלתי באקדמיה והנה תשובתם:

שלום רב,

יש ספרי לימוד רבים המלמדים את נטיית הפועל לבתי הספר התיכוניים.
מן הספרים הוותיקים והקלסיים אולי אפשר להמליץ על הספר "הדקדוק העברי השימושי" מאת משה גושן־גוטשטיין ומחברים נוספים.

בברכה,

פרסום שנהב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
לא,
בספר הזה אין את כל הגזרות שצריך למבחן חוץ,
יש ספר שהוא מתאים לנ"ל בשם:"דקדוק בפועל",
מצויין למבחני חוץ

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
שאלתי באקדמיה והנה תשובתם:

שלום רב,

יש ספרי לימוד רבים המלמדים את נטיית הפועל לבתי הספר התיכוניים.
מן הספרים הוותיקים והקלסיים אולי אפשר להמליץ על הספר "הדקדוק העברי השימושי" מאת משה גושן־גוטשטיין ומחברים נוספים.

בברכה,
יפה שהוא עדיין בשימוש, אם כי תְּמֵהני אם עדיין מצויות בספר הזה ההערות הנוגעות לדקדוק המקראי. (בספר שאת כריכתו סרקתי לעיל - מהדורת תשכ"ז - הן ישנן.)

פרסום שנהב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
בהחלט.
יש לו יותר דוגמאות מאשר הסברים.
אבל, זה תלוי איך לומדים ועם מי.
למדתי עם מורה ביתה, כך שהכל היה מובן וטוב.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה