דרוש מידע לימודי טיפול מקצועי פסיכולוגיה או עו"ס?

רק טוב בעולם

משתמש רשום
שלום לכולן,
אשמח בחוות דעתכן המקצועית לגבי התלבטות גדולה שיש לי.
אני מעוניינת ללמד מקצוע טיפול אמיתי ורציני.
ההתלבטות שלי:
אוניברסיטה הפתוחה
אוניברסיטה הפתוחה דרך ינ"ר
עו"ס
אשמח לכל שיקול חכם שיהיה לכן.

בנוסף, לימודי תואר שני - האם הלימודים הם ללא הפרדה בכל המקומות לימוד?
אשמח לשוחח עם מתנסות בתחום טלפונית
המייל שלי הוא: cxs9595#
gmail.com

ריקי שחור

משתמש מקצוען
כדי לטפל באופן מקצועי, שמקובל בכל מוסדות הרווחה, הבריאות, והחינוך, וגם לפתוח קליניקה פרטית בהמשך, את חייבת תואר שני: בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או טיפול בהבעה ויצירה (אומנות, מוזיקה, פסיכודרמה)

לפני התואר השני צריך תואר ראשון:
לפסיכולוגיה- תואר ראשון בפסיכולוגיה, אפשר גם דרך או"פ (עד כמה שידוע לי)
לעו"ס קליני- תואר ראשון בעו"ס.
היו דיבורים על הסבה גם מתארים אחרים, אבל עד כמה שידוע לי, זה לא התקדם.
לטיפול באומנויות השונות- צריך תואר ראשון בפסיכולוגיה או: חינוך/ חינוך מיוחד+ השלמת קורסים בפסיכולוגיה.

תואר שני בפסיכולוגיה- אין לימודים במקום חרדי. מאד קשה להתקבל ללימודים.
בעבודה סוציאלית- ייתכן שיש במבחר, מציעה לך לברר מולם.
בטיפול בהבעה ויצירה- יש במבחר, חרדי ובהפרדה (תכנית זהה לאוניברסיטת חיפה)
יש גם במכללת דוד ילין בירושלים, קבוצת נשים אבל לאו דווקא חרדיות. לפעמים מצליחים לארגן שם קבוצה דתית- חרדית ברובה. אבל העלות יותר גבוהה מאשר במבחר.

נעמי בת עמי

משתמש פעיל
מחדדת.
לעבוד בתחום אכן צריך תואר שני, בפסיכולוגיה או עוס או תרפיה.

פסיכולוגיה, (גילוי נאות, זה המסלול שאני בחרתי) זה למשוגעים לדבר, עם הרבה תמיכה. התואר ראשון לוקח בין 3 ל4 שנים. אחכ מבחן מתאם שדורש קורס הכנה של 3 חודשים בערך, מבחן הבודק בעיקר אנגלית וסטסטיקה. ואחכ תהליך מיון קבלה לתואר שני, ונכון לעת עתה אין תואר שני במסגרות נפרדות. תואר שני בפסיכולוגיה דורש שבוע לימודים מלא, בין 4 ל5 ימים עמוסים. ואז אחרי שנתיים אלו, צריך התמחות של 4 שנים, במקומות מסוימיים המוכרים להתמחות עבודה בשכר מינמום בערך, בהקף חצי משרה, אחרי שנת התמחות אפשר לשלב עבודה בתחום ביחד עם ההתמחות כך שאפשר להעלות את השכר. (לי אישית לא התאים לשלב יותר מדי, אחרי העומס בתואר השני, רציתי יותר זמן לבית יהילדים). ואחרי כל זה, מבחן התמחות, הדורש גם כן הכנה, והמתנה למועד שבו נערך המבחן.
אז למה כן? בעיניי מי שאוהבת את זה, התחום מרתק, ההכשרה באמת באמת יסודית ומכינה, אתה מגיע לשלב בו אתה מטפל פרטי או בעבודה בחוץ כשאתה הרבה הרבה יותר בשל מוכן ויודע (כולל לדעת מה אתה יודע ומה לא, ולא מעין כל יכול) . הדרך ארוכה, אבל אפשר מאד להנאות מהדרך. מראש היא נראית מפחידה, היא מצד אחד כזו ומצד שני כשנמצאים בתוכה היא פחות קשה ממה שחושבים מראש (נראה לי אמירה נכונה לגבי כל דבר בחיים, מראש הדברים נראים גרועים יוצר מאשר בפועל).
לסיכום, דרך קשה וארוכה, ההכשרה משמעותית שונה מהתחומים האחרים. וניתן לערוך אבחונים
עם זאת ברוב המקומות הציבורים עוסיות קליניות ופסיכולוגיות קליניות יכולות לעבוד באותן תפקידים!

עוס, צריך תואר שני כדי לטפל. ניתן לעשות הסבה מתואר אחר. אבל יש 2 תוכניות הסבה. אחת הסבה לתואר ראשון, ואז צריכים בנפרד תואר שני, זה יש במסגרת נפרדת. והשניה הסבה ישירות לתואר שני עורכת 3 שנים כולל תואר שני, אין כרגע במקום נפרד לנשים.
המעלה, לימודים מרתקים, פותח עוד אפיקים מעבר לטיפול. יש במקומות נפרדים לחרדים, אפשר לעבוד אחרי תואר ראשון. תואר שני אפשר לעשות במקביל לעבודה.
בעיניי, וזה סוביקטיבי כמובן, ההכשרה לטיפול היא שונה.

תרפיה, כמובן שיש תרפסתיות שעושות עבודה מדהימה! אבל בעיניי מי שמילא הולכת על התחום והולכת להשקיע , עוס עדיף על תרפיה מבחינת רמת ההכשרה ואפשריות תעסוקה.

הצלחות

חיולה

משתמש מקצוען
מחדדת.

פסיכולוגיה, (גילוי נאות, זה המסלול שאני בחרתי) זה למשוגעים לדבר, עם הרבה תמיכה. התואר ראשון לוקח בין 3 ל4 שנים. אחכ מבחן מתאם שדורש קורס הכנה של 3 חודשים בערך, מבחן הבודק בעיקר אנגלית וסטסטיקה. ואחכ תהליך מיון קבלה לתואר שני, ונכון לעת עתה אין תואר שני במסגרות נפרדות. תואר שני בפסיכולוגיה דורש שבוע לימודים מלא, בין 4 ל5 ימים עמוסים. ואז אחרי שנתיים אלו, צריך התמחות של 4 שנים, במקומות מסוימיים המוכרים להתמחות עבודה בשכר מינמום בערך, בהקף חצי משרה, אחרי שנת התמחות אפשר לשלב עבודה בתחום ביחד עם ההתמחות כך שאפשר להעלות את השכר. (לי אישית לא התאים לשלב יותר מדי, אחרי העומס בתואר השני, רציתי יותר זמן לבית יהילדים). ואחרי כל זה, מבחן התמחות, הדורש גם כן הכנה, והמתנה למועד שבו נערך המבחן.
אז למה כן? בעיניי מי שאוהבת את זה, התחום מרתק, ההכשרה באמת באמת יסודית ומכינה, אתה מגיע לשלב בו אתה מטפל פרטי או בעבודה בחוץ כשאתה הרבה הרבה יותר בשל מוכן ויודע (כולל לדעת מה אתה יודע ומה לא, ולא מעין כל יכול) . הדרך ארוכה, אבל אפשר מאד להנאות מהדרך. מראש היא נראית מפחידה, היא מצד אחד כזו ומצד שני כשנמצאים בתוכה היא פחות קשה ממה שחושבים מראש (נראה לי אמירה נכונה לגבי כל דבר בחיים, מראש הדברים נראים גרועים יוצר מאשר בפועל).
לסיכום, דרך קשה וארוכה, ההכשרה משמעותית שונה מהתחומים האחרים. וניתן לערוך אבחונים
עם זאת ברוב המקומות הציבורים עוסיות קליניות ופסיכולוגיות קליניות יכולות לעבוד באותן תפקידים!

עוס, צריך תואר שני כדי לטפל. ניתן לעשות הסבה מתואר אחר. אבל יש 2 תוכניות הסבה. אחת הסבה לתואר ראשון, ואז צריכים בנפרד תואר שני, זה יש במסגרת נפרדת. והשניה הסבה ישירות לתואר שני עורכת 3 שנים כולל תואר שני, אין כרגע במקום נפרד לנשים.
המעלה, לימודים מרתקים, פותח עוד אפיקים מעבר לטיפול. יש במקומות נפרדים לחרדים, אפשר לעבוד אחרי תואר ראשון. תואר שני אפשר לעשות במקביל לעבודה.

תרפיה, כמובן שיש תרפסתיות שעושות עבודה מדהימה! אבל בעיניי מי שמילא הולכת על התחום והולכת להשקיע , עוס עדיף על תרפיה מבחינת רמת ההכשרה ואפשריות תעסוקה.

הצלחות
יש מקומות שבהם יש עדיפות של פסיכולוג קליני על עו"ס קליני?
כיון שיש היום הרבה יותר עו"ס קליניות חרדיות מאשר פסיכולוגיות (אולי כמו שכתבת בגלל שהלימודים פחות קשים מפסיכולוגיה קלינית)
אני שואלת כי אני מתלבטת בין עו"ס לפסיכולוגיה
ואם אכן (מבחינת אפשרויות תעסוקה) יש יתרון לפסיכולוגיה, עדיף לי לעשות את המסלול הזה על אף הקושי

נעמי בת עמי

משתמש פעיל
לא יודעת. לא בטוחה. תלוי במה מדובר.

מניחה שפסיכולוג נחשב יותר מעוס- בתחום הטיפולי, ויכול להיות משמעותי בשכר. ובתחום בטיפול הפרטני שם יש יותר ביקוש לכאורה לפסיכולוג כי באמת אין הרבה בציבור החרדי, ושגם חרדיים באמת, ןהשכר שונה. גם זה בהסתייגות כי בסוף הכל תלוי בסיעתא דישמיא בהצלחה שלך והתברגות במקומות טובים.
צריך לעשות הרבה הרבה חושבים מבחינת אידשקייט לפני שהולכים לפסיכולוגיה, קשה (אבל אפשרי לדעתי) לשמור על עצמך מבחינת צניעות נשים גברים פתיחות וכו.. במהלך הדרך. (לא מדברת על קצוות, כמו לנשור או להשאר חרדי, אלא על דקויות על דברים שהיום ברור שלא תעשי, ואחכ אולי תמצאי את עצמך במקום אחר. )
מה שכן יש גם משרות שמיועדות רק לעוס ולא לפסיכולוג.
מצד שני לעיתים משרות של עוס, המיועדות רק לעוס, מדובר בסוג אחר של משרה עם שכר נמוך יותר.
השוני הוא רק לא בקושי הלימודים, הלימודים שונים, וההסתכלות של עוס ושל פסיכולוג היא שונה. בהכללה, העוס יותר מערכתי, והפסיכולוג יותר הסתכלות תוך אישית מעמיקה.
אבחונים זה רק פסיכולוג.

חיולה

משתמש מקצוען
לא יודעת. לא בטוחה. תלוי במה מדובר.

מניחה שפסיכולוג נחשב יותר מעוס- בתחום הטיפולי, ויכול להיות משמעותי בשכר. ובתחום בטיפול הפרטני שם יש יותר ביקוש לכאורה לפסיכולוג כי באמת אין הרבה בציבור החרדי, ושגם חרדיים באמת, ןהשכר שונה. גם זה בהסתייגות כי בסוף הכל תלוי בסיעתא דישמיא בהצלחה שלך והתברגות במקומות טובים.
צריך לעשות הרבה הרבה חושבים מבחינת אידשקייט לפני שהולכים לפסיכולוגיה, קשה (אבל אפשרי לדעתי) לשמור על עצמך מבחינת צניעות נשים גברים פתיחות וכו.. במהלך הדרך. (לא מדברת על קצוות, כמו לנשור או להשאר חרדי, אלא על דקויות על דברים שהיום ברור שלא תעשי, ואחכ אולי תמצאי את עצמך במקום אחר. )
מה שכן יש גם משרות שמיועדות רק לעוס ולא לפסיכולוג.
מצד שני לעיתים משרות של עוס, המיועדות רק לעוס, מדובר בסוג אחר של משרה עם שכר נמוך יותר.
השוני הוא רק לא בקושי הלימודים, הלימודים שונים, וההסתכלות של עוס ושל פסיכולוג היא שונה. בהכללה, העוס יותר מערכתי, והפסיכולוג יותר הסתכלות תוך אישית מעמיקה.
אבחונים זה רק פסיכולוג.
אני מבינה שאת באמצע לימודים או כבר עוסקת בתחום
ואני ממש מתלבטת בין 2 התחומים
תוכלי ליצור איתי קשר במייל?
תודה רבה

נערך לאחרונה ב:

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
כדי לטפל באופן מקצועי, שמקובל בכל מוסדות הרווחה, הבריאות, והחינוך, וגם לפתוח קליניקה פרטית בהמשך, את חייבת תואר שני: בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או טיפול בהבעה ויצירה (אומנות, מוזיקה, פסיכודרמה)

לפני התואר השני צריך תואר ראשון:
לפסיכולוגיה- תואר ראשון בפסיכולוגיה, אפשר גם דרך או"פ (עד כמה שידוע לי)
לעו"ס קליני- תואר ראשון בעו"ס.
היו דיבורים על הסבה גם מתארים אחרים, אבל עד כמה שידוע לי, זה לא התקדם.
לטיפול באומנויות השונות- צריך תואר ראשון בפסיכולוגיה או: חינוך/ חינוך מיוחד+ השלמת קורסים בפסיכולוגיה.

תואר שני בפסיכולוגיה- אין לימודים במקום חרדי. מאד קשה להתקבל ללימודים.
בעבודה סוציאלית- ייתכן שיש במבחר, מציעה לך לברר מולם.
בטיפול בהבעה ויצירה- יש במבחר, חרדי ובהפרדה (תכנית זהה לאוניברסיטת חיפה)
יש גם במכללת דוד ילין בירושלים, קבוצת נשים אבל לאו דווקא חרדיות. לפעמים מצליחים לארגן שם קבוצה דתית- חרדית ברובה. אבל העלות יותר גבוהה מאשר במבחר.
יש מסלול של הסבה מתארים אחרים.
בעלי תואר ראשון יכולים ללמוד לתואר שני בעבודה סוציאלית אחרי שנה השלמה, ולתואר שני בפסיכולוגיה אחרי שנתיים השלמה.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
מחדדת.

הצלחות
יש מלגות קיום לתואר השני?

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
התואר ראשון לוקח בין 3 ל4 שנים. אחכ מבחן מתאם שדורש קורס הכנה של 3 חודשים בערך, מבחן הבודק בעיקר אנגלית וסטסטיקה. ואחכ תהליך מיון קבלה לתואר שני, ונכון לעת עתה אין תואר שני במסגרות נפרדות. תואר שני בפסיכולוגיה דורש שבוע לימודים מלא, בין 4 ל5 ימים עמוסים. ואז אחרי שנתיים אלו, צריך התמחות של 4 שנים, במקומות מסוימיים המוכרים להתמחות עבודה בשכר מינמום בערך, בהקף חצי משרה, אחרי שנת התמחות אפשר לשלב עבודה בתחום ביחד עם ההתמחות כך שאפשר להעלות את השכר.
א. אם יש לי תואר ראשון בחינוך מיוחד, בעצם זה לא עוזר לי הרבה. נכון?
ב. שבוע לימודים מלא- מה עושים? לא יוצאים לעבודה, יוצאים ללימודים כל השבוע?

ואני ממש בורה בענין, אשמח לדעת-
מה זה תואר עו"ס? מה העבודה תכל'ס?

נעמי בת עמי

משתמש פעיל
יש מסלול של הסבה מתארים אחרים.
בעלי תואר ראשון יכולים ללמוד לתואר שני בעבודה סוציאלית אחרי שנה השלמה, ולתואר שני בפסיכולוגיה אחרי שנתיים השלמה.
הסבה מתואר אחר לתואר שני בפסיכולוגיה? אף םעם לא שמעתי. איפה?

single

משתמש מקצוען
אני לומדת כעת תואר שני בעבודה סוציאלית, בדיוק מהסיבות שהובאו פה.
סיימתי תואר ראשון בפסיכולוגיה, ואז הבנתי שהתואר השני בפסיכולוגיה הוא אינטנסיבי ברמה שבה אי אפשר לעבוד תוך כדי - מה שממש לא היה אפשרי מבחינתי, כמפרנסת יחידה, ובנוסף הוא נלמד בצורה מעורבת. יש נשים שלהן זה יתאים ולא יזיק, אבל לי אישית זה לא התאים.
עשיתי הסבה של שנתיים לעבודה סוציאלית, וכעת אני בלימודי התואר השני. מה שהבנתי הוא שפרט לאבחונים (שמכניסים הרבה כסף) שאותם יכולים לעשות רק פסיכולוגים עם תואר שני, בעבודה הקלינית הקלאסית אין הבדל משמעותי בין עו"ס עם תואר שני לפסיכולוג עם תואר שני.
אני חושבת שכל השאלה פה היא של התאמה של תנאי חיים (האם יש מי שיפרנס אותך בשנות הלימודים או שזו לא אופציה? האם יש לך קרובי משפחה שיוכלו לעזור לך בבית ועם הילדים בזמן הזה? מהי יכולת ההתניידות שלך?)
בכל אופן, כמו שהמליצו קודם, תואר שני של תרפיה לא מאפשר במקרים רבים השתלבות במערכות טיפוליות מסויימות, שדורשות רק תואר שני בפסיכולוגיה או בעו"ס. אם את רוצה להשתלב גם במקומות כאלו ולא רק לפתוח קליניקה פרטית, כדאי להשקיע בלימודים המתאימים.
בהצלחה!

נעמי בת עמי

משתמש פעיל
אני לומדת כעת תואר שני בעבודה סוציאלית, בדיוק מהסיבות שהובאו פה.
סיימתי תואר ראשון בפסיכולוגיה, ואז הבנתי שהתואר השני בפסיכולוגיה הוא אינטנסיבי ברמה שבה אי אפשר לעבוד תוך כדי - מה שממש לא היה אפשרי מבחינתי, כמפרנסת יחידה, ובנוסף הוא נלמד בצורה מעורבת. יש נשים שלהן זה יתאים ולא יזיק, אבל לי אישית זה לא התאים.
עשיתי הסבה של שנתיים לעבודה סוציאלית, וכעת אני בלימודי התואר השני. מה שהבנתי הוא שפרט לאבחונים (שמכניסים הרבה כסף) שאותם יכולים לעשות רק פסיכולוגים עם תואר שני, בעבודה הקלינית הקלאסית אין הבדל משמעותי בין עו"ס עם תואר שני לפסיכולוג עם תואר שני.
אני חושבת שכל השאלה פה היא של התאמה של תנאי חיים (האם יש מי שיפרנס אותך בשנות הלימודים או שזו לא אופציה? האם יש לך קרובי משפחה שיוכלו לעזור לך בבית ועם הילדים בזמן הזה? מהי יכולת ההתניידות שלך?)
בכל אופן, כמו שהמליצו קודם, תואר שני של תרפיה לא מאפשר במקרים רבים השתלבות במערכות טיפוליות מסויימות, שדורשות רק תואר שני בפסיכולוגיה או בעו"ס. אם את רוצה להשתלב גם במקומות כאלו ולא רק לפתוח קליניקה פרטית, כדאי להשקיע בלימודים המתאימים.
בהצלחה!
מסכימה מאד.
אבחונים , זה נשמע הרבה כסף, תכלס זה עבודה קשה, קיצור אין כסף חינם, בשום מקצוע.
עניין הבעיתיות בלימודים לא נפרדים, משמעותי גם אחכ בהתמחות, אמנם יש קצת מקומחת חרדים מוכרים להתמחות אבל מעט, ועדיין.
למרות שיש הרבה בנות גם בעוס שיעבדו בסוף מבחירה במקומות כאילו.

לכל אחד מהמקצועות האילו יתרונית וחסרונות. והשאלה היא מה מתאים לך, כרגע.
התוצאה הסופית יכולה להיות מאד דומה, בהבדלים דקים, שמטשטים עם שאר הפרמטרים שיוצרים הבדלים, כגון אופי ועוד.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים

תמר ה.

משתמש מקצוען
מה בין פסיכולוג/ עו"ס/ פסיכותרפיסט?

גם עו"סים וגם פסיכולוגים (ואגב, אין דבר כזה 'עובד סוציאלי קליני'. קליני הוא תואר ששמור לרופאים ולפסיכולוגים בלבד. עו"ס יכול להיות בעל תואר שני טיפולי) מורשים לעסוק בטיפול נפשי.

ההבדל בין פסיכולוגים לעו"סים הוא פחות באיכות וסוג הטיפול אלא דווקא יותר בדברים שמסביב. פסיכולוגים קליניים יכולים לעשות אבחונים פסיכודידקטיים ופסיכודיאגנוסטיים. לעומתם, עובדים סוציאליים יכולים לערוך אבחונים סוציאליים ולקבל החלטות (למשל על אפוטורפוסות, הוצאת ילדים מהבית, וועדות ביטוח לאומי) שאינם בסמכותם של הפסיכולוגים.

הבדל נוסף הוא בהכשרה: עובדים סוציאלים מורשים לטפל כבר אחרי התואר הראשון שלהם זאת מכיוון שכבר במהלך התואר הראשון הם רוכשים הכשרה בשטח והנסיון המעשי שלהם רב יותר משל הפסיכולוגים, שבדרך כלל מתחילים לפגוש מטופלים רק במהלך לימודי התואר השני.

או בלשונו של השופט לנדמן שנדרש לסוגיה בשנת 2002:

"הדרך לישוב הסתירה, לכאורה, בין חוק העו"סים וחוק הפסיכולוגים היא הבנה שנקודת הכובד אינה בטכניקת הטיפול פסיכותרפיה אלא במטרת הטיפול – אם מטרת הטיפול היא טיפול, אבחון והערכה של עניינים ובעיות בתחום הנפשי, השכלי וההתנהגותי – הרי שימוש בטכניקות הטיפול הפסיכותרפי ליישום מטרות אלו נכלל בחוק הפסיכולוגים. אם מטרת הטיפול היא שיפור תפקודם האישי והחברתי של הפרט, המשפחה והקהילה – הרי שימוש בטכניקות הטיפול הפסיכותרפי ליישום מטרות אלו נכלל בחוק העובדים הסוציאלים".

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה