שיתוף - לביקורת לחובבי ממלכה במבחן

מתרגשת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מחכה לביקורת!

.

אולה היה נבוך. מה שהתגלה לפניו כרגע המם אותו לגמרי.
זכר ההחלטה הקטנה שביצע בעבר, עלה בו בחדות.
הוא יכול לשטוח בפני איסתרק את הנתונים.
בכך, בעצם, יתקן את ההחלטה ההיא, שעכשיו התברר מעל לכל ספק שהיתה מוטעית לחלוטין. אולה הידק שפתיים.
הוא קם ממקומו, ויצא לכיוון חדר העבודה של המלך. שם, שיער, אמור המלך להיות כעת.
הוא יפגוש בו, ויספר לו את האמת. אם הדבר יועיל לשברי הלב של איסתרק להתאחות, והיה זה שכרו.
המשרת פתח את הדלת בפניו. אולה יצא החוצה, צעדיו נחפזים.
האוויר הקר היכה בו. אולי לא נכון הוא עושה. אולי הוא לא צריך לספר על כך לאיסתרק, בטח שלא בדחיפות שכזו. ארוחת הצהריים תערך בעוד כשעה, הוא יכול לחכות עד אז. לא צריך למהר.
אולה נשם, ואז נשף באחת. מרוקן את ריאותיו מאוויר.
'לא יכולת לדעת', הוא מזכיר לעצמו. אבל הצביטה שחש בליבו כעת, מוחשית עד מאד.
הוא לא יודע מה לעשות. האם זה לא סובל דיחוי? האם חייב הוא להפריע למלך באמצע עבודת יומו, העמוסה בלאו הכי, ולהכניס אותו לסערת רגשות?
אולם מצד שני, אין הוא יכול לספר על כך למלך בשעת הארוחה. הוא זקוק לפרטיות, בשיחה הזו.
-
דמעות ניקוו בעיניה של אונמר ונשרו לאיטן על הדפים המלוכלכים.
אולה כמעט והתחרט על כך שהביא לה אותם, בטח במצב רגיש כמו שלה.
"לא אמרת לי, אולה. מעולם לא אמרת לי מילה. לו רק-" קולה גווע.
אולה שתק. הרבה דברים הוא מעולם לא אמר לה. השנים שבילה מאובק בשדות קרב, בין חייליו, היו למעלה מהשגתה של הנסיכה.
"איסתרק יודע?" מבטה תבע ממנו כל כך הרבה. הוא נענע בראשו לשלילה.
"לך אליו, אולה. הבא לו את הדפים. אם לא תוכל להחזיר את הגלגל לאחור, לפחות תקל מעוצמתם של רגשות האשם."
"אחשוב על כך." אומר אולה. "אבל האם באמת יעודד אותו לקרוא את המסמכים?" הוא תוהה בשקט.
"כן. לך אליו עכשיו, אל תתמהמה. ספר לו הכל". קולה בטוח. "המתן עד שיגמור את עיסוקיו הדחופים, ולאחר מכן, כנס אליו. הוא ישמח לשמוע."
שבריר היסוס עוד נראה על פניו של אולה, אך למראה נחרצותה של אונמר, חלף גם הוא.

אולה פנה לחדר העבודה של המלך, צעדיו בטוחים. יציבים.
לזקיף העומד בפתח, הורה למסור שהאקסידטור אולה מקאן, גיס המלך, ממתין לפגישה דחופה ברגעים הקרובים.
-
איסתרק הרים את ראשו בתמיהה. הפרעה כזו בסדר היום, על ידי אולה, זכורה לו רק פעמיים בלבד. ובשתי הפעמים הללו, היא היתה קריטית. האם כך הדבר גם עכשיו? לחייו של איסתרק שוקעות. אם כן, אולה צריך להיכנס ללא שהיות.
הוא הניד בראשו, והזקיף הכניס את אולה פנימה.

המלך מברך את גיסו לשלום, עייפות משתלטת עליו.
שרידי מאבק פנימי נראים על פניו של אולה, המאומן כל כך בשליטה על פניו. איסתרק, בתנועת יד שקטה, מורה לו לשבת, ולדבר.
"הוד מלכותו שלח אותי, לפני מספר שנים, להשגיח מקרוב על בני אחוזת בנטיליאן. לוודא שלא פורצות מהומות. לשמור על מיכאל מקרוב, לקראת שובו הביתה."
איסתרק מהנהן בראשו.
"ואז, התחילו המהומות. האבקה השחורה פוצצה הרים, התגלו מורדים…" אולה מחליט לקצר, כשרואה את הבעת התמיהה על פניו של איסתרק.
הוא מתאר למלך את המעמד בו היה, הזמן בו התפוצצה האבקה השחורה, ואת הדמות שראה שם, חסרת חיים.
הוא מספר לאיסתרק על דבריו האחרונים של יקוואל. קולו מעורבב, נוגה.
"החלטתי אז, שלא אגלה לאיש על מותו של אחיך, ועל מילותיו האחרונות. גם לא להוד מלכותו." אולה מתנשם. "אבל הבוקר, עברתי על המסמכים מאיזורי הצפון שהתקבלו בזמן האחרון. וגיליתי שם… את אלו." הוא שולף מספר מסמכים, כתובים בדיו שבורה, מלוכלכים.
איסתרק מעכל את המידע החדש. מופתע. צר לו על יקוואל.
עוברות כמה שניות, עד שהוא נועץ עיניים באולה, תוהה. "הכרחי שאקרא עכשיו?" שואל חרש.
אולה מתלבט. "אני חושב… הוד מלכותו, הדברים יועילו. ולו בשביל לפתור לבטים נפשיים, הנמשכים כבר שנים… הייתי ממליץ." את מילותיו האחרונות הוא לוחש.
מבטו של איסתרק מרפרף על העמוד הראשון. על אף שעברו שנים מאז שראה את אחיו הקטן, הוא אינו נזקק ליותר מרגע כדי לזהות את הכתב המפוזר שעולה ויורד מהשורה כרצונו.
הוא חש את גופו מתקשח באחת. "איני יכול להניח את מטלותיי בצד, ולשקוע בקריאת מסמכים של אדם, שאיני מאמין בחפותו. תודה, אולה." אומר איסתרק בקור.
אולה שוקל את צעדיו. כנראה נכשל בלשכנע את המלך. אבל מה הוא עוד יכול לעשות?

המולה נשמעת מן הדלת, ואונמר פורצת פנימה, מחזיקה את שולי שמלתה בידה.
"אתה פה!" היא נושמת בהקלה, כשרואה את אולה. "סיפרת לאיסתרק? נתת לו?" קולה מקווה, נרגש.
איסתרק מהדק את שפתיו. "שלום וברכה, אונמר. שבי, בבקשה."
"שלום שלום," מצחקקת אונמר במבוכה, ומתיישבת על יד בעלה. "איסתרק," היא רוכנת קדימה, להיטות בקולה. "אולה סיפר לך מה הוא מצא?"
"אכן." הוא עונה.
אונמר מתעלמת מן הכבדות שבקולו, ומתעניינת: "קראת את המסמכים?"
כשהיא רואה את הבעת פניו, היא מבינה את התשובה לבד. "הם חשובים, איסתרק. תקרא אותם," היא כמעט פוקדת. "אני קראתי." קולה רועד. "בגלל זה אני אומרת לך לקרוא. בשבילי, איסתרק, בבקשה".
איסתרק בוחן אותה בשקט. "עכשיו? לא סובל דיחוי, אני מבין?"
"אתה מבין נכון". היא מאשרת.
"טוב." הוא נאנח, נוטל את המסמכים לידיו. "אקרא אותם."
אונמר ממצמצת. כניעתו של איסתרק הייתה מהירה למדי.
"אתה מתכוון לקרוא אותם עכשיו, נכון?" היא מוודאת.
מבטו של המלך לא ברור, ואונמר מתחילה להרים ידיים.
"אני שוקלת לערב את הלה". היא מאיימת, מיואשת.
איסתרק מתעלם. הוא מעיין בדוח התקציבים השנתי של הצבא, בו עסק לפני שהגיעו.
אונמר פותחת את פיה וסוגרת בחוסר אונים שאינו תואם אותה כלל.
"איסתרק, יקוואל כבר לא איתנו" היא משפילה את עיניה. "אתה יכול לקרוא את מה שהוא כתב, בכל מקרה זה לא ישנה כלום. אולי, רק את דעתך."
איסתרק מרים את עיניו. רק לפני מספר רגעים הוא שמע את הבשורה. אזכורה שוב, גורם לפעימות כאב בחזהו. "אני אקרא אותם עכשיו," הוא חותך. "תודה, אונמר. תודה, אולה."

אולה משתהה מעט, ואז קם. הוא מתלבט אם לומר משהו, ומחליט שלא.
אונמר קמה גם היא. "תהיה חזק, איסתרק. תמיד היית." היא לואטת.
הם יוצאים, ואיסתרק נוטל את הדפים בחזרה.
הוא מבקש מאנשיו לצאת, להותיר את עצמו בפרטיות. רק אז, מרשה לעצמו לעיין בדפים, לקרוא.
מה שמתגלה לפניו, הוא יומן חייו של אחיו, יקוואל. האח שגרם לו כל כך הרבה מפחי נפש, מרירות, וזעם.
הביטויים, הניסוחים, הכל משקף במדויק את סגנון דיבורו של יקוואל. אף לא צל של ספק במהימנות המסמכים עולה בליבו של איסתרק.
הוא נסחף לסיפורים המתוארים, לאנקודוטות שהעלה אחיו על הכתב.
ללבטי נפשו, לרגשותיו של יקוואל.
כשהוא מסיים, הוא מגלה שנוזל מלוח מרטיב את פניו המחוטבות. יפחות רועדות שלא ביקשו רשות, נמלטות מהגרון. כבר הרבה זמן שלא בכה, הרהר, המום מעצמו. אבל הרגשות חזקים ממנו.
זכרונות עולים בו, הבזקים צצים. ולמרות שהבין את עצמו, כעת הוא הבין גם לליבו של יקוואל.
והתעצב, התעצב עד מאד, מסופו של הנער.

איסתרק נושם עמוק, ומבקש לקרוא לנאיתן.
הוא מגיע, ואיתו כד זהב מלא במים צלולים, מגיש למלך בשתיקה.
איסתרק רוחץ פנים בידיים רפות. עוד רגעים אחדים, הוא יצטרך להחזיר לעצמו את שריון ההגנה. לאטום פניו, לא להראות דבר ממה שקרה.

נאיתן מסיים, והמלך נעמד. "תודה, נאיתן. נצא לסעודה".
המלך יוצא, ואנשי הפמליה שחיכו בחוץ, מתקרבים. מצטרפים להליכה החפוזה-משהו של המלך, אל אולם הסעודה.

עוד יבואו ימים, עולה מחשבה במוחו של המלך, בעודו מאט את צעדיו, מנסה להרגיע את עצמו.
ימים טובים יותר. שלווים יותר. ימים בהם הטוב ישלוט בעולם. ובימים ההם, ישבו על יד שולחן מוזהב, ארוך, אבא ואמא, הוא ויקוואל, ושאר בני המשפחה.
ורוגע ישרור. ומנוחה.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
סגירה יפה לסיטואציה לא קלה.
השמירה על סגנון הדמויות כפי שהן ביוזבד יפה ומדוייקת, אם כי אין כמעט משקל לזמן שחלף מאז סיומו של הספר.
הערות ספציפיות:
שהאקסידטור אולה מקאן, גיס המלך,
כיוון שהוא גיס המלך, הוא מקבל תואר אצולה. על כן אולה היה צריך להיקרא "האציל אולה XXXאן".
"אתה פה!" היא נושמת בהקלה, כשרואה את אולה. "סיפרת לאיסתרק? נתת לו?" קולה מקווה, נרגש.
היא מדברת על איסתרק בגוף שלישי, בנוכחותו?!

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית

מתרגשת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מהמםם
ואוו
ממש יפה!
סגירה יפה לסיטואציה לא קלה.
השמירה על סגנון הדמויות כפי שהן ביוזבד יפה ומדוייקת,
תודה!!
אם כי אין כמעט משקל לזמן שחלף מאז סיומו של הספר.
למרות שלדעתי אם תהיה סיטואציה מסוג זה בפדאהל זה יאבד את כל העניין. עם כל הכאב.
זה לא אמור להיות קטע מתוך פדהאל. הזמן שחלף מאז סיומו של הספר דיי קצר. אבל כן, את צודקת, @נ. גל .
כיוון שהוא גיס המלך, הוא מקבל תואר אצולה. על כן אולה היה צריך להיקרא "האציל אולה XXXאן".
תודה על התיקון. באמת היה לי שם משו מוזר, אשנה.
היא מדברת על איסתרק בגוף שלישי, בנוכחותו?!
אחותו, והיא בסערת רגשות.
מה, לא מתאים?:sne:
אבא ואמא, ואמא של יקוואל.
תודה על התיקון.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אחותו, והיא בסערת רגשות.
מה, לא מתאים?:sne:
אם עוברים על כללי הנימוס אותם אונמר שומרת לאורך הסדרה - לא.
מעבר לעובדה שגם בעולם המציאותי, סערת רגשות לא גורמת לאנשים להתעלם בפתע מהסובבים אותם. מלבד במקרה של:
"אמא! תגידי ליוסי!"
"מה להגיד לו?"
"שהוא ילד רע!"
יוסי, מאחורה: "אני לא!"
המזימה הסודית שלנו הצליחה... ;)
נפלא מבינתי כיצד אנשים משפכים רמזי סודות בקהילת פרוג, ואין בהם שמץ רחמים על כל אלו שאין לאל ידם להושיע ולפענחם.

מתרגשת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אוקי, תודה.
-
"אתה פה!" היא נושמת בהקלה, כשרואה את אולה. "שלום, איסתרק." היא מפנה את מבטה אל אחיה, להיטות בקולה.
אונמר מצחקקת במבוכה, ומתיישבת. "איסתרק," היא רוכנת קדימה, קולה מקווה, נרגש. "אולה סיפר לך מה הוא מצא?"
-
ואיך זה עכשיו?:unsure:
נפלא מבינתי כיצד אנשים משפכים רמזי סודות בקהילת פרוג, ואין בהם שמץ רחמים על כל אלו שאין לאל ידם להושיע ולפענחם.

ובכן, יש בי הרבה יותר משמץ.
אבל דיי נחמד להתנהג בעליונות שכזו ;)

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
"אתה פה!" היא נושמת בהקלה, כשרואה את אולה. "שלום, איסתרק." היא מפנה את מבטה אל אחיה, להיטות בקולה.
אונמר מצחקקת במבוכה, ומתיישבת. "איסתרק," היא רוכנת קדימה, קולה מקווה, נרגש. "אולה סיפר לך מה הוא מצא?"
-
ואיך זה עכשיו?:unsure:
(y)
הולם את הקטע כפי שהולמות השמלות הכהות את טור בת ה16.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
טור בת 16? לובשת שמלות כהות?
עמוד, משו? לא זכור ליי
ותודה!!!
איסתרק, כמדומני בפרקים הראשונים.
טור נכנסת לחדר, לבושה באחת משמלותיה הכהות, המעניקות לה מראה בוגר משש עשרה שנותיה.
(קראתי אותו לאחרונה לפני כשנה, מחילה אם הציטוט אינו מדויק. הספר אינו תחת ידי לדיוקים.)

מתרגשת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איסתרק, כמדומני בפרקים הראשונים.
טור נכנסת לחדר, לבושה באחת משמלותיה הכהות, המעניקות לה מראה בוגר משש עשרה שנותיה.
(קראתי אותו לאחרונה לפני כשנה, מחילה אם הציטוט אינו מדויק. הספר אינו תחת ידי לדיוקים.)
חחח אוקי. בדיוק הבאתי היום איסתרק ;)
כרגע, בכל מקרה, טור כבר לא בת 16. הלא כן?

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אביר הוא רק מי שיש לו תפקיד משילותי בממלכה. יתכן שאולה יקבל תפקיד אבירי, אך פיקוד על גדוד לא נחשב כזה.
צריך לעבור דמות דמות בספר ולחפש מה ההבדל בין אביר לאציל...
לא בטוחה שהספר מאה אחוז עקבי בנושא.

ועדיין בגיל 30+ נשוי לאחות המלך. וכמובן ששנה שלמה הוא לא יוצא בצבא, אז מה יש לו לעשות באתיל?
להפוך לסוחר חיטה? ;)
יותר סביר שהוא קיבל כבר אז תפקיד משמעותי כלשהו.

אינספריישן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אביר הוא רק מי שיש לו תפקיד משילותי בממלכה. יתכן שאולה יקבל תפקיד אבירי, אך פיקוד על גדוד לא נחשב כזה.
ההזיה היא איך הצליחה מיה קינן להכניס אותנו לפולמוס ער על תארים בספר בדיוני...

מירי11111

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ההזיה היא איך הצליחה מיה קינן להכניס אותנו לפולמוס ער על תארים בספר בדיוני...
זה השלמות של הסדרה הזו.

זה אותם פולמוסים שהיו אצלנו בזמנו סביב הארי פוטר.

ולכן אני כל כך אוהבת לקרא אותה (וקניתי את כולה!!!! למרות שאני כמעט לא קונה ספרי קריאה)
זו סדרה שאפשר לחזור ולקרא שוב ושוב בלי להשתעמם.
הבעיה היחידה שהתחלתי למצוא טעויות משעשעות.. בעיקר במהללאל, כי אותו קראתי הכי הרבה פעמים.

ונהניתי מאוד לכתוב עליה כמה המשכים (אולי יום אחד אני יעלה חלק לפה... עדיין מתביישת..)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה