בקשה להתרחק ממטפלים/ות שמעודדות או לא מוחות על אי כיבוד וזלזול בהורים

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בטיפול יש צורך, לעיתים די קרובות, להגיע לשורשים עמוקים בנפשו של האדם.
זה יכול להיות אדם בן 40 שצריך לגעת בילדת ובקשיים שהיו לו אש שמשליכים עליו גם בהיותו בן 40 ומפריעים לו בהתנהלות תקנית בחיים. רגשית לפחות.
זה יכול להיות בתת מודע.
במקרים מהסוג הזה ועוד רבים יתכן שהיו קשיים מול ההורים. שההורים או אחד מהם התנכל לילד [לצערינו קורה במשפחות הכי טובות שילד אחד הוא סוג של כבשה שחורה רק כי הוא X U או Z. זה ל אומר שהילד לא קשה. אבל אסור לתת הרגשה שהוא רע וזה קורה]. במקרים כאלו ועוד יש חשיבות רבה מאוד בכך שהמטופל יפרוק את כל מה שהאו מרגיש גם אם זה כעסים מול ההורים. תחושות לא מכבדות בגלל מה שעשו לו כילד, או כמבוגר.
אם מטפל/ת יעצרו כזה מטופל ויאמרו "כבד הורים, אל דבר כך", הטיפול לא יביא שום התקדמות.
יש ענין לפרק את כל המטען, כי אם הוא מלא ברפש ואח"כ לעשות שם חוויה מתקנת. כאשר הנפש במצב של הבראה, אחרי הריקון, שיכול לקחת אגב, המון זמן, אז הבן אדם כבר מסתכל על הדברים התורה אחרת, לא ממקום של פציעה אלא מנקודת מבט שונה, לפעמים אפילו חמלה ואז הכעסים, ההטחות וכל מה שהוא לכאורה לא כיבוד הורים ואולי אפילו זלזול נעלם.

אז חשוב לזכור שזה יכו להיות חלק מהתהליך ואם עוקפים אותו הטיפול לא יגיע לשורש.
אגב, דמות רבנית אמרה לי שהמטפל לא צריך להאמין הוא צריך להכיל ולהבין את מקומו הקשה של המטופל. והוא יכול בהחלט לחשוב לעצמו שהשורש הוא אחר, לא זה, לקחת בע"מ ובעז"ה להביא את המטופל למקום בריא שהוא מעצמו כבר לא ירגיש כך כלפי ההורים

Yerushalmit

משתמש מקצוען
לא דיברתי על מה שקורה ב-SESSION של הטיפול עצמו - שיברתי על מה שקורה בחוץ ולפעמים זה בכלל לא המטופל אלא בן זוג וכו'

avim10

משתמש מקצוען
שמעתי לאחרונה כמה מקרים קשים של מטפלים שהורו למטופלים לנתק קשר עם ההורים, והמטופלים צייתו להוראה בלי להסס ובלי לדעת שהם עוברים על לאו דאורייתא!!
כיבוד הורים זה לא איך אתם מרגישים כלפיהם ומה הם גורמים לכם להרגיש אלא ענין הלכתי נטו!
זה אכן ענין הלכתי! [המילה נטו לא מתאימה פה, כי ההלכה כאן בדיוק מושפעת מהברוטו], וחייב שאלת רב.
השאלה אם את בטוחה שהם או המטפל לא התייעצו בדעת תורה. כי אני מכיר מסביבתי שתי מקרים, אחד בו רב חשוב הורה לאברך להודיע לאמו שהוא נאלץ לנתק איתה קשר לחלוטין (!) [ב"ה במקרה ההוא ההודעה הזו גרמה לאמא לעשות חושבים מחדש והיום הקשרים בין הזוג ובין האם/החמות נפלאים, האמא ההיא באמת אשה טובה ומיוחדת אלא שהיתה לה טעות עקרונית]. מקרה נוסף בו רב הורה לזוג לשים גבול מאד ברור בנושא שהיה מאד "בנפשה" של האם/החמות, והיא התערבה בו בצורה מציקה.

Yerushalmit

משתמש מקצוען
וכמובן יש כאלו שכאילו שואלים רב אך לא מספרים לרב את כל התמונה ולא מביאים את הצד השני גם אם זה סביר שצריך ואז מנופפים ב"דעת תורה" (ולפעמים גם הרב מבין אח"כ שהשואלים השתמשו בו)

B123

משתמש צעיר
D I G I T A L
לא נראה לי בריא לילד שהוא ירגיש שההורים שלו נוראיים - כי הרי הם חלק מהזהות שלו
קשה לי לנסח את מה שאני רוצה להגיד
אבל תחשבי על ילד שגילה במהלך חייו שההורים שלו באמת נוראים, ויש אנשים כאלה!
זה קשה בצורה ששום בן אדם לא יכול לדמיין,
משבר אמון בהורים זה לא דבר פשוט- באופן טבעי כל ילד סומך על ההורים שלו ולא רוצה להאמין שהוא לא טוב לו.
אבל נגיד שהוא כבר השלים עם זה והוא הגיע למסקנה שלא טוב לו לכבד הורים כי אז מייד ההורה מנצל אותו לדוגמה
ופתאום באה לו המטפלת ואומרת לו תכבד הורים כשהילד יודע שבפנים זה הדבר הכי גרוע בשבילו- הוא יעזוב את המטפלת לאלתר ויישאר בלי טיפול וחבל על הנפש שלו שתלך לאיבוד
חשוב לי שאנשים ידעו שתמיד יש יוצא מן הכלל ושיש דברים שהם לא מסוגלים להבין

B123

משתמש צעיר
D I G I T A L
ואם הילד יודע שהורה שלו לא בסדר - למשל אם לא עלינו פגע בילד וכו' אז זה כן קל לו?
ממש לא, זה קשה לו כמו (אין לי אפילו תיאור מתאים)
אבל יש מצבים שפשוט אסור לו לכבד הורים וכשמטפל יגיד לו שצריך אז זה אסון

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נושא מורכב מאוד מאוד.
לא ניתן "לטפל" בו באשכול אחד בפרוג.
בגדול, הדבר הטוב ביותר לאדם הוא קשר עם ההורים שלו.
השאלה היא מה עושים במקרה שהקשר עם ההורים פוגע בילד, מדרדר אותו נפשית וכן הלאה.
שוב, נושא לא פשוט בכלל, אבל בהחלט נושא שראוי לדיון (שוב, ספק אם אשכול בפרוג זה המקום המתאים).

יחשבאף

משתמש מקצוען
אבל יש מטפלים שעושים את ההורים למפלצת כאשר הם א-י-נ-ם מקרה קיצוני בכלל

אפשר לחשוב שהמטפל בעצמו היה כליל השלמות
לפעמים ההורה לא מודע או לא מסוגל להבין כמה הוא פוגע בילד שלו.
זה קורה במקרים של הפרעות אישיות וכדו.
שההורה הפוגע אפילו לא מתחיל להבין כמה הוא פוגע

miri

מירי הס- אמנית ציור
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
יש הבדל בין לשפוט את ההורים או לנתח מצב קיים ביחס לאדם עצמו
הורים הם נתון אלוקי ולכן לא שופטים אותם לטוב או לרע אבל זה לא מונע לבחון האם המצב הנתון השפיע עלי לטוב או לרע
ואם לרע לראות איך אני מגן על עצמי שזה לא יקרה לי שוב, וזה לא מפריע לכיבוד הורים כלל.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
השאלה מה נכנס בכיבוד?????
כל גחמה והתפרצות של שליטה ודרישה למשל נכלל בכיבוד הורים?
אין מצוה כזו לשמוע בקול הורה
יש הגדרות ברורות מה זה כבוד ומה זה מורא ומומלץ לעיין בזה

צודקת.
גחמות והתפרצויות שליטה ודרישות הזויות יכולים להופיע גם בקרב הורים נורמטיביים.
ואכן חובה להיוועץ בסמכות תורנית בעלת כתפיים רחבות כדי לדעת מתי ואיך יש לציית ומה לא נכלל בגדר כבוד.

א.ר.ז.

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
איכשהו אני נוטה להאמין ששום מטפלת לא מעודדת "זילזול ואי כבוד" במובן שמתפרש לאנשים בריאים
כספומילי.
נתקלתי גם נתקלתי.
וזה עצוב.

עם כל זאת, כל ההודעות המאזנות לצד השני, אכן כאן מקומן.

Yerushalmit

משתמש מקצוען
כספומילי
זו קצת "מגפה" ונראה ש"חבר מביא חבר"
ובכלל אם היו גירושין/ מחלה במשפחה/עניות וכו' אז בכלל יש אווירה כזאת שמותר.....
(גם אם הילד מבין - למשל מי היה אשם בגירושין - הוא בכל זאת מקבל "היתר" לפגוע בהורה המתפקד - זה שדחף את עצמו/ה לתפקד ולהמשיך - וכמובן לא היה תמיד קל בבית - ולפעמים אפילו ההורה האשם מציק ומוסיף)

זה שלילד קשה - זה בסדר וה-SESSION אצל מטפל נועד לעזור לו - אך אם גם הוא יודע - למשל - בשכלו מדוע היה קשה - אז אפשר לדרוש ממנו להמשיך ולכבד את ההורה שתפקד/מסר נפש/ וכו' וגם להמשיך בטיפול - במיוחד שאם היתה סיב חיצונית ברורה שגם הילד יכול להבין - בכלו - לפחות - והמטפל/ת טוב/ה - הוא יעזור לו להתמודד עם הכאב/כעס וכו' - אז למה לתת ל היתר לפגוע- אפשר למשל לשתף את ההורים (א הם מוכנים - שמעתי על כאלו שכן וכאלו שלא) ולהסביר מה קורה ויש תהליך ויכול להיות שתקופה מסויימת יהיה קשר קטן או אפסי וזה ע"מ לקדם

רוב ההורים יהיו מוכנים לשמוע ולעזור לילד

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
השוק מלא היום במטפלים מכל סוג וצבע, כאלו עם תעודות ובלי, תארים או סתם קורס ערב לאברכיות שרוצות לסגור חודש.
אף אחד לא שאל אותי לדעתי, ולכן כמובן שאשמיע אותה:
העיסוק האינסופי בבעיות ובטיפולים רגשיים רק מייצר מליוני בעיות חדשות.
מדברים ומגדילים את הבעיות.
בטיפול טוב נוגעים בבעיות, מבינים שקצת קשה לנו עם ככה ועם ככה, ובמקום לחפור עד אין קץ ולנתח ולדון ולשקול ולהבין למה קשה לנו ומה אפשר לעשות, פשוט מבינים שקשה לנו עם איקס, הנה דיברנו על זה, ומניחים והולכים הלאה.

בטיפול גרוע, כזה של מטפל/ת מתחיל/ת שרוצה להרוויח ולבנות לעצמו שם ואגו וסיפוק ומימוש עצמי - מדברים בלי סוף על כל בעיה ומגדילים אותה עד שהיא נעשית ענקית כמו כל מערכת השמש, ואז בזכות הטיפול המסור (שאורך שנתיים שלוש ככה, בקטנה) מצליחים ללמוד לחיות עם הבעיה. יופי.

ועכשיו ברחתי מפה ואני גבר ומה אני בכלל מבין ;)

אמא ועוד..

משתמש מקצוען
השוק מלא היום במטפלים מכל סוג וצבע, כאלו עם תעודות ובלי, תארים או סתם קורס ערב לאברכיות שרוצות לסגור חודש.
אף אחד לא שאל אותי לדעתי, ולכן כמובן שאשמיע אותה:
העיסוק האינסופי בבעיות ובטיפולים רגשיים רק מייצר מליוני בעיות חדשות.
מדברים ומגדילים את הבעיות.
בטיפול טוב נוגעים בבעיות, מבינים שקצת קשה לנו עם ככה ועם ככה, ובמקום לחפור עד אין קץ ולנתח ולדון ולשקול ולהבין למה קשה לנו ומה אפשר לעשות, פשוט מבינים שקשה לנו עם איקס, הנה דיברנו על זה, ומניחים והולכים הלאה.

בטיפול גרוע, כזה של מטפל/ת מתחיל/ת שרוצה להרוויח ולבנות לעצמו שם ואגו וסיפוק ומימוש עצמי - מדברים בלי סוף על כל בעיה ומגדילים אותה עד שהיא נעשית ענקית כמו כל מערכת השמש, ואז בזכות הטיפול המסור (שאורך שנתיים שלוש ככה, בקטנה) מצליחים ללמוד לחיות עם הבעיה. יופי.

ועכשיו ברחתי מפה ואני גבר ומה אני בכלל מבין ;)
מסכימה עם הכיוון
מעשית, אורך טיפול לא מעיד על מקצועיותו.
ברור שגם למטפלים מומחים לא כל הטיפולים קצרים...
לפעמים אין מנוס מלגעת עמוק, ולא רק לשמוע..

אמא ועוד..

משתמש מקצוען
כספומילי
(גם אם הילד מבין - למשל מי היה אשם בגירושין - הוא בכל זאת מקבל "היתר" לפגוע בהורה המתפקד - זה שדחף את עצמו/ה לתפקד ולהמשיך - וכמובן לא היה תמיד קל בבית - ולפעמים אפילו ההורה האשם מציק ומוסיף)

זה שלילד קשה - זה בסדר וה-SESSION אצל מטפל נועד לעזור לו - אך אם גם הוא יודע - למשל - בשכלו מדוע היה קשה - אז אפשר לדרוש ממנו להמשיך ולכבד את ההורה שתפקד/מסר נפש/ וכו' וגם להמשיך בטיפול - במיוחד שאם היתה סיב חיצונית ברורה שגם הילד יכול להבין - בכלו - לפחות - והמטפל/ת טוב/ה - הוא יעזור לו להתמודד עם הכאב/כעס וכו' - אז למה לתת ל היתר לפגוע- אפשר למשל לשתף את ההורים (א הם מוכנים - שמעתי על כאלו שכן וכאלו שלא) ולהסביר מה קורה ויש תהליך ויכול להיות שתקופה מסויימת יהיה קשר קטן או אפסי וזה ע"מ לקדם

קשה לשפוט מחלקיקי הפרטים הללו
ברור שמטפל מקצועי יציע הידברות עם ההורה... השאלה אם המטופל מסכים ובשל לזה...

דעת

משתמש פעיל
ברוב הגישות הנפוצות מתעסקים יותר מדי מהנדרש, בעבר. ופחות מדי מהנדרש, בעתיד.
ובדיון ודגש על העתיד, יש פחות צורך בזלזול ופגיעה בהורים, מה שאסור עפ"י התורה בשופו"א.

כספומילי

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
כספומילי

אני לא מספיק מצליחה להבין ממה שכתבת מה בדיוק את מבקשת
לכל מטבע יש שלושה צדדים וכל אחד בוחר להסתכל על הצד שלו
בעיני ילד שהולך לטיפול והוא שיתף את ההורים - זה כיבוד הורים גדול (כי יש המון ילדים גדולים שמטפלים בצורה ממושכת ולא משתפים את ההורים וזה בסדר)
ילד שמעדכן את ההורים על כך שהוא נועץ בדעת תורה או בדעה מקצועית וזו החו"ד שהוא קיבל(בלי להיכנס לנכונותה) - זה כיבוד הורים - כי כבר היו ילדים שקיבלו את אותה הדעה בדיוק וחתכו ונעלמו בלי הסברים למה ומדוע והשאירו הורים מדממים ולא מבינים מה קרה.
ילד שיודע כמו בוגר לבוא ולומר "אבא ואמא יקרים אני רוצה להגיד לכם שקשה לי שאתם אומרים לי מה לעשות/מתקשרים עשרים פעם ביום/מכווצים אותי לגודל נמלה- זה בעיני כיבוד הורים גדול לבוא ולפתור את הדברים ממקום מתקשר ולא מתפוצץ וכועס בתוך עצמו בלי לברר את הדברים לעומק ולתת להורים להסביר אולי הוא יבין אחרת
ואפשר להמשיך הלאה עם עשרות דוגמאות אבל הכיוון ברור
מה שאני מנסה לומר זה שאת משתמשת הרבה במילה "כבוד" והמילה הזאת לגמרי ניתנת לפרשנות מה שכבוד אצלך יהיה חוסר כבוד אצל מישהו אחר
בשם התורה הורה אולי יכול לבוא ולומר תכבד אותי כי כך כתוב ואז הבן ישאל מורה הוראה ויפתור את העניין ההלכתי
אבל האם אנחנו רוצים שיכבדו אותנו כי זה מה שכתוב או שאנחנו רוצים שיכבדו אותנו באמת? כי כבוד של "באמת" אף אחד לא יחפש רב כדי לפתור אותו (או לפטור :confused:)
בשביל לקבל כבוד של באמת צריך לעבוד, מה לעשות?! בשביל זה באנו לכאן בין היתר, לא?
לראות גם את רצון הילד להבין אותו לשמוע את דעתו להחליט אם רוצים לבוא לקראת למרות שזה פחות נח, סתם זרקתי דוגמאות אבל יכולה להגיד לך בפה מלא
שאם הילדים שלי רוצים לכבד אותי רק כי זה מה שכתוב בתורה אז הציון שאתן לעצמי בהורות הוא אפס גמור
וזכותך כמובן לחשוב אחרת, כבר אמרנו שלכל מטבע יש שלושה צדדים, בחרי לך את הצד שלך בשמחה ותביני שלכל צד יש מחיר ורווח, המחיר שלי הוא להתאמץ יותר באימהות, אולי המחיר של מי שרוצה כבוד בלי עבודה זה לקבל יום אחד את הרגשות האמתיים של הילד כלפיו.

תוספת עריכה: בואו נודה על האמת, הורות זה לא מקצוע קל, זה אחד המקצועות הקשים והמאתגרים וכשזה נוסף לעוד אתגרים בחיים אז לעתים ההורות היא קשה מנשוא ויחד עם זאת מי שזה חשוב לו באמת ימשיך להיות הורה מעולה עד כמה שהוא יכול בנתונים שלו וכשהוא יתאמץ ממש אז בדרך כלל גם הילד ירגיש את זה
בספרות המקצועית טבע הפסיכולוג ויניקוט את המושג "אמא טובה דיה" הכוונה שלו היא שאין אמא מושלמת שהייתה טובה עד למאד ותמיד, אלא יש אמא טובה דיה בהתחשב לנתונים הקיימים אם האימהות הייתה ברובה מחבקת מכילה מתחשבת ואוהבת אז הפעמים שבהם נפלנו לא ישפיעו בצורה משמעותית על הילד, אך אם האמהות ברובה הייתה משפילה, דורסנית וחסרת יחס כן לילד אז לצערי זאת לא אמא טובה דיה, אלא דיה לאמא בשעתה... וכשהשעתה עוברת גם הילד בוחר להיעלם.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט פ'

קכט פְּלָאוֹת עֵדְוֹתֶיךָ עַל כֵּן נְצָרָתַם נַפְשִׁי:קל פֵּתַח דְּבָרֶיךָ יָאִיר מֵבִין פְּתָיִים:קלא פִּי פָעַרְתִּי וָאֶשְׁאָפָה כִּי לְמִצְוֹתֶיךָ יָאָבְתִּי:קלב פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כְּמִשְׁפָּט לְאֹהֲבֵי שְׁמֶךָ:קלג פְּעָמַי הָכֵן בְּאִמְרָתֶךָ וְאַל תַּשְׁלֶט בִּי כָל אָוֶן:קלד פְּדֵנִי מֵעֹשֶׁק אָדָם וְאֶשְׁמְרָה פִּקּוּדֶיךָ:קלה פָּנֶיךָ הָאֵר בְּעַבְדֶּךָ וְלַמְּדֵנִי אֶת חֻקֶּיךָ:קלו פַּלְגֵי מַיִם יָרְדוּ עֵינָי עַל לֹא שָׁמְרוּ תוֹרָתֶךָ:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה