דרוש מידע להוריד את הסטיגמות! כדורים פסיכיאטרים

מצב
הנושא נעול.

להיות כמו מים

משתמש פעיל
אני קוראת את הדיון על מטפלות רגשיות,
ומרגישה חובה לכתוב והעלות לדיון את נושא הכדורים הפסיכיאטרים.

יש לי חברה טובה - שבדרך כלשהיא נודע לי שבעלה נוטל כדורים.
היא במסירות נפש-שומרת על שתיקה, מכולם-מהמשפחה, מהחברה, מהשכונה..
ואין לה אפאחד שיכול לתת לה כח! כי אף אחד לא יודע על זה.
ואם זה כן יתגלה למישו-אז אבוי. יחשבו שהוא חולה נפש. משוגע. בעייתי.

הוא מתמודד!!!
לא חולה. הוא לא פסיכוטי. הוא מתמודד.
ואשה של בעל מתמודד - זקוקה לכח. לא להשמצות ולפחד ולהתרחקות.

למה זה קורה לנו??
למה בנאדם שרוצה לעזור לעצמו-לא יכול לעשות זאת בשלווה-בלי פחד שמא "יגלו" אותו..?
אני לא מאשימה, אלא רוצה לתת קצת לגיטימציה לנושא. להעלות את המודעות של כולנו.
אדם שלוקח כדורים לעזרה נפשית-לא חולה משוגע. הוא בנאדם רגיל לגמרי, עם קושי שאפשר לפתור אותו.

יש לי שלוש חברות מטופלות תרופתית, ועוד חברה נוספת-שלא מוכנה לקחת.
והשינוי בינהן? הזוי!
הן משתקמות, עובדות על עצמן, מטופלות, יש להן כח לעבודה פנימית מאומצת.
היא פוחדת מדעת הקהל, חוששת לשתף אחרים. ומפספסת את החיים.

אולי יהיו כאן אמיצות-שיוכלו לשתף, להעיר ולהאיר את המבט מנקודת מבט של אדם מתמודד?
אולי יש אפשרות להנגיש את הנושא בצורה הנכונה לצבור שלנו? ואיך?

בבקשה שמרו על תגובות נקיות... לא מעונינת שהפוסט יימחק....

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
אני קוראת את הדיון על מטפלות רגשיות,
ומרגישה חובה לכתוב והעלות לדיון את נושא הכדורים הפסיכיאטרים.

יש לי חברה טובה - שבדרך כלשהיא נודע לי שבעלה נוטל כדורים.
היא במסירות נפש-שומרת על שתיקה, מכולם-מהמשפחה, מהחברה, מהשכונה..
ואין לה אפאחד שיכול לתת לה כח! כי אף אחד לא יודע על זה.
ואם זה כן יתגלה למישו-אז אבוי. יחשבו שהוא חולה נפש. משוגע. בעייתי.

הוא מתמודד!!!
לא חולה. הוא לא פסיכוטי. הוא מתמודד.
ואשה של בעל מתמודד - זקוקה לכח. לא להשמצות ולפחד ולהתרחקות.

למה זה קורה לנו??
למה בנאדם שרוצה לעזור לעצמו-לא יכול לעשות זאת בשלווה-בלי פחד שמא "יגלו" אותו..?
אני לא מאשימה, אלא רוצה לתת קצת לגיטימציה לנושא. להעלות את המודעות של כולנו.
אדם שלוקח כדורים לעזרה נפשית-לא חולה משוגע. הוא בנאדם רגיל לגמרי, עם קושי שאפשר לפתור אותו.

יש לי שלוש חברות מטופלות תרופתית, ועוד חברה נוספת-שלא מוכנה לקחת.
והשינוי בינהן? הזוי!
הן משתקמות, עובדות על עצמן, מטופלות, יש להן כח לעבודה פנימית מאומצת.
היא פוחדת מדעת הקהל, חוששת לשתף אחרים. ומפספסת את החיים.

אולי יהיו כאן אמיצות-שיוכלו לשתף, להעיר ולהאיר את המבט מנקודת מבט של אדם מתמודד?
אולי יש אפשרות להנגיש את הנושא בצורה הנכונה לצבור שלנו? ואיך?

בבקשה שמרו על תגובות נקיות... לא מעונינת שהפוסט יימחק....
בעיקרון את צודקת אבל זה לא כזה פשוט
אני הייתי מסייגת את זה לשנים-
1.תלוי מה הבעיה
2. האם הבנאדם מטפל

לצערינו יש בעיות מסוימות שאם לא מטפלים בהם הסבל לחיות עם אדם כזה הוא נורא ואיום, אבל מה שנכון הוא שהבנאדם הוא בנאדם רק מתמודד וצריך לתת לו את מלוא האפשרות לחיות בצורה הכי טובה ונורמלית שאפשר. להכיל אותו ולהכניס אותו כשווה בין שווים.

להיות כמו מים

משתמש פעיל
בעיקרון את צודקת אבל זה לא כזה פשוט
אני הייתי מסייגת את זה לשנים-
1.תלוי מה הבעיה
2. האם הבנאדם מטפל

לצערינו יש בעיות מסוימות שאם לא מטפלים בהם הסבל לחיות עם אדם כזה הוא נורא ואיום, אבל מה שנכון הוא שהבנאדם הוא בנאדם רק מתמודד וצריך לתת לו את מלוא האפשרות לחיות בצורה הכי טובה ונורמלית שאפשר. להכיל אותו ולהכניס אותו כשווה בין שווים.

צודקת,
אני מדברת על אנשים מתמודדים.
יש מחלות קשות מאוד שחייבות להיות מטופלות בכדורים, ובעיות נפשיות קשות שזקוקות לאשפוז במחלקה הסגורה.
את אותם אנשים-ודאי שצריך לכבד, ולתת כח.
ולזכור שהם צלם אלוקים.

אני מדברת כעת על אנשים רגילים ונורמלים - עם קשיים רגשיים. עם דכאון, חרדה, קשיים.
והם אנשים רגילים !!!
לא חולים !!
אנשים שצריכים עזרה.
כמו שבנאדם צריך אנטיביוטיקה.

לא מסתכלים עליהם ככה היום.

בעבר החביאו ילדים מיוחדים ופחדו מהם נוראות.
היום - זה מה שקורה עם אנשים שנוטלים כדורים.

איך משנים את זה?
מדובר על נפשות של אנשים!
לא חושבת?

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
צודקת,
יש מחלות קשות מאוד שחייבות להיות מטופלות בכדורים, ובעיות נפשיות קשות שזקוקות לאשפוז במחלקה הסגורה.
ולזכור שהם צלם אלוקים.

אני מדברת כעת על אנשים רגילים ונורמלים - עם קשיים רגשיים. עם דכאון, חרדה, קשיים.
והם אנשים רגילים !!!
לא חולים !!
אנשים שצריכים עזרה.

איך משנים את זה?
מדובר על נפשות של אנשים!
לא חושבת?
לא.
כי בהכללה של כדורים פסיכיאטריים יש סקאלה מאד רחבה ולכן צריך זהירות גדולה ולא רק לאמר תכניסו אותם ותסתכלו עליהם ממקום מכבד וסולח. כי ההתמודדות איתם מאד מאד קשה!
ואני מכירה אנשים משתי הקצוות. ואכן מסכימה איתך שאילו שבדיכאון או חרדות או דברים דומים ורק מתמודדים עם קושי אז אין סיבה אמיתית להתייחס אליהם בכזו התסתייגות.

להיות כמו מים

משתמש פעיל
לא.
כי בהכללה של כדורים פסיכיאטריים יש סקאלה מאד רחבה ולכן צריך זהירות גדולה ולא רק לאמר תכניסו אותם ותסתכלו עליהם ממקום מכבד וסולח. כי ההתמודדות איתם מאד מאד קשה!
ואני מכירה אנשים משתי הקצוות. ואכן מסכימה איתך שאילו שבדיכאון או חרדות או דברים דומים ורק מתמודדים עם קושי אז אין סיבה אמיתית להתייחס אליהם בכזו התסתייגות.

מסכימה מאוד שההתמודדות קשה מאוד. שלא תביני אחרת.
כשפתחתי את הנושא כאן-התכוונתי לאלו עם קשיים קלים יותר שיכולים וצריכים להעזר תרופתית-וחוששים לעשות זאת מחשש דעת החברה.

mlmlml

משתמש חדש
אני מוסיפה שמה שהכי גרוע זה שבגלל הבושה, המצב של האנשים האלה רק מחמיר כי כשלאדם יש קושי נפשי הוא חייב את התמיכה של הסביבה, אבל ברגע שהוא צריך להסתיר ולהחביא אין לו את התמיכה הנדרשת...

לצערי, עם כל הכאב שבדבר, אין לזה הרבה פתרון, כי החברה החרדית תמיד תשתדל להסתיר כי פוחדים מכל עניין השידוכים... אמנם בשנים האחרונות נפתח יותר המודעות לטפל ולשוחח אך עדיין זה קיים

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
מסכימה מאוד שההתמודדות קשה מאוד. שלא תביני אחרת.
כשפתחתי את הנושא כאן-התכוונתי לאלו עם קשיים קלים יותר שיכולים וצריכים להעזר תרופתית-וחוששים לעשות זאת מחשש דעת החברה.
מסכימה איתך, המצב היום הרבה יותר מבעבר אבל עדיין חבל שזה לא נמצא במקום אחר. מכיל יותר.

Rachefet

משתמש פעיל
אני מוסיפה שמה שהכי גרוע זה שבגלל הבושה, המצב של האנשים האלה רק מחמיר כי כשלאדם יש קושי נפשי הוא חייב את התמיכה של הסביבה, אבל ברגע שהוא צריך להסתיר ולהחביא אין לו את התמיכה הנדרשת...

לצערי, עם כל הכאב שבדבר, אין לזה הרבה פתרון, כי החברה החרדית תמיד תשתדל להסתיר כי פוחדים מכל עניין השידוכים... אמנם בשנים האחרונות נפתח יותר המודעות לטפל ולשוחח אך עדיין זה קיים
מה שכתבת הוא רק קצה קצהו של הקרחון...
מי שזקוק לטיפול נפשי ונמנע ממנו, אלמלא שיקרה לו נס גלוי, מצבו רק ילך ויורע, ואז לא יהיה מנוס מטיפול משמעותי הרבה יותר וגם לא תהיה שום אפשרות להסתיר.

לגבי שידוכים - זה שוב אותו ענין - אם מנסים להסתיר בלי לטפל, זה לא ילך, אלא יתפרץ באיזשהו שלב. ומי שמטופל ומסתיר - כל אחד יכול לתאר לעצמו איזה שבר זה לבן/ת הזוג לגלות את זה בשלב מאוחר יותר

chaia

משתמש מקצוען
יש לעזר מציון קבוצות תמיכה וקו תמיכה למשפחות של אנשים ואנשים שמתמודדים נפשית.
יש פורומים ייעודיים לנשים עם בני זוג שמתמודדים נפשית.
ועדיין הסקאלה של מתמודדים נפשית היא רחבה מאד וכל אחד צריך למצוא לעצמו את המקום לשתף ולפרוק, אבל לבן אדם שמעוניין יש מקומות לשתף ולפרוק צריך רק להתעניין ולמצוא.
ואני כן חושבת שביחס להתמודדויות הנפשיות הקלות יותר כמו חרדה/ דיכאון/ טראומה וכו' העולם החרדי הרבה יותר פתוח ומכיל.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
לגבי שידוכים - זה שוב אותו ענין - אם מנסים להסתיר בלי לטפל, זה לא ילך, אלא יתפרץ באיזשהו שלב. ומי שמטופל ומסתיר - כל אחד יכול לתאר לעצמו איזה שבר זה לבן/ת הזוג לגלות את זה בשלב מאוחר יותר

נראה לי שהתכוונו לגבי שידוכים של שאר האחים במשפחה שמעמדם יפגע משמעותית שלא באשמתם, ובחוסר פרופורציה לסיכוי לחשש ממשי.
ואגב תמיד יותר גרוע לא לתת תרופות שצריך (אח"כ להסביר בשידוכים איך האחות ז"ל נפלה בטעות מקומה שמינית זה יותר קשה)

איך משנים את זה?
מדובר על נפשות של אנשים!
לא חושבת?

לדעתי המנטליות של לא להחביא "ילדים מיוחדים" ו"נוער נושר" וכן "לומר את הגיל האמיתי בשידוכים" הוכתבה ע"י המציאות של הרישומון והאגרון לגירסאותיו במשך ה-25 שנים האחרונות.

כל עוד לא ידלופו הרישומים הרפואיים זה לא ישתנה, אולי יש יותר מודעות, אבל בהכירות עם סטיגמות אחרות בציבור - גם האנשים ה"מכילים" ביותר מוכנים להחיל רק את אותו סוג "פגם" שהם מכירים מקרוב, ובשאר הדברים הם נשארים מצומצמים ומקובעים.

לגופו של עניין כבר כתבתי בהתחלה: לדעתי ברור שאין שאלה אם לטפל או לא, כמו שאין שאלה שחייבים לטפל בגידול סרטני למרות שאז זה עלול להזיק בשידוכים לחולה ולמשפחתו

בנימיני

משתמש מקצוען
לפני תקופה התקיימה שיחה נדירה של שאלות ותשובות בנושא השקפת התורה על נושא בריאות הנפש עם מרן הגר"ד כהן ראש ישיבת חברון ביוזמת אגודת ישראל באמריקה
השיחה שודרה לכנס של פסיכולוגים ופסיכאטרים חרדים בארצות הברית

בין היתר נידונו שם נושא לקיחת כדורים פסיכאטריים וכו' והשקפת התורה (החיובית) בנושא וזוויות נוספות של השקפה בנושא בריאות הנפש
היה מיוחד מאד

אם יהיה ביקוש אעלה הקלטת וידאו מהשיחה

דודסטו

משתמש סופר מקצוען
לפני תקופה התקיימה שיחה נדירה בנושא השקפת התורה על נושא בריאות הנפש עם מרן הגר"ד כהן ראש ישיבת חברון ביוזמת אגודת ישראל באמריקה

בין היתר נידונו שם נושא לקיחת כדורים פסיכאטריים וכו' והשקפת התורה (החיובית) בנושא

אם יהיה ביקוש אעלה הקלטת וידאו מהשיחה
אשמח

קוויק

משתמש מקצוען
האמת? קראתי את ההודעה הראשונה, והרגשתי שהיא מלפני עשר שנים
אולי אני החיה בסרט, אבל בעולם שסביבי הנושא הזה הרבה יותר פתוח, מדברים, מתיעצים, לא מרגישים לא נורמלים, ולא מחביאים אנשים מהסביבה.
נכון, לא שמים שלט על החולצה 'אני נוטל כדורים', אבל האובססיה של ההחבאה כבר פחות ופחות נמצאת
כמו שאת יודעת על חברה ועוד אחת ועוד אחת, ככה כולם יודעים על זאת וזאת... במיוחד שסטטיסטית האחוזים כל כך גבוהים, שזה לא משאיר כמעט פתח למשפחות שלמות להיות מנוטרלות מהמצב הזה, בכל משפחה זה קיים, בכל כיתה, בכל חברה, אחד מכל כמה אנשים שתספר להם, שטים איתך באותה סירה
יאמר לזכותנו (ולזכות כורח המצב לצערנו...) שהפתיחות היום הרבה יותר גדולה בענין.

lab

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
חשוב מאוד להעלות את הנושא הזה
אנשים סובלים סתם בגלל סטיגמות
זה עצוב שבציבור הכללי אנשים אפילו מזייפים מרשמים בשביל תרופות שיעשו להם טוב
ואצלנו זה בושה ללכת לרופא

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
צודקת,
ולזכור שהם צלם אלוקים.

והם אנשים רגילים !!!
לא חולים !!
אנשים שצריכים עזרה.

איך משנים את זה?
מדובר על נפשות של אנשים!
לא חושבת?
דיכאון זאת מחלה.
חרדות זאת הפרעה.
כל קושי, פיזי או נפשי, עומד לפתחם של אנשים "רגילים", בני אדם שצריכים עזרה, כמו כולנו.
כל אחד צריך עזרה במשהו אחר.
אדם פסיכוטי צריך עזרה עם פסיכוזה,
חולה במניה דיפרסיה צריך עזרה לאיזון,
אדם חרדתי, צריך עזרה עם חרדה,
חולה סרטן צריך עזרה עם הסרטן,
ואדם עם פטריה ברגל, צריך עזרה למגר את הפטריה.

כולנו בני אדם, רגילים באנושיותנו,
שנשלחנו להתמודד עם מה שהשם מזמן לנו.
טוב מאוד שנרחיב את קשת בני האדם שאנחנו רואים כחלק מהחברה שלנו,
אבל זאת תהיה טעות חמורה לדחוק אל מעבר לפרגוד אנשים "לא רגילים", "לא נורמליים", "חולים", בשביל להכיל מי שהחלטנו שהם בעצם כן "נורמליים".

אז כן, כולנו בני אדם שראויים להיות חלק מהחברה.
חברה ראויה, היא חברה שיודעת להכיל את כולם.

chaia

משתמש מקצוען
האמת? קראתי את ההודעה הראשונה, והרגשתי שהיא מלפני עשר שנים
אולי אני החיה בסרט, אבל בעולם שסביבי הנושא הזה הרבה יותר פתוח, מדברים, מתיעצים, לא מרגישים לא נורמלים, ולא מחביאים אנשים מהסביבה.
נכון, לא שמים שלט על החולצה 'אני נוטל כדורים', אבל האובססיה של ההחבאה כבר פחות ופחות נמצאת
כמו שאת יודעת על חברה ועוד אחת ועוד אחת, ככה כולם יודעים על זאת וזאת... במיוחד שסטטיסטית האחוזים כל כך גבוהים, שזה לא משאיר כמעט פתח למשפחות שלמות להיות מנוטרלות מהמצב הזה, בכל משפחה זה קיים, בכל כיתה, בכל חברה, אחד מכל כמה אנשים שתספר להם, שטים איתך באותה סירה
יאמר לזכותנו (ולזכות כורח המצב לצערנו...) שהפתיחות היום הרבה יותר גדולה בענין.
יש הרבה יותר פתיחות, אבל היא עדיין חלקית.
העולם החרדי יותר נפתח להתמודדויות הנפשיות הקלות, אבל להיפתח כלפי התמודדויות נפשיות מורכבות יותר עדיין אנחנו לא שם.
כדורי שינה וכדורי הרגעה וכו' נהפכו כיום לכדורים מאד נפוצים שכולם לוקחים אז זו לא בושה לקחת כדורים פסיכיאטריים דומים, אבל להכיל ולקבל לדוג' אדם שמתאשפז במיון פסיכיאטרי החברה שלנו עדיין לא במקום הזה.

אושר עד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
יפה שהעלו את הנושא
חשוב ליהות מודעים למצב
שיש כאלו שמתמודדים וקשה , ולא רואים
צריך להכיל ולהבין אותם.
זה ניסיון שהם קיבלו מהקב"ה בדיוק כמו כל מחלה פיזית אחרת ל"ע.
שיהיה רפואה שלמה לכולם!!

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה