'לא תגנוב'

טעם של פעם

משתמש פעיל
השוואה מקוממת ולא נכונה, פחות משוה פרוטה אסור לגנוב וכאן מותר
"במדרש (בראשית רבה לא, ה) מובא אחד מחטאיהם של דובר המבול כאשר אחד היה מביא קופה של תורמוסים לשוק וכל אחד היה לוקח ממנו תורמוס אחד – שלא ניתן להוציאו בדיינים, וכך היו גוזלים את בעל התורמוסים באופן שאינן ניתן להישבון, וממלאים הארץ חמס.

אמנם, ידועה הקושיא שכיון שאמרו בסוגייתנו שבן נח נהרג על פחות משוה פרוטה – אם כן מה הועילו בכך שגזלו כל אחד רק תורמוס אחד.

וכתב ה"אור החיים" הקדוש ליישב (פרשת נח) כי אף אם אמנם מן הדין יכול בן נח לתבוע אף פחות משוה פרוטה, אך כיון שבשום שכל – אין אדם שיגיש תביעה על סכום כזה – הרי זו היתה התחכמותם להרע, שגזלו באופן שלא יתבעו אותם."
על ההתחכמות הזאת שווה להגיד לא חרבה ירושלים אלא שדנו דבריהם על פי דין(ציטוט לא מדויק)

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
השוואה מקוממת ולא נכונה, פחות משוה פרוטה אסור לגנוב וכאן מותר

השורה האחרונה במה שכתבתי, היא תמצית העניין.
"אתם עושים שלא כשורה, אף אני אעשה עמכם שלא כשורה".

הצעקה האילמת של בעל הדוכן. הנזק הכספי שנגרם לו, כשאין אפילו את מי לתבוע. כאב הלב שלו, והאדישות של כל היתר.

עדנה

משתמש פעיל
שאלה אמיתית:
מה שונה דיסק מספר?
למה בספר אם כתוב כל הזכויות שמורות אין לצלם וכו' - אסור לצלם, ואילו דיסק מותר לשכפל?
או שגם ספרים מותר לצלם אם לא הייתי קונה, ואני פשוט לא יודעת?
ולכל אלו שמעתיקים כי מותר - עד שלא תהיו מעבר למתרס, לא תבינו עד כמה שזה מקומם.
גם אם מותר על פי דין.
גם אני הייתי בעבר מעתיקה, ולצערי - גם ילדי לא עומדים בנסיון ומעתיקים כי החברים מעתיקים, כי ראש הישיבה אמר שמותר וכו'.
אבל כשהוצאתי תוכנית ללקוח, ופתאום נודע לי ששכנים בבנין העתיקו והשתמשו באותה התוכנית בדיוק עם כל ההשקעה שמסביב בלי לשלם פרוטה - הרגשתי את העושק שבענין.
גם הם אמרו: במילא לא היינו באים למעצבת אז מה אכפת לה? ובכלל השכן שילם מחיר מלא ולא אכפת לו שישתמשו.
ובכן - יש ענין של מוסריות.

חרבונא

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
בגל פז אפשר לקנות שירים או אלבומים שלמים לנגן. משלמים למוכר, בוחרים מה רוצים והוא מטעין.
שירים ואלבומים שאין בגל פז, אפשר לקנות דיסק, להמיר לMP3 בתוכנות פשוטות שיש בכל מחשב, ולהטעין לנגן.
ובאמת נראה לכם שזה מגיע לזמר או למפיק?

ברוך אתה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב ואדריכלות פנים
חברים,
ברצוני להאיר את עינכם לנושא כאוב שצמח פה לאחרונה לצערי הרב...
'לא תגנוב'
כולנו גדלנו על הלאו הזה
וכולנו גם חושבים שלגנוב פירושו להיכנס לבית של השני ולסחוב משם את התכשיטים..
אבל לא!
להעלות לרשת דיסק של זמר כזה או אחר השקיע בו מאות אלפי דולרים (!!) גם זו גניבה!
אינה שונה גניבה מתוך ביתו של השכן מגניבה של דיסק ע''י העלאתו לרשת..
חברים,ישנם הרבה גנבים ברשת
לפחות כאן בפורום המקסים הזה...
בואו ונהיה יהודים!

הכל נכון!
אבל היום כל זמר יודע שהוצאת הדיסק היא לא בשביל רווח.
שמעתי פעם מרב, (לא רב קו ולא רב בריח) שכל דבר שניתן להשיגו בחינם ואדם לא ישלם ע"ז כסף מותר להשיגו בחינם.
כך זה היום,
שום זמר היום לא חושב לרגע שהוא יתעשר מזה, והוא גם יודע במאת אחוזים שרוב הציבור יהנה מהדיסק באופן וירטואלי.
אז למה זמרים מוציאים דיסקים?
כי יש עדיין אנשים נורמלים ואספנים וכדו' שרוצים דיסק מקורי ומסודר מכל זמר.

לא שווה את המאמץ לרטון ע"ז, זה לא יעזור כלום.
כנ"ל לגבי סרטונים ומצגות.

בברכה משה שמש יו"ר האגודה לזכויות הציבור

טעם של פעם

משתמש פעיל
שאלה אמיתית:
מה שונה דיסק מספר?
למה בספר אם כתוב כל הזכויות שמורות אין לצלם וכו' - אסור לצלם, ואילו דיסק מותר לשכפל?
או שגם ספרים מותר לצלם אם לא הייתי קונה, ואני פשוט לא יודעת?
ולכל אלו שמעתיקים כי מותר - עד שלא תהיו מעבר למתרס, לא תבינו עד כמה שזה מקומם.
גם אם מותר על פי דין.
גם אני הייתי בעבר מעתיקה, ולצערי - גם ילדי לא עומדים בנסיון ומעתיקים כי החברים מעתיקים, כי ראש הישיבה אמר שמותר וכו'.
אבל כשהוצאתי תוכנית ללקוח, ופתאום נודע לי ששכנים בבנין העתיקו והשתמשו באותה התוכנית בדיוק עם כל ההשקעה שמסביב בלי לשלם פרוטה - הרגשתי את העושק שבענין.
גם הם אמרו: במילא לא היינו באים למעצבת אז מה אכפת לה? ובכלל השכן שילם מחיר מלא ולא אכפת לו שישתמשו.
ובכן - יש ענין של מוסריות.
אזהרה!!! כל המפיק ממני הלכה עושה זאת על אחריותו בלבד!
נדמה שהמתירים מתירים גם שכפולים של ספרים וכו'
יחשוב כל אחד מה תהיה הרגשתו שמישהו "יזכה את הרבים "ויחלק את ספריו בחינם

ממלמלת

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
המשתמש נחסם
הכל נכון!
אבל היום כל זמר יודע שהוצאת הדיסק היא לא בשביל רווח.
שמעתי פעם מרב, (לא רב קו ולא רב בריח) שכל דבר שניתן להשיגו בחינם ואדם לא ישלם ע"ז כסף מותר להשיגו בחינם.
כך זה היום,
שום זמר היום לא חושב לרגע שהוא יתעשר מזה, והוא גם יודע במאת אחוזים שרוב הציבור יהנה מהדיסק באופן וירטואלי.
אז למה זמרים מוציאים דיסקים?
כי יש עדיין אנשים נורמלים ואספנים וכדו' שרוצים דיסק מקורי ומסודר מכל זמר.

לא שווה את המאמץ לרטון ע"ז, זה לא יעזור כלום.
כנ"ל לגבי סרטונים ומצגות.

בברכה משה שמש יו"ר האגודה לזכויות הציבור
מקווה שלא פספסתי שום הודעה באשכול כאן...
הנושא הזה הוא באמת נושא רגיש, ויש לי רק 2 נקודות להוסיף,
אחת, שמי שבאמת מבין את כמות ההשקעה שמאחורי כל דיסק קשה לו להעתיק...מצד שני באמת המחירים היום על דיסקים הם באמת הזויים (אולי בגלל שאין מכירות כי יש העתקות..סוג של ביצה ותרנגולת...). קונפליקט.
נקודה שניה, כל זמר שמוציא היום דיסק יודע שדקה וחצי אחרי (או לפני...) שהדיסק יוצא הוא כבר מופץ לכל עבר והוא יודע טוב מאוד שאין לו מה לצפות לרווח מהדיסק, זה עובדה. מציאות. על סמך זה שמעתי מפוסק אחד שמותר להעתיק דיסקים.
אגב גם הבנתי מאחד מגדולי המעבדים בימינו שמשקיע המון בכל אלבום שהוא יודע טוב מאוד שאין שום רווח בהוצאת דיסקים וגם הזמרים יודעים את זה...
אז למה הם צועקים? נו, באמת...

אבל באמת, אין לי ספק אם הייתה אופציה לקנות בקלות לנגן או במייל במחיר של 10 שח (להוריד מאתרים זה הרבה יותר מסובך, ניסיתי..) הרבה היו קונים ככה, אז למה אף אחד לא מרים את הכפפה???

Michal Roz

משתמש פעיל
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מה שהכי מענין זה,
שלפני עידן הצריבות, היתה הרבה פחות מוזיקה.
עד לפני 15 שנה, אלבום היה יוצא אחת ל...
ודווקא היום, בעידן שלכאורה מרוויחים הרבה פחות מהוצאת אלבום, יוצאים לאור אלבומים חדשים בתדירות מטורפת.
נקודה למחשבה.

!music

משתמש צעיר
מגניב לראות איך הקפצתם שנה אחרי את הנושא הכל כך רגיש ונפיץ הזה ...

Michal Roz

משתמש פעיל
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
נשאר רלוונטי גם אחרי שנה, מה לעשות.

אסתי !!

מנהלת קהילת מוזיקה וסאונד והפקות אולפן
מנהל
מנוי פרימיום
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה

אולפניסט

משתמש פעיל
עריכה והפקת סרטים
חברים,
ברצוני להאיר את עינכם לנושא כאוב שצמח פה לאחרונה לצערי הרב...
'לא תגנוב'
כולנו גדלנו על הלאו הזה
וכולנו גם חושבים שלגנוב פירושו להיכנס לבית של השני ולסחוב משם את התכשיטים..
אבל לא!
להעלות לרשת דיסק של זמר כזה או אחר השקיע בו מאות אלפי דולרים (!!) גם זו גניבה!
אינה שונה גניבה מתוך ביתו של השכן מגניבה של דיסק ע''י העלאתו לרשת..
חברים,ישנם הרבה גנבים ברשת
לפחות כאן בפורום המקסים הזה...
בואו ונהיה יהודים!
אני עובד עם המון מפיקים עם המון זמרים כל אחד מהם כשחושב להוציא כל הפקה שרק לא תהיה יודע ומשלים עם זה שרוב האנשים לא קונים! גם אני התייעצתי עם רבנים לא בשביל למצוא היתר לצרוב אלא ההפך בדיוק,
תשובת הרב הייתה שכיום כיוון והכול מתפרסם בכל סוגי הטכנולוגיות שרק לא יהיו בעיקר בטלגרם שאין אלבום שיוצא ולא מתפרסם שם אין איך לאסור...
זוהי עובדה מוגמרת שכל אמן שמוציא אלבום לוקח את כל הנתונים הנ"ל בחשבון...
זה שהאתר כאן רוצה לשמור על מדיניות של זכויות יוצרים זוהי זכותם המלאה וחובה לשמור ע"כ.

אסתי !!

מנהלת קהילת מוזיקה וסאונד והפקות אולפן
מנהל
מנוי פרימיום
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אני עובד עם המון מפיקים עם המון זמרים כל אחד מהם כשחושב להוציא כל הפקה שרק לא תהיה יודע ומשלים עם זה שרוב האנשים לא קונים! גם אני התייעצתי עם רבנים לא בשביל למצוא היתר לצרוב אלא ההפך בדיוק,
תשובת הרב הייתה שכיום כיוון והכול מתפרסם בכל סוגי הטכנולוגיות שרק לא יהיו בעיקר בטלגרם שאין אלבום שיוצא ולא מתפרסם שם אין איך לאסור...
זוהי עובדה מוגמרת שכל אמן שמוציא אלבום לוקח את כל הנתונים הנ"ל בחשבון...
זה שהאתר כאן רוצה לשמור על מדיניות של זכויות יוצרים זוהי זכותם המלאה וחובה לשמור ע"כ.
בבקשה דבריו של בערי ועבער בעניין גזילת זכויותיו

קבצים מצורפים

• בערי ועבר.mp4
    13.8 MB · צפיות: 25

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  29  פעמים

לוח מודעות

למעלה