מדריך כתבה מס' 3 - הסרת מגבלת הפריים. מה קורה כשהבנקים נלחצים..

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום
בהמשך לפוסט חדשות חמות מתחום המשכנתאות - מגבלת 2/3 פריים, הולך להיות מעניין.. ולאחר שהתחייבתי לגלות 'קצת' סודות מקצוע, אז הנה סיפור שימחיש לכם, מדוע אני משוכנע, שהעסק עדיין חם ולא סגור.
בשבוע שעבר פנתה אליי לקוחה עם תמהיל שהיא קיבלה לבד מהבנק לבדיקה, האם יש מה לשפר (קורה המון..).
כבר מהמבט הראשון - לא הבנתי איך זה ייתכן..
ההלוואה ככללותה - היתה נראית כמעט כמו מאיזה קרן ידידות של פילנטרופ שכל כולו חסד, או מקסימום גמ"ח שרק ביקש עלויות תפעול..
ההלוואה היתה בהגדרתה "הלוואה לכל מטרה" [מה שאומר מראש ריביות גבוהות יותר מהממוצע לדיור], וכך בהלוואה לרכישת דירה להשקעה הם קיבלו:
- 2/3 פריים 1.6% ל-20 שנה! כש- 50K מתוכם (8% מסך ההלוואה) הם בריבית בנק ישראל 0.01% ל-30 שנה
- וקלצ ל-10 שנים, בריבית 1.6% [כמו הפריים!] - אם זה לא היה אישור עקרוני רשמי, הייתי מת מצחוק על התמימות.. אבל זה היה אמיתי. לחלוטין.

[במאמר המוסגר: ראשית כתבתי לאותה לקוחה שהוא תמהיל פצצה, ולא נראה לי שיש מה לשפר, רק שתהיה מודעת לכך ש2/3 פריים הם יחסית סיכון גבוה, כיון שאם ריבית בנק ישראל תעלה ב-1% מסלולי הפריים שלה יקפצו חודשית - ב10%, ושתהיה ערוכה לכך..
הצעתי לה לגשת לבנק, ולבקש להמיר חלק מהפריים (להישאר בכללי עם 45% פריים בתמהיל), ואת החלק האחר בק"צ - בריבית טובה או אפי' קלצ, זה יפזר לה סיכונים, ולקבע ריביות קבועות נמוכות וכו'. אפי' תוכל לקבל חיסכון קטן]. בגדול קיבלה ת'רעיון.

אבל אז חרגתי מכל כללי האתיקה והנימוס המקצועיים (זה פשוט ברח לי..) - ושאלתי אותה מה הסיפור של התמהיל הזה, ואיך היא הצליחה להשיג אותו, זה מה שהיא כתבה לי:
"היו לנו הצעות משכנתא בדצמבר, אבל חיכינו להחלת הטבת הפריים, ואז אכן ( כנמו שכתבתי כאן בפרוג..) קיבלנו הצעות יקרות יותר. פנינו לבנק ישראל, ובעקבות התערבותו קיבלנו הצעות זולות יותר מהבנקים. פנינו אליהם דרך פניות הציבור באתר וגם שלחנו מייל עם אותו טקסט של הפניה לכל מיני ראשי מחלקות בבנק ישראל- המיילים שלהם מופיעים באתר. בבוקר לאחר שליחת הפניה קיבלנו טלפון מראש מדור אשראי ומשכנתא בבנק... (הפרטים המלאים שמורים אצלי - עמכם הסליחה..), שהתנצל, ודאג למשכנתא טובה הרבה יותר. גם בנק אחר נתן לנו הצעה מקבילה ודומה (מעט יותר יקרה) לאחר ששלחתי להם את ההצעה המתוקנת מ...'

מה שאני למדתי מהסיפור הזה - הבנקים מאד אבל מאאאאד לא רוצים ל"עצבן" אף אחד בבנק ישראל, ובמקרה של הלקוחה הזו, הם פשוט העדיפו לתת לה מתנות ששוות הון, והעיקר שפשוט תסתום ת'פה.. וזהו! שששש.. לא לעורר דובים, עדיין לא..
אגב, לא כל הבנקים, הסכימו לתת מתנות כ"כ גדולות [ומי שמאד חשוב לו, יכול כרגיל לפנות אליי באישי, ואשתדל לעזור לו בענין], אבל לכולם היה חשוב לבוא לקראתה.
חברים, הסיפור עדיין לא גמור. עד שהמצב יתייצב והמדיניות תקבע, עוד ייקח מעט זמן. אסור לבנקים לקרטל ביניהם, אז הם פשוט מחכים לראות מה השחקנים האחרים על המגרש עושים, ולפי"ז לחשב מסלול מחדש..
לצערי, גם הפעם איאלץ לחתום -
..ימים יגידו!

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
אז אתה ממליץ לפנות לבנק ישראל??
שוב שאלה מצויינת..
ייתכן שזה בהחלט יעזור ותקבל עזרה - אבל ייתכן גם שמכנגד תרגיש ש"אין חוזרים על בדיחה פעמיים"..
אין לי אפשרות לענות עז זה.
מה שבטוח - שזאת לא תוכל להיות שיטה קבועה, הבנקים לא יוכלו לחזור על התרגיל הזה שוב ושוב.
תוכל לנסות ולדווח לכולנו מה היה, או פשוט להמתין ולראות מה יתברר בסופו של דבר המצב ..
מה שהתכוונתי בפוסטים להראות, שהבנקים כרגע במעין מילכוד עם עצמם. לתת ריביות מדיי נמוכות הם לא רוצים, ומידי גבוהות הם לא יכולים [בנק ישראל נושף בערפם חזק כנראה..], אז יקרה כנראה איפשהו משהו באמצע. מה, עוד לא ברור.

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
אני פניתי לבנק ישראל על תמהיל ועוד לא חזרו אלי.
לא הבנקים ולא בנק ישראל.
תוכלי לפרט יותר את נוסח ותוכן הפניה? אולי אפי' להעלות את הנוסח של המייל ככתבו וכלשונו?
אשמח לשמוע אפי' באופן פרטי - keseffchachamאין לכתוב כתובת מייל

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
בהמשך לפוסט חדשות חמות מתחום המשכנתאות - מגבלת 2/3 פריים, הולך להיות מעניין.. ולאחר שהתחייבתי לגלות 'קצת' סודות מקצוע, אז הנה סיפור שימחיש לכם, מדוע אני משוכנע, שהעסק עדיין חם ולא סגור.
בשבוע שעבר פנתה אליי לקוחה עם תמהיל שהיא קיבלה לבד מהבנק לבדיקה, האם יש מה לשפר (קורה המון..).
כבר מהמבט הראשון - לא הבנתי איך זה ייתכן..
ההלוואה ככללותה - היתה נראית כמעט כמו מאיזה קרן ידידות של פילנטרופ שכל כולו חסד, או מקסימום גמ"ח שרק ביקש עלויות תפעול..
ההלוואה היתה בהגדרתה "הלוואה לכל מטרה" [מה שאומר מראש ריביות גבוהות יותר מהממוצע לדיור], וכך בהלוואה לרכישת דירה להשקעה הם קיבלו:
- 2/3 פריים 1.6% ל-20 שנה! כש- 50K מתוכם (8% מסך ההלוואה) הם בריבית בנק ישראל 0.01% ל-30 שנה
- וקלצ ל-10 שנים, בריבית 1.6% [כמו הפריים!] - אם זה לא היה אישור עקרוני רשמי, הייתי מת מצחוק על התמימות.. אבל זה היה אמיתי. לחלוטין.

[במאמר המוסגר: ראשית כתבתי לאותה לקוחה שהוא תמהיל פצצה, ולא נראה לי שיש מה לשפר, רק שתהיה מודעת לכך ש2/3 פריים הם יחסית סיכון גבוה, כיון שאם ריבית בנק ישראל תעלה ב-1% מסלולי הפריים שלה יקפצו חודשית - ב10%, ושתהיה ערוכה לכך..
הצעתי לה לגשת לבנק, ולבקש להמיר חלק מהפריים (להישאר בכללי עם 45% פריים בתמהיל), ואת החלק האחר בק"צ - בריבית טובה או אפי' קלצ, זה יפזר לה סיכונים, ולקבע ריביות קבועות נמוכות וכו'. אפי' תוכל לקבל חיסכון קטן]. בגדול קיבלה ת'רעיון.

אבל אז חרגתי מכל כללי האתיקה והנימוס המקצועיים (זה פשוט ברח לי..) - ושאלתי אותה מה הסיפור של התמהיל הזה, ואיך היא הצליחה להשיג אותו, זה מה שהיא כתבה לי:
"היו לנו הצעות משכנתא בדצמבר, אבל חיכינו להחלת הטבת הפריים, ואז אכן ( כנמו שכתבתי כאן בפרוג..) קיבלנו הצעות יקרות יותר. פנינו לבנק ישראל, ובעקבות התערבותו קיבלנו הצעות זולות יותר מהבנקים. פנינו אליהם דרך פניות הציבור באתר וגם שלחנו מייל עם אותו טקסט של הפניה לכל מיני ראשי מחלקות בבנק ישראל- המיילים שלהם מופיעים באתר. בבוקר לאחר שליחת הפניה קיבלנו טלפון מראש מדור אשראי ומשכנתא בבנק... (הפרטים המלאים שמורים אצלי - עמכם הסליחה..), שהתנצל, ודאג למשכנתא טובה הרבה יותר. גם בנק אחר נתן לנו הצעה מקבילה ודומה (מעט יותר יקרה) לאחר ששלחתי להם את ההצעה המתוקנת מ...'

מה שאני למדתי מהסיפור הזה - הבנקים מאד אבל מאאאאד לא רוצים ל"עצבן" אף אחד בבנק ישראל, ובמקרה של הלקוחה הזו, הם פשוט העדיפו לתת לה מתנות ששוות הון, והעיקר שפשוט תסתום ת'פה.. וזהו! שששש.. לא לעורר דובים, עדיין לא..
אגב, לא כל הבנקים, הסכימו לתת מתנות כ"כ גדולות [ומי שמאד חשוב לו, יכול כרגיל לפנות אליי באישי, ואשתדל לעזור לו בענין], אבל לכולם היה חשוב לבוא לקראתה.
חברים, הסיפור עדיין לא גמור. עד שהמצב יתייצב והמדיניות תקבע, עוד ייקח מעט זמן. אסור לבנקים לקרטל ביניהם, אז הם פשוט מחכים לראות מה השחקנים האחרים על המגרש עושים, ולפי"ז לחשב מסלול מחדש..
לצערי, גם הפעם איאלץ לחתום -
..ימים יגידו!
אפשר לקבל תנאים טובים יותר גם על גרירת משכנתא?

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
אפשר לקבל תנאים טובים יותר גם על גרירת משכנתא?
גרירת משכנתא בהגדרה נקיה היא בסה"כ - החלפת הבטוחה. ז"א, המשכנתא נשארת אותה משכנתא לחלוטין, עם אותם תנאי החזר, אותם ריביות וכו'. הבנק לא יעשה שום בדיקה ללווים, ורק לבטוחה [נכס] חדש, להיווכח שאכן ניתן לעבור אליו.
משום כך, אין תנאים חדשים כלל.

מתי כדאי לעשות גרירה ולא למחזר?
- כאשר מצב הלווים השתנה לרעה (מבחינת הבנק)
- הכנסות ירדו
- חזרו להם הו"ק/צ'קים/החזרי משכנתא
- חווי האשראי שלהם נהיה שלילי יותר
- לקחו עוד הלוואות והתחייבויות ובכך צמצמו עוד את יכולות ההחזר שלהם
- פרעו מסלול אחד מהמסלולים שהיה רווחי לבנק [מצ למשל] וכעת במחזור הם יפסידו את זה
- ריביות עלו (מישהו זוכר מציאות כזאת..? :p)
- השתנתה רגולציה לרעת ההלוואה..
- למנוע עמלות פירעון - היוון גדולות ויקרות

מתי כן כדאי למחזר ולא לגרור?
- הריביות נמוכות יותר מבזמן הלקיחה הראשונה
- מצב הלווים טוב יותר, וניתן לקבל ריביות טובות יותר
- יכולת ההחזר עלתה (וניתן לרדת ביחס ההחזר מ40% למשל, ל33%), עוד סיבה לקבל ריביות טובות יותר
- מחיר הנכס התייקר, ואחוז המימון יורד דרגה (מצריך שמאות חדשה)
- מצב החווי השתנה לטובה (אחרי 6 חודשים מחזרת הו"ק למשל, ואחרי 3 שנים - נקיים לגמריי)
- גמרו לשלם חובות
- כאשר עמלת ההיוון לא גבוהה, ייתכן בעקבות כניסה לעמודת שנים חדשה, או כתוצאה מתחנה וכדו'.
- חוקי רגולציה חדשים שבאים לקראתנו, כמו הסרת מגבלת השליש על ריביות משתנות פחות מ-5 שנים (פריים, ומק"מ)

חיה קירשבוים

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
זה התשובה שקיבלתי מבנק ישראל על התלונות על ריביות הבנקים.

שלום רב,

הנדון: פנייתך לבנק ישראל
פנייתך שנתקבלה ביום 2021/02/15

בפתח הדברים חשוב לציין, כי הסרת מגבלת ריבית הפריים הגדילה את מגוון אפשרויות הבחירה לתמהילי
משכנתה שונים.
הציפייה היא שצעד זה יוביל, בנוסף, להוזלה של תשלומי המשכנתה. עם זאת, חשוב לזכור כי נטילת שיעור
גדול יותר מהמשכנתא במסלול הפריים, מגדילה את הסיכון הכרוך בעליית הריבית בעתיד ומשכך, יש לבחון
את הסיכונים עימם נכון לך להתמודד בעת נטילת המשכנתה.
כמו כן, מומלץ לבחון את דוח ריכוז הנתונים האישי במערכת נתוני אשראי של בנק ישראל , לבצע סקר שוק
בין נותני האשראי השונים על מנת לקבל את הצעה המשתלמת ביותר עבורך, שכן הניסיון מלמד שהשוואת
עלויות עשויה להפחית את העלויות ללקוחות.
הפיקוח על הבנקים ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוק המשכנתאות, לרבות לעניין השלכות שחרור מגבלת
ריבית הפריים, כפי שפורסם באמצעי התקשורת השונים ויפעל בהתאם לצורך.
לנוחותכם , מצורפים קישורים להודעות לעיתונות וקובץ שאלות ותשובות בנושא.
הודעה לעיתונות - טיוטת עדכון הוראה למערכת הבנקאית: עדכון הלוואות לדיור בריבית משתנה -
הודעה לעיתונות - הוראה בנושא הסרת מגבלות על מתן הלוואות לדיור בריבית משתנה – מועד כניסה לתוקף
אנו מודים לך על פנייתך.

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה