כנסו שניה - למה הורים מוכרים מעשיות לילדים?

גיטי 123

משתמש סופר מקצוען
בכל מקום מצנזרים, כי אי אפשר ללמד הכל.
אבל ההבדל הוא את מה מצנזרים.
בסאטמר וכד' לא לומדים מתוך חומש אלא רק סיפורים בע"פ.
כשאני מלמדת בתיכון, אני לא מדלגת שום קטע, אבל כמובן שאני לא יתיחס לכל פירושי רש"י על הענין אלא רק לחלקם. (נושא לדוגמא: יהודה ותמר. שיעור שהכנתי שעות...)

כמובן שאף אחת מהאמהות כאן לא נותנת לילדיה פירוט על כל שלבי הגעתם לכדור הארץ... ככה שאל תהיו קיצוניים... הדיון הוא על- עד כמה לצנזר, והאם להעלים פרטים לגמרי.
וזה כתגובה- למי שאמרה- לא רק ב - X מצנזרים אלא גם אצלינו.
ברור שמצנזרים, השאלה עד איפה...

efrat1

משתמש סופר מקצוען
כשאני הייתי תלמידה בתיכון בכיתה י' המורה שלי דלגה על כמה מפירושי רש"י בסיפור על הגר ושרה.
כשהגר הרתה והגר ברחה...

אז מה אם כתוב ברש"י ("אנכי נתתי שפחתי וגו' ביני וביניך" — כל 'בינך' שבמקרא חסר, וזה מלא; קרי ביה 'וביניך' (ר"ל: נוכח לנקבה), שהכניסה עין הרע בעיבורה של הגר והפילה עוברה. הוא שהמלאך אומר להגר: "הנך הרה"; והלא כבר הרתה, והוא מבשר לה שתהר? אלא מלמד שהפילה הריון הראשון.

אותי זה ממש הצחיק אז וגם היום .
להזכירכן מדובר בבנות 16!

היא חשבה שזה יקלקל לנו משהו מהתמימות???

גיטי 123

משתמש סופר מקצוען
אני לא מצדיקה את הדילוג של המורה.
אבל בכל זאת אני רוצה להסביר את הדילמה של המורות. במיוחד בתיכון.
לכל רש"י כזה צריך להתכונן טוב. יש מילים שאני לא אומר בפני הכיתה. למשל בדוגמה שנתת: אני יכולה לקרוא את רש"י מבפנים אבל כשאסביר בע"פ לא אשתמש במילה "הפילה" אלא התינוק נפטר וכד'.

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אל תשכחו גם את ה"תשעה ירחי לידה.." ששרים ב-אחד מי יודע-----
גם את זה מישהו מדלג?
קבוע- ילדים שקצת חכמים, כבר בגיל 5 שואלים-מה הפירוש של הקטע הזה בשיר.

sm05276

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אצלינו בכיתה שמחנו על כל דילוג של המורה שהיה פחות לללמוד למבחן.
וגם לפעמים שניסיתי לקרוא כי הייתי מהטיפוסים הסקרנים, בתור ילדה לא הבנתי כלום, והייתי באה לאמא שלי שאני לא מבינה מה כתוב פה והיא הייתה אומרת לי שהמורה לא תשאל על זה במבחן, ושאלתי אותה אם בטוח ושמחתי שיש לי פחות חומר למבחן:)
זה כאמור כשהייתי ילדה ביסודי, בתיכון זה באמת מצחיק לטייח דברים ידועים אם כי גיטי באמת צודקת שלא לחזור שוב על הדברים במפורש
(וגם דילגו על כל הגימטריות והנוטריקונים המסובכים, כך שזה לא היה כזה מחשיד)

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
כשנכנסתי פעם למעון (!) שמעתי ילד בן 3 אומר לחבר שלו - עוד מעט יהיה לכם תינוק מהבטן של אמא שלך ----- כן, יש חוגים שזה נורמלי להכניס ילדה בת 5 לאולטראסאונד... לא מזלזלת בהם, אבל לפחות תאמינו לנו שהילדים שלנו חיים בעולם תמים ובריא לא פחות ולדעתי יותר:))*

יש הרבה דברים שלא צריך לספר, אפשר לענות תשבות כנות אך לא מלאות ומותר לדעת שיש דברים מעבר להשגתינו, לדעתי זה חלק מהחינוך בקטנות שלא הכל צריך להתיישב 100% על דעתינו.

וביננו, היום כמבוגרים אנחנו רק יודעים יותר שאנחנו לא יודעים.

יש דברים שאנחנו לא נספר לילדים, אבל כשהם יבואו אלינו עם העובדות לא נכחיש וניישב זאת על דעתם בצורה המתאימה, אינו דומה ילד בן 7 שמגלה את עובדות החיים לילד בן 3.

בלימודים, אפשר לדלג בעדינות בלי לסמן לבנות את אלו חלקים ראוי לקרוא בעיון...;)
ואת סיפור רבקה והבנים בהחלט מספרים.

לדעתי ראוי יותר לכסות בגיל הקטן והתמים ולהיות גלויים בגיל הבוגר יותר - שלדעתי יש בו יותר בשלות ויותר סקרנות שכדאי שתבוא על סיפוקה מההורים מאשר מהחברות.

* אלו ואלו יכולים להיות יהודים טובים ויקרים, אבל אני כאמא אעדיף למנוע מילדי חברה של ילדים מבתים כאלו שאצלם יש דברים פתוחים וגלויים שעוברים מיידית לאוזניהם התמימות והכרויות של ילדי, גם אם הם ילדים מקסימים!

shuli43

משתמש רשום
הבנתי שבציבור החסידי יש עוד יותר זהירות,
אבל האם גם בקרב בנוער הכל סגור וחתום,
לא שואלים, לא מדברים?
אם זה אכן כך זה יפה מאד. ומה פסול בלגדול כך?

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מיץ פטל;1301375:
תגידי יקירה,
לא יותר פשוט להגיד לילד את האמת?
הקב"ה עושה נס עצום, הבטן של אמא נפתחת התינוק יוצא ואז הבטן נסגרת.
צריכים המון המון רחמי שמים כדי שיוולד תינוק בריא ושלם.
לצערי אני מכירה יותר ממקרה אחד שהאמא היתה עם בטן בהריון ולצערנו היא ילדה תינוק ללא רוח חיים רח"ל / ילד חולה שחי כמה שעות / ימים ונפטר, ברגע שהילדים לא ידעו ההתמודדות עם האכזבה ועם הסביבה שרוצה לאחל מז"ט היה רק לאשה ובעלה
משא"כ אמא שהכינה את הילדים שעוד מעט יהיה תינוק וקרה מה שקרה והילדים היו מאוכזבים קשות.
נקודה למחשבה!

ariels

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י mig;1302122:
לדעתי ראוי יותר לכסות בגיל הקטן והתמים ולהיות גלויים בגיל הבוגר יותר - שלדעתי יש בו יותר בשלות ויותר סקרנות שכדאי שתבוא על סיפוקה מההורים מאשר מהחברות.

ברור, אבל מה קורה אם הילד כבר יודע דברים ואמא חושבת שהוא עדיין נקרא "קטן" ו"תמים"? בסביבות גיל 7 זה מאוד הגיוני שילד (הכי תמים אבל גם קצת חכם) יעשה את ההקשר בין סיפור רבקה והתאומים לבין אמא שלו הפרטית...

נכתב ע"י חנון;1302183:
צריכים המון המון רחמי שמים כדי שיוולד תינוק בריא ושלם.
לצערי אני מכירה יותר ממקרה אחד שהאמא היתה עם בטן בהריון ולצערנו היא ילדה תינוק ללא רוח חיים רח"ל / ילד חולה שחי כמה שעות / ימים ונפטר, ברגע שהילדים לא ידעו ההתמודדות עם האכזבה ועם הסביבה שרוצה לאחל מז"ט היה רק לאשה ובעלה
משא"כ אמא שהכינה את הילדים שעוד מעט יהיה תינוק וקרה מה שקרה והילדים היו מאוכזבים קשות.
נקודה למחשבה!

שלא נדע, ושבאמת יהיו רק שמחות בעמ"י
אבל אני חושבת שמצב כה קשה שהילדים לא חלק מזה בכלל, ויש רק עננה שחורה - הם כמובן מרגישים שמשהו מאד לא בסדר, אי אפשר להעלים דבר כזה.
ושוב, תלוי בגיל הילדים, אני לא מדברת על גיל שנתיים-שלוש אלא על ילדים קצת יותר גדולים שכן מבינים יותר מה קורה.
להשאיר אותם באי ודאות ועם פחד שקרה משהו נורא ולא משתפים אותם?

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ariels;1302215:
ברור, אבל מה קורה אם הילד כבר יודע דברים ואמא חושבת שהוא עדיין נקרא "קטן" ו"תמים"? בסביבות גיל 7 זה מאוד הגיוני שילד (הכי תמים אבל גם קצת חכם) יעשה את ההקשר בין סיפור רבקה והתאומים לבין אמא שלו הפרטית...
שלא נדע, ושבאמת יהיו רק שמחות בעמ"י
אבל אני חושבת שמצב כה קשה שהילדים לא חלק מזה בכלל, ויש רק עננה שחורה - הם כמובן מרגישים שמשהו מאד לא בסדר, אי אפשר להעלים דבר כזה.
ושוב, תלוי בגיל הילדים, אני לא מדברת על גיל שנתיים-שלוש אלא על ילדים קצת יותר גדולים שכן מבינים יותר מה קורה.
להשאיר אותם באי ודאות ועם פחד שקרה משהו נורא ולא משתפים אותם?
תתפלאי לשמוע, הילדים אמנם לומדים על יעקב ועשו וכדו' אבל על אמא הפרטית הם פחות שמים לב כי רואים אותה יום יום.

Art Studio

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
בלי קשר לפתיחת האשכול.
יש כאן מעט לגלוג על מורות ש"חושבות שבעקיפת חומר לימוד מסויים - הן שומרות על תמימותינו".
המורות הללו צודקות.
יש היום בנות (ובנים) חכמים במיוחד (ויותר), שבחסד ה' עליהם - על נושאים מסויימים אפילו לא עולה בדעתם לחקור. זה יכול להיות מסיבות רבות, כמו - שדואגים להעסיק להם את המח בעניינים אחרים ללא הפוגה. היות שכך - בהחלט יכולים להרוס להם את התמימות הטהורה הזו.

ariels

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מה שאני מנסה לומר, שגם הדברים המצונזרים (לא מדברת על סיפור תמר ויהודה, אוקיי, זו באמת סוגיה חינוכית איך להעביר את הסיפור בצורה מותאמת לילדות, ומעריכה את המורה שישבה שעות להכין מערך שיעור הולם) - רוב הדברים המצונזרים נתפסים בעיני הילד כתמימים לחלוטין, כאשר הוא אכן גדל בתמימות.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י ariels;1302215:

למה קראת רק חלק:)

נכתב ע"י mig;1302122:
יש דברים שאנחנו לא נספר לילדים, אבל כשהם יבואו אלינו עם העובדות לא נכחיש וניישב זאת על דעתם בצורה המתאימה,

נכון, גיל 7 בערך הוא הממוצע להתוודעות לעובדות.

ariels

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י mig;1302263:
למה קראת רק חלק:)

נכון, גיל 7 בערך הוא הממוצע להתוודעות לעובדות.

מה פיספסתי?
(את הלבן קראתי)

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י ariels;1302275:
מה פיספסתי?
(את הלבן קראתי)

ציטטתי שוב... בהודעה מעליך.

וביתר פירוט:
אני מיוזמתי לא אבוא ואספר לילדי דברים מסוימים, אבל אם הבן שלי יבוא אלי וישאל אותי "אמא, תינוקות נולדים מהבטן של האמא?" (מה שקורה באיזה שלב)
אני לא אענה לו: לא, מה פתאום יש חור בתקרת ביה"ח והם נופלים ישר משמים על מזרון קפיצים.
אני גם לא אענה לו: ש.. אסור לשאול דברים כאלו.
אלא אענה לו בכנות, שכן, אבל לא ארחיב יותר מידי (אבל אשתדל מאד להניח את דעתו - וזה מאד משתנה מילד לילד) וגם לא אשתף אותו לפני הלידה אלא אם הוא ישאל.

הגדול שלי בן 6 היה מאד עסוק מהיכן התינוקת שלנו חיה וניזונה ומדוע היא צריכה את אמא שלה צמודה... הסברתי לו את האמת הפשוטה ברמתו.

בתפילה שלא נכשל בלשוננו ושיגדלו זכים וטהורים, ונזכור לשמור את הפה מלשה"ר וניבול כמו שאנו שומרים את הילדים.

ariels

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י mig;1302284:
ציטטתי שוב... בהודעה מעליך.

וביתר פירוט:
אני מיוזמתי לא אבוא ואספר לילדי דברים מסוימים, אבל אם הבן שלי יבוא אלי וישאל אותי "אמא, תינוקות נולדים מהבטן של האמא?" (מה שקורה באיזה שלב)
אני לא אענה לו: לא, מה פתאום יש חור בתקרת ביה"ח והם נופלים ישר משמים על מזרון קפיצים.
אני גם לא אענה לו: ש.. אסור לשאול דברים כאלו.
אלא אענה לו בכנות, שכן, אבל לא ארחיב יותר מידי (אבל אשתדל מאד להניח את דעתו - וזה מאד משתנה מילד לילד) וגם לא אשתף אותו לפני הלידה אלא אם הוא ישאל.

הגדול שלי בן 6 היה מאד עסוק מהיכן התינוקת שלנו חיה וניזונה ומדוע היא צריכה את אמא שלה צמודה... הסברתי לו את האמת הפשוטה ברמתו.

בתפילה שלא נכשל בלשוננו ושיגדלו זכים וטהורים, ונזכור לשמור את הפה מלשה"ר וניבול כמו שאנו שומרים את הילדים.

מסכימה לחלוטין, עם כל מה שכתבת.
ובוודאי לא אבוא ואספר מיוזמתי דברים שאני רואה שהוא עוד לא קלט לבד.
אבל יש את מצבי הביניים, שהילד מתלבט עם עצמו.
אם הוא מרגיש שאמא מורחת אותו הוא ימשיך להתלבט לבד או בחברת חבריו.
אם הוא מרגיש שיש ערוץ תקשורת פתוח - הוא יבוא וישאל, והתפקיד שלנו לא להיות נבוכות, אלא לזכור שהוא שואל בתמימות, ולענות לו לפי כלי ההבנה ולפי התמימות שלו.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י ariels;1302313:
מסכימה לחלוטין, עם כל מה שכתבת.
ובוודאי לא אבוא ואספר מיוזמתי דברים שאני רואה שהוא עוד לא קלט לבד.
אבל יש את מצבי הביניים, שהילד מתלבט עם עצמו.
אם הוא מרגיש שאמא מורחת אותו הוא ימשיך להתלבט לבד או בחברת חבריו.
אם הוא מרגיש שיש ערוץ תקשורת פתוח - הוא יבוא וישאל, והתפקיד שלנו לא להיות נבוכות, אלא לזכור שהוא שואל בתמימות, ולענות לו לפי כלי ההבנה ולפי התמימות שלו.

מסכימה בהחלט
:)

יונה יונה

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י shuli43;1302173:
הבנתי שבציבור החסידי יש עוד יותר זהירות,
אבל האם גם בקרב בנוער הכל סגור וחתום,
לא שואלים, לא מדברים?
אם זה אכן כך זה יפה מאד. ומה פסול בלגדול כך?

תלוי בנוער עצמו- אי אפשר לשלוט על מה שהנער/ה מדבר/ת עם החבר'ה.

בד"כ הנוער שמתעניין ולא יכול לשאול את ההורים ימצא תשובות מהחברים ומבחוץ, א"א לעצור סקרנות טבעית לנושאים כאילו.
וההורים עוד יחשבו שהם תמימים....

לדעתי הפסול הוא שאח"כ שחייבים לדעת הרבה מהם עוברים משבר רציני מאוד מאוד ברוחניות.

sari93

משתמש צעיר
נכתב ע"י יונה יונה;1302332:
לדעתי הפסול הוא שאח"כ שחייבים לדעת הרבה מהם עוברים משבר רציני מאוד מאוד ברוחניות.

לא מסכימה עם המשפט הזה.
יש עדיין ב"ה המון בחורים (בעיקר) בדורנו שלא יודעים כלום עד שמתחתנים וב"ה מקימים בתים מקסימים

מרגלית ויסברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
האשכול מתפתח,
זה התחיל מספורי מעשיות לגיל 3, ובינתיים זה אוחז כבר בגיל ההתבגרות :)
כנראה האשכול יגמר בבית אבות
:D:D:D:D:D

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  21  פעמים

לוח מודעות

למעלה