כמה מקובל שההורים נותנים בשביל דירה לזוג הצעיר?

מצב
הנושא נעול.

ILSK

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
המון נותנים 100 אל''ש. והבחורים המצוינים מחי משה וכו' מקבלים ודורשים יותר.

לא נכנס לרזולציות של חיי משה וכו'

אפשר לעשות פה סקר
למשל על רמה ד' ונראה כמה שילמו פה הון עצמי לבד וכמה קיבלו מההורים
והאם שייכים לחסידים או לליטאים
רוב החסידים היום לא נותנים כמעט כלום וגם הדור החדש של הליטאים שהם עצמם קיבלו
כבר אין להם שום יכולת לתת
גמח המרכזי גם עשה פה עבודה טובה של לקחת הלוואה על שם הילד ותוך שנה שנתיים הילד/ האברך
מתחיל לשלם את זה

רישל

משתמש פעיל
הארוכה או הבלתי קיימת?
כמה בחורים את מכירה, חכמים ומוכשרים ככל שיהיו, שיהיו מוכנים לחשוב עצמאית ולהיות שונים מכולם?
הנטיה להשתייך לחברת השווים, חזקה יותר מכל הדברים החכמים שדוברו כאן.
חלוצים שמוכנים לשלם את המחיר.
תמיד היו הנדירים שזכו לתרום לישועה.
גאה להיות אשה של אחד כזה וגם גיסה של כמה.
ובעניין המחירים, בעיני הם לא מתקרבים לאלה של האופציה האחרת.

whitestar

משתמש מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
הבנק אכן לא יתן לזוג הצעיר משכנתא ענקית. כי אין להם מאיפה.
הוא כן יתן להם משכנתא לדירה נחמדה שעולה 700K בעיר יפה, לא מדובר על חורים וקרוונים אלא על דירות של ממש, 3 חדרים לפחות, בקומה ורמה סבירות. יש הרבה ערים כאלה, כמו שכתבו לפניי: קרית גת, חיפה, רכסים, ועוד.
הזוג הנחמד יקח הלוואה של 80-100K מכל צד וישתדל להחזירה. גם אם בסוף הוא לא יחזיר הכל, ההורים הוציאו 50K ולא סכומים הזויים.
אולי פשוט אפשר קצת לשחק עם המספרים?

לתת כמו שאמרתי לזוג את הבסיס למשכנתא

ואז לקחת סוג של 50-100K להשקיע בהשקעה אפילו שמניבה אפילו לא הרבה

ואז הזוג צריך לקחת משכנתא של נגיד כ400K וההורים משכנתא שתתכסה ע"י התשואה של ההשקעה

לא נשמע?

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
בנק אכן לא יתן לזוג הצעיר משכנתא ענקית. כי אין להם מאיפה.
הוא כן יתן להם משכנתא לדירה נחמדה שעולה 700K בעיר יפה, לא מדובר על חורים וקרוונים אלא על דירות של ממש, 3 חדרים לפחות, בקומה ורמה סבירות. יש הרבה ערים כאלה, כמו שכתבו לפניי: קרית גת, חיפה, רכסים, ועוד.
מסכימה, גם אם יש קומבינה שתאפשר לזוג לקבל משכנתא שהוא לא יכול לעמוד בה, זה לא כדאי, כי זה יחנוק אותו בעתיד.
מה שכן- במידה והזוג בטוח לחלוטין שהוא יכול לעמוד בתשלומים ורק לא הצליח לשכנע את הבנק בזה (כי הבנק הרבה פעמים חושב בראש של רמת חיים חילונית) אפשר להחתים את ההורים על ערבות כדי שהבנק יאשר.
כמובן- רק אם ההורים מוכנים לקחת בחשבון את הסיכוי הנמוך שהזוג אכן לא יעמוד בתשלומים.
זה מה שאנחנו עשינו כשקנינו דירה והבנק לא אהב את ההכנסות שלנו, למרות שיכלנו לעמוד בתשלומים. אח"כ כשמיחזרנו הבנק כבר השתכנע שאנחנו בסדר (טוב, גם ההכנסות עלו, אבל ההוצאות עלו יחד איתן) וכיום המשכנתא שלנו היא בלי ערבים.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אולי פשוט אפשר קצת לשחק עם המספרים?

לתת כמו שאמרתי לזוג את הבסיס למשכנתא

ואז לקחת סוג של 50-100K להשקיע בהשקעה אפילו שמניבה אפילו לא הרבה

ואז הזוג צריך לקחת משכנתא של נגיד כ400K וההורים משכנתא שתתכסה ע"י התשואה של ההשקעה

לא נשמע?
אני נגד זה שזאת האחריות של ההורים. זה העניין.
האחריות היא של הזוג. הם מלווים מהוריהם כמה שהוריהם יכולים לתת. אם לא הוריהם- סביהם וסבתותיהם.
הם לא מלווים סכומים הזויים אלא סכום צנוע שבאמצעותו יש להם הון ראשוני לדירה ב"פריפריה החרדית" (לא תמיד זאת "פריפריה" בכלל).
את המשכנתא הם משלמים בפריסה ל-20 שנה.
כשהם מחתנים את ילדיהם, הם נותנים להם הלוואות קטנות ואפשריות, פשוט משום שהם לא התעשרו בגיל 45 ולא שדדו בנק.

whitestar

משתמש מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
מסכימה, גם אם יש קומבינה שתאפשר לזוג לקבל משכנתא שהוא לא יכול לעמוד בה, זה לא כדאי, כי זה יחנוק אותו בעתיד.
מה שכן- במידה והזוג בטוח לחלוטין שהוא יכול לעמוד בתשלומים ורק לא הצליח לשכנע את הבנק בזה (כי הבנק הרבה פעמים חושב בראש של רמת חיים חילונית) אפשר להחתים את ההורים על ערבות כדי שהבנק יאשר.
כמובן- רק אם ההורים מוכנים לקחת בחשבון את הסיכוי הנמוך שהזוג אכן לא יעמוד בתשלומים.
זה מה שאנחנו עשינו כשקנינו דירה והבנק לא אהב את ההכנסות שלנו, למרות שיכלנו לעמוד בתשלומים. אח"כ כשמיחזרנו הבנק כבר השתכנע שאנחנו בסדר (טוב, גם ההכנסות עלו, אבל ההוצאות עלו יחד איתן) וכיום המשכנתא שלנו היא בלי ערבים.
אני מתכוונת לומר

שאחרי הקומבינות של המשכנתא אז פשוט הזוג יקבל סוג של תמיכה חודשית למשכנתא מההורים

נשמע לי יותר הגיוני מלתת בום של 600-800K

ז"א ההורים יתנו את הבסיס למשכנתא ובנוסף יתנו תמיכה לתשלומי המשכנתא החודשיים

לא סביר?

מרצדס

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
מה שבטוח שכל ליטאי יסכים לחתום על חוזה שהוא לא מקבל כלום מההורים ולא יצטרך לתת כלום לילדים
אני לא!!!
בלת"ק חלקי, זה הקפיץ אותי.
שמחה כבר מהיום לחסוך בשביל הבנות שלי (ויש לי כבר כמה...)
ולדעת שאני עוזרת להם להתחיל חיים מבוססים והחתנים בעז"ה יוכלו ללמוד בשלווה...
מצד שני, הסכום X או Y שנותנים ההורים, נשמע לי מטופש.
כל מה שהרב שך אמר לבחורים לקבל כסף מההורים בשביל דירה.... (קשה לומר את המילה 'לדרוש')
זה בשביל הרוגע של האברך. X כסף לא נותן רוגע, דירה- כן.

סתם סידור יפה שעשו ההורים שלי: (אגב, זה היה כתוב בהמודיע לפני כמה שנים, אנחנו ליטאים... אבל עדיין...)
הם 'מסדרים' בדירה, שזה אומר X כסף (סכום יפה, אבל כל אחד שיקח את זה ליכולות שלו)
ולקחו משכנתא טובה, ו- הזוג משלם את המשכנתא עד סכום של שליש משכורת (נוסחת הבנקים...)
מה שיוצא שהזוג לא נאלץ לשלם 4K עד שהאישה לא מקבלת 12K, ואז כבר יש לה יכולת לזה.
עד אז הם משלמים עד שליש משכורת למשכנתא וכל השאר ההורים משלימים.
תכלס ההורים שלי נתנו פחות מ800 (כולל המשכנתאות בתחילת הדרך)
ואנחנו קיבלנו דירה מעולה בירושלים, בלי להיחנק בתשלומי משכנתא הזויים בלי יכולת לעמוד בהם.

הערה:
מתאים בעיקר לעובדות מחשבים, שתוך כמה שנים מקבלות סכומים גבוהים בחודשי ומורידים את העול מההורים.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
אני מתכוונת לומר

שאחרי הקומבינות של המשכנתא אז פשוט הזוג יקבל סוג של תמיכה חודשית למשכנתא מההורים

נשמע לי יותר הגיוני מלתת בום של 600-800K

ז"א ההורים יתנו את הבסיס למשכנתא ובנוסף יתנו תמיכה לתשלומי המשכנתא החודשיים

לא סביר?
אם הם יכולים- נהדר. השאלה היא מה קורה כשלא יכולים...

רבקה@

משתמש פעיל
במילה אחרת דורשים חדר
ח
-חתונה ד-ירה ר-כב
סתם מגיבה תגובה קצת שונה לכל ההתלהמויות האלו שיש פה... לא קראתי את כל התגובות. נכון.
אמת, יש דרישות מופקעות שממוטטות את ההורים, אבל אולי אפשר לצאת קצת מהצמצום ומהדיבור המבקר על הזוגות השחצנים שדורשים חדר..???
. לא חושבת שיש זוגות שדורשים. ועוד רכב... לא חושבת שרוב הזוגות דורשים בכלל משהו-
הם בסך הכול במרבית הפעמים יותר קרובים להיות זוג ילדים נרגשים שלא מסוגלים לקחת על עצמם בגילם אחריות כלכלית כל כך גדולה. לא אומרת שהמצב הזה נכון. לא אומרת שהוא בריא. רק אומרת שזה כל כך עקום להאשים צד אחד בכל הבעיות....
זו החלטה של ההורים לגדל את ילדיהם לצורת החיים הזו: העידוד של הקהילה שהבחור לא יעבוד ויפרנס אלה יזכה לשבת ללמוד, שהבחורה הצעירה ונרגשת תצא לחיים הכלכלים בלי שהספיקה לטעום טעם של עול ולצבור נסיון.
תחשבו קצת מה אתם מצפים, כי הרי אם הבחור יודיע לאחר החתונה שהוא יוצא לשוק העבודה, או הבת תודיע להורים שהיא מעדיפה להתחתן בגיל מבוגר יותר ולצבור לבנתיים כסף, נסיון ולבסס את עבודתה- מרבית ההורים היו מזדעזעים.
לא נכון לגדל ולכוון דור שלם בצורת חיים ספציפית, אבל מנגד לבוא בטענות.
נכון, יש שינוי שחייב להערך, לא אומרת שזה לא אפשרי שזוג יגלה רגישות ואחריות, אבל שימו לב למכלול כשאתם מבקרים בכזה זלזול... זה מצב כואב,בטוחה שאף בת לא הולכת בשמחה ובזחיחות לחיי פאר חדשים כשהיא יודעת שהוריה מקיזים על זה דמעות ודם... המצב הזה מורכב מאוד. לא נכון לבוא ולחרוץ דעות בכזה זלזול....

נערך לאחרונה ב:

שועלית

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
סאונד והפקות אולפן
למה זוג לא יכול לגור בשכירות ולחסוך ובהמשך לקנות דירה (כמוני),
מה הלחץ לקנות שניה אחרי החתונה?!
יש היום פתרונות כמו מחיר למשתכן, פריפריות...
ככה שאפשר לקנות דירה מחסכונות עצמיים או תמיכה שפויה.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
תחשבו קצת מה אתם מצפים, כי הרי אם הבחור יודיע לאחר החתונה שהוא יוצא לשוק העבודה, או הבת תודיע להורים שהיא מעדיפה להתחתן בגיל מבוגר יותר ולצבור לבנתיים כסף, נסיון ולבסס את עבודתה- מרבית ההורים היו מזדעזעים.
אין ספק שהרבה הורים יעדיפו לתמוך בילדיהם מאשר שהבחור יעזוב את הכולל כ"כ מוקדם או שהבחורה תתחתן מאוחר יותר, אבל מי אמר שהתמיכה הזאת צריכה להיות בצורת סכום עצום לדירה? הרבה יותר ריאלי לתמוך בהוצאות שוטפות שכוללות שכר דירה מאשר לתת סכומים כמו הסכומים שנכתבו כאן.

ג'לי

משתמש פעיל
למה זוג לא יכול לגור בשכירות ולחסוך ובהמשך לקנות דירה (כמוני),
מה הלחץ לקנות שניה אחרי החתונה?!
יש היום פתרונות כמו מחיר למשתכן, פריפריות...
ככה שאפשר לקנות דירה מחסכונות עצמיים או תמיכה שפויה.
כי המצב כאן בארץ שאין תוכניות ופרויקטים מסודרים לדירות להשכרה, ומה שקורה שהשכירות מאוד יקר ובהרבה מאוד פעמים צריכים כל שנה שנתיים לעבור לדירה אחרת ולא בטוח שמצליחים לחסוך לדירה
בשביל לחיות ביישוב הדעת בשלווה זוג צעיר חייב דירה משלו, ולכן כמה שיותר מוקדם לקנות דירה יותר טוב
כמובן כל מה שכתבתי זה באופן כללי

ראובן 23

משתמש מקצוען
אני לא!!!
בלת"ק חלקי, זה הקפיץ אותי.
שמחה כבר מהיום לחסוך בשביל הבנות שלי (ויש לי כבר כמה...)
הכוונה שלי לא היתא שאני לא רוצה לעזור לילדים שלי אלא לומר שהייתי שמח לא לקבל סכום גבוה מההורים בתמורה לזה שלא הייתי מחויב לתת לילדים שלי

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לא נכנס לרזולציות של חיי משה וכו'

אפשר לעשות פה סקר
למשל על רמה ד' ונראה כמה שילמו פה הון עצמי לבד וכמה קיבלו מההורים
והאם שייכים לחסידים או לליטאים
רוב החסידים היום לא נותנים כמעט כלום וגם הדור החדש של הליטאים שהם עצמם קיבלו
כבר אין להם שום יכולת לתת
גמח המרכזי גם עשה פה עבודה טובה של לקחת הלוואה על שם הילד ותוך שנה שנתיים הילד/ האברך
מתחיל לשלם את זה
מישהו כאן יודע איך מכינים סקר? ואיך מוודאים אמינות הסקר?

כי באמת הייתי מעוניין לעשות סקר כזה, ובאופן מפורט מאוד, כדלהלן:

האם אתם ליטאים/ חסידים/ספרדים?
מאיזו ישיבה הבעל?
כמה שנים אתם מהחתונה?
כמה התחייבו הורי החתן וכמה הורי הכלה?
האם כבר קניתם? איפה קניתם?
כמה נתנו לכם בפועל?
אחרי כמה זמן?
כמה אתם לקחתם על עצמכם?
מהי רמת ההכנסה שלכם?
אם אחרי החתונה היה מתברר שההורים אינם יכולים לשלם, מה הייתם עושים: תובעים / שותקים ומתעלמים/ מוותרים?

ומהצד השני:
אם יש [או שיהיו] לכם בנות, האם אתם מתחייבים [או תתחייבו] עבורם: סכום שאתם יכולים לעמוד בו באופן הגיוני, וגם ישאר לכם לתת כך לכל בת שאחריה/ סכום שאתם יכולים באופן הגיוני לבת זו, בלי להתחשב בבנות שאחריה / סכום שיש סיכוי לעמוד בו לכל הבנות ע''י הצטמצמות ודוחק, גלגול חובות ותרומות וכו' / סכום שאפשר בדוחק כנ''ל לבת זו, בלי להתחשב בבנות שאחריה/ כמה שדורשים, בלי לעשות חשבונות?

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
בשביל לחיות ביישוב הדעת בשלווה זוג צעיר חייב דירה משלו, ולכן כמה שיותר מוקדם לקנות דירה יותר טוב
השאלה היא מה נותן יותר שלווה- לגור בדירה משלך מיד אחרי החתונה (ובהרבה מקרים כמו שכתבו פה לשלם משכנתא) ולדעת עם כל בת שנולדת שאתה צריך לחסוך עבורה סכום גבוה מאד, או לגור בשכירות (עם כל החסרונות של זה) אבל לדעת שתוכל לחתן את בנותיך גם בלי להתחייב לסכומים הזויים?
אני אישית מעדיפה את האפשרות השניה, אבל יכולה להבין מי שבוחר בראשונה. הבעיה היא שבמציאות החברתית כיום אין כ"כ בחירה. (יש , אבל יש לה מחירים שהרבה לא רוצים לשלם)

ראובן 23

משתמש מקצוען
מישהו כאן יודע איך מכינים סקר? ואיך מוודאים אמינות הסקר?

כי באמת הייתי מעוניין לעשות סקר כזה, ובאופן מפורט מאוד, כדלהלן:

האם אתם ליטאים/ חסידים/ספרדים?
מאיזו ישיבה הבעל?
כמה שנים אתם מהחתונה?
כמה התחייבו הורי החתן וכמה הורי הכלה?
האם כבר קניתם? איפה קניתם?
כמה נתנו לכם בפועל?
אחרי כמה זמן?
כמה אתם לקחתם על עצמכם?
מהי רמת ההכנסה שלכם?
אם אחרי החתונה היה מתברר שההורים אינם יכולים לשלם, מה הייתם עושים: תובעים / שותקים ומתעלמים/ מוותרים?

ומהצד השני:
אם יש [או שיהיו] לכם בנות, האם אתם מתחייבים [או תתחייבו] עבורם: סכום שאתם יכולים לעמוד בו באופן הגיוני, וגם ישאר לכם לתת כך לכל בת שאחריה/ סכום שאתם יכולים באופן הגיוני לבת זו, בלי להתחשב בבנות שאחריה / סכום שיש סיכוי לעמוד בו לכל הבנות ע''י הצטמצמות ודוחק, גלגול חובות ותרומות וכו' / סכום שאפשר בדוחק כנ''ל לבת זו, בלי להתחשב בבנות שאחריה/ כמה שדורשים, בלי לעשות חשבונות?
יש לציין שזה חייב להיות סקר חסוי אחרת אין לזה שום משמעות

מרצדס

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
ולאנשים שהוריהם מסוגלים לתת 800K פעם בשנתיים.
בעלי מגיע מישיבה שחבריו קיבלו 800K ואפילו יותר (הזוי)
אנחנו קיבלנו פחות בסכום.
אבל תמיכה של ההורים ברכישת דירה ובתשלום משכנתא בשנים הראשונות.
יצאנו עם דירה יותר מוצלחת מהסטנדרט.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ת'

קסט תִּקְרַב רִנָּתִי לְפָנֶיךָ יְהוָה כִּדְבָרְךָ הֲבִינֵנִי:קע תָּבוֹא תְּחִנָּתִי לְפָנֶיךָ כְּאִמְרָתְךָ הַצִּילֵנִי:קעא תַּבַּעְנָה שְׂפָתַי תְּהִלָּה כִּי תְלַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:קעב תַּעַן לְשׁוֹנִי אִמְרָתֶךָ כִּי כָל מִצְוֹתֶיךָ צֶּדֶק:קעג תְּהִי יָדְךָ לְעָזְרֵנִי כִּי פִקּוּדֶיךָ בָחָרְתִּי:קעד תָּאַבְתִּי לִישׁוּעָתְךָ יְהוָה וְתוֹרָתְךָ שַׁעֲשֻׁעָי:קעה תְּחִי נַפְשִׁי וּתְהַלְלֶךָּ וּמִשְׁפָּטֶךָ יַעֲזְרֻנִי:קעו תָּעִיתִי כְּשֶׂה אֹבֵד בַּקֵּשׁ עַבְדֶּךָ כִּי מִצְוֹתֶיךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה