כמה זה כזית?

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
שמעו סיפור:
אחד מידידיי הינו יהודי יקר מאד, תלמיד חכם וירא שמים, ובעל מוח פורה שאינו מפסיק לרוץ קדימה.
לא אחת אני מתענג על הגיגיו. לרוב תורניים, ויש גם שאינם כאלו. מדובר באיש רציני, שאפילו ההסתכלות שלו על נושאי העולם הזה נובעת מתפיסת עולם ערכית נכונה.

בפורים האחרון הוא פלפל באריכות על 'ותלו אותו ואת בניו על העץ' אי שרינן לברוכי 'על העץ' על המן, או שהוא אינו אלא 'תלוי' על העץ וספק ברכות להקל.
ותלה את הדבר בשיעור 'כְּזֹאת' [כזית בהגי' אידישאית] - כמה הוא, דכתי' 'לאביו שלח כזאת עשרה חמורים', והלא 'הממעיט אסף עשרה חמרים' וכו'.
היום הוא ביקש ממני לערוך את ה'פורים תורה' כדת וכראוי וכנכון.

אחר שהבנתם את סגנון הדברים - שאלתי ובקשתי: מחד, הלא דיברו גדו"י דברי צחות בפורים, גם בדברי תורה, מאידך הי' נראה לי שזה עובר את גבול הטעם הטוב.
מה דעתכם?

מאל"ף ועד תג

עריכה | הגהה | עימוד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לענ"ד אם הדברים מובאים במדור של חג הפורים, ניתן להביאם.
כמובן לכתוב 'בדרך צחות', ואולי לשקול לשים זאת בהערת שוליים.

שיקול דעת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
עימוד ספרים
אינני רואה שום בעיה בכתיבה 'כזאת' במסגרת 'פורים תורה'.

אבל האמת, כל התורה מאד דחוק לטעמי, כי בקושי יש קשר בין 'כזית' בהברה אידישאית לבין המילה 'כזאת'. לענ"ד הפעם הוא לא ממש הצליח...

ר.ב.ב.ש

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
בוודאי שאפשר לערוך דבר שכזה, היה מקובל בכל הדורות כולם,
וכל שנה אני מתענג על כמה חבורות עמוקות ונפלאות ופורימיות.
מצד שני אני אוהב שתוך הדברים יהיו גם נקודות נכונות ומרחיקות לכת.

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
רבים מגדולי ישראל התנגדו נחרצות לעניין זה, דוגמת הבריסקער רב שידוע סיפורים שהוא גער בכל מי שניסה לשנות ולו במאומה מדרך הישר בפלפול התורה.
אמנם, יש גם רבים וטובים (בעיקר אדמורי"ם) שראו בזה דרך טובה לעורר השמחה בפורים, ואלו ואלו דבא"ח.

איש האשכולות

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
תודה.
בחסד ה' איני זקוק לצאת ממנו ידי חובת 'על המחי' '...
אולי מי מכאן ירצה.
ב"ה, ככל הנראה כבר אכלת שיעור כְּזֹאת....

על המשקל הפשט'ל הנ"ל, מנין המקור להצריך ברכה על כזית? וְּזֹאת הברכה....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה