כיצד יוצרים הפרדה בין המקצוע לקשרי משפחה וידידות?

DreamDesign

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
כשחברה טובה פנתה אלי בבקשה לעשות בשבילה עבודה, הסכמתי בשמחה לעשות לה את זה ללא תשלום למרות שזה פרנסתי, רק בגלל שהיא חברה.

עבדתי קשה,והשקעתי שעות. ושוב, ושוב והכל מתוך רצון לעזור לך ללא תמורה.

אבל, באיזה שהוא מקום הרגשתי לא מוערכת, ואפילו קצת מנוצלת כשהתבקשתי על ידה לתכנן הגדלת המטבח על חשבון הסלון ורק לאחר שעבדתי והוצאתי תוכניות, בדקה וראתה שלא מתאים להם מבחינת התקציב.

ואח"כ כשרצתה להכניס את המ.שרות ושוב רק לאחר ששרטטתי בררה ונאמר לה שא"א להפוך את המסתור כביסה למ.שרות ולכן התוכניות לא רלוונטיות.

וכשהתבקשתי על ידה לעבוד בזמנים עמוסים מבחינתי. וכשלא נעניתי הרגשתי שהיא כועסת, גם לפני בין הזמנים, גם שבוע לפני ר"ה ובמיוחד אחרי סוכות כשהייתי כ"כ עמוסה ב"ה בעבודה. וגם הסברתי לה שזה ממש לא אפשרי מבחינתי, הרגשתי כאילו לחצו אותי לקיר ולא נותרה לי ברירה אלא לעבוד על התוכניות.

התנדבתי לעבוד בשבילה בשמחה, כל עוד זה היה עבודה קטנה. אבל, כשזה גלש הרבה הרבה מעבר לזמן ולכוח זה הכביד עלי מאוד ובאמת לא לכך היתה כוונתי בתחילה, ובכל זאת המשכתי ולא דברתי איתה על תשלום.

בנוסף מאז שדברנו על העבודה עברה כמעט כשנה ואני ב"ה עמוסה בעבודה, מה שגם הכביד עלי מאוד בהתעסקות בתוכניות שלה.

רק לסבר את האוזן-

העבודה שביצעתי שכללה : 2 סוגי תכנון הרחבות מטבח ע"ח סלון וע"ח מ.שרות, הסבת מסתור כביסה למ.שרות, תוכניות מטבח במספר אופציות, העמדת ריהוט בכל אחת מהתוכניות, 2 תוכניות נגרות מפורטות למטבח ולארונות, והצעת מחיר לנגרות,

לאחר שכבר הוצאתי תוכניות נגרות מפורטות וישבתי עם הנגר, היא החליטה שהיא חוזרת לרעיון הראשוני של הגדלת המטבח ע"ח מ.שרות וחלק מהסלון עם שינויים נוספים והיא כבר הבינה והציעה תשלום,
כשנקבתי בתשלום שהיה מעט מדי למה שהעבודה דרשה וציינתי בפניה שהתשלום שאני מבקשת נמוך מהמקובל וזאת בעקבות ידידותינו ובנוסף ציינתי שהמחיר שאני מבקשת הוא על העבודה שתעשה מעכשיו ולא על העבודה שכבר נעשתה

היא פתחה פה ואמרה שמה פתאום אני מבקשת תשלום כ"כ גבוה ויש כאלה יותר זולות וכשהיא הציעה תשלום היא התכוונה למשהו סמלי ועוד טענה שהרי עשיתי כבר את רוב העבודה... במקום להבין בשביל זה לבד מגיע לי התשלום

רק אציין שהדירה שהיא קנתה היא בפרויקט מאוד יוקרתי במרכז ירושלים, ודי למבין

לבסוף היא אכן פנתה למישהיא אחרת
מאחר והיא הלכה למישהיא אחרת בתשלום והיא מתבססת על החומרים שעשיתי מקובל בשוק שהיא צריכה להעביר אלי תשלום על העבודה שנעשתה,

כעבור כשבוע קבלתי ממנה צ'ק ע"ס 1000 ש"ח עם פתק שבו נכתב שיש כאן תשלום על העבודה

אני יצאתי בטעם מאוד מר, עשיתי כאן טובה בסדר גודל וקבלתי סלע בתמורה...
אשמח לשמוע את חוות דעתכן

שירו

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
מרגיז ומתסכל.

גם אני הייתי פעם נאיבית.
ולמדתי בדרך הקשה להיות אסרטיבית, ולא להתחבר לאלו שנותנות לי את ההגשה שאני חייבת לרצות אותן בכל מחיר. (אפילו אם הן בנות משפחה!)

nar

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
כשעשיתי למשפחה (אחים, גיסים, בני דודים) הם לא הסכימו בשום אופן ללא תשלום. הם שילמו לי אולי קצת פחות מהמקובל בשוק, ונתתי להם אפשרות לנדנד לי די הרבה, אבל אני יצאתי מרוצה וגם הם.
כשתכננתי לחמותי יחידה לא רציתי תשלום כמובן, אבל היא שילמה לי נראה לי 1000 שקל שזה כמובן לא התשלום, אבל סכום נחמד.
כשחברה בקשה ממני לדעת סכום של עבודה, אמרתי לה את הסכום שאני לוקחת תמיד. אין מה לעשות זאת העבודה שלי ואני לא יכולה לתכנן ולשבת הרבה שעות על עבודה ולא לקבל על זה תשלום!
ההתנהגות שמתוארת לעיל נראית לי לא חברית כ"כ...

orit28c

משתמש צעיר
עיצוב ואדריכלות פנים
אני עושה הפרדה מאוד גדולה בין חברות לבין משפחה.. כמו מעלי גם אני לא נוקפת בסכום.. אבל כזה קשור לאנשים שנקראים חברים או חברים של חברים אני נוקפת בסכום ואם אני רוצה לבוא לקראת אז אני אומרת את הסכום שהשירות עולה וכמה אקח לאותו אדם בגלל ש... הוא חבר וכו, וכו..
לעבוד בחינם זה לא שייך..לא משנה כמה טובה את רוצה לעשות... וגם מהאנשים שלא נעים לנו אז תמיד אני אומרת תתנו לי כמה שתרצו.. (משפחה בדרך כלל) אבל תמיד המסר שאני עושה עבודה ואני כן מצפה לשכר.. הולם לא הולם זה כבר שאלה אחרת.. כי בחינם אף פעם לא מעריכים!!! מניסיוני הקשה..!! אפילו אם אתן בתחילת דרככם ממש ורוצות עבודות לתיק עבודות גם על זה לקחת סכום סמלי כי ככה זה מחייב גם אותך כי שילמו לך ולא נעים לעגל פינות.. וגם מבחינת הלקוח שהוא שילם והוא מצפה לעבודה טובה והוא לא יזגדזג בגלל שעבדת בשבילו בחינם..

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נהניתי לשמוע פעם על משהי שאמרה, שלמשפחה צריך לשלם יותר, ולא פחות!
למי נשלם ברוחב לב ובהערכה, אם לא לבני משפחה וקרובים?!

הבעיה שבעולם שלנו זה עובד בדיוק הפוך, וחבל...
אין לי עצה לתת לך חוץ מלומר לך שקודם כל תפנימי שחברה, היא לא!

שיפי פוקסמן

תיכנון ועיצוב פנים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
אני תכננתי לאחים ואחיות ללא תשלום, אבל הגבלתי את העזרה למסגרת בה יכלתי לעמוד מבחינת היקף העבודה, ומבחינת הזמן שלא התחייבתי לסיים מיידית.
בעיני משפחה זה שונה לחלוטין - פעם גיסתי תשמור לי על הילדים, כמובן ללא תמורה, ואחות אחרת תשלח לי אוכל יום יום למשך תקופה אחרי לידה,
ופעם אני אתרום מכישורי כדי לעזור להם.
מדגישה שוב - שמדובר בעבודות בהיקף מוגבל יחסית - מקסימום תכנון מטבח, או יעוציםפה ושם.

פרויקט מלא - לא יודעת איך אנהג אם וכאשר יזדמן.

לחברות - יעוץ קצר בשמחה, אבל ללא שרטוט ועבודה ממשית, אלא יותר - לתרום קצת מניסיוני תוך כדי שיחת חברות נחמדה. אם מישהי תרצה מעבר לזה - כמובן בתשלום, וכנראה שאתן הנחה קטנה עבור ההרגשה הטובה.

Geula-Arc

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב ואדריכלות פנים
אני מפרידה בין משפחה קרובה ממש, לידידים
במשפחה קרובה , אחות הורים אין, ברירה צריך להשקיע מה שאפשר ומה שיתנו יתנו_(בונוס)
משפחה שהיא מעבר לקרבה הזו זה כמו כל לקוח! נותנים להם לפני "לברר מחירים" ואז שהם רואים מה מקובל נותנים להם הנחה נחמדה
כשאני מדברת איתם על תוכניות אני ממש מנתקת את עצמי ומתיחסת מקצועי וענייני כל כל לקוח זר
רק כך זה מאפשר לי להתנהל יותר נכון,
בתחילת דרכי הייתי מאד מתוסכלת מאיך שאנשים מאנ"ש התיחסו אלי, הייתי באה לפגישה מדברים על תכנון וכל מה שמסביב, והייתי נותת הצעת מחיר ראלית ל"סביבה"
בסוף הייתי מגלה שהעדיפו איזה מהנדס רוסי!!!
ולמה , כי לא יודעים להעריך בציבור שלנו אנשי מקצוע!!!
חושבים שכולם חאפרים והמחיר בהתאם
אמנם יש התקדמות בהכרה גם בעניין הזה , ופרוג למשל זו הוכחה יפה על "רמה" של אנשי מקצוע שקיימים גם בציבור שלנו
ולכל המעצבות והאדריכליות שמשקיעות את כל כולן לתת שרות ברמה הכי טובה - אני מצדיעה להן
ואומרת "בבקשה אל תהפכו את המקצוע לזול!!!!!!!!!!!

חדוי פלבני

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
רק אני חושבת אחרת?

ממקרים שנכוויתי ובגדול! הגעתי למסקנה שמשפחה = משפחה, עבודה = עבודה.
אני לא מדברת על ההורים.
אבל אחים, אחיות משני הצדדים משלמים על עבודה ושירות. ברור שלא מחיר רגיל, אבל בהחלט מחיר ששוה לי לעבוד עליו.
אולי אם הייתי מגיעה ממשפחה של 2-3 ילדים אז נו , ניחא איפשהוא זה יגמר...
אבל ב"ה בעלי מגיעה ממשפחה ברוכה, ואני עוד יותר... אז מה כל אחד שיחליט על שינוי / שיפוץ אני אמורה לספק את העבודה ללא תשלום?
עם כל הכבוד , ממש לא!
גם איתם, יושבים בצורה מסודרת, מה בהתחיבות מצידי, פחות זמנים והגבלות, אבל בהחלט תשלום שברור מראש.
אני כבר עשיתי ובאמצע ל 4 אחים, בקצב הזה... אני אפתח גמ"ח עיצוב פנים ולא אגיע ללקוחות הפונטציאלים.
אצלי (מתארת לעצמי שאצל עוד...) המטרה היא לפרנס בית שבעלי ימשיך ללמוד ללא צורך לצאת מהכולל. ואם מהקרובים לא אבקש תשלום (שלרוב הם המעבירים מפה לאוזן) לא השגתי את המטרה שלשמה יצאתי לעבוד.

כמובן, שאני לא מהתחלה מדברת על תשלום אבל אחרי שמלבנים מה רוצים וכו' אני נותנת להבין שהעבודה היא לא בחינם.

אני עדיין בתוך סיפור מסובך שלא נגמר,
על קרובת משפחה ששיפצה מטבח והחליפה 3 מעצבות... מכל מיני סיבות.
ויש לה המון רצונות ושאיפות מהמטבח שלה וכבר הזמינו מטבח ושיש והתקינו, ועדיין מאוד לא מרוצה.
אמא שלי בקשה ממני "אם לא אכפת לי להציץ" אולי אני אתן לה כיוון מחשבה שהיא עדיין לא חשבה עליו, חשבתי לתומי שכיון שהמטבח כבר מותקן זה ממש רק בגדר עיצה ואולי אצליח לעזור לסיים את הסיפור הזה.
נסעתי אליה, ישבתי שם 4 וחצי שעות!!
אחרי 3 שעות, הבנתי שהיא בטוחה שאני הולכת לשרטט ולתכנן לה הכל בחינם! הרי אני קרובת משפחה.
ומה זה בשבילך לשרטט את זה ...
הבנתי שנכנסתי לבוץ שלא אוכל לצאת ממנו בקלות אבל לא יתכן שאבזבז זמן יקר על חשבון הבית והכולל בחינם.
הסברתי בצורה מאוד עדינה שמאוד הייתי רוצה לעזור, ובהחלט נתתי עיצות תוך כדי, אבל אם את רוצה שממש אשרטט את המטבח מהתחלה ואתכנן אותו שוב. זה לא יכול להיות בחינם. ואז היא פתחה עלי זוג עיניים, האמת אין לי אפשרות לשלם, חשבתי שאת עושה לי טובה, הרי אנחנו משפחה.... וחץ מזה כמה זמן לוקח לשרטט כזה מטבח וכו' וכו'
לבסוף היא זרקה סכום שאני מתביישת לומר אותו מרוב שזה ביזיון, אבל לא היתה לי ברירה להיצמד אליו כי לעשות את העבודה כבר הייתי חייבת.(מורכבות של סגנון במשפחה)
הסיפור עדיין לא תם, ואני לא רואה אותו מסתיים באופק. אחרי 4 סקיצות ושינויים ושעות!!!!!!! בטלפון ומיילים שרק גאון יכול לפענח אותם, קרה מקרה מצער במשפחתם שרק אחרי השנה נוכל להמשיך....

המעניין, שהיא נתנה לי יד חופשית לבטל פה ושם ארון שלא אצליח להתמודד איתו- הרי המטבח קיים כבר! לזה יש כסף להזמין ארון לפי מידות חדש.
אבל למעצבת שיושבת עד השעות הקטנות של הלילה, ושומעת את הבקשות והרצונות והשינויים.
לזה אין כסף!

עכשיו מבינות למה הגעתי למסקנה שלעיל?

רבקי100

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
כואב מאד מאד...
בפרט שאני מזדהה עם כל מילה.
תיכננתי פעם בתחילת דרכי ל"חברה"
רק אחרי התכנון גיליתי איזה חברה זאת.
קיבלתי סכום מגוחך. השקעתי את כל נשמתי.
ואחרי אינספור שינויים ונדנודים. בטענה שהיא "שילמה" לי
התייאשתי והפסקתי לענות לה לטלפונים. בסוף איכשהו סיימתי לשביעות רצונה.
והכי נורא שהיא היתה "מבינה" גדולה בתכנון. עד שאמרתי לה באיזשהו שלב שאני לא מבינה מה היא רוצה ממני. שתתכנן לבד וזהו. עבדתי על התוכניות שעות.
רק בסוף היא שחררה לי משפט נחמד. שהקבלן אמר לה שהקפצתי לה את ערך הדירה....
מכיוון שהיה מדובר בהיתר בניה עבדתי בשיתו"פ עם מי שהוציאה לה את ההיתר.
ובאיזשהו שלב היא אמרה לי שמעולם לא נתקלה בהתנהגות כזאת של אנשים.
הלחץ שהכל יצליח העביר אותם על דעתם והם לא התביישו לנדנד בלי סוף ואח"כ לשלם בפנים חמוצות את הכסף.
באותו רגע הפנמתי את מה ששמעתי ממלאכי. וכאן הבמה להודות לה:
לקוח מרוצה הוא לקוח משלם!!!

פראדי אנגלרד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
לא אלאה אותכם בכל התלאות שעברתי בחיי
לקוח מרוצה הוא לקוח משלם ובתגמול הולם WIN WIN גם לי וגם ללקוח.
חוויתי על בשרי את כל הזלזול מאוכלי חינם למיניהם.
היום אני מתנהגת לגמרי אחרת ולמדתי לקחת אחראיות ולהגיד כן, אני אפשרתי את המצב.
היום אני לא מאפשרת נגמר עידן ה"לא נעים לי".
אני מתכננת בימים אלו ממש דירה לאחותי
והיא משלמת לי יפה מאוד ואני בכלל לא זולה
הכנתי יחד איתה חוזה שהוא בעצם תיאום ציפיות
הכלל שלי כזה
עם משפחה עושים עסקים אבל רק עם כאלה שאנחנו רוצים אותם בתור לקוחות
יש לקוחות שבשום אופן אני לא מעוניינת לעבוד איתם ולא משנה מי הם
אני בוחרת לעבוד עם אופי מסויים שנח לי לעבוד ולא משנה לי מאיזה מגזר ואם יש קירבת משפחה
עם משפחה יש לנו פריוולגיה שאנחנו מכירים תפוסי התנהגות מראש למרות שלא פעם חטפתי את שוק חיי לעד איזה רמה מגיע אדם ניכר בכיסו... ויש חברים שנתנו לי את ההבנה מי חבר של מי...
אחותי בחרה בי למרות שהבהרתי לה בצורה ברורה שאין שום הנחות ואני יקרה ויש מבחר של אדריכליות ומעולות היא טענה שמי אם לא אחותה ידאג לה לטוב ביותר...
מה אני אגיד? השתכנעתי,
אבל זה לא מנע ממני לכתוב חוזה ברור ולוודא ששתיהם מבינים בו כל פרט.
ואני לא סתם מדקדקת כי כבר קיבלתי הרבה סתירות בעבר אבל הכנסתי בחוזה קריצות והומור.
לצערי למדתי בדרך הקשה שאף אחד בעולם אבל אף אחד לא יותר חשוב לי מבעלי והילדים שלי.

orit28c

משתמש צעיר
עיצוב ואדריכלות פנים
לא אלאה אותכם בכל התלאות שעברתי
הכלל שלי כזה
אני בוחרת לעבוד עם אופי מסויים שנח לי לעבוד ולא משנה לי מאיזה מגזר ואם יש קירבת משפחה
עם משפחה יש לנו פריוולגיה שאנחנו מכירים תפוסי התנהגות מראש למרות שלא פעם חטפתי את שוק חיי לעד איזה רמה מגיע אדם ניכר בכיסו... ויש חברים שנתנו לי את ההבנה מי חבר של מי...

מסכימה איתך בהחלט על עניין התמחור ועל לעמוד על שלך..כתבת יפה ונכון..
אני קצת מסתייגת בעניין של בחירת לקוחות..
אני חושבת שצריך לדעת לקרוא את הלקוח שלך בפגישה הראשונה בשביל לדעת מה טיב האופי שלו.. אם קלטת שהוא קשה פשוט תתמחרי לו יותר גבוה כי זמן העבודה הוא יהיה מירבי.. וכמובן בצורה המדוייקת ביותר מה את נותנת ומה לא בשירות שלך (אני מאמינה שאת עושה את זה)
אני חושבת שלהשתמש בשיטה שאני בוחרת לקוחות זה רק במקרים נדירים ביותר בסך הכללי אפשר להסתדר עם כולם.. לקוחות זה עם לא פשוט לא רק במקצוע שלנו גם אנחנו לא לקוחות פשוטים כשמדובר על שירותים אחרים שאנחנו לוקחים צריך הרבה להבין מאיזה מקום הלקוח מגיע ואת הלחץ שהוא נמצא בו..
מה שאני אומרת.. לעבוד בחינם ממש לא! לתמחר נכון זו הדרך..!! וכמו מלכי להיות עם ערך עצמי גבוה להבין שהזמן שלנו יקר..

חדוי פלבני

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לא אלאה אותכם בכל התלאות שעברתי בחיי
לקוח מרוצה הוא לקוח משלם ובתגמול הולם WIN WIN גם לי וגם ללקוח.
חוויתי על בשרי את כל הזלזול מאוכלי חינם למיניהם.
היום אני מתנהגת לגמרי אחרת ולמדתי לקחת אחראיות ולהגיד כן, אני אפשרתי את המצב.
היום אני לא מאפשרת נגמר עידן ה"לא נעים לי".
אני מתכננת בימים אלו ממש דירה לאחותי
והיא משלמת לי יפה מאוד ואני בכלל לא זולה
הכנתי יחד איתה חוזה שהוא בעצם תיאום ציפיות
הכלל שלי כזה
אחותי בחרה בי למרות שהבהרתי לה בצורה ברורה שאין שום הנחות ואני יקרה ויש מבחר של אדריכליות ומעולות היא טענה שמי אם לא אחותה ידאג לה לטוב ביותר...
מה אני אגיד? השתכנעתי,
אבל זה לא מנע ממני לכתוב חוזה ברור ולוודא ששתיהם מבינים בו כל פרט.
ואני לא סתם מדקדקת כי כבר קיבלתי הרבה סתירות בעבר אבל הכנסתי בחוזה קריצות והומור.
לצערי למדתי בדרך הקשה שאף אחד בעולם אבל אף אחד לא יותר חשוב לי מבעלי והילדים שלי.

כל מילה!
לענין החוזה, אכן אחרי התלאות שעברתי עם אחרים... אני כרגע מתכננת הוספה ושיפוץ לגיסתי (אחות בעלי)
הכנתי הסכם עבודה (משתדלת לא לקרוא לזה חוזה...) ישבתי איתם בפעם הראשונה ולא התחלתי לשמוע לפני שעברנו סעיף סעיף.
כמובן שהקדמתי שזה לטובת 2 הצדדים. וזה חשוב שתדעו מה בהתחייבות שלי.
והכנסתי קצת הומור בהסכם שזה לא יראה רישמי מידי.
אומנם בעלי הרגיש לא נעים, כי זה אחותו... הסברתי לו שעדיף עכשיו להרגיש לא נעים ולא אח"כ. כי אנחנו לא יודעים לאן זה יוביל. השתכנע בהחלט.

לוש

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
אצלי אין בחינם!!!
לתת בחינם זה לזלזל בעצמך ובמקצוע.
לא משפחה ולא חברות. אח"כ מרגישים מנוצלים עד אין סוף.
את הלימודים לא שילמו החברים והמשפחה, מי ששילם עליהם בדמים מרובים תרתי משמע, זה רק בעלי ואני ולכן רק אנחנו זכאים לעיצוב חינם...
ראיתי שכשאני עומדת על שלי ויודעת מה מגיע לי, אז מעריכים יותר את העבודה והמקצוע.

רותי וינברג

מנהלת פורום אדריכלות ועיצוב פנים
מנהל
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אז אני אבוא ואוסיף דעה קצת שונה.
אני מאד בעד לדעת להגיד לא/ להצליח ולאמר בצורה מפורשת שאני גובה תשלום על עבודה גם ממישהו מוכר.
אבל אני גם בעד לעזור לאחיי ואחיותי, שכולם אברכים ללא אמצעים מיוחדים.
לכל אחד יש את התחום שלו בו הוא טוב ובו הוא יכול לתרום לסביבתו הקרובה (בדגש על קרובה) פעם אני אתכנן לאחותי ופעם היא תאבחן את אחיינה אבחון מקצועי וכן על זו הדרך...
כבר יצא לי לתכנן לא פעם לבני משפחתי הקרובה וזה הכיף והשמחה שלי שאני יודעת שחסכתי להם כמה אלפי שקלים+ בכל ההוצאה הגדולה הזו, ולא הרגשתי מנוצלת אלא להיפך- הם שהרגישו לא נעים לנדנד לי יותר מידי (טוב, זו לא חכמה, הם אחים שלי יש להם גנים טובים...;))
חברות ובני משפחה רחוקים יותר בפרוש בתשלום, אבל בכל מקרה מורידה מהסכום/ נוקבת בסכום המלא אותו הייתי לוקחת ללקוח זר ושישלמו כראות עיניהם.
מאמינה שאם סביבתי היתה משופעת בכסף, דעתי היתה שונה, אבל אני מרגישה שזו עוד דרך לעזור למשפחות לומדי תורה שהפרוטה אינה מרובה בכיסם!

חדוי פלבני

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אני מאד בעד לדעת להגיד לא/ להצליח ולאמר בצורה מפורשת שאני גובה תשלום על עבודה גם ממישהו מוכר.
לכל אחד יש את התחום שלו בו הוא טוב ובו הוא יכול לתרום לסביבתו הקרובה (בדגש על קרובה) פעם אני אתכנן לאחותי ופעם היא תאבחן את אחיינה אבחון מקצועי וכן על זו הדרך...
כבר יצא לי לתכנן לא פעם לבני משפחתי הקרובה וזה הכיף והשמחה שלי שאני יודעת שחסכתי להם כמה אלפי שקלים+ בכל ההוצאה הגדולה הזו, ולא הרגשתי מנוצלת אלא להיפך- הם שהרגישו לא נעים לנדנד לי יותר מידי (טוב, זו לא חכמה, הם אחים שלי יש להם גנים טובים...;))
חברות ובני משפחה רחוקים יותר בפרוש בתשלום, אבל בכל מקרה מורידה מהסכום/ נוקבת בסכום המלא אותו הייתי לוקחת ללקוח זר ושישלמו כראות עיניהם.
מאמינה שאם סביבתי היתה משופעת בכסף, דעתי היתה שונה, אבל אני מרגישה שזו עוד דרך לעזור למשפחות לומדי תורה שהפרוטה אינה מרובה בכיסם!

הייתי מאוד שמחה לעזור לאחי ואחיותי, אבל "עניי ביתך קודמים"
רובם אצלינו לא משופעים בכסף ונקרע לי הלב לקחת להם, אז ברור שהסכום מאוד אפסי לעומת לקוחות אחרים. אבל עדיין אין לי אפשרות לעשות על חשבון הבית. אם כל הזמן אעשה טובות... ויש הרבה משפחה קרובה, אחטיא את המטרה. אגרום בהחלט לאי שלוות נפש ולימוד פורה בגלל לחצים של כסף...
הלוואי ויגיע היום שהמשכורת תדפוק שהמעשרות שלי יהיו הטובות למשפחה הקרובה.

יתכן, כמו שכתבת, שאם יש במשפחה אנשים שעוסקים בתחומים שונים שאוכל להיעזר בהם, ואז אחד מול השני. אין בעיה ומוצלח מאוד.
אבל שבמשפחה יש מורות, גננות, מזכירה, טלפנית וכו' ובמפורש אין טובת הנאה שאוכל לקבל תמורת עבודתי, הדיל הזה לא עובד...
הגדילה לעשות גיסה שפתחה מכירה ועזרתי לה בעיצוב המקום ללא תשלום (בתחילת דרכי) ושלחה לי 2 מגבות פנים בתוך צלופן.......לא בושה?
וכשאני יכנס היום אליה לקנות, היא לא תתן לי בחינם, אצטרך לשלם, יתכן יותר זול... לא בטוח.

מסקנתי שכל ענין לגופו, לפי האופי והסביבה צריך לתמרן.

אניתי

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אני גם כן עזרתי המון למשפחה. משפחה מאוד גדולה בלי עין הרע.... אבל רק אחים, אחיות והורים!!!! דודים בתשלום אם כי מופחת , בהחלט. לחברים אין אצלי חינם ואין זול, כולם חברים או חברים של חברים ואני לא אצא מזה לעולם....
גם לאחים בהתחלה זה היה בחינם, יחידת דיור פה ממחסן ועוד אחת בבניה על גג, שיפוץ כללי שם . תמיד תיגמלו בסכום מעריך אבל סימלי (נגיד 1000 עד 2000 ש"ח) גם לחמותי תיכננתי דירה 150 מ"ר מהיסוד. שיפוץ ותיכנון כללי- היתה חוויה מקשרת מאוד, לדעתי.
עכשיו כבר עייפתי מכל זה, המשפחה שלי האישית גדלה, הדרישות בעבודה התעצמו, הנקיון חשוב לי מפעם (דירה חדשה) . וזהו, אני כבר לא יכולה לעזור , ולכן אני אומרת בנימוס שהייתי מאוד רוצה אבל אני לפני לידה, אחרי לידה, לפני מעבר דירה, אחרי... עמוסה במיוחד... וכדומה. ולא יכולה... וכמובן אשמח לראות תכניות ולהגיב עצות אבל אני לא יכולה יותר מכך...
וזה באמת התקבל והובן!!
ומאז למשפחה אני לא עושה (אלא אם זה מישהו שאני מרגישה חייבת לה למשל שהיא מסרקת לי את הפאות, ואז לאחרים אני מסבירה הם תפסו אותי בדיוק בזמנים רגועים...) לא בתשלום ולא בחינם.
לשאר רק בתשלום.
אין מה לעשות...

לוש

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים

לא אמרתי, לא לעזור, אמרתי לא בחינם!
גם סביבתי אינה משופעת בכסף...
ובכל זאת, בחינם אני נותנת עזרה, ייעוץ טלפוני עד השעות הקטנות של הלילה, מוכנה לעזור בבחירת צבעים וחומרים אם אני לא צריכה לעשות בשביל זה יום יציאה מיוחד על חשבוני וחשבון הבית וכדומה.
לבני משפחה, אני אומרת מה המחיר המלא ומה המחיר למשפחה.
לחברים, עוד לא התנסיתי, ולא בדיוק יודעת מה אעשה

פראדי אנגלרד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
למרות שכתבתי פה שאני מתכננת לאחותי ובמחיר הוגן
כבר תכננתי לעוד 2 אחיות ללא שום תמורה
אני לא בטוחה שהם אכן מעריכות את מה שם קיבלו
היחסים ביננו מצויינים אבל אני לגמרי טיפוס של לא נעים לי
עבדתי להם בשעות לא שעות התמסרתי כמו שאני מתמסרת
אני לא בטוחה שמישהו היה עושה את זה בשבילי
ובאותו תקופה אני הייתי במצב שהפרוטה לא היתה מצויה בכיסי
ובעלי אברך ויש לי משפחה ברוכה
ולמרות שכל המשפחה שלי אברכים
אחיות שלי היו תמיד במצב יותר טוב ממני
ולקח לי הרבה שנים לקלוט שעניי ביתך קודמים
זה דווקא בעלי והילדים שלי
מרוב הנחות ורחמים על כל מי שבסביבתי
לא רק אחיות בני דודים ובני דודים של בני דודים
ולא נעים לגבות כי אין להם
וכל אברך שאמר לי אני אברך ואין לי
בסוף לא היה לי
נכון אולי אני היום קיצונית לכיוון השני
ומי שאומר שאין לי-ולזה התכוונתי בוחרת לקוחות
כי דווקא כל האברכים שלחצו אותי במחיר בסוף קנו אריחים ב200 ש"ח למ"ר
זה לא בעיה שלי רק למה שהם רוצים יש להם כסף
אז אני עובדת היום רק עם מי שמתאים לו התנאים שלי
מי שלא ,מצויין
יש המון אדריכלים ומעצבים
אני לא חייבת לעבוד עם כולם
אני כן חייבת לדאוג לבית שלי
היום
יש כסף-יש עבודה
אין כסף-אין עבודה
למרות שאני אולי נשמעת קשוחה
אבל אני כנראה לעולם לא יצליח להיות סנובית
אבל זו תוצאה של קיצוניות הפוכה

shifrbor

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אחד הנושאים הכואבים ביותר!!
מסכימה עם כל הנכתב פה!!
בפועל כשזה מגיע לידי מעשה לא מצליחה ליישם...
ממשפחה שמחכה לי מתחת לרופא שיניים ( התקשרה כשהייתי שם)
כדי להתייעץ על משהו דחוף שנסחב לשעה...
ועד עבודות גדולות יותר שבטוחים שמגיע להם הכל ובחינם
היה לי חברה (שנזכרה שהיא חברה רק כשהיתה צריכה אותי)
שלקחה אדריכלית אחרת ועדיין הרגישה בנח לטרטר אותי ולהתייעץ בחינם כי סומכת על הטעם שלי .... כשראיתי שלא מצליחה לומר את הלא פשוט לא עניתי לטלפונים אבל אז הותקפתי לכשנפגשנו למול הרבה אנשים למה אני מסננת...
גם אני לא מדברת על המשפחה הקרובה (אחים ואחיות ) שאני דווקא כן בעד לתת ושמחה לסייע להם , שם אני נעזרת
בתחומים אחרים בין במקצוע שלהם לבין עזרה בשמירה על הילדים בתקופות לחוצות....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  36  פעמים

לוח מודעות

למעלה