קורונה יש סיכוי לזרז קצת את הדיון בנושא בתי הכנסת?

• פותח הנושא well
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אבל במדינת ישראל הקניונים לא פתוחים בשבת. בטח לא במרכזי ערים ובאזורי מגורים (אבל למה לא להתבכיין)
זו הרשימה של 21 הקניונים הפתוחים בשבת של קבוצה ישראלית... ויש עוד אם תרצי אביא לך.
[פתוח בנטפרי]

ולמה לא להתבייכן?
קניונים בישראל פתוחים כמעט בלי מגבלה [הרגע חזרתי מסופר פארם באחד הקניונים] ובתי הכנסיות עדין סגורים,
אז כן - אני מתבכיינת על זה.

וכמו שאמר היום כ"ק האדמו''ר מבעלזא כאשר הציעו לו להעלות לציון של רשב''י -עוד נודע ל'כיכר השבת' כי האדמו"ר התבטא כי "אני צריך קודם אישור לפתוח את הישיבות"

וזה כואב, וזה צורב, ואני מתבכיינת על זה.

עקבת אחר דיוני המרפסות על איך מצטרפים למנין? כי אם כן. אז בטח את מבינה שאי אפשר להצטרף למנין מ-4 אנשים על קופה רושמת (וזה הסיבה גם שמנין אסור וקניה בקניונים מותרת. כח הפיזור) או 2 קונים לחנות של 100 מ"ר.
אני יודעת שהייתי צינית. אבל במחילה. זה לא מצחיק בכלל להתבכין, להתלונן ולהתקרבן כל היום. התחושה הזו שמפלים אותנו עלולה לחלחל ממך הלאה ואנשים מסוגלים להאמין לזה.
היית בקניון שעמדו 4 אנשים בחנות?
כי בקניון ליד הבית שלי, יש יותר ממנין ברווח ובשפע בכל חנות, ואף אחד לא אומר מילה.

לי כואב - אז אני מתבכיינת.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לי כואב - אז אני מתבכיינת.
כל אחד ומה שכואב לו.
לי כואב על אנשים שהתפללו במנין ומתו. חד וחלק. לא אחד ולא שניים. נשרף לי הלב כל פעם שאני מעבירה את הדמויות האלו לנגד עיני. ולא מוכנה שיהיו עוד כאלה.
ואת יודעת מה? במחשבה שניה לא מענין אותי מה קורה בקניונים, לא מתכונת לדרוך שם (גם סופרפארם אני מזמינה אונליין) למזלי מרבית האנשים שאני מכירה לא יעמדו בפני פיתוי להתפלל בבית כנסת, אבל בקלות עומדים בפיתוי שלא לדרוך בקניון, לכן לא כואב לי שהקניון נפתח. שיעשו את הנסויים האלו בבני אדם אצלם. לא אצלינו.
ואנשים מבני ברק שכואב להם למה לשכן ברמת גן כן ובית כנסת לא, מראים שלא למדו כלום ושלא אכפת להם מחיי אדם (שויון זכויות הוא ערך כנראה חשוב יותר).
אלא אם הכונה שכואב לנו שמתפללים לה' להסרת המגפה (וזה לא אופן ההתבכינות כאן). אבל התלונות האלו כאילו הממשל הוא שהביא לנו את הגזרה הזו ואם רק היה יותר נחמד היה מסיר אותה מעלינו הן אינפנטיליות וילדותיות.

מעדיפה שבעלי ימשיך למסור את הנפש בתפילה במנין ברוח, בגשם ובחם (והוא תמים דעים איתי) מלמסור את הנפש על מזבח הקורונה והטפשות.

נערך לאחרונה ב:

פנינה 99

משתמש סופר מקצוען
חוץ מאזורים "אדומים"
יש אישור לפתוח בתי כנסיות עד 15 איש.

ot!

משתמש מקצוען
אין אישור לבתי כנסת יש אישור לכוללים וזה לא רק ללימוד אלא גם לתפילה לאחר מכן או קודם
אבל סתם בית הכנסת אסור
דבר נוסף יש מתוה אבל עדיין לא אושר סופית

חחח

משתמש סופר מקצוען
עוד אשכול התבכיינות לשווא.
תסבירו לי אחת ולתמיד; מה הקטע לפתוח בתי כנסיות??? אם אפילו רק אדם אחד עלול למות מזה זה לא שווה בגרם!!
במיוחד שהתחליפים הם לא פחות כשרים מבחינה הלכתית.

אהרןאהרן

משתמש פעיל
עוד אשכול התבכיינות לשווא.
תסבירו לי אחת ולתמיד; מה הקטע לפתוח בתי כנסיות??? אם אפילו רק אדם אחד עלול למות מזה זה לא שווה בגרם!!
במיוחד שהתחליפים הם לא פחות כשרים מבחינה הלכתית.
בקשר להתבכיינות אתה צודק שישנם כאלה שזה האומנת שלהם.
שאר טענותיך אינם נכונות, בתי נכנסת נסגרו בעקבות חשש להדבקה המונית בקהילה, ולא מחשש למוות של אדם אחד שאם כן הרי היה צריך לסגור את בתי הכנסת בימי החורף כי כמעט בטוח שכל שנה אדם מבוגר או עם מחלות רקע נדבק בשפעת באחד מבתי הכנסת ונפטר משפעת או מסיבוך שקשור לשפעת ש
בנוגע לתפילות ברחובות, בגינות וכו' ישנה מעלה הלכתית גדולה להתפלל בבית הכנסת ואכמ"ל.

rivkiy

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אבל במדינת ישראל הקניונים לא פתוחים בשבת. בטח לא במרכזי ערים ובאזורי מגורים (אבל למה לא להתבכיין)

עקבת אחר דיוני המרפסות על איך מצטרפים למנין? כי אם כן. אז בטח את מבינה שאי אפשר להצטרף למנין מ-4 אנשים על קופה רושמת (וזה הסיבה גם שמנין אסור וקניה בקניונים מותרת. כח הפיזור) או 2 קונים לחנות של 100 מ"ר.
אני יודעת שהייתי צינית. אבל במחילה. זה לא מצחיק בכלל להתבכין, להתלונן ולהתקרבן כל היום. התחושה הזו שמפלים אותנו עלולה לחלחל ממך הלאה ואנשים מסוגלים להאמין לזה.
את יודעת מה עזבי חנויות וקניונים.
חדרי כושר ומכוני ספורט התחילו לעבוד ואני מאמינה גם שיש להם מזגן....
וזה לא שעומדים 4 אנשים בתור לקופה, זה 10 אנשים שמתאמנים באותו חדר ואני סקפתית מאד עד כמה אפשר לחטא את כל המכשירים והרצפה....

מרחבית

משתמש מקצוען
כמעט בטוח שכל שנה אדם מבוגר או עם מחלות רקע נדבק בשפעת באחד מבתי הכנסת ונפטר משפעת או מסיבוך שקשור לשפעת ש
אולי תקופת הקורונה תצליח להרגיל אותנו שאדם שחולה במחלה מדבקת - מקומו בבית.
לקחת אקמול ולצאת בין אנשים כאשר חולים בשפעת או וירוס אחר - פירוש הדבר להזיק לאחרים, לגרום להם לסבל והפסד, ולפעמים, כפי שנכתב, גם לסכן.
גם כששולחים ילד חולה למטפלת או לגן, ההאקמול או הנורופן לא עוזרים כמובן שלא להדביק אחרים.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
את יודעת מה עזבי חנויות וקניונים.
חדרי כושר ומכוני ספורט התחילו לעבוד ואני מאמינה גם שיש להם מזגן....
וזה לא שעומדים 4 אנשים בתור לקופה, זה 10 אנשים שמתאמנים באותו חדר ואני סקפתית מאד עד כמה אפשר לחטא את כל המכשירים והרצפה....
כדאי לך לקרא את ההנחיות לגבי חדרי כושר, (לדוג' אם יש שורה של הליכונים אז אחד משאירים פתוח ושניים קושרים בסרט, ראיתי תמונות) את תביני מיד כמה אפשר להעתיק את הנהלים הקפדניים לבתי כנסת (ואגב, גם בעלים של מכוני כושר אמרו שזה בדיחה ובצורה הזו לא פותחים)
ההבדל הכי גדול בין בתי כנסת לכל מקום אחר שמקום מסחרי יש לו בעלים שאפשר להנחות, הוא ממונה על ההנחיות והוא גם נקנס במידה ולא נשמרות ההנחיות. הוא גם ינזק במידה ויתברר שלא שומרים על הנחיות. והאינטרסים שלו ברורים ולפיכך יתאמצו לשמור עליהם (גם אם זה מחייב משכורת למנקה צמוד ושומר בשער).
בתי כנסת אין סמכות כזו שיכולה להגיד לבן אדם לצאת כשהוא המספר העודף, לאכוף חיטוי/ מרחקים וכו' ולנהל את זה 24 שעות .
אבל לפני שנכנסים לפרטים.
טפשי לא ללמוד מהנסיון. ההגיון שלי אומר שאיפה שפגעה בנו המגפה לראשונה היא עלולה לפרוץ מחדש בשניה. לכן מקומות כאלו לפתוח אחרונים. נעים או לא זה המצב.

בתור אשת גבאי אני מודעת לעובדה הפשוטה אין לנו כח אדם לתפעל בתי כנסת במתכונת קורונה (אני רואה כמה מאמצים רק לדאוג כל ערב חג לדברים הספציפים של החג וזה לא יותר משעה שעתיים פעם בתקופה ארוכה) ועד שהנתון הזה לא משתנה סכנה לפתוח את המקום. אין שום סכוי לשמירה על גרם של נהלים. חבל מראש על הנייר שיכתבו אותם עליו.
כשבתי הכנסת יפתחו הם יהיו צפופים (כרגיל) ולא יחוטאו. כל מי שאומר אחרת מתעלם מהמציאות. ורק כשיהיה מספיק בטוח לפתוח אותם בצורה כזו ניתן לחשוב על זה.

A052

משתמש סופר מקצוען
לא צריך לקרוא נהלי חדרי כושר.

תקראו מה דורשים מכוללים, ותחשבו האם זה בכלל שייך בבית כנסת רגיל.

קבצים מצורפים

• מתווה חזרה לשגרה לצורך למידה בכולל בזמן מגיפת הקורונה - 12.5.20- סופי.pdf
    1.1 MB · צפיות: 28

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לא צריך לקרוא נהלי חדרי כושר.

תקראו מה דורשים מכוללים, ותחשבו האם זה בכלל שייך בבית כנסת רגיל.
מה שמלחיץ זה שאנשים לא קוראים בכלל מה כתוב.
אמרו שמותר לפתוח כולל אז הראש כולל כבר מפיץ הודעה שחוזרים ללימודים.

אמרו שמותר לפתוח מקואות. אז כבר יש אצלינו פשקוילים למה המועצה לא פותחת אותם.
זה שאין לדוג' תקן לשומר למקוה שיבדוק שלא נכנסים יותר משלושה לא מענין אף אחד. אם משרד הבריאות אמר לפתוח שיפתחו.
לכן לפתוח עם רשימת תנאים שאין אף אחד שיכול לישמם סתם עושה בלגנים ומרמור.
משרד הבריאות מסמן וי פתחנו, הפוליטקאים יוצאים בכותרות. אבל בפועל החלק הלא אחראי פותח בלי שמירה, החלק האחראי לא פותח למרות שמותר וסופג אש. והצבור? מבולבל. לא רואה טעם להמשיך הלאה במתווים האלו.

תמימה

מעטפת אישית מושלמת. בשבילך.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
D I G I T A L
חבל על הויכוחים העקרים הללו.
לדעתי יש פה 2 נושאים:
הזהירות שלנו מפני הדבקות שאכן מחייבת שמירה על הכללים, והאחריות אמורה להיות אישית שלנו בגלל זהירות מסכנה ולא בגלל שמשרד הבריאות אמר, כי במצב כזה רק מחפשים שלא יראו ולא באמת להזהר.
ההתיחסות שלהם אלינו בתור ציבור - אין ספק שהם מפלים אותנו לרעה ואפשר לראות את זה בהמון נושאים ותחומים, הם יותר קרובים לעולם של עצמם, וכמי שעבדה במוסדות חינוך חילוניים אני יודעת הייטב עד כה תרבות הספורט והקניות חזקה אצלם, ולכל ציבור יש את הפרות הקדושות שלו.
אין לזה קשר כלל לחובת הזהירות שלנו, ואם למשהו יש התלבטות האם לשמוע בקולם או לא - אז באמת דעתי שלא אותם צריך לשאול אלא את גדולי ישראל, אם הם אומרים לציית מצויין ואם דעתם שאין צורך אז לא, לא חושבת שאנחנו אמורים ללכת לאורם, הסיבה שלנו צריכה להיות מצוות ונשמרתם ולא ההוראות של משרד הבריאות.

rivkiy

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
מי אמר 10, אולי יש להם כללים שאמורים להיות פחות אנשים בחדר כושר?
יש בישוב לידינו סטודיעו חילוני שפעמיים בששבוע מתקימים בו שיעורים נפרדים לגברים אתמול הם שלחו הודעה שחוזרים לעבוד לא הגבילו כרגע את מספר המשתתפים. כמובן שכתבו לפי כללי משרד הבריאות, האם באמת יחטאו את הרצפה בין קבוצה לקבוצה (רצפה מיוחדת להתעמלות) האםיעברו מכשיר מכשיר ויחטאו אותו?
תותים...

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
מכיוון והנושא טעון רגשית ככל הנראה, מעדיפה שלא להגיב.

אבל כשאני [בחל''ת] שומעת מה קורה במשרדים, מה קורה בפגישות עבודה ובישיבות דירקטוריון,
והמדינה מתירה הכל, ומי דיבר על חדרי הכושר [לא צריכים להיות מנויים, בתל אביב החדרי כושר עם זכוכית שקופה אפשר לראות מבחוץ את הנעשה] וחנויות וקניונים....
ואילו בתי כנסת אפילו לא ניסו למצוא פתרון, וישיבות סגורות, תלמודי התורה בקושי מלמדים.....
ולימוד מרחוק כולנו יודעות כמה זה באמת שווה....

אז לי זה כואב - ומי שלא כואב לו יתכן וצודק,
אבל אני לעולם לא מזלזלת ברגשות כאב של אחרים.

nuyh97

משתמש רשום
עוד פעם הטענה על הדבקה בבתי כנסת, אין לזה שום מקור חוץ ממסמך עלום שיצא ממש בתחילת הקורונה, אף אחד לא בדר את זה, רוב ההדבקות עד היום היו בעיקר במגע צמוד צמוד, מסיבות חתונות טישים.

והרי ברור שיש כאן יד ה' וכל ההכחשה הזאת היא כפיות טובה לקב"ה, הרי בדקו בכמה וכמה ישיבות ומצאו אצל כולם בין 10 ל-15 אחוז חולים, אז איך זה שאין הדבקה המונית של עשרות אלפי חרדים, אז צריך להודות לה' וחלק מההודאה זה בתורה בישיבות כמו שצריך ובתפילה בבתי כנסיות

efrat1

משתמש סופר מקצוען
עוד פעם הטענה על הדבקה בבתי כנסת, אין לזה שום מקור חוץ ממסמך עלום שיצא ממש בתחילת הקורונה, אף אחד לא בדר את זה, רוב ההדבקות עד היום היו בעיקר במגע צמוד צמוד, מסיבות חתונות טישים.

והרי ברור שיש כאן יד ה' וכל ההכחשה הזאת היא כפיות טובה לקב"ה, הרי בדקו בכמה וכמה ישיבות ומצאו אצל כולם בין 10 ל-15 אחוז חולים, אז איך זה שאין הדבקה המונית של עשרות אלפי חרדים, אז צריך להודות לה' וחלק מההודאה זה בתורה בישיבות כמו שצריך ובתפילה בבתי כנסיות
ברור ברוור
צריך להודות לה', ולכן נעבור על "ונשמרתם"

nuyh97

משתמש רשום
מה הקשר הכל פתוח, גם ישיבות ומוסדות לימוד, שברור שסיכון ההדבקה בהם הרבה יותר גבוה, והכל מסתמך על איזה שמועה עלובה שבבתי כנסת נדבקים הרבה, ועל זה הטענה שאין לזה שום מקור, וגם ההיגיון אומר שבבית כנסת שלא מדברים אחד עם השני ולא יורקים [כמובן עם מסיכה] יש פחות סיכוי הידבקות מכל המוסדות שנפתחים לצורך כלכלה שהילדים והבחורים מדברים אחד עם השני, אז קצת פורפורציות

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  32  פעמים

לוח מודעות

למעלה