יש לכם קרובי משפחה של ילדי תימן? רוצים להעשיר את הידע שלכם בעניין?

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
אחד הקטעים המצמררים שקראתי על תימני שאשתו ובתו התינוקת אושפזו.
הוא בא לבקר פתאום- אין.
נעלמו.
עד בן גוריון הוא הגיע בעקשנות תימנית טיפוסית.
בסוף אחרי חפירות מייגעות וחקירות הודיעו לו שהאישה נפטרה והבת נפטרה. כל אחת במקום אחר.
מה נכון ומה לא, לא אדע. נניח ששתיהן באמת נפטרו.
אבל ריבונו של עולם! מדובר בבן אדם. יש לו אישה ובת, מה פרוש -לא מודיעים?
לא אומרים? לא מביעים משהו? איזו אטימות! איזו גישה איומה ובלתי נתפסת.
זה לא יחס אנושי כאדם לאדם. ועוד לאחים.
אני לא יכולה לקלוט את הסיפור הזה. האמת, אף סיפור.

יעל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
מישהו באמת חשב שהחטיפות, המסירה לאימוץ תמורת בצע כסף והניסויים הרפואיים יהיו מתועדים?

סטודיו פלאש

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
בלתי נסבל
האר פניך ונושעה

m3

משתמש מקצוען
לא מצליחה להרגע!!
מישהו יכול להסביר מה יעשו עם התיעודים האלו?? :-/ זה לא מוביל לשום מקום.....

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
לפני כמה חודשים ראיינתי אם שילדתה נחטפה ממנה.
עד היום ניתן היה לשמוע את הגעגועים בקולה. את חוסר ההשלמה.

היתה זו ילדתה הראשונה. זו שחיכתה לה וחלמה עליה משך תשעה חודשים.
האחות הראתה לה אותה, ובהתרגשות היא רצתה להחזיק אותה.
אבל האחות לא נתנה, כי היא אחרי לידה. זה מסוכן.
מבחינתה האחות היתה סמכות, ולא היתה לה תעוזה להרהר או לערער אחריה.
ביום השני היא ביקשה את התינוקת, ולא הביאו, כי היא לא מרגישה טוב.
ובאותו יום היא 'נפטרה' ונקברה מיידית.

בעלה הלך והרים זעקה, לא וויתר. ביקש את תעודת הפטירה.
אך כלום לא עזר לו.
הממסד היה חזק יותר מהתימני ה'תמים' הזה שלא מבין כלום.

ראיינתי אותה כשהיא מבוגרת מאד, קולה צרוד מרוב זקנה.
שנים היא חולמת שילדתה תשוב אליה.
כל הזמן היא מסתכלת על עוברות אורח ברחוב ועוקבת אחר נשים תימניות בגיל המתאים.
התקוה נצורה בלבבה.
היא סיפרה שהיא מקוה שאולי עכשיו, כשהתיקים עומדים להיחשף, בתה תשוב אליה.

והתיקים נחשפו.
ומה זה עזר להם??

עצוב.

הגפן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
כמה שאלות:
האם יש מישהו\ממסד מסוים שעמד מאחורי זה בצורה שיטתית, או שזו רק הייתה העלמת עין וטרנד אצל הרופאים?
איך זה שבמשך השנים לא הצטברו עדויות על הורים אשכנזים שמחזיקים בילד תימני?
האם הם אומצו רק אצל יהודים או שהם נמצאים אי שם בין הגויים?
ועוד שאלה:
האם מהמסמכים אפשר כבר להבין למה הוועדה גנזה את זה ל-70 שנה?

נני5

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הרב דב ברנרד ברגמן הוא האיש שמכר את ילדי תימן תמורת 5000 דולר לילד

היה זה סוד גלוי, כל מי שחיפש ילד לאימוץ ורצה להבטיח כי מדובר בילד יהודי, פנה לרב ברנרד ברגמן איש עסקים עשיר בניו יורק והוא תמורת 5000 דולר סידר ילד כזה, הוא היה קונה את הילדים בארץ.
כאשר חקרו את פרשת ילדי תימן התברר כי היו אלו כמה חילונים עסקנים כולל דתיים תוך כדי העלמת עין של עסקנים חרדים שהיו מודיעים להורים כי הילד מת ומעשית העבירו אותו לארצות הברית לידיו של ברנרד ברגמן שהיה מוכר את הילדים בסכום שאז היה כמו היום לפחות כמה מיליונים. למי שאינו יודע באותן שנים יכולת לקנות בית פרטי ענק וגדול בבורו פארק תמורת חמשת אלפים דולר, ותמורת סכום דומה קנית ילד לאימוץ.
הרב ברנרד ברגמן מעולם לא סיפר מהיכן הוא מביא את הילדים, אבל מי שקנו אצלו מעידים כי הילדים היו נראים תימנים
אותו ברגמן ניהל בתי אבות באמריקה, ושותפו היה משה טייטלבוים אז הרבי מסיגעט.
הוא היה חסיד ספינקא בבורו פארק והיה תורם הרבה כסף. הוא היה חבר בהנהלת המזרחי, אבל יש לציין כי המזרחי אז היו נראים יותר חרדים מן החרדים של ימינו. ר' יעקב קמינצקי למשל היה אז מראשי רבני המזרחי רק מאוחר יותר הוא עבר לאגודת ישראל.
יצויין כי רשימות על מכירות אלו של ברנרד ברגמן כבר נכתבו בעיתונות לפני עשרים ושלשים שנה, אבל היה תמיד מי בישראל שמנע חקירה בנושא ואף עשה הכל על מנת שלא יגיעו לחקור את האנשים שטיפלו בנושא.

הרב יששכר דב ברגמן היה מראשי הקהילה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית, חבר נשיאות תנועת המזרחי, איש בעל כוח עצום בתוך הממסד הפוליטי בניו יורק. בזכות קשריו וכוחו היה ברגמן "המסדר הגדול". אנשים היו עולים אליו לרגל: פוליטיקאים אמריקאים, "מאכרים" מסוגים שונים, וגם פוליטיקאים ישראלים, במיוחד של המפד"ל.הרב ברגמן, שחבש לראשו כיפה שחורה גדולה, היה מקבל אותם בהדרת מלכות, ומי שנחשב ראוי קיבל את סיועו, לפעמים גם בצורת תרומות.
בתחילת שנות ה-70 פתח ה"ניו יורק טיימס" בחקירה מורכבת של רשת בתי האבות של הרב ברנרד ברגמן. הממשלה הפדרלית הקציבה סכום כסף לכל זקן שהוחזק במוסד, והעיתון טען שברגמן, בני משפחתו ומקורביו שואבים לכיסיהם הון עתק, על חשבון רווחת הזקנים. לחקירה הצטרפו מהר מאוד כל העיתונים החשובים והפרשה התנפחה לממדי ענק. היו שקראו לה "ווטרגייט היהודית", וכרגיל נמצא גם מי שטען שהכל אנטישמיות, עורבא פרח, עלילות של יריבים פוליטיים.
חקירת הרב ברגמן
בניו יורק נפתחה חקירה, אבל בגלל קשריו וכוחו של ברגמן בתוך הממסד העירוני היא הסתבכה ונמשכה זמן רב. בעיצומה נערך שימוע פומבי מתוקשר מאוד. עובדים בבתי האבות של הרב ברגמן סיפרו על ישישים מזי רעב, על חולים שמתו בצמא, על זקנים תשושים ששכבו בקיאם בלי לקבל טיפול רפואי, ועל אחרים שלקו בפצעי לחץ מהזנחה וחוסר טיפול.
"הבטתי באבי וראיתי שהוא הולך למות", סיפרה עדה אחת לוועדת החקירה שהוקמה בעקבות חשיפת הפרשה. היא החישה את אביה לבית חולים ושם מת מהתייבשות ומזיהום בדרכי השתן. גופו היה מכוסה בפצעי לחץ משכיבה. אחות מוסמכת סיפרה לחוקרים איך עיוותו הרשויות את ממצאיה, לאחר שדיווחה לאגף הבריאות העירוני על תנאי אשפוז איומים.
עדויותיהם של העובדים וקרובי המשפחה של הזקנים נשמעו לעתים כמו סצינות מסרט אימה סדיסטי. ואז התברר שרשת בתי האבות של הרב ברגמן גבתה מ"מדיקר", חברת הביטוח הרפואי, 1.2 מיליון דולר על טיפולים בחולים שלא היו ולא נבראו. עד כדי כך זיעזעו הפרטים את הציבור, שאנשים היו מוכנים להאמין גם לשמועה שנפוצה אז, שלפיה זקנים עריריים שמתו בבתי האבות של הרשת נשמרו בחשאי תקופה ארוכה בקירור, בלי קבורה, כדי לאפשר לרב ברגמן להמשיך לגבות כספים תמורת הטיפול בהם.

הרב ברגמן התחנן שלא יאשימו אותו על חטאי אביו, עטה פרצוף של צדיק, מירר בבכי, ציטט מהכתובים ועשה השוואות בינו לבין קדושי היהדות ומעוניה לדורותיהם, אבל בסופה של הדרמה נמצא אשם במרמה בבית משפט של שנים-עשר מושבעים.
[הועתק מ'בחדרי', מקור: http://www.haaretz.co.il/yemenite-children/1.2919055]

נני5

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
העדות המזעזעת של האחות שסייעה בחטיפת התינוקות

בנימין ברגרכ״ב בסיון תשע״ו10:38

אחות שעבדה במחנה העולים עין שמר בשנות ה-50 סיפרה בראיון לעיתונאי אבנר פרחי על חלקם של הצוותים הרפואיים במעברות בחטיפת הפעוטות • "היום כשאומרים שהם נפטרו - זה לא נכון" • וגם: מי אילץ את העדים לחזור בהם מהעדויות?

פרשת ילדי תימן – הודאת האחות: רוזה קוצ'ינסקי, אחות שעבדה במרפאה במחנה העולים עין שמר, העניקה לפני שני עשורים ראיון לעיתונאי אבנר פרחי – שהרבה לעסוק בפרשה הכאובה – במהלכו התוודתה על חלקו של הצוות הרפואי בפשעי הממסד אז.

"אני זאת שעבדתי ואני זאת שהייתי לוקחת את היונקים. היינו לוקחים את התינוקות בריאים ושלמים והיינו חוזרים בלי כלום, כאילו שלא קרה", היא סיפרה. מאוחר יותר חזרה בה קוצ'ינסקי מהעדות ולטענת עיתונאים שעסקו בנושא מי שעמדו מאחורי שינוי הגירסה הם גורמים "שיש להם מה להסתיר" והפעילו עליה לחץ רב, אולי אף איומים.

פרחי עצמו סיפר אמש בראיון לערוץ 10: "היא הייתה מטפלת בת 17. היא היחידה שבאה ויצאה…היו מקרים שתינוק לא הרגיש טוב ולא היה רופא, אבל ברוב המקרים הילדים היו בריאים לחלוטין". בהמשך ציטט פרחי משפט שאמרה לו קוצ'ינסקי: "אני הייתי לוקחת שניים-שלושה תינוקות, היו שולחים אותי עם האמבולנס לעפולה. היינו משאירים תינוקות בריאים, שלמים. למחרת שוב הייתי לוקחת. היו שואלים: איפה התינוקות? היינו אומרים שאינם, מתו. 'מה זה מתו? אבל הם היו בריאים! לא היה להם שום דבר!' אני לקחתי אותם. היום כשאומרים שהם נפטרו – זה לא נכון".

לטענתה, "מסרו אותם לאימוץ. רובם בארצות הברית. יום אחד כשבאתי, עמדו גבר ואישה שדיברו באנגלית. אחר כך הוא אמר 'יכול להיות שהיא מבינה', אז הם עברו לגרמנית ואני יודעת יידיש. בנוגע לקחת את התינוק. באתי הביתה, סיפרתי לאמא והיא אמרה: 'את תשתקי, מה אכפת לך? לקחו. כנראה נתנו כסף'".

פרחי עצמו מודה שחשש לפרסם את גרסתה של רוזה. "מה אני עושה עם חומר הנפץ שיש לי ביד? אני לא יודע מה עיתונאי אחר היה עושה. אני פחדתי. שמרתי את זה אצלי, עשיתי עוד עותק ומסרתי את זה לידידתי ואמרתי לה: 'אם קורה לי משהו, יש לך עוד עותק ביד'. השיטה הייתה להוציא אותם כאלמונים. אז לא יודעים לאן להחזיר אותם ובלית ברירה מסיעים אותם לוויצ'"ו ומשם אנחנו יודעים שרק אימוצים".
[ג"כ הועתק מ'בחדרי']

איכות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
איזה תסכול!!! העולם הפקר?!?!
וזה שזה יהודים עוולו------------ זוועה!

zephyr

משתמש פעיל
עריכה והפקת סרטים
תכלס לא על זה היה המאומה, הציבור רצה לקבל את השמות, ולראות איחוד משפחות, לראות תיקון עוול משווה, לא רק לקבל כאילו הודעה שכנראה היה משהו, פרוטוקולים של חקירות, בלי מסקנות, לדעתי עוד יגלו שזה פרשיית הטיוח הגדולה בתולדות המדינה, נותנים לנו פרוטוקולים של וועדת חקירות, שחלק גדול ממנו לא יוצא לציבור מכל מיני טעמים, באמת הצליחו לטייח את כולם, אולי אפילו חלק מהסיפורים שהוציאו נכתבו ע"י גורמים וסופרים מטעם, כדי להשביע את רעבונו של הציבור לדעת, באמת לא היתה סיבה עד היום שלא לפרסם מה שפורסם היום, ובוודאי לא עוד שבעים שנה שהיה על זה חיסיון, במילה אחת פרשיית ה-ט-י-ו-ח הגדולה של ישראל.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

pnina912100

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י הגפן;2367810:
כמה שאלות:

איך זה שבמשך השנים לא הצטברו עדויות על הורים אשכנזים שמחזיקים בילד תימני?
האם הם אומצו רק אצל יהודים או שהם נמצאים אי שם בין הגויים?

נכתב ע"י נני5;2367852:
הרב דב ברנרד ברגמן הוא האיש שמכר את ילדי תימן תמורת 5000 דולר לילד

היה זה סוד גלוי, כל מי שחיפש ילד לאימוץ ורצה להבטיח כי מדובר בילד יהודי, פנה לרב ברנרד ברגמן איש עסקים עשיר בניו יורק והוא תמורת 5000 דולר סידר ילד כזה, הוא היה קונה את הילדים בארץ.

[הועתק מ'בחדרי', מקור: http://www.haaretz.co.il/yemenite-children/1.2919055]

זה סיפור כל כך מוזר,
בשביל כסף המדינה גנבה ילדים ומכרה אותם{?
ואיך ההורים המאמצים או הילדים המאומצים לא עלו על זה{? הרי זה לא סוד כל העלמת ילדי תימן, כתבו פה למעלה שהם נמסרו להורים יהודיים, לא מאמינה שאין אפילו הורה או ילד אחד שלא חשב על המשפחה המסכנה שעד היום מייחלת לראות את האבודים שלה.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

רותי פרוטי

משתמש סופר מקצוען
אגב, לפי עדויות שפורסמו לאחרונה, תינוקות שנעלמו באופן מסתורי עם קום המדינה לא הגיעו רק ממשפחות של יוצאי תימן ועדות המזרח, אלא גם ממשפחות של ניצולי שואה שבורים ורצוצים שעלו לארץ לאחר המלחמה.

כמה רוע ורשעות צריך בשביל כזה דבר...

m7080761

משתמש רשום
נכתב ע"י pnina912100;2368328:
זה סיפור כל כך מוזר,
בשביל כסף המדינה גנבה ילדים ומכרה אותם{?
ואיך ההורים המאמצים או הילדים המאומצים לא עלו על זה{? הרי זה לא סוד כל העלמת ילדי תימן, כתבו פה למעלה שהם נמסרו להורים יהודיים, לא מאמינה שאין אפילו הורה או ילד אחד שלא חשב על המשפחה המסכנה שעד היום מייחלת לראות את האבודים שלה.

אתם נשמעים תמימים כמו אותם הורים מסכנים... וד"ל

היו שם הרבה רוע ורשעות יחד עם רצון לעשות כסף קל על חשבון העולים התמימים והמסכנים, דווקא לכן טייחו את זה עד עכשיו, וגם עכשיו לא יודע מה קרה פתאום, אבל לכאורה עדיין יש הרבה טיוח ולא נראה שייצא מזה משהו.

pnina912100

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י m7080761;2368360:
אתם נשמעים תמימים כמו אותם הורים מסכנים... וד"ל

היו שם הרבה רוע ורשעות יחד עם רצון לעשות כסף קל על חשבון העולים התמימים והמסכנים, דווקא לכן טייחו את זה עד עכשיו, וגם עכשיו לא יודע מה קרה פתאום, אבל לכאורה עדיין יש הרבה טיוח ולא נראה שייצא מזה משהו.

אוקי, אנחנו תמימים.

ברור שטטיחו את זה, כי עשו מעשים נוראים וגם אני חושבת שלא יצא מזה משהו.

לא עניתם על מה ששאלתי.

בסתר המדרגה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
שמעתי שיש סיפור בספר ילדותינו (כיתות בינוניות) בנושא הזה משהו כמו "שמש האמת"
מישהו יכול להעלות?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה