ילדה איטית

ronron

משתמש רשום
כשהיא חייבת להספיק היא גם איטית?
כשיש טיול למשל, היא מתארגנת יותר מהר.
אבל, יש לה חוג שחיה, וקבוע היא יוצאת מאוחר.
אגב, גם בחשיבה היא יותר איטית, זה מתבטא בעיקר בחשבון, בלוח הכפל, עד שהיא חושבת מה התוצאה של כפל בין שני מספרים...

פלא

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
אגב, גם בחשיבה היא יותר איטית, זה מתבטא בעיקר בחשבון, בלוח הכפל, עד שהיא חושבת מה התוצאה של כפל בין שני מספרים...
לפעמים האיטיות בגלל שאין לנו חשק לדבר או שיש קושי

ציפופו 1

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
מוכר כל כך. הבת שלי ג"כ איטית ממש בהכל. זה לא מצב שמצריך טיפול מיוחד, ולא מצב מוכר כמו הפרעת קשב, אבל עדיין קשה לה. היא צריכה תגבור בלימודים באופן קבוע, אחרת מאבדת את הקצב של הכיתה. הכי קשה לה חשבון, הנדסה ודקדוק, המקצועות שמצריכים חשיבה מאומצת ומהירה. ריפוי בעיסוק באמת יכול לעזור? יש למישהו נסיון?

ronron

משתמש רשום
טוב
קודם כל מכירה קצת מניסיון.
זה ענין של אופי! פעם שמעתי מחיים ולדר שאי אפשר לשנות דבר כזה
אני למשל בטבעי זריזה מאאד , הוא נתן דוגמא -תנסו לבקש מאדם זריז להתנהל באיטיות , להרגיש נחת ואדישות
תצליחי?
אצלי , בכל אופן , אני מבטיחה לך שלא!
זה דבר שמצריך עבודה והקניית הרגלים.

כמה כלים שיעזרו לך ולה לייעל התנהלות

1. לוח זמנים. מדויק. עקבי . מפורט ולא מתפשר.
למשל - 13:00 שיעורי בית באנגלית
13:30 מנוחה 5 דקות
13:35 ללמוד למבחן X
14:10 מקלחת
14:30 ---
אבל חשוב מאד לתת לה מעבר לזמן שאת חושבת שהיא צריכה,
כי אם זה זמן לא הגיוני בשבילה - היא לא תצליח לעמוד בזה וחבל. גם הרגשה לא טובה, וגם "חיזוק" שלילי בשבילה.
אצלי לקח זמן לנסות לאמוד את הזמן שהבן שלי מסוגל אליו פחות או יותר.
ועדיין יש חלומות מידי פעם..

2. מחמאות ועידוד כשהיא מצליחה. לעשות מזה עסק די גדול , אבל בצורה נורמלית כמובן.
לומר גם לצד שלישי ולא כלפיה , למשל לבעלך , נאמר , כשאת בטוחה כביכול שהיא לא שומעת , והיא בטוחה שאת יודעת שהיא לא שומעת "תשמע -- , חני היום ממש הפתיעה אותי. איך התארגנה בזריזות. ממש כל הכבוד לה, רואים שהיא התאמצה ומסוגלת , זה לא קל , אבל היא יכולה!"

3. לדבר איתה מידי פעם , להסביר לה את החשיבות , להבין את הקושי , ובאמת להבין , היא ממש לא אשמה או שזה בכוונה. לתת לה טיפים כמו - לסיים מה שאת הכי פחות אוהבת קודם וכדו'

4. אצלי עזר גם שהבן שלי ראה שהוא הפסיד כמה דברים. או הרוויח אם הספיק.
למשל - אם עד 17:00 אתה מסיים תרגילים ומקלחת - אתה יכול לרדת לשחק כדורגל עם אבא.
הוא יודע שאם עבר הזמן הוא לא הולך , והפסיד הרבה פעמים , וגם הרוויח הרבה פעמים.
צריך להיות עקביים
אולי תתנהלי איתה עם מחברת מסודרת , סוג של יומן
תאריכים , וסימון נקודות למטה, כמה היא קיבלה היום מבחינתך

בכללי זה הרעיון לא עולה לי עוד משהו כרגע
הכי חשוב שתביני אותה אפילו שזה מתסכל , מעצבן , מרגיז , ו --- :)

(חשוב לציין שלא דיברתי על הנושא של לימודים.
זה כבר צריך תגבור , דיברתי על התנהלות בבית מבחינת הזמן)

נתת עצות מאוד מאוד טובות,
הנקודה היא שאני חושבת שלא כדאי לעשות מזה עסק ולהעצים את הנושא ואז היא תרגיש שהיא לא בסדר ותהיה מאוכזבת מעצמה.
כי אולי זה משהו מולד, או משהו שא"א להתגבר עליו (?)
וכי היא ילדה מקסימה עם הרבה מאוד תכונות טובות (ואני הרבה אומרת לה את זה)!!

אני כן מגבילה אותה בזמנים - בש"ב, מקלחת וכו' אבל אני רואה שלרוב היא לא עומדת בהם.

לכן, חשבתי שעזרה מקצועית (כמו ריפוי בעיסוק) תוכל לקדם אותה באמת בשטח.
אז-
אני חוזרת שוב על שאלתי - מישהי מכירה מרפאה בעיסוק שעובדת על הנושא?
או - סוג עזרה אחר?

תודה!

nechami21

משתמש מקצוען
לא מאמינה בזה, אין ילדה בריאה שהיא איטית היא פשוט בוחרת להיות איטית תראי אותה כזריזה והיא תהיה זריזה,, יש לי שאלה, כשיש טיול או שהיא רוצה להספיק משהו שכיף לה היא גם איטית? אפילו במחיר הפסד או שאולי אז פתאום היא מזדרזת?
את כותבת זוית מאד מענינת. אך ההשוואה אינה תואמת. טיול או הפסד גדול גורם להזרמת נוירואדרנלין וחומרים נוספים למח ולכן הביצוע יהיה מהיר יותר. זה לא בריא להיות ברמת עוררות גבוה כזו ביום יום. תפקוד נמדד בנורמה של היומיום ולא בזמני היי.
גישת ה"בוחרת להיות איטית" הינה גישה של הנחיית הורים מסויימת. וכאן זהו אחד מנקודות התורפה הגדולות שלה.
אני כותבת את המשפט להלן בזהירות גדולה, ומתנצלת מראש על החריפות: התייחסות לילדה עם קושי כמתואר לעיל, באופן בו תיארת עלול להוביל להתפתחות מחלות מתחום הנפש כחרדתיות וכפיתיות.
נו, אני מחפשת מרפאה בעיסוק שתוכל לעזור לה,
אני מרפאה בעיסוק, עובדת עם ילדים עם איטיות בקופ"ח. לא עובדת פרטי.
ל @nechamizak יש רשימה של מרפאות בעיסוק באיזורים שונים בארץ.

Leah Rozner

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
מכירה מישהי אלופה שעובדת בין השאר על התחום.
היא משלבת מגוון שיטות ובין השאר העשרה אינסטרומנטלית
קוראים לה רחלי אורנטליכר (מקרית ספר)

קוראים לי

משתמש רשום
לא מאמינה בזה, אין ילדה בריאה שהיא איטית היא פשוט בוחרת להיות איטית תראי אותה כזריזה והיא תהיה זריזה,, יש לי שאלה, כשיש טיול או שהיא רוצה להספיק משהו שכיף לה היא גם איטית? אפילו במחיר הפסד או שאולי אז פתאום היא מזדרזת?

יש ועוד איך
זה גם קשור לחלמנות. ורחפנות.
אם זה טיול ברור שהיא לא תיהיה איטית
גם כי זה מעניין וגם כי שונה מאד זה רק פעם בשנה.
רק שבן אדם נמצא שם הוא יכול להבין את המקום הזה ואת הקושי.

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
אני מרפאה בעיסוק, עובדת עם ילדים עם איטיות בקופ"ח. לא עובדת פרטי.
ל @nechamizak יש רשימה של מרפאות בעיסוק באיזורים שונים בארץ.
נכון. אני עובדת עכשיו על רשימה כזו. משום מה למרות שתייגת אותי לא ראיתי את התראה. דפדפתי פה וראיתי.

nechami21

משתמש מקצוען
למה? את יכולה לפרט יותר?

הורים רבים שואלים אותי את השאלה הזו בהקשרים שונים: "כשהוא רוצה הוא מצליח להיות ממוקד הרבה זמן, למשל בקריאת ספרים" "הוא יכול לשבת שעות במשחקי מחשב, לשכוח לאכול ולשתות, אבל בכיתה אם הוא צריך לשתות הוא לא יכול להתאפק"

באופן רגיל, מערכות הגוף שלנו מווסתות על ידי מערכת פארסימפטיטית שאחראי על חילוף החומרים בגוף ושמירה על איזון. בזמני התרגשות גדולה / לחץ הגוף מפריש נוירואדרנלין וחומרים דומים , שמהווים מתנה מה' להתמודדות במצבים אילו. החומרים המופרשים מעוררים מערכת נוספת - מערכת סימפטטית (בשונה ממערכת הפארסימפטטית שצוינה) שתפקידה לתעל את משאבי הגוף רק לצרכים הנחוצים כרגע, היא מעלה את רמת החמצן בגוף ומתמקדת בתפקוד השלד. במצב כזה לא שמים לב שצריך להתפנות , לאכול או לשתות, כי הגוף ממוקד רק בהשרדות.

האם זה בריא לגוף?
אולי אם ננסה להדגים את הסיטואציה על עצמינו, נוכל יותר להבין ולהרגיש כמה הדרישה לא הגיונית: האם זה אפשרי שהבית יהיה בכל רגע מבריק כמו בכניסת שבת? האם מרתון הנקיון של ערב פסח הוא מעשי גם ליום יום?

חלוש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הורים רבים שואלים אותי את השאלה הזו בהקשרים שונים: "כשהוא רוצה הוא מצליח להיות ממוקד הרבה זמן, למשל בקריאת ספרים" "הוא יכול לשבת שעות במשחקי מחשב, לשכוח לאכול ולשתות, אבל בכיתה אם הוא צריך לשתות הוא לא יכול להתאפק"

@nechami21, תודה על התגובה.
לאור מה שכתבת, כמה מהיום סביר שילד ימצא במצב "סימפטטי"?
לדוגמא, ילד שקורא שעה ביום כדי להשיג נקודות במבצע, אח"כ עובר לסדר את הבית, להתקלח, לאכול, וכו' ועל הכל מתוגמל דרך המבצע, בתנאי שהוא עומד ביעדים של זמן ותוצאה,
האם את רואה בזה בעיה?

nechami21

משתמש מקצוען
אם מדובר באטיות בכל התחומים כולל זמן תגובה, חשיבה וכו' כדאי מאוד לטפל בתרגולי מח
יש משחקי מחשב לזמן תגובה
ניתן לעבוד על בצוע 2 פעולות בו זמנית וכך משפרת יכולות המח
כמה כלים שיעזרו לך ולה לייעל התנהלות

איטיות בתפקוד יכול להיות ממספר סיבות, הטיפול הוא בהתאם לסיבה הגורמת לאיטיות.

הטיפולים שצוינו מעלי יכולים להיות מצוינים, צריך להתאים את הטיפול לקושי הספציפי:

• לפעמים מדובר בבעיה פשוטה של חילוף חומרים: בלוטת התריס עובדת לאט מידי. נתון זה ניתן לראות בבדיקת דם.
  • לפעמים מדובר בקושי ספציפי- לדוגמא קושי מוטורי, או קושי ביציבה, ומכיון שהילד אמור להתמודד גם עם הקושי המוטורי וגם עם המטלה, המטלה איטית יותר.
  • לעיתים התפקודים תקינים, אך המח מתקשה להתייחס למידע ממספר ערוצים בו זמנית, ולוקח לו זמן ל"עכל" את המידע שהוא מקבל מהסביבה. (זה לא חוסר הבנה, אלא ההבנה לוקחת זמן)
  • לעיתים התפקודים תקינים ועיבוד המידע תקין, אך יש קשיי התארגנות וחוסר מודעות לזמן ולסובב.
  • לעיתים מדובר בבעית קשב וריכוז שבעבר היו קוראים לה ADD, אילו החולמים והרחפנים של פעם, שהיום יודעים שמדובר בקושי להיות ממוקד.

וכי היא ילדה מקסימה עם הרבה מאוד תכונות טובות (ואני הרבה אומרת לה את זה)!!
מעריכה מאד! היא כנראה סופגת ומפסידה הרבה מהאיטיות, ולכן העלאת הדימוי העצמי הוא ממש קריטי.

veredb

עיצוב ועריכה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
בדיוק מהסיבה של האיטיות
אני משאירה את הבת שלי שנה בגן חובה למרות שהיא מפותחת שיכלית מצויין ויחסית גדולה
חמותי היא אישה כזאת עם מקצב חיים משל עצמה ולי זה מאוד קשה
(אנחנו מסתדרות מצויין אבל קשה לי להיות הרבה זמן במחיצתה)
ומאחר והנכדה יצאה דומה לסבתא גם ביופי וגם באופי אני מעדיפה לתת לה לגדול בנחת ובינתיים לנסות לתרגל אותה לקצב חיים מהיר יותר מאשר לסבול בכיתה א ומעלה באיטיות קשיי התארגנות ואי עמידה במטלות בכיתה
צריך להיות מודעים ולנסות לעזור עד כמה שידנו מגעת
אולם למעשה צריך לקחת נשימה ארוכה כי זה משהו שילווה אותנו ואותה למשך כל החיים

nechami21

משתמש מקצוען
לדוגמא, ילד שקורא שעה ביום כדי להשיג נקודות במבצע, אח"כ עובר לסדר את הבית, להתקלח, לאכול, וכו' ועל הכל מתוגמל דרך המבצע, בתנאי שהוא עומד ביעדים של זמן ותוצאה,
חלוש, השאלה היא מה מכל המשימות האילו דורש התגייסות יתר עבור הילד הספציפי הזה?

apple

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
בדיוק!!!!
השיטה של שולי שרייבר- נוירודינאמיקה. (תירגולים לפיתוח מח) מאד מוכיחה את עצמה
שווה לנסות.
(אגב, שמעתי שאחד הסימפטומים לבעיות ריכוז - זה "בטריה" חלשה של הילד.. תבדקי גם את זה!)

אפשר פרטי התקשרות של שולי שרייבר, ומאיפה בארץ היא?

nechami21

משתמש מקצוען
1. האם יש עוד סימפטומים להתגייסות יתר, מעבר למוסחות מצרכים פיזיים?
2. כמה זמן של של "התגייסות יתר" ביום נחשב סביר?
1. יש פה קישור בנושא.
2. אני לא יודעת תשובה ברורה ולא רוצה לאמר סתם. אך תנסי לחשוב בעצמך כמה זמן במשך היום את מסוגלת להתגייס במשהו שמאד קשה לך (נותנת דוגמאות משלי: דיאטה, סבלנות לילד קשה במיוחד). האתגר בטיפול הוא תמיד למצוא את הנקודה המדויקת בו הילד מצליח ומסוגל להתגייס עוד קצת. לבין לעצור כדי שזה לא יהיה חווית כשלון. וזה ספציפי לכל ילד / אדם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  21  פעמים

לוח מודעות

למעלה