יום ניסועים שמח

משויטט

משתמש מקצוען
כשהגעתי הביתה בבוקר עדיין לא הייתי לגמרי סגור על הצורה בה עלי להשתמש כדי להנחית עליה את ההפתעה שבאמתחתי.

גלגלתי את מפתחות האופל קורסה על אצבעי המורה, תנועה שתכננתי זמן רב, אלא שהסיבוב לא עלה יפה, אולי בשל האצבע הרועדת, וטבעת המפתח התהדקה על האצבע בחוסר גמישות.

בתכנון היה עלי להפטיר עכשיו בנונשלנטיות, מול עיניה המתעגלות: "בואי, יוצאים לנופש", לאסוף את התיק שהכנתי מבעוד מועד במסתור הכביסה ולצאת בלי להביט לאחור. היא תמחה, תשאל, תנסה לדלות פרטים, אבל אני אחייך חצי חיוך ואגיד לה בטון מסתורי, "אסביר לך הכל על כביש שש. נו, תמהרי, יש לנו הרבה להספיק".

בתכלס', ייתכן בגלל הגלגול הכושל של המפתח על האצבע, הכל השתבש. בעודי על המפתן, לפני שהספקתי לומר מילה, שמתי לב שהיא באמצע להתארגן ליציאה, וזה לא יכול היה להיות טוב. היא הבחינה בנוכחותי ושאלה: "מה אתה עושה פה? אתה לא מאחר לכולל?"

עדיין היה אפשר להציל את הפוזה אם לא הייתי מתחיל לגמגם: "לא.. כלומר כן. אבל... זאת אומרת, אני לא הולך היום כי אממ אנחנו – " זה היה הרגע בו נזכרתי בניסוח המתוכנן. ולפני שהצלחתי להתאפס עליו היא אמרה בקול לחוץ: "הכל בסדר איתך? אני פשוט חייבת לרוץ. אני יוצאת עם מינדי לקניות לחתונה והיא מה זה לחוצה. תגיד אתה יודע איפה שמתי את המטען שלי?"

"את יוצאת. עם מנדי... לקניות!" חזרתי אחריה באיטיות של אידיוט בלתי שימושי.

"כן" היא אמרה וגבותיה הורמו במפתיע. "יש בעיה עם זה? סיכמנו את זה כבר לפני שבועיים, את היום הזה אני מקדישה רק לה. אתה יודע, היא צריכה לאבזר בית. עוד שבועיים חתונה".

"אה", אמרתי כדי להרוויח קצת זמן. אבל המילה הקצרה הזו לא ממש מרוויחה זמן, שתדעו.

"אז הכל בסדר?" היא שאלה תוך כדי התארגנות, ובאותה שניה נתקלו עיניה בשלט הרכב שעל אצבעי השמוטה.

"כן, פשוט... חשבתי... טוב". פאוזה. "בואי, יוצאים ל – "

"מה זה? שכרת רכב?"

" – נופש..." השלמתי בחלישות.

היא עזבה הכל, למרות שלא בטוח שהחזיקה משהו ספציפי, וקמה בבלבול. "נופש??"

"כן", חייכתי חיוך אלסטי מתחנף מדי. "הפתעה!" והרחבתי את החיוך.

לקחו לה כמה שניות להתעשת. "וואו. מה זה לא מתאים היום יוסי. מה נופש עכשיו? מינדי מחכה לי בסנטר. אני ממש מאחרת..."

"אז תתקשרי אליה לבטל. כי, כי אנחנו יוצאים לנופש", אמרתי.

"אתה רציני? נופש? כאילו, באמת?"

"כן!" אני מתעודד קצת ומחפש את זיק ההתלהבות שבטח נמצא שם אצלה איפשהו, "נופש! כמו שרצינו כל כך הרבה זמן!"

היא הביטה בשעון ונראתה קצת מטושטשת. "אני רציתי? מתי? אולי תבטל? נעשה את זה פעם אחרת?"

"את רצינית? לבטל? כבר הזמנתי צימר וסידרתי את ה – "

"צימר?" היא הביטה בי כאילו צנון צנח לה על הראש.

"כן. בצפון. וגם דיברתי עם אמא שלי, היא אוספת את הילדים היום ו – "

"אמא שלך?" היא הביטה בי כאילו דלעת הוטחה לה על הבוהן.

"כן. היא דווקא ממש בסדר עם זה. היא אמרה שאין בעיה וש – "

"אני לא שולחת את הילדים לאמא שלך, שיהיה ברור. וחוץ מזה זה ממש לא לעניין עכשיו. לא התכוננתי ו... אולי בכל זאת תבטל?"

"אמרת את זה כבר", קולי השקט מכסה בקושי את החימה הפתאומית שמציפה אותי.

היתה שתיקה.

"אפשר למצוא להם סידור אחר.. אם את רוצה. לילדים..." אמרתי.

"כמה זה עלה לך, הצימר והרכב והכל?" היא שאלה.

"לא הרבה. מבצעים עכשיו בכל מקום".

"אולי תב – "

"אי אפשר לבטל".

"אבל... מינדי, אני..."

"תגידי לה שלא היום, היא בטח תבין".

בסוף ירדנו לחניה, היא הלכה לאט אבל אפשר היה לשמוע את מחשבותיה דוהרות עד להבנה שאין מוצא מהכיף הזה.

התיישבנו בקורסה, והקלקות חגורות הבטיחות הדהדו בעוצמה רבה ונותרו לעמוד בחלל המצומצם כמו סלילי עשן בצנצנת וואקום.

יצאנו לדרך.

עליתי על כביש שש, וכשראיתי על השילוט הפניה למושב תפרח בעוד 10 ק"מ, עלה בי חשש שיש רק תפרח אחת, והיא לא באזור קיאקי כפר בלום.

רציתי לדפוק על ההגה ולבכות, אבל לא רצית להעכיר את האווירה יותר ממה שהייתה מכוערת.

בצומת הנשיא עשיתי פרסה אלגנטית והבטחתי לעצמי למהר מאוד, אולי היא לא תשים לב שהדרך התארכה בשלוש שעות.

כשהגענו לכפר בלום השמש כבר לא הייתה צעירה כמו פעם. האתר היה שומם, ורק זקן אחד עם כלב נחיה אמר לנו שהעונה עוד לא התחילה, אבל יש טיולי ג'יפים כאן לא רחוק. וויתרנו. מהכביש שבענו והותרנו.

ניחמתי אותה שלפחות בצימר נוכל לשכוח מהכל ולנוח, ומחר נהיה יותר מאורגנים, היא התאמצה לחייך ואמרה שדווקא נחמד. ממש נחמד, הסכמתי איתה. והותרנו את השקר ההדדי הזה להתגלגל שם על גדות נהר הירדן.

אמרנו לקפוץ למירון, אבל השילוט לא היה ברור לגמרי והגענו לגבעת המורה. עצרנו כדי לקנות טרופית בקיוסק, ואז צלצל הטלפון. אמא שלי סיפרה שהקטנה בוכה כל הזמן ולא אוכלת והקיאה שלוש פעמים, אבל שלא נדאג ורק נהנה. היא מטפלת בה ומקסימום תקפוץ איתה לטרם. ניתקתי את הטלפון והחומצות בגרון השתוללו.

היא התחילה לבכות ואמרה בפשטות שהיא רוצה הביתה.

עלינו על כביש שש והתפללתי כל הדרך שהשילוט לא יפשל הפעם.

וליד צומת כפר קסם היא נרדמה בתנוחה מיוסרת, הצצתי בה ולחשתי לפס הצהוב לימיני: יום נישואין שמח.

נערך לאחרונה ב:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
וואו
וואו
איזה רכבת הרים
איך התרגשתי איתך כשהתקרבת לדלת
איך פירפרתי כשפסעת על המפתן
הלב שלי יצא כשזה התחיל להסתבך, הפחד הכי גדול שלי מהפתעות התממש מול עיני, הרגשתי אותו
אוי טאטע, כמה דמעתי עם הכישלון הצורב הזה, והחזרה הביתה
ועוד מבית הלל, פתיה שכמותה, כמה חלמתי לעשות שם נופש של אלטע ראשישיבעס' שיושבים על הדשא על יד הנחל, אוי מה היה לנו
ומי מדבר על הסיבוב (אולי מיותר קצת) לתפרח ואחר כך לגבעת המורה.

נערך לאחרונה ב:

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אוי זה נהדר.
אוי זה מקסים ועסיסי ומלא חן ואנושיות.
גבירותי ורבותי: משויטט.

ובפינתנו "להיות נודניק":
אתה בטוח שלא נסחפת עם המשפט הזה? כי אין לו אחיזה במציאות. אם נחת למישהו צנון על הראש, איך הוא מביט על מישהו אחר?
אה. הרגע עלתה לי התמונה לראש והבנתי שאתה כשרוני אפילו יותר ממה שחשבתי.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
אתה בטוח שלא נסחפת עם המשפט הזה? כי אין לו אחיזה במציאות. אם נחת למישהו צנון על הראש, איך הוא מביט על מישהו אחר?
אה. הרגע עלתה לי התמונה לראש והבנתי שאתה כשרוני אפילו יותר ממה שחשבתי.
כאילו טראח, צנון צנח על הראש שלך.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
איזה עצוב. איזה יפה. איזו סתירה. איזו סתירה יפה!!

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
כשהגעתי הביתה בבוקר עדיין לא הייתי לגמרי סגור על הצורה בה עלי להשתמש כדי להנחית עליה את ההפתעה שבאמתחתי.

גלגלתי את מפתחות האופל קורסה על אצבעי המורה, תנועה שתכננתי זמן רב, אלא שהסיבוב לא עלה יפה, אולי בשל האצבע הרועדת, וטבעת המפתח התהדקה על האצבע בחוסר גמישות.

בתכנון היה עלי להפטיר עכשיו בנונשלנטיות, מול עיניה המתעגלות: "בואי, יוצאים לנופש", לאסוף את התיק שהכנתי מבעוד מועד במסתור הכביסה ולצאת בלי להביט לאחור. היא תמחה, תשאל, תנסה לדלות פרטים, אבל אני אחייך חצי חיוך ואגיד לה בטון מסתורי, "אסביר לך הכל על כביש שש. נו, תמהרי, יש לנו הרבה להספיק".

בתכלס', ייתכן בגלל הגלגול הכושל של המפתח על האצבע, הכל השתבש. בעודי על המפתן, לפני שהספקתי לומר מילה, שמתי לב שהיא באמצע להתארגן ליציאה, וזה לא יכול היה להיות טוב. היא הבחינה בנוכחותי ושאלה: "מה אתה עושה פה? אתה לא מאחר לכולל?"

עדיין היה אפשר להציל את הפוזה אם לא הייתי מתחיל לגמגם: "לא.. כלומר כן. אבל... זאת אומרת, אני לא הולך היום כי אממ אנחנו – " זה היה הרגע בו נזכרתי בניסוח המתוכנן. ולפני שהצלחתי להתאפס עליו היא אמרה בקול לחוץ: "הכל בסדר איתך? אני פשוט חייבת לרוץ. אני יוצאת עם מינדי לקניות לחתונה והיא מה זה לחוצה. תגיד אתה יודע איפה שמתי את המטען שלי?"

"את יוצאת. עם מנדי... לקניות!" חזרתי אחריה באיטיות של אידיוט בלתי שימושי.

"כן" היא אמרה וגבותיה הורמו במפתיע. "יש בעיה עם זה? סיכמנו את זה כבר לפני שבועיים, את היום הזה אני מקדישה רק לה. אתה יודע, היא צריכה לאבזר בית. עוד שבועיים חתונה".

"אה", אמרתי כדי להרוויח קצת זמן. אבל המילה הקצרה הזו לא ממש מרוויחה זמן, שתדעו.

"אז הכל בסדר?" היא שאלה תוך כדי התארגנות, ובאותה שניה נתקלו עיניה בשלט הרכב שעל אצבעי השמוטה.

"כן, פשוט... חשבתי... טוב". פאוזה. "בואי, יוצאים ל – "

"מה זה? שכרת רכב?"

" – נופש..." השלמתי בחלישות.

היא עזבה הכל, למרות שלא בטוח שהחזיקה משהו ספציפי, וקמה בבלבול. "נופש??"

"כן", חייכתי חיוך אלסטי מתחנף מדי. "הפתעה!" והרחבתי את החיוך.

לקחו לה כמה שניות להתעשת. "וואו. מה זה לא מתאים היום יוסי. מה נופש עכשיו? מינדי מחכה לי בסנטר. אני ממש מאחרת..."

"אז תתקשרי אליה לבטל. כי, כי אנחנו יוצאים לנופש", אמרתי.

"אתה רציני? נופש? כאילו, באמת?"

"כן!" אני מתעודד קצת ומחפש את זיק ההתלהבות שבטח נמצא שם אצלה איפשהו, "נופש! כמו שרצינו כל כך הרבה זמן!"

היא הביטה בשעון ונראתה קצת מטושטשת. "אני רציתי? מתי? אולי תבטל? נעשה את זה פעם אחרת?"

"את רצינית? לבטל? כבר הזמנתי צימר וסידרתי את ה – "

"כן. היא דווקא ממש בסדר עם זה. היא אמרה שאין בעיה וש – "

"אני לא שולחת את הילדים לאמא שלך, שיהיה ברור. וחוץ מזה זה ממש לא לעניין עכשיו. לא התכוננתי ו... אולי בכל זאת תבטל?"

"אמרת את זה כבר", קולי השקט מכסה בקושי את החימה הפתאומית שמציפה אותי.

היתה שתיקה.

"אפשר למצוא להם סידור אחר.. אם את רוצה. לילדים..." אמרתי.

"כמה זה עלה לך, הצימר והרכב והכל?" היא שאלה.

"לא הרבה. מבצעים עכשיו בכל מקום".

"אולי תב – "

"אי אפשר לבטל".

"אבל... מינדי, אני..."

"תגידי לה שלא היום, היא בטח תבין".

בסוף ירדנו לחניה, היא הלכה לאט אבל אפשר היה לשמוע את מחשבותיה דוהרות עד להבנה שאין מוצא מהכיף הזה.

התיישבנו בקורסה, והקלקות חגורות הבטיחות הדהדו בעוצמה רבה ונותרו לעמוד בחלל המצומצם כמו סלילי עשן בצנצנת וואקום.

יצאנו לדרך.

עליתי על כביש שש, וכשראיתי על השילוט הפניה למושב תפרח בעוד 10 ק"מ, עלה בי חשש שיש רק תפרח אחת, והיא לא באזור קיאקי כפר בלום.

רציתי לדפוק על ההגה ולבכות, אבל לא רצית להעכיר את האווירה יותר ממה שהייתה מכוערת.

בצומת הנשיא עשיתי פרסה אלגנטית והבטחתי לעצמי למהר מאוד, אולי היא לא תשים לב שהדרך התארכה בשלוש שעות.

כשהגענו לכפר בלום השמש כבר לא הייתה צעירה כמו פעם. האתר היה שומם, ורק זקן אחד עם כלב נחיה אמר לנו שהעונה עוד לא התחילה, אבל יש טיולי ג'יפים כאן לא רחוק. וויתרנו. מהכביש שבענו והותרנו.

ניחמתי אותה שלפחות בצימר נוכל לשכוח מהכל ולנוח, ומחר נהיה יותר מאורגנים, היא התאמצה לחייך ואמרה שדווקא נחמד. ממש נחמד, הסכמתי איתה. והותרנו את השקר ההדדי הזה להתגלגל שם על גדות נהר הירדן.

אמרנו לקפוץ למירון, אבל השילוט לא היה ברור לגמרי והגענו לגבעת המורה. עצרנו כדי לקנות טרופית בקיוסק, ואז צלצל הטלפון. אמא שלי סיפרה שהקטנה בוכה כל הזמן ולא אוכלת והקיאה שלוש פעמים, אבל שלא נדאג ורק נהנה. היא מטפלת בה ומקסימום תקפוץ איתה לטרם. ניתקתי את הטלפון והחומצות בגרון השתוללו.

היא התחילה לבכות ואמרה בפשטות שהיא רוצה הביתה.

עלינו על כביש שש והתפללתי כל הדרך שהשילוט לא יפשל הפעם.

וליד צומת כפר קסם היא נרדמה בתנוחה מיוסרת, הצצתי בה ולחשתי לפס הצהוב לימיני: יום נישואין שמח.
רק אל תגיד לי שזה היה באמת...

נריה מגן

משתמש מקצוען
מקסים.
מה שכן - לדעתי דווקא הדימוי של הצנון חסר. ובהסבר פשוט; בטור הנ"ל חסרים לי עוד כמה דימויים שנונים שידגישו נקודות מסויימות בטקסט כולו.
הוא כל כך טוב שחבל שהוא לא עוד יותר טוב.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
טור מעולה כל כך, אמיתי, צובט, מיוחד.
מזכיר לי כמה טורים שהעליתי תחת הניק חמת חלילי הנפש.
הו הו, ככה זה טוב.

אוף, הן כאלה מעצבנות.
המפתחות של האופל.

הייתי מוותר על דימויים. הטקסט כל כך טוב, ומיותר לחפות אותו בדימויי צנון ודלעת.
הדימויים מוספים מאוד, לענ"ד

רחשי הלב

משתמש מקצוען
הו הו, ככה זה טוב.

אוף, הן כאלה מעצבנות.
המפתחות של האופל.

הייתי מוותר על דימויים. הטקסט כל כך טוב, ומיותר לחפות אותו בדימויי צנון ודלעת.
נזכרתי לכתוב רק אחרי ר' נתן, אבל גם אני הצעיר סבור שהטור מושלם.
ואגב, היה שווה להצטרף לפורום רק בשביל לומר כמה אני מתלקק מהטורים של @משויטט .

משויטט

משתמש מקצוען
נזכרתי לכתוב רק אחרי ר' נתן, אבל גם אני הצעיר סבור שהטור מושלם.
ואגב, היה שווה להצטרף לפורום רק בשביל לומר כמה אני מתלקק מהטורים של @משויטט .
וואו, הסמקתוני קשות אחיי ורעיי,
תודות על התשפוכת, ואני שוקל בחיוב לשנות בזאת את עמדתי הידועה ולקבוע שכל מה שצריך בחיים זה מחמאות. ביקורת אאוט! אוי איך שזה עושה טוב.
אפרופו ביקורת, בעניין הדימויים, למרות החיבה שאני רוחש כלפיהן בדרך כלל, לפי דעתי במקרה הזה הם אכן קצת תלושים מדי. לא ממש ציירתי לי את זה כמו אבימי הגדול. אבל נריה, אשמח אם תתן לי עוד רעיונות לדימויים שיוסיפו לך בקטע הזה.

נריה מגן

משתמש מקצוען
קולה היה חד. חותך. הרגשתי סכין שיוצאת מבין מילותיה מרחפת באיטיות באויר לרגע אחד ארוך מידי, שואבת את שאריות האויר מבין שפתי.

טוב, זו רק דוגמה שעלתי לי בראש בשניה אחת...

לעומת זאת בקטע הבא:

יש 2 דימויים שממש חוזרים על עצמם - בעיקר בסגנונם.

משויטט

משתמש מקצוען
קולה היה חד. חותך. הרגשתי סכין שיוצאת מבין מילותיה מרחפת באיטיות באויר לרגע אחד ארוך מידי, שואבת את שאריות האויר מבין שפתי.

טוב, זו רק דוגמה שעלתי לי בראש בשניה אחת...

לעומת זאת בקטע הבא:

לפעמים, בעיקר באמצע דיאלוג, התיאור רק יחריב את הרצף. אני חושב.
לעומת זאת בקטע הבא:
זה כמובן מכוון. אמנם הודיתי כבר על הכשל בצמד הדימויים הללו, אבל לא בגלל החזרתיות, שכאן יש לה עניין; לומר לך שההלם השני לא היה הלם חדש - אלא שלב נוסף באותו הלם. כמו, תחשוב, פקיד בנק סוטר בפניך, אתה פותח עליו עיני עגל מלאות תמיהה וכשבאה הסטירה השניה - התימהון הוא לא חדש אלא קומה נוספת בו.
מקווה שתחליק את ההבלחה האלימה הזו.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה