דרוש מידע יום הזכרון

יולי בולי

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
D I G I T A L
סתם יגרום חילוקי דעות ומריבות
מה שכן אני יכולה להגיד זכינו שיש דקה שלמה שעמ"י לא מדבר לשון הרע
ודבר נוסף פעם שמעתי אני לא יודעת אם זה היה הרב שך או רב אחר, ששאלו אותו בחורים לאיזה קבר ללכת להתפלל
אמר להם לכו לקברים של החיילים בהר הרצל...
העיקר שהקב"ה יראה בסבלו של עמ"י ויביא לנו את משיח צדקנו ונזכה כולנו לראות בתחיית המתים ובבניית בית המקדש אמן!!

ויז'ניצער

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
עריכה תורנית
ברור מעל לכל ספק, שיום הזיכרון בהשקפה החרדית, הוא פשוט יום שאינו קיים בלוח!
עוד יום ככל הימים, היות ואנו החרדים גאותינו וגדולתינו היא שכל מעשינו הינם עפ"י דעת תורה והלכה
וימים אלו לא נקבעו ע"י גדולי תורה ובפרט שימים אלו מתאפיינים בטקסים שאינם ברוח התורה
ולהבדיל מקורותיהם של מנהגיהם שאובות מחוקות הגויים לכן דעתי האישית שיהודי חרדי אין לו חלק ונחלה בימים אלו
לטוב ולמוטב,
לגבי העמידה בצפירה, בזה צריך להיות חכם ולא צודק
למרות שאנו לא מאמינים בשטות זו ואין בעמידה גולמית ברחובה של עיר שום תועלת ועילוי לנשמות הנופלים,
עדיין היות וישנם רבים מאחינו התועים תינוקות שנשבו רח"ל שמאמינים במיוחדתו של יום זה ובאותם דקות צפירה,
לכן לענ"ד בן אדם שנמצא בפרהסיה ציבורית חכם יעשה אם יעמוד בזמן הצפירה,
ואם יכול הוא לומר פרק תהילים גם ברוך יהיה.

אגב נקודה למחשבה שאמרתי אותה לחסיד סאטמאר ובעל כורחו הוא הוכרח להסכים איתי
אני שלמדתי בישיבה חסידית רגילה 'מיינסטרים' מה שנקרא
מעולם לא ידעתי על ימים אלו ומתי חלים הם עד לרגע הצפירה,
לאחר זמן כשהגעתי לישיבת סאטמאר בתקופה זו ראיתי מודעות על עצרות קינות ביום זה
שק ואפר צום בכי ומספד... ובחורי החמד עומדים ומסבירים האחד לשני כיצד ניתן להרכיב קואליציה ולמי הסיכויים וכו'
אמרתי לאותו סאטמארר אני מעולם לא עניינה אותי המדינה על כל ענייניה לטוב ולרע,
ברם אתם שיוצאים נגדה בחרב וחנית, המציאות העגומה היא שבחוריכם עסוקים ודנים בפוליטיקה ?!
סתם נזכרתי...

אפרים 1

משתמש פעיל
אכן נושא כאוב וטעון מאוד שגם אותי מעסיק מדי שנה
ניקח את יום השואה לדוגמה. המדינה ראשיה ומייסדיה ניכסו לעצמם את השואה ואת כל הקשור אליה כולל כספים שילומים נכסים פרטיים וציבוריים שנגזלו ונשדדו ע"י הנאצים ימ"ש ואחרי השואה הוחזרו בדרך זו או אחרת. במסגרת האפוטרופסות שלהם על הנושא הם גם קבעו איך ומתי עלינו לזכור ולציין את השואה.
שיהיה ברור הנוער החרדי הרבה יותר מודע לכל מה שקשור לשואה ולו רק בגלל ההערכה וההערצה שמושרשים בו כלפי ההורים והסבים והצימאון לשמוע כמה שיותר מהם ומן העבר שלהם. שמות המחנות הגיטאות הערים והעיירות שבהם התרחשה השואה שגורים על לשון רובם ככולם ולא רק יום אחד בשנה. גם חלקם העצוב והמקומם של ראשי הציונות בהשמדת יהדות הונגריה בשלהי המלחמה ומניעת הצלתם כתוב ומתועד בספר "שרופי הכבשונים מאשימים" של הסופר הדגול ר' משה שנפלד ז"ל.
אי לכך איננו מחויבים וגם לא אמורים לכבד את יום השואה על טקסיו וצפירותיו.
מאידך יום הזיכרון זה סיפור אחר לחלוטין. זה היום שבו נזכרים וכואבים המוני יהודים את מותם בטרם עת של יקיריהם בשדה הקרב ובפעולות האיבה. מבחינתם זה כמו יארצייט קולקטיבי לכולם. לעולם לא אשכח תמונה מצמררת שנחרתה בליבי ובזכרוני ביום הזיכרון לפני כמה שנים. ראיתי נהג מונית מבוגר בעת הצפירה במרכזה של שכונה חרדית / קנאית עומד ליד המונית עם כיפה מאולתרת לראשו, מסביבו חבורה של נערים מתלוצצים ולועגים לעמידת הדום שלו כשדמעות זולגות מעיניו ללא שליטה. נחרדתי וגירשתי אותם בכוח וניגשתי להרגיע את היהודי הזה. הוא סיפר לי בכאב עצום על אחיו ובנו שנפלו בקרבות בלבנון בזמן שאתם החרדים כלל לא משרתים ולא יודעים מה זה שכול וכו'
כ"כ התביישתי ונכלמתי ניסיתי רק להסביר לו שמדובר בפרחחים מופקרים ושזה לא הילך הרוח בציבור - אבל ללא הצלחה יתירה
רבותי החכם עיניו בראשו וליבו בקרבו - אין שום עניין או היתר לפגוע ביהודים וכמעט כולם יש להם במשפחה קרובים שנפלו. אוי לו למי שיצטרך לתת על כך דין וחשבון בבוא היום וחושב שיוכל להצטדק בטעמים של קנאת השם וכדומה
והשם ירחם

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה