עזרה "טיקים"

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
שלום ותודה מראש
האם יש למישהו ניסיון ו/או מידע מקצועי ומהימן לגבי "טיקים" אצל ילד קטן- 6?
התחיל לאחרונה לעשות תנועות עם הידיים, כמו ניעור כזה,
כשהוא קולט ששוב עשה ושמו לב, מאד לא נעים לו
אני יודעת שהדבר הכי גרוע בנושא זה, הוא להעיר, לגעור וכד' ואני אכן נמענת מכך,
אולם בכל אופן, האם אמורים לטפל בכך, לברר, או פשוט לא לשים לב עד שיעבור?
תודה רבה
בשורות טובות

Geula-Arc

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב ואדריכלות פנים
מהם טיקים?
טיקים (Tics) הם תנועות קצרות, פתאומיות, בלתי־רצוניות וחסרות מטרה שמעורבות בהן קבוצת שרירים אחת או יותר.

טיקים מופיעים בשתי צורות עיקריות:
1. טיקים תנועתיים או מוטוריים.
2. טיקים קוליים או ווקליים.

מהם טיקים מוטוריים?
אלו טיקים שמתבטאים בתנועות גוף: מצמוץ עיניים, תזוזה של הפה, תזוזה של האף, תנועות מוזרות של הראש, תנועות כתפיים (כמו הרמה שלהן), רקיעה ברגליים, נגיעה בחפצים או בחלקי גוף.

מהם טיקים קוליים?
טיק קולי (ווקאלי) הוא טיק שבו מעורבים מיתרי הקול. הוא מתבטא בהשמעת קולות מסוגים שונים: כחכוך בגרון, שיעול נבחני, נהמה, משיכת אף קולנית, יריקות. ייתכנו טיקים קוליים מורכבים יותר שכוללים חזרה על מילים או על משפטים שלמים ואפילו קללות.

מה ההבדל בין טיקים פשוטים לטיקים מורכבים?
בטיקים המוטוריים הפשוטים מעורבת קבוצת שרירים אחת.

הטיקים המוטוריים המורכבים מתאפיינים בהפעלת קבוצות שרירים. הטיק מתחיל באזור אחד של הגוף, למשל הפנים, וממשיך לאזור אחר.

הטיקים יכולים לשנות את אופיים במשך הזמן. למשל, בהתחלה הם יכולים לבוא לידי ביטוי במצמוץ עיניים במשך כמה שבועות ולאחר מכן הם יכולים לבוא לידי ביטוי בעיוות של הפה או בתנועה של האף. ייתכן שטיקים מסוגים שונים יופיעו בעת ובעונה אחת.

מהם הגורמים לטיקים?
המקור לטיקים האלה הוא במוח - מערכת העצבים המרכזית שלנו. ההפרעה נגרמת משיבוש בפעילות של דופאמין, שהוא אחד ההורמונים הפעילים בתקשורת בין תאי העצב במוח.

האם זוהי תופעה נפוצה?
לפי הערכות 10% ל־15% מהילדים יפתחו טיקים בשלב כלשהו בילדותם, לרוב בגיל 10-5. הטיקים שכיחים יותר בבנים מאשר בבנות.

כמה זמן זה נמשך?
ברוב המקרים מדובר בהפרעת טיקים חולפת (Transient tic disorder), שהיא הפרעת התנועה השכיחה ביותר בילדים. היא נמשכת חודשים ספורים בלבד (עד 4 חודשים).

האם טיקים קשורים לבעיות התפתחות?
לרוב הילדים עם טיקים אין כל הפרעה שכלית או התפתחותית. עם זאת, טיקים יכולים להופיע לעיתים בשילוב עם הפרעות התפתחות ועם תסמונות אחרות (כמו הפרעות קשב וריכוז ואוטיזם). לעיתים ניתן לראות בילדים שסובלים מטיקים גם שכיחות יתר של קשיים רגשיים או של מחשבות כפייתיות.

הטיקים עלולים להיות מושפעים ממצבים רגשיים: הם יכולים להחמיר במצבי מתחוחרדה ואף בזמן של מחלה או של עייפות קיצונית.

כיצד מטפלים בטיקים?
ברוב המקרים, הטיקים חולפים מעצמם, אינם גורמים להפרעה משמעותית בתפקוד היום־יומי ולכן גם אינם דורשים טיפול.

במקרים חמורים יותר, שבהם הטיקים קשים, מפריעים לתפקוד היום־יומי ואף גורמים להפרעה חברתית, ניתן לתת טיפול תרופתי - לרוב בשילוב עם טיפול התנהגותי.

האם הופעת טיקים מעידים בהכרח על תסמונת טורט?
לא. הטיקים נחלקים לכמה סוגים, ורק אחד מהם (והפחות נפוץ) מעיד על תסמונת טורט.

מהי ההגדרה של תסמונת טורט?
זהו השם של הפרעה הכוללת טיקים רבים ומורכבים - תנועתיים וקוליים - הנמשכים יותר משנה. המופע הראשון של טיקים אלו הוא בדרך־כלל באזור הפנים, הצוואר או הזרועות. מאפיין שכיח נוסף הוא התנהגות כפייתית (אובססיבית) ולעיתים גם הפרעת קשב וריכוז. הטיקים מסכנים את יחסי הגומלין החברתיים של הילד עם ילדים בסביבתו. התסמינים מופיעים לראשונה לרוב בגילי 10-5.

התסמונת אובחנה לראשונה ב־1895 על־ידי הנוירולוג הצרפתי ז'ורז' ז'יל דה לה טורט.

עד כמה שכיחה תסמונת טורט?
התסמונת מופיעה בכ־0.05% מהאוכלוסיה (1 ל־2,000).

האם לטיקים ולתסמונת טורט יש נטייה גנטית?

איך מאבחנים תסמונת טורט?

כמה מהתופעות שתוארו קודם לכן יכולות להופיע גם במחלות אחרות, ולכן חשוב להיוועץ ברופא כדי להגיע להחלטה שמדובר בתסמונת טורט. אין בדיקות מעבדה או בדיקות הדמיה לזיהוי טורט, ולכן האבחנה נעשית על בסיס קליני בלבד - כולל תשאול רפואי מלא (ובכלל זה על ההיסטוריה המשפחתית), בדיקה גופנית והערכה של התנהגות הילד. לעיתים רחוקות נעשות בדיקות כמו EEG או הדמיה של המוח לשלילת מחלות אחרות.

כאמור, יש כמה מחלות נוספות שיכול להיות להן קשר לתסמונת טורט. לרוב מדובר בהתנהגות אובססיבית־קומפלסיבית, אך גם הפרעות קשב וריכוז עלולות להיות נלוות לתסמונת טורט.

האם יש טיפול בתסמונת טורט?
חשוב להדגיש: רוב הילדים עם תסמונת טורט מתפקדים היטב הן בבית והן בבית הספר. לכן ההחלטה על הטיפול תלויה במידת החומרה הקלינית של התסמונת, במידת ההפרעה שלה לחיי היומיום ובתופעות הנוירולוגיות הנלוות לתסמונת - אם יש כאלה.

אם דרגת החומרה של הטיקים אינה גבוהה, ואם הם לא מטרידים בחיי היומיום, בדרך כלל אין צורך בטיפול תרופתי.

אם מתלוות לתסמונת הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות, מתמקד הטיפול בבעיות הנלוות ולא בתסמונת עצמה.

כאשר מקור הבעיה הוא מחשבות טורדניות וטקסיות, מיועד הטיפול התרופתי להתמודד עם התופעות האלה, דבר שיכול להביא גם להפחתה בתדירות הטיקים.

אם לתופעה נלווים גם קשיים רגשיים, ניתן לטפל בהם באמצעות פסיכותרפיה.

פרקטית

משתמש מקצוען
אנחנו בתהליך ברור של אותו נושא - הפנו אותנו לנוירולוג.

אם יש עוד תסמינים של קשב אז יתכן שזה קשור.

chocolate

משתמש צעיר
למדתי עם בחור שהיה לו טיקים כבר הרבה שנים,
אביו ביקש ממני לנסות לעזור לו להתפטר מהם, הלכתי אתו לרופאים, פסיכיאטרים (גם לאחד מהכי גדולים בארץ) מחנכים, היפנוזותיה, טרפיה ומה לא, כל אחד אמר משהו אחר, הוא לקח כדורים הוא עשה תרגילים והרפיות וכלום לא עזר, הבחור היה אם ראש טוב נרמולי לחלוטין בלי שום עבר רגשי כזה או אחר ממשפחה חמה וטובה,
לבסוף הלכנו לשיטה CBIT והוא שיטה פשוטה הרעיון הוא לעלות אצל המטופל המודעות מתי עושים או יש תחושה/דחף לעשות טיק על ידי רשימה בטבלאות ולומדים איך להתתאפק ולא לעשות הטיק ע"י דברים נגדיים וכדו' ולאט לאט מתפטרים לגמרי והוא הצליח להתפטר. (יתר פרטים על השיטה תראו פה נכתבה ע"י המטפלת שהלכנו ד"ר שרון צימרמן־ברנר מס' טלפון שלה 0523210580)
מה שאני יצאתי מכל הארבע שנים שיש הרבה שזה נובע אצלם מבעיות נפשיות או רגשיות יש גם שיש להם מחלה שקוראים לזה Tourette syndrome (מכיר מקרוב) ויש גם שזה כלום ואפשר להישאר או לעבוד על זה ולהתפטר וככה היה אצלו
ליתר פרטים אפשר באישי

tkh

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לכאורה בגיל 6 הטוב ביותר להתעלם ולחכות שזה יעבור (כי לא נראה שם ימתינו מעט זה יהיה יותר גרוע), ולעומת זאת העסק סביב זה עלול לכאורה להחריף את המצב.

Geula-Arc

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב ואדריכלות פנים
@chocolate אתה מדבר על בחור
ופה מדובר בילד שזה יותר מצוי אבל גם עובר הרב המקרים !
תסמונת טורט -זה בעיה כבר קבועה יותר וחמורה יותר ואני מכירה מישהו כזה ...

מוישי

משתמש רשום
מצטרף לממליצים לפנות קודם כל לרופא ילדים, ובמהירות.... (לא מתכוון להלחיץ, אבל לא להתעכב, זה יכול להיות קשור לסטרפ, כמו שאמרו ואז הזמן חשוב מאד)

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
יש בלבול בין טיקים, שאז ההמלצה היא באמת בד"כ להתעלם (אלא אם באמת יש רקע של סטרפטוקוק שצריך טיפול)

לבין תנועות חוזרות וכפיתיות- ניעור, שפשוף, נגיעות סימטריות בחפצים וכד' שבזה בהחלט מטפלים ומדברים וCBT מאד מאד עוזר, ואצל ילדים גם הרבה יותר מהר מאשר אצל מבוגרים.

ממליצה לא להתפתות למטפלי\ות CBT בוגרי קורסים ייעודיים אלא ללכת לפסיכולוג מוכר ורשמי שיודע לאבחן, להבחין ולטפל *גם* בCBT. דרך בית חם זה קל מהיר וחינמי.

זהבי סגל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
להתעלם ולחכות שיעבור זה פיתרון זמני.
אם תוך תקופה של בערך חודש-שלשה חודשים זה מחמיר, לא לחכות.
פרטים נוספים באישי.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
בהמשך לנושא ולתועלת הרבים -
לא רצתי לבדוק את הסטרפטוקוק בעקבות הטיקים,
אבל מכיוון שהילד השתעל לאחרונה ממש הרבה וכן מרבה לכחכח בגרון עד כדי שכבר לא ידעתי אם זה "נערוו" או צורך אמיתי עקב ריבוי ליחה, הילד לא התלונן על כאבי גרון וללא חום,
ביקשתי הפניה לבדיקת משטח גרון.
והתוצאה?
סטרפטוקוק!

מפכ"ל

משתמש פעיל
שלום ותודה מראש
האם יש למישהו ניסיון ו/או מידע מקצועי ומהימן לגבי "טיקים" אצל ילד קטן- 6?
התחיל לאחרונה לעשות תנועות עם הידיים, כמו ניעור כזה,
כשהוא קולט ששוב עשה ושמו לב, מאד לא נעים לו
אני יודעת שהדבר הכי גרוע בנושא זה, הוא להעיר, לגעור וכד' ואני אכן נמענת מכך,
אולם בכל אופן, האם אמורים לטפל בכך, לברר, או פשוט לא לשים לב עד שיעבור?
תודה רבה
בשורות טובות
בדוק !!! חוסר בויטמין D

אסתר כהן

משתמש מקצוען
בהמשך לנושא ולתועלת הרבים -
לא רצתי לבדוק את הסטרפטוקוק בעקבות הטיקים,
אבל מכיוון שהילד השתעל לאחרונה ממש הרבה וכן מרבה לכחכח בגרון עד כדי שכבר לא ידעתי אם זה "נערוו" או צורך אמיתי עקב ריבוי ליחה, הילד לא התלונן על כאבי גרון וללא חום,
ביקשתי הפניה לבדיקת משטח גרון.
והתוצאה?
סטרפטוקוק!
זה מאוד מענין
הבת שלי גם מכחכחת בגרון בכוון של 'טיק'
בעיקר כשהיא קוראת
חוצמזה אין לה עוד תופעות
נראה לך שכדאי לעשות משטח גרון?
ממש מענין
בחיים לא הייתי חושבת על זה

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
על כחכוח לבד לא הייתי פונה לבדיקה, הוא משתעל הרבה וכן יש לו רקע של שיעול על רקע ברונכיט וכד' והמליצו לי כאן על משטח גרון בגלל הקשר בין טיקים בתנועות ידיים, שיכול להיות קשור לסטרפ. שמעתי את זה פעם ראשונה כאן והתפלאת מאד, לכן בדקתי.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
בנוסף לנ"ל, יש לי בת שמידי פעם מתקלף לה עור הידיים בכף היד מהצד הפנימי ונוצרים מעין בועות קטנטנות שכביכול התפוצצו
רופא ילדים אמר לי לפני כמה שנים כשהראיתי לו את זה שאעשה משטח גרון,
כמובן שהתפלאתי מאד, אבל התוצאה לא איחרה להגיע, שיש לה סטרפטוקוק.
מאז הבת הזאת יודעת שכל פעם שזה מופיע אצלה היא הולכת לבדוק, כאשר בנוסף על פי רוב זה מלווה בכאב גרון, אבל לא תמיד ואכן בבדיקה יש לה סטרפטוקוק.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה