מידע טיפים לניגון ושיפור השליטה בגיטרה

• פותח הנושא trew
  • פורסם בתאריך

trew

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
אני מנגן בגיטרה לא מעט זמן בהתחלה בתסכול ולאט לאט עם חיוך מאוזן לאוזן כשלבסוף דברים מתכנסים לאנשהו
עם הזמן הבנתי שהרבה מהקשיים שלי היו בגלל אחיזה לא נכונה, זווית פריטה מסורבלת יותר, קצב וכו'

בגלל שלא למדתי עם מורה אשמח לשיתוף מכל מי שיש לו טיפים מקצועיים באמתחתו כאלו שיכולים לשפר לא רק את הטכניקה אלא גם את היצירה בסופו של דבר.

האתגר שאני מנסה כיום לפענח הוא איך לנגן אקורדים בצורה שהמלודיה תזרום דרך האקורד.
אשמח לכל שביב מידע מקדם

דברים נוספים שאשמח לדעת הם
  1. איך לפרוט בצורה שהמיתר משמיע צליל טוב גם בלי שיהיו ציפורניים יחסית ארוכות?
    (מדהים כמה ציפורניים עושים את הנגינה, עדין זה לא תמיד פרקטי).
  2. פריטה על מיתר נשמעת לעיתים מזמזמת, איך בעצם לנגן בצורה "נקייה"?
    השאלה נכונה גם בקשר להעברת האקורדים שנשמעת היטב.
  3. יש צורה ששימוש בברה לא כואב אחרי 10 דקות?
    תרגילי ידיים יתקבלו בשמחה.
  4. אלו תרגילים ישפרו את מהירות הפריטה (מעבר לתרגול חצי שעה כל יום)
  5. איך מצליחים לנגן בגיטרה אקוסטית באותה רמה כפי שאני מנגן בקלאסית? המתכת פחות זורמת לאצבעות.

כל טיפ שהוא יתקבל בברכה גם בלי קשר לרשימת השאלות מעל

נערך לאחרונה ב:

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אני יכול לתת שני טיפים מניסיוני הדל בגיטרה (זה לא הכלי הראשי שלי).

1. יש צורת החזקה שנפוצה בעיקר בשימוש בגיטרה קלאסית: רגל שמאל מוגבהת באמצעות מגביה מיוחד או שרפרף והשקע של הגיטרה מונח על הרגל. בצורה הזאת כל משקל הגיטרה עובר לרגל וככה יד שמאל פנויה לנגינה בלבד. (בטכניקות האחרות, באופן בלתי מודע יד שמאל תומכת גם בצוואר וכך היא פחות חופשית).
2. את הטיפ הזה לקחתי מהפסנתר ועובד ביעילות גם לגיטרה: לקחת סולם ולנגן אותו לאט לאט, ובכל תו שעוברים - בזמן שמחזיקים את המיתר חסום - להתרכז ביד שמאל ולהרפות אותה כמה שיותר אבל באופן שהמיתר עדיין נשאר חסום טוב. גם כאן, בדרך כלל באופן בלתי מודע מפעילים עוצמה חזקה מידי בשריר כדי לחסום את המיתר, התרגיל הזה מאפשר להפחית את חוזק האחיזה עד למינימום שנדרש כדי לחסום היטב ולא יותר מזה.
התרגיל הזה, ככל שמתרגלים אותו לאט יותר ובשימת לב להרפיה מלאה - רואים תוצאות מהר יותר. הוא דורש סבלנות ברזל אבל ההשפעה שלו על המהירות ועל איכות הצליל מדהימה מנסיון.

ALESIS

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
פריטה על מיתר נשמעת לעיתים מזמזמת, איך בעצם לנגן בצורה "נקייה"?
כדי שלא ישמע זמזום - בד"כ עוזר שלוחצים מאוד חזק, ושנזהרים שהאצבע לא תיגע בשום מיתר אחר חוץ מהמיתר שעליו רוצים ללחוץ.
יש צורה ששימוש בברה לא כואב אחרי 10 דקות?
אחרי הרבה זמן שמנגנים והעור מתקשה......:rolleyes:

trew

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
אחרי הרבה זמן שמנגנים והעור מתקשה......:rolleyes:

לא כאבים באצבע אלא כאב במרכז היד בחיבור של האגודל לאצבע

צריך ללחוץ כמה שיותר צמוד לסריג אבל לא על הסריג עצמו
זמזום של המיתר בגיטרה לא חושב שזה משהו שקשור לאצבוע של האקורד

2. את הטיפ הזה לקחתי מהפסנתר ועובד ביעילות גם לגיטרה: לקחת סולם ולנגן אותו לאט לאט, ובכל תו שעוברים - בזמן שמחזיקים את המיתר חסום - להתרכז ביד שמאל ולהרפות אותה כמה שיותר אבל באופן שהמיתר עדיין נשאר חסום טוב. גם כאן, בדרך כלל באופן בלתי מודע מפעילים עוצמה חזקה מידי בשריר כדי לחסום את המיתר, התרגיל הזה מאפשר להפחית את חוזק האחיזה עד למינימום שנדרש כדי לחסום היטב ולא יותר מזה.
התרגיל הזה, ככל שמתרגלים אותו לאט יותר ובשימת לב להרפיה מלאה - רואים תוצאות מהר יותר. הוא דורש סבלנות ברזל אבל ההשפעה שלו על המהירות ועל איכות הצליל מדהימה מנסיון.
נשמע מעולה, תודה

ALESIS

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
לא כאבים באצבע אלא כאב במרכז היד בחיבור של האגודל לאצבע
אוי, זה נשמע קצת רציני יותר מהכאבים הרגילים...
יכול להיות שקשור באמת לתנוחה לא נכונה או משהו כזה

אולפני צבע קול

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
אם יש לי זמזום אני עוברת מיתר מיתר ואז כשאני שומעת מאיזה מיתר מגיע הזמזום אז אני בודקת מה הבעיה.
רוב הפעמים זה כי לא לחצתי מספיק חזק

והכאב זה בהחלט יכול להיות שאתה עושה תנוחה לא נכונה עם היד כשאתה מנגן. פשוט למצוא תנוחה טובה.

אני הייתי אומרת להביא את יד שמאל כמה שיותר קדימה ולשחרר כאילו יותר להרפות עם הכובד שהמח משדר ליד. זה מאד עוזר!

בהצלחה רבה!!!

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
זמזום של המיתר בגיטרה לא חושב שזה משהו שקשור לאצבוע של האקורד
בודאי קשור כמו שכתבו. אם זה לא עוזר כנראה שאתה צריך סטאפ

לגבי הכאבים - נורמלי לגמרי למי שלא מנגן שעות כל יום. (אם כי מן הסתם יש כאלה עם שרירים יותר מפותחים).

trew

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
בודאי קשור כמו שכתבו. אם זה לא עוזר כנראה שאתה צריך סטאפ

לגבי הכאבים - נורמלי לגמרי למי שלא מנגן שעות כל יום. (אם כי מן הסתם יש כאלה עם שרירים יותר מפותחים).
מה זה סטאפ?

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
סטאפ לגיטרה

מה זה בכלל סט אפ? ומתי צריך לשלוח את הגיטרה לסט אפ מקצועי?

לא כל הגיטריסטים מודעים לכך, אבל גם גיטרה חדשה שזה עתה נרכשה זקוקה לטיפול סטאפ, בין אם זו גיטרה חשמלית, גיטרה קלאסית או גיטרה אקוסטית. הביצועים של גיטרה חדשה אינם מקסימאליים ובעזרת טיפול הסטאפ תוכלו להביא את הגיטרה לרמה גבוהה יותר ולנגינה מהנה יותר. לא ניתן לצפות מהמפעלים הגדולים שמייצרים גיטרות בכמויות אדירות לתת יחס אישי באופן מעמיק לכל גיטרה שיוצאת מהמפעל, הם בהחלט דואגים להוציא את הגיטרה במצב סביר ומתאים לשימוש אבל מיותר לציין כי סט אפ אישי ימקסם את האיכויות שיש לגיטרה להציע, וייתכן כי יתגלו ניואנסים קטנים לטיפול במהלך הסט אפ.

בכדי שנוכל להפיק מהגיטרה ומעצמנו את המיטב, חשוב לעשות לגיטרה טיפול סטאפ באופן קבוע בכדי לשמור על האיזון הפנימי שלה. הגיטרה עלולה לצאת מאיזון מסיבות שונות כמו תנאי מזג האויר (לחות, חום) שגורמים לתזוזה של העץ ממנו עשויה הגיטרה, החלפת מיתרים לא תקינה או החלפת מיתרים לסוג או עובי שונה (דבר שיגרום לשינוי זווית הגשר).

כל כמה זמן מומלץ לעשות סטאפ לגיטרה?

בדרך כלל מומלץ לעשות סט-אפ אחת לחצי שנה, או אם יש זמזומים, תווים שקשים לנגינה או נשמעים לא טוב, תווים מסוימים אשר “נסתמים” במתיחה וכמובן אם יש בעיות אינטונציה או כל בעיות אחרות שהגיטריסט חווה.
חשוב להבין כי הסטאפ הוא עניין אינדיבידואלי ותלוי לחלוטין בטעמו האישי, הרגליו ורצונותיו של הנגן. לכן, אתם צריכים לסמוך על מי שמבצע עבורכם את הסט אפ.

מה כולל הסטאפ לגיטרה?

הסטאפ כולל ניקוי יסודי של הגיטרה והחלפת המיתרים, כיוון אקשן (המרחק בין המיתרים מהשריגים), חיזוק ברגים ואומים וכיוון אינטונציה – אוקטבות (כיוון פנימי של הגיטרה בזמן לחיצה על השריגים). כמו כן, טיפול בגיטרה חשמלית כולל גם כיוון של הפיקאפים והמרחק שלהם מהמיתר, להפקת הצליל הטוב ביותר.
אנחנו ב-Drummer מאמינים שטיפול צריך להיות מדוייק ומסור, בדיוק כמו שאנחנו מתייחסים לתלמידים שלנו. הדבר הכי חשוב שכדאי לוודא הוא שהסטאפ מתבצע על ידי איש מקצועי אמין, מאחר והטיפול בכיוון הגיטרה רגיש מאוד וטיפול לא נכון עלול לגרום לנזקים. כן, לפעמים הזול יוצא יקר.

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
פריטה על מיתר נשמעת לעיתים מזמזמת,
אם זה באמת רק לעיתים, זה בודאי ענין של איצבוע לא נכון.
אם יש מיתר או סריג מסוים שמזמזם תמיד וככל שאתה לוחץ זה לא עוזר, בעוד בשאר המקומות הצליל נקי - כנראה באמת צריך סטאפ. אולי כדאי גם שתנסה לבדוק עם חבר שמנגן, אם גם כשהוא מנגן זה מזמזם. (אם זו גיטרה חדשה - כנראה יעשו לך את זה בחינם. אם לא, תאלץ להיפרד מכמה מאות שקלים...).

לויש

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
סטאפ לגיטרה

מה זה בכלל סט אפ? ומתי צריך לשלוח את הגיטרה לסט אפ מקצועי?
.......
אנחנו ב-Drummer מאמינים שטיפול צריך להיות מדוייק ומסור, בדיוק כמו שאנחנו מתייחסים לתלמידים שלנו. הדבר הכי חשוב שכדאי לוודא הוא שהסטאפ מתבצע על ידי איש מקצועי אמין, מאחר והטיפול בכיוון הגיטרה רגיש מאוד וטיפול לא נכון עלול לגרום לנזקים. כן, לפעמים הזול יוצא יקר.
אגב, יש ברמת גן ליד בני ברק את הרצל שהוא ידוע כמומחה גדול בתיקון גיטרות וכו', כדאי לבדוק גם אצלו!

rona51

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
בס"ד
1. שחרור כתפיים וזרועות נחוץ מאד.
2. לא ללחוץ חזק כי זה יוצר כיווץ בשרירים. אלא להוריד את המיתרים על הצוואר . האפקט הוא צליל נקי בלי לחץ פיזי.
3 לאצבע ולספור עד 15 ולהרפות ושוב להרים ולחזור 10 פעמים.
4. עבודת יד ימין גם חשובה לשחרור.

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אתה יכול בבקשה 'לתרגם' לי את זה לפסנתר?
תודה!
בפסנתר - מבלי להיכנס כרגע ליציבה של הגב וכל הגוף שגם חשובה ומשפיעה על הצליל - לוחצים על הקליד ומשאירים אותו במצב לחוץ ואז שמים לב לכל המתחים ה'לא מודעים' שיש ביד ומרפים אותם. למשל, הכתף רפויה ולא מתוחה, הזרוע, הפרקים, כף היד. בעצם לצמצם את כל המתחים הקיימים עד לרמת המתח המינימלי הנדרש כדי להחזיק את הקליד לחוץ.

בהתחלה התרגיל לוקח המון זמן. אחרי תקופה זה נעשה תהליך מהיר. לוחצים ומרפים, לוחצים ומרפים.
כדאי להתאמן על כל יד בנפרד כמה דקות ביום, השיפור במהירות ובנגינה יותר חלקה מגיע מהר.

השארפער

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
  1. איך מצליחים לנגן בגיטרה אקוסטית באותה רמה כפי שאני מנגן בקלאסית? המתכת פחות זורמת לאצבעות.
זה ברור שזה ככה, זה נחשב גם שבאקוסטית מנגנים בדרך כלל עם מפרט (דרך אגב לכן באקוסטית יש את המגן הזה מתחת למיתרים ובקלאסית לא, כך שמעתי)
אבל אני מצטרף לשאלותיך בעניין הזרימה בהעברת האקורדים, בלי להרוס את המלודיה.
יש למישהו טיפים על העניין הזה, על זה לא כתבו כמדומני

גיטרה מקצועית

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
בקשר לזרימה באקורדים ישנם כמה שלבים ואנסה לתמצת בקצרה
בניה נכונה של יד שמאל, משוחררת ואגודל לא נשען או לוחץ רק מונח באופן טבעי כעוגן על הצוואר
כיפוף האצבעות בכל המפרקים ולאחר שהיד בנויה כראוי- יש תרגיל שנקרא "בלוקים" מניחים את האקורד מנתקים מעט כ1 ס"מ ומחזירים שמים לב שהתנועה רק מהאצבעות עושים כך כמאה פעם על כל אקורד (בערך 5 דק' ואפילו פחות) בשלב השני זורקים את כל היד למטה ומניחים בפעם אחת את האקורד בשלב השלישי עוברים כך מאקורד לאקורד מתחילים בקלים ואח"כ במורכבים חשוב מאד- אף פעם לא להניח אקורד אצבע אצבע אלא את כולו ב"בלוק" אחד ועדיף לנגן בהתחלה מאד לאט אבל העיקר שבמוח האקורד ייתפס כחטיבה אחת. מניסיון רב שנים - לא הייתה תלמידה אחת שלא הצליח לה.
בהצלחה!!!!

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
זה ברור שזה ככה, זה נחשב גם שבאקוסטית מנגנים בדרך כלל עם מפרט (דרך אגב לכן באקוסטית יש את המגן הזה מתחת למיתרים ובקלאסית לא, כך שמעתי)
אבל אני מצטרף לשאלותיך בעניין הזרימה בהעברת האקורדים, בלי להרוס את המלודיה.
יש למישהו טיפים על העניין הזה, על זה לא כתבו כמדומני
אני מניח שהקושי שלך הוא בגלל ההבדל בעובי צוואר הגיטרה שבאקוסטית הוא יותר צר, צריך להתרגל לזה אבל זה אמור לזרום תוך זמן לא רב.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  34  פעמים

לוח מודעות

למעלה