טיפול רגשי נכון - למטפלת ולמטופלת

מצב
הנושא נעול.

מסו

משתמש פעיל
צילום מקצועי
וגם לא אלך לטיפול ואיש מקצוע על כל קרעכצן בנפש.
מילה טובה מחברה ועיצה יקרה מסבתא לעיתים מספקים.
סתם טוב לזכור.
מרוב שנכנס סטייל -אתה בטיפול? כן ? לא?
אין לך פסיכולוג צמוד?!
אז מה אתה שווה בכלל???!!!.
תגידו, ברצינות, אנשים באמת מדברים כך??!! למה אני לא נתקלת באנשים האלו...?!
אמנם עניין הטיפול קבל היום מודעות מאווווד רצינית, ואני מאמינה (ושומעת) שיש אנשים שהולכים על כל שטות, אבל בואו, אל תגזימו. אולי פשוט זה נהיה אוירה כזו כי פשוט אתם לא יודעים רבע על מי שעומד מולכם ובטוחים שחייו דבש והוא הולך לטפל על שטויות.. :confused::rolleyes: אז לפעמים זה נראה כך אבל ממש ממש לא.
קחו בחשבון לפני שאתם ממהרים לשפוט.

צפורן

משתמש מקצוען
תגידו, ברצינות, אנשים באמת מדברים כך??!! למה אני לא נתקלת באנשים האלו...?!
אמנם עניין הטיפול קבל היום מודעות מאווווד רצינית, ואני מאמינה (ושומעת) שיש אנשים שהולכים על כל שטות, אבל בואו, אל תגזימו. אולי פשוט זה נהיה אוירה כזו כי פשוט אתם לא יודעים רבע על מי שעומד מולכם ובטוחים שחייו דבש והוא הולך לטפל על שטויות.. :confused::rolleyes: אז לפעמים זה נראה כך אבל ממש ממש לא.
קחו בחשבון לפני שאתם ממהרים לשפוט.
אנשים לא מדברים כך.
הספרות העיתונות ואפילו הפירסומונים שלנו משדרים את זה בענק.
תוסיפו לזה אמירות כמו "היום הדור מפונק", כמות הולכת וגדלה של משפחות מתפרקות, 10% יוצאים בשאלה, ואת העובדה שהיום כל סיפור שהיה, או היה נדמה למישהו, מתפרסם בלחיצת מקש ובמהירות הבזק, והנה, יש פרנסה לכל שיטות הטיפול האפשריות.
יהיו כאלו שילכו על כל שטות, וזה בסדר, אם זה עוזר להם, ואם הם לא משאירים את השכל והאינטואיציה בבית, ויהיו כאלו שגם במקרים נואשים לא ילכו, וזה הרבה יותר עצוב.

פוטושופר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
אולי המאמר הבא יאיר עוד חלקים בכל נושא הטיפול, אפילו שמדובר באשכול ארוך, וכבר אמרו פה דברים נכונים מאוד.
הנה לינק אליו- מתוך מרכז י.נ.ר:
https://www.ynrcollege.org/Pages/Academic/Katavot.aspx?katavaid=2693

והנה המאמר בעצמו, הדגשתי את החלקים הקריטיים, למרות שאפשר להדגיש את כולו:

טיפול נפשי – מדריך למשתמש
מאת אביחי כהן 11/09/2016
תקציר:
חוק בריאות הנפש, המודעות שהולכת וגדלה, תכניות ללימוד פסיכותרפיה שצצות כפטריות, כתבות והרצאות באמצעים השונים, כל אלו גורמים לבלבול רב בכל הנוגע לטיפול נפשי. התוצאה במקרים רבים היא פנייה לאנשים חביבים אך לא תמיד מקצועיים, ובמקרים אחרים לפריצת גבולות ולנזקים רוחניים, נפשיים, ואחרים. קצת סדר בתחום מבלבל:
AjaxHandler.ashx

שלום אביחי כהן, פסיכותרפיסט מוסמך, יו"ר אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל

הטיפול הנפשי כולל מגוון רחב ביותר של שיטות טיפול המכוונות לאתגרים הרגשיים שעימם אנו מתמודדים בתקופות חיינו השונות: מצבי רוח, קשיים ביצירת קשרים ובתפקוד הזוגי, פרידות ואובדנים, דימוי עצמי, הפרעות שונות ומגוונות ועוד.

בשנים האחרונות, המודעות המבורכת לפנייה לעזרה נפשית גדלה. גם רבני הקהילות מפנים מידי יום את אנשי קהילתם לעזרה בידי גורמים מקצועיים חיצוניים, ובתחום הטיפול הזוגי ישנה עלייה חדה בזוגות הפונים מיוזמתם לתהליך מקצועי במטרה לעלות על מסלול של נישואין יציבים ומשביעי רצון.

ההחלטה לפנות לטיפול מעלה ברוב המקרים שאלות, חששות והתלבטויות. האם בכלל טיפול יכול לעזור לי במקום שכל כך הרבה אנשים טובים ניסו ולא הצליחו? האם מישהו, נחמד ומשכיל ככל שיהיה, שרק יושב ומדבר איתי במשך כשעה יכול לעזור לי לפתור בעיה כל כך קשה?

נוסיף לכך את העובדה המצערת שאנשים רבים נכוו בעבר מפגישות טיפוליות אצל מי שהגדירו את עצמם כמבינים בנפש האדם. במצב שנוצר כיום, כל מי שיודע להרצות בפני מניין אנשים, פותח עם חברו שידוע ביכולת השכנוע שלו קורס להבנת נפש האדם, ואף מציע את מרכולתו בקיצור זמן ובמינימום השקעה כספית. אין פלא מדוע מסתובבים בנינו אנשים ומשפחות רבות שבטוחים שאף אחד אינו יכול באמת לעזור להם.

ארבע הנחות שגויות

הטעות הבסיסית שמזינה התחבטויות ותהיות רבות הקשורות לטיפול בנפש היא אותה הטעות ששוגים בה אלו שמציעים תכניות למידה קצרות מועד בתחום הטיפול הנפשי: ההבנה שמה שאנשים נזקקים אליו כאשר הם באים לטיפול זה "ידע" שאינם יודעים. ועל מנת להעניק להם את הידע הזה, אנשים אחרים באים ללמוד מאנשים אחרים ש"יודעים" מה שהם לא יודעים.

ההנחה הבסיסית הזו היא כמובן טעות. המטפל לא בהכרח חכם יותר מהמטופל, גם לא בתחום הספציפי. המציאות אף מראה שאנשים בעלי ידע אינם חסינים בפני מכאובים וקשיים. בנוסף לכך, אנשים שונים זה מזה, ונפש האדם מורכבת. סוג של "ידע" אחד לאדם מסוים לא יהיה רלבנטי ומתאים לאדם אחר. אפשר לראות תלמידים רבים שיודעים תיאוריות בצורה מצוינת, הם מצטטים מילה במילה ויודעים להסביר טוב מאוד מה הם למדו אך בפועל הם הופכים להיות אנשי טיפול גרועים משום שהם לא יודעים להתאים את הטיפול למטופל.

יש בעייתיות רבה בהנחת היסוד שהידע הוא החוליה החסרה לאנשים הבאים לטיפול, ובאותה מידה יש בעייתיות לקבוע שהידע הוא החוליה החסרה באנשים הבאים ללמוד את התחום הטיפולי.

זאת הסיבה, שרבים היום מתפתים ללמוד בתכניות מקוצרות, ובטוחים שהם בשלים להציע עזרה מקצועית לפונים אליהם, ולא פעם מוציאים מכשול מתחת ידם. הם חשבו וחושבים שבשביל לעזור למישהו צריך "לדעת" והם הלכו ללמוד ולהשיג "ידע". כעת, הם מציעים את אותו הידע לאחרים, ידע שאפשר לומר שברוב המכריע של המקרים אפשר לקרוא בספרים ובמאמרים חינמיים רבים.

מהות הטיפול בנפש האדם אינה מתבטאת בהענקת ידע החסר לפונה, היא עוסקת בחלק שאינו ניתן ללמוד בספרים, והמטפל משקיע במפגש הטיפולי הרבה מעבר להוראת ידע חדש למטופל.

החלק שמרכיב כ-70% מהחוויה הטיפולית הוא התהליך, או ה"מסע". זהו מסע בין שני אנשים שמתגייסים לצעוד בין שבילי נפשו של אחד מהם מתוך חרדת קודש למהות הקסומה והכמוסה שנקראת "נפש האדם".

אם אנו רוצים לפנות לייעוץ וטיפול בתחום הנפשי, או אם החלטנו לעבור תהליך הכשרה לצורך העיסוק בעבודת הקודש הטיפולית, עלינו לוודא שההכשרה היא הכשרה הולמת, הכוללת בנוסף לידע התאורטי עוד חלקים רבים הקשורים למסע הלמידה ולמסע התהליך הטיפולי, וכמובן איננו יכולים להתפשר על הדרכה מעשית, כללי אתיקה, ליווי אישי ומקצועי ועמידה בסטנדרטים מקצועיים מקובלים.

פוטושופר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
בעצם לגופו של מאמר,
התהליך שהמטפל עושה עם עצמו, כבן אדם, הוא החלק הקריטי ביותר על מנת להכיל את המטופלים שלו, ומהווה כ70% מההכשרה של המטפל. לא הידע שהוא רוכש באוניברסיטה בתואר ראשון ושני.

מרחבית

משתמש מקצוען
בעצם לגופו של מאמר,
התהליך שהמטפל עושה עם עצמו, כבן אדם, הוא החלק הקריטי ביותר על מנת להכיל את המטופלים שלו, ומהווה כ70% מההכשרה של המטפל. לא הידע שהוא רוכש באוניברסיטה בתואר ראשון ושני.

לא לזה הכוונה.
יש ידע של תיאוריות, ויש מיומנויות טיפוליות.
מי שלומד רק את הידע התיאורטי וחושב שעם זה אפשר לטפל - טועה.
בתואר ראשון ושני אמורים לרכוש חוץ מהידע התיאוריטי - מיומנויות טיפוליות.

נורית123

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
טוב, כמו שאתם מבינות, לא קראתי את כל האשכול, אבל אני בכלל בכלל לא בעד כל הקטע הזה של טיפולי פסיכולוג/ CBT/ מח אחד/ עשר מוחות / שנים עשר שלבים ולא יודעת עוד איזה שמות מוזרים יש לכל התחום והתעשייה הטיפולית שרק הורסת את כיסו ונפשו של הבנאדם, ואני לא מדברת כשזה מחלה או משהו נפשי כמו התקפות וכו וכו, אלה סתם, כשיש בעיות עם הילדים וכבר רצים ל- NLP וכשיש בעיות פרנסה הולכים ליעוצים עם לא יודעת כמה מוחות וצעדים.
מה שאני סולדת ממנו זה כל ההתייחסות הזו לקשיים בחיים כי כולם לוקחים בחשבון שלהתחתן זה להתמודד ולהביא ילדים לעולם גם כן אבל כשזה מגיע למעישה רצים לטיפול.
ובחיים צריך פשוט להתמודד. כי שום דבר ושום מטפל בעולם לא יוכל להתמודד במקומך והדבר היחיד שיש בידו של מטפל לעשות זה להכניס לך לראש כמה את מסכנה שיש לך כזה בעל/ שוויגער/ ילד ואחרי שאת לגמרי משוכנעת שלחיים שלך אין פתרון מה שנשאר למטפל המדופלם זה להשאיר אותך מתמודדת (כי מי שלא מתמודד מתמוטת) ועם כיסים ריקים.
אגב מישהו כאן יודע על אדם שהמטפל אמר לו שהוא גמר עם הקושי והוא לא צריך יותר טיפול נפשי? נקודה למחשבה, אני מכירה המון אנשים שעוברים טיפול נפשי בשיטות שמאד עוזרות אבל רק לחשבון בנק של המטפל ובאופן פלאי הטיפול אורך שניםםם...
מי שה' נתן לה נסיון יכולה להיעזר בספר מחזק, יכולה ע"י קבלה טובה, יכולה לשבת עם עצמה ולחשוב מה קורא לה ואיך תוכל לצאת מהקושי הזה, לחלוק את ההתמודדות עם חבירה אן מישהי קרובה לליבה שאין לה אינטרסים שהיא תתמודד וכך על חשבון הנסיון שלה לעשות קופה

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
ערבוב. ערבוב. ערבוב.
נכון למי שזה נכון וכל כך לא נכון למי שזה לא נכון.
מזכיר לי את האשכולות הסוערים ששולחים את כל בעלי הפרעת קשב לעבוד על המידות שלהם.
בתכלס, נדמה לי שיש בעולם יותר אנשים שצריכים באמת טיפול ולא הולכים, מאשר אנשים שלא צריכים והולכים, אבל לא חקרתי את זה כמובן מדעית.
כמו שכתבו קודם יש כל כך הרבה משקל לעיתונות ולספרות שלפעמים אנחנו קצת מתבלבלים בין מה שקורה באמת (פקחו עיניכם וראו) לבין מה שקראנו בספר.

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
ערבוב. ערבוב. ערבוב.
נכון למי שזה נכון וכל כך לא נכון למי שזה לא נכון.
מזכיר לי את האשכולות הסוערים ששולחים את כל בעלי הפרעת קשב לעבוד על המידות שלהם.
בתכלס, נדמה לי שיש בעולם יותר אנשים שצריכים באמת טיפול ולא הולכים (כי: אין למי ללכת. כי: יש מניעות חזקות מדי. כי: כתוב בכל כך הרבה מקומות שזה שטויות וצריך להתמודד), מאשר אנשים שלא צריכים והולכים, אבל לא חקרתי את זה כמובן מדעית.
כמו שכתבו קודם יש כל כך הרבה משקל לעיתונות ולספרות שלפעמים אנחנו קצת מתבלבלים בין מה שקורה באמת (פקחו עיניכם וראו) לבין מה שקראנו בספר.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
בעצם לגופו של מאמר,
לא לזה הכוונה.
יש ידע של תיאוריות, ויש מיומנויות טיפוליות.
מי שלומד רק את הידע התיאורטי וחושב שעם זה אפשר לטפל - טועה.
בתואר ראשון ושני אמורים לרכוש חוץ מהידע התיאוריטי - מיומנויות טיפוליות.
דיברתן על אותו ענין במילים שונות-
התהליך שאדם עובר עם עצמו בשביל שיוכל לטפל זה בדיוק מיומנויות חברתיות
ומסכימה עם כל מילה.

התורה אומרת לנו-כמים הפנים אל הפנים כן לב האדם.
מטפל שהוא בעצם אדם כמותינו יוכל לעזור לשני רק אם הוא בעצמו מסוגל לפתוח את ליבו ולהכניס אליו מישהו.

ואם האמון שלו בעצמו לקוי איך ישדר ויבנה אמון?

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
יש טיפול הנעזרים בחשיבה.שימו לב! אין טיפול שכלי!! אין חיה כזאת. CBT בעיקרו עובד עם חשיבה ועם פרשנות אבל הוא מתייחס בסופו של דבר לעולם הרגש. אחרת זה לא טיפול.
זה ענין של הגדרה, בוודאי שהוא מתיחס לעולם הרגש, אבל הטיפול שנעשה הוא בחשיבה ובפרשנות = שכל

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
מה יעיל, מה יעיל פחות, ומה בכלל לא יעיל?
ובכן, המחקרים מוכיחים חד משמעית כי מה שמשפיע על איכות הטיפול והצלחתו הוא לא סוג הטיפול אלא איכות הקשר שנוצרת בין המטפל למטופל.
ככה. חד משמעית.
אפשר הפניה למחקרים האלו?
כי זה ממש לא המחקרים שאני מכירה...
המחקרים שאני מכירה בודקים טיפול לפי שיטת טיפול, ורואים בכמה אחוזים זה עוזר.
אבל אני אשמח ללמוד :)

אל תשאירו אף פעם את השכל בבית!!!
ותסמכו על האינטואציה שלכם!!!
כל מילה
ואני אוסיף - אל תתנו למטפלת לנהל את הטיפול, קחו עליו אחריות!

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
מדובר במטפלת שעובדת בשיטות מוח אחד ושלשת המימדים והיא מקצועית מאוד, לא סתם הלכתי אליה.
הא, אוקי , זה כבר נושא אחר.

בנימה אישית : גם אני הייתי במוח אחד , פעמיים
ואחרי כל פעם כזו הרגשתי הטבה לא רגילה, ואיזשהו שיפור לא מוסבר.
לא מוסבר- כי לא ידעתי לומר מה השתנה, רק הרגשתי שינוי מקיף, הייתי ב'אורות'.
במבט מרחוק - לא נשאר מזה כלום, כמו שזה היה שיפור לא מוסבר, ככה הוא נעלם , או שהתרגלתי אליו.

היום אני יודעת להסביר את זה, זה שילוב של הציפיה מהטיפול , האמון, והטיפול עצמו - בו המטפלת (המדהימה והרגישה, בדיוק כמו שלך) התיחסה , דיברה ושאלה
אגב, זה הוכח במחקרים, שטיפולי פלצבו עם מטפל רגיש שמתיחס , מעלים את התוצאות של הטיפול.

בקיצור, אני לא מזלזלת לרגע, פשוט הייתי שם , המלצתי לכולם , ושלחתי גם חברה טובה (ושילמתי לה טיפול אחד מרוב דאגה)

אחרי שלמדתי מה זה ההטיות של השכל שלנו, אני מבינה איך נפלתי לזה.

אני בטבעי טיפוס עוקב וערני, ויודעת לבחון האם מדובר בטיפול ראוי שעשוי להשפיע או במשהו חובבני שכל קשר בינו לבין תוצאות חיוביות הוא מקרי לחלוטין.
אני מאמינה שכך , את פשוט צריכה ללמוד קצת על ההטיות של השכל שלנו, ואיך הן משפיעות על האנשים הכי ערניים ועוקבים (אם לא מודעים אליהן ויודעים איך לנטרל אותן)

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
ועדיין ממשיכה להציק לי הנקודה שיש יותר מידי פסיכולוגיים ופסיכיאטריים שכושלים - ולא מיעוט זניח.
והם כושלים בדברים הכי בסיסיים - ולא באיזו מומחיות מיוחדת.
אז ענית לי כמדומני למעלה - שהיום הכסף משחק יותר מפעם.
ואני תוהה איפה זה משאיר אותנו.
אולי, שאם פעם השכל והאינטואיציה שדיברת אודותם היו נחוצים - הרי שהיום הם קריטיים.
אולי במקרה נתקלת בכמה כאלו? או שלמה שאת קוראת כשל אני לא קוראת ככה?
מענין אותי, כי אני דווקא נתקלת בהמון כאלו ללא תארים . ודווקא בבעלי תארים מוצלחים.
מה לדעתך גורם להבדל? אולי נקודת המבט?

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
יש לי הרבה מה לומר בנושא.
אני חושבת שקצת נסחפו פה מכמה תגובות שקראתי.
הבעיה היא שאין לי זמן לקרוא את כל התגובות,
וגם שממילא כל אחד אמר משהו,
אז מה תוסיף תגובה נוספת שלי?
היא הרי לא תשנה את התמונה..

בכל אופן אכתוב.
ואם אני חוזרת על דברים שכתבו, לא נורא. הם יקבלו חיזוק..

אני חושבת שהספרים הרבים שנכתבו לאחרונה על יועצות רגשיות עושים עוול גדול לציבור.
כי הסופרת בדכ לא למדה טיפול רגשי, היא קוראת באינטרנט, או אפילו הולכת לספריה העירונית, וכותבת בכיף.
גם אם נניח שהיא למדה, טיפול הוא דבר דינמי, אין סכמות מדויקות לפיהן המטופל יגיב,
ולכן כשהוא פרוש בעיתון בלי לקבל תמונה שלמה, התאור חוטא לאמת.

מה שקורה זה שגם כאלו שהולכים לטיפול רגשי (לבן, ההגדרה לא מעניינת אותי), הם חווים תהליך, ומקבילים אותו לכל חומר שקראו והפרשנות שלהם לפעמים מוטית.

אני כותבת את זה מתוך ניסיון, כיון שבזמנו כתבתי כתבה מקיפה על טיפול CBT, דיברתי עם נשות מקצוע, קראתי חומרים, ומעולם לא התיימרתי לכתוב על תהליך רגשי בעקבות המידע. (ההבדל בין כתבה שמביאה דברים בשם אומרם, לבין סיפור בו עיקר האמירה הוא של הכותבת, זה מה שיוצר את ההבדל).

עכשיו בואו ניקח מטפלת שלמדה בין היתר טיפול CBT.
היא יכולה להיות מקצועית, ויכולה להיות סנדלרית באותה מידה. ללא קשר ללימודים.

אני לומדת במסגרת מסוימת פסיכולוגיה התפתחותית.
קוראת את כל התאוריות וההנחות ומה כל אחד סבר, ועוברת את המבחנים המקוונים ב100%.
תשאלו אותי שניה אחרי הגשת המבחן מה למדתי, ולא יהיה לי מושג.
אני מורידה את החומר לוורד, עושה חיפוש מילה, ועונה מה שכתוב שם. אין מצב שאני קולטת מה כתוב שם בכלל.

לדעתי, טיפול רגשי זה גם לימוד, אבל בעיקר גישה.
אם יש לך גישה, את יכולה לטפל ולהמיר את הידע שלך מתאוריה למעשה.
אם אין לך גישה, את מסוגלת להרוס נפשות גם אם תלמדי דוקטור בפסיכולוגיה.

רוב המטפלות הרגשיות בציבור החרדי מטפלות באמונה ועוזרות ומסייעות ומצילות אנשים!

יכול להיות שיש מטפלת או שתים שרלטניות,
אבל הרוב, גם אם אין להן תעודה מטעם האוניברסיטה כי הן באמת חרדיות ושומעןת לרבנים, ואפילו יש להם תעודה מינ"ר, זה אומר שהן למדו ממנחה רציני שיודע להנחות, אבל אין להן תעודה כי הן חרדיות.
ונכון שהן גם לא לומדות תאוריות שלא מוסיפות כלום לאף אחד. (מי שלמד, יבין למה אני מתכוונת).

אז נכון שהן לא פסיכולוגיות ולא מתיימרות להיות, אבל הן למדו פסיכותרפיה ויש להן גישה וידע, והמטופלים רק מרוויחים מכך.

@לבן, אני רוצה שתשלחי לי את שמות הפסיכולוגיות החרדיות באישי.
אים כזה דבר ללמוד תואר פסיכולוגי בציבור שלנו בשום מכללה חרדית.
מי שעושה את זה, או לא מספיק חרדית כי היא לא שומעת לרבנים,
או שהיא חזרה בתשובה והספיקה לעשות את התואר עוד קודם לכן.
ולקחת קבוצת נשים חרדיות שעושות הכל כדי לרכוש ידע ולעזור למטופלים ולהכליל אותן כשרלטניות, מבחינתי זה יוצר יותר נזק למטופלים מאשר שרלטנית אחת עושה.

בהנחה שהציבור לא תמים, וגם החכמים זקוקים לטיפול רגשי, ואף אחד לא ימשיך ללכת למישהו לא מקצועי, גם אם יש לו תעודה מטעם איגוד הפסיכולוגים.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
לכל התחום והתעשייה הטיפולית שרק הורסת את כיסו ונפשו של הבנאדם
מי אמר לך ? אולי היא בונה?

ובחיים צריך פשוט להתמודד
מי אמר שטיפול הוא לא התמודדות? נראה לך שבורחים לשם כדי לשתות כוס קפה ולשכוח מהבעיות?
אולי הפוך, באים לשם כדי לדבר על הבעיות ולהתמודד איתן.
את מעדיפה התמודדות לא מודעת , ויש אנשים שמעדיפים התמודדות מודעת.

והדבר היחיד שיש בידו של מטפל לעשות זה להכניס לך לראש כמה את מסכנה שיש לך כזה בעל/ שוויגער/ ילד ואחרי שאת לגמרי משוכנעת שלחיים שלך אין פתרון מה שנשאר למטפל המדופלם זה להשאיר אותך מתמודדת (כי מי שלא מתמודד מתמוטת) ועם כיסים ריקים.
את בטוחה שזה הדבר היחיד ? מנין לך ?

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
@מלפפון לדעתי לא נכון להשוות לימודי פסיכותרפיה / פסיכולוגיה ללימודי פסיכולוגיה התפתחותית.
הלימודים שם הם משהו אחר מאד מאד מלימוד של ידע.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
@מלפפון לדעתי לא נכון להשוות לימודי פסיכותרפיה / פסיכולוגיה ללימודי פסיכולוגיה התפתחותית.
הלימודים שם הם משהו אחר מאד מאד מלימוד של ידע.
מכל התגובה הארוכה שלי, התייחסת לחלק הזה שלא שמתי אותו להשוואה, אלא כדי להסביר שאפשר לא לדעת כלום גם כשלומדים ןומקבלים מאה..

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...