טייטש ל'הואיל' - 'התחיל'.

חזקי ☆

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
@מוריופ

בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן בְּאֶרֶץ מוֹאָב הוֹאִיל מֹשֶׁה בֵּאֵר אֶת הַתּוֹרָה הַזֹּאת לֵאמֹר. (דברים א, ה,)
פרש"י: "הואיל" - התחיל כמו (בראשית יח) הנה נא הואלתי.
הכלי יקר כבר מקשה על הראיה מ'הנה נא הואלתי' שהביא רש"י

חזקי ☆

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
(לא יכולתי להגיב בנושא עצמו
כי אני לא חבר בקהילה המקצועית:))

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הואיל וזה פורום דקדוק, והואיל וגם פותח האשכול פתח אותו כתיקון למישהו אחר, והואיל וגם אותו מישהו אחר פתח אותו כדי לתקן אחרים, אני מרשה לעצמי להעיר ש'טייטש' אין פירושו 'פירוש', אלא 'גרמנית'.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הואיל וזה פורום דקדוק, והואיל וגם פותח האשכול פתח אותו כתיקון למישהו אחר, והואיל וגם אותו מישהו אחר פתח אותו כדי לתקן אחרים, אני מרשה לעצמי להעיר ש'טייטש' אין פירושו 'פירוש', אלא 'גרמנית'.
יש תרגום מילולי ויש תרגום חופשי. התרגום המילולי המקורי של 'טייטש' הוא 'גרמנית' (באמת היה צ"ל 'דייטש', אבל נניח לזה), אבל כשרוצים לשאול באידיש 'איך מתרגמים' מתבטאים: 'ווי אזוי טייטשטמען'. זה קורה בכל שפה - שהמלה המקורית מקבלת משמעות מורחבת עם השנים.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
שמות ב, כא: וַיּוֹאֶל מֹשֶׁה לָשֶׁבֶת אֶת הָאִישׁ ,אונקלוס: וּצְבִי משֶׁה לְמִיתַב עִם גַבְרָא רש"י ויואל. כתרגומו.
שמע מיניה, 'להואיל' משמעו לרצות, להסכים. (ולרש"י בריש דברים, כנראה יש משמעות נוספת, להתחיל)

מוריופ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@מוריופ
https://www.prog.co.il/threads/לפרוס-כנפיים-עד-דק.724639/#:~:text=אנשים מועילים הם,יד ולהיות מועילים
בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן בְּאֶרֶץ מוֹאָב הוֹאִיל מֹשֶׁה בֵּאֵר אֶת הַתּוֹרָה הַזֹּאת לֵאמֹר. (דברים א, ה,)
פרש"י: "הואיל" - התחיל כמו (בראשית יח) הנה נא הואלתי.
הכלי יקר כבר מקשה על הראיה מ'הנה נא הואלתי' שהביא רש"י
תודה רבה, אעביר לשם את הפירוש המדויק

חזקי ☆

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
שמות ב, כא: וַיּוֹאֶל מֹשֶׁה לָשֶׁבֶת אֶת הָאִישׁ ,אונקלוס: וּצְבִי משֶׁה לְמִיתַב עִם גַבְרָא רש"י ויואל. כתרגומו.
שמע מיניה, 'להואיל' משמעו לרצות, להסכים. (ולרש"י בריש דברים, כנראה יש משמעות נוספת, להתחיל)
זה מה שהכלי יקר מבאר

חזקי ☆

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
יש תרגום מילולי ויש תרגום חופשי. התרגום המילולי המקורי של 'טייטש' הוא 'גרמנית' (באמת היה צ"ל 'דייטש', אבל נניח לזה), אבל כשרוצים לשאול באידיש 'איך מתרגמים' מתבטאים: 'ווי אזוי טייטשטמען'. זה קורה בכל שפה - שהמלה המקורית מקבלת משמעות מורחבת עם השנים.
לא ידעתי, (ולכן אני לא סופר...:)) - אבל עכשיו החכמתי.

אבל החומשים המתורגמים לאידיש וכתוב עליהם "עברי טייטש" זה הכל טעות אחת גדולה???

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בטוח?
כי לפי מה שתמיד ידעתי - עברי=מקרא טייטש=תרגום.
כלומר מקרא ותרגום (לאידיש)
ואני ראיתי אי פעם (כל כך מזמן ששכחתי היכן - לפני כמה עשרות שנים) שהמשמעות של 'עברי טייטש' היא כפי שכתבתי. ייתכן שהמקור שלי טעה. ניסיתי לבדוק בגוגל, אבל לא הגעתי למישהו שמפרק את הביטוי ומסביר את מרכיביו...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה