חישוב ימי מחלה, רצף ימים

by6199

משתמש מקצוען
D I G I T A L
שלום רב

אשמח לקבל תגובה למקרה דלהלן.
עובדת חלתה במהלך יום העבודה. ביום ראשון עזבה במהלך היום, יום שני שלישי רביעי חמישי לא באה לעבודה.

לעובדת יש אפשרות ל1.5 ימי מחלה ינואר 2019.
המעביד לא מוכן לשלם כלום, לטענתו יום ראשון הוא יום המחלה הראשון על חשבון העובד, יום שני הוא יום המחלה השני למרות שהעובד בחופשה קבועה, יום שלישי רביעי וחמישי הוא כבר לא צריך לשלם כי כבר עברו יותר מ1.5 ימי מחלה.

אשמח לקבל תגובות מוסמכות עם הפנייה ללשון החוק או משהו מוסמך

שירה ט

משתמש מקצוען
מה הוותק של העובדת? אני שואלת כי בד"כ ימי מחלה נצברים גם משנים עברו.
בכל מקרה לפי מה שאת מתארת המעסיק צודק לגמרי ואם אין לה בצבירה הוא לא מחוייב לשלם לה דמי מחלה
ראי משפט אחרון בטקסט שצירפתי כאן
https://www.heshevavoda.co.il/question_answers/לעובד-נגמרו-ימי-מחלתו-הצבורים-מה-דין-ימ/

יום שני הוא יום המחלה השני למרות שהעובד בחופשה קבועה

עובדת חודשית או שעתית?

by6199

משתמש מקצוען
D I G I T A L
@שירה ט אני לא קיבלתי שום התייחסות לשאלה.

במקרה זה אנחנו מדברים על עובד שלא קיבל שום החזר מהמעביד על ימי מחלה בעוד היו לו 1.5 ימי מחלה מלפני כן.
היום הראשון לא רלוונטי והיום השני הוא יום חופשי בכל מקרה, האם זה אומר שלעובד שיש 1.5 ימי מחלה כשיש לו יום חופשי מיד למחרת תחילת המחלה אין לו אפשרות לקבל מהמעסיק שכר גם אם הוא חולה כמה ימים אח"כ?

by6199

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אולי אלו בעבודה ידעו לתת תשובה

GTV

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
עובד חודשי או שעתי?

שירה:)

משתמש מקצוען
ישנם שתי פרשנויות בחישוב מחלה לעובד חודשי:
1.השכר החודשי מחולק בשלושים, ויורד שכר גם בגין ימי חופשה ושבת. שזה אומר במקרה הנ"ל:
היום הראשון שהיתה בעבודה ויצאה באמצע היום - לא נספר בימי המחלה.
ביום שני שהוא היום הראשון למחלה המעביד צריך להוריד לה משכורת של יום (שכר חודשי / 30)
ביום שלישי שהוא היום השני למחלה מוריד לה שכר של חצי יום. ואז אכן נגמרו לה ימי המחלה.
2. השכר החודשי מחולק בתקן ואז לא יורדים ימי מחלה עבור ימים חופשיים ושבתות אבל יורד יותר בכל יום. הימים החופשיים כן נספרים. זאת אומרת, שביום שני שהוא היום הראשון למחלה יורד לה בצבירה יום אחד, ביום השני (שלישי) שהיתה אמורה לעבוד יורד לה חצי יום לפי שכר חודשי מחולק בתקן. ואז נגמרו לה ימי המחלה.

אפשרות אחת זאת האפשרות שרוב המעסיקים בוחרים.
בכל מקרה, אם היו לה רק 1.5 ימי מחלה בשתי האפשרויות הם נגמרו בחצי השני של יום שלישי והמעסיק רשאי להוריד לה אותם מהשכר.

mina

משתמש מקצוען
שימי לב...
כמו שכבר אמרו כאן, המעסיק לא חייב לשלם לה את הימים בהם חלתה והחסירה היות ואין לה בצבירה ימים נוספים.

מה שכן, אני אחדד לך את הנקודה מדוע יום שני שהוא היום הראשון/שני למחלה נספר כיום מחלה.

בואי נגיד, שלעובדת היו 10 ימים צבורים, מה היא היתה טוענת אז?

יום ראשון - הוא היום הראשון למחלה
יום שני - הוא היום השני למחלה - יום חופש - לא זכאית לכלום
יום שלישי - הוא היום השלישי - צריך לשלם לה 50%
יום רביעי - הוא היום הרביעי - צריך לשלם 100%
(במקרה של עובד חודשי שזה פשוט לא להפחית מהשכר)
המעסיק היה בא ואומר, סליחה יום שני הוא יום חופשי קבוע, אז יום שלישי נחשב כיום השני ויום רביעי כיום השלישי והיא תהיה זכאית ביום רביעי רק ל - 50%

בקיצור, מקווה שהבנת את הרעיון, אי אפשר לקפוץ על כל החתונות.

מה שכן, אני מנסה לחשוב אם מותר למעסיק להוריד לה מהשכר על יום שני היות והיא בכלל לא מקבלת שכר על היום הזה. לדעתי לא, אבל אין לי תשובה ברורה וחד משמעית.

משתמש מקצוען
מה שכן, אני מנסה לחשוב אם מותר למעסיק להוריד לה מהשכר על יום שני היות והיא בכלל לא מקבלת שכר על היום הזה. לדעתי לא, אבל אין לי תשובה ברורה וחד משמעית.

מינה, אם המעסיק מחשב ערך יום לפי שכר חודשי חלקי שלושים הוא צריך להוריד לה את היום החופשי.

mina

משתמש מקצוען
מינה, אם המעסיק מחשב ערך יום לפי שכר חודשי חלקי שלושים הוא צריך להוריד לה את היום החופשי
נכון, את צודקת.

אבל לדעתי רב המעסיקים לא עובדים בצורה הזאת.
זאת אומרת, בוא נאמר לדוג, ר"ה יוצא ביום שני, העובדת מקבלת על זה תשלום או לא???
בכל אופן כשאני מחשבת לעובד ערך יום אני מחלקת את השכר/שעות רק לימים בפועל בהם העובד עבד, ולכן אם העובד חלה או שיצא חג ביום בוא הוא לא אמור לעבוד, הוא לא מקבל על זה שכר.
ולדעתי אבל אולי אני טועה רב המעסיקים לא מחשבים את הימים בהם העובד לא רגיל לעבוד

משתמש מקצוען
שימי לב שכאן מדובר בעובד חודשי.
עובד חודשי זה עובד שמוגדר שהוא מקבל שכר גם על שבתות. זה הרעיון שלו.
אכן רוב במעסיקים לפי אפשרות 2, אבל לפי פרשנות החוק אפשרות 1 יותר נכונה (לפי כל עובד לפחות...)
וזה לא נכון לחשב לפי ימים בפועל שהעובד עבד, את צריכה לחשב לפי התקן שלו.
כל מה שכתבתי - אני מדברת על עובד חודשי!

mina

משתמש מקצוען
תראי, אם יש לי עובד שמקבל שכר קבוע ועובד בד"כ שעות קבועות וכו', אז כן, את צודקת. אפילו שאצלינו במשרד כן מחלקים רק ל 21.67 ולא מחשבים שבתות וכו'.... (וזה לא עניין של יותר נכון או פחות נכון זה פשוט שתי צורות חישוב , העובד לא מפסיד/מרוויח יותר או פחות הוא פשוט מקבל אולי פחות ימים יותר שכר. בסופו של דבר, זה יוצא אותו דבר).

אבל אם עובד לא עובד בכל הימים וזה עלול להשתנות אצלו, אני כן מחשבת לפי ימים בפועל.

את רוצה להגיד לי שאם עובד עובד רק בימים ראשון שני וחמישי, ויצא לחופש במשך שבוע, את משלמת לו גם על שלישי ורביעי?
זה יכול להיות וזה גם צורת עבודה נכונה, אבל אני לא חושבת שהאפשרות הזו יותר נכונה.
זה פשוט צורת עבודה שונה.

משתמש מקצוען
מינה, אצלכם במשרד עושים נכון, מחלקים חלקי תקן- האפשרות השניה שציינתי. (גם אני עושה ככה בד"כ)
אבל אם עובד חודשי לא עובד כל הימים זה התקן שלו, שהוא מקבל על 3 ימים בשבוע, הצבירה של תשתנה כי היא מחושבת לפי מספר ימים בפועל שעבד.
אם הוא עובד חודשי ויצא לחופש שתי ימים במהלך השבוע אם יש לו בצבירה - מנוצלים ימי החופש, אם אין לו אני מורידה מהשכר.

בתכל'ס הכל בערך אותו דבר,(קחי משכורת לדוגמא ותנסי לפי שתי האפשרויות , אין הבדל כמעט, רק במקרים מאד מסוימים)
וכן צריך להמשיך אם השיטה שעבדת עד עכשיו, הכל ענין של פרשנות.

mina

משתמש מקצוען
אבל אם עובד חודשי לא עובד כל הימים זה התקן שלו, שהוא מקבל על 3 ימים בשבוע, הצבירה של תשתנה כי היא מחושבת לפי מספר ימים בפועל שעבד.
אם הוא עובד חודשי ויצא לחופש שתי ימים במהלך השבוע אם יש לו בצבירה - מנוצלים ימי החופש, אם אין לו אני מורידה מהשכר.
פה אנחנו לא נוהגים כך, נכון שהצבירה שלו היא יחסית, והיא כמובן משתנה בהתאם לימי העבודה שלו באותו חודש, אבל אם הוא לקח חופשה על יום שהוא לא עובד ושהוא לא מקבל שכר - אנחנו לא מנצלים לו יום ולא מורידים לו .. בתכל'ס זה בכלל לא מעניין אותנו שהוא יצא לחופשה, מה זה ענייננו מה הוא עשה ביום שהוא לא אמור לעבוד??

mina

משתמש מקצוען
אבל כן, הבנו את הרעיון, וזה סתם חמוד לראות איך כל אחד עובד בצורה אחרת ובדרך שונה.
אני תמיד אוהבת לראות ולבדוק את זה...

משתמש מקצוען
אבל מינה, אם זה יום שהוא לא אמור לעבוד אז התקן שלו שונה. וברור שאז אני לא מנצלת ולא מתענינת מה הוא עשה אז.
כמו שיש תקן של 5/6 ימים בשבוע.
ככה עובד שלצורך הדוגמא עובד 3 ימים בשבוע התקן שלו יהיה 3*4.33= 12.99 ימים בחודש.

אולי מעניין אותך גם...