חולם למכור שיר? כמה תובנות...

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אקדים- זוהי דעתי האישית בלבד שמגיעה מהנסיון האישי, מי שרוצה לאמץ גישה אחרת שילך על זה בכל הכח, כי רק ככה מצליחים, ובבקשה שלא יתייחס לשום דבר שכתבתי...

אז הנה:

א- סיכוי טוב שאף אחד לא יתייחס לשיר שלך. אם אתה רוצה לפרסם אותו תעשה את זה בכוחות עצמך.

זה לא אומר שהשיר שלך לא שיר מצויין...

(קצת מעשיות מהנסיון שלי- הלחנתי כמה שירים בתור בחור צעיר בישי"ק, חברים שלי אמרו לי תדבר עם ארי גולדוואג... הלכתי אליו, הוא יהודי טוב... הוא שמע את השיר ונהנה, הוא שמר את זה ואמר לי נהיה בקשר.

אחרי כמה זמן הוא שלח לי מייל שהוא שלח את זה ליוחי בריסקמן ולאבי ניומרק [בזמנו המפיק של דוד גבאי ועוד] והם ביקשו עוד חומר, הוא הוסיף שזה אומר שהם מאוד התרשמו...

הייתי בעננים- מחר שוואקי עוד ישיר שירים שלי...

הלחנתי עוד שני שירים, הקלטתי דמו ושלחתי לגולדוואג, הוא לא חזר אלי, שאלתי אותו- מה? הוא אמר- יכול להיות שתמכור בשיר הראשון, יכול להיות שתמכור בשיר ה- 14, אבל תנסה... החלטתי לא לבזבז את הזמן ואת התקוות שלי על אולי... כמה שנים אח"כ הקלטתי את אחד השירים שלי [ההוא שהם אהבו] בכוחות עצמי עם חבר שניגן ושר ופרסמתי, ראו קובץ מצורף. [ואז כמובן שאיזה מנהל תזמורת ידוע שביקשתי שישלח לאוהד וכנראה לא שלח נזכר ושאל "השיר עדיין פנוי? וגם כאן- אמרתי לו שכן, והוא לא חזר אלי"]

אגב את זה גם אמר לי יצי ברי ועוד כמה "גדוילים" שהוא תמיד אומר- תקליט בשביל עצמך לא בשביל שיקנו. אבל אולי זה כן יקרה...

יש ב"ה הרבה בחורים מוכשרים והרבה לחנים יפים [חסרים זמרים עם טעם לדעתי...] אבל תקראו בכל דיסק מי המלחינים- קבוע: גרין, ברי קליין, וועבר, ולפעמים בטעות איזה אחד לא ידוע שהיה לו את הסייעתא דשמיא.

אל תתלהבו מסיפורי אחד לאלף שמכר שיר לשוואקי, סיכוי טוב שזה לא יהיה אתה...

אבל כמו שכולם אמרו לי- תנסה... [ואני לא :)])

ב- הדמו מאוד חשוב. לשלוח דרך אנשים שמכירים.

נכתב כבר בשירשור אחר ואני מחזק את דבריהם...

כמה חומרים ששלחתי לגודלוואג לשלוח הלאה הוא אמר לי לשפר, למצוא מישהו אחר שישיר וכד'. נכון שאפשר לשלוח שירים מהקלטה בנגן, אבל אתה רוצה להשב את תשומת ליבם, הם מקבלים המון שירים כל יום, אם הפתיח ארוך ומעצבן הוא יעבור לבדוק את השיר הבא... כנ"ל אם הם מכירים או לא את השולח.

ג- גם אם חברים ומכרים אוהבים את השיר זה לא אומר.

הם אוהבים אותך ולכן הם אוהבים את השיר... הם לא דעה אובייקטיבית.

פגשתי לא פעם בחורים ואברכים יקרים מאוד, שהשירים שלהם באיזור הבינוני פלוס מינוס, שקיבלו המון מחמאות מחברים ומכרים אבל אף אחד, כולל אני, לא רוצה לומר להם- זה לא משהו... והם לא מבינים למה הזמרים לא עומדים בשורה לקבל את השיר.

לדעתי מספר הבחורי ישיבות שמלחינים הוא כמספר בחורי הישיבות שמנגנים גיטרה...

ד- ואם אחרי כל ההשקעה תמכור שיר, אז מה?

איך אמר לי סוקי ברי בשם משה יס, שהוא מקלל את היום שהוא הלחין את השיר "זיידי"- מאז הוא רק ניסה לחזור על ההצלחה...

וחוץ מזה- מה זה יועיל "אליבא דעולם האמת"? לקריירה שלך ולכבוד זה יועיל, אבל מבחינת "השפעה על העולם" אם השיר שלך לא יהיה אחד מאלף שירים שנשאר או באמת מרגש אנשים, הוא יושר ע"י זמר נידח ואנשים ישמעו אותו ויעברו הלאה, ריבוי השירים והמוזיקה היום גורם לאנשים לשמוע שירים כמו פיצוחים- לפתוח, לאכול, ולזרוק.

מוצ"ש אחד אחי התקשר אלי בהתלהבות- השיר שלך היה בקול חי מיוזיק! שלחתי לחבר שלי עדכון שזה קרה וכתבתי לו- "כולם המשיכו הלאה, ואני היחיד שזוכר שהשיר הזה נוגן..."

בקיצור- לפני שאתה משקיע זמן [10-20 שעות], כסף- [450 שקל], והרבה אנרגיות ומחשבה, תחשוב אם זה כדאי כל הרכבת הרים הזאת.

או שבאותם אנרגיות וכסף, תעשה חסד, תשמח יהודים, או תלמד תורה, אני מאמין שעל זה תקבל יותר קרדיט, אולי לא אצל טוקר במוצ"ש, אבל כן בעולם הבא...

קבצים מצורפים

• Eliyahu Hanavi.mp3
    8 MB · צפיות: 396

תודה רבה!

מהמשתמשים המובילים!
וואו.
תודה רבה על השיתוף! יפה מאוד!

אבל אם במקרה השיר הוא כן מוצלח מאוד, בכמה אפשר למכור?
בכמה גדולי המלחינים מוכרים את השירים שלהם?

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
וואו.
תודה רבה על השיתוף! יפה מאוד!

אבל אם במקרה השיר הוא כן מוצלח מאוד, בכמה אפשר למכור?
בכמה גדולי המלחינים מוכרים את השירים שלהם?

ממה שהבנתי: מלחין רגיל- 1000$ לשיר, יוסי גרין- 2000$...
וכמו שנכתב בפורום- מלחין לא ידוע- אתה צריך לומר תודה רבה,

שמעתי סיפור מחבר שבן דודו מלחין שמוכר שירים לכל הזמרים שהשיר הראשון שהוא שלח אמרו לו- חינם, אז הוא אמר- מה פתאום! 1000$ או משהו כזה, בסוף שוואקי אני חושב קנה. טוב, הוא במקרה עורך דין בוגר הארווארד... :rolleyes:

פנינה ריימונד

הום סטיילינג מקצועי ואליאקספרס.
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
תודה על הפוסט הארוך והמחכים!!
לא התאפקנו מלרפרף בשיר [3 השבועות... אנא ווקאלי]
לחן וביצוע מדהימים!

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
לא התאפקנו מלרפרף בשיר [3 השבועות... אנא ווקאלי]

סתם טוב לדעת- מתוך העלון (המעולה) "שמעתתא עמיקתא" הלכות בין המצרים א' ציטוט:
שירה שאינה מעוררת ריקוד:
מותר לשמוע שירה שאינה מעוררת ריקוד (כגון שירי רגש), משום שהיא איננה
בכלל המנהג. [הגרשז"א (הליכ"ש פי"ד אות ג)]. ומ"מ נכון להמנע אף משירים אלו. [הגרשז"א
(שם הגה ה)].

לדעתי יש מקום לדון אולי זה עדיף מוואקלי קיצבי (עי' שו"ת שבט הלוי ח"ב סימן נ"ז שסובר שוואקלי זה כמו שירה בכלי, ומ"מ יש מתירים), ואכמ"ל.

נערך לאחרונה ב:

פנינה ריימונד

הום סטיילינג מקצועי ואליאקספרס.
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
סתם טוב לדעת- מתוך העלון (המעולה) "שמעתתא עמיקתא" הלכות בין המצרים א' ציטוט:
שירה שאינה מעוררת ריקוד:
מותר לשמוע שירה שאינה מעוררת ריקוד (כגון שירי רגש), משום שהיא איננה
בכלל המנהג. [הגרשז"א (הליכ"ש פי"ד אות ג)]. ומ"מ נכון להמנע אף משירים אלו. [הגרשז"א
(שם הגה ה)].

לדעתי יש מקום לדון אולי זה עדיף מוואקלי קיצבי (עי' שו"ת שבט הלוי ח"ב סימן נ"ז שסובר שוואקלי זה כמו שירה בכלי, ויש מתירים), ואכמ"ל.
למי שנוהג כך.
בכל אופן יישר כח.

מנחם ומנדעל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אקדים- זוהי דעתי האישית בלבד שמגיעה מהנסיון האישי, מי שרוצה לאמץ גישה אחרת שילך על זה בכל הכח, כי רק ככה מצליחים, ובבקשה שלא יתייחס לשום דבר שכתבתי...

אז הנה:

א- סיכוי טוב שאף אחד לא יתייחס לשיר שלך. אם אתה רוצה לפרסם אותו תעשה את זה בכוחות עצמך.

(קצת מעשיות מהנסיון שלי- הלחנתי כמה שירים בתור בחור צעיר בישי"ק, חברים שלי אמרו לי תדבר עם ארי גולדוואג... הלכתי אליו, הוא יהודי טוב... הוא שמע את השיר ונהנה, הוא שמר את זה ואמר לי נהיה בקשר.

אחרי כמה זמן הוא שלח לי מייל שהוא שלח את זה ליוחי בריסקמן ולאבי ניומרק [בזמנו המפיק של דוד גבאי ועוד] והם ביקשו עוד חומר, הוא הוסיף שזה אומר שהם מאוד התרשמו...

הלחנתי עוד שני שירים, הקלטתי דמו ושלחתי לגולדוואג, הוא לא חזר אלי, שאלתי אותו- מה? הוא אמר- יכול להיות שתמכור בשיר הראשון, יכול להיות שתמכור בשיר ה- 14, אבל תנסה... החלטתי לא לבזבז את הזמן ואת התקוות שלי על אולי... כמה שנים אח"כ הקלטתי את אחד השירים שלי [ההוא שהם אהבו] בכוחות עצמי עם חבר שניגן ושר ופרסמתי, ראו קובץ מצורף. [ואז כמובן שאיזה מנהל תזמורת ידוע שביקשתי שישלח לאוהד וכנראה לא שלח נזכר ושאל "השיר עדיין פנוי? וגם כאן- אמרתי לו שכן, והוא לא חזר אלי"]

אגב את זה גם אמר לי יצי ברי ועוד כמה "גדוילים" שהוא תמיד אומר- תקליט בשביל עצמך לא בשביל שיקנו. אבל אולי זה כן יקרה...

יש ב"ה הרבה בחורים מוכשרים והרבה לחנים יפים [חסרים זמרים עם טעם לדעתי...] אבל תקראו בכל דיסק מי המלחינים- קבוע: גרין, ברי קליין, וועבר, ולפעמים בטעות איזה אחד לא ידוע שהיה לו את הסייעתא דשמיא.

כמה חומרים ששלחתי לגודלוואג לשלוח הלאה הוא אמר לי לשפר, למצוא מישהו אחר שישיר וכד'. נכון שאפשר לשלוח שירים מהקלטה בנגן, אבל אתה רוצה להשב את תשומת ליבם, הם מקבלים המון שירים כל יום, אם הפתיח ארוך ומעצבן הוא יעבור לבדוק את השיר הבא... כנ"ל אם הם מכירים או לא את השולח.

פגשתי לא פעם בחורים ואברכים יקרים מאוד, שהשירים שלהם באיזור הבינוני פלוס מינוס, שקיבלו המון מחמאות מחברים ומכרים אבל אף אחד, כולל אני, לא רוצה לומר להם- זה לא משהו... והם לא מבינים למה הזמרים לא עומדים בשורה לקבל את השיר.

איך אמר לי סוקי ברי בשם משה יס, שהוא מקלל את היום שהוא הלחין את השיר "זיידי"- מאז הוא רק ניסה לחזור על ההצלחה...

וחוץ מזה- מה זה יועיל "אליבא דעולם האמת"? לקריירה שלך ולכבוד זה יועיל, אבל מבחינת "השפעה על העולם" אם השיר שלך לא יהיה אחד מאלף שירים שנשאר או באמת מרגש אנשים, הוא יושר ע"י זמר נידח ואנשים ישמעו אותו ויעברו הלאה, ריבוי השירים והמוזיקה היום גורם לאנשים לשמוע שירים כמו פיצוחים- לפתוח, לאכול, ולזרוק.

מוצ"ש אחד אחי התקשר אלי בהתלהבות- השיר שלך היה בקול חי מיוזיק! שלחתי לחבר שלי עדכון שזה קרה וכתבתי לו- "כולם המשיכו הלאה, ואני היחיד שזוכר שהשיר הזה נוגן..."

בקיצור- לפני שאתה משקיע זמן [10-20 שעות], כסף- [450 שקל], והרבה אנרגיות ומחשבה, תחשוב אם זה כדאי כל הרכבת הרים הזאת.

או שבאותם אנרגיות וכסף, תעשה חסד, תשמח יהודים, או תלמד תורה, אני מאמין שעל זה תקבל יותר קרדיט, אולי לא אצל טוקר במוצ"ש, אבל כן בעולם הבא...
מאמר מחכים במיוחד, תודה רבה!

תכל'ס

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
תודה על המאמר,

רק אציין שבאלבום של רולי דיקמן 'כח הרצון' רוב הלחנים לקוחים מבחורי ישיבות ואברכים
לדוג' השיר במקום זה ,שיר יפהפה,הוא בכלל לחן של בחור ישיבה אנונימי.

בראיון איתו התייחס דיקמן לעניין וטען שזה היה המוטו שלו לקחת לחנים ממלחינים צעירים ואנונימים למדי ואכן בסה''כ הלחנים בדיסק מעולים.

nati480

צוות הנהלה
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
תודה על המאמר,

רק אציין שבאלבום של רולי דיקמן 'כח הרצון' רוב הלחנים לקוחים מבחורי ישיבות ואברכים
לדוג' השיר במקום זה ,שיר יפהפה,הוא בכלל לחן של בחור ישיבה אנונימי.

בראיון איתו התייחס דיקמן לעניין וטען שזה היה המוטו שלו לקחת לחנים ממלחינים צעירים ואנונימים למדי ואכן בסה''כ הלחנים בדיסק מעולים.
הלחן הוא של יאיר שובל אם אינני טועה.. מלחין מוכשר שכבר מכר כמה וכמה לחנים לרולי ולאחרים

בשעות הפנאי

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
תודה על המאמר,

מסופקני.... לחסוך בהוצאות ועוד לצאת צדיק.....

בעניינים - אסתי צין

בעלת עיתון בעניינים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים

אז הנה:

כמה שאתה צודק!!!
אבל בלי לדמיין שנהיה יום אחד יוסי גרין וכדו'
לא נעשה כלום במוזיקה.
לפחות זה מה שנותן לנו דרייב וכוח ליצור (כנראה לעצמינו)
מוזיקה ואולי אולי בס"ד בלבד נצליח לצאת עם משהו מזה.

לגבי כל מה שכתבת בד' הרבה מהמלחינים כמוך יודעים את הדברים טוב מאוד
אבל לא רוצים להיות אלו שאומרים אותם הם מעדיפים להמשיך לחיות בדמיון...

שיר מאוד יפה מאוד אמריקאי, אהבתי! אפילו שאני לא מכיר אותך...

אתה גר בבית שמש?

---
עזרא

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
מסופקני.... לחסוך בהוצאות ועוד לצאת צדיק.....
אני לא בטוח שזאת הסיבה,
אם אני מבין נכון רולי דיקמן פונה לקהל יעד יותר ישיבתי ולחתונות.
אם כך, מבחינתו זה מהלך נכון לבחור שירים דווקא של קהל היעד שלו ואולי אפילו לשתף אותם באלבום ברמה כזו או אחרת. בנוסף, כיון שהוא גדל בישיבות אולי הוא באמת מתחבר לסגנון ויודע שיש שם חומר טוב לפעמים.
את הסיבות בדיוק צריך לשאול אותו, כל מה שאני כותב פה זה "קוסנפירציות", אבל אני מאמין שהיו לו כמה שיקולים למה הוא לא מילא את הדיסק שלו בשירי יוסי גרין וכאלו, אני לא בטוח שחיסכון בכסף הייתה הסיבה כיון שיחסית להוצאות של אלבום, ובמיוחד ראשון, אם לוקחים כמה שירים ממלחינים שדורשים תשלום, זה לא מקום שכדאי לחסוך בו.

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אגב, זה מתחבר לנקודה נוספת:
מה הזמרים מחפשים?
האמת היא שאני גם אף פעם לא הצלחתי להבין... אני חשב שגם הם [או יותר נכון- המפיקים שלהם] לא תמיד יודעים...

אבל בכל זאת איזה תובנה בעניין:
אולי זה קצת דומה לעניין של מרצים, יש מרצים עמוקים מאוד שאומרים דברים נפלאים ומורכבים, לפעמים הציבור דווקא נוהר לשמוע את הפשוטים והעממיים...
הציבור רוצה שירים "מקפיצים", לפעמים השירים האלו מבחינה מוזיקלית הם בדיחה...
הם רוצים מה שנחשב "אין" עיין ערך שיר הפינגווין.
הם רוצים משהו שקל לקלוט ולזמזם, לא שירים מורכבים.
וכן הלאה...

וזה אולי מה שמייחד את המלחינים הגדולים, הם יודעים לעשות שירים יפים, חדשים, וקליטים מאוד.

וכמו שאמר לי אמן אחד שמלחין ומפיק לעצמו את הדיסקים, הוא שם בתחילת הדיסק את הסוכריות [שירים "כיפיים"] כדי לגרור אנשים לשמוע את השירים השקטים שלו [שלדעתי שם הרבה מהאיכות והלב שלו יוצאים].

אז אם יש לך שיר מצויין והוא ממש מוזיקלי ויפה- אולי זאת הבעיה...;)

נערך לאחרונה ב:
אגב, זה מתחבר לנקודה נוספת:
מה הזמרים מחפשים?
האמת היא שאני גם אף פעם לא הצלחתי להבין... אני חשב שגם הם [או יותר נכון- המפיקים שלהם] לא תמיד יודעים...

אבל בכל זאת איזה תובנה בעניין:
אולי זה קצת דומה לעניין של מרצים, יש מרצים עמוקים מאוד שאומרים דברים נפלאים ומורכבים, לפעמים הציבור דווקא נוהר לשמוע את הפשוטים והעממיים...
הציבור רוצה שירים "מקפיצים", לפעמים השירים האלו מבחינה מוזיקלית הם בדיחה...
הם רוצים מה שנחשב "אין" עיין ערך שיר הפינגווין.
הם רוצים משהו שקל לקלוט ולזמזם, לא שירים מורכבים.
וכן הלאה...

וזה אולי מה שמייחד את המלחינים הגדולים, הם יודעים לעשות שירים יפים, חדשים, וקליטים מאוד.

וכמו שאמר לי אמן אחד שמלחין ומפיק לעצמו את הדיסקים, הוא שם בתחילת הדיסק את הסוכריות [שירים "כיפיים"] כדי לגרור אנשים לשמוע את השירים השקטים שלו [שלדעתי שם הרבה מהאיכות והלב שלו יוצאים].

אז אם יש לך שיר מצויין והוא ממש מוזיקלי ויפה- אולי זאת הבעיה...;)
בקיצור, כדי למכור שיר צריך הרבה יותר מזל משכל;););)

בעניינים - אסתי צין

בעלת עיתון בעניינים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אגב ההיסטוריה במוזיקה הוכיחה
שיצירה מוזיקאלית לא מחייבת שליוצר היה שכל
ישנם הרבה מוזיקאים בלי שכל.
אבל בשביל לקרוא כאן את הפולמוס העמוק צריך הרבה שכל;).

VOX הפקות מוזיקה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מאוד צרם לי לקרוא את שתי השורות האומללות הללו...
סליחה שאני אומרת, אבל כמה נגיעות אישיות יש לו מ-"המוטו שלו לקחת לחנים ממלחינים צעירים ואנונימים למדי"????? :eek::eek::eek:
אני מאוד רוצה לקוות שלא שמעת טוב את הראיון שלו... כי אם זה באמת נכון, לצערי זה אומר הרבה...

אל תתקפו אותי בבקשה, אבל מה שנכון-נכון...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה