שיתוף - לביקורת חוטף שעה בבוקר

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
הלכתי לישון מאוחר. כן, אני יודע ששינה מועטת הורסת את הבריאות, פוגעת בזיכרון, מעודדת השמנה ועוד כהנה וכהנה תוצאות איומות, אבל אתמול חטאתי לבריאותי והפרתי את הכללים ברגל גסה.
הפרתי את הכללים הברורים כל כך, ובמקום להיכנס למיטה בשעה שמונה אפס אפס נכנסתי רק כעבור כמה שעות.
אחרי כמה שעות שינה מרובות התהפכויות (כי ככה זה, כשהולכים לישון מאוחר), קימות (כי הייתי צמא ורעב וכו' וכו'), וכניסות חוזרות ונישנות לטלפון הצצתי לחלון הפתוח ונחרדתי לגלות שבמקום השחור שחור הזה הוא צבוע בתכלת עמומה.
עמימות עייפה פשטה בי, פיהוק של בוקר נשלח לחלל החדר, אבל רק כשבתכלת החלו להיראות תסמיני צהבת התעשתתי, הנחתי את הפלאפון בצד לא לפני שהצצתי לבדוק מה השעה והתכסיתי בשמיכות הפוך.
שמיכת הפוך תמיד היתה מקום המפלט עבורי בשעות קשות, ממש כמו השעה הזאת- שש בבוקר.
שש בבוקר! השעון הביולוגי צועק עלי ממעמקי בטני, ואתה צריך לקום בשבע!
אני צריך לקום בשבע, לחשתי נפחד. העברתי במחשבותי את הסיבות שמחייבות אותי לשעה מוקדמת כל כך, והשעון הביולוגי תקתק בעצבנות קדימה, נוזף בי שאני מפסיד זמן שינה במחשבות חסרות תועלת!
אכן, מחשבות חסרות תועלת. בכוח סגרתי את קופסאת המוח, עצמתי את עיניי השורפות וכפיתי על הגוף להירדם תוך נשימה שטוחה ואיטית.
נשמתי לאט. עם כל שאיפה אני דורש- לישון! ולכל נשיפה אני מוסיף- זה רק שעה. לא להיסחף. וכך אני נושם שאיפה נשיפה שאיפה נשיפה עד שבסופו של התהליך נעצמו ארובות עיני הפנימיות ונרדמתי.
נרדמתי ובחלומי אני מגיע לעבודה באיחור. הבוס צועק עלי בחרון אף וקונס אותי בשעות נוספות מול כל העובדים. אף אחד לא יוצא לעזרתי. לא ניתנת לי זכות הדיבור ואני מרגיש כנאשם במשפט ראוה מכור מראש. אני אוזר את כל הביטחון העצמי שלי ובהחלטה נחושה אני מודיע שבעוד חודש אעזוב את המשרד.
לאחר חודש אני מגיע למשרד, זהו יום עבודתי האחרון. באמת אני לא רוצה לעזוב כאן. המקרה היה לגיטימי בשל האיחורים הרבים שלי, וכף הזכות נטתה לכיוונו של בעל הבית.
בעל הבית פוגש אותי בכניסה, משחרר לי חיוך ומציין בשקט: אם תתחרט תמיד תוכל לשוב הנה, עובד כמוך זה נכס.
עובד כמוני זה נכס כי אני מהנהן בראש ונכנס פנימה כאילו מחר אני לא עוזב ומסתער על העבודה הקבועה, תוהה בשקט איפה כולם.
איפה כולם זו שאלה שהטרידה כנראה גם את הבוס, כי הוא קרא לי למשרד שלו, ביקש שאשב ואטלפן לכל העובדים, לברר מה קורה.
מה קורה? אני שואל את נחום. ונחום משיב שהוא פיספס את התחנה ולכן עלה על אוטובוס חזור ובקיצור תיכף יופיע.
תיכף אופיע! צוהל באוזניי מוטי. אל דאגה חביבי, הכל בסדר!
הכל בסדר? אני שואל את אברהמלה, שומע קולות האנקות וגרירה. כן כן רב איד, הכל בהשגוחע! נו, אני ממלמל, בהחלט נשמע כך…
זה לא היה נשמע כך. לא, זה לא. כשיצאתי מהמשרד הפנימי חיכה לי על השולחן סידור פירות מרשים, במרכזו אבטיח מגולף עם כיתוב: יודל, אל תעזוב אותנו! האמת שהתרגשתי.
התרגשתי באמת! לא כל יום חברים לעבודה עורכים לך מסיבת פרידה בהפתעה! לא כל יום אתה מרגיש סוף סוף העובד המועדף!
העובד המועדף, קרי אני, מנסה למצוא את מילותיו האבודות בתוך סבך הקולות המקיפים אותו, קוראים באהדה ובעידוד שוב ושוב בשמו, והאמת שהוא מתקשה בכך.
אני מתקשה בכך וממצמץ פעם ופעמיים בעיניי, ואחר מסתובב, פותח אותם באיטיות בדיוק אל מול חבורת ילדיי שצועקים לי:
אבא, כבר שמונה!

נערך לאחרונה ב:

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
שאלתי שלוחה אל כל מי שקרא- האם היה לכם כיף לקרוא את הקטע או שממש סגרתם את המחשב בעצבים?
יכולים להצביע על מה שמשך אתכם או לחילופין דחה?

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
מוזיקה ונגינה
שאלתי שלוחה אל כל מי שקרא- האם היה לכם כיף לקרוא את הקטע או שממש סגרתם את המחשב בעצבים?
רווחים יקלו על הקריאה.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ההתחלה כתובה יפה ומכניסה לאווירה. כמו שכתבו למעלה, מעוררת הזדהות. אבל - ההרחבה נותנת תחושה שתהיה התרחשות יותר משמעותית ממה שקרה בסוף. אולי ההקצנה היא למען חיזוק הפאנץ' בסוף, אבל אני לא יודעת אם זה מוצדק. ז"א יש הרגשה שזה סיפור רציני, אבל כשמגיעים לסוף, בפעם הראשונה זה טיפה מאכזב. אולי ברוח הסיפורים הרציניים כאן בזמן האחרון, היה לי ברור שזה לא יסתיים כמו שזה. בכל אופן בקריאה השניה נהניתי!

רווחים יקלו על הקריאה.
מצטרפת.

האם היה לכם כיף לקרוא את הקטע או שממש סגרתם את המחשב בעצבים?
בפעם הראשונה לא זה ולא זה, ובפעם השניה היה כיף! :)

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
מה שמשך אתכם
מה שמשך אותי להמשיך לקרוא היו התיאורים הכל כך אותנטיים של
הצצתי לחלון הפתוח ונחרדתי לגלות שבמקום השחור שחור הזה הוא צבוע בתכלת עמומה.
קימות (כי הייתי צמא ורעב וכו' וכו')
או כי הייתי צריכה לקום לכתוב לעצמי את אחד מהרעיונות שעולים דווקא בלילה. :)
והשעון הביולוגי תקתק בעצבנות קדימה, נוזף בי שאני מפסיד זמן שינה במחשבות חסרות תועלת!
ועוד...

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
אבל - ההרחבה נותנת תחושה שתהיה התרחשות יותר משמעותית ממה שקרה בסוף. אולי ההקצנה היא למען חיזוק הפאנץ' בסוף, אבל אני לא יודעת אם זה מוצדק. ז"א יש הרגשה שזה סיפור רציני, אבל כשמגיעים לסוף, בפעם הראשונה זה טיפה מאכזב. אולי ברוח הסיפורים הרציניים כאן בזמן האחרון, היה לי ברור שזה לא יסתיים כמו שזה. בכל אופן בקריאה השניה נהניתי!
במילים אחרות הסוף הפתיע אותך?

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
במילים אחרות הסוף הפתיע אותך?
כן, אפשר לומר. אני לא יודעת אם לטובה או לפחות. :)

והפרתי את הכללים ברגל גסה.
הפרתי את הכללים הברורים כל כך,
כעבור כמה שעות.
אחרי כמה שעות
בתכלת עמומה.
עמימות
שבעוד חודש אעזוב את המשרד.
לאחר חודש אני מגיע למשרד
שהוא מתקשה בכך.
אני מתקשה בכך

@מנוחה כהן - מה הייתה המטרה שלך בסיום והתחלת כל משפט באותן מילים? סתם ליצור גיוון מעניין או שיש בזה משהו עמוק יותר?

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מה הייתה המטרה שלך בסיום והתחלת כל משפט באותן מילים? סתם ליצור גיוון מעניין או שיש בזה משהו עמוק יותר?
עלית עלי :p
זה היה בכוונה.
כל פסקה מתחילה בסוף הפסקה שלפניה.
רציתי לבדוק איך זה משפיע על חווית הקריאה :)
מה אומרת?

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
בהתחלה זה קצת מתמיה, אח"כ חדשני ומעניין! מזכיר קצת את מה שעשתה @dvory בשומרת השערים...
רציתי לבדוק איך זה משפיע על חווית הקריאה
אם לא שמים לב, זה לא כ"כ משפיע על חווית הקריאה. אבל אחרי ששמים לב, זה מגניב ומקורי. אולי קצת מסרבל, כי את צריכה להכניס את המילים לתבנית שבחרת, אבל אהבתי! (ושמחה ששמתי לב... :))

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
אם לא שמים לב, זה לא כ"כ משפיע על חווית הקריאה. אבל אחרי ששמים לב, זה מגניב ומקורי. אולי קצת מסרבל, כי את צריכה להכניס את המילים לתבנית שבחרת
לא ציפיתי שישימו לב בצורה שזה יקפוץ בעין מיד, יותר בכיוון של קריאה חלקה שזורמת מקטע לקטע.
האמת שזה היה כל כך קל שזה לא יאמן! אולי רק בתבנית אחת נתקעתי, הקטעים פשוט רצו מעצמם :)

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
היה כיף ביותר, בזכות ההומור הטוב!

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
כל פסקה מתחילה בסוף הפסקה שלפניה.
וואו, מגניב!
קוראים לזה "מעתקים" - כלומר, כך אחת המרצות שלי בעריכת לשון קראה לזה. בדרך-כלל יש את זה בין קטעים שלמים - כל קטע מתחיל במילים דומות למילים שסיימו את הקטע הקודם. אני אוהבת מאוד להשתמש בזה :)
כאן זה פחות בלט, אם להודות על האמת... אבל בכל-זאת זה מגניב!

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בלתק
מזדהה עם הסיטואציה... המצב האומלל הזה שבו מתעוררים קצת לפני הזמן, מחליטים לישון עוד קצת כי עדיין אפשר, ובסוף.... טרגדיה (או טראגי-קומי, כן?).
חייבת לציין, שבסיפור הזה פגשתי במוטיב מעניין - האמת שעל ההתחלה צדה עיני משהו - ומהרתי לכתוב:
אולי כדאי להשתמש במילה אחרת - בערך 5 מילים קודם עשית שוב שימוש באותה מילה בדיוק...
אבל אחרי כמה רגעים, כשהמשכתי בקריאה, זיהיתי שיש כאן מודל מכוון... מה בדיוק המטרה בחזרה על סוף הפסקה הקודמת מייד בתחילת הפסקה הבאה? שואלת בסקרנות... כי לי אישית זה קצת קטע את הרצף, כאילו, במקום שהסיפור ימשיך- הוא חוזר קצת אחורה ואז ממשיך...
אה, וכמובן לא נשכח עוד שני תיקונים זערערים:
עמום?
שמיכת

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
מה בדיוק המטרה בחזרה על סוף הפסקה הקודמת מייד בתחילת הפסקה הבאה?
רציתי לבדוק איך זה משפיע על חווית הקריאה :)
קוראים לזה "מעתקים" - כלומר, כך אחת המרצות שלי בעריכת לשון קראה לזה. בדרך-כלל יש את זה בין קטעים שלמים - כל קטע מתחיל במילים דומות למילים שסיימו את הקטע הקודם. אני אוהבת מאוד להשתמש בזה :)

אנטיפטרוסה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ומה המטרה, @ליאורהA @7שבע7 ? כלומר, איזה אוירה או תחושה זה אמור לתת לקורא?
כי זה ממש 'קופץ' בעין, לי אישית כבר בפסקה הראשונה זה 'צייץ'...
והאמת שקצת הפריע לי לרצף, כמו שכבר כתבתי (זה המטרה @מנוחה כהן ? שיהיו קטיעות קטנטנות כאלה בקצב?)

אולי מעניין אותך גם...