השקעות חברת השקעות אחת / כמה

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
מבחינה הלכתית הדרך שהוא מבצע בסרטון מותרת?
אם מישהו יודע משהו מעבר לכך שאפשר לשאול רב אודה על כך...
אני לא רבנית אבל הנה שאלה ותשובה שנוגעים לקרן הנ"ל.

שאלה:
נתקלתי בכתבה שמציינת אפיק חדש להשקעה שכותרתה כדלקמן:
"אלטשולר שחם ובלאקרוק, מגופי ניהול הכספים הגדולים בעולם, קיבלו את אישור רשות ניירות הערך להשיק 15 קרנות סל עוקבות אחרי מדדים עיקריים בעולם".

שאלתי היא האם השקעה בקרנות סל שכאלו, על מדדים בחו"ל ולא בארץ הן מותרות (לאור המאמר על המעבר מתעודות סל לקרנות סל בו הכרעתם שלא נוח הלכתית להשתמש בקרנות סל)?
תשובה:
שלום רב,

מותר להשקיע בקרנות סל העוקבות אחרי מדדי חו"ל.
השאלה נענתה ע"י הרב שלמה אישון

מקור

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

דובונים

משתמש פעיל
D I G I T A L
קודם כול תודה על התשובות
רק עוד דבר אחד כמה עמלה זה יוצא
ואם זה שווה ביחס לקופת גמל וכדומה (לא קרן השתלמות שבזה יש פטור מס וזה ודאי עדיף)

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
קודם כול תודה על התשובות
רק עוד דבר אחד כמה עמלה זה יוצא
ואם זה שווה ביחס לקופת גמל וכדומה (לא קרן השתלמות שבזה יש פטור מס וזה ודאי עדיף)
אגב למתחילים אפשר להקים באתר הבנק תיק השקעות וירטואלי.
כדי לנסות להבין מה בדיוק עושים ואיך זה נראה. קונים שם נירות (הכל נראה באמת, חוץ משלא יורד כסף מהחשבון), רואים בימים הקרובים עליות, ירידות וכו'. זה מסביר טוב.
למרות שאין לזה משמעות וכשמשקיע פסיבי ממילא לא אמורים להתענין בדברים האלה. אבל זה כן נותן הבנה לאיך הדברים עובדים וכמה שזה פשוט..

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
אגב למתחילים אפשר להקים באתר הבנק תיק השקעות וירטואלי.
כדי לנסות להבין מה בדיוק עושים ואיך זה נראה. קונים שם נירות (הכל נראה באמת, חוץ משלא יורד כסף מהחשבון), רואים בימים הקרובים עליות, ירידות וכו'. זה מסביר טוב.
למרות שאין לזה משמעות וכשמשקיע פסיבי ממילא לא אמורים להתענין בדברים האלה. אבל זה כן נותן הבנה לאיך הדברים עובדים וכמה שזה פשוט..
אני סבור שמשם אנשים מתחילים לסמוך על עצמם ולומר, עקבתי אחרי מניית 'טבע' ובלה בלה בלה, עדיף להקטין ראש, לקבל החלטה לעשור הקרוב ושלום.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אני סבור שמשם אנשים מתחילים לסמוך על עצמם ולומר, עקבתי אחרי מניית 'טבע' ובלה בלה בלה, עדיף להקטין ראש, לקבל החלטה לעשור הקרוב ושלום.
אתה לא עוקב אחרי מניית טבע אם לא קנית אותה...
אתה רואה את הנירות שקנית ומבין את התהליכים.
למשל לא הבנתי איך יראה ואיך אשלוט בענין אם אני קונה היום בסכום מסוים ובעוד חודש בסכום מסוים.
שמחתי לראות שהוא מאחד את הרכישות כל עוד מדובר באותה הקרן.ושהוא מראה את העליה מיום הרכישה או הירידה באחוזים ובשקלים.
ברור שזה לא מתאים לכולם, וגם המידע שהוא נותן לא אמור להשליך על הבחירות שלך. אבל פשוט טכנית אנשים נבהלים לעשות פעולות בכספים רבים כשלא מבינים איך המערכת עובדת וכיצד עלולים לטעות בה. אז לי באופן אישי זה מאד עזר.

נערך לאחרונה ב:

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
ציטוט יפה לענייננו:

הבעיה של רוב ציבור המשקיעים היא תאוות הבצע. מתי המשקיעים נכנסים לשווקים? כשהבורסה מגיעה לכותרות. אבל מתי הבורסה מגיעה לכותרות? כשהמחירים גבוהים, כשיש עניין, אבל אז כבר מדובר על נקודת כניסה גבוהה, והעדר שנכנס רק מעלה עוד יותר את המחירים שבמקרים רבים מתנתקים מערכם הכלכלי. בסוף הכלכלה מנצחת ואז הבורסה נופלת, והעדר שנכנס אחרון - כי ככה זה עדר, ויוצא ראשון - כי ככה זה עדר, מפסיד סכומי עתק. המשקיעים האלו הם לא משקיעים. במקרה שלהם זה הימור, זה קזינו, וזאת המסקנה החשובה מכל הדיון: בורסה היא לא קזינו לכאלו שהם משקיעים - בודקים, מנתחים, חושבים ו/או משקיעים פסיביים לטווח ארוך. אבל אם אתם העדר שנכנס כשהבורסה מגיעה לחדשות או כשהשכן אומר לכם שהוא הרוויח עשרות אחוזים על איזו מניה ואתם מתפתים להשקיע בה, אז אתם כן מהמרים ובשבילכם הבורסה היא קזינו.

yyff

משתמש פעיל
החישוב שכל הזמן נעשה על מדד S&P 500 הוא ע"פ הממוצע של 8%, החישוב נעשה ע"פ לקיחת כל הירידות והעליות של כל השנים האחרונות והממוצע ביניהם.
אך האמת היא שאם אדם השקיע 100 ש"ח, ובשנה הבאה היתה ירידה של 40%, ובשנה שאחריה היתה עליה של 40%, אמנם ע"פ הכלכלנים הממוצע הוא 0%, אך האמת היא שהוא נשאר עם 84 ש"ח.
אם החישוב הנ"ל נכון א"א לעשות ממוצע לפי הממוצע של כל השנים.
איפה הטעות שלי??

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
החישוב שכל הזמן נעשה על מדד S&P 500 הוא ע"פ הממוצע של 8%, החישוב נעשה ע"פ לקיחת כל הירידות והעליות של כל השנים האחרונות והממוצע ביניהם.
אך האמת היא שאם אדם השקיע 100 ש"ח, ובשנה הבאה היתה ירידה של 40%, ובשנה שאחריה היתה עליה של 40%, אמנם ע"פ הכלכלנים הממוצע הוא 0%, אך האמת היא שהוא נשאר עם 84 ש"ח.
אם החישוב הנ"ל נכון א"א לעשות ממוצע לפי הממוצע של כל השנים.
איפה הטעות שלי??
החישוב נכון,
הטעות, שלא ככה הכלכלנים מחשבים את זה.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
למה לא ככה מחשבים?? אם החישוב נכון,
החישוב שאתה עשית הוא נכון.
אבל כשבאים לחשב חישוב ממוצע לא עושים זאת שאם שנה אחת הייתה ירידה של 40% ושנה אח"כ עלייה של 40% אז הממוצע 0% לשנה, אלא לפי המציאות האמיתית. וצריך גם לחשב דיבידנדים.

yyff

משתמש פעיל
החישוב שאתה עשית הוא נכון.
אבל כשבאים לחשב חישוב ממוצע לא עושים זאת שאם שנה אחת הייתה ירידה של 40% ושנה אח"כ עלייה של 40% אז הממוצע 0% לשנה, אלא לפי המציאות האמיתית. וצריך גם לחשב דיבידנדים.

בסרטון של מליונר בפנסיה, החישוב של הממוצע שלו זה לא ע"פ דיבידנדים, אלא ע"פ הממוצע הנ"ל
לדוגמה:
אם הבורסה בשנה ראשונה תרד ב6%
בשנה השניה תעלה ב4%
בשנה השלישית תרד ב5%
בשנה הרביעית תעלה ב7%
בשנה החמישית תעלה ב9%

הממוצע של הכלכלנים הוא 1.8% לשנה.

ואם כל שנה היתה עליה של 1.8% [כפי שהכלכלנים לכאורה מטעים אותנו] היה לו ביד 112.43 ש"ח
והאמת היא שיש לו ביד 108.31 ש"ח
כך שיוצא שאין לסמוך על המשפט שיש עליה של 8%
[זה ההבדל ב 100 ש"ח, כשמדברים על מליון ש"ח ההבדל הוא בסכומי עתק...]
ראוי להדגיש שלפעמים החישוב הנ"ל יכול להביא תוצאות הפוכות שהתשואה האמיתי גדולה יותר. אבל לא ברור לי למה חישוב כ"כ פשוט לא נעשה בצורה נכונה???

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
לא ברור לי למה חישוב כ"כ פשוט לא נעשה בצורה נכונה???
באמת תמוה נורא, צריך לבדוק זאת.
אבל הם בודקים לפי נקודות, לא?
ובנקודות אתה רואה הכל מול העיניים.
אומרים לך שהמדד היה 60 נקודות ירד ל40 ועלה ל44, הלא כן?

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה