מידע שימושי זהירות על הבחורים !

מצב
הנושא נעול.

בן ציון הלמ

משתמש מקצוען
מעשה שהיה ביום ששי האחרון בתחנה המרכזית בירושלים.
קבוצת בחורים בגילאי יש"ק,
מנהלים וויכוח עם קבוצה של חילונים בני גילם (לא רק בחורים...),
מטעם מפלגת כחול לבן.
כל מי שמבין קצת, יכול לתאר לעצמו את רמת הוויכוח.
וכל אחד יכול להבין כמה נזק זה עלול לגרום.
הורים ומחנכים.
שימו לב שלא תצא תקלה תחת ידינו !
שנזכה כולנו לראות בנים ובני בנים עוסקים בתורה וביראה !

קרמלה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
המשתמש נחסם
הורים ומחנכים.
שימו לב שלא תצא תקלה תחת ידינו !
אכן מצער מאד :(
אני באמת חושבת שתחנה מרכזית זה מקום שפחות הייתי שמחה אם הילדים שלי היו עוברים שם ועם חברים בכלל ,
אבל לא חושבת שמקרה כזה ניתן היה למנוע..
בחורים צעירים+תחנה מרכזית+יום שישי(ז"א משועממים)+מתחילים לדבר עם אנשים זרים-
בעיה רצינית:)

דודסטו

משתמש סופר מקצוען
הבעיה שהם מרגישים שליחות קדושה במה שהם עושים...
צריך לדבר על זה בישיבות שלא כל דבר צריך לעשות בבחירות.
זה אחד מהדברים שיש בעיה איתם בבחירות שנפרצים הרבה גבולות תחת הכותרת עת לעשות לה'
ברור!!!

מה לילדי יש"ק וחיידר טהורים להתעסק כלל בבחירות!!!??????

רבקהא

משתמש מקצוען
ולא רק בחירות.
לפני כמה חודשים הייתי בליל שישי בפארק אשדוד ים.
עמדו מס' בחורים (נראים ישיבה קטנה) והתווכחו על עניני דת ומדינה עם קבוצה של חילונים-לא רק גברים----
אמנם החילונים היו מבוגרים יותר-
אבל מה לבחורים ולויכוחים האלו?
כמעט עצרתי לידם כדי לעצור את הויכוח
אך לא היה נראה לי שהיו מקשיבים לי-
הם היו בלהט ההסברים.

נערך לאחרונה ב:

לאני. ש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
רחמי שמים צריך גם בתוך בני ברק.
נכנסתי לקיוסק לקנות שתיה ואני רואה ילד חסידי טהור עיניים עומד
ליד הרדיו ומקשיב... ולא לתחנה חרדית... נאמרו שם דברים לא לעניין!!

תרצה613

משתמש מקצוען
אתם לא הייתם כאלה כצעירים?
זה הגיל, הם מבררים את דרכם, הכל בסדר.
מה הלחץ?
אז דיברו עם חילונים והתווכחו איתם. לא קרה כלום.
אם הייתי שומעת שהבן שלי השתתף בויכוח כזה הייתי מתעניינת איך הוא ענה, מוסיפה לו טיעונים כהנה וכהנה ואולי אף מאתגרת אותו בשאלות שיהיה מוכן למישהו יותר אינטלגנט
למה לא לסמוך עליהם שהם יודעים את דרכם ומגנים עליה?
אם הייתם אומרים שהם הסתכלו על הופעה/דיברו עם בחורות וכו' זה היה חמור
אבל כמה ויכוחים אידיאולוגיים לא מזיקים בד"כ

תרצה613

משתמש מקצוען
המצב שהיה פעם זה לא מה שהיום. הדור שאנו נמצאים בו עכשיו הרבה יותר מסוכן, מה את משווה בכלל?
לא הייתה את התמימות של פעם, זה משהו אחר לגמרי.
דברים שאבא שלי הרשה לעצמו לעשות כשהיה צעיר אני ארשה גם לילדים שלי?
זה דור אחר! וזמן אחר!
כך את חושבת. זכותך.
אני חושבת שהורים תמיד חוששים על ילדיהם וחושבים שפעם היה יותר טוב.
ושויכוחים אידיאולוגיים זה דבר יפה ומעשיר. זה גורם לבחורים להמשיך לדון בזה, להתווכח, להתפלסף, זה יפה בעיני.
לא אמרתי שתרשי מה שאבא שלך הרשה לעצמו, אלא מה שאת הרשית לעצמך

תרצה613

משתמש מקצוען
לא שאבא שלי הרשה לעצמו דברים מופרזים או משהו כזה אבל יש דברים שפעם היה מאוד מקובל בציבור החרדי לעשות רק בגלל תמימות נטו והיום כשהעניינים הובהרו יותר כבר לא מקובלים. אין מה לעשות.
שוב. לא דיברתי על אבא שלך. דיברתי על ויכוחים אידיאולוגיים שניהלתי גם אני בשצף קצף רב בכל נושא שמישהו לידי פתח.
זה עשה לי רק טוב, ולא אבהל אם בני גם הוא יתווכח על דרכו ויחזק אותה ע"י מענה לאתגרים מבחוץ. ההיפך, זה יראה לי שהוא בריא ומתפתח.
לא דיברתי על שום דבר אחר.

תרצה613

משתמש מקצוען
זה יפה ומעשיר כשזה בגבולות הטעם הטוב. וכמובן בדברים שיש טעם להתפלסף עליהם.
לא לצעוק בתחנה המרכזית בגרון ניחר את דעותיך כלפי חילוני שממילא אתה לא יכול לשנות אותו בצורה הזו.
וגם לא לדבר על זה יותר מידיי בבית. זה הכל.
היופי בוויכוחים האלו הם לא שמישהו משתכנע מהם, אלא שמבססים את הדרך שלנו.
אבל מכיוון שעברתי את הגיל, וכאמור בגיל עצמו עשיתי זאת די והותר, אני פורשת מן הדיון כי נראה לי שדעתי הובנה.

אימפריה

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
אני ממש חושבת שאת טועה! הויכוחים האידיאולוגיים הללו עלולים לגרום לנזקים רוחניים קשים, בכל ויכוח שהוא בנ"א שומע את הצד השני וגם אם הוא ממשיך לטעון לזכותו משהו מטפטף אליו בכל אופן, לאחר הויכוח הוא מתחיל לחשוב על מה שהשני אמר, וזה עלול לעורר אצלו ספקות ושאלות קשות. אל תשכחי שמדובר בבחור צעיר וקל דעת, ידועה האמרה שכל המתעסק בבוץ - מתלכלך!
וחוץ מהכל יש כאן גם חילול ה' גדול, הייתי עדה לויכוחים כאלו אשר האירו את כל הנוגעים בדבר באור מאד שלילי! לראות בחורים חרדים שכל הליכותיהם אמורים להיות מעודנים ומכובדים כבני מלכים, והם צועקים כאחרוני התגרים בשוק, אני ממש התביישתי לראות את זה, זה עשה רושם נורא ואיום!!!

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
כשהיית בתחילת סמינר הייתי חוזרת באוטובוס ב3 הביתה, והיתה תכנית ברדיו של הכל דיבורים, משהו כזה.
ויום אחד מישהו עלה ואמר שהוא עו"ד וטען כל מיני דברים נגד החרדים, והשדרן רצה להוריד אותו, אבל הוא אמר במהירות: שמי צבי לא זוכרת מה, אני גר ב-- מי שרוצה, יכול לדבר איי על זה. וזהו. ירד.
אבל אני רשמתי מהר את הכתובת שלו, הוא כל כך עצבן אותי!
שלחתי לו מכתב ארוך עם ציטטות ממה שהמורה לימדה אותי על אף אתה הכהה את שיניו,
והוא החזיר לי מכתב בן 10 עמודים בערך והסביר לי כל מיני דברים.
ההורים שלי קראו את המכתב אחריי, כי לא חשבתי שיש משהו לא בסדר, והראיתי להם בגאוה,
ואני זוכרת שהוא כתב כל מיני דברים שאני לא יודעת כי ככה לימדו אותי, ואין חובה ללכת עם כיפה, וכו. זה לא כתוב בשום מקום.
שאלתי את אבא שלי מה המקור לכיפה, הוא ענה לי, וזהו. נגמר סיפור.
אמא שלי ביקשה לא לשלוח לו שוב, ולא שלחתי אבל שמרתי את המכתב, ומעניין אם הוא קיים היום, כי לפני כמה שנים סידרתי את המסמכים מימות הסמינר העליזים, וראיתי אותו מונח שם.

אני חושבת שכשעסוקים בלהוכיח את הצד שלי, ממילא לא פנויים לשמוע את הצד מנגד ורק נראה עוד יותר הזוי ומטופש. אבל אחכ כשהילד שואל- חייבים לענות לו בפירוט. כדי שלא יכנסו שאלות.
ובאמת בחורים לא אמורים להתווכח על זה כדי לא לקבל רעיונות. ואמרתי לבן שלי שאני לא מרשה להכניס דברים של בחירות הביתה, כי בחירות הן אילוץ, לא רצון.
(ובכלל שכחתי שיש בחירות אוטוטו).

אימפריה

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
כשהיית בתחילת סמינר הייתי חוזרת באוטובוס ב3 הביתה, והיתה תכנית ברדיו של הכל דיבורים, משהו כזה.
ויום אחד מישהו עלה ואמר שהוא עו"ד וטען כל מיני דברים נגד החרדים, והשדרן רצה להוריד אותו, אבל הוא אמר במהירות: שמי צבי לא זוכרת מה, אני גר ב-- מי שרוצה, יכול לדבר איי על זה. וזהו. ירד.
אבל אני רשמתי מהר את הכתובת שלו, הוא כל כך עצבן אותי!
שלחתי לו מכתב ארוך עם ציטטות ממה שהמורה לימדה אותי על אף אתה הכהה את שיניו,
והוא החזיר לי מכתב בן 10 עמודים בערך והסביר לי כל מיני דברים.
ההורים שלי קראו את המכתב אחריי, כי לא חשבתי שיש משהו לא בסדר, והראיתי להם בגאוה,
ואני זוכרת שהוא כתב כל מיני דברים שאני לא יודעת כי ככה לימדו אותי, ואין חובה ללכת עם כיפה, וכו. זה לא כתוב בשום מקום.
שאלתי את אבא שלי מה המקור לכיפה, הוא ענה לי, וזהו. נגמר סיפור.
אמא שלי ביקשה לא לשלוח לו שוב, ולא שלחתי אבל שמרתי את המכתב, ומעניין אם הוא קיים היום, כי לפני כמה שנים סידרתי את המסמכים מימות הסמינר העליזים, וראיתי אותו מונח שם.

אני חושבת שכשעסוקים בלהוכיח את הצד שלי, ממילא לא פנויים לשמוע את הצד מנגד ורק נראה עוד יותר הזוי ומטופש. אבל אחכ כשהילד שואל- חייבים לענות לו בפירוט. כדי שלא יכנסו שאלות.
ובאמת בחורים לא אמורים להתווכח על זה כדי לא לקבל רעיונות. ואמרתי לבן שלי שאני לא מרשה להכניס דברים של בחירות הביתה, כי בחירות הן אילוץ, לא רצון.
(ובכלל שכחתי שיש בחירות אוטוטו).
טוב, היה לך נס שלהורים שלך היו תשובות לכל השאלות שהועלו במכתב, כי אם לא היו להם תשובות מספקות אז אני לא רוצה לחשוב מה עלול היה לקרות...
בכל אופן, אם אני זוכרת טוב משיעורי ההסטוריה, אז הרב הירש שהיה רב בגרמניה שם פשטה ההשכלה חיבר ספר שו"ת של שאלות שנפתלי המתפתל בשאלותיו שואל את בנימין, ותשובותיו של בנימין. החת"ס (אם אני לא טועה) אסר על היהודים המאמינים לקרוא את הספר הזה ואמר: "כל מי שאין לו שאלות למה צריך תשובות?" - בשביל מה להכנס לויכוח אידיאולוגי וליצור תהיות שאח"כ צריך לחפש בשבילן תשובות מספקות, "תמים תהיה עם ה' אלוקיך", נמשיך ללכת בדרך המסורה לנו מדורי דורות בתמימות, בלי לחפש שאלות מתחת לאדמה ותרוצים שונים ומשונים!

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
טוב, היה לך נס שלהורים שלך היו תשובות לכל השאלות שהועלו במכתב, כי אם לא היו להם תשובות מספקות אז אני לא רוצה לחשוב מה עלול היה לקרות...
בכל אופן, אם אני זוכרת טוב משיעורי ההסטוריה, אז הרב הירש שהיה רב בגרמניה שם פשטה ההשכלה חיבר ספר שו"ת של שאלות שנפתלי המתפתל בשאלותיו שואל את בנימין, ותשובותיו של בנימין. החת"ס (אם אני לא טועה) אסר על היהודים המאמינים לקרוא את הספר הזה ואמר: "כל מי שאין לו שאלות למה צריך תשובות?" - בשביל מה להכנס לויכוח אידיאולוגי וליצור תהיות שאח"כ צריך לחפש בשבילן תשובות מספקות, "תמים תהיה עם ה' אלוקיך", נמשיך ללכת בדרך המסורה לנו מדורי דורות בתמימות, בלי לחפש שאלות מתחת לאדמה ותרוצים שונים ומשונים!
נכון!
חילקתי לשניים:
אחרי שכבר שמעו את הויכוח, חובה לענות להם.
לפני- יש למנוע מהם להיות שם.

בן ציון הלמ

משתמש מקצוען
לי היה חשוב להעלות את הנושא למודעות הציבור.
הרבה הורים ומחנכים, לא מודעים לסכנות הגדולות,
שיש ברכת הקל(ל)ה ובתחנה המרכזית ובשאר מקומות בירושלים עיה"ק.
לגבי שיטת החינוך כל אחד יחליט לעצמו.
רק להיות מודעים.
שנזכה לראות נחת מכל יוצאי חלצינו.
כתיבה וחתימה טובה.
בספרן של צדיקים.

eng

משתמש פעיל
שתדעו שהכל בא מההורים.
אם בבית כל היום מדברים על זה, שומעים רדיו וחדשות ומתעדכנים בכל דבר שזז.
מדברים על זה בשולחן שבת ח"ו וכו'- למה שהילדים לא ידברו על זה גם?
הכל מתחיל מהבית, מהדוגמה האישית של ההורים.
אם אתם רוצים לשמור על הטוהר של הילדים שלכם גם אתם ההורים אל תדברו על זה בבית בהתלהבות ובלהט אלא באדישות.
הייתה לי חברה בכיתה בסמינר שכשהיינו לומדים אזרחות היא הייתה יכולה להתמודד למשרת ח"כ, הידיעות שלה בעניין הפוליטיקה היו מוגזמות לחלוטין ברמה שהיא ידעה באילו ימים נתניהו יוצא מהארץ ועל איזה הסכמים הוא חתם ועוד כל מיני מושגים ותהליכים בפוליטיקה שלמדתי אותם רק בשביל הבגרות... והסגנון של המשפחה בהתאם...ולא ארחיב...
ממתי התעניינות בפולטיקיה לא מתאימה לבת ישראל? כל עוד זה בגדר ובתחומי הצניעות? זו השכלה אסורה?
אלא אם מדובר על קיצוניים כמו נטורי קרתא/סאטמר, אין בכך כל טעם לפגם ולהפך! ראוי שבני תורה החיים פה ידעו מי מקצץ לנו בקצבאות ומי רודף אותנו, שלא יהללו מחר את לפיד או ליברמן שר"י או להבדיל פרס או טומי לפיד ז"ל והם יצטרפו לכך בלי משים.

פשוש

משתמש מקצוען
הרבה פעמים יש לבחורים שאלות באמונה ובנושאים של דת ומדינה, אבל לא נעים להם לשאול או לדבר על זה.
חבל שלא מעלים בישיבות ובסמינרים (בסמינרים כן מעלים לפעמים נושאים כאלו, אבל גם לא מספיק) את הנושאים הללו
כמעט לכל בחור / בחורה שהם קצת טיפוסים מעמיקים עולים בגיל ההתבגרות שאלות ואין עניין להדחיק. זה לא עושה טוב!
האמונה שלנו נהיית הרבה יותר חזקה, אמיתית ופנימית כשאנחנו מדברים עליה.

וזה לא כמו בדור הקודם. היום כולם נחשפים להרבה יותר ידע וחומר. אין מצב שלא.
הנוער נשאר רק עם שאלות ביד ותשובות אין.

תורת עולם

משתמש פעיל
במשנה אבות כתוב "ודע מה שתשיב" כל עוד שלא יודעים להשיב אסור להתחיל לדבר איתם הם מכניסים ארס ומחשבות טמאות לראש של הבחורים (לפחות בחלקם) שללא זה אף פעם לא היו מגיעים לזה, והמציאות מוכיחה (ראיתי במו עיני) בחורים שהתחילו את הנשירה שלהם רק כתוצאה מויכוחים כאלו - שניסו להסביר את הדרך שלנו וכדי להחזיר בתשובה את המתווכח ובסוף הם נפלו מכיון שלא היה להם את התשובה הנכונה
כל מי שאינו יודע להשיב(לא משנה הגיל והמצב) אסור לו להתקרב לויכוחים / אן לנסות להחזיר בתשובה זה סכנת נפשות הוא נעמד על פי באר חת ומעידה הכי קטנה הוא בפנים.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה