WordPress וורדפרס - למה כן ולמה לא. #אתגר מתגלגל

• פותח הנושא s976
  • פורסם בתאריך

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
נתחיל עם הנושא הנפיץ, האם תצליח להוכיח או לשכנע הרבה וורדפרסים בפעולה, שיש סוגי אתרים שהעולם בונה אותם בוורדפרס, אבל זו טעות חמורה ושגיאה רצינית להקים אותם על פלטפורמה זו?
או בכלל באופן כללי וורדפרס למה כן ולמה כן (אופס סליחה, ולמה לא : ) )

ואפשר לבקש איזה JavaScript לקינוח? איזה פיצ'ר מעניין, פונקציה או שדרוג שאפשר לעשות בעזרת השפה הזו. גם למי שאינו מיטיב לכת בה.
תודה, @סיון , על האתגר.

הצגת את האתגר בצורה טיפה קיצונית, אבל אנסה לזרום אתך (ולעצבן את הציבור עד כמה שאוכל) :)

אני חושב שוורדפרס זו פלטפורמה מצוינת כאשר עיקר מעלתה היא בכך שהיא מאפשר לבנות אתרים פשוטים ללא צורך בכתיבת קוד.
זו היא, כנראה, המעלה היחידה שלה.
אפשר לעשות בוורדפרס גם אתרים מורכבים, אפשר לעשות בוורדפרס כל דבר. אבל כאן, לדעתי, נופלות לא מעט טעויות בעניין בחירת הפלטפורמה.

- אני רוצה לבנות אתר בשביל המוסד. תהיה אפשרות לרשום תלמידים, לרשום את הפרמטרים שלהם (שם ההורים, תאריך לידה ועוד), שכר הלימוד שנקבע, הוספת תמונה וכו׳. צריכה להיות אפשרות להציג טבלאות של התלמידים לפי הכיתה ולפי פילוחים נוספים וכמובן גם חיפוש לפי פרמטרים מבוקשים. מי יכול לעשות לי את זה?
- בוא אלי. נעשה לך את זה בוורדפרס (חושב לעצמו: אממ.... אשתמש בקאסטופ פילדס, קאסטום פוסט, קאסטום בלה בלה בלה... ואולי גם אקח מישהו שיכתוב לי קאסטום קוד).
- למה וורדפרס?
- אממ... כאילו... אלא מה עוד? וורדפרס זו פלטפורמה הכי פופולראית. 30% מהאתרים בעולם בנויים בוורדפרס. יש קהילה חזקה מאוד סביבה. אלפי תוספים. אחסונים מותאים וכו׳ וכו׳
- הא... באמת? לא ידעתי. נשמע מגניב. הולכים על זה.

בשיחות כאלה נתקלתי לא פעם. ולדעתי זה מצב לא נכון.

יכול להיות שבאמת יותר מ-30% של האתרים בעולם בנויים בוורדפרס. אבל לא צריך להיות מומחה גדול לסטיסטיקה בשביל להבין שהנתון הזה אינו מעיד על כך שזו היא פלטפורמה הכי טובה.
וורדפרס מצוינת בשביל מה שהיא מתאימה (אתרי תדמית, בלוגים, אולי גם חנויות פשוטות), אבל זה לא עושה אותה יותר טובה בשביל מה שהיא לא מתאימה. וורדפרס גרועה בשביל מה שהיא לא מתאימה.

אז ככלל אצבע הייתי אומר: אם אתה צריך להשתמש בהרבה קאסטום כל מיני, ואם אתה כותב הרבה קוד PHP במסגרת בניית האתר בוורדפרס, אז כנראה שטעית בכתובת. כמו כן, אם אתה כבר כותב בצורה של OOP ואולי אתה אפילו משתמש בגיט, קח את הרגליים שלך, תעזוב את הביצה הזו, ותתקדם למשהו יותר נורמלי.

גילוי נאות: אני בעצמי די נכשלתי בזה.
___
לגבי החלק השני. טיפ לשימוש בJS
אז הנה.
נגיד שאתם עורכים שינויים מסוימים בקוד PHP של התבנית. ואתם רוצים לראות את הערכים של המשתנים בצורה נוחה. ברוב המקרים תוכלו להדפיס את המשתנים לתוך הקונסול של הדפדפן. זה בערך הקוד PHP שמייצר קוד JS שמדפיס משתני PHP בצורה מאוד יפה לתוך הקונסול:
קוד:
?>
   <script>
        console.log( '<?php echo $title; ?>' );
        console.log( <?php echo json_encode($var); ?> );
   </script>
   <?php

נערך לאחרונה ב:

Naftali Stein

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אופה... פתחתם תיבת פנדורה!

כאשר עיקר מעלתה היא בכך שהיא מאפשר לבנות אתרים פשוטים ללא צורך בכתיבת קוד.

@s976 תרשה לי לחלוק עליך, ולהביע את דעתי האישית בעניין.
זאת ממש לא עיקר מעלתה של וורדפרס,
אפשר לומר שבתחילה היא אכן קמה כמערכת בלוגים פשוטה והשתכללה עם הזמן, אך כיום מדובר בפריימוורק צד שרת לכל דבר.

כש @סיון כתבה למה כן ולמה כן... היא לא טעתה.

מי שמכיר טוב את שפת וורדפרס, ואני לא סתם אומר "שפת" כי כמו שכתבתי זה פריימוורק לכל דבר, ובפרט עם התקדמות ה REST API שהמערכת מציעה, ( אם כי הוא קצת איטי, ביחס לעבודה בתבנית עצמה ) תענוג לפתח איתה, וכן... גם מערכות מורכבות מאוד.

וכי מה החלופות המוצעות בשוק? כתיבת מערכת מאפס? או פריימוורק אחר?
את האחרון, אולי יש עוד בשוק, אני אישית לא מכיר ולא מחפש להכיר כרגע, לגבי כתיבה מאפס?! ברור שלא!!! (מנסיון העבר, התוצאה ב"ה טובה, המערכת עובדת פיקס, אך ברור שהייתי יכול לחסוך המון כתיבה).
לדעתי השילב של צד שרת וורדפרס עם צד לקוח פריימוורק JS כלשהו, הוא השילוב המנצח.

המקרה שהצגת זה ניסיון לייצר מערכת לניהול מוסד, בתבנית אתר, ללא קוד, קצת ACF, קצת אלמנטור... קצת עיגול פינות של מה שלא הסתדר, ויאלה מכרנו ללקוח חתול בשק, לא... זה לא יעבוד, ולא לזה זה נועד.

בכדי להקים מערכת כמתואר, כותבים תבנית לבד, עושים התאמות קוד, כמובן שמותר לרמות קצת עם ACF בשביל לחסוך כאב ראש עם טפסים (ע"ע פונקציית acf_form), בדרך זו גם לא צריכים לכתוב יותר מידי, יש לך מערכת singleים ו - archive מובנים, clean url ועוד...

יש לי ב"ה נסיון עם בנייה של כמה וכמה מערכות כאלו, ואני יכול לספר שביום שלמדתי להכיר את וורדפרס מהקרביים, חסכתי המון עבודה, המון כתיבה של קוד, המון תקלות לא צפויות, מקרי קצה וכו', ולא פלא, כי כשאת המערכת מתחזקים מתכנתים בכל העולם וכל אחד מציע את השיפורים שלו אין ספק שהשאילתות שנכתבו לדטה בייס כתבות בצורה הכי קלה ומהירה, בכתיבת הפונקציות נלקחו בחשבון מקרי קצה שמתכנת בודד עלול לפספס, ואידך זיל גמור.

@s976 קבל ח"ח על הטיפ...
___
טיפ JS שמצאתי בכתובים של אחד ממדריכי גוגל:

כשיש לנו לדוגמא בטופס checkbox שבלחיצה עליו זה מאפשר לכתוב ב input שלאחריו, כלומר ה input הוא disabled
עד שלא לחצנו על ה checkbox, וחוזר חלילה בהסרה של הבחירה ה input חוזר למצב disabled, מעין כפתור toggle,
ניתן לכתוב את זה בקצרה כך:

JavaScript:
function toggle_text_field( elem ){       
    document.querySelector('#text_field').disabled = !elem.checked;
}

rivkic

App.Up.Go! -פיתוח תוכנות / אתרים מורכבים / קורסים
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
אני דווקא כן בעד לפתח את וורדפרס.
פעם באמת הפלטפורמה הזו הייתה ממש לא מומלצת,
אבל היא עברה הרבה שדרוגים מאז ובאמת יכולה להוות בסיס לפיתוח.
החיסרון העיקרון לדעתי הוא אבטחה, ובאמת צריך לקחת אותו בחשבון.
אבל ביננו - מי שכותב קוד מ 0 - רב הסיכויים שיש לו המון פרצות אבטחה שהוא פשוט עדיין לא עלה עליהם, הרי הקוד שלו אף פעם לא יהיה מתוחזק כמו הקוד של וורדפרס.
דרך אגב -
מבין הקורסים הדיגיטיליים שאני מוכרת בנושאי תכנות -
הקורס שיש לו הכי הרבה רוכשים הוא קורס תכנות לוורדפרס.

מה שאני עדיין כן מתלבטת -
במקרה ורוצים שלמערכת תהיה גם אפליקציה מורכבת -
באמת יכול להיות שיותר מתאים לכתוב קוד react או שפה מקבילה אחרת.
(אם גם לוורדפרס יש פתרונות מספיק מתקדמים בנושא - אשמח שתחכימוני!)

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
כיום מדובר בפריימוורק צד שרת לכל דבר
תוכל בבקשה למצוא בגוגל איזו רשימה של פריימוורקים שכוללת את Wordpress?

ובפרט עם התקדמות ה REST API שהמערכת מציעה, ( אם כי הוא קצת איטי, ביחס לעבודה בתבנית עצמה ) תענוג לפתח איתה
כן, rest api שמחליט על דעת עצמו להטעין את כל הפלאגינים שמותקנים לך בשביל כל קריאה שטותית שתעשה.
לא פלא שזה ״קצת״ איטי. בערך פי 30 יותר איטי מכל פתרון שתעשה בעצמך (אם מדובר בקריאה פשוטה לשרת, rest api של וורדפרס יעשה את זה בשבילך בממוצע ב1.5 שנייה. כמעט בכל שפת תכנות אחרת וכמעט עם כל מסד נתונים, התוצאה תהיה באזור 50ms)
זה גם אותו rest api שמכריח אותך להשתמש בכל מיני ערכים מוזרים של ברירת מחדל. לא תוכל למשוך יותר מ-100 פוסטים בבת אחת, למשל.
ועוד כהנה וכהנה פנינים.

Naftali Stein

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
תוכל בבקשה למצוא בגוגל איזו רשימה של פריימוורקים שכוללת את Wordpress?

כשזה עובד זה עובד, לא צריך אישור של גוגל לכך.
זה כמו הוויכוח האין סופי... אנגולר VS ריאקט.

הפלאגינים שמותקנים לך

במערכות שאני בונה מאפס על תשתית WP אין תוספים מותקנים, כל מה שאני צריך אני כותב לבד.

ושוב..
ולהביע את דעתי האישית בעניין.

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אבל ביננו - מי שכותב קוד מ 0 - רב הסיכויים שיש לו המון פרצות אבטחה שהוא פשוט עדיין לא עלה עליהם, הרי הקוד שלו אף פעם לא יהיה מתוחזק כמו הקוד של וורדפרס.
יכול להיות. אבל רוב הסיכויים שגם ההקרים לא יעלו על זה. האתר שלך זה קופסא שחורה, הם לא רואים את הקוד ולא יודעים איפה יש פירצה (אם לא שהוצאת את זה לגיט, ולהקרים יש עניין גדול מאוד לפרוץ דווקא לאתר שלך - שזה מאוד נדיר).
וזאת לעומת וורדפרס ש:
א. הקוד שלה נגיש לכולם
ב. כאשר יש עדכונים, מתוך העדכון אפשר להבין מה היו בעיות האבטחה בגירסא הקודמת, ואז לפרוץ בקלות
ג. אם מישהו מצא פירצה בוורדפרס, הוא יוכל לפרוץ בדיוק באותה בדרך לאתרים אחרים. וכן הוא ישתף את הידע עם קהילת ההקרים.
ד. לוורדפרס יש המון תוספים שחלקים כתובים פשוט גרוע. ואפשר לפרוץ דרך פירצה בתוסף.

בקיצור, מי שהאבטחה חשובה לו והוא בוחר וורדפרס, הוא פשוט לא מבין כלום בתחום האבטחה.

ש.ב.ח.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
טוב, הוויכוח פה עמוק...
ובתור פריימוורק הייתי בוחר בLaravel
הוא הרבה יותר כייפי מהשפה של wordpress
אם לא ניסית לא תדע...
(אני ניסיתי וגם עובד בשתייהם)

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
@s976
במערכות שאתם בונים לבד
איך הלקוח מעלה את התוכן לאתר?

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
@s976
במערכות שאתם בונים לבד
זה באמת אחד החסרונות הבולטים.
וודרפרס מוכרת לכולם, כל אחד יכול לפתח את מערכת ולהעלות תכנים.
כ"כ וורדפרס זו באמת מערכת נוחה

ש.ב.ח.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
במערכות שאתם בונים לבד
מקימים לו צד אחורי להעלאת תכנים.

באופן כללי אפשר ליצור תבנית אחת ולרוץ על כל הלקוחות (כמובן עם שינויים מתבקשים).

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
מקימים לו צד אחורי להעלאת תכנים.

באופן כללי אפשר ליצור תבנית אחת ולרוץ על כל הלקוחות (כמובן עם שינויים מתבקשים).
נכון
כמובן שכל הסיפור הזה עולה בהתאם...
ולכן זה לא מתאים לכל אחד
ולקוחות רגילים יעדיפו אתר טלאי על טלאי.
(לא אמרתי שכך צריך לעשות, וזה תקין.
אבל לבינתיים אין פתרון מושלם לבעית התמחור והתפעול של הלקוח, למרות שוורדפרס כן מנסה להכנס לנישות חשוכות יותר)

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
@s976
במערכות שאתם בונים לבד
א. לא עשיתי את זה הרבה.
ב. לפי העניין. למשל עשיתי אתר-אפליקציה בשביל מכון להוצאת ספרים. העלאת התכנים שם הייתה כזו שמעלים קבצי וורד (והם מומרים לhtml). אז עשיתי בהתאם לדרישה זו. יש דף שרק מנהל יכול לגשת אליו, ושם יש לו כפתור לצרף קבצים (או לגרור לאזור). וכן רשימה של הקבצים שהועלו. וכן כמה אופציות לעריכת פרטים ומחיקה.
זהו. ממוקד וקולע לצורכי הלקוח.
ואיך היינו עושים את זה בוורדפרס?
מן הסתם היינו מסבירים ללקוח שאין דרך אחרת מאשר לפתוח קובץ קובץ ולעשות העתק הדבק. ואם צריך על הדרך לבצע איזו המרה לכותרות של הקובץ (במקרה שלי היה צריך להסיר ניקוד, ולשמור שני עותקים אחד עם ניקוד ואחד בלי) היינו מייצרים לו איזה מאקרו שהוא צריך להריץ בוורד לפני.
וכן על זו הדרך על גבי סרבול.
ג. נכון מה שאמרו כאן, שאם מחפשים משהו בתקציב נמוך, וורדפרס זה מתאים. (מבחינת בעל מקצוע אני לא רואה בזה מעלה. לעבוד עם לקוחות כאלה שאין להם תקציב נורמלי, זה סיוט).

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
מן הסתם היינו מסבירים ללקוח שאין דרך אחרת מאשר לפתוח קובץ קובץ ולעשות העתק הדבק. ואם צריך על הדרך לבצע איזו המרה לכותרות של הקובץ (במקרה שלי היה צריך להסיר ניקוד, ולשמור שני עותקים אחד עם ניקוד ואחד בלי) היינו מייצרים לו איזה מאקרו שהוא צריך להריץ בוורד לפני.
למה לא לרשום את הקוד המתאים לייבוא לוורדפרס? זה יותר קל מאשר לבנות מערכת מ 0

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
א. לא עשיתי את זה הרבה.
ב. לפי העניין. למשל עשיתי אתר-אפליקציה בשביל מכון להוצאת ספרים. העלאת התכנים שם הייתה כזו שמעלים קבצי וורד (והם מומרים לhtml). אז עשיתי בהתאם לדרישה זו. יש דף שרק מנהל יכול לגשת אליו, ושם יש לו כפתור לצרף קבצים (או לגרור לאזור). וכן רשימה של הקבצים שהועלו. וכן כמה אופציות לעריכת פרטים ומחיקה.
ג. נכון מה שאמרו כאן, שאם מחפשים משהו בתקציב נמוך, וורדפרס זה מתאים. (מבחינת בעל מקצוע אני לא רואה בזה מעלה. לעבוד עם לקוחות כאלה שאין להם תקציב נורמלי, זה סיוט).
מה עם פיתוח וורדפרס בהתאם לצרכים? פיתוח תבנית וכד'
כך שלפחות הדשבורד של הלקוח מוכן לשימוש?

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
למה לא לרשום את הקוד המתאים לייבוא לוורדפרס? זה יותר קל מאשר לבנות מערכת מ 0
כי ככה אקבל מוורדפרס מעט מאוד דברים שאני צריך ואקבל המון דברים שאני לא צריך.
כתוצאה מכך, ייצא מוצר מסורבל מכוער וכמובן אטי.

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
מה עם פיתוח וורדפרס בהתאם לצרכים? פיתוח תבנית וכד'
כך שלפחות הדשבורד של הלקוח מוכן לשימוש?
לעשות דאשבורד לבד, זה לא כזה מחפיד כמו שאפשר לחשוב. האתגר העיקרי זה האימות (authentication). ודווקא לנקודה הזו יש פתרונות מוכנים בכל שפת תכנות. כל השאר זה - לקלוט נתונים מהמשתמש (המנהל) לעשות ולידציה ולרשום אותם בשרת. משימות ממש לא מסובכות.
אם צריך הרבה דברים מהדאשבורד, וזה פחות או יותר קולע למה שיש בוורדפרס (למשל, צריך אפשרות לפרסם פוסט, ולעצב אותו, לסמן קטגוריות ו/או תגיות, לפעמים לשלוט על url, לפעמים לפרם כפרטי וכו׳) אז זה באמת המקום הנכון לשימוש בוורדפרס.
אבל אם מה שצריך זה בכלל משהו אחר. כמו בדוגמא שרשימתי לעיל - צריך להעלות קבצי וורד, וזהו. אז להשתמש בוורדפרס זה צעד שיכולה להיות לו רק הצדקה אחת ויחידה - בונה האתר לא יודע שום דבר אחר [ואני לא אומר את זה בציניות או בזלזול, חלילה. אם אתה יודע רק וורדפרס ולא שום דבר אחר - אז לך על זה. אבל בין לבין תתחיל ללמוד גם דברים נוספים]

rivkic

מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
כי ככה אקבל מוורדפרס מעט מאוד דברים שאני צריך ואקבל המון דברים שאני לא צריך.
כתוצאה מכך, ייצא מוצר מסורבל מכוער וכמובן אטי.
זה סתם חיסרון כללי של וורדפרס (או של כל פלטפורמה מובנית אחרת)
לא קשור לתהליך הייבוא. בתהליך הייבוא אפשר לייבא רק את הנתונים הנדרשים.

נוכחות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
יוצרי ai
- אני רוצה לבנות אתר בשביל המוסד. תהיה אפשרות לרשום תלמידים, לרשום את הפרמטרים שלהם (שם ההורים, תאריך לידה ועוד), שכר הלימוד שנקבע, הוספת תמונה וכו׳. צריכה להיות אפשרות להציג טבלאות של התלמידים לפי הכיתה ולפי פילוחים נוספים וכמובן גם חיפוש לפי פרמטרים מבוקשים. מי יכול לעשות לי את זה?
- בוא אלי. נעשה לך את זה בוורדפרס (חושב לעצמו: אממ.... אשתמש בקאסטופ פילדס, קאסטום פוסט, קאסטום בלה בלה בלה... ואולי גם אקח מישהו שיכתוב לי קאסטום קוד).
-
להשתמש בתוסף באדיפרס עם שילוב תוסף חיפוש שדות באדיפרס.

נוכחות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
יוצרי ai
לפי העניין. למשל עשיתי אתר-אפליקציה בשביל מכון להוצאת ספרים. העלאת התכנים שם הייתה כזו שמעלים קבצי וורד (והם מומרים לhtml). אז עשיתי בהתאם לדרישה זו. יש דף שרק מנהל יכול לגשת אליו, ושם יש לו כפתור לצרף קבצים (או לגרור לאזור). וכן רשימה של הקבצים שהועלו. וכן כמה אופציות לעריכת פרטים ומחיקה.
יש תוספים איכשהו להעלות וורד לפוסט בוורדפרס, לא בדקתי את רמת הקלות שלהם, Docxpresso וכן Mammoth .docx converter יכול להיות שיתנו פתרון גם בוורדפרס
כמו כן יש אפשרות בוורדפרס להשתמש עם תוספים ששולחים טקסט במייל והם הופכים באופן אוטומטי לפוסט.

נוכחות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
יוצרי ai
ואגב אפשר גם ליצור עם תוסף אחר לוח בקרה עבור משתמש מנהל מסוג מסויים שיהיה לו גישה רק לפעולה מסויימת, לדוגמה רק להעלאת פוסטים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  18  פעמים

לוח מודעות

למעלה