עזרה הכל על החוק לצמצום השימוש במזומן, יש לכם שאלות?

בשם

משתמש סופר מקצוען
זה נשמע מלחיץ, או שזה באמת כך?
מה אתם חושבות?
במקום להלחץ ולא להבין או להבין יותר מידי:)
ביקשתי לשמוע ולהבין מאשת מקצוע בתחום.
שמחה לשתף אתכן בסדרה יעילה שתעשה לכן סדר מאת עו"ד אסתי וייסלר
תשאלו שאלות בתגובות ואסתי תשתדל לענות

דג סלומון

משתמש מקצוען
החוק לצמצום השימוש במזומן:
חוק צמצום השימוש במזומן, התשע"ח-2018 (להלן: החוק) פורסם ברשומות ביום 18 במרס 2018. מטרת החוק היא לקבוע הגבלות על השימוש במזומן ובשיקים סחירים, במטרה לצמצם את ההון השחור ולסייע במאבק בפעילות פלילית לרבות פשיעה חמורה, העלמות מס, והלבנת הון ומימון טרור.

חוק צמצום השימוש במזומן, התשע"ח-2018 (להלן: החוק) פורסם ברשומות ביום 18 במרס 2018. מטרת החוק היא לקבוע הגבלות על השימוש במזומן ובשיקים סחירים, במטרה לצמצם את ההון השחור ולסייע במאבק בפעילות פלילית לרבות פשיעה חמורה, העלמות מס, והלבנת הון ומימון טרור. החוק מיישם את המלצות הוועדה הבין-משרדית לבחינת נושא צמצום השימוש במזומן אשר פורסמו ביום 17.7.2014. הוועדה, בראשות הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הוקמה בהחלטת ממשלה וכללה נציגים ממשרדים שונים, לרבות רשות המיסים, מנהל הכנסות המדינה, בנק ישראל, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, משטרת ישראל, משרד המשפטים ומשרד האוצר.
החוק מגביל את העסקאות לגביהן ניתן להעביר תשלום במזומן לעסקאות בהן מחיר העסקה, כהגדרתו בחוק, הוא:
  1. 11,000 ש"ח כאשר נותן או מקבל התשלום הינו עוסק;
  2. 50,000 ש"ח, כאשר שני הצדדים לעסקה אינם עוסקים;
  3. 55,000 ש"ח כאשר אחד הצדדים לעסקה הוא תייר;
  4. 11,000 ש"ח לגבי קבלה או תשלום במזומן של שכר עבודה, תרומה, או הלוואה , למעט הלוואה שנותן גוף פיננסי מפוקח;
  5. 50,000 ₪ לגבי קבלה או תשלום במזומן של מתנה.
  6. עורכי דין ורואי חשבון לא יקבלו סכום במזומן, מעבר לסכומים הנקובים לעיל, כאשר הם נותנים שירות עסקי ללקוח, כהגדרתו בסעיף 8ב לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס-2000.
ההגבלות שנקבעו לשימוש במזומן לא יחולו בנוגע לקבלת מזומן על ידי רשויות המדינה שייקבעו על ידי שר האוצר בצו; וכן עסקאות של תשלום במזומן בין קרובי משפחה כהגדרתם בחוק שאינו תשלום שכר עבודה. בנוסף, כהוראת שעה לתקופה של שנתיים מיום פרסום החוק ברשומות, נקבע כי גם גמ"חים יהיו רשאים לתת הלוואות במזומן, בדומה לגופים פיננסיים מפוקחים.
החוק קובע גם הגבלות על השימוש בשיקים והיסבם, הכוללות בין היתר:
  1. איסור על הסבת שיק או על קבלת שיק מוסב בלי שפרטי המסב נקובים על השיק ("שיק פתוח" או שיק "מוסב על החלק") כאשר מוסר השיק או מקבל השיק הוא עוסק;
  2. איסור כאמור בשיק העולה על 5,000 כאשר מוסר ומקבל השיק אינם עוסק;
  3. לבנק יהיה אסור לפרוע שיק ללא ששם הנפרע נקוב בו, או שיק מוסב שעולה על 10,000 ש"ח אם הוא הוסב יותר מפעם אחת (או פעמיים אם ההיסב השני הוא לגוף פיננסי מפוקח), או אם לא נקובים בו שמות המסב והנסב ומספר הזהות של המסב.
החוק מעניק לרשות המיסים סמכויות פיקוח ואכיפה וכן קובע הוראות שונות שנועדו לאפשר את אכיפת החובות הקבועות בו, וביניהן הסמכת שר האוצר לקבוע כללים שיחייבו עוסקים בהחזקת אמצעי ייעודי המשמש לקריאת כרטיסי חיוב או סליקת אמצעי אלקטרוני אחר. בנוסף, החוק קובע חובה על עוסקים לתעד את אמצעי התשלום שבאמצעותו שילם תשלום או קיבל תקבול וכן מטיל חובה על כל מי שרוכש זכויות במקרקעין לכלול בהצהרה המוגשת לפי סעיף 73 לחוק מיסוי מקרקעין פרטים לעניין אמצעי התשלום שבו ניתנה התמורה.
בנוסף לכך, קובע החוק שיעורים של עיצומים כספיים שיוטלו על עוסקים וקנסות שיוטלו על מי שאינו עוסק במקרים שבהם הופרו הוראות החוק וההגבלות הקבועות מכוחן, וזאת בהתאם לשווי ההפרה. כמו כן, החוק קובע עבירה פלילית של מעשה מרמה שבוצע בניסיון להתחמק מהאיסורים הקבועים בחוק, שבצידה שלוש שנות מאסר.
החוק קבע כי לאחר שנה מיום כניסת החוק לתוקף, שר האוצר יבחן את שינוי הסכומים הקבועים בתוספת הראשונה, ויהיה רשאי בהסכמת שר המשפטים ונגיד בנק ישראל ובאישור ועדת חוקה, להפחית את הסכומים כך שבמקום 11,000 ש"ח, הסכום יופחת ל-6,000 ש"ח, ובמקום 50,000 ש"ח, החוק יופחת לסכום של 15,000 ש"ח (למעט לעניין קניית כלי רכב).
החוק מחריג, לתקופה של שלוש שנים, מתחולת החוק עסקאות שבוצעו במזומן עם תושבי האזור או תושבי המועצה הפלסטינית. במקביל, קובע החוק מנגנון של דיווח על עסקאות אלו לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור בסף של מעל 50,000 ש"ח.
החוק ייכנס לתוקפו ביום 1 בינואר 2019.

קבצים מצורפים

• ספר החוקים-2710.pdf
    KB 327.7 · צפיות: 20

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
עוד חוק שיפגע בעצמאים... מוכן להתערב שזה לא יוריד מסים לאזרח, רק
יעשיר את חזירי השלטון...

אני וביתי

משתמש מקצוען
מה שמעניין באיזה עוד משרד ממשלתי רואים כזה יצירתיות ותחכום? המקום היחיד שיש עובדים עם ראש גדול זה מס הכנסה בפרט בתחום הפשיטות וכמובן הביקורות בישיבות( שניהם זה משרדי רו"ח חיצונים?! כנראה שיש גבול מה שאפשר לדרוש מעובד ציבור.) הלוואי במשרד התחבורה ישבו כאלה עובדים או למשל משרד החינוך, לא בא להכליל את כולם יש עובדים טובים בכל מקום, אבל מתי פעם אחרונה היה שביתה במס הכנסה?! הא כן היה אבל בקבלת קהל לאזרחים.

בן ציון הלמ

משתמש מקצוען
עוד חוק שיפגע בעצמאים...
לצערי אתה צודק...
מוכן להתערב שזה לא יוריד מסים לאזרח
לא נראה לי שאתה צודק.
הרי אי אפשר לגנוב מילארדים מהקופה.
אם הקופה הציבורית תתעשר במילארדים (ההערכות מדברות על עשרות מליארדים של כסף שחור !),
כולנו נרוויח מזה בסוף,
או בהורדת מסים או בדברים שיגיעו לאזרח.

בשם

משתמש סופר מקצוען
לצערי אתה צודק...

לא נראה לי שאתה צודק.
אם הקופה הציבורית תתעשר במילארדים (ההערכות מדברות על עשרות מליארדים של כסף שחור !),
כולנו נרוויח מזה בסוף,
או בהוצאות על בטחון המדינה:rolleyes: באמת או באמת שמוכרים לנו:)

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
לצערי אתה צודק...

לא נראה לי שאתה צודק.
כולנו נרוויח מזה בסוף,
אבל אפשר לתגמל את עובדי הציבור, להשמין את השמנים, ולספר לכולם שחייבים לשמור כסף
לעת חירום.... גם היום יכולים לעשות סדר בכל המיסוי האכזרי והלא הוגן במדינה הזו, אבל תכל'ס, הם ישנים טוב בלילה, אין להם שום דחיפה אידיאולוגית לעזור לנו, רק פוליטית, ורק לפני הבחירות...

msphoto

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
אני בעד כל דבר שיצמצם את השוק השחור
רק דבר אחד שלא הבנתי:

עשיתי עיסקה ב10999 - אני יכול לקבל הכל במזומן
עשיתי עיסקה ב11001 - אני יכול לקבל רק 1100 במזומן (10%)

שמישהו יסביר לי את ההגיון..

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
רק דבר אחד שלא הבנתי:

לדעתי זה רק יגדיל את השוק השחור
אם עד עכשיו עסקים שקיבלו במזומן סכומים גדולים הוציאו קבלה, עכשיו הם לא יוציאו קבלה...

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
רק דבר אחד שלא הבנתי:

נפלה לך אפס - אם עשית עסקה ב11,001 אתה יכול לקבל רק 11,000 (שקל אחד שיפקידו לך בבנק:))

FullTime

משתמש מקצוען
לא נראה לי שאתה צודק.
כולנו נרוויח מזה בסוף,

שכחת להוסיף ;) :rolleyes: כנראה

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
נפלה לך אפס - אם עשית עסקה ב11,001 אתה יכול לקבל רק 11,000 (שקל אחד שיפקידו לך בבנק:))
לא נכון. החוק החדש קובע שמ11000 אפשר לקבל במזומן 10% מהסכום או 11000 - הנמוך מביניהם.

רק ברכה

משתמש מקצוען
הקטע של מתן שיקים פתוחים
ללא שם מוטב
אם נתתי לגננות בעבר שיקים פתוחים?
וטרם כולם נגבו?
מדובר בסכום נמוך

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לא נכון. החוק החדש קובע שמ11000 אפשר לקבל במזומן 10% מהסכום או 11000 - הנמוך מביניהם.
אמת שיש לי בעיות ראיה, אבל כמדומני שאין לי בעיות בהבנת הנקרא. מה כתוב פה?
החוק מגביל את העסקאות לגביהן ניתן להעביר תשלום במזומן לעסקאות בהן מחיר העסקה, כהגדרתו בחוק, הוא:
  1. 11,000 ש"ח כאשר נותן או מקבל התשלום הינו עוסק;
  2. 50,000 ש"ח, כאשר שני הצדדים לעסקה אינם עוסקים;
  3. 55,000 ש"ח כאשר אחד הצדדים לעסקה הוא תייר;
  4. 11,000 ש"ח לגבי קבלה או תשלום במזומן של שכר עבודה, תרומה, או הלוואה , למעט הלוואה שנותן גוף פיננסי מפוקח;
  5. 50,000 ₪ לגבי קבלה או תשלום במזומן של מתנה.
  6. עורכי דין ורואי חשבון לא יקבלו סכום במזומן, מעבר לסכומים הנקובים לעיל, כאשר הם נותנים שירות עסקי ללקוח, כהגדרתו בסעיף 8ב לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס-2000.
יש משהו שלא כתבו בפוסט ההוא, המגביל את התשלום עד עשירית?

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אמת שיש לי בעיות ראיה, אבל כמדומני שאין לי בעיות בהבנת הנקרא. מה כתוב פה?

יש משהו שלא כתבו בפוסט ההוא, המגביל את התשלום עד עשירית?
מתוך אתר רשות המיסים:
בעסקאות עם עוסק מעל 11,000 ₪ - ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 11,000 ₪, לפי הנמוך ביניהם.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
חחח, לא נורמלים. אין ברירה - צריך יהיה לפרוט עסקה של 11001 לשתי עסקאות... (בכל אופן, כל עוד זה 11,000 במדויק אפשר במזומן, עד להחלטה חדשה, כרשום בהמשך)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה