ביקורת ספרות הילד המשיח - שולי רנד

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
כרגע זה עולה 20 ש''ח * 12 לא כולל מע''מ, אלא אם כן יש אפשרות דרך הרב @מ"ם
נארגן לך מגבית, נראה לי.
כל אחד - אחד שקל.
אחרי שתשנה את השם שלך למשהו קליט (יעקב השודד / יעקב הקברניט / התותח יעקב / יעקב הטייח / יעקב הענק / יעקב האגדי / יעקב החיפאי / הרה"צ יעקב ני"ו) - תבטל חזרה את המנוי.

יעקב1245

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אני שומע רבות מאנשים על העומק המופלא של השיר הזה
אפילו תו ממנו לא חדר אל ליבי העיקש
גם אחרי שקראתי את הביקורת, ושמעתי את השיר אי אלו פעמים
עדיין נותרתי אדיש כלפיו, כאילו הוא רק אוסף של מילים, עם ערימה של תווים.
מישהו מזדהה?
כמדומני שהנושא כאן הוא לא עומק או שטחיות.
יותר הייתי מניח את הדגש על האימון שהקורא רוחש למחבר, והאם נשמעת הכנות של המשורר.
כמו שכתב @Natan Galant שבאופן כללי האלבום הזה מרגיש כמו תיאטרון של הצגה מושקעת במיוחד (וכמו שרמז, יותר מידי).
אני באופן אישי, בלי 'רצוא ושוב' הייתי משוכנע ש'נקודה טובה' היא סתם תמימות מטופשת. הוא גם עבר כמה דברים בינתיים.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נראה לי שזאת לא המנגינה- זה הקול והשירה של שולי שקצת קשה להתרגל אליהם (וכשמתרגלים- מתמכרים).
המנגינה דווקא מאוד משרתת את המילים, הקו המלודי עולה ויורד בדיוק בנקודות המתאימות,
כשצריך עוצמה יש דיסוננסים או צלילים כרומטיים.
איך שולי אומר "הכל מתוקתק עד התק הקטן" (בשיר 'סיעתא דשמיא')
את הקול והשירה של שולי רנד לא צריך להכיר לי, אני איתו למעלה מעשור, והוא אחד החזקים בפלייליסט שלי.
הקו המלודי של השיר הזה לא מושלם, הוא אולי יפה מוזיקלית, אבל לי הוא מעביר תחושה של חוסר ביטחון לגבי המסר, מה שקורה אגב בשיר עץ ופרי, שהקו המלודי שלו מייסר, וכן בשירים "החקלאים", שיר שמשלב מלודיה מעניינת בפני עצמה, בפזמון שנשמע כמו דקלום של חבורת נוער גאה, במקום תחינה ותפילה לכפרה.
באופן כללי הרעיון של הילד המשיח נראה לי כמו הצצה לחלום של בן אדם אחר, שנותן לי לראות דרך חור מנעול צר את התחושות והתקוות שלו, אני לא מוצא את עצמי בשיר, והילד המשיח צועק אל תוך ליבו הפצוע של שולי רנד, אני רואה את הדם נשפך, אבל הוא דם של מישהו אחר.
במקום להתעורר אני חש חמלה על הניתוח שהוא חווה, ואני שמח שהוא כבר התעורר ונמצא בחדר התאוששות.

שרה.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
תודה, ביקורת מיוחדת.
ספציפית את השיר הזה ניסיתי כמה פעמים להסביר לעצמי ולא הצלחתי. עכשיו, אחרי ניתוח מעמיק כל כך, אני מבינה אותו אחרת לגמרי...

אגב, החזרתיות על מילים, שהזכרת בהודעה השניה, קיימת גם בשיר "רפאל" שלו. גם שם זה מעורר השתאות.

אברוּמי

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אני לא מוצא את עצמי בשיר, והילד המשיח צועק אל תוך ליבו הפצוע של שולי רנד, אני רואה את הדם נשפך, אבל הוא דם של מישהו אחר.
במקום להתעורר אני חש חמלה על הניתוח שהוא חווה, ואני שמח שהוא כבר התעורר ונמצא בחדר התאוששות.
להתענג מהדימויים ומהסרקאזם.
השערה שלי; רוב הנהנים מהשיר שמעו אותו ככל הנראה לפני קריאת הנושא כאן.
ורוב אלו שלא, כנראה קראו עליו באתרא הדין וניגשו להאזין לו בדחילו, רחימו וכזיבו...

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
להתענג מהדימויים ומהסרקאזם.
השערה שלי; רוב הנהנים מהשיר שמעו אותו ככל הנראה לפני קריאת הנושא כאן.
ורוב אלו שלא, כנראה קראו עליו באתרא הדין וניגשו להאזין לו בדחילו, רחימו וכזיבו...
אני חייב להודות שלמרות ששמעתי אותו הרבה פעמים לפני זה
אחרי הקריאה של הביקורתת, ניגשתי והאזנתי לו בדחילו, ונהנתי ממנו יותר.
ובכלל בעת הדיגיטלית חסרה לנו ההנאה של לשבת על הספה עם החוברת של המילים, ולהאזין תוך כדי לשיר..

+shira

משתמש סופר מקצוען
את הקול והשירה של שולי רנד לא צריך להכיר לי, אני איתו למעלה מעשור, והוא אחד החזקים בפלייליסט שלי.
הקו המלודי של השיר הזה לא מושלם, הוא אולי יפה מוזיקלית, אבל לי הוא מעביר תחושה של חוסר ביטחון לגבי המסר, מה שקורה אגב בשיר עץ ופרי, שהקו המלודי שלו מייסר, וכן בשירים "החקלאים", שיר שמשלב מלודיה מעניינת בפני עצמה, בפזמון שנשמע כמו דקלום של חבורת נוער גאה, במקום תחינה ותפילה לכפרה.
באופן כללי הרעיון של הילד המשיח נראה לי כמו הצצה לחלום של בן אדם אחר, שנותן לי לראות דרך חור מנעול צר את התחושות והתקוות שלו, אני לא מוצא את עצמי בשיר, והילד המשיח צועק אל תוך ליבו הפצוע של שולי רנד, אני רואה את הדם נשפך, אבל הוא דם של מישהו אחר.
אולי זה בדיוק מה שהמלודיה באה לבטא, בלבול. חוסר קוהרנטיות. מה לכל השדים קורה כאן - - -
ככה זה עם חלומות.
ובעץ ופרי - וודאי שהקו צריך להיות מייסר. כי התוכן המילולי הוא הדבר הכי כואב שקראתי מאז מגילת איכה.

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
לי הפרשנות נשמעת קצת תלושה בחלקים מסוימים, ולא נראה לי שאליה התכוון @ר' שולי.
עניין החזרה על המילים, לדעתי זו סוג של השלמה וייפוי לקטסט, לא מעבר.
אמנם בטוב טעם, אבל אין כאן כוונות עמוקות ב'יושב או עומד, תפוח או אגס'.
ו... אהבתי את השיר ואת המנגינה עד תום.
וכיון שנגענו ביוצר המופלא הזה - הייתי שמח לדון בכל השירים שלו, אבל אין עיתותי בידי. אם מישו מתנדב להרים את הכפף, ברכות על ראשו.
ואולי אפילו שולי יצטרף אלינו יום אחד לחלוקת תובנות.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אני גם הרגשתי כך.
לא התחברתי לשיר הזה. בקשר לשולי, הילדים שלי הקטנים יודעים לדקלם את השירים שלו בע"פ, כך שהוא אחד המועדפים עלינו.
רק מה, דמיינתי אותו קם אחרי החלום המוחשי שלו ומרגיש צורך עז לכתוב אותו. אז בעקבות חלום מוחשי שלי אי פעם, הצלחתי להתחברתי לכך שהוא הרגיש משהו וזה היה עוצמתי בשבילו. אבל לא בשבילי...

עטרה ד

משתמש מקצוען
ק מה, דמיינתי אותו קם אחרי החלום המוחשי שלו ומרגיש צורך עז לכתוב אותו.
לא בהכרח.
אני חשבתי אחרת.
אולי הוא רצה שהמסר
(מָתַי כְּבָר תִּתְעוֹרֵר, אַתָּה
מָתַי סוֹף סוֹף תְּגַלֶּה
לֹא בַּשָּׁמַיִם הִיא ַרַק בְּפִיךָ
וּמִלְּבָבְךָ חֶסְרוֹנְךָ תְּמַלֵּא)

ייכנס בדרך יותר מענינת.
שאנחנו נבין שאנחנו מתפללים לגאולה פרטית וכללית, אבל בתכל'ס- אנחנו לא באמת עושים עם עצמנו משהו בעולם המעשה למען זה,
כמו שהייטבתי להכיר את שיריו של רנד, היה מסר, והוא שזר את החלום.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
לא בהכרח.
אני חשבתי אחרת.
אולי הוא רצה שהמסר

ייכנס בדרך יותר מענינת.
שאנחנו נבין שאנחנו מתפללים לגאולה פרטית וכללית, אבל בתכל'ס- אנחנו לא באמת עושים עם עצמנו משהו בעולם המעשה למען זה,
אולי...

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
לא בהכרח.
אני חשבתי אחרת.
אולי הוא רצה שהמסר

ייכנס בדרך יותר מענינת.
בדיוק כך.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אבל זה לא סותר לכך שיתכן וחלם את החלום ואז באו לו כל מיני הקשרים...

+shira

משתמש סופר מקצוען
הבלבול בשיר היה אותנטי. וכמו שרבים אמרו, הוא בא לידי ביטוי גם במלודיה.
ולכן ההימור שלי הוא שחלום אמיתי היה כאן איפשהו, והמסר בא אחר כך.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה