הגמ"ח המרכזי - מסקנות וסיכומים (כי הציבור כבר השתעמם ונטש את האשכול הקודם...)

מצב
הנושא נעול.

אפשרי

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י רותי קפלר;2281044:
לגבי הגמח המרכזי, עדיין לא פגשנו את הBDO ולא דוחות כספיים. אמינות וותק - אכן יש.

ועד כמה ההון העצמי של הגמ"ח הוא אכן הבסיס האיתן להלוואות?

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י אפשרי;2281091:
ועד כמה ההון העצמי של הגמ"ח הוא אכן הבסיס האיתן להלוואות?

דשנו בזאת בארוכה באשכולות האקסל.
הגמח המרכזי נשען בעיקרו על החזרי ההלוואות של הלווים הקודמים - כדי לתת ללווים הבאים (ולא על כספי הפקדה של מצטרפים חדשים). לכן זו לא פירמידה וכולי וכולי.

עם ההון שיצטבר להם לאט לאט, הם מתכננים להוציא מיזמים נוספים לטובת הציבור, כך אמר לי הנציג.

אפשרי

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י רותי קפלר;2281243:
דשנו בזאת בארוכה באשכולות האקסל.
הגמח המרכזי נשען בעיקרו על החזרי ההלוואות של הלווים הקודמים - כדי לתת ללווים הבאים (ולא על כספי הפקדה של מצטרפים חדשים). לכן זו לא פירמידה וכולי וכולי.

עם ההון שיצטבר להם לאט לאט, הם מתכננים להוציא מיזמים נוספים לטובת הציבור, כך אמר לי הנציג.

אם הבנתי, התשובה היא לא. תודה.

avim10

משתמש מקצוען
נכתב ע"י הגמ"ח המרכזי;2281024:
הם צריכים להעביר כל חודש לילד, אחרת זה איסור ריבית גמורה!!

אבל יש לזה מספיק פתרונות, אין צורך שהילד ייפגש כל חודש עם האבא לקבל מזומן מהיד שלו....
למשל, הו"ק בנקאית קבועה שיוצא מהחשבון של האבא לחשבון של הבן. יום לפני שיורד ההו"ק של הגמח מחשבון הבן. זה דבר שאפשרי בכל הבנקים בלחיצת כפתור פשוטה באתר הבנק
תודה על התשובה, למרות שבינתיים כבר קיבלתי אותה ממקור אחר.
והאמת שלא זכיתי להבין, איפה איסור הריבית בענין. מאחר שאת ההלואה לא קבלו ההורים, אלא הילד. אחר כך הלך הילד והלוה את הכסף שקיבל, להוריו. כעת משעבודא דר"נ הוא חייב, ומשלם ישירות לגמ"ח - המלוה של המלוה שלו. מה הבעיה בזה?
אבל אולי לא כאן המקום לדיון הלכתי.

אפשרי

מהמשתמשים המובילים!
הרב רובין, אפשר פירוט על 'הלוואות בר מצווה' שהוזכרו כאן למעלה?

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
נכתב ע"י avim10;2281283:
תודה על התשובה, למרות שבינתיים כבר קיבלתי אותה ממקור אחר.
והאמת שלא זכיתי להבין, איפה איסור הריבית בענין. מאחר שאת ההלואה לא קבלו ההורים, אלא הילד. אחר כך הלך הילד והלוה את הכסף שקיבל, להוריו. כעת משעבודא דר"נ הוא חייב, ומשלם ישירות לגמ"ח - המלוה של המלוה שלו. מה הבעיה בזה?
אבל אולי לא כאן המקום לדיון הלכתי.

גם כאשר אין ריבית גמורה אלא רק 'אבק ריבית' או 'הערמת ריבית'
בגמח מקפידים על זה.
מייסד הגמח המרכזי הגאון ר' גבריאל יוסף לוי שליט"א, הוא יהודי שכל ענייני איסור ריבית וכל מה שמסתעף מזה בהלוואות בבנקים ובגמחים וכדו', אלו נושאים שנמצאים בדם שלו.
מבחינתו אם הגמח המרכזי לא 'גלאט' מבחינת איסור ריבית שלא יהיה את הגמח המרכזי, למרות כל החשיבות שבדבר.
(לצערינו יש היום קלות ייתר בכל נושא ההלוואות בריבית, רק לדוגמא: אנשים לוקחים הלווואות מהבנקים ב'היתר עסקה' גם כאשר לא לוקחים את ההלוואה לצורך עסקה אלא לכיסוי החובות ולאוכל לילדים וזה בעיה גדולה)

מי שמעוניין לשמוע יותר בעניין זה, יכול להתקשר לרב של הגמח המרכזי לענייני ריבית הרב יצחק וינברג 054-8412051. כל יום לאחר 10 בערב. הוא עונה בשמחה לכל השואלים.

אפשרי

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י הגמ"ח המרכזי;2281342:
לא שידוע לי, לפחות בינתיים..

כך נכתב כאן למעלה:

נכתב ע"י חדוה;2104142:
אני בגמח המרכזי הרבה שנים בערך 20 ובקרוב מקוה להשתמש בכסף...
בינתיים הם עוזרים גם להלוואות לבר מצוה כבר פעם שניה שאני נוטלת הלוואה פעם קודמת 15 אלף והפעם הזו 17 אלף(איזה טיפשה אני שלא ביקשתי יותר)אני לא צריכה ערבים כנראה שהכסף ששוכב שם ערב לי אני מחזירה אלף שקל בחודש הכל זורם קל נעים קרוב נחמד לנו איתם גם פעם בשלושה חודשים כמדומני אפשר לקבל הלואה מהירה של 4000 ש"ח בשתי תשלומים
בקיצור בונוסים מהצד

שירהה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
אין שינוי בגמ"ח המרכזי

יש מדיניות של עמימות גרעינית לגבי הדוחות הכספיים.
טיפשי להאמין ש''עובדים על זה'', כבר עשר שנים..( אולי 'עובדים' אבל לא על זה...)
אין התחייבות לא למתן ההלוואה, ולא לתאריך מסויים.
אולם היות ורוב ההנהלה מוחזקים בנתיים ככשרים,
הרי שהציבור העני ביותר בארץ ממשיך להזרים כמאה שמונים מליון שקל בחודש (סדרי גודל של הנפקות אג"ח) לגוף מסוג כזה -
שאם יקרה משהו, (אינפלציה למשל, שווי הכסף יכול לפחות מאוד, וזה כי הם החליטו החלטה של דולר שווה 4 שקל, ולא הצמידו למדד)
או שיחליט לשנות את הכללים (שעות מענה רק בבין הזמנים, בין 2 ל4 )
או שיחליט לא לשנות את הכללים (הרי עוד כמה שנים יצטרכו כמות של 'מעבר אחוז החסימה' רק עבור כמות ה'ערבים' הנדרשים)
או שיחליט להרויח קצת יותר מעד היום (היום הם משאירים לעצמם כ 8 אחוז מההפקדות, מחר 10 וזה עשרות מליונים. אין לאף אחד מושג מה עושים בדיוק עם הכסף הזה)
אני יכול להמשיך, אבל הרעיון מובן, לאף אחד לא תהיה אפשרות לבוא בטענות למישהו!!!!

תהנו,
והלוואי ולא יקרה לאף אחד נזק או עגמ"נ.

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
נכתב ע"י אפשרי;2281350:
כך נכתב כאן למעלה:

יש גמח שנקרא 'חסדי לאה' הוא גמח שמסונף לגמח המרכזי אך לא מכספי הגמח המרכזי אלא מכספי מפקידים חיצוניים.
שם נותנים הלוואות לחברי הגמח המרכזי לצרכים שונים עד 20,000 ש"ח מול הכסף שיש לכם בגמח המרכזי, אפשר גם לצרף ערב שחבר בגמח המרכזי שיחתום עבורכם אם אין לכם מספיק כסף צבור בגמח המרכזי.
הטלפון של הגמח הוא 08-6997000
אני מדגיש! הגמח מיועד רק למי שכבר חבר בגמח המרכזי כמה שנים.

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
כמה תשובות לכמה שאלות:

1. 'הגמח מקבל כל חודש 180 מליון....' מאיפה הנתון הזה? הלוואי!! אנחנו כיום מגלגלים כ 20 מליון שח בחודש, כאשר רוב הכסף מגיע בכלל מהחזרי הלוואות ולא מכספי הפקדות ותרומות הורים.

2. 'עמימות לגבי הדוחות'?! הסברתי עשרות פעמים כאן בפורום ואני יחזור שוב על הדברים.
הגמח מתקדם בצעדי ענק לסגירת הפער של הדוחות הכספיים של השנים הקודמות, דוחות אלו נעשים ונחתמים ע"י BDO (משרד רו"ח מהגדולים בעולם וידוע במוניטין שלו). כמדומני שכעת אוחזים בשנים 2013-2014.
דוחות אלו מגלים בס"ד שגם בעבר הגמח התנהל בצורה מעולה ללא חריגות מהתוכנית.
וכבר קיבלנו את אישור משרד רו"ח BDO ל'מודל הכלכלי' (התוכנית בעצמה) של הגמח גם לשנים קדימה וגם רטרואטקיבית שהתנהלנו עד כה כמו שצריך.

אמרתי כאן כמה פעמים שכל המעוניין מוזמן לבקר במשרדי הגמח, ולעיין בדוחות הללו. עדיף לתאם מראש עם הרו"ח של העמותה צבי זאבי בטלפון 073-7248888
מובן בהחלט שאין סיבה שדוחות אלו יסתובבו אצל כל מיני וכדו'...

אין לגמח המרכזי מחויבות חוקית לבקש 'אישור נהיל תקין' כיון שאנו לא מקבלים תקציבי מדינה ואין סעיף 46, ומעבר לכך בינתיים אין אפשרות לבקש אישור 'ניהול תקין' כל עוד לא תעוגן בחקיקה מסודרת 'חוק הגמחים' גם אם נבקש כנראה לא נקבל. כך שגם אם נתאמץ ייתכן מאוד שהמאמץ יהיה לשווא.
היה אומנם הסדר זמני של הבנקים עם הגמחים (למי שיודע) אבל זה לא נקבע בחקיקה. וכידוע במדינה שלנו לוקח זמן לחוקק חוק מסוגים כאלו. (מי שמעוניין יש אצלי את טיוטת החוק שכתבו באוצר לפני השינויים שהחרדים מבקשים להכניס בו, הפער הוא גדול כי הם לא באמת מבינים את צרכי הציבור החרדי ואת תרבות הגמחים ולכן אני מעריך שזה יקח זמן)

מה שאני יודע זה שבינתיים במשך קרוב ל 15 שנה, הגמח המרכזי זכה להלוות עד כה בסך הכל למעלה ממיאלרד ש"ח!!! מיאלרד ש"ח!!! כל חתונה שניה כיום, אחד מהמחותנים לקח הלוואה בגמח המרכזי. עם עובדות קשה להתווכח!!

3. לגבי שעות מענה טלפוני ועוד, הנושא בימים אלה בטיפול. הגמח כעת עובר למשכנו החדש כאשר יאוחדו בעז"ה כל שלוחות הגמח המרכזי למשרד אחד גדול ומרווח, ובעז"ה יושם דגש גם על התרחבות החברים בגמח המרכזי בשנים האחרונות שמצריך יותר שעות של מענה לפונים וכו'. אני מאוד מקווה להיות איש של בשורות בעניין זה ועוד בתקופה הקרובה.

4. בנוגע לגמח שהוזכר כאן בפורום שמוקם בימים אלה שנקרא 'הגמח הארצי'. לא שמעתי עליו עד כה.

ההצטרפות לגמח המרכזי היא פשוטה! טלפון אחד ואתם רגועים!

עפולה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י הגמ"ח המרכזי;2283173:

אמרתי כאן כמה פעמים שכל המעוניין מוזמן לבקר במשרדי הגמח, ולעיין בדוחות הללו. עדיף לתאם מראש עם הרו"ח של העמותה צבי זאבי בטלפון 073-7248888
מובן בהחלט שאין סיבה שדוחות אלו אצל כל מיני וכדו'...

[/SIZE]

אהבתי :);)

אפשרי

מהמשתמשים המובילים!
לרב רובין
1. תודה על המידע שכתבת, בפרט שעות המענה שאכן צריך להשתפר בנושא זה.
2. למה באמת אין סעיף 46?

ואשרי הרב רובין שמזגו נוח ומקשיב לביקורת.

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
נכתב ע"י אפשרי;2283285:
לרב רובין

2. למה באמת אין סעיף 46?

כל הגמחים מהסוג הזה אין להם סעיף 46 כיון שיש רווח לגמח.
אומנם זה הולך הכל למטרת החברים אבל להם זה לא משנה

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י הגמ"ח המרכזי;2283173:
מובן בהחלט שאין סיבה שדוחות אלו יסתובבו אצל כל מיני וכדו'...

אם תרצו או לא, הדוחות יהיו גלויים לציבור ברשת, מיד אחרי שיוגשו לרשם העמותות כחוק.
כיוון שהגמח הוא מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח), ומתאפשר לו להכניס כספים בלי לשלם מס, זהו בהחלט עניינו של הציבור מה נעשה בכספים שהצטברו, ולכן הדוחות יפורסמו באתר גיידסטאר.

נכתב ע"י הגמ"ח המרכזי;2283331:
כל הגמחים מהסוג הזה אין להם סעיף 46 כיון שיש רווח לגמח.
אומנם זה הולך הכל למטרת החברים אבל להם זה לא משנה

אין קשר בין רווח לגמח ובין סעיף 46.
כיוון שהגמח רשום כעמותה=מלכ"ר, אסור לו להרוויח. לא משנה אם יש לו סעיף 46 או לא.
מותר לגמח לקחת את הכספים שהצטברו, ולהשתמש בהן למטרות העמותה הרשומה - אבל לעולם לא לצבור רווחים סתם כך או למשוך רווחים.

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
נכתב ע"י רותי קפלר;2283342:
אין קשר בין רווח לגמח ובין סעיף 46.
כיוון שהגמח רשום כעמותה=מלכ"ר, אסור לו להרוויח. לא משנה אם יש לו סעיף 46 או לא.
מותר לגמח לקחת את הכספים שהצטברו, ולהשתמש בהן למטרות העמותה הרשומה - אבל לעולם לא לצבור רווחים סתם כך או למשוך רווחים.

זה שהגמח המרכזי יכול להשתמש בכספים של הרווח רק למטרות העמותה ולמען עזרה לחברי הגמח זה נכון. אבל זה לא עוזר לנו עם סעיף 46.
סעיף 46 מקבלת רק עמותה שכל הכסף שנכנס מחולק ונתרם למטרות העמותה (למעט שכר) כמו קופות צדקה וישיבות וכדו'. וכאן כיון שנשאר רווח נוסף אין אפשרות לקבל.
זו הסיבה!! והיא תקפה לכל הגמחים מהסוג הנ"ל.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ועוד סיבה, שלתורמים יש זכות הנאה מתרומתם. זה לכשעצמו כבר סיבה לפסול את העמותה מקבלת סעיף 46. (אחת ההתניות בהכרה בתרומות לצורך מס, זה שהתורם לא קיבל שום טובת הנאה או שירות בעד התרומה).

יוסי לוי

משתמש צעיר
נכתב ע"י רותי קפלר;2283386:
ועוד סיבה, שלתורמים יש זכות הנאה מתרומתם. זה לכשעצמו כבר סיבה לפסול את העמותה מקבלת סעיף 46. (אחת ההתניות בהכרה בתרומות לצורך מס, זה שהתורם לא קיבל שום טובת הנאה או שירות בעד התרומה).

ניתן להנפיק קבלות לתורמים שלא מקבלים הלוואות.

אבי2000

משתמש סופר מקצוען
בא לא נשכח שהכסף פוחת והוא לא שווה אותו שווי,
הרי את ההלוואה מקבלים אם צירפתם את הילד בגיל 3 לאחר קרוב לעשרים שנה, ועכשיו בואו נדפדף אחורה מה היה אפשר לקנות לפני עשרים שנה? כמה הייתה עולה דירה לפני עשרים שנה? והיום?
לכאורה זה לא ישתנה גם בעוד עשרים שנה, וא"כ האם זה משתלם? והאם זה יותר יהיה משתלם ממשכנתא אם הייתי יכול לשמור על הערך הכספי שלי? (כלאמר הפיחות לעומת היוקר שאני יקבל אז),
ולמען הגילוי הנאות- אני כן בגמח וכן משלם כל חודש, אבל רק בשביל החסד כמו כל גמח אחר, ואני לא ככ בונה על עתידו של גמח זה בשביל רווח,
להשגות אשמח לשמוע

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה