הגמ"ח המרכזי כפיתרון לבעיית יוסל'ה, או אולי השקעה לטווח ארוך? דעתכם הכנה הנה לכאן, תודה רבה

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
השאלה שאני רוצה להניח כאן איננה שאלה כלכלית טהורה, אלא גם פסיכולוגית.
יש לא מעט צדדים לכאן ולכאן, ובכל זאת - הבה נשמע את דעתכם.
בואו נדבר רק על השורה התחתונה.

נניח והפקדתם במסירות כל חודש 300 שקל, במשך 16 שנה.
סך הכל יש לכם ב"קופה" סכום נכבד של 57,600 ש"ח
תמורתו תקבלו הלוואה של 240,000 ש"ח
כאשר תצטרכו להחזיר רק 202,000 ש"ח
כלומר - בעצם שילמתם ריבית מראש בסכום של 19 אלף שקל, במשך 16 שנה, וזאת כדי שבנכם ייהנה מהלוואה דשנה וגדולה ללא ריבית.
למה זה טוב? כי אחרי שנתיים ושלוש של הפקדות, כאשר כבר שמתם סכום גדול יחסית ב"קופה" שלכם, לא תרצו להפסיד, אז גם יהיה לכם קשה - תמשיכו לשלם כל חודש את הקיצבה החודשית לגמ"ח, ובבוא היום תהנו מהלוואה יפה שתעזור לכם להיפטר מיוסל' התכשיט שלכם ולחתן אותו עם חדווהל'ה התמימה והפתייה שלא יודעת איזה חתול מחכה לה בשק.
ועוד נקודה אחת הראויה להילקח בחשבון, תרתי משמע.
בעוד כ- 16 שנה, ה 240,000 ש"ח לא יהיו שווים כמו היום. הם יהיו שווים פחות. נניח 200,000 פשוט בגלל ירידת הערך של הכסף.
זה אומר שאתם משלמים היום בכסף "יקר" יחסית כדי לקבל בעתיד כסף ששווה קצת פחות.

עד פה מעשה הגמ"ח, וכעת למעשה מקביל.
אני שואל את עצמי - ועכשיו גם אתכם, ידידיי.
האם כאשר אנחנו מביטים באוצרות הקטנטים שלנו, ויודעים שיום יבוא ונצטרך לחתן אותם עם הפרייארים התורנים, האם לא עדיף להתנהל בצורה כלכלית שונה?
אולי עדיף לעשות תחת זאת הוראת קבע של 300 שקל לאחת מחברות ההשקעה הגדולות במשק, ולקבל תמורת כספכם ריבית סולידית של 4% שנתית?
מצו"ב מחשבון מושקע (ותודה ליוכי שבנה את הטבלה והשקיע בה יזע, מאמץ וכישרון מפעים), הגורס כי אם תשקיעו מידי חודש 300 ש"ח, תהנו בבוא היום מסכום של 80,827 ש"ח? לא הלוואה. כסף שלכם, חי וקיים, איתו תוכלו לקנות לחדוול'ה שרשרת זהב כבדה ושעון יפהפה, שישכיח ממנה את הבור איתו היא מתחתנת.
מה דעתכם?

קבצים מצורפים

• ריבית פיקדון.xlsx
    KB 25.6 · צפיות: 171
נערך לאחרונה ב:

שקדי

משתמש מקצוען
כמעט החלקתי על הרצפות!
נס שהזהרת...
האתר משכנע ממש. יפה מאד!

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אולי עדיף לעשות תחת זאת הוראת קבע של 300 שקל לאחת מחברות ההשקעה הגדולות במשק, ולקבל תמורת כספכם ריבית סולידית של 4% שנתית?

עקרונית זה נכון.
מעשית - השאלה אם מדובר על אנשים שמסוגלים לחסוך בשקדנות ובקפדנות כל חודש, ולא לשבור את החסכון אף פעם, ולא לקצץ בו בתקופות קשות.

בכיוון הנכון

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
יש הרבה דעות לכאן ולכאן..

אני רוצה להתייחס לנקודה אחרת..

חשבת על כמות החסד שאתה עושה עם ההפקדה הזאת?
כמה הלוואות ניתנות למשפחות בני תורה ולהכנסת כלה מכספי ההפקדה שלכם?

מעבר לחישוב אחוזי הרווח/ריבית וכו', יש לך גם מחשבון שמיימי לחישוב זכויות שהח"ח כותב עליהם אין סוף בספרו אהבת חסד?

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
ועוד שאלה,
האם הכסף שמונח בגמ"ח המרכזי מבוקר על ידי מישהו, או שהנהלת הגמ"ח יכולה להשקיע אותו בכל שטות שעולה על דעתה (כגון העיר החרדית החדשה בורות צפורית)

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
ועוד שאלה,
האם הכסף שמונח בגמ"ח המרכזי מבוקר על ידי מישהו, או שהנהלת הגמ"ח יכולה להשקיע אותו בכל שטות שעולה על דעתה (כגון העיר החרדית החדשה בורות צפורית)
והאם הגמ"ח המרכזי יכול יום אחד להכריז על סגירה וחדלות פרעון, ולהותיר אחריו אלפי שקתות שבורות.

תם וחכם

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
1. עקרונית אתה צודק, אבל היתרון היחיד שיש לגמ"ח המרכזי הוא שניתן לשלם מכספי מעשרות,
למרות שמי שמתעקש על ההלכה היבשה יוכל למצוא פתרונות לצורך להפריש מעשרות בימינו,
עם זאת מי שאינו רוצה לברוח מההלכה וממטרתה שהיא לגמול חסד בכספו, אז הגמ"ח המרכזי זה גם הרבה מאד חסד.

2. אני מפקיד כבר כמה שנים לגמ"ח, וחלק מההפקדה מחושבת ממעשרות, מתוך הנחה שגם במקרה והגמ"ח יקרוס (לא תרחיש בלתי סביר בעיניי), עשיתי עם כספים אלו הרבה חסד.

3. בעיניי הגמ"ח המרכזי יש לו אימון חלקי. כלומר, היום בעידן המודרני - הגופים הפיננסים הגדולים פועלים בתפיסה מחושבת מאד, והם מחויבים לרוגלציה רצינית ואחראית, כך שהסיכונים הם הרבה פחות, והם בדרך כלל פחות באשמת הגוף הפיננסי ויותר באשמת נתונים אחרים (למשל, קריסה פתאומית של תחום מסוים). ואילו הגמ"ח המרכזי למרות כל התעודות מרו"ח למינהם פועל בשיטת השטעטל, אף אחד לא יודע את הדוחו"ת האמיתיים של כל השנים (כמה נכנס, כמה יצא, מה ההון, היכן השקיעו). ועם זאת, יש לו אמינות כמו הרבה גופים שפועלים במגזר החרדי ויש להם נסיון, והם מגלים רצינות יחסית בפעילותם (למשל 'ערבים'). ברור שמבחינת רווח ומבחינת סיכון עדיף להשקיע בקרנות הון למינהם.

4. מה שבטוח שאם כבר ללכת על הכיוון הזה (מחמת מעשרות או כל סיבה אחרת) עדיף להפקיד בגמ"ח המרכזי ולא בכל גמ"ח אחר שעדיין לא הוכיח את עצמו, וצריך להשקיע הון על פרסום מטורף.
השתמש כספי מעשרות גם עבור הוצאות חיתון הילדים.
עם זאת, התחושה האישית

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ועוד שאלה,

לכאורה, הדוחות שחיכינו להם שנים, הגיעו סוף סוף לרשם העמותות:

(לקרוא ולהבין אותם, דורש קצת הבנה בדוחות כספיים).

תם וחכם

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
לא הייתי מתלהב מדוחו"ת שהגיעו לרשם העמותות.
כל מי שמכיר את עולם העמותות מקרוב - יודע שזה הדרך הקלה לניהול לא תקין של כל גוף באשר הוא.
אין לי ספק שיקח זמן, אבל עידן העמותות שמתנהל עם חוקים עות'מאנים יעלם מהעולם.
זה בוודאי יקרה אחרי שאחת העמותות הגדולות תסתבך עם איזו פרשייה.

ועוד מילה שאולי הרבה לא יסכימו איתי אבל זו האמת בעיני. אין כזה דבר אירגון של חסד בהיקף גדול - בסוף זה עסק לכל דבר וענין. חסד אמיתי זה ברמה המקומית בלבד.

פנדורה

משתמש מקצוען
כתיבה משעשעת
בגלל הסיבות הנ"ל אנחנו מפקידים גם בגמ"ח וגם בקופ"ג אלטשולר הלכה.
אני לא מסתכלת על הגמ"ח כתוכנית חיסכון אלא כאופציה לקבלת הלוואה גדולה בבא העת, דבר שכמעט בלתי ניתן להשיג.

המרגיז שאין באלטשולר מסלול הלכתי מנייתי, לא בא לי להשקיע במנייתי של גופים אחרים ופחות יציבים.

עד מתי

משתמש מקצוען
הכל נכון
אבל בשורה התחתונה הגמח גורם לשקט נפשי ללא מעט משפחות. ( אבי שיחיה חיתן 10 בנות בליע"הר וזה ממש היה הבסיס לכל חתונה)
מי שמסוגל באמת לקחת את הכסף ולהשקיע אותו במקומות מניבים ודאי שעדיף , רק לא כולם בנויים לזה

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
לא הייתי מתלהב מדוחו"ת שהגיעו לרשם העמותות.
כל מי שמכיר את עולם העמותות מקרוב - יודע שזה הדרך הקלה לניהול לא תקין של כל גוף באשר הוא.
אין לי ספק שיקח זמן, אבל עידן העמותות שמתנהל עם חוקים עות'מאנים יעלם מהעולם.
זה בוודאי יקרה אחרי שאחת העמותות הגדולות תסתבך עם איזו פרשייה.

ועוד מילה שאולי הרבה לא יסכימו איתי אבל זו האמת בעיני. אין כזה דבר אירגון של חסד בהיקף גדול - בסוף זה עסק לכל דבר וענין. חסד אמיתי זה ברמה המקומית בלבד.

בעקרון - נכון, ויש הרבה משחקים ותחומים אפורים בדיווחים לרשויות. אבל תלוי מה ואיפה.
במקרה הנדון, למשל, כאשר רו"ח זיו האפט חותמים שיש לעמותה פק"צ בבנקים של כך וכך מיליונים, הם לא יעשו את זה בלי לראות אישורי יתרה.

העמותות כבר לא מתנהלות כיום עם חוקים עות'מאניים. (יש אגודות עות'מאניות, שהן סיפור אחר)

לגבי העסק - אכן, והמשכורות יעידו. אבל אין שום בעיה, ואולי להפך, עדיף לנו כציבור שגמחים בהיקף כזה ינוהלו כעסק.

במקרים רבים מוטב שתהיה עמותה שבה יש מנכ"ל שמקבל משכורת קבועה ידועה מסודרת וברורה, מאשר עמותה שמנוהלת בידי 'עסקנים' שלעמלק"פ, וכל אחד עושה בשקט לביתו. (כמובן שיש גם כאלו שבאמת לא יקחו פרוטה).

horseman

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הנתון שהכי תפס אותי בנתונים הכספיים זה היתרה השנתית של 6 מליון שקל
מה שמוכיח על איתנות התוכנית
מעניין איפה אוחזים כל הקופות ברעיון הזה שקמו אחריהם...
מה שפחות מובן זה הוצאות שנתיות של 3 מליון שקל כ14 אחוז מהמחזור
לא מבין בזה! אולי זה נורמלי מי שמבין שיסביר.
אגב נתוני השכר הם ברוטו ובסוף זה יורד ב30 אחוז בערך כך שמי שברוטו שלו 30 אלף שקל יקבל כ19 אלף משכורת.....
הנה קישור לנתון הזה.

נערך לאחרונה ב:

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
1. עקרונית אתה צודק, אבל היתרון היחיד שיש לגמ"ח המרכזי הוא שניתן לשלם מכספי מעשרות,
למרות שמי שמתעקש על ההלכה היבשה יוכל למצוא פתרונות לצורך להפריש מעשרות בימינו,
עם זאת מי שאינו רוצה לברוח מההלכה וממטרתה שהיא לגמול חסד בכספו, אז הגמ"ח המרכזי זה גם הרבה מאד חסד.

2. אני מפקיד כבר כמה שנים לגמ"ח, וחלק מההפקדה מחושבת ממעשרות, מתוך הנחה שגם במקרה והגמ"ח יקרוס (לא תרחיש בלתי סביר בעיניי), עשיתי עם כספים אלו הרבה חסד.
שיקול הגיוני, רק שאז כדאי להסתכל על התשלום לגמ"ח כצדקה, ולא להשקעה, ומי שמעוניין גם להשקיע לחתונות הילדים- שיעבוד בשיטה הזאת
כתיבה משעשעת
בגלל הסיבות הנ"ל אנחנו מפקידים גם בגמ"ח וגם בקופ"ג אלטשולר הלכה.
אני לא מסתכלת על הגמ"ח כתוכנית חיסכון אלא כאופציה לקבלת הלוואה גדולה בבא העת, דבר שכמעט בלתי ניתן להשיג.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הנתון שהכי תפס אותי בנתונים הכספיים זה היתרה השנתית של 6 מליון שקל

בארגונים מהסוג הזה מה שמשפיע יותר על איתנות פיננסית זה הנכסים השוטפים מול ההתחייבויות השוטפות, ונכסים לטווח ארוך מול התחייבויות לטווח ארוך (במקרה של הגמח נראה שאת ההתחייבויות לטווח ארוך הם רשמו כקרן מוגבלת זמנית).
גם גובה הנכסים הנ"ל וגם איתנותם. (פק"מ בבנקים הוא יותר בטוח מהשקעה בקרקע חקלאית, למשל).

הכנסה של 6 מיליון בשנה אחת, זה דבר חיובי בהחלט אבל אי אפשר לקחת אותו כהוכחה לאיתנות פיננסית.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה