• בעקבות ניצול הפורום למטרות אחרות ההרשאה לכתיבה והעלאת נושאים הינה רק למנויים, לקבוצות מקצועיות ולחכמת נשים.

הגבול בין חסד לניצול

שושנה קסומה

משתמש צעיר
שלום לכולם
את גודל מצות צדקה וחסד אין צורך לפרט כלל!!! הדבר בהחלט ידוע לכולם
רק כן רציתי להבין ולהגדיר, מהו הגבול בין חסד לניצול, כי באמת ישנם הרבה סיטואציות בהם אנו נתקלים בבקשות מכיוונים שונים (ולעיתים, משונים) או אז אנו עומדים ומשתוממים, האם באמת דרוש ממני מילוי בקשתו של האחר או שמא יכנס אני לקטגוריית הפראייר
האם יש מי שייטיב להגדיר אמתי מעשינו בשם חסד יקראו ואימת כלל וכלל לא?

וילך איש

משתמש מקצוען
חסד - עזרה עם גבולות (לתת מה שיש לי ומה שביכולות שלי ולא מעבר)
ניצול - בלי גבולות (לעשות מעבר לכוחות ואז לקרוס ולהתמרמר)

חסד - מתוך בחירה שלי (אני רוצה לעזור, גם אם זה קשה)
ניצול - בלי בחירה שלי (לתת לשני לקחת ממני כי אין לי אומץ לומר באסרטיביות "לא")

חסד - סיפוק בלב על מה שנתתי/עזרתי לשני
ניצול - אכזבה, מרירות ותסכול על מה שהשני לקח ממני בכוח

חסד - נתינה מועילה (הנותן/עוזר אכן מביא תועלת למקבל/לנעזר)
ניצול - ריצוי חסר תוחלת (המקבל/נעזר לא מסתפק במה שקיבל ומנסה בכוח לקחת עוד ועוד)

בניהו רבלין

משתמש צעיר
חסד - עזרה עם גבולות (לתת מה שיש לי ומה שביכולות שלי ולא מעבר)
ניצול - בלי גבולות (לעשות מעבר לכוחות ואז לקרוס ולהתמרמר)

חסד - מתוך בחירה שלי (אני רוצה לעזור, גם אם זה קשה)
ניצול - בלי בחירה שלי (לתת לשני לקחת ממני כי אין לי אומץ לומר באסרטיביות "לא")

חסד - סיפוק בלב על מה שנתתי/עזרתי לשני
ניצול - אכזבה, מרירות ותסכול על מה שהשני לקח ממני בכוח

חסד - נתינה מועילה (הנותן/עוזר אכן מביא תועלת למקבל/לנעזר)
ניצול - ריצוי חסר תוחלת (המקבל/נעזר לא מסתפק במה שקיבל ומנסה בכוח לקחת עוד ועוד)
מדהים כמה נכון

שושנה קסומה

משתמש צעיר
העלת כאן סיטואציה ממש מוכרת
סתם כבדרך אגב ישנם אנשים הנוהגים ובצדק, "עבודה, משפחה, שני קטבים הם"
כלומר כשמציעים להם לעבוד בעבודה שהבוס הוא קרוב משפחה אינם ניגשים להצעה ככל שתהיה
ומשום המקרה שכתבת, הם יכולים להיקלע שלא ברצונם למצב בו הם רודפים אחר עצמם בכדי לספק לאותו קרוב משפחה (ואפי' שלא בידיעתו כלל!!! או שכן, וחבל!!)"צרכיו" ולמלא את בקשותיו בעוד שחיי ילדיהם ומשפחתם לפינה נדחקים וכל זאת מכח אותה טענה מוכרת "לא נעים, היא קרובה שלי, הדבר האחרון שחסר לי הוא ריב ומדון במשפחה, "אני כלה צעירה, אינני מעוניינת ביחס קר" וכדו'
ושם, שם צריך עוצמת יתר לענות בשלילה על בקשות מסוגים אלו ובכדי שלא להיכנס למצבים לא נעימים אלה נמנעים מראש בידיעה שלא שווה זאת ההצעה...
ולדעתי, אנשים שאין להם חוסן המספיק לשלילת אלו הבקשות, לאחר הרבה פניות שכבר הבעל מעיר להם על חוסר היושר שבזה וכן לאחר שעוברות האשמות פנימיות "מדוע אין בי כח לעמוד מנגד ולומר בשתי אותיות "לא" לאחר כל זאת ירגישו "חובה עצומה" לשלול ולסרב ואז, אז כבר תגובתם תהיה ממש תקיפה כזו שהם עצמם לא רצו ולא שיערו, כזו המבטא את כל הרגשות הקשים שגרמו להתפרצות כזו
מסכימים?
מכירים?

נתל'ע

משתמש סופר מקצוען
בעניין קרובי משפחה - העניין הוא
א. הגדרה מראש - אנחנו קרובי משפחה ולכן יהיה גבול עבה ברור וברור בין עניינים משפחתיים לענייני עבודה.
ב. תקופת נסיון הן לעובד והן למעסיק של 3 חודש.
@מרשמלו
נראה שהשאכול יכול לעבור לאא"ר.

תילי5565

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא קראתי תגובות
חסד - זה לתת לשני מתוך בחירה
ניצול- ״שלוקחים״ ממך ולא משאירים לך את הבחירה..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה