האם המגורים בפריפריה יותר כלכלי או שזה דמיון

מגדת עתידות

משתמש פעיל
אין לי דרך להסביר חוץ מלחזור ולספר שאני פעם נאמתי בדיוק כמו הנ"ל ולאחר הכרות מעמיקה ביותר גליתי דברים אחרים. וגילתי שתכונות אנושיות פשוט מתבטאות בצורה אחרת ( מבוגר למשל לא יקנא כמו ילד) ובפריפריה תכונת התחרותיות תתבטא אחרת.
יש שם אנשים הישגיים. בהחלט.
כשנמצאים מחוץ לזה אז האשליה היא- מה יש שם בכלל, כמו שדברו פה בפורום על "ויתור" וכו
אבל שאתה שם מגלים שיש חיי חברה כמו בשכונה, והרצון להצליח נמצא שם באותו מינון, וכן הם "שמים" אחד על חברו.
מה שכן, ואולי זה הנקודה שחסרה לך- התחרותיות שם היא מתחת לפני השטח יותר מכל מקום אחר כי חיי הקהילה מגובשים.

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
הרבה מחלוקות יש דווקא בקהילה קטנה.
בעיר ישנה הרבה יותר פרטיות וכל אחד חי לבדו.
במושבים [בציבור הכללי] ישנם 'מלחמות עולם' על וועד-המושב וכדומה.
=====
למי איכפת בעיר מי הוא רב העיר ?
בקהילה קטנה מאוד איכפת לכולם.
======
אם אדם 'לא מסתדר' עם בית-הכנסת שלו.
בעיר: הוא הולך לבית כנסת אחר.
במושב: הוא נשאר ו'רב עם כולם'.
=======
האם בעיירות של פעם, לא היה מחלוקת ותחרות ?

Dream vs. Reality

משתמש צעיר
רבות דובר כאן על השיכנוע לטובת הפריפריה שיתכן ונובעת מהרצון לחזק את הפריפריה.
לא מעט אנשים, מוותיקי הפריפריות (שייסדו, נולדו וגדלו שם) חשים לא בנח עם הזרימה של תושבי המרכז החרדים.
רבים מהם רוצים שביתם ישאר להיקרא פריפריה על כל המובנים שבו.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
הייתם פעם בעיר חרדית וראיתם את המוני הילדים שמתגודדים בכל פינה?
יש את זה ביישוב דתי?
לא התכוונתי לסתור את הטענה שילדים דתיים מבלים מול מחשב יותר מילדים חרדים, אני מסכימה בגדול עם הטענה הזאת.
כוונתי היתה לכך שזו לא הסיבה שהציבור הדתי הולך לפריפריה- זה לא שבגלל שלא צריכים חיי קהילה וחברה לילדים אפשר לגור פריפריה יותר בקלות, אלא להפך- בפריפריה הדתית הקהילתיות חזקה הרבה יותר והילדים מבלים הרבה פחות במחשב בהשוואה לילדי העיר, לא בהשוואה לילדים חרדים.

(ובמאמר מוסגר- גם בשבתות, שאז ילדי היישובים הדתיים משחקים בחוץ בדיוק כמו מקביליהם החרדים לא רואים ביישובים המוני ילדים בכל פינה בכמויות שמסתובבים בערים החרדיות, פשוט בגלל שהיישובים הרבה פחות צפופים מעיר חרדית סטנדרטית, אז ההתגודדיות קטנות בהרבה)

loving music

משתמש מקצוען
גם יש אינטרס ברור לאנשי הפריפריה, שיבואו עוד אנשים ותושבים למקום.
עוד תושבים: עוד מוסדות חינוך, עוד תחבורה, עוד קונים לעסקים, עוד חברים וכו'.
נכון
אבל הממליצים על הפריפריה יש להם 'נגיעות' 'להתעלם' מהחסרונות.
עיניהם בראשם, וממש לא חסר להם שיבואו אנשים שזה לא מתאים להם, יסתובבו חודשיים או שנתיים ממורמרים ומתוסכלים, ואחר כך יחזרו למרכז וילכלכו על העיר...
ככה שהם משתדלים להציג את הפריפריה בצורה מאוזנת ומתכתבת עם המציאות, שכל אחד שמגיע ידע לקראת מה הוא הולך והאם זה מתאים לו.

loving music

משתמש מקצוען
[

ילמדנו איזו אידיאולוגיה יש בלגור בפריפריה?
להקל על ההורים והזוגות הכורעים תחת נטל המשכנתאות, אולי?
שבפריפריה יש את אותו כמות של תחרותיות, קנאה, וחוסר פירגון
יש כמות מסוימת, בהחלט, כי אנחנו בני אדם וכו, אבל ממש ממש ממש לא אותה כמות. מהיכרות קרובה מאד עם הפריפריה והמרכז גם יחד.
(אולי נפלת במקרה על פריפריה תחרותית במיוחד. קורה..
אבל אנחנו מדברים על הכלל ולא על מקרים ספציפיים, ואיכשהו - רוב תושבי הפריפריה כאן מעידים בצורה די אחידה...)

לא מוגדרת

משתמש פעיל
אין לי דרך להסביר חוץ מלחזור ולספר שאני פעם נאמתי בדיוק כמו הנ"ל ולאחר הכרות מעמיקה ביותר גליתי דברים אחרים. וגילתי שתכונות אנושיות פשוט מתבטאות בצורה אחרת ( מבוגר למשל לא יקנא כמו ילד) ובפריפריה תכונת התחרותיות תתבטא אחרת.
יש שם אנשים הישגיים. בהחלט.
כשנמצאים מחוץ לזה אז האשליה היא- מה יש שם בכלל, כמו שדברו פה בפורום על "ויתור" וכו
אבל שאתה שם מגלים שיש חיי חברה כמו בשכונה, והרצון להצליח נמצא שם באותו מינון, וכן הם "שמים" אחד על חברו.
מה שכן, ואולי זה הנקודה שחסרה לך- התחרותיות שם היא מתחת לפני השטח יותר מכל מקום אחר כי חיי הקהילה מגובשים.
זה יכול להיות קשור ספציפית בגדול זה לא כך וזה נקודה שחבל לדון עליה אני מוברגת בשתיי המקומות באה לעיר הרבה כי יש לי משפחה חמה ומלוכדת

יוחנן 1

משתמש מקצוען
[

ילמדנו איזו אידיאולוגיה יש בלגור בפריפריה?
כמה דוגמאות.
לא להרוג את ההורים שלנו.
לחיות בצורה יותר רגועה.
להפיץ את האור לעם שבשדות.
לחיות מהכסף שיש לנו, ולא מכסף שאין לנו. [לחיות עם כמה שפחות חובות כלכליים]
ועוד ועוד.

מגדת עתידות

משתמש פעיל
כמה דוגמאות.
לא להרוג את ההורים שלנו.
לחיות בצורה יותר רגועה.
להפיץ את האור לעם שבשדות.
לחיות מהכסף שיש לנו, ולא מכסף שאין לנו. [לחיות עם כמה שפחות חובות כלכליים]
ועוד ועוד.
חלק מהדברים שנכתבו הם אידיאולוגיה
וחלקם פרקטיקה

מרחבית

משתמש מקצוען
המרכז כולל כל-כך הרבה סוגים:
ערים השונות זו מזו בהרבה פרמטרים, שכונות וקהילות שמאוד נבדלות זו מזו, משפחות שונות ואנשים שונים.
וכך גם הפריפריה. לגמרי לא אחידה.
לכן אם אדם חושב לעבור דירה, עליו לברר ספציפית. לא הרי אדם שעובר מירושלים לאופקים, כאדם שעובר מבני ברק להר יונה, או כאדם (דתי) שעובר ממעלה אדומים (זה נקרא מרכז?) לטלמון.
ובכלל, למה קוראים פריפריה? חיפה למשל היא עיר גדולה ומפותחת, אך מבחינת החרדים היא סוג של פריפריה. וכן הלאה.

שני כהן 100

משתמש מקצוען
ההבדל הוא באופן הבילוי בשעות אחרי הצהריים.
בציבור הדתי רוב הבילוי הוא בבית פנימה, מול המסכים, הגדול והקטן.
בציבור שלנו רוב הבילוי הוא עם השכנים. הילדים הולכים לחברים, השכנות מפטפטות זו עם זו...
מה יותר בילוי מלגור בישוב/מושב קטן,
לצאת עם חברים החוצה בלי חשש שמכוניות עוברות כל רגע מתחת לבית.
יש גינות, מרחבי דשא לשחק בהם ולפעמים גם פינת חי
הנשים הולכות ברוגע עם הילדים לגינות
הגברים נפגשים בבית הכנסת
בתור אחת שגרה במושב- לא קונה את זה!

שני כהן 100

משתמש מקצוען
המרכז כולל כל-כך הרבה סוגים:
ערים השונות זו מזו בהרבה פרמטרים, שכונות וקהילות שמאוד נבדלות זו מזו, משפחות שונות ואנשים שונים.
וכך גם הפריפריה. לגמרי לא אחידה.
לכן אם אדם חושב לעבור דירה, עליו לברר ספציפית. לא הרי אדם שעובר מירושלים לאופקים, כאדם שעובר מבני ברק להר יונה, או כאדם (דתי) שעובר ממעלה אדומים (זה נקרא מרכז?) לטלמון.
ובכלל, למה קוראים פריפריה? חיפה למשל היא עיר גדולה ומפותחת, אך מבחינת החרדים היא סוג של פריפריה. וכן הלאה.
אני חושבת שבחינת חרדים כל מה שלא-ירושלים-בני ברק-בית שמש-מודיעין עילית-ביתר זה פריפריה
תקנו אותי אם אני טועה?! (אפילו פתח תקווה...)

שני כהן 100

משתמש מקצוען
זה בדיוק הנושא
בכל עירה יש את מי שהוא גביר ומי שלא. וכולם רוצים להיות הגביר ולא להפך.
רק בסטנדרט יותר נמוך
ממש לא נכון
אנשים מתביישים להראות ולהתלבש יותר מהנורמה המקובלת
אני יכולה להגיד לך בפרוש, שלא כל מה שאני מלבישה לילדים שלי שאנחנו נוסעים למרכז אני מלבישה להם גם פה.
וגם כל פעם שאני קונה של בגדים אני שואלת את עצמי אם יתאים לסגנון הותר "פשוט" שיש כאן

פ.נ

משתמש מקצוען
אני יכולה לספר שבשכונה שלי יש מישפחה שזכו כבר לחתן כמה ילדים ואותם ילדים גרים מחוץ לפריפריה(צפת וכו)
ואותם ילדים נמצאים אל הורים שלהם כל שיני וחמישי וכזה יוצא שהם נימצאים יותר אצל ההורים מאשר בבית שלהם....
אני לא יודעת עם זה רק תופעה אצל הצעירים(אני מאמינה שכבר מיתבגרים אז בטוח שפחות יש את "הזמן" זה ליסוע להורים..
אבל הורים שימו לב לפרט הזה.......

מגדת עתידות

משתמש פעיל
ממש לא נכון
אנשים מתביישים להראות ולהתלבש יותר מהנורמה המקובלת
אני יכולה להגיד לך בפרוש, שלא כל מה שאני מלבישה לילדים שלי שאנחנו נוסעים למרכז אני מלבישה להם גם פה.
וגם כל פעם שאני קונה של בגדים אני שואלת את עצמי אם יתאים לסגנון הותר "פשוט" שיש כאן
אוקי
מתאימה את עצמך לתחרותיות שיש באזור מושבך

tbh

משתמש מקצוען
אני יכולה לספר שבשכונה שלי יש מישפחה שזכו כבר לחתן כמה ילדים ואותם ילדים גרים מחוץ לפריפריה(צפת וכו)
ואותם ילדים נמצאים אל הורים שלהם כל שיני וחמישי וכזה יוצא שהם נימצאים יותר אצל ההורים מאשר בבית שלהם....
אני לא יודעת עם זה רק תופעה אצל הצעירים(אני מאמינה שכבר מיתבגרים אז בטוח שפחות יש את "הזמן" זה ליסוע להורים..
זה אופי של הילדים הללו בלי קשר לאן שהם גרים...
כשגרנו במרחק חצי שעה מההורים לא כל כך באנו לבקר, ועכשיו כשאנחנו גרים 3 שעות מהם, באים עוד פחות...
לא כי הם לא הורים מדהימים, אלא כי יש אופי שנוסע שבת-שבת להורים, ויש אופי עצמאי.

שני כהן 100

משתמש מקצוען
אוקי
מתאימה את עצמך לתחרותיות שיש באזור מושבך
לא הייתי מגדירה את זה כך
פשוט לא רוצה להרגיש חריגה
תחרותיות זה משהו אחר- מי יותר טובה
אני יכולה להגיד לך שבכל חברה יש את זה, גם כאן.
יותר מתבטא בניואנסים פנימים מאשר בתחרויות אופנתיות וכד'.

HADASAP

משתמש רשום
עוד נקודה מוזרה:
באשכולות בפרוג, ערים מכובדות בישראל מכונות "פריפריה", בעוד קרית ספר לדוגמא תחשב ל"עיר במרכז".
חבר'ה, על תחבורה שמעתם? על בריאות שמעתם? על פיתוח סביבתי? על איכות חיים? אי-ריבוי תושבים בבנין?

לא הכל מתחיל ונגמר בצורכי הקהילה. הם חלק משמעותי מאד מהחיים, אך יש עוד כמה פרמטרים שוליים לצידם.
ולדעתי האישית, ילד ממשפחה עם 7+ילדים, שגדל בדירת 3 חדרים (כ-50 מ"ר), בדורנו- הוא ילד שנמצא בסיכון גבוה בהרבה מילד שגדל בפריפריה, בישיבה מעט פחות נחשבת, עם חברים מכמה זרמים, בבית בגודל שפוי.
כל מילה !
אם כבר לדאוג לילדים זו הדרך, בריאות הנפש קודמת!

לא מוגדרת

משתמש פעיל
לא הבנתי מה הכוונה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה