האם המגורים בפריפריה יותר כלכלי או שזה דמיון

כולם

משתמש חדש
מאוד מובן למה מנסים לשכנע, אנשים גרו במשך שנתים או 7 הצטופפו בדירה קטנה נאנקו עם תשלומי שכירות וכו'
מגיעים פתאום לדירה משלהם מרווחת נושמים אחרי שנות הסבל, בסהכ רוצים לשכנע עוד אנשים שיעשו כמותם ויפסיקו עם חיי הסבל.
למי שיש דירה מרווחת והכול טוב אין סיבה שיעבור לפריפריה אבל משפחות עם שגרות עם 6+ ילדים בדירות 3 חדרים ומצטופפות וסובלות.
כדאי שיחשבו על הצעד הזה

זה לא סוד רוב האנשים שעברו לפריפריה משכנעים אחרים כי הם רוצים שזה יתפתח ויהיה בסוף ריכוז חרדי כמו במרכז והם גם חושבים שזה מקום טוב אבל בעיקר שהמקום שלהם מתפתח רוב האנשים צרי עין כלפי עיר מפרפריה אחרת לא איפה שהם גרים רואים את זה גם בפורומים כאן כשמשהו מתייעץ כל אחד מקטרג על העיר שהוא לא נמצא בו כי כל אחד רוצה שהמקום שלו יתפתח

כולם

משתמש חדש
אנחנו עברנו לפני כ5 שנים מהמרכז לפריפריה
ואני יכולה להגיד -שיש לנו פה יותר רוגע ואיכות חיים בכל המובנים
כמובן- מחירי השכירות/המשכנתא שאין מה להשוואות בין המרכז לפריפריה
ואני חושבת שזה אחד מההוצאות הגדולות ומהשמעותיות במשק בית
אפילו אם המשכורת גבוהה, עדיין שצריך להחזיר/לשלם כל חודש באיזור ה5000 ש"ח על דיור
תמיד יש את הלחץ הזה וזה משפיע גם על שעות העבודה ועל הלחץ הנפשי
לעומת אלה שבפריפריה- משלמים באיזור ה1500-2000 בחודש על דיור, זה סכום שיותר קל לעמוד בו, גם אם הנשים מרוויחות פחות.
כללית החיים בפריפריה פשוטים יותר ופחות תחרות- באופן טבעי פחות קונים.
יש פחות מקומות בילוי לצאת- פחות יוצאים.
המחירים של הגנים נמוכים יותר מהמרכז- לפי מה שאני יודעת
ברור שיש את הקשיים של המרחק וכד' אבל בד"כ הקהילות בפריפריה הם יותר חמות ומלוכדות מה שקשה למצוא במרכז.
כללית לומדים ליהנות מדברים אחרים- מרוגע, נוף ואוויר טוב, במקום מסעדות, קניונים ובילויים בורגנים וכד'.
ממליצה מאוד!
אם אפשר לשאול איזה פריפריה

לא מוגדרת

משתמש פעיל
גם יש אינטרס ברור לאנשי הפריפריה, שיבואו עוד אנשים ותושבים למקום.
עוד תושבים: עוד מוסדות חינוך, עוד תחבורה, עוד קונים לעסקים, עוד חברים וכו'.
זהו ממש אינטרס לגטימי וכשר לחלוטין.
אבל הממליצים על הפריפריה יש להם 'נגיעות' 'להתעלם' מהחסרונות.
זה תכונה אנושית לגמרי, רק צריך להיות מודע אליה.
===========
ברור מאליו שיש לי הערכה רבה לאנשים שיצאו לפריפריה לבנות את עצמם בצורה עצמאית, ומתמודדים עם קשיי המעבר.
20 שנה גרתי בעיר גדולה ומאוכלסת 20 שנה בפריפריה אני חושבת שאני מספיק יודעת להשוות בין שניי המקומות
1 בעיר יש לחץ לדברים שלא מוכרחים
2בקהילות יש עזרה יותתתר ממשפחה בשמחות כןלם מכינות עוגות ולהבדיל לאלמנות יש עזרה מכל הכוונים ולא רק ממשפחה שמטבע הדברים יש לה פחות אפשרויות
3הרגשה שלכולם אכפת ממך חושבים עלייך
4 אין את תרבות הראווה והיחצנות שאנשים שגרים במרכז גם כשאין להם חייבים לקנות
5אפשר יותר לקבל נסיון לכל בעל תפקיד יש ביקוש רב ואפשר להתקדם אנשים מתחננים אליך לעבוד ולך אין זמן
6 לא הבנתי יש עירוניים שמפחדים שיעברו לפריפריה ? תמיד בעיר יהיו הרבה אנשים קשה לבני אדם שינוי
7 מי שקשה לו שינויים ולא רוצה לצאת מאיזור הנוחות לא ישכנע את אלה שיותר נועזים ויומרניים יש הרבה אנשים שמפחדים להשתכנע כי אחכ יצטרכו לעשות שינוי וזה יותר מידי קשה

די

משתמש סופר מקצוען
6 לא הבנתי יש עירוניים שמפחדים שיעברו לפריפריה ? תמיד בעיר יהיו הרבה אנשים קשה לבני אדם שינוי
7 מי שקשה לו שינויים ולא רוצה לצאת מאיזור הנוחות לא ישכנע את אלה שיותר נועזים ויומרניים יש הרבה אנשים שמפחדים להשתכנע כי אחכ יצטרכו לעשות שינוי וזה יותר מידי קשה
לא רוצים שאנשים יקנו דירה בפריפריה ואח"כ יגלו שלא הכל ורוד כמו שסיפרו להם, ייתקעו עם דירה שלא מעוניינים בה ויצטרכו לשלם שוב עו"ד תיווך כאב ראש לחפש דירה וכו' או שיישארו במקום מברירת מחדל, בוודאי שיש שזה מתאים להם אבל מומלץ לברר טוב לפני שעוברים ולשכור לשנה ורק אז לקנות.

לא מוגדרת

משתמש פעיל
לא רוצים שאנשים יקנו דירה בפריפריה ואח"כ יגלו שלא הכל ורוד כמו שסיפרו להם. בוודאי שיש שזה מתאים להם אבל מומלץ לברר טוב לפני שעוברים ולשכור לשנה ורק אז לקנות.
ולקנות במרכז כן ורוד? יש בעיות עם שכנים בניות מגדלים שבונים לך ממש לתוך החלון ומחשיכים רעש קדיחות ועוד מרעין בישין גם במרכז אבל אלה שמתמודדים עם זה לא רואים אופציה אחרת הראש לא פתוח

די

משתמש סופר מקצוען
ולקנות במרכז כן ורוד? יש בעיות עם שכנים בניות מגדלים שבונים לך ממש לתוך החלון ומחשיכים רעש קדיחות ועוד מרעין בישין גם במרכז אבל אלה שמתמודדים עם זה לא רואים אופציה אחרת הראש לא פתוח
מי שגר במרכז וקונה שם יודע למה הוא נכנס (וכן מי שגר בפריפריה וקונה בפריפריה).

נערך לאחרונה ב:

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
באמת הציבור החרדי ברובו מעדיף לגור בבנינים צפופים, מלאים בשכנים , והנוף זה אחרון בסדר עדיפויות.
וזה בשונה מהציבור הדתי- שיעדיף ברובו לגור בישוב שקט בבית פרטי
למישהו יש את התשובה למה??
ההבדל הוא באופן הבילוי בשעות אחרי הצהריים.
בציבור הדתי רוב הבילוי הוא בבית פנימה, מול המסכים, הגדול והקטן.
בציבור שלנו רוב הבילוי הוא עם השכנים. הילדים הולכים לחברים, השכנות מפטפטות זו עם זו...

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
ההבדל הוא באופן הבילוי בשעות אחרי הצהריים.
בציבור הדתי רוב הבילוי הוא בבית פנימה, מול המסכים, הגדול והקטן.
בציבור שלנו רוב הבילוי הוא עם השכנים. הילדים הולכים לחברים, השכנות מפטפטות זו עם זו...
דווקא ילדי היישובים בציבור הדתי מבלים הרבה יותר בחוץ אחה"צ מילדי העיר.
אני חושבת שההבדל בין הציבור הדתי לחרדי בנושא הוא פשוט סוג הפריפריה- בציבור הדתי הפריפריה היא בעיקר יישובים ביו"ש, שאמנם פחות נוחים מבחינה תחבורתית, אבל מעניקים איכות חיים של יישוב בתוספת אידאולוגיה של יישוב א"י וקהילה שהיא לרוב הומוגנית יותר מאשר במרכז(וכמובן גם יתרון כלכלי, אבל זה רלוונטדי גם לציבור החרדי).
בציבור החרדי הפריפריה היא בעיקר בערים, רחוקות מהמרכז/לא חרדיות, ואז לא מקבלים את היתרונות של היישובים הדתיים. (אני יודעת שיש גם יישובים חרדים ביו"ש, אבל זה לא הרוב)
עוד הבדל משמעותי הוא באחוז בעלי רשיון הנהיגה בכל ציבור, בעיקר בקרב הנשים. כששני בני הזוג נוהגים יותר קל לגור בפריפריה.
ועדיין אני חושבת שרוב הציבור הדתי נמצא במרכז, פשוט הפריפריה יותר מקובלת, ופחות נחשבת לויתור.

יוחנן 1

משתמש מקצוען
ועדיין אני חושבת שרוב הציבור הדתי נמצא במרכז, פשוט הפריפריה יותר מקובלת, ופחות נחשבת לויתור.
זה הנקודה המרכזית!!
בציבור הדתי זה לא נתפס כוויתור זה נתפס כאידיאולוגיה!!
בציבור שלנו מי שגר בפריפריה נחשב קצת כאחד פחות מצליח בחיים, ואנשים לא אוהבים שמסתכלים עליהם [או שהם חושבים שמסכלים עליהם] כאילו הם פחות מוצלחים.
אם הציבור החרדי יעשה מהפריפריות הזולות כאידאולוגיה, או אז יפטרו הרבה מהצרות של הציבור החרדי.

מגדת עתידות

משתמש פעיל
שימו לב שבפריפריות גם עולה הצורך ברכב, שזה מעלה את יוקר המחיה בעוד שבעיר אפשר להסתדר מצוין בלי רכב.
ודרך אגב- הלחץ החברתי קיים. גם אם זה לא מתבטא בביגוד, זאת תכונה אנושית.

מגדת עתידות

משתמש פעיל
[
זה הנקודה המרכזית!!
בציבור הדתי זה לא נתפס כוויתור זה נתפס כאידיאולוגיה!!
בציבור שלנו מי שגר בפריפריה נחשב קצת כאחד פחות מצליח בחיים, ואנשים לא אוהבים שמסתכלים עליהם [או שהם חושבים שמסכלים עליהם] כאילו הם פחות מוצלחים.
אם הציבור החרדי יעשה מהפריפריות הזולות כאידאולוגיה, או אז יפטרו הרבה מהצרות של הציבור החרדי.
ילמדנו איזו אידיאולוגיה יש בלגור בפריפריה?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
שימו לב שבפריפריות גם עולה הצורך ברכב, שזה מעלה את יוקר המחיה בעוד שבעיר אפשר להסתדר מצוין בלי רכב.
בפריפריה עולה בעיקר הצורך ברישיון, ברכב פחות. זוגות בפריפריה נוסעים פחות להורים, ובשביל הפעם ב... הם שוכרים רכב. יש פריפריות שבהן שירות האוטובוסים הפנימיים הרבה יותר תדיר וסדיר מאשר במרכז.
ודרך אגב- הלחץ החברתי קיים. גם אם זה לא מתבטא בביגוד, זאת תכונה אנושית.
מידת הלחץ החברתי נובעת במישרין מכמות החברה הקיימת, מההומוגניות שלה, ומהצורך להחצין את ה'הצלחה' שלך לעולם.
בפריפריה שלושת הממדים פחותים בהרבה, ובפרט שאלו שדחוף להם להראות לכל העולם כמה הם מוצלחים - פשוט לא מגיעים לשם...

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
דווקא ילדי היישובים בציבור הדתי מבלים הרבה יותר בחוץ אחה"צ מילדי העיר.
הייתם פעם בעיר חרדית וראיתם את המוני הילדים שמתגודדים בכל פינה?
יש את זה ביישוב דתי?

מגדת עתידות

משתמש פעיל
בפריפריה עולה בעיקר הצורך ברישיון, ברכב פחות. זוגות בפריפריה נוסעים פחות להורים, ובשביל הפעם ב... הם שוכרים רכב. יש פריפריות שבהן שירות האוטובוסים הפנימיים הרבה יותר תדיר וסדיר מאשר במרכז.

מידת הלחץ החברתי נובעת במישרין מכמות החברה הקיימת, מההומוגניות שלה, ומהצורך להחצין את ה'הצלחה' שלך לעולם.
בפריפריה שלושת הממדים פחותים בהרבה, ובפרט שאלו שדחוף להם להראות לכל העולם כמה הם מוצלחים - פשוט לא מגיעים לשם...
על האחרון אני ממש חולקת- יש הרבה אנשים שאני מכירה שמעונינים שההצלחה שלהם תראה לכל העולם והם גרים בפריפריה. שם העולם הוא רק יותר קטן.
אמנם יחסית עולם המושגים שלהם שונה אבל גם שם יש לחץ חברתי על בגדים או על כסף בילויים וכו...
הדבר שכן יש זה באמת שבד"כ הנשים פחות מפחות שם קריירה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אמנם יחסית עולם המושגים שלהם שונה אבל גם שם יש לחץ חברתי על בגדים או על כסף בילויים וכו...
יכול להיות שאתם מכירים פריפריה ספציפית אחת, ומזה אתם מקישים לכל הפריפריות.
אני הכרתי פריפריה, שבה על כל מכירה של בגדי יד 2 יש התנפלות המונית, ומי שמלביש את ילדיו בסט מ'נקסט' נחשב כבר 'גביר העיירה'.

מגדת עתידות

משתמש פעיל

זה בדיוק הנושא
בכל עירה יש את מי שהוא גביר ומי שלא. וכולם רוצים להיות הגביר ולא להפך.
רק בסטנדרט יותר נמוך

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
זה בדיוק הנושא
בכל עירה יש את מי שהוא גביר ומי שלא. וכולם רוצים להיות הגביר ולא להפך.
רק בסטנדרט יותר נמוך
לא נכון.
יתכן שאתם חיים כל כך בתחושה של לחץ חברתי ומרדף אחר ה'מה יאמרו', שאתם לא מאמינים שיש מקומות פשוטים וחמימים, שבהם אנשים לא חושבים בכלל על מה שיש לשני, ולא יודעים מה זה 'נקסט' ואיך מגיעים לזה. הם מלבישים את הילדים במה שיש להם בארון ובמה שהשכנה מוכנה לתת להם, ו-כן, לפעמים הם פוקחים עיניים משתאות על זאת שהגיעה עם מושגים שונים לחלוטין, אבל זה ממש לא מזיז להם.

מגדת עתידות

משתמש פעיל
לא נכון.
יתכן שאתם חיים כל כך בתחושה של לחץ חברתי ומרדף אחר ה'מה יאמרו', שאתם לא מאמינים שיש מקומות פשוטים וחמימים, שבהם אנשים לא חושבים בכלל על מה שיש לשני, ולא יודעים מה זה 'נקסט' ואיך מגיעים לזה. הם מלבישים את הילדים במה שיש להם בארון ובמה שהשכנה מוכנה לתת להם, ו-כן, לפעמים הם פוקחים עיניים משתאות על זאת שהגיעה עם מושגים שונים לחלוטין, אבל זה ממש לא מזיז להם.
יכול להיות, אקח לתשומת ליבי.
אני התגוררתי גם בעיר וגם בפריפריה והכרתי אנשים משני הסוגים.
דרך אגב שאני עד לא מזמן חשבתי בדיוק כמוך עד שגיליתי שבפריפריה יש את אותו כמות של תחרותיות, קנאה, וחוסר פירגון. יכול להיות שיש מקומות ספציפים שלא מתחרים על ביגוד אלא על למי יש חצר יותר מטופחת. וכן על זה הדרך. אנחנו בני אדם. ותחרותיות היא תכונה. יש משהוא משלה(מלשון אשליה) כשרואים אנשים מפריפריה שחיים בנינוחות יותר ובשלווה (כי זה מה שהחיים שם מאפשרים) וזה נראה כאילו הם חיים בלי תחרות.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
יש משהוא משלה(מלשון אשליה) כשרואים אנשים מפריפריה שחיים בנינוחות יותר ובשלווה (כי זה מה שהחיים שם מאפשרים) וזה נראה כאילו הם חיים בלי תחרות.
אין בזה שום אשליה. הם בהחלט חיים עם הרבה פחות הישגיות ותחרותיות. תחרותיות היא לא גזירה משמים. היא תכונה שמאפיינת אנשים הישגיים שרוצים להראות את הצלחתם לאחרים. ככל שאותם אחרים מתעניינים פחות ופחות בהישגים שלך, וככל שהאנשים ההישגיים מתרכזים במרכז, כך אתה חש פחות תחרות, גם אם בטבעך אתה נוטה לזה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  22  פעמים

לוח מודעות

למעלה