האם אני גרמתי ל?

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
או האם אני גרמתי את? (האסון, השמחה, ההתרחשות)

צלצולית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
אולי תלוי מה ההמשך - כשאת מדברת על אנשים את אומרת אני גרמתי ל, גרמתי לו לעשות את זה, גרמתי לו להרגיש/להחליט וכו', ולעומת זאת כשאת מדברת על ארועים/מצבים את אומרת את - גרמתי את המבוכה/המעשה.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
ציינתי שאני מדברת על אירועים וכד', לא על אנשים, שאז כמובן שאגיד גרמתי לו להרגיש, ויש כאן גם את מילת היחס 'לו' בין המילים, שזה משנה.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
'לגרום' הוא פועל יוצא - גורמים את (אפשר לגרום את- למישהו). לא גורמים לדָבָר שיארע אלא גורמים את הדבר שיארע.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
באמת כתבתי את ומשום מה נקרא לי קצת מוזר
תודה

hershy sh

עיצוב | מיתוג | פרסום
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
גם לי הצטלצל ל... אבל בדקתי במקורות - הלמ"ד היא רק כשגורמים לבנאדם, ואילו ה'את' מגיע כשגורמים _כביכול 'מגרימים'...) פעולה מסוימת.

palm

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
'גורם' הוא האוביקט הישיר המביא תוצאה
אם גרמת לו לשמוח\להתעצב וכד'- הרי עשית מעשה מסוים, או דיבור וכו', והמעשה היה המתווך [השליח] ביניכם והאוביקט הישיר לתוצאה- אז גרמת לשמחה
אבל אם גרמת, נגיד, מהפכה- אתה עצמך היית האוביקט [אולי בשותפות של עוד מישהו] שמבלגן- אז אתה גרמת את המהפכה

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
'גורם' הוא האוביקט הישיר המביא תוצאה
אם גרמת לו לשמוח\להתעצב וכד'- הרי עשית מעשה מסוים, או דיבור וכו', והמעשה היה המתווך [השליח] ביניכם והאוביקט הישיר לתוצאה- אז גרמת לשמחה
אבל אם גרמת, נגיד, מהפכה- אתה עצמך היית האוביקט [אולי בשותפות של עוד מישהו] שמבלגן- אז אתה גרמת את המהפכה
לא - לא גורמים לשמחה אלא גורמים שמחה לר' שמחה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד שָׂמַחְתִּי בְּאֹמְרִים לִי בֵּית יְהוָה נֵלֵךְ:ב עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם:ג יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו:ד שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם יְהוָה:ה כִּי שָׁמָּה יָשְׁבוּ כִסְאוֹת לְמִשְׁפָּט כִּסְאוֹת לְבֵית דָּוִיד:ו שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלִָם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ:ז יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ:ח לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ:ט לְמַעַן בֵּית יְהוָה אֱלֹהֵינוּ אֲבַקְשָׁה טוֹב לָךְ:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה