מידע שימושי דרשנים, מרצים, רבנים לכאן. (וגם כל מי שמתסכל אותו אלול)

עטרה ד

משתמש מקצוען
חודש אלול.

תמיד כשבא אלול יש לי משאלה כמוסה בלב. אולי פטית, אולי נאיבית, אולי עוד תמימה מהילדות.

שתהיה לי הרצאה טובה, שתפתח לי את הלב, שתשיב לי תשובה, שאצא ממנה בתחושה- 'וואו, רוצה עוד'.

טוב, אז בלי הקדמות וכחכוחים מיותרים אגש לעיקרו של עניין.

הייתי בטוחה שהשנה יהיה אחרת.

אני לא אחת שנוהה לכנסי התעוררות, וגם לקווי תוכן כאלה או אחרים אני פחות נוטה להאזין. אבל אלול... אלול. אז יש איזה מזג אוויר שגורם לי לרצות לשמוע איזו הרצאה קטנה, משהו ללב, להכין אותו לראש השנה ולימים הנוראים. אז אני מורידה הרצאה או מעבירה מחברה, ותוך כדי עבודה מאזינה ולוקחת ללב.

שנה אחר שנה, בלי לפספס, המרצים כולם אומרים פחות או יותר אותם רעיונות. חלקם עם כושר רטורי, חלקם בלי, אבל אין אחד שפספס את 'אפילו דגים שבים רועדים'. ואין אחד שלא שאג 'לב מי לא יחרד'. המשלים המוכרים של יעברון כבני מרון, הסיפורים המצמררים על ההוא שחשב שהכל בסדר ובסוף בום. תאונה. מחלה. או לא קם בבוקר. הכל מפחיד ומצמרר ו-

מעורר? לא. לא אותי.

והשנה, הייתי בטוחה שיהיה אחרת.

בלי להוריד מיופייה של השנה בה התגלתה אחדות מופלאה, עמודי חסד איימתניים, מסירות נפש למצוות, ועוד מעלות רבות וטובות. נוספה לשנה זו גם חוסר נוחות מיוחדת ומסוימת לתש"פ.

הרי מי מאיתנו אוהב להישאר כלוא ב50 אמותיו עם עדת ילדים מצווחים את הקלישאה הרווחת ש'משעמם להם'.

למי מאיתנו נחמד לחוש חוסר טעם וריח בעת אכילת מצה עם חזרת ולהרגיש שהגרון נשרף בלי שום סיבה.

האם אי מי פה מהקהל נהנה לעטר את פניו הנאים במסיכה תכולה, שלא רק מכערת ומקערת את הבריות, אלא גם מוסיפה נופך למילים 'על כל נשימה ונשימה...'.

ומי מכל העם הקדוש חש רגשות חיבה עזים למילים בשם 'אפדימיולוגיה' 'אקססציונאלי' 'פנדמיה' 'פרוייקטור' וכו' וכו' וגו'.

בקיצור, כולנו סבלנו מאי נוחות במידה כזו או אחרת. ולי היה בטוח ומחוור כי המרצים ישנו השנה את פאזה. ירימו את קצה הפראק המקומט (כן, כי הוא שכב בארון תקופה ארוכה). יטו את גבם לכיוון הקהל המסוכך והמפורד, וישאגו בפה מלא; 'רבותי! היו נכונים! שנה זו זו השנה האחרונה לקראת ביאת משיח! הכינו עצמכם, קשטו מלבושיכם, נקו את בתיכם, הכינו ליבכם. כי משיח פה! בפתח!'

לתומי חשבתי כך.

ואז האזנתי להרצאה.

היא הוקלטה בי"ז אלול תש"פ. לא היה מקום לטעות. הרב החל בהרצאה בקול מיילל ואמר; 'רבותי! תראו מה עבר עלינו השנה, איזה אסונות, כמה נפטרים, כמה חולים, איך התהפך מזלנו, היינו בטוחים שאנו על גג העולם, ונגיף אחד קטן מגיע והופך את עולמינו לאחר'. וכאן החלו סיפורים אישים על אותו היהודי, כן, עם הזקן הארוך שצעד כל לילה, ולילה אחד הוא לא הגיע ומצאו אותו גוסס, כי אי מי הדביק אותו בנגיף העלוב. ועל אותו צעיר שדיבר איתו אתמול והיום הוא מורדם ומונשם ה"י.

לא אמשיך בתיאורים. כי פה אני הפסקתי להקשיב.

השנה. לא. צריך. כאלה. דרמות.

כולנו סבלנו, כולנו מכירים מישהו שנפטר מקורונה ארורה. על כולנו התהפכו השמיים, וכולנו חשנו על בשרינו שאין לנו על מי לסמוך. למדנו בעל פה לומר שאנחנו רוצים לעשות משהו, אבל אולי בורא עולם ירצה אחרת, כי מי יודע אם יכפו עלינו סגר, או פתאום יבוא בידוד, או יצנח שיעול או חום ל"ע.

והרב החשוב, שעומד ומרצה על הפודיום, או במרפסת ביתו נושף לתוך פלאפון ישן, שכח את זה. הוא לקח איתו את דפי הדרשה של תשע"ט ותשע"ח ותשע"ז /ו/ה/ד/ג/ב/א תשס"ט וכו' וכו'.

מרצים יקרים, לתשומת ליבכם.

רוב רובם של הציבור הקדוש שמקשיב לכם וליבם נוקף, יבכה השנה במילים 'מי במגיפה'. וכן, גם במילים 'ומי בחנק', כולנו נקרע שערי שמיים בפסוק 'מנע מגיפה מנחלתך'. אין צורך לשאוג את המילים הללו שוב ושוב עד שאחרון המאזינים ישפיל את עיניו...

השנה.

השנה תצעקו לנו, באותו רטט, באותו חיל. באותה התלהבות, 'מלוך על כל העולם כולו בכבודך'.

השנה לא תוותרו לאף מאזין עד שעיניו יתמלאו דמעות, ותחזרו ותגידו שמשיח בפתח, ולב מי לא יחרד, מגודל המעמד, מגודל הקרבה, מעוצמת התשוקה.

השנה תחבטו על הפודיום עד שיסדקו כפות ידיכם, הלוך והכה, הכה והלך עד שיקלוט האדיש שבקהל כי הנה, משיח בא. לא עוד סבל. לא בכי. לא עוד כתרים מנוגפים. לא עוד הסתר פנים בין אדם למקום. לא הסתרת פנים בין אדם לחברו.

השנה תגנזו את דפי ההלקאות, ותתחילו לדרוש את מה שהקהל צריך, רוצה ומוכרח לשמוע, נחמה.

וכולנו, כן. כ-ו-ל-נ-ו. נבין שאם משיח בפתח, חייבים להתעורר, חייבים להשתנות.

תהא שנת פדות אמת.

(ניתן להעביר עם קרדיט; עטרה ד)

נערך לאחרונה ב:

שנים

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לדעתי, צריך לנסות סגנון/זרם אחר של דרשנים
משום מה, לא ערב ר"ה תשפ"א ולא תש"פ ולא קודם, לא נתקלתי בסגנון כזה
והשנה... השנה היה הרצאות מאוד מרתקות, ברוח התקופה והמגיפה

אולי, פשוט להרחיב אופקים...

בהצלחה, ושנה טובה

עטרה ד

משתמש מקצוען
האמת שכתבתי את זה לא בשביל רעיונות לאיזה מרציםלשמוע, אלא יותר בשביל לעורר את הציבור להרחבת אופקים מעבר למה שרגילים לחשוב כל שנה... וכן, גם בשביל מרצים עצמם, שהגיע הזמן לשנות כיוון.

מחכה להרצאה שלך
לא יקרה:rolleyes:

נערך לאחרונה ב:

המימד הנוסף

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אין אדם לומד אלא איפה שליבו חפץ.
תחפשי זרם שמתאים לך, ושהלב שלך מתעורר ממנו.
(אולי חבד, אולי חסידות) תדעי שיש תורה עם אור חוזר, לא רק באלול.

ואת כותבת נפלא...

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
וואו. איזה כתיבה יפה!
ריגשת אותי באמת,
השנה תגנזו את דפי ההלקאות, ותתחילו לדרוש את מה שהקהל צריך, רוצה ומוכרח לשמוע, נחמה.
זה המשפט שאומר הכול נראה לי.
וכל הכבוד שזה לא ב"כתיבה ספרותית" המעצבן ששייך לאליטה בלבד....
קשה רק ללייק בלי להגיב, הא?;)

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אני שם (לא בחב"ד). מוארת. (באת לעשות 'נפשות'?;))
כמו שכתבתי, הפוסט נועד לעורר את כולנו.

תודה לכולכם על המשוב החם.
מזדהה.
לא חסר לי כלום, ב"ה. הרבה אור ואוויר...
ועם זאת, לאלול יש ניחוח דק שמפספסים אותו שוב ושוב...
הגדרת אותו יפה: נחמה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בקיצור, כולנו סבלנו מאי נוחות במידה כזו או אחרת. ולי היה בטוח ומחוור כי המרצים ישנו השנה את פאזה. ירימו את קצה הפראק המקומט (כן, כי הוא שכב בארון תקופה ארוכה). יטו את גבם לכיוון הקהל המסוכך והמפורד, וישאגו בפה מלא; 'רבותי! היו נכונים! שנה זו זו השנה האחרונה לקראת ביאת משיח! הכינו עצמכם, קשטו מלבושיכם, נקו את בתיכם, הכינו ליבכם. כי משיח פה! בפתח!'
השנה לא תוותרו לאף מאזין עד שעיניו יתמלאו דמעות, ותחזרו ותגידו שמשיח בפתח, ולב מי לא יחרד, מגודל המעמד, מגודל הקרבה, מעוצמת התשוקה.
לא הבנתי.
יש מישהו שיכול להבטיח שמשיח בפתח?
עברו עלינו צרות הרבה יותר גדולות, ומשיח עדיין לא הגיע, לדאבוננו.

דודו

משתמש מקצוען
אם תרצו חומר קריאה אמיתי מלא באור על ימי הרחמים והרצון, ימים בהם מאירים י"ג מידות של רחמים.
שיכניס מתיקות לימים אלה, יוציא מה'לחץ' שממש לא צריך להיות, (או יותר נכון אנחנו מנסים בכוח להתלחץ.... כי הרי אלול!)
תוכלו הרבה לקרוא בעלונים של הרב פולק, 'אז נדברו' ו'שלהבת'.
שנזכה אכן להמליך עלינו את ה'מלך'!!! מתוך שמחה, מתוך זכות שזכינו!!!

progitm

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
סליחה???
ברור שהוא בפתח!!!!
לא אומרים בכל יום אני מאמין????
ואף על פי שיתמהמה
כן בר כוזבא גם רבי עקיבא אמר עליו תחילה שהוא המשיח
(וברגע שהבין שלא זה לא אומר שלא המשיך להבין שבכל יום יבוא)

אמרה לי בחורה חרדית פתוחה לפני כחמש חודשים אם עכשיו המשיח לא יבוא אני אומרת לך יהיה לי משבר באמונה

היה את שבתאי צבי
היו מאורעות קשים קשים בדורות עברו , ואמרו הנה הנה אורו שמאיר, ולא היה ונשברו נפשות

צריך לדעת שמשיח בפתח , היום, אולי מחר, אולי עוד חודש ואולי עוד שנה
אבל לזכור שגם אם לא, אנחנו דבקים בבורא
כשכולם יגידו משיח מגיע עכשיו , והוא לא יגיע צריך לזכור את הערבות שלנו עבור עוד נשמות בעם הזה
שלא יודעות להכיל את הגילו ברעדה של כן ולא

לכן לדעת שהלוואי והוא יבוא , והוא יכול גם להגיע הרגע
וגם אם לא... אם כל זה אחכה לו

נערך לאחרונה ב:

big smile

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
היה את שבתאי צבי
היו מאורעות קשים קשים בדורות עברו , ואמרו הנה הנה אורו שמאיר, ולא היה ונשברו נפשות

צריך לדעת שמשיח בפתח , היום, אולי מחר, אולי עוד חודש ואולי עוד שנה
אבל לזכור שגם אם לא, אנחנו דבקים בבורא
כשכולם יגידו משיח מגיע עכשיו , והוא לא יגיע צריך לזכור את הערבות שלנו עבור עוד נשמות בעם הזה
שלא יודעות להכיל את הגילו ברעדה של כן ולא

לכן לדעת שהלוואי והוא יבוא , והוא יכול גם להגיע הרגע
וגם אם לא... אם כל זה אחכה לו
וצריך לדעת שזה תלוי בנו!
היום- אם בקולו תשמעו.
(מי שיהיה לו משבר באמונה בטוח שהוא מושלם כבר? גמר לתקן את כל מה שהוא צריך???)

progitm

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
וצריך לדעת שזה תלוי בנו!
היום- אם בקולו תשמעו.
(מי שיהיה לו משבר באמונה בטוח שהוא מושלם כבר? גמר לתקן את כל מה שהוא צריך???)

רוב אנשי הדור יודעים שהם לא מושלמים וכל הזמן בדרך,
ולמרות זאת מאמינים
אין הגיון בזה שכולם היו מושלמים (למרות שבקורונה למדנו כל כך על הרבה הנחות יסוד שהתבדו ... )
הדרך שאולי מתיישבת עם דור שכולו זכאי,
זה אם ה' יטלטל את העולם כפשוטו ובאותו רגע תחלוף על כל בני ישראל רגע טהרה של מחשבת תשובה
בעולם הסוער זה כמעט בלתי נגיש...

ברור שאיני מסכימה עם אמירה של איומי משברי אמונה ...
אבל הערבות הזו צריכה לשמר אותנו בזהירות מול הכרזות שכאלו כמו שבגלל הקורונה המשיח יבוא
העם הזה עבר שואה ומשיח לא הגיע ....

עם כל הצער התקווה והאמונה
צריך להיזהר מהכרזות חד משמעיות !

חשוב

משתמש פעיל
חודש אלול.

תמיד כשבא אלול יש לי משאלה כמוסה בלב. אולי פטית, אולי נאיבית, אולי עוד תמימה מהילדות.

שתהיה לי הרצאה טובה, שתפתח לי את הלב, שתשיב לי תשובה, שאצא ממנה בתחושה- 'וואו, רוצה עוד'.

טוב, אז בלי הקדמות וכחכוחים מיותרים אגש לעיקרו של עניין.

הייתי בטוחה שהשנה יהיה אחרת.

אני לא אחת שנוהה לכנסי התעוררות, וגם לקווי תוכן כאלה או אחרים אני פחות נוטה להאזין. אבל אלול... אלול. אז יש איזה מזג אוויר שגורם לי לרצות לשמוע איזו הרצאה קטנה, משהו ללב, להכין אותו לראש השנה ולימים הנוראים. אז אני מורידה הרצאה או מעבירה מחברה, ותוך כדי עבודה מאזינה ולוקחת ללב.

שנה אחר שנה, בלי לפספס, המרצים כולם אומרים פחות או יותר אותם רעיונות. חלקם עם כושר רטורי, חלקם בלי, אבל אין אחד שפספס את 'אפילו דגים שבים רועדים'. ואין אחד שלא שאג 'לב מי לא יחרד'. המשלים המוכרים של יעברון כבני מרון, הסיפורים המצמררים על ההוא שחשב שהכל בסדר ובסוף בום. תאונה. מחלה. או לא קם בבוקר. הכל מפחיד ומצמרר ו-

מעורר? לא. לא אותי.

והשנה, הייתי בטוחה שיהיה אחרת.

בלי להוריד מיופייה של השנה בה התגלתה אחדות מופלאה, עמודי חסד איימתניים, מסירות נפש למצוות, ועוד מעלות רבות וטובות. נוספה לשנה זו גם חוסר נוחות מיוחדת ומסוימת לתש"פ.

הרי מי מאיתנו אוהב להישאר כלוא ב50 אמותיו עם עדת ילדים מצווחים את הקלישאה הרווחת ש'משעמם להם'.

למי מאיתנו נחמד לחוש חוסר טעם וריח בעת אכילת מצה עם חזרת ולהרגיש שהגרון נשרף בלי שום סיבה.

האם אי מי פה מהקהל נהנה לעטר את פניו הנאים במסיכה תכולה, שלא רק מכערת ומקערת את הבריות, אלא גם מוסיפה נופך למילים 'על כל נשימה ונשימה...'.

ומי מכל העם הקדוש חש רגשות חיבה עזים למילים בשם 'אפדימיולוגיה' 'אקססציונאלי' 'פנדמיה' 'פרוייקטור' וכו' וכו' וגו'.

לתומי חשבתי כך.

ואז האזנתי להרצאה.

היא הוקלטה בי"ז אלול תש"פ. לא היה מקום לטעות. הרב החל בהרצאה בקול מיילל ואמר; 'רבותי! תראו מה עבר עלינו השנה, איזה אסונות, כמה נפטרים, כמה חולים, איך התהפך מזלנו, היינו בטוחים שאנו על גג העולם, ונגיף אחד קטן מגיע והופך את עולמינו לאחר'. וכאן החלו סיפורים אישים על אותו היהודי, כן, עם הזקן הארוך שצעד כל לילה, ולילה אחד הוא לא הגיע ומצאו אותו גוסס, כי אי מי הדביק אותו בנגיף העלוב. ועל אותו צעיר שדיבר איתו אתמול והיום הוא מורדם ומונשם ה"י.

לא אמשיך בתיאורים. כי פה אני הפסקתי להקשיב.

השנה. לא. צריך. כאלה. דרמות.

כולנו סבלנו, כולנו מכירים מישהו שנפטר מקורונה ארורה. על כולנו התהפכו השמיים, וכולנו חשנו על בשרינו שאין לנו על מי לסמוך. למדנו בעל פה לומר שאנחנו רוצים לעשות משהו, אבל אולי בורא עולם ירצה אחרת, כי מי יודע אם יכפו עלינו סגר, או פתאום יבוא בידוד, או יצנח שיעול או חום ל"ע.

והרב החשוב, שעומד ומרצה על הפודיום, או במרפסת ביתו נושף לתוך פלאפון ישן, שכח את זה. הוא לקח איתו את דפי הדרשה של תשע"ט ותשע"ח ותשע"ז /ו/ה/ד/ג/ב/א תשס"ט וכו' וכו'.

מרצים יקרים, לתשומת ליבכם.

רוב רובם של הציבור הקדוש שמקשיב לכם וליבם נוקף, יבכה השנה במילים 'מי במגיפה'. וכן, גם במילים 'ומי בחנק', כולנו נקרע שערי שמיים בפסוק 'מנע מגיפה מנחלתך'. אין צורך לשאוג את המילים הללו שוב ושוב עד שאחרון המאזינים ישפיל את עיניו...

השנה.

השנה תצעקו לנו, באותו רטט, באותו חיל. באותה התלהבות, 'מלוך על כל העולם כולו בכבודך'.

השנה תחבטו על הפודיום עד שיסדקו כפות ידיכם, הלוך והכה, הכה והלך עד שיקלוט האדיש שבקהל כי הנה, משיח בא. לא עוד סבל. לא בכי. לא עוד כתרים מנוגפים. לא עוד הסתר פנים בין אדם למקום. לא הסתרת פנים בין אדם לחברו.

תהא שנת פדות אמת.

(ניתן להעביר עם קרדיט; עטרה ד)

לא מבינה
אלול זה אלול
בלי קשר למשיח
גם בזמן שבית המקדש היה קיים הי צריך לחזור בתשובה - וזה העבודה של אלול
לחזור בתשובה!
הרצאות על המשיח אפשר בהחלט לשמוע גם עכשיו
עדיף לשמוע הרצאות איך חוזרים בתשובה, איך עושים חשבון נפש אמיתי ומתקנים את המעשים
בקיצור, מה שאמרו באלול תשע"א\ב\ג\ד\ה\ו\ וגו' תקף בהחלט גם להשנה!!
עם אותה מנגינה ואותה טונציה בדיוק

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה